76*re Jaargang DINSDAG 28 JANUARI 1936 No. 23264 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. NIEUW/ BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets, per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarlet. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling [Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden >an 30, - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven ilO ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.> -si Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. AANVAARDING BIJZONDER POOGLEERAARSCHAP. Prof. dr. H. Sinzheimer, aangewezen door de stichting tot bevordering van de Studie van het Arbeidsrecht en ce rechts sociologie in Nederland als bijzonder hoogleeraar In de faculteit der rechtsge leerdheid, om onderwijs te geven in de sociologie van het Arbeidsrecht, zal ziin ambt aanvaarden met het uitspreken var, c-cn rede op Vrijdag 14 Febr- a s. te 4 uur in het Groot Auditorium der Universiteit. AFSCHEID VAN IR. P. C. LINDENBERGH. Als directeur van Gemeentewerken en bedrijven te Hoogevecn. In de vergadering van de Bedrjjvencom- mlssie te Hoogeveen Is, in verband met zijn benoeming tot directeur van de Leid- sche Duinwatermaatschappij, officieel af scheid genomen van den heer Linden- bergh, die 1 Februari a.s. wegens vertrek naar hier zijn tegenwoordige functie neer legt. Hierbij hebben de heeren J. Tjalma, burgemeester van Hoogeveen, wethouders Thomas en Ter Stege en de heeren H. Thalen, A. Gruppen en H. Kroesen het woord gevoerd en den heer Lindenbergh dank betuigd voor het vele, dat hij in het thans door hem afgesloten tijdvak voor Hoogeveen heeft weten tot stand te bren gen. In een bijeenkomst van B. en W. van Hoogeveen ls den heer Lindenbergh na mens de leden van dit college een schil derij aangeboden als een persoonlijk .blijk van waardeering voor de wijze, waarop deze zijn taak heeft verricht. In een der localen van de gemeentebe drijven was het geheele personeel samen gekomen en was ook mevr. Lindenbergh met 2 hunner kinderen getuige van de warme sympathie van het personeel voor den vertrekkenden directeur. De heer J. Dekker, technisch ambtenaar releveerde, hetgeen de directeur gedurende zijn werktijd te Hoogeveen van 15 Nov. 19301 Febr. 1936 met groote energie heeft weten tot stand te brengen en voor de prettige samenwerking met het perso neel. Namens dit personeel bood hij hem als aandenken en als herinnering aan „Drenthe" een fraai bewerkte Blssektst isiermeubel uit Drenthe) aan, waarbij hij den wensch uitsprak voor een prettige werkkring in Leiden. De heer Lindenbergh dankte voor de vriendelijke woorden, voor het cadeau en voor de steeds, zoowel van administratief als technisch personeel ondervonden me dewerking, waaraan hij de meest aange name herinneringen zal bewaren. De gemeentewerkman Rf. Bouwmeester voerde daarna nog het woord. In het ra derwerk van gemeentewerken en bedrijven loopt wel eens een „spie" los, aldus spr„ maar een handige slag op den kop doet het gebrek weer opheffen en de zaak functionneeren. Daarvan had de heer Lin denbergh slag! Na afloop der huldiging bleef men eeni- gen tijd gezellig bijeen, terwijl verver- schingen werden aangeboden. HET LEIDSCH STUDENTEN CORPS. Décharge van de Lustrum-Commissie. In de gisteravond gehouden vergadering van het Leidsche Studenten Corps is de Lustrum-Commissie 1935 gedéchargeerd. Nadat eenige andere punten van de agenda waren afgehandeld, werd het najaarsver- slag voorgelezen, waarin de werkzaamhe den der Lustrum-Commissie waren sa mengevat. Als haar groote verdienste werd in de eerste