LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 27 Januari 1936 SPORT. BURG. STAND VAN LEIDEN BUITENLAND. IAAT/Tl^jOICUT!N BINNENLAND. DE WERKGELEGENHEID VOOR BLINDEN. Wordt Zaterdag a.s. gesloten. Zooals bekend, was onder leiding van de afd. Lelden van de Vereeniging tot ver betering van het lot der Blinden, met subsidie der gemeente In perceel Pieters kerkgracht No. 9 maatschappelijk werk georganiseerd, waaraan een 11-tal gezin nen "deel hadden. Geruimen tijd reeds ging dit werk met groote moeilijkheden ge paard en nu is het einde voorloopig daar. Hedenmorgen is bekend gemaakt, dat Zaterdag a s. deze inrichting wordt geslo ten. Voor de betrokkenen die daar een zeer bescheiden bestaair vonden, is dit een geduchte tegenslag. Zij zullen zich nu wel tot Maatschappelijk Hulpbetoon of dergelijke instantie moeten wenden. Het is te hopen, dat spoedig een oplos sing zal worden getroffen waardoor dit mooie werk kan worden voortgezet. Het zij weer door middel der vereeniging, hetzij van gemeentewege. o Zondag as.'zal in de Stadsgehoorzaal een middag- en avondvoorstelling gegeven worden van de revue „Dat doet je weer goed" door de N.V. Nationale Revue (dir. Bob Peters i. Onder de medewerkenden be vindt zich de bekende revue-komiek Lou Bandy. In de Stedelijke Werkinrichting wa ren opgenomen: Maandag 20 Jan. 53, Dins dag 21 Jan. 56. Woensdag 22 Jan. 55, Don derdag 23 Jan. 57, Vrijdag 24 Jan. 54 en Zaterdag 25 Jan. 54 volwassen personen. AUTOMOBILISME. DE RALLYE MONTE CARLO. Dr. Sprenger van Eyk te Berlijn. Door bemiddeling van de KNAC. zijn bij het A.N.P. te Amsterdam de volgende berichten binnengekomen, omtrent de posi ties der deelnemers aan de Rallye naar Monte Carlo: Dr J. J. Sprenger van Eyk, die met ir. A Paulen te Tallinn gestart is. kwam hedenmorgen omstreeks 8 uur in een plens- regen te Berlijn aan. De weg van Warschau naar Berlijn, 560 K.M. werd in vlot tempo afgelegd en de beide Nederlandsche ren ners kwamen met hun Ford V. 8 niet min der dan vijf uur voor tijd in de Duitsche hoofdstad aan Hedenmiddag wordt de reis vervolgd via Hannover naai- Brussel, waar bij men in den laten avond de Nederland sche grens bij Venlo op weg naar Brussel zal passeeren. Uit Boedapest wordt gemeld, dat daar alle deelnemers, die te Athene zijn gestart, op één na. in de Hongaarsche hoofdstad op tijd de controle zijn gepasseerd. De moeilijkheden, die men van Athene naar Boedapest moest overwinnen, waren niet onoverkomenüjk en in verband met het feit. dat het grootst aantal punten. 506, zal worden toegekend aan hen, die te Athene zijn gestart, zal men de vermoede lijke winnaars wel bij ae Athene-rijders kunnen vinden. Niet te Boedapest is door gekomen de Grieksche deelnemer A. Cono- pissopoulos met Buick. Uit John. O'Groats zijn gestart Maj. D. E. M Douglas Morris (Engeland) met Ford, F M. Heyn (Engeland) met Lincoln, J. Abbott (Engeland' met Riley. C. H. Mann en T. C. Mann Engeland i met Lagonda, F. A de Moleyns i Engeland i met Dainler, W. L Innes en Ch. Lewin (Engeland) met Riley, Lord Patroick Stuart 'Engel.) met MG". J. A. Driskell (Engeland) met Avon Standard, Miss M. Anderson (Engeland) met Riley. Miss J. Astbury (Engeland) met Singer, Hon. Brian Lewis (Engelandi met S.S., I. E. Adams en A. Ross (Engeland) met Humber. Onze landgenoot, de heer H. T. van Marken, die te John O'Groats zou starten met Bentley. is niet vertrokken. Uit Glasgow is één deelnemer naar Monte Carlo gestart. o VOETBAL. UIT NIEUWVEEN. Nic. Boys I speelde in Noorden een zeer goeden wedstrijd, en wist het sterke Noor den te slaan met 30. Nie Boys II speelde op eigen terrein te gen O.D.I. n. Eerst ging de strijd mooi ge lijk op. maar de gasten wisten toch de lei ding te nemen, zoodat