De Italiaansch-Abessynische oorlog. Nederland en de sancties. RADION 76sfe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 29 Januari 1936 Vierde Blad No. 23265 GUERRILLA IN 'I NOORDEN Eerste Kamer over de buitenlandsche politiek. Bezorgdheid in Italië wegens groote verliezen. ONTBIJTBORD SPREEKCEL. KERK- EN SCH00LNIEUWS. De strijd in het Noorden. Naar Reuter uit Addis Abeba meldt, wordt van officieele zijde aldaar verno men, dat de troepen aan het Noordelijk front zeer actief zijn, vooral in het gebied van Gheralta, rond Makalle. De Italianen trachten nog steeds de posities, welke zij tusschen 20 en 23 Januari verloren heb ben, te hernemen. Sedert 23 Januari dreu nen onafgebroken de kanonnen. De Abes- sijnsche troépen voeren evenwel 'n voort durende guerilla tegen de Italiaansche troepen, welke voornamelijk gericht is te gen de achterwaartsche verbindingen van de Italianen en welke meermalen succes heeft. Hoewel de Abessljnen een zeker succes hebben gehad tusschen Abbl Addl en Ma- kalle, schijnen zij toch hun eigenlijke doel, het doorsnijden van den weg Adoea- Makalle niet te hebben bereikt. Mussolini heeft gisteren maarschalk Ba- doglio den volgenden gelukwensch gezon den: De poging van den vijand om door on zen rechtervleugel aan het Noordelijk front heen te breken, is door onze prach tige overwinning in Tembien verijdeld. Ik betuig uwe excellentie mijn groote waar deering voor uw leiding van dezen slag en ook aan de officieren van het nationale en het inlandsche leger, die de gevechten geleverd hebben. Het is mijn wensch dat u bovenal mijn waardeering overbrengt aan de zwarthemden-divisie 28 October, die zich zoo bij uitstek heldhaftig heeft gedragen bij de verdediging van den pas van Warieu, waarbij de vijand na een ver bitterd gevecht van twee dagen werd te ruggeslagen. In het Zuiden. Het is in de Abessljnsche hoofdstad niet goed mogelijk zich een duidelijk beeld te vormen van den toestand aan het Zuide lijk front. Van den kant der Abessijnsche regee ring verneemt men in dit opzicht niet veel meer dan tegenspraken van zekere Ita liaansche berichten en beweringen. Intus- schen is reeds eenige dagen geleden offi cieel toegegeven, dat Neghelli in handen van de Italianen is gevallen, hoewel daar thans met klem aan toegevoegd wordt, dat het volstrekt niet waar is dat de Italianen Wadara bedreigen. Wel is het misschien mogelijk dat. een hunner verkenningsco lonnes in de nabijheid van die plaats is gekomen zonder op tegenstand te stuiten, maar dit beteekent nog niets. Uit de berichten van het front blijkt, dat de Italiaansche troepen van Neghelli uit verkenningstochten langs den strategi- schen hoofdweg in de richting van Wad- nar ondernemen. Van Dolo uit is een uit gebreide etappedienst voor munitie, levensmiddelen en watervoorraden in de "richting van het front Ingesteld, die echter naar hier gemeld wordt door den plotse ling ingetreden regenval ernstig belem merd wordt. Onder dekking van pantserwagens en bombardementsvliegtuigen rukt een tweede Italiaansche iegerafdeeling onder hevige gevechten naar de oevers van de Dawa Parma op. Dezen opmarsch trachten de Abessijnsche troepen, naar uit de hier ontvangen berichten blijkt, te beletten door bij verrassing afzonderlijke uitvallen te doen. die door groepen van duizend a tweeduizend man worden uitgevoerd, om den terugtocht te dekken. Deze uitvallen, die vooral van het Zuiden van het Borangebied uit worden gedaan, hebben naar van Abessijnsche zijde ver luidt, tot resultaat gehad, dat de linker vleugel van de Italianen aanzienlijk lang zamer