Help Uw Nieren LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Vrijdag 24 Januari 1936 RECHTZAKEN. KERK- EN SCH00LNIEUWS. ra TflunAaMïó KANTONGERECHT TE HAARLEM. Voor den Kantom-echter mr. Bijl de Vroe stond terecht de 44 jarige bloembollen- handelaar J, M. L. uit Hlllegom, die op 24 Nov. 's nachts een botsing heeft gehad op de Paviljoenslaan, terwijl hij ln kennelij- ken staat van dronkenschap verkeerde. Hij zou met een onverlichte auto hebben gereden en getracht 'hebben na de aanrij ding snel te verdwijnen. Verd heeft deze feiten gepleegd binnen 2 jaar na een vroegere veroordeeling het geen bezwarende omstandigheid Is. Ook heeft de verdachte daarvóór reeds eens hechtenis gehad voor het ln dronkenschap besturen van een auto. De ambtenaar van het O.M. mr. de Vries van Doesburg eischte 2 jaar ontzegging van het rijbewijs, 2 maanden hechtenis wegens de dronken schap en f. 40.of 20 dagen hechtenis wegens het bijna overrijden van een voet ganger, wat de ambtenaar als uitvloeisel van de dronkenschap beschouwde, daar anders een geheel andere straf geëischt zou worden Voor het niet uitwijken werd ook f. 40 of 20 dagen geëischt en voor het dooven der llöhten, waarmede de verdachte het laatste restje sympathie verbeurde, was de eisch f. 25.— of 10 dagen hechtenis. De Kantonrechter veroordeelde verd. voor het eerste feit tot 1 maand hechtenis en 2 Jaar intrekking van het rijbewijs, voor het tweede feit f. 30.— of 15 dagen hechtenis, voor het derde feit f. 30.of 15 dagen hechtenis en voor het 4e en laatste feit f. 10.of 10 dagen hechtenis. o- IN STAATSDIENST INVALIDE GEWORDEN. Op 10 Oct. 1935 heeft het Gerechtshof te 's-Gravenhage uitspraak gedaan in het proefproces van den heer P de Boer, voor zitter van den Bond van Mob. Invaliden, tegen den Staat. Apellant was tijdens de Mobilisatie van 15. Febr. 1915 tot 16 Dec. 1916 in verplich ten militairen dienst gesteld. Gezond in dienst getreden, keerde hij op laatstge noemden datum na bekomen ontslag we gens lichaamsgebreken als volkomen in valide huiswaarts. Apellant heeft de oor zaak daarvan toegeschreven aan de slechte ligging en verzorging en onoor deelkundige behandeling van den mili tairen geneeskundigen dienst in den tijd, gedurende welke hij ondër de wapenen was. Later heeft hij, nadat de zaak in de Tweede Kamer was behandeld, ingevolge de motie-Staalman en diverse wettelijke regelingen herhaaldelijk een ultkeering ontvangen. Deze uitkeeringen werden echter door appellant bij lange niet vol doende geacht en in strijd met zijn goed recht, waar deze uitkeeringen steeds als gunstbewijs werden toegekend. Ook deze uitkeeringen zijn thans ingehouden. De Haagsche rechtbank verklaarde bij vonnis van 1 April 1930 eischer op grond van verjaring niet ontvankelijk, van welk vonnis de heer de Boer in hooger beroep ging Het Gerechtshof heeft daarna op 10 Oct. JU., zij het op andere gronden, de niet-ontvankelijkheidsverklaring beves tigd op grond os., dat, waar de in het vonnis van de rechtbank omschreven han deling van den Staat kort samengevat hierop neerkomt, dat hij tekort is gescho ten in zijn taak als verzorger van den milicien, de beoordeeling daarvan niet toekomt aan den rechter. De heer de Boer heeft thans den Staat opnieuw gedagvaard en wel op 7 Febr. a.s. ten einde bij den Hoogen Raad een uit spraak in hoogste instantie te verkrijgen. Hij beroept zich hierbij op schending en verkeerde toepassing van art. 1401, 1402, 1403 en 1407 van het Burgerlijk Wetboek en verschillende arresten van den Hoogen Raad, en waarbij de Hooge Raad in soort gelijke zaken den Staat heeft veroordeeld. De rechtskundigen, mr. J. Walvius te Drachten en mr. J. S. Thieme te 