de rust. kwam met 1_0 voor O.D.I. Na hervatting toonde O.D.I. zich de sterkste Aan het uitstekend werk van den Nic. Boys-keeper is het te danken dat de gasten het niet verder dan 20 wisten te brengen. GEBOREN Johannes Jacobus, zn. v. J. J. Marck en H. J. Schürer Johannes Hendrikus, zn. v. H. Schellingerhout en H. A. Splinter. Johan Heinrich, zn. v. J. H. de Boer en Chr. A Bohmen. Jacobus Engelbertus Wilhelmus, zn. v. J. W. J. ten Have en H. Th. Hazebroek Antonius Hendrikus, zn. v G. C. v. d. Zwet en A. W. Zomer. Christiaan Hendrikus, z. v. N. v. d. Pluijm en J. Beij. Johanna d. van C J. Zwetsloot en A. Roman Johan Willem, z. van P. Groo- tendorst en I. Boevé. ONDERTROUWD. P. Fakkel, i.m. 22 jaar en W. C. G. Beurse i d. 23 jaar F. Zwart j.m. 20 jaar en J. E Slingerland i.d. 20 jaar. OVERLEDEN. G. LamboonGodijn, wede., 84 J. J. J. Gijp, m. 50 j. P. A. Schoonderganv. wedr. 66 jaar J Jan-en-Arnoldus vr. 51 jaar C. v d. Hoozt-v IJzendocr vr 66 iaar H. van Leeuwen onveh rr 6' 'aar J. J. Pij pers. onge'n. m. 69 jaar. DUITSCHLAND. De Fuehrer bij de studenten - Het duel verplicht - De Kerkstrijd. Te München is het 10-jarig bestaan van den Nat. soc. Studentenbond feestelijk her dacht. Ook de Fuehrer heeft het woord ge voerd. Hij zeide o.a.: „Wij zien in het historisch optreden van liet Germanendom de onbewuste opdracht van het lot. dit koppige Duitsche volk, zoo noodig met geweld aaneen te sluiten. Dit was geschiedkundig bekeken even noodza kelijk, als het dit thans is." Den burgerlijken kleingeestigen men- schen zeide Hitier. doelend op hun mee ning dat de geheele eigen aard van het Duitsche volk door de nationaal-sócialisti- schen centralisatie verloren gaat: „Ik weet. wat Gij verliest, maar ik weet ook. wat ik U daar voor terug geeft. Gij verliest het Verleden, doch wint de Duitsche toekomst". Het Duitsche Volk, als een levend iets. zal langer leven als Beiersche of Pruisische Landdagen hebben geleefd. De opvoedende arbeid van de nationaal-socialistische be weging zal een eeuwige zijn .zoolang wij wij gelooven aan een Duitsche Volksge meenschap. De leider Derichsweiler deelde nog mede. dat de Fuehrer zich in principe heeft uit gesproken voor een nieuwe cere-code der Duitsche Studenten, volgens welke dc eer slechts in bloed kan worden gewroken. Vol gens deze verklaringen zal het duel waar schijnlijk voor Duitsche studenten ver plicht worden. Het studenten-duel, d „mensur" werd tot nu toe slechts door enkele studenten- vereenigingen toegepast. In alle Katholieke kerken van Duitsch- land is gisterochtend een herderlijk schrij ven van de Bisschoppen voorgelezen, dat op de conferentie van Fulda is opgesteld. De Bisschoppen wijzen hierin op de plicht van iederen katholiek zich te keeren tegen het heidendom, dat in deze dagen het Christendom belaagt. „Eenigen zouden niet alleen een politieke revolutie willen, doch ook een reiigieuse revolutie. Wij houden niet op het Volk te waarschuwen om het te bewaren voor een Kulturkampf. Evenwel is de strijd nog niet gestaakt, de aanval op de Duitsche zielen is heviger geworden." Het schrijven wordt besloten met een waarschuwing aan de geloovigen zich te hoeden tegen kranten en boeken, die geba seerd zijn op het nieuwe heidendom. Voorts is beroering gewekt door de mede- deeling van domine Niemöller van den kansel van zijn kerk te Berlijn-Dahlem, dat de gelden van zijn parochie door de finan- cieele commissie van het ministerie voor kerkelijke aangelegenheden van Rijksmi nister Kerrl in beslag zijn genomen. De „Daily Telegraph" meldt uit Berlijn, dat dr. Goebbels te Keulen, dus in het gedemilitariseerde gebied, in zijn rede voering nog eenige mededeelingen heeft gedaan, welke niet in de Duitsche pers zijn