Siroop Fan&l De Italiaansch-Abessynische oorlog. GRIEP clJwqt De troonwisseling in Engeland. 76sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 24 Januari 1936 Derde Blad No. 23261 Hevige veldslag aan het Noordelijk front ontbrand. FINANCIEN. FAILLISSEMENTEN. I INCFZÏMEV /TUKKEN Boodschap van den nieuwen Koning. MAGGI5 Soepen Zoowel de Italianen als de Abessijnen beweren een groote overwinning aan het Noordelijk front te hebben behaald, waar duizenden „vijanden" werden gedood. In het Zuiden zou Ras Nassiboe volgens berichten uit Abessijnsche bron, het offen sief tegen generaal Graziani hebben in gezet. De correspondent van Reuter-A N. P. te Addis Abeba seint, dat de groote slag in Tigré, welke Zondag is begonnen, nog steeds gaande is. De Abessijnen, aldus verklaart men, hebben na met succes het Italiaansche offensief te hebben afgeslagen, tegenaan vallen uitgevoerd en een aantal strate gische stellingen bezet. De slag woedt nog steeds in volle hevigheid in de buurt van Ma kalle. De Abessijnen zouden tot ver achter de Italiaansche linies zijn doorgedrongen. De verliezen der Abessijnen worden wel is Waar niet medegedeeld, doch zij moeten aanzienlijk zijn. Uit nlet-offlcleele Abessijnsche bron wordt vernomen, dat de troepen van Ras Seyoem, Ras Imroe en mogelijk ook van Dedzjasmatsj Ayeloe bij de operaties sa menwerken, hetgeen wil zeggen, dat dag en nacht gestreden wordt over een front van 110 K.M., dat zich uitstrekt van ten Zuidwesten van Makalle tot ten Zuidwes ten van Aksoem. Volgens niet bevestigde berichten heb ben de strijdkrachten onder bevel van den zeventigjarigen minister van Oorlog, Ras Moelocgheta, deelgenomen aan de ge vechten ten Oosten van Makalle. Moeloegheta zou tijdens deze gevechten een natuurlijken dood zijn gestorven. Het eerste bericht, dat de Abessijnen zegevierden, werd ontvangen van Ras Kassa, die zich ten Zuidwesten van Ma kalle ophoudt. De strijd in het Zuiden. De berichten over de nederlaag aan het Zuidelijk front houden de officieele krin gen te Addis Abeba ernstig bezig. De van het Nhordelijk front ontvangen berichten geven dan ook een groote opluchting. Men meent, dat paleiskringen er bij den keizer Op hebben aangedrongen Dessié te ver laten en een bezoek aan het Zuidelijk front te willen overwegen. Volgens berichten uit Erytreesche bron zouden bij de zeer hevige gevechten, welke tot nu aan toe voortduren aan het Noor delijk front eenige duizenden Abessijnen zijn gedood. De Italianen zouden een groot aantal gevangenen hebben gemaakt. Men voegt hier aan toe, dat Italiaansche vlieg tuigen zich in den strijd hebben gemengd en een groot aantal bommen hebben uit gestrooid, waarna zij, zeer laag vliegend, mitrailleur-vuur op de Abessijnsche colon nes hebben geopend, waarbij zij een groote slachting hebben aangericht. Aan het Zuidelijk front trekt Ras Nas siboe snel op. Hij bedreigt het centrum en den rechterflank der Italianen. De troepen van Graziani bezetten een front van ongeveer 100 KM. Het doel van Ras Nassiboe is nu Graziani te dwingen zijn operaties tegen het leger van Ras Desta te staken. (Copyright Reuter-A.N.P.) Italië zendt nieuwe troepen. Gisteravond is het s.s. „Sicile" met aan boord een bataljon zwarthemden en een aanvullende divisie, genaamd „Cosseria", in totaal 68 officieren en 1939 soldaten uit Napels naar Oost-Afrika vertrokken. Het memorandum van Eden. Ten opzichte van de houding welke door Italië ten aanzien van het