LElDSCft DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 30 Januari 1936 BUITENLAND. UIT DE OMSTREKEN. AGENDA. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Vlootconferentie Chili steunt Uruguay. De zitting van de eerste commissie der vlootconferentie heeft gisteren anderhalf uur geduurd. De Japansche waarnemers waren aan wezig. De commissie ging over tot een voor- loopig overzicht over de algemeene kwes tie der kwalitatieve bewapeningsbeperking. De voorzitter der eerste commissie, de eerste lord der admiraliteit. Lord Monsell, bracht voorstellen naar voren ais basis voor de besprekingen. Inhoudende de laag ste cijfers, die in het licht van de reeds ge voerde onderhandelingen waarschijnlijk zullen kunnen worden aanvaard door de vier mogendheden, die ter conferentie zijn vertegenwoordigd. De voorstellen werden door de commissie aangenomen als basis voor verdere be sprekingen. Naar verluidt, voorzien zij in de volgende maximumlimieten: Kapitale schepen 35.000 ton en 14 duimskanonnen met openlating van de mogelijkheid, de tonnage twee of drie duizend ton lager te stellen. Vliegtulgmoed'erschepen 22.000 ton en 6.1 duimskanonnen. Geen verdere constructie van groote kruisers. Samenvatting van kleinere kruisers en torpedojagers in een enkele categorie met een limiet van 7500 tot 8000 ton en met 6.1 duims kanonnen. Dit voorstel heeft ten doel de moeilijkheid op te heffen, die ontstaan is doordat mo gendheden. die niet het vloot verdrag van Londen hebben onderteekend, reeds begon nen zijn met den bouw van schepen in de klasse der torpedojagers. Duikbooten 2000 ton met 5.1 duimska nonnen. De eerste commissie heeft besloten, de kwestie der kwalitatieve beperking te ver wijzen naar de technische subcommissie en heeft technischen deskundigen op dracht gegeven, een begin te maken met de bestudeertng van problemen als de definities, die betrekking hebben op de kwalitatieve beperking. Intusschen zal de technische subcom missie, die rapport uitbrengen zal over het vooraf bekendmaken van de vlootprogram- ma's morgen bijeenkomen. Het. is mogelijk, dat zij dan gereed komt met haar rapport, dat in dat geval Vrijdag zal worden voor gelegd aan de eerste commissie. De vertegenwoordiger van Chili heeft met betrekking tot het conflict tusschen Uruguay en Sovjet-Rusland zijn in open bare zitting afgelegde verklaringen om trent de onbevoegdheid.van den raad in een schrijven aan den voorzitter van den Raad nader gemotiveerd. In dit schrijven wordt o.m. gezegd, dat wanneer een regee ring zich gedwongen ziet snelle besluiten te nemen om haar verplichtingen ter be veiliging van de grondwettige instellingen, de orde, den vrede en de eendracht in het binnenland niet verstandig gezegd kan worden, dat zij tevoren het rapport moet afwachten van verafgelegen organen, die niet in staat zijn zoo snel te handelen als de gebeurtenissen dit elschen. Uruguay heeft dan ook bij het afbreken van zijn be trekkingen met Sovjet-Rusland volken rechtelijk correct gehandeld. o FRANKRIJK. Eenheidsfront der roode vakvereenigingen. Het koningsmoordproces. De organisatorische aaneensluiting van de socialistische en communistische vak vereenigingen heeft thans, na langdurige onderhandelingen, haar beslag gekregen; de vakvereenigingen voor de bouwbedrij ven, de metaalindustrie, de glas- en ver- lichtingsindustrie en den landbouw staan echter nog buiten dit accoord. Ben nationale commissie zal voorlooplg de bestuurszaken leiden, totdat op 5 Fe bruari het buitengewoon congres der vak- vereenigingsorganisatles de definitieve regeling zal vaststellen. De wegens den moord op den koning van Joego-Slavië beschuldigde Oestachi's, wier verdediger, zooals