LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 30 Januari 1936 BINNENLAND. Koop en verkoop op afbetaling. De 25e B.A.I-tentoonsteiHng te Amsterdam. Jtn nu... naar bed! de voorgestelde wettelijke regeling. OORDEEL DER EERSTE KAMER. Aan het Voorlooplg Verslag der Eerste Kamer In zake de wetsontwerpen: 1. tot wettelijke regeling van de over eenkomst van koop en verkoop op afbe taling: 2. houdende eenlge wettelijke regelingen nopens het afbetallngsbedrtjf, wordt het volgende ontleend. Enkele leden verklaarden terstond aan de voorgestelde wettelijke regeling hun stem niet te kunnen geven. Naar het oordeel van deze leden betee- kenen deze wetsontwerpen niets anders dan het legaltseeren van eene kwade praktijk: eene praktijk, welke gegroeid ls uit de geslepen speculatie van geldschle- tersverkoopers of het tekort aan of wel liet volkomen gemis aan Inzicht en besef van verantwoordelijkheid bij, In den regel weinig betaalkrachtlge koopers ten aanzien van door hen op zich penomen flnancleele verplichtingen. De koop en verkoop op afbetaling be derft het volkskarakter en verzwaert voor velen den druk des tuds. In stede van deze praktijk te legaliseeren, moest de Overheid, naar de meening der leden, hier aan hel woord, maatregelen treffen om haar met wortel en tak uit te roeien Zeer vele leden daarentegen, ofschoon met niet minder stelligheid er van over tuigd. dat hst afbetallngsstelsel tot uiterst kwade praktijken aanleiding kan geven, konden toch met deze wetsontwerpen zich zeer wel vereenrgen. Algemeen onderschre ven deze leden n.l. de conclusie der Re geering. dat. na afweging van het voor- en nadeel van de afbetalingsovereenkomst deze niet behoeft te worden verworpen om het misbruik, dat daarvan te maken valt, doch dat integendeel met. het oog op deze mogelijkheid van ernstig misbruik, hl ver band met de omstandigheid, dat het koo- pen op afbetaling zich meer en meer ont wikkelt tot een wijze van verkrijging van eigendom van zaken door economisch zwakkeren, wettelijke regeling van deze overeenkomst zeer gewenscht is. Eenlgen dezer leden uitten evenwel de vrees, dat wie tot dusver met de uit het afbetalingsstelssl voortgekomen onoirbare handelwijzen winsten vermochten te ma ken, ook na de in werking treding der voorgestelde regeling wel een methode zul len weten te vinden om, zij het dan langs den weg van andere privaatrechtelijke verhoudingen, hun snoode bedoelingen na te streven. Mede met het oog hierop spra ken deze leden als hun meening uit. dat overwogen behoorde te worden, een rege ling te treffen, teneinde voor fatsoenlijke eenvoudige lieden, wegens gebrek aan con tanten niet ln staat zich hun benoo- dlgdheden te verschaffen, de gelegenheid te openen bescheiden credieten met kleine afbetaling te verkrijgen. Zeer vele leden hadden liever gezien, dat voor het contract, waarover het hier gaat, een juistere benaming had kunnen worden gevonden dan huurkoop, welke 't spraakgebruik er aan heeft gegeven. Verschillende leden konden zich niet vereenigen met de bepaling van artikel VII dat alle rechtsvorderingen, betrekkelijk tot eenen huurkoop, van welk beloop die ook zouden zijn, zullen staan ter berechting van den kantonrechter. Zij achtten het ongewenscht, dat de competentie van den kantonrechter al weder wordt uitgebreid, omdat hij. tengevolge van de aanmerkelijke vergrooting van zijn rechtsgebied, nu reeds sterk met werk ls overbeladen en hij voor al zijnen arbeid alleen staat, zoodat hij niet, zooals de leden van een rechtbank of een gerechtshof, den bijstand van zijn col lega's heeft en voorts in den regel zal mis sen de voorlichting van een rechtsgeleerd raadsman, terwijl het gevaar bestaat, dat de huurkoopzaken, omdat in deze gedin gen partijen zelve bij verzoekschrift kun nen procedeeren. bij hem onrijp zullen worden aangebracht. nederl. r.