Deverklaringvan het kabinetSarraut LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 31 Januari 1936 Verdediging van den franc. Vrede naar binnen en buiten. UIT DE OMSTREKEN. THIJS IJS IN HET BETOOVERDE WOUD o De Fransche Kamer vertoonde gister middag het gebruikelijke beeld van een zitting, waarin een nieuwe regeering zich komt voorstellen. De tribunes waren vol belangstellèndeai, vrijwel alle afgevaardig den waren aanwezig. Staande hoorde de Kamer het woord van (herdenking aan, dat door den voorzitter werd uitgesproken ter eere van een korte lings overleden Noórd-Fransch afgevaar digde. Ver-volgens las Sarraut de regee- ringsverklaring zonder ook slechts één maal gestoord te worden voor. Hij oogstte links veel bijval, terwijl ook het llnk- sche gedeelte van de midden-partijen met voldoening kennis namen van zijn woor den. In deze verklaring zeide Sarraut: Op het huidige oogenblik van de wet gevende periode, waarin de regeering de verantwoordelijkheid op zich neemt, kan zij geen verstrekkende doeleinden onder oogen zien. Hoe zou zij: ook een groot pro gram kunnen voorleggen aan een parle ment, welks (huis van afgevaardigden aan het einde is gekomen yan zijn werkzaam heden? De natuurlijke taak van deze regeering schijnt te rijn voor de groote verkiezingen der verhieuwing van de Kamer alle waarborgen van onpartijdig heid, rechtschapenheid, achting en vrijheid van stemmen en van meeningsuiting t6 verzekeren, welke de eer en het behoud van de instellingen der republiek vormen. Wanneer derhalve ons terrein van actie beperkt is, staan wij toch geenszins op het standpunt, dat onze taak zich er toe moet beperken zonder in de toekomst te kijken en zielloos de afwikkeling van een wetge vende periode en het afdoen der loopende zaken te verrichten. De economische crisis en haar scherpste vorm van uiting, de werkloosheid eischen vastberaden optreden. Onze landbouw en onze wijnbouw, welker productie als voor naamste rijkdom van f rankrijk in een vol vertrouwen uitgevoerde samenwerking met de belanghebbende kringen beschermd en gerevaloriseerd en door schuldenregelLng vergemakkelijkt moeten worden, onze handel en onze industrie, ons koloniale bedrijfsleven, zij allen wachten vol verlan gen, na stoicynsch verdragen beproevin gen op gunstige toekomstverwachtingen, waaraan wij nog grootere zekerheid moe ten geven. Van het herstel dezer takken van bedrijf hangt voor het grootste deel de verbetering af van een financieelen toestand, die gebiedend onze zorg opeischt. Om de deze takken bedreigende catastrophe te bezweren, om onzen frank te behoeden, die wij verdedigen willen, heeft het land sedert het begin van deze wetgevende periode zware offers gebracht. Wij moeten ons dat waardig toonen door, de veiligheid van het Fransche crediet te behouden, dat de voorwaarde en conse quentie is van een economische vernieu wing, welke ook de vruchtbare samenwer king der volkeren ,en noodzakelijkerwijze een atmosfeer van buitenlandschen en binnenlandschen vrede eascht. Frankrijk wenscht inderdaad voor alles de veiligheid en den vrede. Wij willen bei den beveiligen door een steeds waakzame activiteit der nationale verdediging en door een zeer bestendige inspanning der nationale samenwerking. In onze betrekkingen met het buiten land wil de regeering de politiek voort zetten, die Frankrijk sinds 20 jaren na streeft en wel in het onveranderlijk teeken van twee vereischten: instandhouding van den vrede door eerbiediging van de inter nationale verplichtingen en bevordering van de