men zich zal herin neren, is afgevoerd van de lijst der advo caten, hebben tot den voorzitter van de Parijsche Kamer van Advocaten het ver zoek gericht hun een bepaalden verdediger toe te wijzen. Indien hun verzoek niet mocht worden ingewilligd, dan zouden zij in voedselstaking gaan. Men meent in deze actie een poging te zien tijd te winnen. o ENGELAND. Na 's Konings uitvaart Koning Edward ontvangt - Besprekingen van Eden - Zal de Koning al zijn landen bezoeken? - Labour en communisme. Koningin Mary heeft de volgende dank betuiging aan het Engelsche volk gericht: Ik moet u allen danken voor de bewij zen van sympathie die ik dezer dagen uit alle deelen van het rijk heb mogen ont vangen. Ze zijn zoo overstelpend geweest, dat ik geen woorden kan vinden om ze te beantwoorden en misschien het beste kan volstaan met de eenvoudigste woorden: Ik dank u. Uw aller bewijzen van deelneming in mijn verlies hebben mij gesteund en ik ben in het bijzonder getroffen door het be wustzijn, dat de Koning na een regeering van meer dan 25 jaar althans heeft mogen leven tot hij de belooning heeft ontvan gen in den vorm van uwe aanhankelijk heid en liefde. Ofschoon Hij nu niet langer aan mijn zijde is en niemand kan begrijpen hoe zeer ik Hem missen zal hoop ik, na een gelukkig huwelijksleven van ruim 42 Jaar, toch ook nog eenigen dienst aan het volk en dit groote rijk te mogen bewijzen. Ik vraag u met vertrouwen een plaats in uw herinnering en in uwe gebeden, en wan neer ik U nu mijn zoon aanbeveel, dan hoop ik dat hij dezelfde liefde zal deel achtig worden, die gij zoo overvloedig aan zijn Vader geschonken hebt. Ik dank U nogmaals voor alle bewijzen van liefde, met welke gij mij in deze dagen gesteund hebt. Gisteren heeft Koning Edward op Buckingham Palace eenige leiders van vreemde delegaties, die de begrafenis van Koning George hebben bijgewoond, ten af scheid ontvangen. Nadat Eden, de Britsche minister van buitenlandsche zaken bij den Koning was geweest, zijn achtereenvolgens prins Sta rhemberg, de Oostenrijksche vice-kanselier, baron van Neurath, de Dultsche minister van buitenlandsche zaken, Litwinoff, zijn Russische collega, Tituleseu, de Roemeen- sche minister van buitenlandsche zaken en anderen door den Koning ontvangen. President Lebrun, de Koningen van België en Denemarken, de Italiaansche kroon prins en de prins van Griekenland zijn allen vertrokken. De vervoercijfers van den dag waarop Koning George begraven is blijken alle records te hebben gebroken. De spoorwegen hebben ruim twee millioen passagiers ver voerd tusschen vier uur 's morgens en één uur 's middags. Dit cijfer is ook op den Jubileumdag 6 Mei bereikt, en zelfs met een kleinigheid overtroffen, maar toen was het over 20 uur verdeeld en thans over 9. Het Station Hammersmith, waar drie ondergrondsche en een Citylijn samenko men, heeft 121.000 passagiers in die 9 uur vervoerd, met 108.000 in de vijf uur tus schen acht en één uur. Piccadilly Circus en Liverpool Street hebben elk de 100.000 pas sagiers overtroffen. Een bizondere beteekenls wordt in be paalde kringen gehecht aan de besprekin gen, welke Eden gevoerd heeft met de mi nisters van buitenlandsche zaken van Frankrijk en Duitschland. die naar men verneemt, liepen over den Europeeschen toestand in het algemeen en die een har telijk karakter droegen. Men gelooft te Londen niet, dat de Duitschers een maatregel als de hermill- tariseering van het Rijnland overwegen. De in het verdrag van Versailles be paalde demilitariseering van de Rijnland- zöne, aldus merkt men op, werd vrijwillig door de Duitschers en het verdrag van Locarno aanvaard en er bestaan, naar men gelooft, gewichtige redenen om te