OPENING De Italiaansch-Abessynische oorlog. 76*te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 30 Januari 1936 Derde Blad No. 23266 Een vliegtuig der D?lftsche Studenten. GEMENGD NIEUWS. Dampo MORGENMIDDAG 2 UUR o Het wordt Zaterdag in gebruik genomen, r (Van onzen reisredacteur). Het is begrijpelijk, dat de studenten aan onze Technische Hoogeschool zich aange trokken voelen tot den nieuwen tak van techniek, die de lucht verovert. Vijf jaar geleden, op 30 Januari 1931, werd de Deut sche Studenten Aeroclub opgericht, waar van de leden zoodoende naast de theorie ook de practijk van het vliegwezen konden beoefenen. Het eerste lustrum van de D.S.A.. dat aanstaande Zaterdagmiddag op het vliegveld Waalhaven zal worden gevierd, krijgt nog een bijzondere beteeke- mls, door de definitieve ingebruikneming van het door de studenten zelf ontworpen en vervaardigde vliegtuig, de PH-DSA. De technische studenten zijn dus hun roeping wel in ale opzichten getrouw ge bleven. Zij hebben niet willen volstaan met de beoefening van de vliegsport .alleen doch zij hebben zich ook op den vliegtuig bouw toegelegd en met welk een resultaat! Hun toestel is met bescheiden middelen een pracht van een machine geworden, waarvan de prestaties terecht bewondering wekken. De heer J. W. H. Dambach. de eigenlijke ontwerper van de PH-DSA die inmiddels is afgestudeerd, was de eerste Delftsche student, die de vliegtuigbouw als hoofdvak voor zijn studie heeft ge nomen. Het is de bekende vlieger D. L. Asjes ge weest. die bij de Delftsche studenten zoo veel belangstelling voor de vliegerij heeft weten te wekken, dat in den aanvang van het jaar 1931 de D.S.A. kon worden opge richt Aanstonds werd de volle medewer king Terkregen van de Nationale lucht- vaartschool. waarvan de heer Asjes in structeur is. en van de afdeeling werktuig en scheepsbouwkunde in de Technische Hoogeschool. Onder hen. die van den aan vang het plan gesteund hebben, dienen met name te worden genoemd ir. J. F. de Vogel, president curator der T.H. en voor zitter van de Kon. Ned. Vereeniging voor Luchtvaart en prof. L. A. van Royen. wien het eerevoorzitterschap van de jonge ver eeniging werd aangeboden. Van vele zijden kwamen donaties in. waardoor de oprich ting mede werd mogelijk gemaakt. De nieuwe vereeniging was de tweede in ouderdom der Nederlandsche aeroclubs. Al dadelijk traden vele leden toe en werden vele vluchten gemaakt. Kort daarop werd ook een zweefvliegafdeeling opgericht met een eigen toestel. Sindsdien heeft de D.S.A. veel vliegende leden voortgebracht. Velen vloeiden later af naar de militaire lucht vaart. Regelmatig werd op Waalhaven ge vlogen en op andere terreinen werd ge oefend voor zweefvliegen Bij Nederland sche rondvluchten wisten de Delftenaren prijzen te behalen en ter gelegenheid van het lustrum van het Delftsche Studenten corps op 3 Juli 1933 werd op Waalhaven een internationale studenten vliegdag ge organiseerd. waaraan een Engelsch en een DIJKVERZAKKING BIJ VELSEN. Gedeelte van den nieuwen Rijksweg onder water. Gisteravond te acht uur is werking ge komen in den nieuwen dijk, die gelegd is voor de verbreeding van het Noordzee kanaal langs den nieuwen betonweg van Amsterdam naar Velsen, in de nabijheid van Buitenhuizen. Zandzuigers van de firma Bos en Kalis spuiten dagelijks de zandmassa's uit het kanaal en uit zandbakken achter dezen nieuwen dijk. Onder den dijk bevindt zich een groote veenmassa, die waarschijnlijk ■tengevolge van den druk van ligt opge spoten zand is gaan werken. Het gevolg ■was, dat het veen naar boven geperst werd en in den dijk een gat van ongeveer vijf Meter werd geslagen. De water- en ■moddermassa's van een tusschen den dijk en het kanaal gelegen