's-Gra- venhage verleenen den heer de Boer rechtskundigen bijstand. o DE VERDUISTERING TE VEEN. Onderzoek niet volledig. In de zaak tegen J. T., destijds gemeen te-secretaris en thans wethouder van de gemeente Veen (N.B.), die terecht heeft gestaan verdacht van verduistering van f. 3000 ten nadeele van deze gemeente, heeft de rechtbank van 's-Hertogenbosch beslist, dat het onderzoek niet volledig is geweest en zij heeft.de zaak terugverwe zen naar den rechter-commissarls. HAAGSCHE RECHTBANK. De 20-jarige T van den H. uit Rijns- burg. wien rijwieldiefstal ten laste was ge legd. was tot dusver niet met den straf rechter in aanraking geweest, doch naar de Officier in zün requisitoir mededeelde wilde dit niet zeggen, dat verdachte (niets op zijn kerfstok had. Integendeel, want onder de opsomming van misdrijven waren behalve dit feit twee diefstallen ten nadeele van ziin ouders. Op de vraag van den president met welk doel de verdachte, die bekende, de mis drijven pleegde antwoordde hij. om aan geld te komen om naar de bioscoop te gaan! De officier zeide het wenschelljk te achten dat verdachte onder toezicht ■blijft, weshalve hij een gecombineerde straf eischte van zes maanden onvoor waardelijk en zes maanden voorwaardelijk. Uitspraak 6 Febr. a.s. De houtbewerker M. v. W. en de ijsco- venter D. S. zochten naar een middel om zonder veei moeite aan geld te komen. Zij promoveerden zich zelf tot ambtenaren van de Crisis Zuivel-centrale in welke hoedanigheid zij naar Boskoop (ogen naar de woning van den landbouwer V. om eens een onderzoek in te stellen want naar zij dezen mededeelden werd hii verdacht van., vleesch smokkelen. V. ging met de mannen het huis door. Zij vonden geen vleesch maar wel een bankbiljet van twintig gulden en een oor- temonnaie met zilvergeld die na hun ver trek vermist werden De officier ?";de n.m. dat de schu'-"- aan dit brutaal orlreden eerst vele maag den iater konden worden opgespoord. S. staat ongunstig bekend en vertoeft mo menteel ln een opvoedingsgesticht. Het rapport noemt hem onverschillig leugen achtig en brutaal. Van W. heeft een gun stiger rapport maar hij heeft zich niet weerhouden om na gemaakte afspraak een dergelijk brutaal stuk ten uitvoer te bren gen. Spr eischte tegen S. één Jaar gevan- genistsraf en tegen v. W. eveneens een jaar waarvan zes maanden voorwaardelijk. Uitmraak 6 Febr. as. Wegens diefstal onder bezwarende om standigheden heeft zich te verantwoorden gehad de chauffeur G. S. uit Aalsmeer. Verdachte heeft in den nacht van 29 op 30 November 1.1. een inbraak gepleegd te Lelmuiden. ten kantore der firma Maarse en Kroon, waar tui. na door een ruit te zijn binnengedrongen de brandkast for ceerde en daaruit een bedrag van f. 849 wegnam van welk bedrag f. 200 toebe hoorde aan het plaatselijk crisis-comité. Verdachte, die een volledige bekentenis aflegde, zeide dat tui de brandkast, die van een verouderde constructie was die openen met behulp van een beitel. Het O.M.. waargenomen door jhr. mr. Van Asch van Wljck. wees erop dat S. eerst met groote moeite tot een bekentenis kon worden gebracht. Zijn antecedenten ziin hoogst ongunstig. Hij wordt van een ln den nacht van 18 op 19 October ge pleegde inbraak in het gebouw van de Gemeentewerken verdacht. Spr. achtte een straf van twee iaar in overeenstemming met den ernst van dit feit. Uitspraak 6 Febr. a.s. Bij de voortgezette behandeling der in den ochtend geschorste zaak tegen P. A. betreffende de inbraak in een koffietent te Voorschoten, werd nog als getuige ge hoord een agent van politie uit Leidschen- dam. die verklaarde, niet bü de relletjes in het café tegenwoordig te zijn geweest. Getuige heeft den verdachte niet