gelooven, dat de Duitschers maar al te veel waarde hechten aan het. verdrag van Locarno, om in het Rijnland een dergelijke poging te durven ondernemen. Er bestaat verder geen enkele reden, zoo meent men te Londen, om te gelooven, dat de Duitsche regeering op een of andere wijze aan de problemen, waartegenover Europa zich op het oogenblik gesteld ziet, nog een nieuw zou willen toevoegen. Volgens den dlplomatieken redacteur van de Daily Herald zal koning Edward VIII het volgende jaar direct na zijn kroning een rondreis gaan maken door het geheele Britsche rijk welke 10 maanden zal duren. Tijdens zijn afwezigheid zouden de staatszaken worden waargenomen door een staatsraad bestaande uit: Koningin Mary en de drie koninklijke hertogen. Een formeel besluit is nog niet genomen doch Het blad wijst er op dat deze reis niet alleen wenschelijk doch ook onvermijdelijk is, daar bij het statuut van Westminster de dominions op voet van gelijkheid wor den gesteld met het Vereenigde Koninkrijk zoodat de koning vertegenwoordigd dient te zijn bij de plechtigheden van zijn kro ning in alle staten die deel uitmaken van het Britsche rijk. Op deze reis zou Edward VIII tegelijker tijd worden gekroond tot keizer van den nieuwen Indischen bondsstaat, ter gele genheid waarvan te Delhi in de herfst van het volgende Jaar een .Durbar" aal worden gehouden. Labour maakt thans de redenen bekend waarom zij onlangs het communistische voorstel tot het vormen van een eenheids front heeft afgewezen. Labour beroept zich op een dergelijke beslissing in 1922; toen is duidelijk gezegd dat het prinoipieele verschil tusschen de democratische politiek der arbeiderspartij en de politiek van dic tatuur der communisten onoverbrugbaar is. Sedertdien is er niets voorgevallen, dat een wijziging in dit standpunt zou kunnen rechtvaardigen. Bovendien verklaarde La bour niet over het hoofd te kunnen zien dat het voorstel der communisten slechts berekend is voor de wisselende taktlek die de communisten de laatste Jaren hebben gevoerd. De communisten, aldus Labour, streven alleen naar samenwerking met de arbeiders om het socialistisch karakter dezer partij te verdringen en dan te leiden in een richting welke overeenkomt met de beginselen der communistische partij. o OOSTENRIJK. Het Donau-vraagstuk. Het Pan-Europeesche economische cen trum heeft bii de regeering aangedrongen op een spoedige bijeenroeping van een conferentie der regeeringen van de Donau- staten teneinde de economische samen werking tusschen deze landen te bestu- deeren. o EGYPTE. De crisis Spuiten met onuitwischbare inkt! De politieke crisis loopt ten einde. Ali Mahu Pasja, dien de koning heeft opge dragen de bespreking tusschen de leiders der partijen te leiden teneinde te komen tot de vorming van een tijdelijk Kabinet, zal de koning vanmiddag over het resul taat der bespreking rapport uitbrengen. Het schijnt dat de Wafdisten en Ohaha- blsten zich accoord hebben verklaard met een neutraal Kabinet. De koning zal vandaag een besluit nemen. Teneinde de ongeregeldheden te onder drukken, heeft de politie gebruik gemaakt van pompen, die onuitwischbaren inkt spulten en ten doel hebben, de betoogers te merken. De kleur van den inkt zal eiken dag ver anderd worden, teneinde het latere onder zoek te vergemakkelijken. Op een door zevenduizend studenten ge houden congres is gewezen op de noodzake lijkheid. dat de partijen zich aaneensluiten teneinde de politieke situatie op te hel- OEGSTGEEST. Jaarvergadering der Geitenfokvereeniging. Onder voorzitterschap van den heer J. Slootweg is de jaarvergadering gehouden van de Geitenfokver. „O. G. V." De voorzitter wenschte de leden een gelukkig nieuwjaar. Onder de