plaats beschouwd het .veder instellen van de Maskerade, die voor deel nemers en toeschouwers zulk een groot succes is geweest. De Lustrumviering bin nen de muren van onze stad was steeds het parool dezer Lustrum-Commissie Ook de vischwedstrijden en de voetbalwedstrijd hebben naast vele andere festiviteiten gemaakt, dat alle lagen der bevolking dit Lustrum hebben meegevierd. Aan het slot van het verslag werd hulde gebracht aan de toewijding en de werkkracht van alle leden der Commissie. Een der grootste verdiensten dezer Commissie is wel ge weest. dat de kosten die deze lustrumvie ring voor de Corpsleden met zich mede bracht, ongeveer een derde bedroegen van die van het vorige Lustrum Zoo bedroeg de hoofdelijke omslag bijv. deze keer slechts f. 6.—, hetgeen ongeveer 1/10 was van vorige lustra. Dat het L.S.C. met deze op den tegenwoordigen tijd ingestelde on kosten toch zoo waardig voor den dag heeft kunnen komen, is voor geen gering gedeelte te danken aan het beleid van deze Lustrum-Commissie- De Commissie bestond uit de heeren: M. Hudig, G J. ter Poorten, H. N. Dutilh, R. A. Levisson en L. W. Sluyterman van Loo. VOORDRACHT VAN PROF. BAGGESGAARD RASMUSSEN. Over „Indikatorumschlag von Sauren und Basen in alkoholischer Lösung". Prof. dr. H. Baggesgaard Rasmussen uit Kopenhagen heeft gisteren in het Anor- ganisch-physisch-chemisch Laboratorium alhier een voordracht gehouden over „De aethyl-alcohol en water". Na erop gewezen te hebben dat dit pro bleem voor de organische en in het bijzon der voor de pharmaceutische analyse van belang is. gaf spr. een korte uiteenzetting over de elementaire problemen, die zich bii de titratie voordoen Hetgeen spr. over deze materie behandelde beperkte zich tot de meting der ionisatie-constanten van eenige indicatoren (azo-kleurstoffen en sulfo-phtaleïne) en van eenige alkaloïden in een mengsel van water en aethyl- alcohol. Vervolgens gaf prof. Baggesgaard een overzicht over het verband, dat er be staat tusschen de concentratie van de alcohol in het oplosmiddel en de water stof-ionen-concentratie. De cijfers die spr. in dit verband gaf zijn voor de meeste zuren en basen evenals voor eenige indi catoren door Michaelis en ziin medewer kers gevonden, terwiil spr. ook verschil lende uitkomsten van zijn eigen onderzoe kingen gaf. Bij de meeste zuren, phenolen en indicatoren stijgt de waterstof-ionen concentratie bii een toenemende alcohol concentratie. Deze toename varieert iets bii de verschillende stoffen maar is door gaans ongeveer 11. 7 bij de overgang van water tot 50 aethyl-alcohol. Bij basen daarentegen vermindert de waterstof ionen concentratie bii toename van de alhohol-concentratie. Dit verschil is even wel in ciifers uitgedrukt bij basen minder dan bii zuren. Voor de indicatoren dime- thyl-geel en methyl-oran.ie geldt denzelf den regei als voor de basen gegeven is terwiil methyl-rood zich als andere car- bonzuren gedraagt. Voorts behandelde spr. aan de hand van eenige voorbeelden de voor- en nadeelen, die optreden bii het titreeren van zuren en basen in verdunde aether-alcohol. Spr. kwam wat het onder werp van ziin voordracht betreft tot de volgende slotsom: Voor de meeste organi sche zuren biedt het titreeren in alcoho lische oplossing geen ander voordeel, dan dat dit milieu een veel beter oplosmiddel is dan water. Van practisch belang is het bovendien, dat men in alcoholische oplos sing bijna steeds denzelfden indicator (phenolphtaleïne) gebruiken kan, die in waterige oplossing ook toegepast woia! Wat de basen betreft hier moet men in aanmerking nemen dat deze zich in wate rige