groot reservoir stortten zich door het gat van den d'3k over den betonweg in de slooten van den Spaarndammerpolder. Op den rijweg stond het water gisteravond circa 15 c.M. hoog en op de fietspaden zelfs 20 a 25 c.M. hoog over een afstand van ongeveer een halven kilometer. Auto's uit beide rich tingen werden aangehouden en het ge- heele verkeer werd over Spaarndam geleid. Het is een geluk, dat de verzakking zoo spoedig gesignaleerd werd. Met man en macht is men begonnen het gat met zandzakken te stoppen en hedenmorgen was men daar in zooverre in geslaagd dat het verkeer weer voortgang kon hebben. Men neemt aan, dat ook de zware regen val van de laatste dagen in belangrijke mate tot het ongeval heeft bijgedragen. o MEISJE DOOR AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag is het 5-jarie dochtertje van den heer Meeuwissen te Eist (Betuwe) in de Dorpstraat toen zii na de .school verlaten te hebben de straat overstak, aangereden door een auto van den fruit handel W. Jansen Het achterwiel van de auto ging het meisje over het hoofdje. Geneeskundige hulp mocht niet meer batep. De kleine overleed weldra. Duitsch studenten-escadrille deel namen. Een bijzondere wensch van de Aeroclub ging in vervulling toen aan de Technische Hoogeschool een privaatdocentschap in den vliegtuigbouw werd ingesteld. Toen in verband met de slechte tijden vele subsidies niet werden gecontinueerd, werd het moeilijk op de vroegeTe wiize den vliegenden leden de kosten van het lesnemen bij de luchtvaartschool te ver lichten. Gelukkig was er nog een potje over en men besloot dat te gebruiken om een eigen vliegtuig te bouwen. Met behulp van enkele vaklieden togen de studenten aan het werk en dezen zomer deed het toestel van ir. Lambach zijn eerste proef vluchten. De eerste motor, die er werd in gebouwd. bleek niet te voldoen, doch toen eenige vliegenthousiasten een sterkere motor schonken, bleken alle moeilijkheden overwonnen. Het bouwen heeft wat langer geduurd dan verwacht was, doordat men er op had gerekend, dat een student on geveer de helft zou presteeren van een vakman, doch het bleek maar één vijfde te zijn! De bouwers werden ook gehandi capt door de omstandigheid, dat. in tegen stelling met den vacantietijd. gedurende den tijd. dat de colleges werden gehouden, de vrije uren der studenten schaars waren. De heer Asjes heeft gisteren met het toestel gedemonstreerd waarbij de bijzon dere eigenschappen van de PH-DSA dui delijk naar voren kwamen. Het vliegtuig heeft een zeer korte startlengte en trekt, mede dank zij den sterken motor, gemak kelijk op. Daarbij ligt het stabiel in de lucht en heeft het een zeer geringe minimum snelheid. Bij een eenigszins stevigen tegenwind, zooals gisteren, schijnt het in de lucht bijna stil te staan. Dit tweepersoons open sportvliegtuig. dat uitnemend als lestoestel is te gebruiken, is een laagdekker met vrijdragenden vleugel. De motor is een zeven cylinder 90 p.k. Pobjoy Niagara motor,,, Vleugel en romp zijn geheel van hout,waarvoor triplex is gebruikt over spanten en ribben. De roeren zijn van stalen buizen met een met linnen bekleeden staalplaat en ook de motorbok bestaat uit gelaschte stalen buizen. Het landingsgestel is een gelaschte profielbuis met rubber veeringen. Een bijzonderheid van de PH-DSA vor men de ailerons, die over de geheele span wijdte van den vleugel zijn aangebracht. Zij kunnen tevens als remklap worden ge bruikt, zonder dat iets aan de aileron- werking wordt veranderd. Hierdoor is de landingssnelheid teruggebracht tot 44 k.m. per uur. De startlengte is gereduceerd tot 63 meter, de stijgsnelheid van den grond is 5.2 M. per seconde, de maximum snelheid bedraagt 178 k.m. per uur. Ledig weegt het toestel 406 k.g. Men hoopt dat het luchtwaardigheids- bewijs nog vóór a.s. Zaterdag, wanneer het lustrum der D S A. feestelijk zal worden gevierd zal kunnen worden uitgereikt. RECLAME. 