ingekomen stukken werden enkele interne zaken betreffende het H.B. behandeld. De notulen van den secr. den heer H. Verhoeven werden onveranderd goed gekeurd. In het jaarverslag van den secretaris werd o.m. herinnerd aan het groote suc ces, behaald op de Landbouwtentoonstel ling 1985 te Lelden, waar de vereenlging 6 prijzen wist te bemachtigen. Het ledental is gestegen tot p.m. 50, hetgeen uitbreiding van het bestuur met 2 leden tengevolge had n.L de heeren Zijlstra en Hoogewoning. Voor zijn keurig verslag werd den secre taris dank gebracht. Het door den heer A. Maat uitgebracht financieel verslag gaf een klein batig saldo aan, dat dank zij het gunstig ver loop van dg groote verloting was verkre gen. Na onderzoek van deze bescheiden, door de heeren Bos en Heemskerk, die in volkomen orde waren bevonden, had de penningmeester den dank van den voor zitter in ontvangst te nemen voor zijn zui nig beheer. De heer Hoogewoning bracht een uit voerig verslag uit van de in Rotterdam gehouden alg. vergadering, waar ook de belangen van de afdeellng met succes waren behandeld. Namens de vergadering werd ook den heer H. dank gebracht. Voor 1936 werden de jonge lammeren aangekocht door den heer L. Hakker (Kwaakbrug). Bij de rondvraag verzocht de heer v. d. Melj plaatsing van een tweeden bok in de omgeving van Rijnsburg in verband met den grooten afstand. Aangezien de financiën deze uitgave niet toelaten, zal om de leden tegemoet te komen een wagen worden beschikbaar ge steld. In verband met het groote aantal leden in de omgeving van Rijnsburg, ver zocht de heer Hoogewoning om In den loop van a.s. zomer daar een geitenkeuring te organiseeren. Ter zijner tijd zullen plannen daartoe in behandeling worden genomen. De heer Bos stelde voor een stalkeu- ring te houden. Dit werd aangenomen met 35 tegen 2 stemmen. Deze keuring zal dan in Februari wor den gehouden; de heeren de Jong en Cle mens zullen verzocht worden als keur meesters op te treden. Na verloting volgde sluiting. o RIJNSBURG. Mooie zanguitvoering. De Chr. zangver. „Excelsior" gaf haar jaarlljksche uitvoering in de Kerkzaal. Zooals altijd was daarvoor groote belang stelling. Door ongesteldheid van den eere voorzitter, ds. Peter[:'leidde de heer Joh. Vooys dezen avond. Na het zingen van Ps. 95 1 ging'hij voor in gebed en heette POLEN. Nieuw soort staking. Twaalfduizend arbeiders en employé's van de staatsmonopoliebedrijven voor tabak en alcohol züh in een nieuw soort stating gegaan uit protest tegen de on langs toegepaste loonsverlagingen. De stakers hebben het werk niet ver- laten, doch slechts geweigerd, de lagere loonen in ontvangst te nemen. Daarnaast echter onderbreken zit allen, ter opvolging van het uitgegeven parool, iederen dag eenigen tijd het werk. Als gevolg hiervan is de productie met 25 50 procent gedaa'd. UIT HET VERRE OOSTEN. Grens-moeilijkheden. In kringen van het Kwantoengleger wordt de sterkte van Bulten-Mongoltë ge schat op 150.000 man. Alle moderne wa pens zijn vertegenwoordigd. Leider van de luchtstrijdkrachten zou een Sovjet-Rus zijn. Bovendien zouden vele Russen in de technische formaties dienst doen en hier van soms wel 50 procent uitmaken. Tenslotte wijzen genoemde kringen er op, dat algemeen een concentratie van troepen in de richting van de Mandsjoe- rijsche grens geconstateerd kan worden. Het Tass-agentschap meldt uit Chaba- rowsk, dat aan de Russisch-Mandsjoerij- sche grens in het gebied van Grodekowo nabij Nikolsk-Oessoerijsk, een geheele compagnie Mandsjoerijsche soldaten naar Russisch gebied is overgeloopen. De commandant, luitenant Hoetingsja, die van Mandsjoerijsche nationaliteit is, verklaarde, dat de compagnie uit ontevre denheid