collectieve veiligheid volgens de principes van den Volkenbond. De regee ring zal er door haar diplomatieke actie naar streven alles te bevorderen, dat onder leiding van den Volkenbond en in een geest van vriendschappelijk begrip de regeling van het Italiaansch-Abessijnsche geschil en het staken van de wreede moord dadige vijandelijkheden vergemakkelijken, en bespoedigen kan. Al haar inspanning zal derhalve er naar uitgaan voor de Europeesche gemeenschap het voordeel van onze vriendschappen en onze pacten van bijstand te behouden, die alleen ten doei hebben den vrede binnen het kader van den Volkenbond in stand te houden en te organiseeren. onverschillig of het om België, de Kleine Entente, Italië, Polen, de Sovjet-Unie of Engeland gaat, welks overeenstemming met Frankrijk voor Europa de èssentteele vredesgarantle vormt. Op den grondslag van een ver-gaande Europeesche overeenstemming ls ook de goede wil opgebouwd van het republikein- sche Frankrijk In te gaan op alle vreed zame zaken, waarbij het Fransche land in de eerste plaats oprecht den goeden wil van Duttschland hoopt te winnen. Aldus zou de wensch in vervulling gaan van onze oorlogshelden, die de nationale dankbaar heid trouw haar groet brengt en die in de toenadering van de volkeren de schoonste beloaning hunner offers zien. Steuriend op het republikeinsche land, zal de regeering het onder geen omstandigheden aan plichtsvervulling doen mankeeren. Maar zij stelt tevens in het geheele volk het vertrouwen, dat het avonturen achterwege zal laten, welke uit Innerlijke wanorde het gevaar aan de grens zouden oproepen. Zij doet een beroep op den burgerzin van alle Franschen, op het verstand van de ouderen en op het geloof van een door het lot ver ontruste jeugd, die echter haar toekomst zal verzekeren naarmate wij voor haar be grijpenden geest en haar werk de noodige veilige wegen en grootere perspectieven zullen openen. Nadat vervolgens de voorzitter van de Kamer de lange lijst van ingekomen aan vragen voor interpellaties had voorgelezeir, verklaarde minister president Sarraut, dat de regtering accoord ging met de onmid dellijke behandeling van die interpellaties, die betrekking hadden op de algemeene politiek der regeering. De voorzitter van de Kamer deelde mede, dat niet minder dan 63 sprekers in dezen het woord hadden gewaagd. De Kamer besloot derhalve een program op te stellen voor de spreektijden. De zitting werd hierop onderbroken, teneinde den voorzitters van de afzonder lijke fracties gelegenheid te geven in over leg met den voorzitter van de Kamer dit program uit te werken. Toen de zitting heropend was, openden de belde rechtsche afgevaardigden Laurent en Franklin Bouillon de lange lijst van sprekers. Beiden oefenden oritiek uit op de samenstelling van het kabinet, waarbij zij den nadruk legden op de contrasten in de principieeie standpunten der verschil lende kabinetsleden. Afgevaardigde Laurent bestreed, dat de regeering Sarraut een verzoenlngskabinet vormde. Voorts wees hij op den toonaan- gevenden invloed van de communisten op het Volksfront. De godsvrede is door de linkerzijde verbroken en wel op den dag, toen Herriot ?ij aan zij met leidende com munisten deelnam aan een communistische betooging. Deze aanval deed een woorden wisseling tusschen Herriot en Laurent ontstaan. Frankhn-Bouillon verklaarde vervolgens, dat bet kaJotoet-Sarraut de eerste ovarwin- ning belichaamde van het volksfront op de nationale eenheid. Deze overwinning is voor een deel te danken aan de actieve hulp van het