gezien. Het O.M.. waargenomen door jhr. mr. Van Asch van Wiick. concludeerde tot schuldigverklaring van den verdachte. Volgens spr. is getuige V. de eenige ln het complot, die van den beginne af de waar heid heeft gesproken. Zijn verklaringen stemmen geheel overeen met die van zijn vrouw, met wie hij niet het minste con tact heeft gehad. Voor spr. staat vast dat men gedrieën naar Voorschoten is gegaan om daar in te breken. Het is nu eenmaal de methode van de bende om te zorgen dat zij zoo spoedig mogelijk per fiets uit de voeten komt en zich elders laat zien om een alibi te hebben. Spr. eischte ten slotte tegen A twee iaar gevangenisstraf. De verdediger betwistte, dat ziin cliënt te Voorschoten zou zijn geweest, mede op grond van de verklaringen van de getui gen a décharge, die A. te Leidschendam hebben gezien ook toen de vechtpartij reeds lang was afgeloopen. Pleiter vroeg vrijspraak met onmiddellijke invrijheid stelling van zijn cliënt. Nadat de recht bank dit verzoek had afgewezen werd de uitspraak bepaald op 6 Febr. a.s. De tuindersknecht H. Ie M.. thans ged., stond voor de twaalfde maal terecht, thans wegens oplichting van een juffrouw uit Leiden, wie hij f. 15 afhandig had ge maakt onder voorwendsel, door haar man te zijn gezonden om dit bedrag te halen. Voorts heeft hij een verhaal opgedischt. dat hii bij den Rijkswaterstaat werkzaam was en reisgeld noodig had om naar Roo sendaal te komen. De juffrouw kon hem de benoodiede tien gulden niet geven maar was zoo goed. hem ook nog een bankbiljet van f. 25 toe te vertrouwen. Gezien verdachte's strafblad, luidde de eisch l'/i Jaar gevangenisstraf. Uitspraak 6 Febr. a.s. Het 20-jarige meisje e. A. M. van der p. uit Lelden kon het niet te best met haar moeder vinden, weshalve zij besloot, van huis weg te loopen. Zii nam uit een doosje, staande op de kamer van een in wonende studente, een bedrag van f. 50 n.I. 2 biljetten van f. 20 en een billet van f. 10. weg Dit geld werd gedeeltelijk uitgegeven voor een reisje gedeeltelijk besteed aan kleeding. Het restant ad f. 30 heeft zij naar zij beweerde verbrand. Verdachte, die bekende, zeide, dat zij het thans weer met haar moeder kon vinden. De officier wees erop. dat het met dit meisje hopeloos mis geloopen is in alle opzichten. Spr. betwijfelde, of een voor waardelijke straf eenige uitwerking zou hebben en. hoe hard het ook moge zijn. vooral voor de moeder van verdachte, meende spr. een gecombineerde straf van 2 maanden onvoorwaardelijk en 4 maan den voorwaardelijk te moeten eischen. De -echtbank zal 6 Febr. uitspraak doen. ■o- GESTOLEN AUTO'S VERHANDELD. Twee jaar wegens heling gerequireerd. Ik ben volkomen onschuldig, noch heling, noch valschheid ln geschrifte heb ik gepleegd; m'n compagnon heeft me er in laten loopen. Hij is gevlucht en liet mij in de moeilijkheden achter, verklaarde gistermiddag een „autohandelaar", die voor de Amsterdamsche rechtbank terecht stond, omdat hij er van wordt verdacht een zeer groot aantal gestolen auto's te hebben verhandeld. In den zomer van 1935 verdwenen op geheimzinnige wijze een aantal Ameri- kaansche auto's van een bepaald merk. Uit alle deelen des lands werden auto diefstallen gemeld. Dank zij de opmer kingsgave van een garagehouder te Die- men kwam er meer licht in deze zaak. In een schuur nl. stond een auto, die naar de Diemensche garagehouder meende, ge stolen was. Er vertoonden zich dikwijls twee onbekende mannen en het ging om en bij de schuur heel geheimzinnig toe. De politie kon den huurder van de ge heimzinnige schuur arresteeren; het bleek de 41-jarige recidivist D. v. R. te zijn. De tweede persoon, zekere D. slaagde er in naar het buitenland te