Inlichtingenbureau van het L.S.C. gereorganiseei d. 76*^ Jaargang WOENSDAG 29 JANUARI 1936 No. 23265 STADSNIEUWS. DE FEESTELIJKE INWIJDING. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar sféentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden vin 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven i lu ets. pörtó te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. Bureau Noordeindaplein Telefoonnummers voer Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. S?#§5 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen, gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per pest f. 3.3S per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.30 per 3 mnd.). DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Herdenking van Mcnno Simonsz. Morgen zal 't 400 jaar geleden zijn, dat Menno Simonsz uit het pausdom trad en zich daarna voegde bij de dooperschen. Van hoe groot belang dit werd voor deze laatsten, blijkt reeds hieruit, dat men nog steeds spreekt van het „Volk van Menno" en van „Mennonieten", en dat het woord „mennist" niet minder gebruikelijk is dan het nieuwere „doopsgezind". Het ligt voor de hand, dat Menno's uit gang dit jaar in het bijzonder zal wor den herdacht. Het Wereldcongres der Doopgsgezinden zal met het oog daarop ln den komenden zomer in Amsterdam bijeenkomen en o.m. ook een zitting hou den in Witmarsum, waar Menno werd ge boren en eenige jaren pastoor was. Verder zullen in alle Gemeenten in binnen- en buitenland bijeenkomsten worden gehou den. waarin de groote Voorganger en Leider zal worden herdacht. De Leidsche Gemeente zal dit doen in haar Gemeente-avond, die morgen wordt gehouden in haar kerkgebouw. Ds. F. ten Cate zal de herdenkingsrede uitspreken. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: A. Hillen's Sigaren en Tabaksfabriek N.V. (f), Stationsweg 49, Leiden. Het fi liaal: Beestenmarkt 22, te Leiden, is opge heven. J. E. H. Hotze, Morschweg 104 a. Leiden. Oven- en schoorsteenbouw en ketelbemet- seling. De zaak is omgezet in een ven nootschap onder firma onder den naam: J. E. H. Hotze en Zoon. Vennooten: J. E. H. Hotze en J. M. H. Hotze, Leiden. UITVOERING R.K. GEMENGD ZANGKOOR. Gisteravond vond in de Centrale Ont spanningszaal van ..Endegeest" voor de patiënten der Gestichten een uitvoering plaats, welke gegeven werd door het R.K. Gem. Zangkoor .Pulchri Studio", dir. de heer Th. v. Niekerk. Hieraan werkte als soliste mee mej. Truus de Haas. terwijl de pianobegeleiding verzorgd werd door mej. v. d. Boogaard. Opgevoerd werd „Car touche" operette, gezongen door het Man nenkoor. Na de pauze voerde het koor uit Mirjams „Siegesgesang" van Fr. Schubert. Het geheel oogstte vee] bijval, getuige het hartelijke applaus. Aan de soliste en de pianiste werden bloemen aangeboden. GOUDEN ARMBAND EN BRILJANTEN ONTVREEMD. De voorwerpen weer opgespoord. Vermoedelijk met behulp van een huis sleutel, waarvan de indringer zich had weten meester te maken, heeft men zich toegang weten te verschaffen in het per ceel Nieuwe Rijn 64a alhier, dat bewoond wordt door mr. v. d. T. Ontvreemd zijn een gouden armband en eenige met bril janten bezette voorwerpen. De politie slaagde er in, deze voorwerpen op te spo ren. Na onderzoek bleek het, dat een en ander was verkocht door een Duitscher bij een opkooper te Den Haag. Deze was eenige dagen na den verkoop in verband met een ander feit, in het Huis van Be waring opgesloten. De gearresteerde heeft beweerd, dat de bewuste voorwerpen hem ter hand waren gesteld door een Duitsch meisje, met wie hij onlangs had kennis gemaakt. Het politioneele onderzoek in deze zaak is nog in vollen gang. o Gisteren is op feestelijke wijze het ge heel gereorganiseerde inlichtingenbureau van het Leidsch Studenten Corps ge opend. Gelijk men weet, was dat bureau sinds vele jaren gevestigd in het pand Breestraat 41. Na het overlijden van den pedel van het L. S. C. den heer H. Vilders was dit pand onbewoond, het bureau bleef slechts eenige uren per dag open. De