buitenland. Evenals de vorige spreker wees Franklin-Bouillpn op de contrasten tusschen kabinetsleden. Voorts wees spr. op 'het van den Duitschen kant dreigende gevaar. Daarop verdedigde Herriot zich tegen de vele aanvallen, die den laatsten tijd op hem gericht zijn. Na hem voerde de rechtsche afgevaardigde Vallat het woord. Deze oefende zeer scherpe critiek op de nieuwe re gee ring, waarin hij geen enkel goed element kon ontdekken. Hij ging zelfs zóó ver de kabinetsleden een voor een onder handen te nemen, waarbij hij her haalde malen onderbroken werd door luide lachsalvo's. Zelfs de aangevallenen stem den, evenals hun partijvrienden, herhaal delijk met de algemeene vroolijkheid in. Even voor 9 uur werd de zitting verdaagd tot vandaag. Voor de verdaging hadden nog een radi caal socialist en twee communisten het woord gevoerd. Bij de debatten kreeg men herhaaldelijk den indruk, dat verschillen de afgevaardigden met (hun redevoeringen eigenlijk reeds de verkiezingscampagne openden. De socialisten zullen voor de regeering stemmen, de communisten zullen zich onthouden. HILLEGOM. De Begrooting 1936; de gemeente noodlijdend. Door B. en W. is een nota opgesteld, ter inleiding van de gemeente-begrooting voor 1936. Konden de gemeentebegroolingen van vorige dienstjaren nog sluitend gemaakt worden, zij het Voor 1935 dan ook met een extra bijdrage uit het werkloosheidssubsi- diefonds, voor 1936 kon bedoelde bijdrage, verhoogd met de belastingbij drage uit ge noemd fonds zelfs geen evenwicht meer brengen tusschen inkomsten en uitgaven, doch moest een bijdrage uit 's-Rijks kas in dé kosten der gemeente-huishouding worden geraamd, teneinde een sluitend budget te verkrijgen. Tot deze raming, wordt de gemeente als noodlijdend aange merkt. Wij moesten daartoe noodgedwon gen overgaan, daar verhooging van de be lastingen en andere inkomsten deels niet mogelijk was, daar deze het toegestane maximum bereikt hebben, deels in hooge mate ongewenscht toescheen in een tijd perk, dat zich toch reeds kenmerkte door drukkende vaste lasten. Evenmin konden de uitgaven lager worden geraamd. Hoelang de gemeente noodlijdend zal blijven, valt niet te voorspellen. Tot 1944 loopt de ultkeering, Ingevolge de wet op de Financieele verhouding Jaarlijks met ongeveer f. 9000 terug, terwijl thans geen uitzicht bestaat op een flinke vermeerde ring der inkomsten, Het eenige lichtpunt, dat deze begrooting vertoont, is dat de gemeentefondsbelasting, welker opbrengst zich in de laatste jaren steeds in een da lende lijn bewoog, voor 1936/1937 door den Inspecteur der directe belastingen te Leiden voor het eerst ietfr nobger kon wor den geraamd. Zeer veelmal-'afhangen van de financieele resultaten der bloembollen- bedrijven in de eerstkomende jaren. Doch zelfs bij aanmerkelijk gunstiger resultaten zal zich dit veel later in de kohieren open baren, deels door de techniek der belastin gen, deels door toegestane compensatie met in voorafgaande jaren geleden verliezen. Van zeer veel belang zal ook zijn, of een opleving van de exportbedrijvigheid waarvan wij in ons land nog weinig kun nen constateeren gepaard zal gaan met een toenemende vermindering der op den duur nauwelijks te financieren werkloosheid. Ten aanzien van de uitkomsten van den dienst 1935 valt op te merken, dat deze dienst naar het zich thans laat aanzien zonder saldo zal sluiten, daar tot dek king van een te verwachten tekort gebruik kan worden gemaakt van een extrabijdrage en een belastingbij drage, welke in derge lijke gevallen door het Rijk plegen te wor den verleend. De Chr. Gymnastiek Ver. „Jahn" heeft een groote uitvoering gegeven in de zaal van Hotel „Flora", onder leiding van mevr. G. ZeepvatKuneman, damesafdeeling en den heer P. Nievaart; heerenafdeeling. Er is een mooi, programma van 16 nummers ten uitvoer gebracht. 