memorandum van Eden zal worden aangenomen seint Stefani: In politieke kringen te Rome verklaart men, dat Italië op dit memoran dum zeker zal antwoorden; het is alleen nog niet bekend, of dit zal geschieden door een memorandum dan wel door een schrij ven en men gelooft, dat de inhoud van dit antwoord als volgt zal zijn: Italië zal doen uitkomen, dat de Britsche démarche bij Frankrijk, Zuid-Slavië, Grie kenland en Turkije, teneinde zich te ver zekeren van hun bijstand, in het geheel niet gerechtvaardigd wordt door de zeer duidelijke en loyale houding van de fas cistische regeering. Londen vraagt toepas sing van paragraaph 3, artikel 16 van het handvest, vreezende, dat Italië het voor nemen heeft Groot-Brittannië aan te val len. In werkelijkheid heeft Italiië nooit gedacht aan een aanval op Engeland, het geen bewezen wordt door de verklaringen van den Duce. Bijgevolg is het optreden van Engeland, dat zich geheel buiten den Volkenbond om heeft afgespeeld, volkomen ongerechtvaardigd. Aan den anderen kant is ook bekend, dat verantwoordelijke krin gen in Italië verscheidene malen verklaard hebben het Italiaansch—Abessijnsche ge schil, dat van uitsluitend kolonialen aard is, niet te willen uitbreiden. Na voorbereiding van drie maanden - Gevechten van man tegen man - Tegenaanvallen der Abessijnen - Naar vereeniging der legercorpsen van Ras Kassa en Ras Syoem? (Van onzen correspondent Stuart Emeny) DESSIÉ, Donderdagavond. Volgens een officieel Abessijnsch com muniqué, dat vandaag is gepubliceerd, zijn duizenden Italianen gedood in een gewel dig gevecht, dat thans in de bergen ten Noorden van Makalle woedt. In een ge vecht van man tegen man, waarbij de Abessijnen met de bajonet op het geweer aanvielen, werd de vorigen Maandag door de Italianen begonnen aanval, volkomen afgeslagen, waarna de Abessijnen op rukten. Ras Syoems troepen, die in het onlangs heroverde gedeelte van het district Tem- bjen waren geposteerd, wisten den Ita- liaanschen rechterflank Oostwaarts tot aan Goeralta te drijven, waar het gevecht op het oogenblik in vollen gang is. Hij werd daarin bijgestaan door den regen en door de dekking, die de beboschte bergen hem verschaften. Tegelijkertijd deed generaal Kassa een aanval op den linkerflank. Wanneer de Italianen bij Goeralta wor den verslagen, zullen de legers van ge neraal Kassa en van Ras Syoem zich met elkander kunnen verbinden en daardoor de verbindingen met Makalle afsnijden, dat dan onvermijdelijk moet vallen. Maarschalk Badoglio, de aanvoerder van het Italiaansche leger, is de aanval be gonnen na een zorgvuldige voorbereiding, die drie maanden duurde. Italiaansche inlandsche en blanke troe pen rukten plotseling in volle vaart het district Tembien binnen, dat zij onlangs hebben moeten verlaten. Zij werden voor afgegaan door een zwerm Italiaansche vliegtuigen en gevolgd door tanks en pantserwagens. Hun doel was onmisken baar het verloren terrein te heroveren en zoo mogelijk op te trekken naar Gonnar, ten Noorden van het Tsana-meer, waaruit de Nijl ontspringt. Maar volgens het Abessijnsche commu niqué ontmoetten zij spoedig tegenslag. De troepen van Ras Kassa en Ras Seyoem stormden de heuvelen af en brachten de Italiaansche colonnes met hun moordend geweervuur in de war, om daarna met zwaarden, geweren en bajonetten den aanval te beginnen. Een der Italiaansche vliegtuigen werd neergeschoten door commandant Dagne Wodadjo, een leerling van de militaire