DE STERRENHEMEL LEÏDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 29 Januari 1936 BUITENLAND. IVCEZtVttN /TIJKKIN BURG. STAND VAN LEIDEN ZUIP RECHTZAKEN. AGENDA. VRAGENRUBRIEK. illllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllll IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIft DE ALGEMEENE TOESTAND. De Vlootconferentie. De Londensche vlootconferentie komt heden wederom bijeen nadat de zitting met het oog op het overlijden van koning George V was verdaagd. Op het programma staat op de eerste plaats het Britsche voorstel tot vermin dering van tonnage en geschutskallber. Ongetwijfeld zal dit voorstel door de overige mogendheden worden verworpen. Het eenige belangrijke zou dan nog zijn het voorstel van wederkeerige mededee- ling van de vlootbouw-programma's. Dit plan is door de technische subcom missie der conferentie zoo goed als opge steld en zal de volgende week worden besproken. De marinedeskunSlge van de Dolly Telegraph schrijft dat het genoemde plan om doeltreffend te zijn ook Japan en .Dultschland moet omvatten. De mee- r.ing--van deze landen is evenwel nog niet bekend! Gisteren heeft Pietri, de Fransche mi nister van marine, die ter gelegenheid van de begrafenis van Koning George te Lon den vertoeft, een onderhoud gehad met Lord Monsell, die de-.vergaderingen van de vlootconferentie presideert. DUITSCHLAND. f Het S A.-appel op 30 Januari Rede van Schacht Nasnel van het Horst WesseU-proces. De Fuehrer heeft den opmarsch der veteranen van de S A. bepaald óp 30 Januari, den dag waarop het drie jaar ge leden is. dat hij tot Rijkskanselier werd benoemd. Te dien einde zullen van eiken stormtroep de twee in dienstjaren oudste S.A.-lieden naar Berlijn komen. De Fuehrer zal des middags om ongeveer 1 uur een rede houden. Daarvoor zal staf- ohef Lutze het appèl openen. Na den Fuehrer zal dr. Goebbels spreken. Al deze redevoeringen zullen over de radio worden uitgezonden. De rijksminister van economische zaken. o"r. Schacht heeft gisteren een bezoek ge bracht aan het Opper-Silezische industrie gebied. Voor de arbeiders van een ijzer fabriek heeft de minister een redevoering uitgesproken, waarin hij zeide. dat men hem wel eens het verwijt deed. dat hij alleen het z.g.n. kapitaal vertegenwoor digde. Dat is echter slechts in zoo verre juist als kapitaal noodzakelijk is om lede ren Duitscher werk te verschaffen. Naar dit doel moeten allen, steunend op de groote gemeenschapsgedadhte van het Duitsche Arbeidsfront, streven, om der wille van de kinderen en kleinkinderen. Om die reden heeft spr. ook niet den leider van het Arbeidsfront de bekende overeenkomst van Leipzig aangegaan, ten einde het bedrijfsleven d.w.z. bedrijfslei ders en personeel voor dit groote nauw aaneen te sluiten. Dit is de waarborg voor ce toekomst van het Duitsche vaderland. In overeenstemming met den eisch van den procureur heeft de 20ste groote straf kamer van 't Berlijnsche landsgerechts- hof bevel gegeven tot in verzekerde bewa ring houden van den 32-Jarigen Erwin Rueckert. Rueckert had. gewapend met een revol ver. waarvan de veiligheidspal losgemaakt was, gestaan naast Ali Hoehler, toen deze op Horst Wessel had geschoten. Rueckert •was indertijd veroordeeld tot zes jaar en een maand gevangenisstraf en vijf jaar eerverlies. Aangezien deze straf inmiddels uitgezeten was, heeft men hem thans op grond van de overweging, dat men hier te maken heeft met een .gevaarlijken ge- woontenmisdadiger". weer in verzekerde bewaring gezet, ten einde de openbaarheid tegen hem te beschermen. FRANKRIJK. De Croii de Feu in actie? De „Ouevre" doet onthullingen over actie van kolonel de la Rocqui. Volgens het blad hebben in den laatsten tijd overal In Frankrijk groote vergaderin gen van de Croix de Feu plaats gehad. Vooral rondom Parijs, aldus het blad. schijnt de kolonel zijn troepen mobiel te maken. Op 6 Februari zou een groote demon stratie van het nationale front plaats hebben, waarvoor alle voorbereidingen zijn getroffen en waaraan zou worden deelgenomen door gemotoriseerde afdee- lingen. Professor Jèze zal Zaterdag a.s. zijn col leges aan de rechtsgeleerde faculteit der universiteit hervatten. Naar verluidt zijn uiterst strenge maat regelen aangekondigd die de handhaving van orde en rust moeten waarborgen. Slechts een kleine minderheid der stu denten heeft zich tegen de hervatting van de colleges door professor Jèze verzet. SPANJE. Manifest der regecring. De regeering Valladarco heeft een mani fest uitgegeven, waarin zij wijst on de be- teekenis van de as. verkiezingen, welke ..zullen uitmaken, of Spanje in den bur geroorlog of de roode revolutie gestort zal worden dan wel. of het zich boven de partijbelangen zal verheffen om zich te wijden aan een werk van pacificatie en nationalen wederopbouw". De regeering zet vervolgens haar pro gram uiteen: handhavinz der openbare orde ..waarbij de witte demagogie niet minder gevaarlijk is dan de roode". strijd tegen de economische crisis door ruim baan te maken voor het particuliere initia tief. definitie van het nationale Ideaal en opvoering tot een maximum van de doel matigheid der staatsorganen. In enkele Dlaatsen hadden reeds ver kiezingsrelletjes plaats, waarbij gewonden vielen. ENGELAND. Na 's konings uitvaart. Alleen in Windsor zijn tienduizend kran sen geteld. Het bleek onmogelijk ze alle een plaats te geven. Tenslotte moest een groot aantal op het grasveld buiten de kapel worden gelegd. Bijna zevenduizend toeschouwers bij de begrafenis liepen meer of minder ernstig letsel op. Zij zijn behandeld bij de 41 eerste hulpposten, die zich langs den weg bevon den. Een 150 moesten evenwel naar het ziekenhuis worden vervoerd. Een hiervan is, nog voor aankomst in het ziekenhuis, overleden. De correspondent van Reuter deelt mede, dat zich onder de slachtoffers talrijke zie ken bevonden, die beter thuis hadden kunnen blijven. Een der slachtoffers was lijdende san blindedarmontsteking. Meer daSi vijfdui zend officieren, geneesheeren en zieken verplegers van het Roode Kruis verleenden eerste hulp, waarbij zij de beschikking had den over dertig ambulance-auto's. President Lebrun heeft Koningin Mary in Buckingham Palace bezocht, om haaT zijn deelneming te betuigen. GRIEKENLAND. Na de verkiezingen. Men verwacht, dat de vorming van een nieuw kabinet vrii langen rijd in beslag zal nemen. De koning zal Sofoelis. als de leider van de liberale partij die bil de verkiezingen een relatieve meerderheid behaalde belas ten met het voeren van besprekingen voor de vorming van een kabinet der nationale hereeniging. een „eucumenisch" kabinet, of een kabinet eener breede coalitie. Sofoelis. Tsaldaris en Metaxas schijnen be-e'd te zijn. mede te werken aan de vorming van een .eucumenisch" kabinet der natibnale hereeniging. MEXICO. Staking geëindigd en elders weer uitgebroken. De aigemeene staking te Puebla is ge ëindigd. nadat verschillende eischen der arbeiders waren ingewilligd. De regeering heeft de cementfabriek waar de staking was ontstaan belasting faciliteiten toege zegd. Intusschen is thans in den staat Tabasco een politieke aigemeene staking uitgebroken in verband met de a.s. gou verneursverkiezing. VEREENIGDE STATEN. Gouverneur Allen f Allen, de gouverneur van Louisiana, die Huy Long was opgevolgd, is gisteren over leden. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. VOOR DE BLINDEN. Tusschen allerlei sensaties, over oorlog en prestaties, onder „Vliegtuig neergestort", ..Rotterdam heeft een tekort", lezen wij. kort en bescheiden, een berichtje uit ons Leiden: ..Werkverschaffing „lot der blinden" staat op 't puntje van ontbinden." Hebt u even stilgestaan en Uzelf de vraag gedaan: „Hoe toch zullen zulke menschen, met hun reeds beperkte wenschen, zich bij zoo'n beslissing voelen?" „Wat zal door hun brein heen woelen?" Kan het lot nog harder treffen, om te weten, te beseffen: Blind en ook nog afgedaan, zonder middel van bestaan 1 Blind en ieder nog tot last; Waar vind ik nog een houvast?! Dubbel tast ik in het leege. Werken was voor mij nog zegen. 't Gaf nog aan mijn leven waarde, 't Was een lichtpunt, als ik staarde, in mijn eindelooze nacht. Hebt u. lezers, wel gedacht, Wat dat zeggen wil voor blinden, ook nog werkloosheid te vinden?! Mogen wij 't als mensch gedoogen, kunnen wij nu voor onz' oogen, arme stakkers zoo zien lijden?! Heusch, ze zijn niet te benijden! Waar is nu een comité?! Wie steekt nu eens kloek ln zee, om voor onze arme blinden. Wat geluk door werk te vinden? 1 Tijd van helpen is nog daar! Burgerij, tracht met elkaar, 't Donker leven te verlichten, t Is één onzer eerste plichten! SCHOUTEN. Leiden, 281'36. ONDERTROUWD. L. Buis jm. 27 j. en L. H. E. Burzlaff jd. 22 j. C. v. Herwaarden Jm. en M. C. v. d. Pömpe jd. GEHUWD: G. W. Zandvoort jm. en C. L. v. d. Zande jd. OVERLEDEN. M. C. Hanno—Dupon, vr. 66 j. S. Zwarts, m. 67 j. A. M. RozierKoehorst wed. 84 j. 1 FEBRUARI 1936, 20 h. MT. Ster *7<J 3® groöttc, of kleiner Ster 2' grootte- Jft Ster Vd I* gr Melkweg Wettelijk ingeschreven bij bet Bureau Va Industrieel en Eigendom onder No. 64222 O EERSTE KV. VOLLE MMK •O UATSTE KVaETIEIi NIËUVE MMN VENUS MAES® JUPITEUQ SATURNUS© Bovenstaand kaartje stelt voor den sterrenhemel in Nederland op 1 Februari 1936, des avond te acht uur Middelbare Tijd, gelijk aan 4 h. 43 min. Sterrentijd. In tegenstelling met gewone landkaar ten vindt men hier het Westen rechts, het Oosten links van den beschouwer ge- teekend. Dat is bij Sterrenkaarten nood zakelijk en gebruikelijk, ten einde te ver hoeden, dat de beelden in spiegelschrift zouden verschijnen. Wanneer men in het oog houdt, dat de hemellichamen, die in het Oosten op kamen, naar het Zuiden stijgen en in het Westen ondergaan, en wanneer men ver der slechts dat kwadrant van de kaart voor zich neemt, waarnaar de blik aan den hemei gericht is, dan is de oriëntatie een voudig genoeg. Op dit kaartje loopt, van het N.N.W. naar het Z.O., door de sterrenbeelden Zwaan. Cassiopeia, Wagenman, Tweelin gen, Schip, een gebogen stippellijn; zij duidt de ligging van den Melkweg aan. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrenbeelden; de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend. De middaghoogte van de zon neemt deze maand toe van 20';; gr. tot 30 gr., de dag- boog de tijd dat zij boven den horizont staat)van 9 uur tot 10 3/4 uur. De schijngestalten van de maan zijn: V.M.: 7 Febr.; L.K.: 15 Febr.; N.M.: 22 Febr.; E.K.29 Febr. Men vindt de Volle Maan van den 7den op ons kaartje tus schen Kreeft en Leeuw; het Eerste Kwar tier van den 29sten ln den Stier: Laatste Kwartier en Nieuwe Maan vallen buiten de teekening. DE PLANETEN. Op onze kaartjes volgen wij den loop van vier heldere planeten Venus, Mars, Jupiter en Saturnus. Venus (m 3,5) is morgenster in Schutter en Steenbok. Mars (m 1,4) is avondster in Water man en Visschen; juist op den Westrand van ons kaartje te zien. Jupiter (m 1,5) is morgenster in den Slangendrager. Saturnus (m 1,2) is avondster in den Waterman; hij komt langzamerhand te dicht bij de zon en verdwijnt alzoo ln de avondschemering. (m magnitude helderheid, verge leken met een ster van de 1ste grootte, die m 1,0 heeft). COLONNE VAN HET 6e REG. VELDART. AANGEHOUDEN. Principicele zaak voor den Krijgsraad. Voor den Krijgsraad te Den Bosch werd een merkwaardige prlnclpieele zaak be handeld. Op 28 Augustus 1935 had de 40-jarige wachtmeester der schoolbatterij van het 6e regiment veldartillerie te Lei den, W. M. van W., van zijn commandant de opdracht gekregen om met een colonne van ongeveer 30 man naar Katwijk te rijden per rijwiel om daar de schietbanen in orde te gaan brengen voor den troep, die spoedig achterop zou komen. Onder de gemeente Rijnsburg stonden op den weg een veldwacher en een ambtenaar der be lastingen om de rijwielen te controleeren met het oog op de belastingplaatjes. Toen de colonne nabij was, riep de ambtenaar; „Halt, belastingcontrole". De wachtmeester boog af om te infor- meeren, wat de bedoeling was en zag dat zijn colonne aanstalte maakte om af te stappen, waarop hij het bevel gaf „Colonne doorrijden", daar hij anders een stagnatie vreesde, en hij, als chef, niet het bevel tot afstappen had gegeven. De beide controleurs hadden zich toen midden op den weg geplaatst en later had de ambtenaar een der soldaten bij het rijwiel vastgehouden, waarop de wacht meester nogmaals geroepen had „Door rijden" en den ambtenaar had toegevoegd, dat deze zijn bevoegdheid te buiten was gegaan, daar hij een colonne niet mocht verbreken. Inderdaad bleek, dat de soldaat geen belastingplaatje op zijn rijwiel had. evenmin als eenige andere militairen uit de colonne. Ter verduidelijking moge hier volgen, dat de meesten der mlltalren niet op rljksfietsen reden, maar op hun eigen rijwielen, daar het door den commandant was toegestaan deze in dienstverband te gebruiken. Er was echter niet op gelet, hetgeen ook niet voorgeschreven was, of al deze rijwielen een belastlngmerk hadden, daar geacht werd, dat deze daarvan voor zien waren, aangezien de fietsen ook bui ten dienstverband privé werden gebruikt. De wachtmeester had het geval aan zijn superieuren gemeld en de garnizoenscom mandant had tegen beide controleurs een klacht laten indienen wegens overtreding der Ambtenarenwet. De garnizoenscom mandant meende dat de zaak tegen den wachtmeester niet voor den Krijgsraad be handeld behoefde te worden in tegenstel ling met den auditeur-militair. De zaak werd ook aan den minister ge meld. op wiens verzoek de vervolging tegen de belastingcontroleurs niet werd doorge zet. Er verscheen toen op 10 December 1935 een ministerieel missive, waarin vervat was, dat in de toekomst een colonne mili