gepubliceerd. Goebbels zeide: „Wij spelen thans de ouverture; men neemt de wereld pas in vertrouwen, wanneer men haar voor een fait accompli wil plaatsen. Indien wij de geschiedenis van ons leger prematuur zouden hebben onthuld, dan zouden andere legers ons land zijn binnengetrokken. Wij willen niet een tweede Abessynië zijn en de beschaving thuisbezorgd krijgen met vliegtuigen en bommen. o FRANKRIJK. Dc regeeringsverklaring. De regeeringsverklaring die door het Ministerie in groote trekken werd goed gekeurd. zal betrekkelijk kort zijn. Het nieuwe Ministerie heeft als eerste punt op zijn program de verdediging van den franc geplaatst en een bewijs voor de voortzetting van de tot nu toe gevolgde politiek is wel te vinden in de handhaving van Marcel Regnier als Minister van Fi nanciën. Verder zullen de strijd tegen de werkloosheid en het economisch herstel belangrijke onderdeelen der ministerieele verklaring vormen, alsmede de handha ving der openbare orde en de eerbiedi ging der republikeinsche vrijheden. Op het gebied der buitenlandsche poli tiek tenslotte zal de regeeringsverklaring den vredeswil van Frankrijk bevestigen, alsmede de handhaving van zijn traditio- neele politiek, gebaseerd op het Statuut van den Volkenbond en de eerbiediging der verdragen. Flandin verklaarde op een bijeenkomst der democratische alliantie, het eens te zijn met de algemeene lijn, gevolgd op buitenlandsch politiek gebied door Laval. Hij wijkt er slechts van af ten aanzien der methode en eenige détailkwesties. Flandin deed trouwens opmerken, dat Laval zijn medewerker aan buitenland sche zaken geweest was en dat geen enkel geschil tusschen hen gerezen was. In verband met de onlusten in Syrië zijn 14 personen waaronder enkele leden van den Syrischer. nationalistenbond over de grens op Turksch gebied gevlucht. Zij verklaren dat de onlusten in Syrië nog voortduren. ZUID-SLA VIË. Moeilijkheden in het parlement. De Skoeptsjina is na drie uiterst rumoe rige zittingen verdaagd tot 3 Februari. De oppositie had de kwestie van de schulden der boeren gekozen, om een aanval te doen op de regeering. De Kamer verwierp het voorstel der oppositie ln deze kwestie, doch de oppo sitie bestreed de geldigheid der stemming zoo heftig, dat de zitting moest worden verdaagd. De parlementaire situatie is zeer ver ward en het zal de regeering moeilijk vallen, het budget vóór het nieuwe be- grootingsjaar. dat den 1-ten 4 pril aan vangt. door de Skoeptsjima te doen aan nemen. ENGELAND. Na den dood van koning George. Steeds meer vorstelijke personen en dele gaties arriveeren te Londen ter bijwoning van de begrafenis van koning George. Ter eere van den overleden vorst zijn gis teren in geheel Groot-Brittannië rouwdien sten in de kerken gehouden. De garnizoe nen hebben veldgodsdienstoefeningen ge houden, terwijl ook de marine speciale kerkdiensten had georganiseerd. De leden der koninklijke familie woon den een rouwdienst bij "ten paleize Buckingham. Groot was de belangstelling bij den West minster Abdij. In de beide eerste dagen heeft meer dan een kwart millioen perso nen voor het opgebaarde stoffelijk over schot van koning George gedefileerd Tot 3.40 uur vannacht is daartoe gelegenheid gegeven. Ook de hertog en hertogin van Kent brachten nog een bezoek. Ook de leden van het diplomatieke corps hadden, zich naar den Westminsterhal begeren. Koning Edward VIII, die zich op zijn buitenverblijf te Sunningdale heeft terug getrokken, zal waarschijnlijk vandaag naar Londen terugkeeren, waar hij in het Buckingham Palace een diner zal aanbie den aan de koningen en koninginnen en aan de leiders der buitenlandsche delega ties die bij de begrafenis van zijn konink lijken vader tegenwoordig zullen zijn. Intusschen