vooruit komt dan de Italiaansche hoofdmacht, die langs den ouden kara vaanweg in de richting van Addis Abeba oprukt. Volgens Abessijnsche meening is het ze ker, dat het leger van generaal Graziani zich ten doel stelt door het groote meren gebied, dat zich uitstrekt in het Dembara- dal, via het Sciala het Zoeaimeer naar de hoofdstad Addis Abeba op te rukken. De teruggetrokken deelen van het leger van Ras Desta hebben derhalve alle hoogten voor het merengebied bezet om een door braak der Italianen te beletten. Aange zien déze bergketens buitengewoon hoog zijn en er zich slechts twee passen in be vinden. gelooft de Abessijnsche legerlei ding den Italiaanschen opmarsch in het gebergte tot staan te kunnen brengen. Ter versterking van het leger van Ras Desta zijn bovendien sterke afdeelingen uit het Westen en Noorden naar het front gezonden. Van Abessijnsche züde wordt er met na druk op gewezen dat de geruchten, die van een algeheele demoraliseering van het leger van Ras Desta spreken, in geen en kel opzicht juist zijn. Aan het leger zijn weliswaar zware verliezen toegebracht, die op eenige duizenden man worden geschat, doch het moreel heeft niet geleden. Naar verluidt is dé keizer voornemens zijn hoofdkwartier naar het Zuidelijk front of naar Addis Abeba te verplaatsen, om de verdere militaire operaties zelf te leiden. Dit besluit zou hem. naar men zegt. des te gemakkelijker vallen, omdat hij de leiding van het Noordelijk leger in beproefde handen weet. Toch besprekingen? Van Italiaansche zijde wordt verklaard, dat de groote slag aan het Somalifront bij Dolo een groot moreel effect heeft gehad op de troepen. Het gros van de troepen bevindt zich evenwel aan- het noordelijk front en men vraagt zich af, wat met deze steeds toenemende legermassa moet ge schieden. Alvorens hierop te antwoorden, moet men eerst weten, of het conflict zal wor den geregeld met de wapenen, of langs diplomatieken weg. Er wordt gesproken van nieuwe onder handelingen en hierom moet men voor het oogenblik geen andere militaire ge beurtenissen verwachten, dan die. welke noodig zijn voor het verbeteren van het front. Gedurende de laatste weken zijn de Ita liaansche stellingen versterkt tegen over vallen van de Abessyniërs. Het geheele front gelijkt een versterkt legerkamp, onneembaar voor de middelen, waarover de Abessyniërs beschikken, die er niet aan kunnen denken, de enorme prikkel draadversperring, welke van Aksoem tot Makalle is aangelegd, te doorbreken, ter wijl zij bovendien de artillerie niet kun nen weerstaan. Het behoud van Makalle is van belang uit moreel, religieus en militair oogpunt. De Italianen hebben hun stellingen rond Makalle aanzienlijk versterkt, terwijl bin nenkort het regenseizoen de rivieren zal doen zwellen tot een onoverkomelijke hindernis. Men weet, dat indien het conflict met de wapenen moet worden uitgevochten, een actie van lange jaren noodig zal zijn. Het is slechts een gering voordeel, de grens te leggen langs de rivieren Setit en Takkaze. Het eenig voordeel van een grens langs de Takkaze is de mogelijkheid van een meer rustige actie, welke het front verplaatst in de richting van Mal Sassola of Mal Dubban. Dit zou niet beantwoorden aan het enkele verlangen naar verovering; men schijnt de oplossing van de kwestie even wel niet alleen in het Noorden te zoeken. Een slag zal alleen worden aangegaan, wanneer men de zekerheid heeft, een tal rijke vijandelijke macht tegenover zich te vinden, aangezien men hier overtuigd is in dit geval te zullen overwinnen. Het petroleum-embargo. Stefani seint: Zekere bladen