tairen in dienstverband optredend niet meer valt onder artikel 7 2e lid der Rijwiel- belastingwet (dus niet meer aangehouden mag worden door belastingambtenaren) onverschillig of de colonne zich beweegt dan wel rust neemt. Van militaire zijde zal voortaan er op worden toegezien, dat in zulke gevallen geen overtredingen van dit artikel meer zullen kunnen plaats vinden. Thans stond de wachtmeester voor den Krijgsraad terecht. De auditeur-militair meende dat de ambtenaren de Inkwartle- ringswet niet hadden overschreden. Hij achtte den wachtmeester schuldig aan het feit, dat hij ambtenaren in functie belet had deze uit te oefenen en eischte f. 1 boete of 1 dag hechtenis. De verdediger, majoor mr. F. J. J. Trapma, stond niet aan de zijde van den auditeur-militair. Hij achtte de houding van den wachtmeester als militair de juiste. Hij drong aan op ontslag van rechtsver volging. De Krijgsraad trok zich daarna in raadkamer terug, waarna de president mededeelde, dat ln deze zaak nog geen be slissing zou worden genomen. „Tel." HAARLEMSCHE KANTONRECHTER. In de Weeresteinstraat te HUlegom is op 28 November '35 een botsing geweest tusschen een tram bestuurd door de tram bestuurder J. O. uit Leiden en een auto bestuurd door J. S. uit Hillegom. De auto reed voor de tram uit en was geladen met bloemen, ofschoon het geen vrachtwagen was. Opdat de lading minder zou schok ken, reed de chauffeur J. S. op de tram rails. Juist toen hij rechts af een hek wilde inrijden, reed de tram tegen de auto aan. waardoor deze door het hek in den tuin werd geduwd. Zoowel de trambestuurder als de chauffeur van de auto stonden voor den Kantonrechter terecht. De eerste om dat hy niet tijdig geremd zou hebben, de tweede omdat hij de trambaan niet had vrijgelaten. De trambestuurder verklaarde dat hij de auto op ongeveer veertig Meter afstands voor het eerst had gezien. Een groote vrachtwagen die de tram van rechts had ingehaald en daarna de trambaan was gekruist, had het gezicht benomen. De be stuurder had de stroom uitgeschakeld en was langzamer gaan rijden. De auto had de rechterrichtingaanwijzer uitstaan, zoo dat de trambestuurder dacht dat zijn weg elk oogenblik vrij gegeven zou worden. Bovendien heeft de tram signalen gege ven. Enkele getuigen bevestigden een en ander. Plotseling sloeg de motor van de auto af. De tram heeft toen krachtig ge remd, maar juist op het oogenblik dat de motor weer werkte en de auto dus kon wegrijden, ontstond de botsing. De ambtenaar van het O.M. meende, dat de bestuurder de auto eerder had kunnen zien en nog sterker had moeten remmen, hetgeen z.i. gekund had indien de ver dachte <de bestuurder) zand had gestrooid, wat nagelaten zou zfjn en eischte tegen verd. f. 20 subs. 10 dagen hechtenis. De Kantonrechter was de meening toe gedaan, dat de trambestuurder geen schuld had en sprak verdachte vrij. Vervolgens stond terecht de chauffeur der auto J. S. uit Hillegom. De ambtenaar eischte tegen verdachte een geldboete van f. 5 subs. 3 dagen hech tenis. De Kantonrechter sprak ook hem vrij, omdat hij hier een geval van overmacht zag, door het afslaan van den motor. HEDEN: Vrije Evang. Gem.: Bereeërsavond. 8 uur nam. K a tw ij k-a a n-Z ee (Stengelinstr. 1): Spr. J. A. Vellekoop van Alphen. 8 uur nam. Rijnsburg (zaal Prot. Bel.)Uitvoe ring der Zangver. „Excelsior". 