zullen ln de stad de voorbe reidingen voor de begrafenis worden ge troffen. Op de open plekken in de stad worden tribunes met zitplaatsen voor de toeschouwers opgesteld. Bovendien zijn meer dan 20.000 vensterplaatsen verhuurd. De winkels hebben nagenoeg alle in hun etalages een portret van den koning, om hangen met zwarte of purperen zijde, op gesteld. De gevels in de straten, waarlangs de stoet zich zal bewegen, worden behangen met zwarte rouwcrèpe, of purperen guir landes. Het program der begrafenis luidt: 945 uur vertrekt de lijkstoet van West- minster Hall naar Paddington Station. 11.45 uur aankomst aan het Paddington Station. 12 uur vertrek van den specialen trein naar Windsor. 12.35 uur aankomst te Windsor. 12.50 uur vertrek van den lijkstoet van Windsor naar St. George's Chapel. 1.15 uur aankomst bij de kapel. Voor omrekening in Amsterdamschen tijd 20 minuten bij den aangegeven tijd bijvoegen. De begrafenisplechtigheden worden door de radio uitgezonden. De banken hebben besloten, op den dag der begrafenis van 11 tot 14 uur te sluiten. Waarschijnlijk zullen zoowel de groote magazijnen als de kleine winkels hetzelfde doen. Bij de begrafenis te Windsor zullen eenige symbolieke handelingen worden verricht. Boven Windsor Castle hangt thans de Union Jack halfstok. Morgen zal deze vlag door.den koninklijken standaard worden vervangen op het oogenblik, dat koning Edward met zijn gevolg den slot tuin zal betreden. Zoodra de begrafenis zal zijn geschied, zal de koninklijke standaard weer in top worden géheschen ten teeken, dat er weer een koning op den Britschen troon zetelt. Tegelijkertijd zullen de paleis- klokken beginnen te lulden. Personeel van de zeemacht zal te Wind sor de eere-haag vormen. Officieel wordt medegedeeld, dat Koning Edward VIII en zijn broeders te voet het stoffelijk overschot van hun Vader bij de begrafenis zullen volgen. De Koning zal in marine-uniform zijn gekleed. 1500 hooge officieren zullen de affuit met'het stoffelijk overschot begeleiden. De stoet zal worden gesloten door een aantal staats-karossen, waarin de Konin gin en de overige dames van de koninklijke familie zullen plaatsnemen. Gedurende de twee uur. dat de stoet door de straten van Londen trekt zullen in Hydepark en van den Tower mtnuutscho- ten worden gelost. Op verlangen van den Koning zal de bij zetting te Windsor zeer eenvoudig zijn: de algemeene stilte van 2 minuten zal plaats hebben on het moment, dat de kist in de gro-ve wo^dt neergelaten. „Daily Telegraoh" bericht. dat de koningin ook in de toekomst de officieele titel „Koningin Mary" zal blijven voeren en niet de titel van „Koningin-Moeder" zal aannemen. EGYPTE. De crisis. De Koning heeft den chef van zijn kabi net, Ali Maher Paspa aangeboden een mi nisterie te vormen met een absoluut neu traal karakter. Ali Maher verzekerde zich de medewerking van alle partijen van het nationale front en ook van de Wafd. De besprekingen worden nog voortgezt. In vprband met den onzekeren toestand zijn militaire en politioneele voorzorgs maatregelen genomen. In een communi qué van de studentenvereeniging wordt gezegd: „De politieke toestand is zeer ge vaarlijk; het is de plicht van alle studen ten zich kalm te houden ten aanzien van de ontwikkeling van den toestand". Ali Maher Pasja, de chef van het kabi net des Koning, zal heden de besprekin gen met de partijleiders voortzetten, ten einde een oplossing te vinden ln de im passe waarin men thans is geraakt. Ali Maher Pasja verklaarde aan de pers dat de Koning voornemens is de Wafd drin gend uit te noodigen tot samenwerking in een coalitie-kabiet. In geval van wei gering zal de Koning zelf de verantwoor delijkheid op zich nemen. Het schijnt dat de koning in dat geval een paleis-regee ring zal vormen met dictatoriale macht en vermoedelijk zal hij de leiding toevertrou wen aan Ali Maher Pasja. Niettegenstaande den raad welke hun leiders hadden gegeven, staken de studen ten in alle universiteiten. 