-k, middenstandsbond. VOORKOMING OPVORDERING VAN HOOFDSOMMEN. de memorie van antwoord der rec.eering aan de eerste kamer. Vergadering van het Hoofdbestuur, Te Utrecht hield het hoofdbestuur van den Ned. R. K. Middenstandsbond zijn eerste vergadering ln 1936. Goedkeuring werd gehecht aan het door een Commissie uit de Vier Katholieke Standsorganisaties ontworpen rapport, be helzende „Lijnen tot uitbouw van de sa menwerking onder bedrijfsgenooten", en aan de plannen inzake de in de maand Maart a.s. in de katholieke middenstands beweging te voeren bijzondere propagan- da-actie. Besloten werd de aangesloten bonden van stands- en vakorganisatie op te wek- j ken tot toetreding als begunstiger van de i R.-K. Handelshoogeschool te Tilburg. Als aangesloten vakbond werd toegela ten de R.-K. Droglstenbond. Als lid van het bestuur van 'net Santos- fpnds werd in de vacature-C. A. van der Waarden te Nijmegen benoemd de heer S. B Dames te Tilburg. In de contributie-regeling voor de aan gesloten vakbonden zal aan het centraal bestuur een vereenvoudiging worden voor gesteld. In het contract betreffende de collec tieve automobielverzekering van den N. R. K. M. werden diverse verbeteringen aan gebracht. Tenslotte werd met afgevaardigden van de speciaal belanghebbende vakbonden een uitvoerige bespreking gewijd aan het aanhangige wetsontwerp op de verkoops automaten. Aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake het wetsontwerp houdende bijzondere maatregelen ter voorkoming van opvordering onder be paalde omstandigheden van hoofdsommen tot waarborg waarvan hypotheek op on roerend goed ls bedongen, en ter voor koming van vexatoire beslagen, wordt het volgende ontleend: Inderdaad wordt met het doen van stap pen in deze richting een zeer netelig ge bied betreden. Juist omdat zij overtuigd ls van de wenschelijkheid. dat het ingrij pen zich behoort te beperken tot die ver houdingen. waar een onthouding meer schade zou veroorzaken dan een actief in grijpen, heeft de regeerlng gemeend haar maatregelen niet te moeten uitstrekken tot andere geprivilegieerde en tot concur rente crediteuren. Een uitwinningswet, in den geest van de wet van 4 Sept 1914 (Staatsblad no. 444» past niet in het geheel van wetge vende maatregelen, hetwelk de Regeering aanhangig heeft gemaakt. Een Huurcom- mlssiewet. naar het voorbeeld van de wet van 26 Maart 1917 i Staatsblad no. 2571 be handelt een materie, welke valt bulten het kader van het onderhavige wetsvoorstel. Wat betreft het denkbeeld de huidige moeilijkheden op te lossen door oprtch- tins van een Staatskredietbank met uit gifte van pandbrieven, verwezenlijking hiervan zou den Staat tientallen millioe- nen kosten, zoodat alleen reeds uit dezen hoefde dit voorstel voor practische verwe zenlijkte" niet in aanmerking komt en door de Rcgeering wordt afgewezen Dat in het onderhavige ontwerp niet een bepaling voorkomt, als is neergelegd in artikel 5 van het ontwerp van wet tot verlaging van vaste lasten 1935. waarbij ten behoeve van de hypotheekbanken de r.f'ossingsvoorwaarden van de pandbrief- leeningen kunnen worden gewijzigd in dien zin, dat aan pandbrieven in eenig jaar nimmer een grooter bedrag behoeft te worden afgelost, dan in het daaraan voorafgaande j"ar aan aflossingen op de door die instellingen verstrekte geldlee- ïïingen is ontvangen, is daaraan toe te schrijven, dat de Regeering van oordeel was en ls, dat