7936 Verkoudheid j van Neus, Hoofd, Keel en Borst Doos 30 cent „WAT MIJNHARDT MAAKT IS GOED" F. 13.000 TUSSCHEN HET PLAFOND. Muizen knabbelden acht mille op. De heer M. v. d. S„ wonende Esscheweg te Vught, had, zoo meldt de ..Bossche Crt." zijn spaarduitjes, circa 13.000 gulden, in een kistje geborgen, met het oog op de vele diefstallen verstopt in het plafond zijner woning. Geen mensch zou het daar hebben gezocht. Toen hij dezer dagen zijn duiten, alles in papieren geld. eens wilde natellen, kwam hij tot de ontstellende ontdekking, dat de muizen zich zoodanig voor zijd spaarpenningen hadden geïnte resseerd. dat ze nagenoeg alles hadden opgepeuzeld en niets dan een handjevol snippers hadden overgelaten. Een onderzoek bij de Nederlandsche Bank maakte het mogelijk uit deze snip pers nog ongeveer f. 5000 aan waardevol papier bijeen te zamelen. De eigenaar, die als zuinig en zeer vast houdend bekend staat, heeft door dezen muizenmaaltijd toch altijd nog 'n strop van een dikke f. 8000. VERKEERSONGELUK TE WASSENAAR. Man door auto gegrepen. Gisteravond wilde op den Rijksstraatweg ter hoogte van garage Nieuw-Wassenaar te Wassenaar, de ongeveer 60-jarige S. W. uit Den Haag den weg oversteken met de fiets aan de hand. Daarbij werd hij aan gereden door een auto, bestuurd door N. K uit Wassenaar, welke uit de richting Leiden kwam. W liep twee gecompliceerde beenbreu ken en een hersenschudding op. In ern- stigen toestand is hij naar het ziekenhuis aan den Zuidwal in Den Haag gebracht. EEN CHAUFFEUR DIE Z N PLICHT GOED VERSTOND. Toen de autobus die Maandagavond te halfnegen met de poststukken van de laatste lichtingen uit Hoofddorp vertrok in Haarlem arriveerde, liet de postwagen, waarmede de postzakken van de autobus plegen te worden afgehaald, op zich wach ten. De chauffeur hoewel wetende dat hij weder op tijd uit de Spaarnestad vertrek ken moest, achtte zich toch niet verant woord om terug te rijden zonder een be hoorlijke regeling omtrent de bezorging van de aan zijn zorg en hoede toever trouwde poststukken te hebben getroffen. Hij nam ze op z'n rug. liep er mede naar het bijkantoor, dat echter gesloten was en stelde zich daarna telefonisch in ver binding met den Postdirecteur die de ge- wenschte oplossing aan de hand deed. Met dit al ging de bus ongeveer 20 minuten te laat uit Haarlem weg waarvan echter den chauffeur geen verwijt viel te maken, om dat deze zich op uitnemende wijze van zijn plicht heeft gekweten. VERKEERS -ONGELUKKEN TE GRONINGEN. Drie slachtoffers naar het ziekenhuis. Gisteravond hadden in de binnenstad van Groningen twee vrij ernstige ver keersongelukken plaats. Bij de Boteringe- brug had tegen 7 uur een botsing plaats tusschen een auto en een wielrijder. De wielrijder, de gehuwde C. M., liep daarbij ernstige kwetsuren op. Hij werd naar het Diaconessenhuis vervoerd, waar bleek, dat hij een schedelbreuk had bekomen. Op den hoek van de nieuwe Ebbingestraat en den Bedumerweg kwam omstreeks den zelfden .tijd een voetgangster in aanraking met een wielrijder. De laatste, J. S. ge naamd, brak de linker knie en is ver voerd naar het R. K. ziekenhuis. De voet gangster, mej. P. v. D„ kreeg een boven armbreuk en een ontwrichten rechter schouder. Zij werd vervoerd naar het Dia conessenhuis. (Msb.) o BRUTALE BEROOVING TE BERLIJN. Gisteravond tegen acht uur losten twee roovers op den Kurfuerstendamm op den hoek der Joachimsthaler Strasse. een der drukste punten van het Westen van Ber lijn. eenige revolverschoten op een kas- looper. Te midden der verwarring