1200 studenten der universiteit van Qaz" naar Cairo, doch teneinde hen te beletten de stad binnen te trekken, had men de brug gen open gezet. Sterke afdeelingen Egyp tische cavalle-io zijn op weg naar Gaza. De studenten staken uit protest tegen den onzekeren toestand. ITALIË. Het hotelbedrijf in nood. De corporatie van het hotelbedrijf is voor de eerste maal bijeengekomen in het Palazzo Venezia onder voorzitterschap van Mussoiini. Besproken werden de verschil lende maatregelen, die genomen moeten worden teneinde het hoofd te bieden aan de moeilijkheden in het hotelbedrijf. dat in het bijzonder de gevolgen ondervindt van het stopzetten van den toeristen- stroom uit het Noorden. Mussolini nam aan de debatten deel en legde daarbij den nadruk op de noodzakelijkheid al het mogelijke in het werk te stellen, opdat het hotelbedrijf de huidige crisis te boven komt. waarna hij een voorstel goedkeurde tot instelling van een corporatief comité ter bestudeering van de problemen in de hotelindustrie. Dit comité zal tot taak hebben de verbinding te verzekeren tus schen de syndicale organisaties van deze categorie en de regeeringsorganen ten be hoeve van een prompte verwerkelijking van de besluiten der corporatie. De ondervoorzitter der corporatie stelde o.a. nog voor den toeristenstroom uit de landen, die geen sancties toepassen, te versterken GRIEKENLAND. De verkiezingen voor het Parlement. Gisteren zijn er parlementsverkiezingen gehouden. Er is zeer druk gestemd. Het is overal rustig gebleven. Er waren 1668 can. didaten van 15 partijen voor de 300 zetels. Er was een alcoholverbod uitgevaardigd voor dezen dag. Te oordeelen naar de resultaten, die te 3 uur in den afgeloop^n nacht te Athene bekend waren, is het \V~ >arschijnlijk dat de zetels in het Parlement ongeveer als volgt verdeeld zullen worden: Venezelisten 125130 zetels. Volkspartij Tsaldaris 60—65 zetels; aanhangers van Kondylis en Theotokls 7080 zetels. Aan hangers van generaal Metaxas 10 zetels, communisten 10—12 zetels. Andere par tijen 15 zetels. Sopholis, de leider der Venizelisten heeft als zijn meening te kennen gegeven, dat het resultaat der verkiezingen een verzoe ning in de binnenlandsche politiek betee- kent. Hij acht het wenschelijk, dat «en regeering van nationale verzoening wordt samengesteld. De bladen voorzien, dat de Venizelisten en de anti-Venizelisten elkaar ongeveer in evenwicht zullen houden, zonder dat een van beide de absolute meerderheid zal behalen. Wel kan men constateeren. dat de kleine oartijen nog sterk verminderd uit de verkiezing te voorschijn zullen komen. Vermoedelijk zal de nieuwe partij van Canellopoetos, welke nationale eenheid preekt, geen enkele zetel behalen. o VEREENIGDE STATEN. Scherpe strijd te wachten. Als uitvloeisel van de aan het einde van dit jaar te houden verkiezingen voor het presidentschap der Vereenigde Staten, zal 'vellicht een nieuwe grondwet tot stand komen, welke aan de federale regeering aanzienlijk grootere bevoegdheden zal ge ven. Indien deze grondwet tot stand komt, zouden de regeeringsautoriteiten een uit gesproken controle hebben over het ecó- nomische leven des lands, en zou aan het Hooggerechtshof de macht worden ontno men. om regeeringsinstellingen als b.v. de „New Deal" onwettig te verklaren. Men gelooft niet, dat president Roose velt zelf van deze grondwetshervorming zijn verkiezingsleuze wil maken, maar vol gens vele democraten zou hij door de om standigheden er toe knnnen worden ge dwongen. De oorspronkelijke wensch van den President was ziin campagne te be palen tot de eenvoudige vraag: „Wenscht ge een verlenging van de „New Dea!"