vluchten. Het onderzoek maakte uit, dat door de „compagnons" bijna 30 auto's waren ver borgen en verhandeld, die vermoedelijk op last van den gevluchten D. waren ge stolen. In verschillende garages te Am sterdam, o.a. aan den Baarsjesweg en aan het 's Gravelandseheveer. werden nog verschillende gestolen auto's gevonden, benevens vele werktuigen om automim- mevs te vc-i-deran en rnnieuw in de auto onder"-"l"n ie "'son Verdachte ontkende alle schuld; hij zou PREDTKHETTRTEN VOOR ZONDAG 26 JANUARI. benthuizen Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, ds. Bleshaar; nam. 6 uur, leesdienst. Geref. Gem.; Voorm. half tien en nam- 3 uur, leesdienst. BODEGRAVEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. 6 uur, ds. Klüsener. Geref. Kerk; Voorm half tien en nam. 6 uur, ds. Dam. Geref. Gem.: Voorm. half tien en nam. 6 uur, leesdienst. Evang. Luth. Kerk: Voorm. 10 uur, ds- G. J. Duijvendak van Haarlem. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, ds. van Ginkel van Gouda; nam. 6 uur, ds- Jacobs. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 6 uur, ds. Petersen. Chr. Geref. Kerk- Voorm. half tien en nam. 6 uur. ds- Brandsma van Bussum. Geref. Gcm.Voorm. half tien en nam. 6 uur, leesdienst. Rem. Kerk voor Vrijz. Hervormden: Voorm. 10.15 uur, ds. de Graaf van Naald wijk- HOOGMADE. Ned. Herv. Kerk: Nam. half twee, ds. Jacobs van Boskoop. DE KAAG. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. 7 uur. ds. Verwaal. KATWIJK AAN DEN RUN. Ned Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. 6 uur, ds. Warmolts. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Meijering. KOUDEKERK Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam- half zeven. ds. Odé. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven, ds. Haspers. LEIDERDORP. Ned. Herv. Kerk; Voorm. 10 uur en nam. half zeven, ds. Streeder. Geref- Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven, ds. Dijk. LEIMUIDEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien (Dankz. H. A.i, ds. Jongens. Geref. Kerk: Voorm half tien en nam. half drie (HA.), ds. Aalders. RECLAME. 6561 Door slechte werking v«n de NIEREN kont U last krijgen van 's nachts moeten opslaan, Zenuwachtigheid, Pijn in de Boenen, Duizeligheid, Verlies van Energie, Krampen, Branding. Cyste* voorkomt minder goede werking van de NIEREN en geeft, gegarandeerd, in 8 dagen volledige voldoening, of U krijgt Uw geld terug Neem Cystex, Uw apotheker of drogist heoft het. niet hebben geweten, dat de auto's gesto len waren. „Ik kende D. als een „bona fide" autohandelaar. Hij is zoo vervolgde hij zijn ver haal op zekeren dag bij me gekomen en vertelde, dat hij een civiel proces had met den Belgischen Staat. Om beslag op zijn auto's te voorkomen, stelde hij voor, dat ik samen met hem een garage zou huren, waar de auto's waarin hij handel de, geborgen zouden worden". Later huurde het tweetal nog enkele garages in de stad. President mr. Briët: „Maar de auto's werden van andere nummers voorzien, de origlneele werden uit het chassis geveild! Gaf dat niet te denken? Verd.: „Ik dacht eigenlijk, dat ze uit België waren binnengesmokkeld. Werkelijk ik ben onschuldig en als het eens zal ge lukken D. te arresteeren, dan zal hij beamen wat ik hier gezegd heb. maar. dan zit ik in m'n straf. Den laat ik het aan uw oordeel over, of dat rechtvaar dig was! De officier van justitie, mr. van Arkel ging in zijn requisitoir de getuigenverkla- ringen na. De verdachte, zoo zeide hij, houdt vol, dat hij niet wist. dat de auto's gestolen waren. Dit is echter in tegen spraak met de feiten. Aan de Diemerlaan is een garage onder valschen naam ge huurd; de ramen waren gewit en zoo