eerstgenoemd ontwerp met zijn individueel karakter slechts tot een in totaal geringen vermindering van perio dieke aflossing op hypotheken aanleiding zal geven Zij meenden dan ook, dat met gerustheid de totstandkoming van artikel 5 van genoemd ontwerp kan worden af gewacht. Intusschen wil de Regeering gaarne herhalen de bij monde van den minister van Justitie in de Tweede Kamer gedane toezegging, dat de Regeering niet in gebreke zal blijven zoo noodig maat regelen als boven omschreven, bij afzon derlijk wetsontwerp, aanhangig te maken. Wat art. 5. lid 2 betreft, tegen welks ge wijzigde redactie verscheidene leden be zwaar hadden, merkt de Regeering op, dat in het kort samengevat de beteckenis hiervan blijkens zijn wordingsgeschiede nis, geen andere ls, dan dat het een uit zondering bevat op den ln lid 1 vervatten regel, dat verzoeken Ingevolge deze wet executie-schorsende werking hebben. Die uitzondering bestaat daarin, dat verzoe ken, die worden gedaan binnen zes maan den na afwijzing van een soortgelijk ver zoek. geen executie-schorsende werking hebber, behoudens de bevoegdheid van den kantonrechter, aan zoodanige verzoe ken wèl die werkine toe te kennen, indien de debiteur daar uitdrukkelijk om vraagt en de kantonrechter termen daartoe aan wezig vindt. Dat nu deze bepaling lndruischt tegen bestaande beginselen van procesrecht of dat zi] gerechtvaardigde belangen van den crediteur benadeelt, kan de Regeering niet toegeven, terwijl zij daarvan even min vreest de schadelijke gevolgen, welke het Verslag in de practilk ervan voorziet. Het artikel houdt slechte rekening met de mogelijkheid van nieuwe verzoeken en ontneemt aan die verzoeken de automa- tisch-executie-schorsende werking. De beslissingen op nevenverzoeken, als bedoeld in lid 2, door den rechter te geven in geval van een herhaald verzoek, geven derhalve van rechtswege de executie- schorsende werking slechts gedurende den termijn, gedurende welken het principale verzoek aan de beslissing des rechters on derworpen is. d. 1. dus de termijn, die ln lid 1 is aangewezen voor de eerst gedane verzoeken, aan welke de wet zelve execu tie-schorsende werking verleent. De Regeering vertrouwt, dat men zal inzien dat het gevaar voor vexatoire practijken te geven den hypothekairen schuldelscher niet aanwezig Is. 'Dat de taak van den kantonrechter ex tra wordt verzwaard door hetgeen is be paald ln artikel 5, lid 2. kan niet worden ingezien. Voor de vrees, dat er uit de toeschattin gen door den kantonrechter te doen, moei lijkheden zullen voortvloeien, bestaat, naar het oordeel van de Regeerine, geen aan leiding. Dat het somtijds voor den credi teur minder aangenaam zal zijn, om ope ning te geven van zijn flnancleele positie wat hij zal moeten doen als hij in een procedure, ingevolge deze wet onderno men, wil aannemelijk maken, dat hij niet kan afzien van terugvordering kan worden toegegeven. Zulks is nu eenmaal onvermijdelijk als men de debiteuren, die in nood verkeeren, moet helpen. automobielhandel blijft vertrouwen op de toekomst. AANVRAGEN OVERTROFFEN BESCHIKBARE EXPOSITIE RUIMTE. Morgen zal ln het R A I -gebouw te Am sterdam de 25ste automobiel-tentoon stelling wordén geopend Een opening welke zich niet als bij vorige gelegenheden, zonder eenig ceremonieel voltrekken zal, doch die ditmaal een officieel karakter dragen zal, aangezien de minister van han del. nijverheid en scheepvaart, zich bereid heeft verklaard de openingsrede uit te spreken. De traditie getrouw heeft de voorzitter der R.A.I. de heer J. Leonard Dang, 'hei- gelegenheid van het heden plaats gehad hebbend vóór-bezoek van de persvertegen woordigers aan de tentoonstelling, 'n korte rede gehouden, waarbjj hij zich ditmaal bepaald heeft tot het doen van eenige mededeellngen over den hlstorischen groei der R.A.I. Onze thans bijna 43-jarlge R.A.I.zelde spr., hield haar eerste tentoonstelling in 't jaar 1895 ln het toenmalige Paleis voor Volksvlijt, Deze tentoonstelling werd spoe dig gevolgd door een tweede en wel in 1897 en met betrekkelijk regelmatige tusschen- poozen werd de reeks voortgezet, ln de jaren 1898, 1900. 