-po- litiek der reeeering. waarbij het nationale inkomen stijgt en de werkloosheid af neemt?" Nu echter het Hooggerechtshof de „na tional recovery act" en de A.AA., de hock- steenen van het geheele gebouw der „New Deal" onwettig heeft verklaard, en ver wacht wordt, dat in de komende maanden andere regeeringsbepalingen eenzelfde lot zullen ondergaan, verkeert de President ln dezelfde positie, als toe hij in 1933 aan het bewind kwam. Daarom moet hij de kiezers niet alleen vragen of zij zijn maatregelen van sociale veiligheid en bezuiniging goedkeuren, maar moet hij er zeker van zijn. dat In dien zulk een program weer wordt aan vaard, het niet opnieuw door een uit spraak van het Hooggerechtshof wordt te niet gedaan. In het congres hebben zich thans dc eerste schermutselingen afgespeeld van een strijd, die naar men verwacht, een hel grootste zal worden van de huidige zitting en die geleverd wordt tusschen machtige inflationlstlsche groepen en de regecring, die nieuwe belastingen wil invoeren. Welke de omvang van dit program zal zijn is nog niet bekend maar men is van meening, dat deze belastingen bedoeld ziin de mid delen op te leveren voor dekking van de kosten van een landbouwprogram, dat in de plaats zal komen van de ongrondwettig verklaarde Agricultural Adjustment Act. o UIT HET VERRE OOSTEN. China en Japan. Generaal Isokai, de Japansche militaire attaché in China, heeft te Nanking be sprekingen gevoerd met den minister van oorlog. Ho Jing. Tsjin, en daarna met maarschalk Tsjang Kal Shek. In Chlneesche en Japansche kringen acht men deze besprekingen van veel be lang. daar generaal Isokal 30 dezer naar Tokio zal vertrekken. Isokai verklaarde aan een verslaggever van het agentschap Domei: „Tsjang Kal Shek betreurde het tegenover mij, de ge spannen verhouding tusschen China en Japan te moeten zien voortduren, en ver zekerde mij, dat hij het voorzitterschap van den executieven joean had aan vaard, om een herziening van de betrek kingen tusschen de beide landen tot stand te brengen. EX-KEIZER WILHELM 77 JAAR. Ex-keizer Wilhelm te Doorn viert heden zijn 77sten verjaardag. In verband met het overlijden van koning George van Engeland hebben ln afwijking met de ge woonte, vandaag geen groote feestelijk heden op huize Doorn plaats. Alleen de dochter van den ex-keizer, de groot-her togin van Brunswijk, Is ter gelegenheid van den verjaardag van haar vader te Doorn aangekomen. Heden werd in de hall van huize Doorn een godsdienstoefening gehouden waaraan het geheele personeel deelnam, Vele gelukwenschen uit binnen- en bui tenland werden ontvangen. Tal van bloem stukken werden bezorgd. Wij vernemen, dat na de begrafenis van koning George aan het einde van deze week op huize Doorn een feest in familiekring zal plaats hebben. De ex-kroonprlns en eenige an dere zoons en kleinkinderen van den ex- keizer worden dan op Doorn verwacht. Gisteravond is een krans van den ex- keizer en zijn gemalin naar Londen ge zonden. als blijk van deelneming met de rouw aan het Engelsche hof. Hedenavond zal een krans namens den ex-kroonprins naar Londen worden gezon den. o LIDMAATSCHAP TWEEDE KAMER. Naar wij vernemen zal mi. J. A. de Wilde, minister van binnenlandsche zaken zijn benoeming tot lid van de Tweede Ka mer ln de vacature-Visscher niet aanne men, gelijk onlangs reeds door ons in uit zicht is gesteld, zoodat het centraal stem bureau ln de desbetreffende vacature thans zal benoemen mr. G. van Baren, burgemeester van Delft. Van bevoegde zijde vernemen wij dat het li. de bedoeling ligt van mr. van Baren zijn benoeming voor den loopenden zit