1 H?' KATWIJK AAN DEN RIJN. in 't hart der kinderen innam en bood haar namens de kinderen een schemerlamp en een levende plant aan. Mej. de Voogd bracht allen haar diep gevoelden dank. De kinderen zongen haar nog toe: „Dat 's Heeren zegen op U daal', waarna ds. P. Pras met dankgebed eindigde. De kinderen werden hierop door mej. de Voogd onthaald, terwijl den volwassenen koffie werd aangeboden. Nog waren aan wezig eenige dames die tot den kring be hoorden en een drietal bestuursleden der schbol. Ringconferentie Nederl. Jongelings verbond. Voor deze ringconferentie van Katwijk en omstreken was als spreker overgekomen de heer H. Gordeau. algem. secretaris van het ,N. J. V. De voorzitter van de C.J.M.V. de heer A. Haasnoot opende door te laten zingen Ps. 68 10, waarna hij in gebed voorging. De secr., de heer Jac. van Duijn las de notulen, die onder dankzegging wer den vastgesteld. De heer Gordeau sprak over: „Hoe staat het er met ons werk voor". Onze vereeniglng is er. aldus spr.. om elkander op te bouwen in het geloof en om elkander in moeilijke tijden behulp zaam te zijn. Spr. behandelde dan: 1. hoe is de onderlihge verhouding op onze afdee- lingen2. hoe is de houding tegenover eikander; 3 hoe is de houding tegenover ons eigen lichaam: 4. hoe is onze houding tegenover God. Na een uitvoerige uiteenzetting van een en ander eindigde spr. met te zeggen: „Het Evangélie is een kracht Gods tot zaligheid, dit hebben onze oprichters goed begrepen." Na gedachtenwisseling sprak de voorzit ter een kort slotwoord. De heer Gordeau sloot met dankgebed. Ouderavond Zondagsschool „Het Mosterdzaadje". Deze ouderavond werd gehouden in de geheel bezette zaal voor Prot. Belangen. De voorz. de heer B. Dubbelaar liet zingen Ps. 105 1 en 5, ging voor in gebed en sprak een welkomstwoord. Dan werd het woord gevoerd door den eere-voorzitter ds. P. Pras. die het nut der school uitvoerig besprak. Spr. eindigde met den wensch, dat het „Mosterdzaadje" van grooten zegen moge zijn! Het zangkoortje, bestaande uit eenige dames van de Zondagsschool, zong eenige meerstemmige liederen, die door den heer Nic. van Beelen ingestudeerd waren en op de piano begeleid werden. De heer B. van Rijn vertelde dan boeiend de geschiedenis van den „Uittocht der Is raëlieten uit Egypte door de Roode Zee". Nadat gezongen was Ps. 105 22. 23 en 24 werd de koffie rondgediend. De heer W. van Beelen behandelde het onderwerp: „Het kind en de Zondags school". Spr. gaf een overzicht van het 78-jarig bestaan van deze Zondagsschool, die in 1857 opgericht werd door den heer van Mels; het onderwijzend personeel be staat heden uit 34 dames en heeren, ter wijl het laatste Kerstfeest met 1800 kin deren is gevierd. De 2de voorzitter de heer C. Bloot sprak een kort slotwoord. Na het zingen van den Avondzang ein digde hij met dartkgebed. o was als voorbeeld gesteld de gemeent» Nieuw-Lekkerland. De heer Spierenburg vond het zeer on aangenaam dat Ged. St. regelmatig aan merkingen maken op de begrooting 1936. Spr. ls het niet eens met het voorstel van B. en W.. daar van deze heffing z. i. juist de laagste inkomens de dupe worden. Dat is ongehoord. Hij doet dan ook een voor stel, waarbij de inkomens tot f.800 p. j. niét in aanmerking komen voor