tegen de Japansche plaatselijke overheid in opstand was gekomen. Daarbij was een bloedige botsing ont staan in de kazernes, waarbij vier Japan sche officieren waren gedood. De gedeserteerde Mandsjoerijsche solda ten zijn door de Russische autoriteiten on middellijk ontwapend en verder het land in gebracht, waar zij geïnterneerd wer den. In totaal zijn 104 Mandsjoerijsche soldaten en vier onderofficieren onder commando van genoemden luitenant over de grens gekomen. Opnieuw wordt ook melding gemaakt van een grensincident op 26 dezer. In welingelichte kringen wordt medege deeld. dat Oost-Hopel een verdrag heeft gesloten met Mandsjoekwo dat de volgen de punten omvat: 1. Wederzijdsche erkenning der beide landen en uitwisseling van diplomatieke vertegenwoordigers 2. Nauwe militaire en economische sa menwerking 3. Aanleg van straat- en spoorwegen tusschen Oost-Hopei en Mandsjoekwo. Men merkt op dat de totstandkoming van dit verdrag de afschaffing van de autonome regeering van Oost-Hopei. die door Nanking verlangd wordt bemoeilijkt. Volgens berichten uit Japansche mili taire bron zou in Zuid-Hopei een commu nistische opstand zijn uitgebroken, deren. de aanwezigen met eenige hartelijke woor den welkom. Daarna trad „Excelsior" op onder haar beproefden directeur den heer P. de Rook. Aangevangen werd met Ps. 103 van Nobach. Allereerst een bas-solo van den heer W. Pauw, daarna afwisselend koorzang, een sopraansolo door mej. Tine Ravensbergen en een duet voor sopraan en alt, de laatste vertolkt door mej. J. Tel- jeur. Deze solisten evenals de heer Schild, die later als tenor optrad, zijn leden van de vereenlging, zoodat alles met eigen krachten geschiedde. Dan volgden achtereenvolgens „God in 't onweder" van Schubert, „Twijfleno" en „Llevend". Daarna was het weer mej. Ra vensbergen. die zeer gevoelvol „In 't woud" van Loots en „Wiegelied" van Mozart voor droeg. Ook hierin toonde zij zich een eer ste kracht. Voor de pauze zong het geheele koor nog „Gebed des harten" van De Lange, „Afscheid van 't Woud" van Men delssohn Bartholdy en „Zegekoor" van Handel. Uit al deze nummers bleek dat „Excel sior" weer een jaar van ernstige en dege lijke oefening achter zich heeft en dat onder leiding van den heer de Rook mooie resultaten bereikt zijn. Na de pauze werd nog gezongen „Hymne" van Koning en tot slot Ps. 104 „De Kos mos". Daarmede werd deze mooie avond be sloten, die in alle opzichten welgeslaagd mag heeten. De begeleiding door den neer de Vries was uitstekend. Na het zingen van Gezang 3 1 en dankgebed werd de uitvoering besloten. Jaarfeest Jongelingsvereer igingen. In de Ger. Kerk hielden de 4 jongelings- vereen. in samenwerking met de Geref. Jongedochtersvereenlglng „Dient elkander door de liefde", hun Jaarvergadering. Ia het zingen van Ps. 25 2 en het voorlezen van 1 Cor. 15 68 ging ds. v. d. Loo voor in gebed en sprak een kort openings woord. Daarna werd het uitgebreide pro gramma afgewerkt. De gebruikelijke jaar verslagen, door de melsjesvereenlging Zin gende voorgedragen, opstellen en memo- risaties. Met groote aandacht werd een en ander door de talrijke bezoekers aange hoord. Verschillende afgevaardigden van zuster-, mannen- en kiesvereen. brachten hun gelukwenschen over. Een vertegen woordiger van de militaire jong.-ver. te Lelden wees op het contact tusschen Mil. J.V. en de J.V. te Rijnsburg. Na een slotwoord van den voorz. van de J.V. „Dr. Kuyper" sloot ds. Broekstra dezen zeer geslaagden avond met dankgebed. Door de onvermoeide zorgen van mevr. Jonker, gesteund door ijverige collectrices, heeft de halve stuiversver. voor de T.B.C.