1902, 1903. 1904 en 1905 tot en met 1907. Op al deze tentoonstellingen was het' rijwiel langzamerhand veranderd van luxe-ding tot normaal gebruiksvoorwerp hoofdzaak. En zoo is het gebleven tot de tiende tentoonstelling die ln 1908 werd ge houden. Eerst ln 1913 waren het de auto mobielen en de motorrijwielen -die oen den voorrang vroegen, waarna de wereldoorlog' het houden van tentoonstellingen in die sombere jaren belette. In 1921 hield de R.A.I. haar laatste ten toonstelling in het Paleis voor Volksvlijt; de eerste tentoonstelling na den oorlog. Het was een tentoonstelling van motorrij wielen, doch vaststond, dat naar meer ruimte gevende lokaliteiten moest worden omgezien. En zoo kwam, als natuurlijk ge volg der groeibeweglng het besluit tot het stichten van een eigen tentoonstellings gebouw, het R.A.I.-gebouw, waarin wij nu al weer zoo vaak onze tentoonstellingen hebben gehouden. Was aanvankelijk de tentoonstellings hal een expositie-ruimte van 8000 vierk. Meter, thans bedraagt deze 13,000 vierk. Meter en niettemin komt men expositie oppervlakte te kort, zoodat een belangrijke reductie op de aanvragen meet worden toegepast. En nu staan wij aan den vooravond dsr 25ste R.A.I.-tentoonstelllng. waarvan wij hopen, dat zij een stimulans'zal beteeke- nen voor den automobielhandel in Neder land. IR DAMME EN NED. FABRIKAAT. DE REISBELASTING. prov. drentsche brandweerbond opgericht. In een gisteren te Assen gehouden alge- meene vergadering van de afd. Drente der Veveenigteg van Nederlandsche ge meenten. onder voorat terschap van rar. J. Bothenlus Lohman, burgemeester van Assen. is in principj besloten tot de op richting van een provinciale Drentsche Brandweerbond. GOUDEN JUBILEUM NEDERL. VER. VOOR SPOOR- EN TRAMWEG PERSONEEL. Woensdag 1 Juli as. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat de Nederlandsche Veree- nlging voor Spoor- en Tramwegpersoneel werd opgericht. Van de oprichters ls de heer J. Oude geest, die een zeer belangrijke rol bij de oprichting gespeeld heeft nog In leven. Van de Spoor- en Tramwegorganisaties is de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel de grootste vereeni ging. Op 1 Juli 1926 werd een eigen gebouw het N.V.-Huls te Utrecht geopend en in gebruik genomen. HEFFING OP DE BELASTING KANTOREN? Het ontwerp tot heffing van een reisbe- lasting heeft thans, volgens de „Tel.", den Raad van State verlaten, zoodat verwacht kan worden, dat het binnenkort bij de Tweede Kamer zal worden ingediend, ten einde nog voor den aanvang van het nieu we seizoen in werking te kunnen treden. Bij de samenstelling is de minister er van uitgegaan, dat de kleine man minder zwaar belast moest worden; vandaar het voorstel om een tarief te heffen van 50 cent per dag voor de eerste vijf dagen, 75 cent per dag voor de volgende vier dagen en f. 1 per dag voor alle volgende dagen tot een maximum van f. 25. Men kan zich voor f 25 een „abonnement"' voor het geheele Jaar nemen, zoodat zaken- menschen er betrekkelijk weinig last van zullen ondervinden. Intusschen heeft het bevreemding ge wekt. dat de wet ook toegepast zal wor den voor hen, die voor