trachten het belang van een eventueel embargo op petroleum te verkleinen en beweren, dat deze maatregel met onverschilligheid door Italië zal worden ontvangen. De „Morning Post" gelooft zelfs te kunnen zeggen, dat Italië bereid is een petroleum-embargo te ondergaan. In gezaghebbende kringen te Rome ver klaart men te dien opzichte, dat de bui tenlandsche regeeringen zich geen illusies moeten maken, want wanneer een pe- troleum-embargo wordt toegepast, zal Italië daarop reageeren met alle middelen, die het 't meest opportuun zullen voor komen. De laatste 2 weken is in de Zuid-Afri- kaansche havens met Noorsche tankbooten meer dan 6.000 ton benzine aangevoerd, bestemd voor Oost-Afrika en Eritrea. Italiaansche opmarsch in het Zuiden. ADDIS ABEBA. 28 Januari (Reuter- A.N.P. i In het Noorden hebben de Abes sljnen de guerrilla hervat, met. name in den sector van Makallé. In het Zuiden buit generaal Graziani zijn recente overwinning aan de Ganale Doria uit. De torrespondent van Reuter-A.N.P. te Dessie verklaart, dat de daar ontvangen Abessijnsche rapporten over de gevechten bij Makallé doen zien, dat de Abessijnsche krijgers gebruik maken van hun kennis op het gebied van den guerrilla-oorlog en des nachts de Italianen aanvallen op kwets bare punten. De slapende vijandelijke soldaten worden door hen om hals ge bracht, waarna zij zich in stilte terugtrek ken. Dzjerasmats Teka is met 25 krijgers des nachts door de Italiaansche linies bij Akebe geslopen. Op zijn tocht heeft hij een Italiaanschen post verrast, waarbij tien Italianen zijn gedood en vijf gewond. De Abessijnen maakten bij deze gelegenhe'd 26 geweren buit. Twee gewond geraakte Abessijnen moesten worden achtergelaten, toen de Italianen versterkingen ontvingen. De commandant Nedzjats heeft op een zwerftocht bij den weg naar Adoea een kleine afdeeling Italianen verrast. De sol daten namen de vlucht, doch vijf Italiaan sche officieren werden krijgsgevangen ge- Dedzjasenatsj Sahlio heeft 300 Eritreërs, die probeerden het district Tembien bin nen te rukken, in een hinderlaag gelokt. De Italiaansche kapitein en 50 Askari's werden gedood, de overigen sloegen met achterlating van wapens en levensmiddelen op de vlucht. De correspondent van Reuter-A.N.P. te Makallé meldt, dat maarschalk Badoglio sprekende over den slag in Tembien, heeft verklaard, dat de droom van Ras Seyoem en Ras Kassa een wig te drijven tusschen de beide Italiaansche legers tusschen Makallé en Adoea en de Italiaansche ver bindingen af te snijden op bloedige wijze is mislukt. Badoglio voegde hier aan toe. dat toen hij vernam, dat ras Kassa en ras Seyoem Tembien binnentrokken met de bedoeling op te marcheeren naar Hausien hij te kie zen had tusschen het afwachten van den Abessijnschen aanval óf deze te voorkomen door zelf aan te vallen, waarop hij bevel gaf tot den aanval over te gaan. Na een slag. welke een dag duurde, werden de Abessijnen gedwongen de Zebankerkata Aan het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de begrooting van Buiten landsche Zaken wordt het volgende ont leend. Verscheidene leden verklaarden met on gerustheid te hebben waargenomen, dat ae buitenlandsche politiek zich onder lei ding van dezen minister belangrijk heeft gewijzigd. Zij brachten in herinnering de op 12 September 1.1. in de Volkenbonds vergadering gehouden rede welke, zoo verklaarden zij, ook in het buitenland den indruk heeft gewekt, dat Nederland door de teekening van het Volkenbondsverdrag van zijn traditioneele neutraliteit afstand heeft gedaan. Mocht het te kennen geven hiervan niet in 's ministers