academie van St. Cyr. De Abessijnen zouden tijdens een tegen aanval, terwijl zij den vijand terugdreven, verscheidene belangrijke posities hebben genomen en tevens een groote hoeveelheid munitie, geweren, voorraden en mitrail leurs hebben buitgemaakt. (Copyright News Chronicle-A.N.P.) Het petroleum-cmbargo. Met betrekking tot de besluiten van Genève heeft de Amerikaansche staats secretaris Huil verklaard, dat de Ameri kaansche regeering ten opzichte van den oorlog van Italië tegen Abessynië een eigen onafhankelijke politiek blijft voeren en niet voornemens is. deze politiek naar andere mogendheden te oriënteeren of in te gaan op vragen betreffende hulp bij het onderdrukken van petroleumtransporten naar Italië. De normale petroleumuitvoer van Amerika naar Italië is bovendien zeer ge ring en bedraagt ten hoogste tien procent van den Italiaansc'hen olie-import. Voor de toekomst kan de regeering zich niet vastleggen: haar besluiten hangen zoowel van de besluiten van het congres als van verdere ontwikkeling af. Huil hoopt, dat het congres niet, zooals veel kringen van het congres dit wenschen, de bestaande neutraliteitswetgeving onge wijzigd zal verlengen, maar in overeen stemming met het wetsontwerp van de regeering volmacht geven, den uitvoer van voor oorlog belangrijke grondstoffen te be perken tot de normale gemiddelde hoogte in tijd van vrede. Zoolang het lot van dit wetsontwerp niet vaststaat, zijn de handen van de regeering gebonden en iedere uitlating, die ook slechts een indirecte samenwerking met den Volkenbond aanduidt, zou een ver sterkte oppositie van de senatoren ten ge volge hebben, die voor een strikte isolatie van Amerika zijn, benevens van de politici, die den druk van groepen kiezers volgen en een petroleum-embargo tegen Italië zouden willen verhinderen. UITGIFTE VAN SCHATKISTPAPIER. Bij de gisteren gehouden inschrijving op f. 30 milhoen schatkistpapier werd inge schreven aan 3 maandspromessen f. 20.100.000, aan 6 maandspromessen f. 10.440.000. aan éénjarige f. 5.910.000. aan driejarige f. 225.000 en aan vijfjarige 4 biljetten f. 7.556.000 Totaal f 44.231.000. Toegewezen werd aan 3 maandspromes sen f 6.980.000 tegen f 994.92, aan 6 maands promessen f. 10.390.000 tegen f. 986.31. aan éénjarige biljetten f. 2.704.00C tegen 1010, aan driejarige biljetten nihil en aan 5- jarige biljetten f. 7.553.000 tegen f.1000. Totaal f. 27.627.000. Opgeheven wegens gebrek aan actief: H. J. Hilleger, Hillegom. RECLAME. 7640 -r-'v. I voorkomt Siroop Famel ernstige gevolgen, doet Fioest bedaren, maakt het slijm los! Vraant hel oordeel van Uw doldcrl i (Bulten verantwoordelijkheid der Red.) Cople van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. WERKVERDEELING. OVER UITZENDING VAN KINDEREN NAAR VACANTIE-KOLONIES. RECLAME. 7642 Geachte Redacteur. Ongeveer een jaar geleden kwam in Uw blad een Ingezonden Stuik voor, waarin ge pleit werd voor werkverdeeling, om daar door ook aan werkloozen gelegenheid te verschaffen, arbeid te gaan verrichten. Sedert dien is de mogelijikheid voor werkgelegenheid zeker niet verbeterd. In tegendeel, de getallen wijzen uit, dat nog steeds meer arbeiders tot nietsdoen ge doemd worden. Mechanisatie, rationalisatie, bezuiniging en straks ook nog de zoogenaamde orde ning, doen 't aantal werkloozen nog dage lijks toenemen. Was er dus vorig jaar reden om voor werkverdeeling te pleiten, thans is er nog reden te meer. Niets is meer noodzakelijk dan dat dit onderwerp ernstig wordt be studeerd en bij gunstige resultaten ook wordt toegepast. Nu heeft niemand daar meer belang bij dan de werklooze zelf. 