deze ver hooging; de inkomens van f.800 tot f4000 p. j. zullen dan nog verhoogd worden, zoo dat eerstgenoemde vrijkomen en niet méér moeten betalen. De heer Nljssen sluit zich hierbij aan. Na nog eenige vragen van den heer Spierenburg werd het voorstel van B. en W. verworpen met 6 tegen 2 st. Vóór de heeren v. d. Hulst en v. d. Geer. Het voorstel-Spierenburg (de inkomens t/m. f. 800 vrijstellen en vervolgens een progressie tot het maximuml werd aan genomen met 62 st. Tegen de heeren v. d. Hulst en v. d. Geer. De voorzitter merkte nog op, dat Ged. Staten dit voor stel toch niet zullen goedkeuren. Volgde bespreking betreffende den con troleur der werkloozen-ultkeering. De heer N. van Schaik is op 15 Oct. 1935 in dienst gesteld; tot nog toe was geen toe stemming van Ged. St. ontvangen. B. en W. stellen nu voor hem een jaarwedde toe te kennen. Hierover zal in geheime zitting beslist worden. Na rondvraag, waarin nog de verbete ring der wegen in bespreking kwam, volgde geheime zitting ter behandeling van de a.s. vdcature van secr.-gemeente-ontvan- ger. RECLAME. Verstopping wordt vlug verholpen door L e o p i 11 e n. Sedert 20 jaar een beproefd, zuiver plantaardig laxeermiddel, dat een milde en prompte uitwerking heeft. Leopillen in doosjes vanaf 20 ct. Bij alle apothekers en drogisten. 8012 VOOR ZATERDAG 1 FEBRUARI. Hilversum I, 1875 M. VARA-uitz- 8.00: Gr.pl. 10.00: Morgenwijding VPRO 10.15: Viool, piano en gr.pl. 12.00 1.45: Trio Favoriet en Gr-pl. 2.00: Gr.pl. 2.45: Filmpraatje 3.05: „Beoefening der huismuziek'' 3.30: Lezing 3.45: Gr.pl. 4.15: Orkest, solisten en VARA- Tooneel 5.40: Literaire causerie 6.00: Gr pi. 6.30: Esperanto-uitzending 6.45- VRO 7.45: Relais uit Weenen (Omroeporkest, Wiener Sangerknaben en solisten, olv. J. Holzer) 9.00: Berichten 9.20: Orgelspel en mannenkoor „Or pheus" 10.00: VoordTacht 10.10: Rep. v. d- Zesdaagsche, Kopenhagen 10.40: Berichten 10.45: Gr.pl. 11.45—12.00: Gramofoonpl. Hilversum n, 301 M. KRO-uitzending 4.00—5.00: HIRO 8 00—9.15 en 10.00: Gr.pl. 11.3012.00: Godsd. half uur 12.15: Gr.pl. 100: KRO-orkest 1.50: Gr.pl. 2.00: Voor de jeugd 2.30: Sport 3.00: Kinderuur 4.00: HIRO 5.00: Gr-pl. 5.30: KRO-orkest 6.20: Lezin gen en Gr. pi. 7.35: Voordracht en Gr.- pl. 8.00: Berichten 8.10; Reportage 8.25: KRO-Boys 840: Causerie 8.45: Zang 8-55: KRO-Melodisten 9.30: Accordeonmuziek 9,40; Zang 9.50: Voordracht 10.05: Orkestconcert 10.30: Berichten 10.35: Accordeonmuz. 10.45: Orkestconcert 11D512.00: Gr.pl- Droitwich, 1500 M. 11.20BBC-Nor- them-orkest, mmv. solist 12 35: Gr.pl. - I.20: Commodore Grand Orkest 2.20: Gr.pl- 2.55: Sportreportage 4.35: Dulaykwintet 5.20: Gr.pl. 5.50: Relais uit Amerika 6.20; Berichten 6.50: Sportpraatje 7.05: Welsch intermezzo 7.20: Week-end-programma 8.05: Callender's Senior Orkest, mmv- solist 8.50: Variété-programma 9.50: Berich ten 10.20: BBC-Theater-orkest 11.20 12.20; Dansmuziek. Radio Paris, 1648 M. 7.20 en 8.20: Gr.pl- 11.20: Orkestconcert 2.50: Gr.- pl 4 20: Pascal-orkest 5.50: Gr.pl. 8.20: Kwartetconcert 9.05; Operette concert 110512.35: Dansmuziek en populair concert. Keulen. 456 M. 5.507.20: Concert II.20: Orkest en solisten 1.352.20: Ge- var concert 3.20: Gevar. programma 5.35: Kamerkwintet en pianoduo 7-30: Bonte Avond 9.5511.20: Populair con cert. Brussel. 