bedoeling heb ben gelegen, dan achtten deze leden die rede onvoorzichtig. Deze gaf toch in het algemeen aanleiding tot de conclusie, dat Nederland in den laatsten tijd huns inziens zeer ten onrechte deel wenscht uit. te maken van het concern der Groote Mogendheden. Ook werd volgens deze leden te zeer de nadruk gelegd op de mogelijkheid en wenschelijkheid van wijziging der be staande internationale regelingen, in ver band met de vermelde zeer ernstige moei lijkheden van zekere Staten ter oorzake van de ongelijke verdeeling van grond stoffen en de te groote bevolkingsdicht heid. Zij bleven van het grootste belang achten, dat onze buitenlandsche politiek haar zelfstandigheidskarakter handhaaft en zich zoo weinig mogelijk mengt in de politiek der Groote Mogendheden, temeer daar zeer sterke buitenlandsche invloeden in Nederland werken. Verscheidene leden, die verklaarden den Volkenbond te beschouwen als de aange wezen instelling tot het bevorderen van normale internationale verhoudingen en met name van den Wereldvrede, brachten den minister en der Nederlandsche dele gatie in Genève hulde voor hun kloek op treden in verband met het tusschen Ethiopië en Italië gerezen conflict. Deze leden waren van oordeel, dat de kleine Mogendheden terecht bij dergelijke gele genheden krachtig opkomen voor het be houd van den vrede en tegen dengene. die den oorlog uitlokt, alsook zich bereid too- nen tot het verleenen van volle medewer king bij het toepassen van sancties ten opzichte van den Staat, die als aanvaller moet worden beschouwd. Zij betreurden evenwel, dat niet eerder was Ingegrepen en vooral, dat de uitvoer naar Italië van vele, voor oorlogsdoelein den onmisbare goederen en grondstoffen buiten de werkingssfeer dier sancties wordt gehouden. Met name hadden zij daarbij het oog op petroleum en deri vaten daarvan; zij laakten dat ten aan zien van in-, uit- en doorvoer van die stoffen niet allereerst maatregelen waren genomen. Ware dit geschied, dan zou huns inziens vermoedelijk veel. thans ge sticht, onheil zUn voorkomen en ware wel licht het conflict thans beëindigd. Deze Iden spraken de hoop uit, dat Nederland de totstandkoming der door hen bedoelde maatregelen krachtig zal bevorderen, aan gezien het toepassen ervan naar hun over tuiging den vrede nabij zal brengen, dat ons land niet zal meewerken aan een op lossing van het geschil, welke niet de vol ledige instemming van de Ethiopische Re geering heeft, zich zal verzetten tegen elke poging van dwang op de aangevallen partij en zich in het algemeen zal aan sluiten bij alle, nog te nemen maatregelen tegen de aanvallende. Eenige leden, overigens met de Regee ring van meening^ dat Nederland zich niet daan de sanctiepolitiek kan en mag ont trekken, gaven niettemin hun ongerust heid te kennen over de recente ontwik keling van den internationalen toestand. Eerder toch, dan zij vermoed hadden, is, zoo verklaarden zij, hun vrees bewaarheid geworden, nu n.l. eenige groote Mogend heden. beducht dat het doorzetten dier sancties militair verweer in Italië zou ver wekken, den Volkenbond hebben geplaatst voor het alternatief of aan Ethiopië een met het pact strijdigen vrede op te drin gen. of zich tevreden te stellen met een sanctie-politiek, welke luttel effect zal sorteeren. Uiteraard zal geen Nederland sche regeering voor medeplichtigheid aan het eerste thans of mogelijkerwijs bij een volgende gelegenheid te vinden zijn. Het tweede evenwel achtten deze leden nau welijks minder bedenkelijk. Zij neigden tot de meening. dat, indien Nederland voor een dergelijke keuze zou