't Zij hij of zij hoofd- of handarbeider is, reeds eerder gewerkt heeft, of nog nimmer een kans gehad heeft. De werklooze is de meest be trokkene bij de oplossing van het vraag stuk. Daarom lijkt 't mij noodzakelijk, dat de werkloozen zich vereenigen. Niet om meer steun te bekomen, maar om het be ginsel der arbeldsverdeellng te bestudeeren en naar een vorm te zoeken waarin dit beginsel uitvoerbaar kan worden. Mechanisatie, nationalisatie, bezuiniging en ordening, dit nu de natuurlijke vijan den van de werklooze zijn, kunnen dan geen onheil meer stichten, want zij kun nen dan alleen den kostprijs der producten verlagen of den algemeenen arbeidstijd verkorten. De bestudeering van dit beginsel behoeft maar weinig geld te kosten en tijd hebben de werkloozen in overvloed, 't Is maar de kwestie van beginnen en voortzetten en dan zullen waarschijnlijk de vooruitzichten ook nog wel meevallen. Zeker is het pro bleem bestudeering waard. Politieke of godsdienstige overtuiging zijn geen aanleiding zich zelve afzijdig te houden. Gaarne zal ondergeteekende zich be schikbaar stellen om hen die voor dit doel willen samenwerken, bij elkaar te brengen. Ze geven slechts aan zijn adres hun naam en adres op, dan hoopt hij voor een eerste samenkomst zorg te dragen. Met hartelijken dank aan de redactie voor het plaatsen van deze opwekking. UEd. dw. dr. S. BIJL. Duiveuvopfdestr. 26, Oegstgeest. (Van redactie-wéfee bekorti. Nu het Nieuwe jaar zijn intrede heeft gedaan en de jaarverslagen van de ver- eenigingen die werken ter bevordering van de volksgezondheid, binnenkomen, blijkt eerst goed voor welke groote moeilijkhe den de besturen in 1935 hebben gestaan. Aan de eene zijde vermindering der sub sidies, vermindering van contributies en giften: aan de andere zijde toename der bemoeiingen als gevolg van de toenemen de verarming der bevolking. Ook voor de vereenigingen. die kinderen naar vacantie-kolonies zenden geldt dit en bovendien missen deze vereenigingen ook nog de gelden, die vroeger door de ouders werden bijgedragen, gelden die dezen thans niet meer kunnen missen. Het verwondert mij altijd, dat er nog lieden zijn, die aan het nuttig effect van de uitzending twijfelen- Zeker, het is waar dat vele kinderen, zoodra zij in hun eigen milieu terug keeren, in gewicht achteruit gaan, maar dit is niets bijzonders, dat komt zou ik haast zeggen in de beste families voor. Hoevele ouders, die het goed betalen kunnen, zien hun kinde ren niet opbloeien gedurende de zomer- vacantie buiten doorgebracht, maar als de school weder een tijd aan den gang is, verdwijnen de blosjes, de gebruinde huid kleur verbleekt, de stemming wordt min der goed, de eetlust wordt minder enz enz. en tegen de groote vacantie is ieder het er over eens, dat het hoog tijd wordt voor de kinderen om weder eens naar buiten te gaan Heeft dan dat verblijf buiten geen in vloed gehad? Integendeel, het heeft het kmderlichaam weder geschikt gemaakt den strijd tegen infectie-ziekten en an dere nadeelige invloeden met succes te voeren. Vroeger zelde men. als de kinde ren naar buiten gingen: „zij doen weder voor het geheele jaar gezondheid op" zon der te kunnen aangeven, waarop dit voor deel berustte. Thans is men in deze rich ting verder gekomen en zijn reeds feiten bekend geworden, die er