gezondheid .naar het buitenland moeten. Eveneens zal de wet gelden voor hen, die een cruise ma ken op een Nederlandsch vaartuig, wat on juist wordt geacht, omdat zij immers hun vaeantle doorbréngen op Nederlandsch grondgebied en hun reisgeld aan 'n Ne derlandsche onderneming ten goede komt. Wie voornemens ls naar het buitenland te gaan, moet daarvan den dag te voren mededeeling doen aan het plaatselijk be lastingkantoor ln zltn gemeente. Het wordt dan aangeteekend in zijn pas. Zoodra hij terug is en de grens passeert zullen de con- troleerende ambtenaren door 'n stempel aantoonen. dat hij in het land is terug gekeerd. Het verschuldigde bedrag kan hij, dan voldoen aan het plaatselijk belasting kantoor en daarvan wordt aanteckening gehouden ln den pas. Het oorspronkelijke denkbeeld van den minister om de invordering aan de grens te doen plaats vinden, kon niet ten uit voer worden gebracht. Immers hebben de douanebeambten te kennen gegeven, „dat er aan de grens niets meer bij kan". Bo vendien zou zulks aanleiding geven.-tot-te veel vertraging in het reizigersverkeer. De controle, dat betaling heeft plaats gehad, is vrij eenvouding. Wie niet aan zijn be lastingplicht heeft voldaan loopt tegen de lamp op den dag. dat hij weer naar het buitenland vertrekt of ln hét geval hij een nieuwen pas aanvraagt en de oude wordt ingeleverd. waarom hij zich beschikbaar stelde als voorzitter der vereeniging. In verband met de aanvaarding door ir. M. H Damme van het voorzitterschap der Vereeniging Nederlandsch Fabricaat had een redacteur van het Alg. Ned. Pers bureau (A.N.P.) Den Haag een onderhoud met den nieuwen voorzitter. Ir. Damme, die als directeur-generaal der P.T.T. een veelomvattenden werk kring heeft, verklaarde, toen hij was aan gezocht om het presidium van de Veree niging Nederlandsch Fabricaat op zich te willen nemen, dat hij zich dnaraan niet heeft mecnen te moeten onttrekken, nu in deze tijden op het gebied van de eco nomische verhoudingen zoo veler aan dacht wordt gevorderd. De Vereeniging Nederlandsch Fabricaat vooral heeft met moeilijkheden te kampen, omdat zooveel grooter verband wordt gelegd tusschen exnort on: Import dan ln normale tijden. Menlgegn, die belang heeft bij den uit voer. ziet, ongaarne den invoer dalen. De leuze „Nederlandsch fabricaat voor de Nederlanders", welke tot nu toe de ten- dtnz van de actie der Vereeniging heeft gevormd, moet worden beschouwd ln verband met'de overige factoren, welke zich op economisch en commercieel ge bied doeii gelden. Nederlandsch Fabrikaat is door de economische omstandigheden op een hooger plan gekomen. Men heeft mij aldus ir. Damme er op gewezen, dat „Nederlandsch Fabrikaat" over een voorzitter dient te beschikken, die uit hoofde van zijn ambt relaties heeft met allerlei bedrijven en die daardoor kan be vorderen, dat conflicten tusschen Import en expert worden teruggebracht tot de kleinst mogelijke afmetingen. Torn die situatie mij duidelijk was ge worden, heb lk mij voor het voorzitter schap beschikbaar gesteld, zelde lr. Dam me, en lk stel mij voor. dat wij zoowel met den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart als met de Commissie Werk verruiming en den Nijverheidsraad voor de verzorging van de geschetste belangen geregeld overleg zullen kunnen plegen. Op een door den redacteur gestelde vraag, of er geen vrèes behoeft te bostaan voor een te sterken aandrang naar autar kie, antwoordde lr. Damme, dat Inderdaad de actie ven Nederlandsch Fabrikaat wel een zeker streven heeft om autaTkie ln de hand te werken, dat het ook daarom goed is, dat men iemand als voorzitter heeft genomen, die