wor den gesteld, het genoopt zou kunnen worden, juist uit eerbied voor het ideaal van den Volkenbond, zich uit de sanctie- politiek terug te trekken. Gaarne zouden zij 's Ministers oordeel hieromtrent, voor zoover dat. in dit stadium kan worden gegeven, vernemen. Wederom andere leden achtten het op treden van Groot-Brittannië en Frankrijk gevaarlijk voor de positie van den Volken bond Zij waren van meening, dat Neder land goed zal doen met zich in die kwestie niet te mengen, daar de belangen van beide landen met hun wereldpositie ge heel verschillen van die van Nederland en de beoordeeling daarvan aan die landen zelf moet worden overgelaten, te meer daar deze bij een gewapend conflict in de eerste plaats zullen zijn betrokken. Sommige leden bepleitten de codificatie van de tegen Italië toegepaste sanctie maatregelen. Zij spraken de hoop uit, dat de Minister te zijner tijd daartoe zou willen meewerken. Eenige leden zouden gaarne vernemen, welke redenen de Regeering heeft met nog steeds niet te besluiten tot het aan gaan van diplomatieke betrekkingen met de Unie der Socialistische Sovjet Repu blieken. Nederland is, zoo betoogden zij, met Zwitserland ongeveer de eenige Euro- peesche mogendheid, die dit heeft nage laten. Deze leden waren van meening, dat met een opvatting dier betrekkingen onze economische belangen zeker zouden zijn gediend en hadden weinig waardeering voor de politiek, een groot land als U. S. S. R„ alwaar zich een bepaalden toe stand heeft geconsolideerd, al moge men het dan niet eens zijn met het regime, dat daar heerscht, niet te erkennen. Vele andere leden waren van meening, dat ten opzichte van het aangaan van politieke betrekkingen met de U. S. S. R. nog steeds de uiterste behoedzaamheid moet worden betracht. De Unie toch be vordert een sterke revolutionnaire actie in het buitenland, inzonderheid in Azië, en van die actie dreigt wel degelijk ge vaar voor onze overzeesche gebiedsdeelen. Eenige leden waren met het bescheid, ter zake van de behandeling, den Neder- landschen gedelegeerde dr. L. G. Korten- horst, tijdens zijn verblijf in Berlijn we dervaren, weinig ingenomen en behielden zich voor. deze aangelegenheid bij de openbare behandeling van dit begrootings- hoofdstuk ter sprake te brengen. prijs te geven met achterlating van 1000 dooden. Op 21 Januari heeft een uit Italiaansche en inheemsche troepen be staande colonne in samenwerking met een andere uit het Noorden komende colonne den berg Lata en den berg Kwlt bezet terwijl de Abessijnen het bewijs leverden van een buitengewone snelheid bij het be reiken van hun stellingen voor Abbi Addi, de hoofdstad van Tembien. Op 22 Januari, aldus Badoglio. vielen de Abessijnen de Italiaansche stellingen aan op den Warieu-heuvel, waarbij zij probeer- den de zwarthemden te verdrijven en de belangrijkste Italiaansche verbindingslij nen te bereiken. De zwarthemden hebben hun positie ten koste van groote verliezen hardnekkig verdedigd. Na twee dagen kwamen inheemsche troepen ter verster king, waarna de vijand op Abbi Addl moest terugtrekken. De Italiaansche ver liezen waren meer dan 700 dooden en ge wonden. De correspondent van Reuter-A.N.P. te Harrar meldt, dat in de ochtenduren op het marktplein aldaar een decreet ia voorgelezen, waarin de bevolking werd op gewekt de regeering met geld te steunen en voor de natie te bidden. Uit het Zuiden. De correspondent van Reuter-A.N.P. te Neghelli meldt, dat de gevechten tusschen Italiaansche colonnes, die verder opruk ken, en verschillende groepen van het leger van ras Desta worden voortgezet. Eenigen