op wijzen, dat het menschelijk lichaam in staat is door zon lichtbestraling en goede voeding in den zomer reserves te vormen, die in den win ter weder worden verbruikt. Daarom is een verblijf buiten, aan het strand of in de bosschen voor alle kinderen goed. niet echter voor allen noodzakelijk. Noodzakelijk is zulk een verblijf buiten voor kinderen, die veel sukkelen of nog lijden aan de gevolgen van doorstane ziekten of operatie; voor kinderen met onvoldoenden voedingstoestand, onvol doende lichamelijke ontwikkeling, met bloedarmoede, met asthma, met Engelsche ziekte enz. enz. Ook voor zeer zenuwach tige kinderen kan een verblijf buiten heil zaam zijn, als mede voor kinderen uit tu berculeuze gezinnen om hun meer weer standsvermogen te geven tegen de ge noemde ziekten. De kinderen, die gedeeltelijk op kosten der gemeente worden uitgezonden, onder zoek ik zelve, nu reeds meer dan 10 jaren en mijn ervaring is. dat in tal van geval len de uitzending groot succes oplevert en in nagenoeg alle gevallen nuttig resultaat O— Bij ApothekeVs tk Drbgisteiv groote flacon I kleine flacon H.15 1 In het Lagerhuis heeft de speaker gis termiddag de volgende boodschap van koning Edward Vin voorgelezen: „Ik ben er zeker van, dat het Lagerhuis den dood van mijn geliefden vader, diep betreurt. Hij heeft zijn leven gewijd aan den dienst van zijn volk en het behoud van de grondwettige regeering. Hij was steeds bezield van zijn diep plichtsgevoel. Ik ben vastbesloten hem te volgen op den weg. dien hij mij getoond heeft". Minister-president Baldwin diende daar op bij het Huis twee voorstellen in, waar van het een een betuiging van deelneming is met den nieuwen koning bij het over lijden van koning George V. In deze be tuiging wordt gezegd, dat het onzelfzuch tige dienen van den overleden monarch ten behoeve van het openbaar welzijn, voor altijd in hartelijke en dankbare her innering zal worden behouden. Tegelijker tijd vormt deze betuiging een demonstra tie van aanhankelijkheid voor den nieu wen vorst, van wien het Lagerhuis over tuigd is, dat hij uit naam van de godde lijke voorzienigheid tijdens zijn geheele regeering de vrijheden van geheel zijn volk zal steunen. Het tweede voorstel heeft betrekking op een betuiging van deelneming aan konin gin Mary, die steeds verzekerd kan zijn van de aanhankelijkheid en toegenegen heid van het Lagerhuis. In een vervolgens uitgesproken redevoe ring, loofde Baldwin de voordeelen van de Engelsche grondwet. De geestelijk macht van de Kroon van Engeland, is thans grooter dan in eenigen tijd van het verleden. De Kroon houdt het geheele rijk van het Engelsch sprekende volk bijeen en haar verantwoordelijkheid is oneindig grooter dan in vroegere tijden. De macht van de Kroon is heden ten dage niet de macht van het geweld, het is een groote moreele macht, die afhankelijk is van het karakter en de kwaliteiten van den regeerenden monarch. De eigenschap pen. die hiervoor noodzakelijk zijn, zijn ook de eigenschappen geweest van den overleden koning. Minister-president Bald win besprak hierop de persoonlijkheid van den nieuwen koning, die een nauwkeuri ger kennis heeft van alle klassen zijner onderdanen, dan een zijner voorgangers. Hij heeft een rijke ervaring in de zaken des lands, bezit een uitgebreide bereidheid rot verzoening en kent het geheim van de deugd in de rijpheid van jaren. Nadat Baldwin zijn rede onder applaus van het Lagerhuis beëindigd had, steun de