winkel van den heer Vilders die eveneens daar gevestigd was, werd opge heven. De opvolger van den heer Vilders, de heer W. E. A. Vom Hofe reorganiseerde nu het Inlichtingenbureau, evenals den win kel met smaak en juist inzicht. In het bijzijn van het collegium van het L. S. C., de commissie van orde, vertegen woordigers van de Sociëteit- .Minerva" en afgevaardigden van diverse studenten- vereenigingen vond nu gistermiddag de feestelijke inwijding van dit bureau plaats, voor welk feit ook uit de kringen dei- burgerij belangstelling aan den dag werd gelegd. Het woord werd hierbij gevoerd door den praeses collegii den heer D. H. C. Dres- selhuys, die in het kort wees op de beteekenis van dit vernieuwde bureau voor het L. S. C. als voor de burgerij, die hier. gelijk vele anderen alle gewenschte inlichtingen kunnen verkrijgen. Spr. vestigde nog de aandacht op de gunstige ligging van het pand, waarin nu ook een boekhandel gevestigd is en wekte de studenten op, om aan den heer Vom Hofe de clandizie te gunnen. Tevens deelde spr. mee. dat de leden vergadering van het L. S. C. heeft beslo ten den heer Vom Hofe het recht te geven het corpswapen te voeren. Met de beste wenschen voor zijn toekomstig werk ein digde de heer Dresselhüys. onder pver- handiging van een bloemstuk aan de a.s. echtgenoote van den heer Vom Hofe. De heer J. Pitlo. directeur van de sociëteit Minerva" herinnerde er aan, dat de heer Vom Hofe sinds Januari 1930 in dienst dier sociëteit is en zich heeft doen kennen als een man van groote plichts betrachting. Nog werd het woord gevoerd door den heer J. Hulst, die zijn gelukwenschen overbracht namens de Breestraatbewo- ners. De heer Vom Hofe, aldus spr., is de vierde pedel dien hij heeft meegemaakt. Spr. uitte den wensch, dat de heer Vom Hofe tevens de laatste pedel moge zijn, dien hij tijdens zijn leven zal zien. Ook de heer Hulst wenschte den heer Vom Hofe alle goeds voor zijn nieuwe zaak toe. De heer Vom Hofe sprak woorden van dank in de bibliotheek van de sociëteit „Minerva", waar de eerewijn werd rond gediend. Vele bloemstukken waren bin nengekomen als bewijs van medeleven bij de opening van dit fraai gerestaureerde inlichtingenbureau. Foto Jonker. Gistermiddag is onder groote belangstelli ng het geheel gerestaureerde inlichtingen bureau van het Leidsch Studenten-Corps geopend, waarin de pedel, de heer W».È..A. vom. Hofe de. leiding, zal hebben. Hierboven een kijkje tijdens de opening. DE L. E. M. V. O. G. Een ongeldig besluit? Gelijk eerder is gemeld, werd in de ln December j.l. te Amsterdam gehouden ver gadering van houders der 5>/!°/o obligaties van de Leidsche Exploitatie Maatschappij van Onroerende Goederen alhier, een voorstel verworpen om de rentebetaling op te schorten voor den tijd van drie jaar. Maandag a.s. zal in een nieuwe verga dering te Amsterdam weer uitstel van rentebetaling aan de orde worden gesteld, nu voor een niet in de agenda genoemden tijd. Naar wij vernemen zal echter de rechts geldigheid van de in December gehouden stemming worden betwist op grond van 'net feit, dat de gemeente Oegstgeest als houdster van f. 25.000 obligaties, door het zenden van meerdere vertegenwoordigers 25 stemmen heeft uitgebracht, hoewel zij volgens de trustacte slechts recht op 6 stemmen zou hebben. Bij informatie is ons gebleken, dat de gemeente Oegstgeest deze onregelmatig heid niet ontkent en in verdere vergade ringen van obligatiehouders zich dan ook zal bepalen tot het uitbrengen van 6 stemmen Wij vernemen voorts, dat de ge meente Oegstgeest door tegen het eerste voorstel te stemmen als haar meening naar voren wilde brengen, dat, voordat obligatiehouders offers brengen, de hypo theekbanken het rentepercentage dienen te verlagen, daar de thans door de L.E.M. V.O.G. aan die banken te betalen rente voor dezen tijd te hoog moet worden ge acht. DE OUDERE PHASEN DER GRIEKSCHE WISKUNDE. WINTERLEZING „RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN". Dr. W. C. Braat over: „Syrië en de grenzen van