tingsduur van de Tweede Kamer aan ta nemen o INBRAAK TE HELMOND. Toen de heer J. Meyer, keurmeester bij het gemeentelijk slachthuis te Helmond, gisteravond te halfacht, na den geheelen dag afwezig te zijn geweest, met vrouw eri zoon terugkeerde, vond hij in zijn huls kamer sporen van een inbraak. De geheele kamer was overhoop gehaald, terwijl enkele luxe voorwerpen op den vloer waren klaar gezet om mee te nemen. De heer M. riep onmiddellijk zijn zoon, die nog bulten wachtte. Bij het onderzoek dat belden instelden, zagen zij dat zich een man ach ter een deur verborg. Zij duwden deze deur verder open, zoodat de man tusschen muur en deur bekneld zat. De Inbreker zat; dus letterlijk en figuurlijk gevangen. Hij werd met een revolver in bedwang g«hou- den totdat de gewaarschuwde politie kwam. De gearresteerde bleek een naamgenoot van den heer M. te zijn, n.l. de 30-jarige J. J. M„ die voor eenige jaren in het Vreemdelingenlegioen in Noord-Afrika heeft gediend en thans te Helmond woon achtig is. In den laatsten tijd hield hij verblijf in een logement aldaar. M. werd reeds door de politie van enkele inbraken ln Helmond en omgeving verdacht, o.a. van een inbraak in de Stoomzuivelfabriek te Bakel in den nacht van Vrijdag op Za terdag J.I., waarbij een mislukte poging werd gedaan de brandkast te forceeren. De man zal voor den Officier van Justi tie te Roermond worden geleid. o NED. CHR. REISVEREENIGING. In de Zaterdag te Bussum onder leiding van dr. A. v. Deursen van Groningen ge houden jaarlljksche algemeene vergade ring van de Ned. Chr. Reisvereeniging werd gekozen tot lid van het hoofdbestuur in de plaats van den heer M. J. H. Bree- baart, die bedankt had, de heer B. J, Rullmann te Santpoort. De volgende algemeene vergadering zal te Apeldoorn worden gehouden. Medegedeeld werd dat "het hoofdbestuur er ln geslaagd was van de Rott. Lloyd het ss „Sibajak" te charteren van 25 Juli tot 1 Aug. a.s. voor het houden van een vereenigingsreis naar de Noorscïfe fjorden. De begrooting werd vastgesteld met een eindcijfer van f. 37.750. o DOOR DE AFSLUITBOOMEN GEREDEN. Autobestuurder had geen rijbewijs. Zondagavond terwijl de trein van 8.15 uit de richting Gelderland Haaksbergen naderde en de boomen waren gesloten, na derde uit Hengelo een personenauto, waar in een drietal jongelui, allen afkomstig uit Enschedé, was gezeten. Het schijnt dat de bestuurder, de 18-jarige A. J. E., geen aan dacht heeft besteed aan de stopborden, met als gevolg dat de auto dwars door de af- sluitboomen reed. Midden op de rails kwam het voertuig tot staan. Onmiddellijk reed de auto terug en koos het hazenpad. Met groote snelheid sloeg men den Parallelweg in. De vreemdelingen waren zeker niet op de hoogte met de omstandigheden. Immers aan het eind van de fabriek Odink en Koenderink loopt deze weg dood. In ra zende vaart met gedoofde lichten vloog de auto voort. Een buurtbewoner, die toevallig het ongeval zag gebeuren en daarna de wagen op zich zag afkomen, kon nog net terzijde springen om daar het voertuig boven van den weg in het bouwland te recht te zien komen. Daar bleef de wagen staan. De jongelieden gingen aan den haal, maar kwamen later terug. De voorruit en de lampen waren ver nield. Bij het onderzoek kwam vast te staan, dat de bestuurder geen rijbewijs had. Voor de deelnemers aan dit tochtje zal dit ongeluk een kostbaar uitstapje worden. Zij kunnen echter van geluk spreken, dat alles zoo goed is afgeloopen. UITBREIDING GLASFABRIEK LEERDAM. De N.V. Glasfabriek Leerdam heeft heden een nieuwe groote en moderne glasoven ln bedrijf genomen. Het tegenwoordige aan tal arbeiders Is als gevolg hiervan uitge breid met 100 a 120 man. 1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2