oplossing anders gedragen dan in alcoholische. In het algemeen kan gezegd worden, dat de toepassing van dit laatste oplosmiddel veeleer een beperking der mogelijkheden van titratie inhoudt. Bii de titratie van zouten van zwakke basen zal daarentegen aethylalcohol en wel spe ciaal in geconcentreerde oplossingen dikwiils groote voordeelen bieden zoowel practische als theoretische. STED. MUSEUM DE LAKENHAL. Schenkingen in bruikleen. Door mevrouw de weduwe J. C. W. Leembruggen—Von Lieben is aan het Mu seum de Lakenhal alhier in bruikleen ge geven een schilderij door Aert van der Neer voorstellende een landschap bij maanlicht. Het stuk is tijdelijk tentoon gesteld in de Overvo:rde-zaal. Door kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk te Noordwijk-Binnen werden in bruikleen afgestaan eenige fragmenten beeldhouw werk in zandsteen uit het midden der 15e eeuw, afkomstig van het kerkgebouw al daar. Het belangrijkste stuk is het boven ste gedeelte van een levensgroote engelen figuur. Deze fragmenten zijn opgesteld in den doorgang naar de Pleyte-kamer. JAARVERGADERING CHR. BOND VAN BELASTINGAMBTENAREN. De afd. Leiden en omstreken van den Chr. Bond van Belastingambtenaren hield in het gebouw „Rehoboth" haar eerste jaarvergadering. De voorzitter P. Meijdam van Zoeter- woude sprak een kort openingswoord, waarin hij een terugblik wierp op het af- geloópen jaar en eenige woorden sprak voor het pas begonnen jaar. Na lezing der notulen en behandeling van ingekomen stukken, gaf de secretaris de heer C. Zwijgers van Alphen a. d. Rijn het jaarverslag, waarna de penningmees ter de heer C. Colpa van Leiden het financieel verslag uitbracht. Beide versla gen konden de goedkeuring der vergade ring wegdragen. Op voorstel van enkele leden, werden voorzitter en penningmeester bij acclama tie herkozen. Na de pauze hield het afdeelingslid de heer de Haan van Katwijk a. d. Rijn een inleiding over het fonds tot bestrijding van de tuberculose „Draagt Elkanders Lasten", waarop een aangename bespre king volgde, waaraan door verschillende leden werd deelgenomen. Nog slechts enkele leden zijn geen lid van deze mooie instelling, zoodat gehoopt werd dat spoe dig 100 pet. der leden hun schouders mede onder dezen arbeid zullen zetten, om alzoo in het „Draagt Elkanders Lasten" de wet van Christus te vervullen. Voorstellen voor de e.k. alg. vergadering werden niet ingediend. Na rondvraag, werd deze vergadering met gebed ge sloten. BIJZ. SCHOOL MIDDELSTEGRACHT. Ouderavond. Voor de eerste maal werd door deze school een ouderavond georganiseerd. De opkomst was verre de verwachting over treffende; de geheele groote zaal der School voor Voorber. Ond. (hoofd mej. Bdk, Mldd. gr. 5) was geyuld. Na verwelkoming door den voorzitter, den heer P. C. Zandee, sprak een der be stuursleden de ouders toe, hen oproepende daarbij de kinderen Christelijk onderwijs te doen geven. Een toespraak van den voor zitter riep de ouders op tot praktische sa menwerking. Zang van kinderen en voor dracht ln lezen door kinderen van het 7e leerjaar werden onder aandachtige stilte gevolgd en genoten. Een reisje en Bergland imet platen) vond veel bijval. Met vol doening mag op deze wel geslaagde bijeen komst worden teruggezien. Toen werd naar de school zelf gegaan en het werk der kinderen bekeken en met de onderwijzers veel besproken. LEIDSCHE GEITENFOKVEREENIGING. Lezing door den heer J. Ennik. Op uitnoodiging van de Leidsche Gei- tenfokvereeniging hield de heer J. Ennik, algemeen inspecteur van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren, een lezing over „Lief en leed uit