deze actie ln breed verband kan beoordeelen. Destijds bestond minder gevaar voor een te sterk naar voren brengen van de leuze van Neder landsch Fabrikaat, en kon men wel Iet wat overdrijven, maar tegenwoordig moet men op dit punt groote voorzichtigheid betrachten. G-lukklg. zoo ging lr. Damme voort ben ik ten deze niet aan eenlge t-adltle of oovattlng gebonden, en lk zal o'an ook ernaar streven, rekening te hou den met alle belangen en zoomin mogelijk schade te bezorgen. Nog vroeg de redacteur of en Sn hoe verre het werk van de Vereeniging kan lelden tot bevordering van het verbruik van Nederlandsch fabrikaat in den vreemde. Hierop was het antwoord van lr. Dam me, dat reeds met de Vereeniging Neder- landsch-Indisch Fabricaat wordt samen gewerkt om wederkeerlg het verbruik van elkanders producten te stimuleeren en dat uitbreiding van zoodanige wederkeerlgheld gewenscht moet worden geacht. 1 Voor het overige zal lk mij, zoo besloot I ir. Damme, nog hebben te orlëntecren, nadat ik voor de terete maal een bestuurs- vergadering van „Nederlandsch Fabrl- I kaat" zal hebben bijgewoond. eerste kamer bijeengeroepen. Het onlwern tot voorkoming van executie - - Woensdag aan de orde. De Eerste Kamer is bijeengeroepen ter vergadering op Dinsdag 4 Februari a.s. des avonds te halfnegen uur. In deze verga dering zullen behandeld worden de wets ontwerpen: Goedkeuring van de besluiten van der, Gouverneur-Generaal van Nec!.- Indië tot wiizlglng en aanvulling van de afdeelineen II, III A, IV. VI, VII. Vil A en IX der begrooting van Ned.-Indië voor het dienstjaar-1935 (7 wetsontwerpen); Wijzi ging en verhooging van het vierde hoofd stuk der Rijksbegrooting voor 1935 (Ver schillende onderwerpen)en Goedkeuring van de oiiderliandsche overdracht, door ruiling vaii gronden in de gemeente Alk maar aan de „Vereenigde Brandstoffen- handel N.V." te Alkmaar. In 'een vergadering op Woensdag 5 Fe bruari des voormiddags te elf uur zijn aan de orde: Bijzondere maatregelen ter voor koming van opvordering onder bepaalde omstandigheden ven hoofdsommen, tot waarborg waarvan hypotheek op onroe rend goed ls bedongen, en ter voorkoming van vgxgtplre beslagen en de Algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting voor 1936. LUCHTBESCHERMING. Hedennacht is te Den Haag meer spe ciaal voor de stadswijk tusschen Van Alkemadelaan en Oostduinlaan en het Benoordenhoutkwartler een luchtbescher mingsoefening gehouden. Vijf minuten was er ln die wijken abso lute duisternis. Verondersteld werd dat ln die ooger,blikken dóór vliegtuigen bommen, geworpen werden. Dc z.g. slachtoffers wcr-- den door den Geneesl;. Dienst, die spoedig', ter plaatse was. vervoerd. De oefening had een vlot verloop. HET MOTORRIJTUIG „LITTORINA". De Fiatfabrleken te Turijn hebben een motorrijtuig „Littorina", waarvan wij on langs reeds, een foto publiceerden, een maand ter beschikking gesteld tot het houden van demonstratie-ritten van de Nederlandsche Spoorwegen. Deze laatsten waren zoo vriendelijk ons kennis te laten maken met dit Fiat- motorrijtuig, door ons ln de gelegenheid te stellen-een proefrit mee te maken van Utrecht via Gouda naar Den Haag en terug. -De „Littorina" is een motorrijtuig op twee draaistellen. hetwelk in serie wordt gebouwd door de Fiat-fabrieken. Van der gelijke motorrijtuigen zijn er in Italië ongeveer 150 in gebruik ln verschillende lengten en zoowel van Diesel- als ben- i zlne-motoren voorzien. Het rijtuig, dat ons van Utrecht via Gouda naar Den Haag en terug voerde, maakt van binnen een vriëndelijken Indruk. Het wijkt echter op verschillende pun ten af van de gebruikelijke inrichting van het ons zoo bekende Nederlandsche sooor- Wegmateriaa! Er zi.in geen afzonderlijke 1 ruimten voor „rooken" en „niet rooken" beschikbaar, een ruimte voor bagage of i bagagenetten ontbreekt. 