majoor Attlee, uit naam van de La- bour-opposltie, de beide voorstellen van den premier. Vandaag, zoo zeide hij, zijn er in het Lagerhuis geen meeningsver- schillen, want allen zijn vereenigd in het leed om het verlies van den grooten en zoo zeer beminden souverein. Geen vroe gere koning heeft zoo zeer de algemeene waardeering bezeten als koning George. Attlee beëindigde zijn redevoering met hartelijke welkomstwoorden voor den nieuwen koning, van wien allen wenschen, dat zijn heerschappij langdurig, zegenrijk en vreedzaam moge zijn. Het stoffelijk overschot van koning George in Westminster Hall. Nadat de kist met het stoffelijk over schot van koning George in Westminster Hall op de Katafalk was geplaatst, schaar den koning Edward en de overige leden van de koninklijke familie zich hiervoor, terwijl de herauten en edellieden naast de katafalk plaats namen. De aartsbisschop van Canterbury be steeg vervolgens den kansel en sprak een gebed voor de zielerust van den overleden monarch. Zich vervolgens naar de kata falk keerend, gaf de kerkvorst den zegen. De koninklijke familie verliet langzaam het gebouw, terwijl de leden van hooger- en lagerhuis voorbij het stoffelijk over schot defileerden. Koning Edward vergezelde zijn moeder naar Buckingham Palace, waar hij eeni gen tijd bij haar bleef, teneinde haar te troosten. Vervolgens keerde hij terug naar St. Ja mes Palace, dat hij tot zijn residentie heeft gekozen. Officieel is medegedeeld, dat overeen komstig den. wensch van den overleden koning de dag der begrafenis niet tot een dag van nationalen rouw zal woiden ge proclameerd, aangezien het sluiten van winkels, zaken en kantoren waarschijnlijk voor talrijke personen verliezen met zich zou brengen. De ministers stellen thans voor. dat in het geheele land op een nader te bepalen uur twee minuten stilte in acht zullen worden genomen tijdens de uitvaart van den koning. Toen de kist met het stoffelijk overschot van den koning Westminster Hall werd binnengedragen, merkten sommigen op, dat het Malthezer kruis op den top van de kroon, welke op de kist was geplaatst, verdwenen was. Later bleek, dat het kruis, hetwelk ver sierd ls met een kostbaren steen uit Indië. tijdens den tocht van Kings Cross station naar Westminster was losgeraakt ?n op straat gevallen was. Een officier raapte het kruis op, doch slaagde er niet in, het weer op de kroon te bevestigen, voordat de kist Westminster Hall was binnenge dragen. De noodige herstellingen werden ver richt, na afloop van de plechtigheid en het kruis prijkt thans weer op de kroon. Reeds in den loop van deh avond begon de bevolking zich bij de Westminster Hall te verzamelen doch de politie stond het vormen eener queue niet eerder toe dan te middernacht. Hedenmorgen acht uur. "Ik ben gewoonweg verrukt over dit bordje soep En welk entwoord gaf de chef-kok mij, loen ik naar het recept in formeerde 7" "Ik wil U hel geheim wel ver klappen", zelde hij, "want dal verdient deze soep ten volle het Is een Maggi5 Soep. Pro beert U eens stuk voor stuk de verschillende soorten en U zult verrast zijn door de uitstekende smaak." zijn laag in prijs en In kwali teit de beste. heeft. Spijtig is het dan ook ieder jaar te moeten ervaren, dat er geen geld genoeg is om alle kinderen, die het noodig heb ben, uit te zenden. Moge dit schrijven er toe bijdragen dat zich een behoorlijk aan-' tal leden voor het lidmaatschap der be trokken vereenigingen aanmelde! De