- vereen. in het afgeloopen Jaar f. 194,04 gecollecteerd. o VEUR-LEIDSCHENDAM. Uitvoering van „Zanglust". De Chr. Gem. Zangveraeniglng „Zang- lust" gaf met medewerking van het Jeugd koor een uitvoering. Het dienstgebouw van de Ned. Herv. Ge meente was tot de laatste plaats bezet toen ds. Vermet opende met gebed. Geza menlijk werden gezongen de Ps. 68 10 en 48 en 50. Onder leiding van den heer Teljeur, lie ten beide koren zoowel voor als na de pauze afzonderlijk en gezamenlijk zich verdien stelijk hooren. Tusschentijds werden ook nog enkele tableaux vertoond. Nadat een verloting had plaats gehad sloot ds. Vermet met dankzegging. Goed afgeloopen! Gistermiddag te ongeveer half drie heeft aan den Westvlietweg nabij den overweg S.S. een auto-ongeluk plaats gehad, dat wonderlijk goed is afgeloopen! Uit de richting Delft kwam de vrachtauto bela den met zes koeien van v. B. uit Stomp- wijk. De auto, welke moest uithalen voor een uit de richting Leldsehendam komende auto geraakte in een zacht deel van den weg en sloeg om. De koelen kwamen op zij van de auto op den weg te liggen, doch onder de dieren lag de zoon van v. B. Toe geschoten hulp heeft den jongen bevrijd, welke evenmin als de koeien letsel had bekomen. Een kraanwagen heeft den wagen weer op den weg gebracht. De Rijkspolitie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen den 28-jarigen C. K. te Rotterdam, wegens het vervoeren in strijd biet de evenredige vrachtverdeeling van feen scheepslading ijzer van Rotterdam haar Stompwijk. VOORHOUT. Raadsagenda. De raad komt morgen bijeen in een spoedeischende vergadering n.m. 8 uur. Aan de orde is het navolgende: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en tnededeellngen; 3. Benoeming van 4 leden del Commissie tot wering van Schoolver zuim wegens bedanken van de heeren H. G. Langeveld, J. P. de Groot, C. v. d. Tang en P. J. v ,d. Hulst. Door B. en W. worden aarlbevolen de heeren J. v. d. Berghe, C. Boeke, N. v. Dam en A, W. Deutekom; 4. Voorstel van B. en W. tot beleggen van f. 10*000.in Nederl. Werkelijke schuld. 5. Vootstel van B. en W. inzake de school geldheffing. 6. Wijziging gemeentebegroo- tlng 1936. Besloten zitting: Bespreking a.s. vacature van Secretaris-Ontvanger. o VOORSCHOTEN. Vergadering Volkenbond en Vrede. In de gymnastiekzaal achter het Raad huis hield de afdeellng van de Ver. voor Volkenbond en Vrede een openbare ver gadering waarin als spreker optrad de heer Th. Ligthart, voorz. der afd. Den Haag en oud-directeur van de Javasche Bank, met het onderwerp: „Liberia en de slavernij". Dr. A. in 't Veld opende. Nadat de heer Ritman de aanwezigen had doen genieten van pianospel begon de heer Ligthart zijn lezing met allereerst een beschrijving te geven van het land, dat nagenoeg onbe kend is. Liberia is indertijd een bezitting van ons land geweest en in 1370 afgestaan aan Engeland in ruil voor Noord-Sumatra. Uit Amerika heeft men in 1821 het eerste schip vrije slaven daar aangebracht en, nadat meerdere scheepsladingen naar Li- HEDEN: Alg. Ledenverg. afd Lelden Ver. voor Chr. Gezondheids- en Vacantiekolonies, Plantage 12. nam. 8 uur. Doopsgezinde Kerk: Herdenking van Menno's uitgang uit het Pausdom door ds. ten Cate. 8 uur. Nutsgebouw: Jaarvergadering Ver. tot Bev. der Bouwkunst. Spr. Jan de Quack over ..Spelllngsproblemen" (architectuur in letter en woordbeeld) nam. 8 uur. Stadszaal: Tooneelavond „Inter Amlcos" 8 uur nam. K a tw ij k-a a n-Z e e Gemeentezaal) Geref. Bond. Spr. ds. Lekkerkerker. 7'/t uur nam. Vrijdag. „De Harmonie": Alg. ledenvergadering 3 October-Vereeniging. Nam. 8'/t uur. DAGELIJKS. Lakenhal (tot 16 Febr.)Tentoonstelling van ceramiek van Chris Lanooy. 