8 uur nam. Donderdag. Alg. Ledenver?, afd Leiden Ver. voor Chr. Gezondheids- en Vacantiekolonles. Plantage 12. nam. 8 uur. Doopsgezinde Kerk: Herdenking van Menno's uitgang uit het Pausdom door ds. ten Cate. 8 uur. Nutsgebouw: Jaarvergadering Ver. tot Bev. der Bouwkunst. Spr. Jan de Quack over „Spelllnssproblemen" (architectuur in letter en woordbeeld) nam. 8 uur. Stadszaal: Tooneelavond „Inter Amicos" 8 uur nam. K a tw ij k-a a n-Z e e (Gemeentezaal) Geref. Bond. Spr. ds. Lekkerkerker. Th uur nam. DAGELIJKS. Lakenhal (tot 16 Febr.)Tentoonstelling van ceramiek van Chris Lanooy. 104 uur 's Zondags 14 uur. DIVERSEN. Woensdag Inst. v. Praeventieve Genees kunde. Medisch Opvoedkundig Bureau (Boerhaavestraat 21). Halfdrie tot halfvler Inenting tegen dlphterie 45 uur nam. Woensdags: inst v. Praeventieve Ge neeskunde Consultatiebureau voor Alco holisten 8 uur nam. Vrijdags: Inst. v. Praeventieve Genees kunde. Consultatiebureau voor Beroeps keuze. 45 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg. 8 uur nam. „De blonde Carmen". Woensd., Donderd. en Zaterd. nam. 2 u. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Trianon-Theater Breestraat. 8 uur nam. „Ga nooit van me weg". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. doorloopend van 2Th en vervolgens om 8 uur. Casino-theater Hoogewoerd 49. 8 u. nan. „Quo Vadis?" Zondag nam. 4 uur en 8 uur. Lldo-Theater Steenstraat 39. 81/4 u. nan. „De Diesel Express". Woensdag- en Zaterdagnam. 2'h uur. Zondag nam. 2 uur, 4uur en 8 u. 13. Roxy-Theater, HaarL str., 7 uur nam. „Koningin Christina", lederen middag 2'h u. Zondag v.af 2 u. De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot tiuip der Menscnheld" echter van nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 27 Januari tot en met Zondag 2 Februari a.s. waar genomen door de apotheken: M. Boekwijt, Vischmarkt 4, telef. 552 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, telef. 274. G. B. K., te L. De heer G. Bosscha, Hooge Rijndijk 264, alhier, kan U over de Leidsche schaakclubs alle gewenschte in lichtingen verschaffen. Het adres van de Leidsche esperantisten- vereeniging is: B. J. H. Hengeveld, Botha- straat 2a, alhier. P. B., te L. De z.g. wilde autobus diensten over den Afsluitdijk zijn ver boden. Nog dezer dagen zijn er weer eenige bussen aangehouden, waarbij de passagiers halverwege gedwongen werden uit te stappen. Intusschen is ons niet bekend of er thans nog dergelijke diensten onder houden worden en waar U daarover in lichtingen zou kunnen krijgen. J. S„ te L. De fabriek is gevestigd te Uddevalla in Zweden. Ons is van die let tertjes niets bekend. De electriciteit was reeds 600 v. Chr. in zeer beknopten vorm hekend (barnsteen kracht), doch eerst in de 18e eeuw is de wetenschap gefundeerd. J. H. P„ te L. Zoo'n plaatsnaam is ons niet bekend. Het eerste is perkamentmaker, het tweede is het Fransche woord voor schuitenvoerder. J. O., K./Z. Wendt U tot afd. Militaire Zaken, Breestraat alhier. A. v. H„ te L. Inlichtingen over solidi teit van Maatschappijen kunnen wij niet geven. A. W. Het Barend van Namenshofje Is gevestigd Hoefstraat 12 en is gesticht in 1730. De regenten zijn ons niet bekend. W. te W. Wassenaar, Leiden, Hazers- woude. Boskoop. Gouda, 35 K M. W. J. M., te L. De heele jurk in lauw water wasschen (zonder zeep!). Wrijven op de plaats van den kring. Een waarlijk goed automobilist maakt van zijn claxon slechts g?" mr':g gebruik. 2 -r

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 6