con tributie is minimaal f. 1.doch ook meer is welkom, ook giften! De namen der vereenigingen zijn: Centraal Genootschap voor Kinderher- stellings- en Vacantiekolonies afd. Leiden. Penningmeester: nir. A. v. d. Eist, Huize „Hoeksteen". Noordwijk aan Zee. Ned. R.K Huisvestings Comité, afd. Leiden. Penningmeesteressemevr. E. H. L. WilmerKoelman. Breest'raat 32a. Vereeniging voor Chr. Gezondheids- en Vacantiekolonies. afd Leiden; penning meester: de WelEd. heer D- M. v. Nes, Vreewijkstraat 8. De Vrijzinnige Vacantiekolonie „Naar Buiten"; penningm.: mej. D. C. Meerburg, Breestraat 72. Zegt het voort!! Dr. M. D. HORST. toen het publiek werd toegelaten om langs de katafalk te defileeren. had de rij een lengte bereikt van ongeveer twee KM. Een viertal kaarsen brandden bij 's Konings lijkkist, die op de met purper bekleedde katafalk rust. Slechts één krans die van de Koningin, bevond zich aan het hoofdeinde van de kist. Yeomen of Guard houden zwijgend de wacht. Men heeft twaalf groote kandelabers aangebracht. Vier daarvan die in het midden van de Hall staan opgesteld wer pen hun schijnsel rechtstreeks op de kata falk. terwijl de overige acht. aan beide zijden vier. hun licht in bovenwaartsche richting werpen en de eeuwenoude spanten in een helder licht zetten. De lijkkist rust ongeveer twee en hal ven meter boven den beganen grond en is ge dekt met de Rijks-kroon. Er voor bevinden zich de Cullinan Diamant en de Rijksappel terwijl de scharlaken Konings-vlag van de Grenadiers Guards aan den voet der kist werd gedrapeerd. De laatste handteekening van Koning George. Bij de herdenkingshuldiging van Koning George V in het Hoogerhuis sprak o.a. ook de aartsbisschop van Canterburry in lo vende woorden over den overleden Koning. Hij prees ziin onzelfzuchtigheid zijn be stendigheid en zijn trouwe plichtsvervulling Spr. heeft de eer gehad daarvan een bijzonder voorbeeld te mogen beleven in de laatste uren van den Koning, toen hij den laatsten kroonraad hield De Koning had den kroonraad gesteund door kus sens. moeilijk in zijn stoel zittende, ont vangen. Na voorlezing van het decreet, waarbij een staatsraad werd ingesteld, heeft hij de gebruikelijke formule goed gekeurd en helder en duidelijk kunnen uitspreken. Daarna heeft hü getracht dit laatste staatsdocument met eigen hand te onderteekenen. Toen hij echter zag. dat deze inspanning te groot voor hem was. kon hij zijn kroonraad nog slechts vrien delijk toelachen Het was een tooneel dat geen der aanwezigen ooit vergeten zal. Naai verluidt 'oevat het laatste door den Koning onderteekende staatsdocument als handteekening slechts een onleesbaar teeken. Naar thans vast staat zullen 5 regee- rende vorsten tegenwoordig zijn bij de be grafenisplechtigheden van Koning George op a.s. Dinsdag, te weten- Koning Karei van Roemenië. Koning Boris van Bulgarije, Koning Leopold van Belgic cn de Konin gen van Noorwegen en Denemarken. De Koning van Italië zal zich laten ver tegenwoordigen door Kroonprins ümberto. De admiraltiteit heeft aan alle Europee- sche staatshoofden, die de begrafenis van Koning George V komen bijwonen een escorte ter beschikking gesteld bij den overtocht van de zee, bestaande uit een flottille-leider met vier torcedoiagers. Plechtige kroning in 1937. In het Lagerhuis deelde mr. Baldwin mee, dat de kroning het volgend jaar met de gepaste praal en plechtigheid zal plaats hebben.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9