het leven der dieren". Deze bijeenkomst werd gehouden in sa menwerking met de afd. Leiden van de Ned. Ver. voor Dierenbescherming en het Leidsche Dierenasyl. In zijn openings woord heette de voorzitter, de heer J. Jonk, de aanwezigen en speciaal de afge vaardigden van O.B.K. en de Leidsche Po- litievereeniging hartelijk welkom. Vervol gens verkreeg de heer Ennik het woord Spr. wees op de voorname plaats, die d» geiten in onze samenleving innemen. Bii de laatste telling bleken er in ons land niet minder dan-31.260 te zijn. Een geit geeft gemiddeld 500 L. melk per jaar, zoo dat alleen van de geiten hier te lande per jaar ruim 15 5 millloen L. melk ver kregen wordt. Als men dan nog weet. dat geitenmelk van een veel betere kwaliteit is dan koemelk, dan zal men, aldus spr., begrijpen, welk een voorname rol de geit speelt. Vervolgens gaf spr., die uit hoofde van zijn beroep zeer veel met dieren in aanraking komt, aan de hand van een aantal aardige lichtbe»lden een beschou wing over de verschillende dieren, hun groote trouw en vriendschap voor de men- schen. Frappante staaltjes vertelde de heer Ennik over dierenmishandeling en de manier, waarop hij tracht de wetsover treders van hun fouten te genezen. De voorzitter dankte den heer Ennik voor zijn interessant en leerzaam betoog, dat met groote aandacht was gevolgd, waarop hij de vergadering sloot. NED. INDISCH TOONEEL. Welkom Vreemdeling, comedie in 4 bedrijven van Aaron Hoffmann. Oudere stukken weten soms zich plotse ling weer een weg naar het tooneel te banen. En met succes „Welkom Vreemdeling" van den Jood- schen Poolsch-Amerikaanschen auteur Aaron Hoffmann, hoewel niet bepaald nieuw, is voor deze tijden bijkans geknipt! Is de Joodsche kwestie, om het zoo eens te noemen, niet rondom ons aan de orde van den dag? In 1923 heeft wijlen dr. Willem Royaards er hier een zeer verzorgde voorstelling van gegeven en hetgeen wij toen over het stuk schreven, zouden wij thans mutatis mu tandis volledig kunnen herhalen: Deze Amerikaansche „Nathan der Weise" be doelt te geven een beeld van Joodsche menschelijkheid en is daarin volkomen geslaagd al wordt de lichte bijspeitoon geen oogenblik verlaten. Dat de auteur er in ge slaagd ls dezen toon steeds te behouden, is juist een groote verdienste. Waar in doorsnee echter niet gegenera- liseerd wordt, doch slechts volstaan met I de scherpe teekening van den „menschen- vriend" Isidor Salomon, blijft deze come die gelukkig buiten de „politieke sfeer", zoodat geen hartstochten onnoodig wor den gewekt! Ook al wordt in algemeenen zin eventjes de stelregel verdedigd, dat ware menschelijkheid niet is gebonden aan ras. kleur of wat ook! Alles draait om de figuur van Isidor Salomon, die met groote liefde is geteekend ten voeten uit. En welk een sappige creatie werd daarvan door Cor Ruys gegeven! Zoo'n rol weet hij uit te buiten met zeld zame begaafdheid, 't Is één doorloopend genot dezen acteur te zien in zoo'n creatie van Joodsche bonhommie, geestigheid, ge wiekstheid en bravour. De entourage om deze figuur heen heeft, goed beschouwd, niet al te veel te betee- kenen. Of het Ned. Ind. Tooneel daarom echter niet wat al te zeer enkele figuren heeft verwaarloosd bij de bezetting? Naast goede rol-bezetting, als b.v. van Louis Poolman. Anton Ruys. Pierre Myin en Lily Bouwmeester, stonden zeer zwakke (b.v. Wim Kan en Frances May waren bepaald slecht te noemen). Doch over 't geheel heeft dit Amerikaan sche blijspel, waarvan het vierde bedrijf het zwakste is en bijkans overbodig, we derom groot succes gehad. De prachtig bezette schouwburg 't was de 5e abonnementsvoorstelling heeft oprecht genoten. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen Ge neeskunde de heeren: R G. Wijmans. Den Haag; A. L. Noordam. Berchem Antwer pen; A. J. C. Haex, Maastricht. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Fa. J. van Gylik en Zonen, Leiden, Nieuwe Rijn 60. Kleermakerij, win kel in confectie. Door uittreding van den vennoot J. van Gylik, is de vennootschap onder firma ontbonden, d.d. 31 Dec. 1935. Het bedrijf wordt voortgezet door W J. v. Gylik, als eenig eigenaar, onder den ouden naam. J. G D. Haverman, Leiden. Stationsplein 1. Exploitatie van buffetten station Lei den. Uittredend eigenaar: J. G. D. Haver man. d-d. 1 Febr. 1936 J. van Schijndel. Leiden, Breestraat 28. Speelgoedhandel. Uittredend eigenaar: -J J B. Verhaarvan Schijndel, d.d. 1 Jan. 1936 Nieuwe eigenaar; J. A. Verhaal, leiden W. G. Verlaan, Leiden, Kraaieretr. 16. Rund-, kalfs-, lams- en varkensslagerij. Overleden eigenaar: W. G. Veriaan, d d 19 Jan. 193g. Te Den Haag slaagden voor de examens, ingesteld door de Eerste Ned. Modevakschool-vereeniging een viertal stadgenooten. n.l. voor coupeuse de da mes A. Goddijn en H. J. Swierstra; voor costumière de dames A. van Kampen en I. Kleingeld, allen leerlingen van mej. M. H. van Hartevelt te Oegstgeest. Te Den Haag slaagden voor het diploma costumière de dames C. Buntfeld en T. Diemei, alhier, belde leerlingen van mevr. N. Kouwde Rooze. In het „Trianon-theater" zal van morgenavond af een speciale lilm ver toond worden van de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van Koning George V van Engeland, DUITSCHLAND. Tentoonstelling „School en Luchtvaart" geopend. Gisteren is in aanwezigheid van den rijksminister van opvoeding en den rijks minister voor luchtvaart, Goering, bene vens van een groot aantal prominente persoonlijkheden uit de ambtenarenwereld het leger en de partij de tentoonstelling „School en Luchtvaart" geopend. De rijksminister van opvoeding opende de tentoonstelling met een toespraak, aan het slot waarvan hü Goering dank bracht als den schepper van de Dultsche lucht vloot. Vervolgens voerde Goering het woord. Hij zette uiteen, dat hij als opperbevelheb ber van het Dultsche luchtwapen groot belang hechtte aan het vertrouwd maken van de Duitsche jeugd met de luchtvaart. Ik heb in korten tijd, zoo zeide hij verder, de Duitsche luchtvloot in het leven moe ten roepen, want zonder die zou de groote vrijheidstrijd van Hitier onmogelijk zijn geweest. Wanneer het niet zou zijn gelukt de school te winnen voor de luchtvaart gedachte zou slechts half werk zijn ver richt Na over de prestaties van de lucht macht in den wereldoorlog te hebben ge sproken. zeide Goering verder nog. dat hij geen menschen noodig had, die alleen maar hun dagelijksch werk verrichten, maar groote constructeurs en uitvinders, omdat Duitschland in aantal achterstaat bij de andere landen en derhalve in kwa liteit en prestatie grooter moet zijn om het hoofd te kunnen bieden aan de massa en het materiaal van de anderen. Daartoe moet de geheele jeugd medewerken, hoe wel alleen de besten zullen worden uitge kozen. Spr. zeide dankbaar te zijn, dat de school dit heeft ingezien en dit door deze tentoonstelling heeft bewezen. ENGELAND. Eden ontvangt. Von Neurath, de Duitsche minister vau buitenlandsche zaken, is gistermorgen ver gezeld door den Duitschen ambassadeur Von Hoesch te Londen op bezoek geweest bij Eden, den Engelschen minister van bui tenlandsche zaken Ook Flandin, de Fransche minister 'au buitenlandsche zaken, heeft gistermiddag op het departement van buitenlandsche zaken zijn