hunner hebben op wanhopige wijze geprobeerd de rivier Dawa Parma te bereiken om zich in het water te verkwik ken. De colonne, welke den Italiaanschen linkervleugel vormt en onder bevel staat van generaal Agostini, heeft, reeds Malca Moerll bereikt, dat op 230 K.M. van Dolo aan de Dawa Parma is gelegen. Er heb ben twee gevechten plaats gehad met de Abessijnen, die 550 dooden hebben verlo ren. Men is van meening. dat ras Desta de helft van zijn strijdende troepen heeft ver loren tijdens de recente operaties. De toestand van de rest van het leger van ras Desta is hachelijk, aangezien deze troepen zonder levensmiddelen en water in de bosschen rondzwalken. De lnfanterie- afdeelingen, welke de gemotoriseerde colonne langs de rivier Ganale Doria volgt, bezet thans Bander en zal weldra Abes sijnsche vluchtelingen kunnen opvangen. De derde Italiaansche colonne volgt de rivier Gestro zonder tot nu toe in strijd te zijn gewikkeld, maar beschermt den Italiaanschen rechtervleugel. (Copyright Reuter-A.N.P.) RECLAME. I GESCHENKEN BIJ verkrijgbaar tot 29 Februari KOP'EN SCHOTEL voor 4 uitknipsels voor 3 uitknipsels BOVENDIEN BEHOUDEN DE GESCKENKENBONS HUN WAARDE 7882 TERREIN ALS SPEELPLAATS? Een bewoner van de Sumatrastraat klaagt over het feit, dat het terrein van de scheepswerf van den heer Boot vooral 's Zondags gebruikt wordt als openbare speelplaats. Hij vestigt er tevens de aan dacht op. dat er reeds een jongen van 6 jaar een ongeluk gekregen heeft, ten gevolge van het knellen van een hiel tus schen de rails van een lorrie. De ouderen gebruiken het als een veilige plaats voor politie om te dobbelen. DE GROENTENDISTRIBUTIE. Een groentenhandelaar schrijft naar aanleiding van hetgeen gisteren is ver meld: Volgens inzender wordt gevraagd voor roode kool 20 cent en savoyekool 16 cent per K.G. Deze zelfde kool kost maar 3 cent bij de gemeentelijke distributie. Afgezien van het feit, dat deze cijfers overdeven zijn, mag ik dan even doen op merken, dat deze artikelen niet gedistri bueerd worden; misschien wel als de prijs hiervan aanmerkelijk zou dalen. Doch dan daalt deze prijs ook wel bij den handel. Daarna zegt geachte inzender, dat uien 10 cent per K.G. kosten bij den handel. Dat feit komt misschien sporadisch voor. Wel echter worden den geheelen winter uien en winterwortelen verkocht in de volkswijken tegen 4 of 5 pond a 10 cent. En uit deze laatste artikelen bestaat mo menteel deze groentendistributie, wat aan gevuld met groote kroten. Voordeel is er voor de werkloozen niet veel aan te zien, wel echter is er een nadeel aan verbonden, en wel, dat met inwerking stellen van gemeentedistributie de werk loozen in de rij moeten wachten, tot er iets wordt geschonken, wat feitelijk aan een nijvere groep handelaren te kort wordt gedaan. (Van een specialen correspondent). ROME, Dinsdagavond. Italië zegt opnieuw niets te weten omtrent een bombardemnt van een Roode Kruis-expeditie ten Zuiden van Makalje. Men ontkent de juistheid dezer berich ten, maar geeft toe, dat de Abessijnen naar Makallé oprukken. Inmiddels wordt veel ophef gemaakt over maarschalk Badogho's „strategische overwinning" in het district Tembien; hoewel berichten over hevige verliezen te Rome van mond tot mond gaan en veel verontrusting hebben gewekt. Men legt bovendien den nadruk op het feit. dat ammunitie is gevonden in de ver laten tenten der Zweedsche expeditie en men zegt ironisch, dat dit de eerste maal is. dat men munitie noodig blijkt te hebben om de gewonden te verplegen. (Copyright News Chronicle-A.N.P.) RECLAME. 