wisten de roovers te ontkomen met medeneming van een bedrag van 15.000 Mark. De kas- looper moest in zeer ernstigen toestand naar het ziekenhuis worden overgebracht. NOODLOTTIGE AUTO-BOTSING. Een van Casablanca naar Wedzem in Marokko op weg zijnde autobus is in bot sing gekomen met een vrachtauto. Twee personen werden gedood en 17 gewond. JAPANSCH DORP BEDOLVEN. In de Japansche provincie Foekoesjima is een dorp met 95 inwoners bedolven. Tot "dusver zijn 17 dooden geborgen. o MEVROUW STAVISKY IN EEN CABARET. De weduwe van Staviskv heeft een be trekking aangenomen als girl in 'n Broad- way-cabaret tegen een gage van 50 dollar per week. ONGEREGELDHEDEN OP MALAKKA. In een ijzermijn in den staat Trong- ganoe in het N.O. van Malakka hebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad, waarbij acht personen werden gedood en dertig gewond. RECLAME. 7938 Geopend van 10 v.m.-5 n.m. en van 8 n.m.-10 n.m. SLUITING ZONDAG 9 FEBR, 5 u. n.m, Toegangsprijs f. 1.- incl. belasting verbinding tot stand te brengen tusschen de hoofdcolonne, waarvan het centrum in Neghelli ligt en een andere colonne, die uit Dolo komt en langs de grens van Kenya oprukt. De beveiliging der veldlazaretten. De leden van de Zweedsche Roode Kruis ambulance, wier uitrusting in handen van de Italianen is gevallen, zijn thans naar de Abessijnsche hoofdstad teruggekeerd. De voertuigen van de ambulance zijn, naar medegedeeld wordt, voor zij achter gelaten werden, onbruikbaar gemaakt. De leden der ambulance zullen in Addis Abeba van een nieuwe medische uitrus ting worden voorzien. Zij zijn intusschen afgelost door leden van het Noorsche Roode Kruis, die zoo juist in Abessynië zijn aangekomen. De Abessijnsche veldlazaretten hebben tengevolge van de voortdurende bombar dementen, waaraan zij, zooals verklaard wordt, voortdurend zijn blootgesteld, niet meer het Roode Kruisteeken ten toon gespreid. Zij hebben thans van den leider van het internationale roode kruis, den Zwitser Braun, instructie gekregen twee maal zooveel Roode Kruisvlaggen te ver- toonen als "tot dusverre. Bovendien moet boven iedere ambulance een luchtvaart- teeken uitgespannen worden, dat op een oppervlakte van 16 vierkante meter het Roode Kruis vertoont. Het Zweedsche Roode Kruis, dat door het bombardement van de Italianen zijn am bulance verloren heeft, heeft een telegram ontvangen van prins Karol van Zweden. Dit telegram bevat de instructie na ont vangst van een nieuwe uitrusting onmid dellijk weer naar het front te vertrekken. Zitting van deskundigen der commissie van 18. De deskundigen van de commissie van achttien der sanctieconferentie hebben gistermiddag onder voorzitterschap van den Zweedschen vertegenwoordiger West- mann een zitting gehouden, de vierde sedert het begin der sancties, teneinde de uitvoering van de sancties na te gaan. Er werd kennis genomen van de sedert de laatste zitting binnengekomen mededee- lingen van eenige regeeringen over de door haar uitgevaardigde wetten en ver ordeningen ter uitvoering van de sanc ties, in het bijzonder ook in de overzee- sche bezittingen. Door verschillende commissieleden werd voorgesteld, dat de commissie zich het noodige statistische materiaal zou ver schaffen om een overzicht te krijgen over de buitenlandsche handelsbetrekkingen van Italië en de aan de uitvoering der sancties deelnemende landen. Daarbij zou ook rekening moeten worden gehouden met de ontwikkeling van den niet ver boden uitvoer naar Italië en met even- tueele aanwijzingen omtrent het langs een omweg tot stand brengen van uitvoer via de aan de sancties niet deelnemende landen. Van andere zijde werd er op gewezen, dat een uitvoerige controle van dezen aard de bevoegdheid van de deskundigen