10—4 uur 's Zondags 14 uur. DIVERSEN. Woensdag Inst. v. Praeventieve Genees kunde. Medisch Opvoedkundig Bureau (Boerhaavestraat 21). Halfdrle tot halfvier Inenting tegen dlphterie 45 uur nam. Woensdags: inst. v. Praeventieve Ge neeskunde Consultatiebureau voor Alco holisten 8 uur nam. Vrijdags: inst. v. Praeventieve Genees kunde. Consultatiebureau voor Beroeps keuze. 45 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg. 8 uur nam. „De blonde Carmen". Woensd., Donderd. en Zaterd. nam. 2 u. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Trlanon-Theater. Breestraat, 8 uur nam. „Ga nooit van me weg". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. doorloopend van 27'/i en vervolgens om 8 uur. Casino-theater Hoogewoerd 49. 8 u. n.m. „Quo Vadls?" Zondag nam. 4 uur en 8 uur. Lldo-Theater Steenstraat 39. 81/4 u. nm. „De Diesel Express". Woensdag- en Zaterdagnam 2'/t uur. Zondag nam 2 uur, 4'A uur en 8 u. 15. Roxy-Theater, HaarL str., 7 uur nam. „Koningin Christina". Iederen middag 2'/i u. Zondag v.af 2 u. De apotheek Hooigracht 48 is dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheld" echter van nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 27 Januari tot en met Zondag 2 Februari a.s. waar genomen door de apotheken; M. Boekwijt, Vlschmarkt 4, telef. 552 en C. van Zijp, Wllhelmlnapark 8, Oegstgeest, telef. 274. beria waren gezonden hebben zij na veel strijd zich daar gehandhaafd. Amerika trok zich niet veel meer aan van het lot der bevolking en zoo waren deze. menschen spoedig in de grootste ellende gedompeld. Tijdens den wereldoorlog sloot de regeering van Liberia zich aan bij de Geallieerden en zag zelfs kans een stem te krijgen ln den Volkenbond. Spr. heeft enkele jaren geleden deel uitgemaakt van een commis sie van onderzoek en in een rapport aan den Volkenbond verslag uitgebracht van de meer dan treurige toestanden ln dit land. Met verschillende voorbeelden illus treerde spr. deze toestanden. Na een korte pauzeering behandelde spr. de slavernij, die daar nog steeds bestaat en ook niet gemakkelijk zal verdwijnen. De ergste toestanden vindt men bij de pandelingen, terwijl er voorts nog zijn lijfeigenen en slaven. Er was destijds een plan gemaakt om de toestanden te ver beteren, maar Liberia verzette zich ertegen zoodat hiervan niets terecht is gekomen. Vol bwondering was spr, voor het werk van de zending, waarvan den aanwezigen eveneens rulmsdhoots werd verteld. Na af loop van de lezing werden verschillende lichtbeelden vertoond. Dr. A. in 't Veld heeft den heer Ligthart hartelijk dank gezegd voor zijn leerzame en onderhoudende lezing, waarmede het werk van den Volkenbond ook van een andere zijde werd belicht en werd aan getoond met hoevele problemen men te maken heeft. Jammer was het dat niet meerdere bezoekers aanwezig waren. -o WARMOND. Vergadering der Oranje-Commissie. Onder voorzitterschap van den heer H. L. van Delft had een alg. vergadering plaats van de Oranje Commissie, welke in hoofd zaak gewijd was aan de gehouden kinder feesten en feestelijkheden in het afgeloo pen jaar en aan de voorloopige rekening en verantwoording van den penningmees ter. De corftmissie kon, gezien de verslagen van de Oranjefeesten zoowel als van de harddraverij met vreugde op haar werk terugzien, temeer nog daar de rekening van den penningmeester sloot met een klein batig saldo. In principe werd beslo ten dit Jaar wederom drie dagen feest te vieren en wel op 1, 2 en 3 September 1936. Vergadering R.K. Ziekenhuisverpleging. Onder voorziterschap van den heer F. Slager had een buitengewone ledenver gadering plaats van de R.K. Ver. voor zie kenhuisverpleging alhier. De voorzitter opende en heette inzonderheid den Pastoor 2—2

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 6