het Romeinscho rijk in het Oosten". Dr. Braat opende gisteravond de eerste van de serie wmterlezingen in het Rijks museum van Oudheden met een voordracht over bovenstaand onderwerp. Spr. had dit onderwerp voornamelijk gekozen om het groote belang van de luchtfotografie voor het oudheidkundig onderzoek in bet licht te stellen. Daarmede zijn in de laatste jaren vaak verwonderlijke resultaten be reikt. Dikwijls teekenen zich de omtrek ken van fundamenten of de grondsporen van grachten of paalgaten, die volkomen onder den grond verborgen liggen, vanuit de lucht gezien met groote duidelijkheid af. door de meerdere of mindere dichtheid van de vegetatie daar ter plaatse, óf wel door de schaduw van een schier onmerk bare verhevenheid, die op den beganen grond aan ons oog ontsnapt. Zoo was tot voor eenige jaren het ver loop van de linies, de versterkte grens van het Romeinsche rijk. in Syrië nog heel slecht bekend, totdat pater Poidebard, een Fransch archeoloog, ln samenwerking met vliegeniers van de Fransche militaire luchtvaart in Syrië, in den loop van eenige jaren het geheel tracé vanuit de lucht opnam. Na een bespreking van de economische en politieke beteekenis van Syrië in de oudheid, behandelde spr. de geschiedenis van deze versterkte grens, zooals wij die vooral door Poidebards werk hebben lee- ren kennen. Met een groot aantal lichtbeelden, voor het meerendeel reproducties van lucht foto's. die vaak verrassende resultaten te zien gaven, illustreerde spr. zijn belang wekkende voordracht. MIL IT ARIA. Het 4e Regiment Infanterie zal van 6 t.m. 12 Maart a.s. worden gelegerd in het Kamp bij Waalsdorp voor het deelnemen aan de gecentraliseerde vervolgoefeningen bij de Brigade Grenadiers en Jagers. Naar wij vernemen zal de le luitenant van de Militaire administratie G. D. Frij- link van het 4e Reg. Inf., met ingang van 1 Maart e.k. worden overgeplaatst naar de lie Inf. Brigade te Ede. Met ingang van 30 Januari e.k. zullen de res. le luitenants T. A. M. Festen en F. G, C. Peters, voor 24 dagen in werkelij- ken dienst komen bij het 4e Reg. Inf., ter wijl de bij dat regiment benoemde vaan- drigt G. L. Bertram, F. E. Bodt en H. H. Gottmer met ingang van 3 Febr. a.s. zullen aankomen voor het verrichten van practi- schen dienst tot 14 Maart e.k. De tot kapitein bevorderde eerste-luite- nant A. H. Weijns, van het 6e regiment veldartillerie alhier, wordt in zijn nieuwen rang belast met het bevel over de le schoolcompagnie van het regiment kust- artillerie in Den Helder. De eerste ploeg der lichting 1936, aan gewezen voor de onderofficiersopleiding bij het onbereden gedeelte van het 6e regi ment veldartillerie alhier, wordt 1 April voor eerste oefening ingelijfd. Het weekblad Handelsbelangen neemt o.m. op de crediteurenlijst in het faillis sement G. J. M. J. Molkenboer, winkelier in gebreide goederen, enz. alhier. Deze lijst telt 66 crediteuren met een totaal passief van f. 64.054.— plus 187.5.3 en R.M. 29.30, waarvan preferent f.-408.21. De baten zijn nog niet volledig bekend. Lezing van Dr. E. J. Dijksterhuis. Gisteravond werd in het Kamerlingh Onnes Laboratorium de 5de lezing gehou den vanwege het Ned. Natuurwetenschap pelijk Museum en het Leidsch Universi teitsfonds. Ditmaal sprak dr. E. J. Dijkster huis over „De oudere phasen der Griek- sclre Wiskunde". De wiskunde van onzen tijd, aldus spr., staat tegenover de Grieksche heel anders dan tegenover de Aegyptische of Babyloni sche. Deze ziet zij als vreemde wezens van een vroegere generatie, waarmee zij zich niet innerlijk verbonden voelt; in gene her kent zij met blijde verwondering haar eigen jeugd, vol van beloften, die sindsdien in vervulling zijn gegaan. De zuivere mathe sis toch, is een vrucht van Griekschen bo dem en de waarde van het werk, dat de Grieken, haar scheppend, hebben ver richt, wordt bij iedere nieuwe ontdekking van een hooger peil van de wiskundige techniek van oudere volkeren verhoogd, zoolang het blijkt, dat deze niet op het denkbeeld van de logische ordening