te buiten zou gaan. Het resultaat der be sprekingen over dit punt was het princi- pieele besluit een vragenlijst, uit te wer ken. waarop de Volkenbondsleden, dus ook de niet aan de sancties deelnemende landen Oostenrijk, Hongarije en Albanië inlichtingen moeten invullen over hun handel met Italië. Wat de niet-leden van den Volkenbond betreft moet de economische afdeeling van het Volkenbondssecretariaat de be schikbare gegevens bijeenbrengen. Het rapport der deskundigen voor dc uitvoering van de sancties zal met de conclusies van de Maandag bijeenkomende commissie voor het petroleumcmhatgo worden vooigelegd aar. de commissie an. 18, die half Februari bijeen zaï k^men. De commissie van 18 heeft volgens de re solutie van 6 November de taak te be slissen over uitbreiding van de sancties, INBREKER LAG ROOKEND OP BED. Toen mej. dr. C. M. C. Dullemond, tand arts te Utrecht, dezer dagen haar zomer huisje onderlangs de Grebbeberg bezocht kwam zij, volgens het „U. D.", tot de on aangename ontdekking, dat ongenoode gasten op bezoek waren geweest, die zich o.a. aan een fototoestel, dekens, likeurgla zen, een flesch wijn en stukken zeep ver grepen hadden. Uiterlijk was aan het huis niets te zien, daar het raam, waardoor de inbreker(s) binnen geklauterd waren, na vertrek weer zorgvuldig gesloten was. De chef-veldwachter, die Maandagavond controleerde of alles gesloten was, bevond een raam los van de spagnoletten. Binnen gekomen, ontdekte hij-;tot zijn niet geringe verbazing een manspersoon te bed. die rustig een sigaret rookte. Deze, de 22-ja- rige v. d. V. uit Amsterdam, werd in voor- loopige hechtenis genomen. Hij ontkende echter zich aan den diefstal te hebben schuldig gemaakt. BUITENLANDSCH GEMENGD. HET BUITENLAND OP DE LEIPZIGER VOORJAARSMESSE. Omtrent de voorbereiding van de in het begin der volgende maand te houden Leip- ziger Messe wordt medegedeeld, dat zeer veel aanmeldingen van buitenlandsche exposanten worden ontvangen. Een jaar geleden waren 19 naties vertegenwoordigd, terwijl nu volgens den stand van het oogenblik reeds deelnemers uit 25 ver schillende landen zijn toegetreden. Aan de spits zullen vermoedelijk Tsjecho- Slowakije en Oostenrijk staan, met res pectievelijk 120 b 130 en 70 a 80 afzonder lijk exposeerende firma's. Voorts organi- seeren vele naties collectieve tentoonstel lingen, Yoego-Slavië zelfs meerdere tege lijk. De Japansche groep zal uit 132 in zendingen bestaan, waarbij zich de pro ducten van 45 deelnemers uit Tokio en 30 uit Osaka bevinden. Het nationale depar tement van handel en nijverheid te Rio de Janeiro zal in zijn permanent bureau, dat onlangs in het „Ring-Messhaus" is geves tigd, een jaarbeurs-tentoonstelling van Braziiiaansche voortbrengselen houden. Italië heeft in hetzelfde gebouw een plaats ruimte van 600 M2. besproken, dienende voor een afdeeling van industrieele en landbouwproducten, alsook grondstoffen. De Duitsch-Roemeensche Kamer van Koophandel sticht een informatiedienst voor de afwikkeling van handelszaken tus schen de beide landen. In het gebouw „Petershof" geeft de landelijke organisatie voor kunstnijverheid in Hongarije een overzicht van Hongaarsche volkskunst. De Leipziger Voorjaars-Messe wordt ge opend op 1 Maart. DE MUSICEERENDE SOVJETS. Teneinde aan de vraag naar muziek instrumenten te voldoen, zullen dit jaar in de sovjet-unie drie fabrieken worden gebouwd n.l. een te Leningrad, welke 8000 piano's en 2000 vleugels zal bouwen, een accordeonfabriek te Alatyr en een fabriek voor muziek-speelgoed in Kirov. BEDRIJFSONGEVAL IN DUITSCHLAND. In de Ammoniakfabrieken van Merseburg (Leunawerke) is tijdens werkzaamheden in een zout-silo een tweetal arbeiders bedol ven door neerstortende