1 RECLAME. 7040 Over 5 minuten slaapt hij. Dan seen Vadar en Moeder gezellig thee drinken. De bul met Verkede's kaeiereckers slaat ar bij. Vader grabbelt er zoo graag inen Moeder ook. Circa 150 in een bus. De bestuurder heeft geen van het pu bliek afgescheiden ruimte. De wagen ls het beste te vergelijken met een touringcar op rails. Vgor en ach ter staat een Flat-Diesel-motor van 110 P.K. Wanneer de motor zijn 1800 toeren draait en aan den wagen een snelheid heeft gegeven van circa 100 K.M., schudt en schommelt hij tamelijk stenk en is het leven van dien aard, dat menjinet eenige stemverheffing moet spreken om zich ver staanbaar te maken. Het schudden van den wagen sproot, naar men ons mede deelde, voort uit de stijfheid van de vee- ren. Wanneer slapper veeren zouden ge bruikt worden, zou dat zeker tot een aan merkelijke verbetering lelden. Het rijtuig biedt voorts plaats voor 80 reizigers tweede en derde klasse; de plaatsen zelf zUn kleiner dan die van de Dleseltreinen der Nederlandsche Spoorwegen. Ook ls de wagen 40 c.M. lager dan de Dleseltreinen hier te lande ln gebruik. De verwarming ls alleen werkzaam ge durende het rijden. Er wordt dan buiten lucht langs de ultlaatleldingen van den motor gevoerd en toegelaten in het voertuig. HERVORMDE GEREFORMEERDE STAATSPARTIJ. Jaarlljksehe algemeene vergadering. De Hervormde Gereformeerde Staats partij heeft gisteren, naai' de N.R.Crt, meldt, te Utrecht haar jaarlljksehe alge meene vergadering gehouden, Ds. H. E. Gravemeyer, hervormd predi kant te Amsterdam, voorzitter der partij, heeft, na de gebruikelijke opening, 'n korte rede gehouden. Uit de jaarverslagen bleek, dat het aan tal afdeellngen constant blijft. Ten aan zien van de partij van prof. H. VUscher wil men een afwachtende houding aan nemen. Ds. H. O. Roscam Abbing te Arnhem, ds. B. Gijzel te Amsterdam en de heer J. v. d. Warf Jzn. te Groningen zijn als bestuurs leden herkozen; als nieuwe bestuursleden zijn gekozen de heeren R. Jellema te Leeu warden en P. van Ooyen te Middelburg. Aan de Koningin ls een telegram gezon den. Ds. C. A. Lingbeek, lid van de Tweede Kamer, heeft verder een rede gehouden over het onderwerp: De koers Inzake het kerkelijk probleem. In deze rede verklaarde hij zich tegen Intrekking van de Kon. Be sluiten van 1816 en 1852. Ook achtte hl] 't streven naar hereenlglng van alle gerefor meerde kerken ongewenscht. Ds. K. H. E. Gravemeyer, hervormd pre dikant te 's Gravenhage, heeft gesproken over het onderwerp: Het eenige lichtpunt. Voordat hij deze rede begon, sprak lil] er zijn vreugde over uit, dat van liberale zijde wordt aangedrongen den Bijbel op de openbare school te brengen. Ds. A. G. G. den Hertog, hervormd pre dikant te Rotterdam, heeft een slotwoord gesproken. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiënties van de ministers van Financiën en van Landbouw en Vls- scherij zullen op Maandag 3 Februari niet plaats vinden. UIT NED. OOST-INDIË. F. J. H. SOESMAN t BANDOENG, 29 Jan. (Aneta). Hier ter stede is in den ouderdom van 84 jaar over leden de heer F. J. H. Soesman, een be kende Indische figuur, die zich op velerlei terrein heeft bewogen. BELANGRIJKE FRAUDES ONTDEKT. SOERABAJA, 29 Jan. (Aneta). Het „Soer. Handelsblad" meldt dat in het Regentschap Bodjonegoio belangrijke frau des zijn geconstateerd. Het onderzoek ln deze kwestie duurt nog voort. 2-3 I

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10