zijn gekomen. Voor de reconstructie der Griek sche wiskunde vóór Euclides staan slechts weinig directe gegevens ter beschikking en de historicus moet er zich steeds van be wust blijven, in hoe geringe mate het beeld, dat hij ontwerpt, op ondubbelzinnige be wijsplaatsen steunt. Spr. wil dit nu echter vergeten en alleen maar een indruk trach ten te geven, hoe de ontwikkeling naar zijn voorstelling is verioopen. De oorsprong ligt, als in de philosophie, bij de Ionische bewoners van de kusten van Klein-Azië; het tooneel verplaatst zich echter al spoedig naar Groot Griekenland; in Zuid-Italië bloeit de school van Pytha goras, waarin de mathesis tot religie wordt. Hier wordt de logische opbouw der zuivere geometrie beproefd en de kosmische be teekenis van het getal beseft. Het laatste inzicht is het product van een sprongsge wijze inductie, die met een stap van de peripheric der verschijnselen naar het centrum van het wezen voert. Spr. laat de muzikale en astronomische consequenties van het axioma „De dingen zijn getallen" rusten en wijdt ook slechts enkele woorden aan de mystische en magische zijden der Pythgoraeische getalspeculatie, die de Grieksche wiskundigen in hun vermenging van het koel verstandelijke en phantasti- sche toont en richt zijn aandacht speciaal op de functie van het getal, in geometrie en physica. Hier weerspiegelen alle vormen de discontinuïteit van de rij der natuur lijke getallen: alles is veelheid en dus door deeling op te lossen in gelijksoortige een heden, die tot aggregaten vereenigd zijn. Tegen deze opvatting richt zich de Eleati- sche school. De beschouwingen van Parme- nides over het zijnde laten een geome- trisch-physische interpretatie toe en de paradoxen van Zenoon zijn op te vatten als een systematische reductio ad absur- dum van de Pythagoraeische leer der plu raliteit. Spr. licht dit toe met behulp van een gefingeerden dialoog tusschen Zenoon en een Pythagoraeër. In de Grieksche wiskunde veroorzaakt het optreden der Eleaten een crisis in de grondslagen; de r'vatting van een conti nuum als een aft.laar aggregaat van in- divisibilia. geordend volgens het ordetype van de rij der natuurlijke getallen, kan na Zenoon niet langer worden volgehouden. Tegelijkertijd vernietigt de ontdekking van het verschijnsel der irrationaliteit het fun- damenteele leerstuk, dat ieder tweetal ge lijksoortige grootheden een verhouding be zit, die door getallen is uit te drukken. De jonge en veelbelovende Grieksche wiskunde die reeds op zoo menig succes kon bogen, ziet zich daardoor tegen het einde der 5e eeuw in haar diepste fundamenten ge schokt. Dit geeft aanleiding tot een recon structie waaraan de namen van Eudoxos en Theaitetos verbonden zijn. Met het noemen van deze namen wordt het verband van de wiskunde en de wijs begeerte van Plato aangeroerd. Hoe dat verband precies geweest is, is nog in vele opzichten onzeker. Niet onwaarschijnlijk is echter, dat de zuivere mathesis, zooals ze onder invloed der Eleaten was ontstaan, een natuurlijken voedingsbodem heeft op geleverd door het Platonische begrips realisme, dat in de ideeënleer tot uiting komt. Dit is niet zoo te verstaan dat de geo metrische vormen zelf ideeën zouden mo gen heeten. Zij staan op een wijze, die Plato zelf nader illustreert, tusschen de wereld der verschijnselen en die der ideeën in. Juist daarom vormt echter de wiskunde de ware propaedeuse tot de philosophie: zij is dan ook onmisbaar in de opvoeding van de aanstaande leiders van den staat. Met het oog hierop stelt Plato strenge eischen aan haar beoefening; de Euclidische wiskunde is te beschouwen als een poging, om aan die eischen te voldoen. Hiermee is in beginsel duidelijk gemaakt, wat de wijsbegeerte van Plato voor de wiskunde te beteekenen heeft gehad; welken invloed zij echter omgekeerd van haar heeft onder vonden, is daarmee nog geenszins gezegd. Voor een deel is die invloed wel duidelijk: de neiging van Plato, de natuurwetenschap aprioristisch deductief te behandelen, is een