Engelschen collega een bezoek gebracht. BINNENLAND. Het algemeen regeeringsbeleidmemo rie van antwoord aan de Eerste Kamer. (3de Blad). Het Weerfonds wordt Defensiefonds; plannen tot aanschaffing van meerdere vliegtuigen en instelling van een escadron pantserwagens (Binnenland, 3de Blad). Een nieuwe regeling In het bioscoopbe drijf (Binnenland, 3de Blad). Installatie egalisceringscommissie inzake de korting op Indische pensioenen (Binnenland, 3de Blad). De Nationale Jeugdstorm wordt ont bonden (Binnenland, 3de Blad). De Nederlandsche deelnemers aan de rallye Monte Carlo zijn gisteravond de grens bij de Wezelsehe Barrière gepas seerd (Sport, éde Blad). Verduistering te Heerenveen en Buinen. (Gemengd, éde Blad). Dc Nederlandsche ambulance in Abes- sinië is te Dessic aangekomen. (Laatste Berichten, 1ste Blad) BUITENLAND. DE PLECHTIGE UITVAART VAN KO NING GEORGE VAN ENGELAND (3de en 1ste Blad) De uitslag der Grieksche verkiezingen. Geen partij de meerderheid. Buitenland, 1ste Blad) De Egyptische crisis nog niet opgelost (Buitenland, 1ste Blad). Trots Roosevelt's veto is de bonus voor de oud-strijders wet geworden. (Buitenland, 1ste Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. FRANKRIJK. De nieuwe regeering Sarraut. Naar in de wandelgangen, van. de Kamer verluidt heeft onderstaatssecretaris Zay van het minister presidium gisteren eenige Kamerleden geantwoord op vragen van binnenlandsch en buitenlandsoh politie- ken aard. Ten aanzien van de noodverordeningen van Laval verklaarde hij, dat Sarraut zich in zijn regeeringsverklaring hiermede niet zal bezighouden. De regeering zal trachten de noodverordening menschelijk toe te passen en aan de wenschen van de Kamer tegemoet te komen. De buitenlandsche politiek zal er niet alleen op gericht zijn den vrede te bewaren, doch in de regeeringsverklaring zal ook worden vastgelegd dat de regeering trouw aan den Volken-bond wenscht te blijven. Inzake de onderteekening van het Fransch-Sovjet-Russische pact antwoordde Zay slechts terughoudend. Tenslotte liet hij doorschemeren dat in dien de Kamer het bescheiden regeerings- programma niet zal goedkeuren, Sarraut aan den president van de republiek zal verzoeken de Kamer te ontbinden. GRIEKENLAND. De verkiezingen- Naar het ministerie van binneulandsche zaken mededeelt heeft op grond van de u.tgebrachte stemmen een tweede verdee ling van de zetels plaats gehad, volgens welke de liberalen (Venizilisteni 124; Volkspartij (Tsaldaris) 65; Kondylis iheotokis 60; Metaxas 7; republikeinen 12, communisten 16 en onafhankelijKen 4 zetels behalen. Thans moeten nog 12 zetels vau dt 300 worden toegewezen. Tot r.u toe heeft nog geen partij de absolute meer derheid. Een grondwetsherziening en an dere gewichtige kwesties moeten dus door de vertegenwoordigers van alle politieke richtingen gemeenschappelijk worden ge regeld. Minister-president Demerdzis heeft den koning verslag uitgebracht over het re sultaat der verkiezingen. Hij stelde deu kening voor. een coalitie-kabinet te doen vermen. Daar de liberale partij het grootste aan tal gekozenen telt in vergelijking met de andere partijen, gelooft Sofoelis vast, dat- de koning hem zal opdragen een nieuw kabinet te vormen, voor de vorrmng waar van hij zegt te kunnen rekenen op den steun van de republikeinen en onafhan- kelijken. Sofoelis hoopt ook dat de par tijen van Tsaldaris en Metaxas hem huil medewerking niet zullen weigeren om aan het land een regeering te geven, die sterk genoeg is om het hoofd te bieden aan de ernstige problemen van den dag.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1