gauw iemand naderde, werden de deuren angstvallig gesloten. In deze garage is een gestolen Chevro let aangetroffen, evenals in garages aan den Baarsjesweg en het 's Gravelandsche veer. De gestolen auto's heeft verd. verkocht te Groningen. De qultanties teekende hij met een valschen naam, een „firma naam" volgens hem. Doch ook het adres, dat hij opgaf, was valsch. Zijn „com pagnon" had hem een deel van de op brengst beloofd. Het is dus duidelijk, dat hij uit winstbejag handelde. Voor de po litie heeft verd. onjuiste verklaringen af gelegd, verklaringen waarin hij later wij zigingen bracht. Uit de getuigenverklarin gen blij-kt, dat hij nauw samenwerkte met D„ die thans voortvluchtig is. Verd. was nauwkeurig op de hoogte van wat er in hun zaak omging. Ook is een volledige uitrusting gevonden om nummers te ver anderen. Deze verdachte heeft gezegd, dat zijn compagnon een bona fide autohan delaar was; inderdaad heeft hij indertijd een autozaak gehad, doch deze ls omgezet in een engros handel in gestolen auto's. Het betreft hier een heling van zeer groo- ten omvang, op brutale en geraffineerde wijze bedreven, een heling zooals zelden ls voorgekomen. Een zware straf dient hier te worden opgelegd; spr. requireerde twee jaar ge vangenisstraf met last tot teruggave van de gestolen auto's, aan de eigenaren en tot vernietiging van de werktuigen, die gediend hebben om de nummers te ver- valschen. De vrro'ediger mr. J. P. Vrij pleitte vrijspraak. Vonnis 6 Februari. LISSE. Ned Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Tichelaar. Geref. Kerk: Voorm- half tien (Voorb. h. A.) en nam. 4 uur, dr. Ruys. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Ponstein- Geref. Gem.: Voorm. half tien en nam. 4 uur. ds. Ligtenberg. NIEUWKOOP. Ned. He?v. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven, ds- A. J. van Wijngaarden Geref. Kerk: Voorm. half tien, lees dienst; nam. 7 uur, ds. Bos van Alphen. Remonstr Kerk: Voorm. 10 uur, ds, L. W. van Wijngaarden- N1EUWVEEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half elf, ds. J. ten Bruggencate van Den Haag. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half zeven. ds. Speelman- Evangelisatie: Voorm. half tien en nam. half zeven, de heer van Scherpenzeel. nieuw vennep. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. half drie, ds. Bouman. Geref. Kerk: Voorm- half tien en nam. half drie. ds. Smilde. Chr. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 3 uur, leesdienst. NOORDW1JKERHOUT. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds- van Noort. OEGSTGEEST. Groene Kerkje: Voorm. 10 uur, ds. Jan sen Schoonhoven. Pauluskerk: Voorm. 10 uur (jeugddienst) en nam. 5 uur, ds. Hennemann. rijnsaterwoude. Ned- Herv. Kerk: Voorm. half tien, ds. Willekens van Hoogvliet. Chr. Geref. Kerk; Voorm. half tien en nam. 6 uur, leesdienst. SASSENHEIM. Ned.. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Krijkamp; nam. 5 uur (jeugddienstids- G. Waardenburg van Haarlem. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 5 uur, ds. Kuiper. Chr Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam 5 uur, leesdienst. Pinkstergemeente: Heden nam. 8 uur, oaster van der Woude van Rotterdam; Zondae voorm. 10.15 uur en nam. half acht dienst. ter aar. Ned. Herv. Kerk: Voorm half tien, ds. Hoeuift van Velsen; nam. half zeven, 'leesdienst. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven, ds. Warnink. VALKENBURG. Ned. Herv. Kerk; Voorm- 10 uur en nam. half zeven, ds. Steenbeek. veur-leidschendam. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Vermet. Geref. Kerk: Voorm 10 en nam. 5 uur, ds. Boukema. VOORHOUT. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Klomp. waddinxveen. Ned. Herv, Kerk: Voorm. half tien en nam 6 uur. ds. Vroeg-in-de-Weij. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Smidt. Chr. Afg. Gem.: Voorm. half tien en nam. 6 uur, ds. Bisschop van Rouveen- Ned. Herv Kerk; Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. de Bel. wassenaar. Dorpskerk: Voorm. 10.05 uur, dr. Hon- ders; nam half zes, ds. tèn Kate. Kievietkerk: Voorm. 10.05 uur, prof, dr. Berkelbach van der Sprenkel: Ned. Prot. Bond: Nam. half acht, ds. H. J. Mispelblom Beijer, van Leiden- WOUBRUGGE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien (Bed. H. A.), ds. Kiehl van Hazerswoude; nam. half zeven, ds. Bieshaar van Benthuizen. Geref- lierk: Voorm, half tien en nam. half zeven, de heer K. Dekker van Zaan dam. Ned. Prot. Bond; Nam. 7 uur, de heer J- B. Schouwink van Naaldwijk. zoetermeer. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, dr. P. J Kromsigt van Den Haag; nam. half zeven, dr. J. J. Woldendorp. Geref. K.erk: Voorm. 10 uur en nam. half zeven. ds. Versluys. Geref. Gem Zaterdag nam. half acht, ds. J. Fraanje van Barneveld; Zondag voorm- half tien en nam. half zeven, lees dienst. Ver. tot verbr. der Geref. Waarheid: Voorm. half tien en nam half zeven, de heer Dekker van Papendrecht. zoeterwoude. Ned. Herv. Kerk: V m. 10 u.. ds. Eijkman zwammerdam. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, ds- Schoneveld van Alphen; nam. half zeven, leesdienst. Geref. Kerk; Voorm. half tien en nam. half zeven, ds. Zwaan. Rem- Geref. Gem.: Voorm. kwart voor tien, mej. ds. Günther. INAUGUREELE ORATIE VAN PROF. Dr. D. NAUTA. Opvolger van prof. dr. H H. Kuyper. Hedenmiddag heeft de nieuwbenoemde hoogleeraar in de Theol. faculteit aan de Vrije Universiteit, prof. dr. D. Nauta, laat stelijk predikant bij de Geref. Kerk van Woubrugge, in een bijeenkomst in het ge bouw voor den Werkenden Stand, te Am sterdam, zijn inauguratie gedaan. Prof. Nauta had als onderwerp gekozen. „De Nederlandsche Gereformeerden en het Independentisme in de zeventiende eeuw". RECLAME. 763» JTi/rfph-tnAfofJi'n werken zacht en zeker Wat MUffharOf maakt is 90cd Na in zijn inleiding te hebben gewezen op de betrekkelijk geringe aandacht welke men in Nederland aan de bestudeering van het Independentisme heeft geschon ken, ging de nieuwbenoemde hoogleeraar in het eerste gedeelte van zijn oratie de relaties na, die de Gereformeerden gedu rende de 17e eeuw met het Independen tisme, w.o. hij tegelijk het Brownisme sa menvatte, hebben gehad. Met name stond hij stil bij de bemoeiingen van den kerke- raad te Amsterdam met de aldaar wonen de Brownisten, welke de N.-Holl. Synode in 1601 aanleiding gaven tot veroordeeling van deze menschen wegens scheurmakerij en voorts bij de handelingen en besluiten der classis Walcheren in de Jaren 1643 en 1644, toen de kwesties van het Indepen dentisme op de bekende Synode van West minster aanhangig waren. Onder de theo logen, die zich toentertijd met dit onder werp hebben bezig gehouden, noemde spr. in het bijzonder den Middelburgschen pre dikant Willem Apollonius. die in opdracht van zijn classis een geschrift samenstelde ter bestrijding van de Independentistische gevoelens inzake kerk, ambt en kerkre- geering, en dit aan de Synode toezond. Vervolgens stelde spr. de beteekenis van Apollonius boek, dat vrij onbekend is en cot dusver geen opzettelijke behandeling heeft ontvangen, nader in het licht, door het te vergelijken met andere geschriften over hetzelfde onderwerp, als van de hand van Voetius, Spanheim, Maresius en Hoornbeek. Van den inhoud werd een uit voerig overzicht verstrekt, om daarmee de bedenkingen der Gereformeerden tegen