uitvloeisel van den sterk mathemati- schen inslag van zijn geest. Op andere pun ten, met name in de theorie der idee-ge tallen, staan we nog voor menig raadsel. Zoolang we de leer van het Crixit- Kiemt en van de Onbepaalde Tweeheid niet beter kunnen nadenken, doorgrem we de beteekenis van de wiskunde in Plato's leer nog niet. Ook zonder dat is echter de innige samenhang tusschen wiskunde en wijsbegeerte in de Grieksche cultuur on misbaar. BINNENLAND. De Eerste Kamer over de buitenlandsche politiek (4e Blad). Rotterdam zonder kasgeld. (Binnenland, 3e Blad). Ernstig auto-ongeval in Haarlemmer meer. (Gemengd, 3e Blad). De Mijdrechtsche millioenenzaak (Recht zaken, le Blad). Te Appelscha is tweemaal brand gesticht door een 16-jarigen jongen. (Laatste Ba» richten, le Blad). BUITENLAND, Heden voortzetting der Vlootconferentfe. (Buitenland, 2e Blad). In Maart in Duitschland een referendum over het herkrijgen van koloniën? (Tel. le Blad). Momenteel heerscht rust aan het oorlogs front in Zuid-Afrika. (4e en le Blad). Het Grieksche kabinet Demerdz is af getreden. (Tel. le Blad). De avonturier Zoebkopf, 36 jaar oud overleden. Hij was gehuwd met de zuster van den Duitschen ex-keizer (Buitenl. Gemengd, 3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. VERGADERING DER VEREEN. VAN VARKENSFOKKERS EN -MESTERS. „Leiden, het veecentrum der Rijnstreek" Gisteren vergaderde de Ver, van Var kensfokkers en -Mesters alhier in v *1 „Rijnland", onder voorzitterschap va. heer C. Bakker te Oegstgeest.. Na afwikkeling der huishoudelijke ween zaamheden. waarbij ojn. de heer Bakker tot voorzitter werd herkozen, besloot men met het Varkensstamboek in overleg te treden tot het aanstellen van een kring- inspecteur. De heeren W. T. Lekkerkerker te Voor schoten en C. Wassenaar te Noordwijk werden als resp. afgevaardigde en plaats- vervangend-afgevaardigde naar de Alge- meene vergadering van het Varkensstam boek gekozen. Een uitgebreide discussie ontspon zich naar aanleiding van het agendapunt „plannen voor een e.v. te houden demon stratie- en fokveedag 1936", voor welk punt veel belangstelling bestond. Unaniem erkende men het groote nut en de opvoe dende werking van de varkensfokdagen in 1933 1934 en 1935 (onderdeel van de Groote Vee- en Zuiveltentoonstelling alhier gehouden. Het bonte varken heeft hierdoor geheel plaats gemaakt voor het Yorkshire type Aangezien Leiden met zijn tegenwoordige veemarkt zich bij uitstek eigent om als het veecentrum der Rijn streek te worden aangemerkt, was men algemeen van oordeel, dat getracht moest worden een veetentoonstelling of iets der gelijks wederom te dezer stede tot stand te brengen. Het bestuur werd gemachtigd zich in verbinding te stellen met den Bond van Fokveevereenigingen in de Rijnstreek, alsmede met het bestuur van het Scha penstamboek teneinde de gewenschte samenwerking te bewerkstelligen Wij constateerden met genoegen, dat het den Varkensfokkers en -Mesters niet aan moert ontbreekt om dezen moeilijken tijd het hoofd te bieden. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde, letter K de heeren A. D. J. Meeuse, Den Haag en R. J. v. d. L:nde, Leersum; voor het candidaats- enamen Wis- en Natuurkunde letter L de heer F. van Rhee, den Haag; voor het doc toraal examen Wis- en Natuurkunde hoofdvak Wiskunde de heer H. P. Heshu- sius den Haag; voor het candidaats examen Rechtsgeleerdheid mevr. W. M. van Meurs—v. d. Berg, Leiden. AANRIJDING. Hedenmiddag om 12 uur had op het kruispunt MorschsingelStationsweg een aanrijding plaats tusschen de electrische stadstram bestuurd door A. K. komende uit de richting van het station en een vrachtauto bestuurd door H.. die van den Morschsingel af de Rijnsburgersingel wilde or rijden. Vermoedelijk meende de bestuurder der vrachtauto nog tijdig voor de tram uit te kunnen komen, doch dit bleek een mis rekening te zijn. Met het linker achter gedeelte van de auto reed hij de linker- lantaam van de tram geheel at,

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1