322 en 484 M. 322 M.: 12.20: Gr.pl. 1.30: J- Schnijder's orkest 2.20: Viool en piano 2.50: Opera-concert 4.20: Gr.pl. 4.50: dito 5.20: Populair concert 6.35 en 7-20: Gr.pl. 8.20: Re lais uit Amerika 9.00: Gr.pl. 9.20: Dansmuziek 10.30: dito 11.2012.20: Gr.pl. 484 M 12.20: José Schnyder's orkest 1.30: Gr.pl. 2.50: Viool en piano 3.20: Dansmuziek 4.20: Popu lair concert 5.10: Gr.pl. 5.35: Russi sche muziek 6.50: Gr.pl. 8 20: Om roeporkest 9.20: Variété-programma 10.30: Kwartetconcert 11.2012.20: Dansmuziek. Deutschlandsender, 1571 M. 7.30: Verdi-concert mmv- solisten, koor en or kest 9.20: Berichten 9.50: Zang en piano 10.05; Weerbericht 10.20—12.15 Dansmuziek. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R. O. V. RADIO-CENTRALE. Voor Zaterdag 1 Februari. Ie Programma: lederen dag. van 824 uur: AVRO, VARA, enz. 2e Programma: lederen dag, van 824 uur: KRO. NCRV, enz. 3e programma: 8.00 Brussel VI. 9.20 Keulen plm. 12.15 Brussel VI. 13.35 Brussel Fr. 15.20 Keulen 17.20 Bero- miinster 17.50 Parijs Radio 18.20 Bëromünster 18.30 Weenen 19.25 Berlijn 21.20 Paris Poste Par. of diversen 21.50 Berlijn. 4e programma: 8.05 Parijs Radio 10.35 Londen Reg. 13.20 Droitwich 14.50 Brussel VI. 16.35 Droitwich 18.20 diversen 18.50 Londen Reg. 20.05 Droitwich 21.50 Londen Reg. 22.20 Brussel VI. 22.30 Londen Reg. Wijzigingen voorbehouden. 3-3 15. Thijs liep 't becooverd bosch dus in; dat was niet moeilijk in 't be-gin de weg was vlak en breed, zoodat' hij deze wande ling op zijn gemak nog deed. Wel waren hier veel slingerplanten, 'zware hoornen, struiken met veel stekels, die heel erg konden prikken, maar dat bracht nog vriend-Thijs niet aan het schrikken. Hij dacht nog maar steeds na, waarom dit woud betoerverd was, zooals hij nog daarnet op 't bordje las. Hij meende dan, na rijp beraad, dat hier een schat misschien wel was verborgen, en dat deze betooverfng voor de bewaking nu moest zorgen: Ouderavond. Door de Baron yan Wassenaar van Catwijck School werd de jaarlijksche Ouderavond gehouden. Evenals andere ja ren was de eigenlijke samenkomst be legd in de zaal op het Kerkplein, terwijl het gemaakte werk der leerlingen te vo ren in de School te bezichtigen was. De resultaten van handwerkonderwijs. han denarbeid en teekenen. speciaal van de leerlingen der 7e klasse, vormden samen een keurige tentoonstelling, die groote bewondering wekte. Ds. E. Warmolts. voorz. van het bestuur, opende het tweede deel van den avond. Hierna bepaalde het hoofd der school, de heer Blansjaar, de ouders bij „De toe nemende tuchteloosheid der jeugd". Ver volgens reciteerden de leerlingen der hoogste klasse een tiental prozastukjes en gedichtjes. Na de pauze volgde nog een referaat van den heer H. N. de Nie over .Snoepen en rooken" en enkele stukjes van den heer E. van Wensveen uit „Kin deren uit 'bijn klas". Ds. Warmolts sloot na het doen zingen van Gez. 96. „Katholiek Katwijk" gaf haar tweede algemeene ontspanningsavond in het Pa rochiehuls. Het aantrekkingspunt was een te vertoonen film uitbeeldend- de Voetbal wedstrijd der Veteranen, dei en herfst ge geven Behalve deze interesante film waren er nog anderen, waarin Charley Chaplin de lachspieren in beweging bracht. Het Bestuur heeft succes gehad met deze nieu wigheid er was een volle zaal en een dank baar publiek! LISSE. Gemeenteraad. In de raadsvergadering werd de voor gestelde verordening der veldwachters aanvaard. Besloten werd een aanbesteding te houden voor de woningen der bouwver. „Gezinsbelang" en wel voor woningen met en zonder borstwering. De verlaging der gastarieven werd goedgekeurd. Zij zal in gaan met terugwerkende kracht vanaf 1 Jan. 1936. De aangenomen zwembadplan nen zijn niet door Ged. Staten goedge keurd. Dit jaar zal er geen zwembad komen. De plannen