de Independentistische opvattingen te ty peeren- Speciaal op Apollonius' gedachten om trent de bevoegdheid der meerdere ver gaderingen werd daarbij de aandacht, ge vestigd en stilgestaan bij zijn uitspraak dat ciassen en synodes de bevoegdheid be zitten om den geheelen kerkeraad eener gemeente, onder bepaalde omstandighe den. te censureeren. Nadat prof. Nauta nog eenige samen vattende beschouwingen had gegeven, be ëindigde hij zijn oratie met het houden der gebruikelijke toespraken, waarbij jiij zich met hartelijke woorden tot zijn voor ganger. prof. dr. H. H. Kuyper, de nestor der hoogleeraren aan de V. U... richtte. Na afloop recipieerde de nieuwe hoog leeraar. o NIEUWE HOOGLEERAAR TE AMSTERDAM. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft met 27 van de 42 uitgebrachte stemmen benoemd tot gewoon hoogleeraar in de Nederlandsche taal- en letterkunde aan de Gemeentelijke Universiteit, dr. N A. Donkersloot, leeraar aan het Lyceum Alpi- num te Zuoz, die als nummer twee op de voordracht stond. Dr. G. Brom, hoogleeraar aan de R.-K. Universiteit te Nijmegen, nummer een van de voordracht, kreeg 15 stemmen. -o- Ds. G. POSTHUMUS MEYES A.s. Zondag herdenkt ds. G. Posthumus Meyes, em.-predikant te Ellekom, den dag waarop hij voor 40 jaar het predikambt aanvaardde. Gerard Posthumus Meyes werd 20 April 1870 te Amsterdam, waar zijn vader ge neesheer was, geboren. Hij ontving zijn opleiding aan het gymnasium in zijn ge boorteplaats en op dat te Doetinchem, om aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, ver volgens theologie te studeeren. In 1895 candidaat geworden aanvaardde de jubi laris 26 Jan. 1896 het predikambt te Halle bij Zelhem, sprekende over Ps- 121 vrs 1 en 2, na tevoren te zijn bevestigd door zijn oom, ds. J. van Lindonk van Voor burg. In 1890 vertrok ds. Posthumus naar Dubbeldam, waar ds. Snethlage van Am sterdam hem bevestigde. In 1904 vertrok de jubilaris naar Zandvoort waar ds. Gerth van Wijk van Bennebroek hem be vestigde en hij intrede deed met Matth. 10 vrs 34b. Door ongesteldheid genoopt nam ds. Posthumus Meyes in 1923 emeri taat. 4 Nov- van dat jaar legde de jubi laris zijn ambt neer sprekende over 2 Kon. 2 vrs 3b. De jubilaris vestigde zich daarop metterwoon te Ellekom. Gedurig gaat hij nog in de prediking voor, het meest in jeugddiensten. In Zandvoort richtte ds. Posthumus de Zondagsbode op, waarvan hij 12 jaar hoofdredacteur was. 7 jaar was hij ook lid van den Gemeenteraad van Rheden. In den Raad ijverde hij met name voor de dierenbescherming. Over zijn voorstel zich tot de Regeering te wenden teneinde een einde te maken aan het on verdoofd slachten van vee bracht hem in conflict met den Raad waarom hij ont slag nam als Raadslid. Ds. Posthumus Meyes heeft met name in ons land be kendheid gekregen doordat hij als ortho dox predikant zoo in woord en geschrift ijverde voor het goed recht der crematie- Van zijn hand zag in '25 een bundel „Korte overdenkingen voor den Zondag" met een voorrede van prof. dr. A. J. Th. Jonker, het licht. De jubilaris heeft in zijn ambtelijke loopbaan zeer veel steun gehad aan zijn echtgenoote, mevr. Posthumus Meyes— Hovy, die aan hel werk in de gemeente met name onder vrouwen en meisjes Krachtigen steun bood en zelfs in Zand voort toen de jubilaris door plotselinge ongesteldheid verhinderd was den dienst te leiden op den Zondag hem op den kan sel verving. De Zandvoortsche gemeente leeft dan ook in 1921 bij het zilveren ju- ■ileum van ds. Posthumus met name zijn ■ade gehuldigd en haar een geschenk '-ngeboden. Ds. Posthumus Meyes zal zijn 40-jarig jubileum niet openlijk vieren- 3 -4

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 15