7887 Jecoviiol levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers en jjL. drogisten f 0.75 per flacon. 1 PREDIKBEURTEN. VOOR HEDEN. RIJNSATERWOUDE. Chr. G«r. Kerk: ds. Hendriksen van Billegom: nam. 7 uur. RIJNSBURG. Ned. Herv. Kerk: ds. R. B. Evenhuis van Scheveningennam. 7 uur. ZOETERMEER. Geref. Gemeente: ds. Fraanje van Bar- neveld; n.m. 7 uur. Ver. tot Verbreiding der Geref. Waar heid: Nam. 7 uur, den heer v. Leeuwen van Maartensdijk. BAPT. GEMEENTEN. Bedankt voor Muntendam ds. G. Visser te BergumNoord. TELEURGESTELD. Het Zendingsbureau te Oegstgeest (post rekening no. 6074) vraagt ons plaats voor het volgende: De inkomsten voor de Samenwerkende Zendingscorporaties gedurende de maand Januari waren tot nu toe teleurstellend. Bijna is de maand ten einde en tot nu toe werd nog niet meer dan f. 15.000 ontvan gen. Verleden Jaar zette Januari in met f 36.000. een bedrag, dat ook ontoereikend was om de geraamde uitgaven te doen, maar dat toch meer bemoedigde dan de f. 15.000 van deze maand. De medewerking van allen wordt dringend gevraagd om het zendingswerk ook dit jaar voort te zetten. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Zoowel op de gebrulksvee-afdeelingen als op die van het slachtvee waren dc aan voeren de laatste dagen nogal beduidend ruimer. Vooral de slachtveemarkt was bepaald overvoerd. De stemming was dan ook zeer gedrukt en de prijzen bijzonder laag. We hebben ze gedurende dit winter seizoen nog niet zoo laag gekend. Het meeste goede kwallteltsvee bracht niet meer op dan 20 tot hoogstens 23 cent per pond geslacht gewicht. De mindere soorten 17. 18, 19 cent en minder. Inderdaad is er momenteel een flink surplus aan slachtvee en hoewel de Veehouderij-Centrale toesla gen wil geven bij export van rundvleesch; gaat er nog niets uit. We vernemen dat er volgende week weer wat voor de stoom vaartmaatschappijen zal worden gekocht. Een kwantum van enkele honderden stuks is echter van te geringe beteekenis om in vloed op de prijzen te kunnen uitoefenen. Mogelijk is. dat wanneer binnen korten tijd het blikvleesch op is, zulks eenige ver betering zal brengen, maar op 't oogenblik is de toestand werkelijk slecht. Dit heeft tengevolge dat het vertrouwen in de ge- bruiksveeprijzen ook is geschokt. Men durft de hooge prijzen van f. 180f. 200 voor een goede melkkoe niet meer te besteden nu er voor een beste slachtkoe slechts f. 140 f. 150 wordt betaald. Deze verhouding ls voor den boer minstens even nadeelig als een te lage melkprijs. Immers men verliest een vrij groot bedrag wanneer een afge molken dier moet worden verkocht. Op de vette kalverenmarkt waren de aanvoeren niet zoo beduidend. De goede cwaliteiten konden zich in prijs handhaven, 2830 tot 32 cent. De mindere soorten 1725 cent per pond levend. Nuchtere kalveren wer den wat ruimer aangeboden, hetgeen er op duidt, dat het aantal versch gekalfde koeien toeneemt. De prijzen waren ietA lager. We noteerden voor de lichte soorten f. 4f. 6 en zware f. 7f. 9 per stuk. Op de wolvee-afdeelingen was een vlot ten handel. De uitvoer van geslachte schapen naar Frankrijk heeft weer een aanvang genomen. Ook België is flink aan de markt. Nu de prijzen hooger worden gaat de omzet van schapenvleesch in het binnenland weet terug, doch do voorraden die er nog zijn kunnen voor export gemak kelijk werden geplaatst. Do varkensmaikt is zeer flauw gestemd. Spek en reuzel gaan slecht en er moeten weer flinke voorraden zware varkens zijn. We zien de prijzen; tenzij de Centrale de spekprijzen ver hoogd, nog iets teruggaan.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13