zullen nu zoo mogelijk op anderen leest geschoeid worden. - Wij komen op een en ander nader terug. Het Oranje-Kruis-diploma werd door de volgende leden van de E.H.B.O. alhier be haald: Mevr. Duymaer van Twist, mevr. Volkersz, mevr. de Graaff, mevr. Kleynen- berg. mevr. Dronkers, de dames B. Nieuwenhuis. A. Tromp, A. Kingma, J. H. van Waveren, C. Slinger, L. Haas. M. de Jonge. A. Spaargaren, C. Hartveld. R. v. d. Werf, D. Nieuwenhuis, C. Buitenhuis. M. Buitenhuis. D. van Parijs en de heeren: P. Storm, G. Tromp Gz.. W. Faas, G. Lang broek. D. de Vlieger, P. Ransdorp, N. J. v. d. Steld, P. Nieuwenhuis, G Warmerdam, J. v. d. Pol. VOORHOUT. GEMEENTERAAD. KATWIJK AAN ZEE. AFSCHEID VAN MEJ. A. N. DE VOOGD. Als onderwijzeres aan de Eerste Herv. School. Na een werkzaamheid van 28 jaren al hier nam mej. A. N. de Voogd afscheid van de Eerste Herv. School alhier. In de loka len der vijfde en zesde klas waren alle leer lingen der school met het personeel aan wezig. Ds. R. P. A. Rutgers, voorzitter van, het schoolbestuur releveerde dat mej. de Voogd bijna onafgebroken in de aanvangs- kiasse was werkzaam geweest, steeds tot groote tevredenheid van het bestuur haar werk had verricht, waarvoor zij den bijzon deren dank van 't bestuur mocht oogsten. Daarna bood spr. haar een blijvend aan denken, een boekwerk met reproducties naar schilderijen van Rembrandt aan. De heer J. Baak. inspecteur van het L.O., sprak hierna zijn verwondering er over uit, dat mej. de Voogd steeds met zooveel frischheid haar werk had verricht en be tuigde haaf namens het Rijksschooltoe- zicht zijn oprechten dank. De heer D. N. van Malssen, Inspecteur voor C.V.O. sprak namens zijn vereeniglng mej. de Voogd hartelijk toe, evenals het hoofd der school, de heer C. van der Rhee, die gedurende al dien tijd met haar had samengewerkt- Ook hij betuigde mej. de Voogd voor alles zijn oprechten dank- Namens 't geheele personeel bood hij haar 't dagboek van ds. Helders aan. Nog sprak de oudste onderwijzer der school de heer C. Kwakemaak, die er óp wees welk een groote plaats mej. de Voogd Voorstel van B. en W. aangaande school geldheffing verworpen - Het voorstel- Spierenburg hieromtrent aangenomen. De Raad vergaderde. De burgemeester wenschte namens den geheelen raad den secretaris, den heer v. Elk geluk met zijn benoeming tot burgemeester van Wester voort. Vervolgens wenschte spr. allen leden een voorspoedig jaar toe. Het lid L. v. d. Geer" dankte den burge meester voor het gesprokene. Weth. v. Reisen en de leden P. v. d. Nouland en D. Kruithof waren met ken nisgeving afwezig. Hierna werden de notulen ongewijzigd 1 vastgesteld. Eenige ingekomen stukken en mededee- iingen van Ged. Staten werden voor ken nisgeving aangenomen." Tot leden der Commissie tot Wering van Schoolverzuim werden gekozen de heeren J. v. d. Berghe. C. Boere, M. v. Dam en A W. Deukkom. De heeren J. v. Gent en Alb. Augustinus verwierven bij de stém- ming ieder 1 stem. Volgde het voorstel van B. en W. tot belegging van f. 10.000 in Nedérl. Werke lijke Schuld. Na een vraag van den Heer Spierenburg omtrent de soliditeit dezer belegging, werd het voorstel z. h. st. aam genomen. Inzake de schoolgeldheffing hebben Ged. Staten medegedeeld dezq alsnog te willen verhoogen. De gemeente riioet aan alle regeerlngselschen voldoen, daar an ders de Rijksbijdragen ernstig in gevaar komen. Nu stellen B. en W. voor (zij het noode) tot een verhooging van f. 200 op alle schoolgaande kinderen. Door G. S.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 11