zoutmassa's. Zij konden eerst na geruiinen tijd bevrijd worden en bleken toen reeds te zijn over leden. De operaties minder belangrijk geacht. Volgens berichten uit Abessijnsche bron duurt de slag aan het Noordelijk front voort. doch. naar het schijnt, is hier slechts sprake van operaties van minder belang. In het Zuiden verwachten de Abessijnen een nieuw Italiaansch offensief. De correspondent van Reuter-A.N.P. te Dessie meldt, dat een door het hoofdkwar tier van het Abessijnsche leger in het Noorden gepubliceerd communiqué, zegt. dat een eskader Italiaansche bommen werpers Abbi Addi heeft gebombardeerd en de kerken Maria Marfeda en Michael Tanqu in brand heeft geschoten. Eenige mannen hebben met oude geweren op de vliegtuigen geschoten en een der vlieg tuigen neergehaald. Een inzittende waagde een parachute sprong. doch hii kwam in een mimosa boom terecht. De man geraakte in de touwen verstrikt. De beide andere inzit tenden van het in brand geschoten toestel verbrandden levend. Een patrouille van 19 man. die tot het leger van Dedzjasmatsj Sahle behoorden, hebben bij Makalle een afdeeling Itali aansche blanke troepen in een hinderlaag gelokt. 35 soldaten werden gedood. De rest van de afdeeling vluchtte met achterlating van 5 met munitie en levensmiddelen ge laden vrachtauto's. Tijdens den grooten slag welke op 20 Januari is aangevangen, is 't fort Sjoema Abera bezet. Het bevindt zich nog steeds in Abessijnsche handen, ondanks de her haalde Italiaansche aanvallen. 13 kanon nen en 25 mitrailleurs zijn buit gemaakt. De buit bedraagt thans in totaal 23 ka nonnen en 125 mitrailleurs aldus het Abessijnsche communiqué. De correspondent van Reuter-A.N.P. te Addis Abeba verklaart, dat de toestand aan het Zuidelijk front waar, naar men ge looft. Graziani od het pnut staat op te trekken langs de rivier Sjebelli in de richting van Dzjinir de grootste zorg in Abessijnsche kringen is. De Abessijnen geven er zich voorts rekenschap van dat 't mogelijk is. dat de Italianen een ulotselingen opmarsch zullen inzetten van Gerlogoebi uit. Zij zou den dan van gemotoriseerde afdeelingen gebruik kunnen maken met Daggaboer als eerste doel. De seizoenregens van begin Februari zouden evenwel een dergelijken opmarsch kunnen belemmeren. De snelheid der Ita lianen heeft de Abessijnen ten zeerste verrast. De slechte tactiek van de Abessiinsche infanterie tegen de Italiaansche strijd wagens bij Dolo en het gebrek aan levens middelen bij de vooruitgeschoven troepen van Ras Desta worden te Addis Abeba be schouwd als de voornaamste factoren, welke den Italiaanschen opmarsch hebben mogelijk gemaakt. Drie Abessijnsche ministers zijn vandaag per vliegtuig uit Dessie in de hoofdstad teruggekeerd. Men gelooft, dat Dedzjas matsj Gabre Mariam de vroegere gouver neur van Harrar. die thans minister van Binnenlandsche Zaken is. Ras Desta zal opvolgen. Abessijnsche versterkingen, afkomstig uit alle richtingen trekken op naar Allata. (Copyright Reuter-A.N.P.). Het geheele gebied van Siaamo. tusschen de groote meren en Neghelli' wordt thans door de Italiaansche vliegtuigen gecontro leerd. o.a. Allata. aan den weg naar Addis Abeba, waar de Abessyniërs georganiseer- den tegenstand schijnen te willen bieden en de Ganale Goedi. een zijrivier van de Ganale Doria. waar een concentratie van vijandelijke troepen werd gebombardeerd. Een belangrijke met automobielen uit geruste Italiaansche Somali-colonne is voor den berg Berbissr. Toefo aangeko men op 10(1 K.M ten Noord-Wotcn "an Neghelli gelegen. Aan den anderen kant is een uit Neghelli afkomstige colonne aan gekomen te Meta Gafforsa. een middel punt van karavaanwegen, teneinde de

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9