LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 20 Januari 1936 BINNENLAND. AGENDA. FINANCIEELE TOESTAND VAN SURINAME NOG ZORGWEKKEND. MEENING VAN DE TWEEDE KAMER. In het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de Surinaamsche Begrooting 1936 leren wl) o.a.: Naar aanleiding van het ln de Memorie van Toelichting van den gouverneur van Suriname opgenomen vergelijkend over zicht over de ramingen voor de laren 1930 tot en met 1934 en de uitkomsten dier laren hadden sommige leden met bezorgdheid on gemerkt dat de werkelijke uitgaven over 1934 de geraamde uitgaven met f. 21.965 hadden overtroffen, terwijl deze ln voor gaande jaren meestal zelfs een aanzienlijk bedrag daaronder waren gebleven. Het gevolg hiervan en van een verder achter blijven van de inkomsten bij de ramingen, is een bedenke UI ke stijging van de rijks bijdrage boven de raming In 1934 moest het rijk aldus f. 386.200 meer bijdragen dan geraamd was: ln 1933 f. 355 912en ln 1932 daarentegen slechts f. 88 699. Uit deze cijfers meenden de hier aan het woord zijnde leden, bij alle waar deering voor de activiteit van den gouver neur. te moeten opmaken dat deze be windsman minder streng de uiterste zui nigheid betracht dan zijn ambtsvoorganger deed. Weliswaar hadden zij met instemming ln genoemde memorie van toelichting ge lezen. dat de gouverneur het ontoelaatbaar acht. in dezen tijd een beroep op het moe derland te doen om de rijksbijdrage te verhoogen: zij vroegen zich echter af. in hoever het hem gelukt, zich aan dit be ginsel te houden. Eenlge andere leden vroegen of de gouverneur wel steeds voldoende aandacht wijdt aan hetgeen door het particulier initiatief wordt ondernomen en daarbij voldoende blijk geeft van persoonlijke be langstelling. Algemeen was men van gevoelen dat de financieele toestand van Suriname nog even zorgwekkend is als immer. Met leedwezen moesten vele leden wederom vaststellen dat ook in den eco- nomischen toestand van Suriname sedert de behandeling van de begrooting geen noemenswaardige verbetering is ingetreden Verscheidene leden zagen den economl- schen toestand van Suriname somber in. Sommige leden merkten op. dat deze begrooting evenals zoovele harer voor gangsters er blijkbaar op gericht is, de bij drage uit 's rijks schatkist weder verder omlaag te drukken een streven, dat. hoe loffelijk op zichzelf, voor eei\ eventueele opheffing uit de lethargie waarin Suri name reeds zoolang verkeert een hinder lijke rem beteekent Sommige leden betreurden, dat de re geering niet een positieve welvaartspolitiek volgt en dat een algemeen plan van eco- nomischen opbouw ten eenenmale ont breekt. Vele andere leden gaven uiting aan hun teleurstelling, dat de vermindering van uitgaven in de laatste jaren geenerlel voorgang heeft gehad. Men zag met belangstelling uit naar nadere mededeelingen omtrent den stand van zaken ten aanzien van het plan. den export van bacoven krachtiger ter hand te nemen. Over de vraag hoe de bacovencultuur zal moeten worden gesteund, indien de resul taten van de proefneming tot steunverle ning aanleiding zullen geven, was men verdeeld. Vele leden vroegen met belangstelling naar de tot dusver verkregen resultaten met de van overheidswege gesteunde rijst bedrijven. Verscheidene leden meenden te weten, dat de resultaten van de rijstcultuur voorshands nog weinig bevredigend zijn. Enkele leden hoopten dat de minister de in gang zijnde proefneming loyaal zal blijven steunen en de gouverneur ziin bij zondere belangstelling daaraan zal blijven geven. Op grond van mededeelingen in ver schillende publicaties meenden sommige leden, dat de sinaasappeloogst in 1934 zeer is tegengevallen. Ernstiger nog achten zij de klachten over de geringe verkoopbaar heid van Surinaamsche sinaasappelen tengevolge van het onoogelijke aanzien der vruchten. Verscheidene andere leden meenden, daarentegen, dat meer en meer komt vast te staan, dat de Surinaamsche sinaas appels in Nederland een willige markt vinden. Verscheidene leden, die meenden te weten, dat de koffiecultuur, die vroeger de eerste plaats innam hoe langer hoe meer in moeilijkheden geraakt door de prijs daling ten gevolge van de overproductie en door de onverkoopbaarheid van het Surinaamsche product, zouden gaarne wor den ingelicht over de werking van de nieuwe steunregeling. Verscheidene leden stelden de vraag of van overheidswege niet meer gedaan kan worden om de winning en de cultuur van sawarinoten aan te moedigen. Gevraagd werd. wat van gouvernements- wege ter bevordering van de bijencultuur werd gedaan. Het had verscheidenen leden genoegen gedaan, te vernemen, dat de vooruitzich ten van den mijnbouw in Suriname feite lijk gunstiger zijn dan die van den land bouw. Nadere berichten hieromtrent zou den dezen leden welkom zijn. Naar de meening van sommige leden moet ten opzichte van immigratie en ■kolonisatie groote voorzichtigheid en te rughoudendheid in acht genomen worden, maar kwam het hun niet onwaarschijnlijk voor. dat landbouwkolonies van inheem- scheii in Suriname wel vooruitzichten boden Deze leden drongen erop aan dat de regeering ernstig zal onderzoeken, of Suriname kolonisatiemogeliikheden voor Europeanen biedt. Mocht dit het geval zijn. dan zou de regeering zulk een kolo nisatie moeten ondersteunen. Daarnaast hehoort op particuliere kolonisatieplannen een streng toezicht te worden geoefend, ten einde het maken van slachtoffers te voorkomen. Verscheidene leden wenschten in ver band met de viering van het 200-jarig jubileum der Surinamezending hun groote •waardeering uit te spreken voor hetgeen de Evangelische broedergemeenten gedu rende twee eeuwen in het belang van Suriname heeftfgedaan. Verscheidene leden vestigden de aan dacht op de toenemende werkloosheid in Suriname. Zij drongen er op aan. dat het gouvernement en regeering meer zullen doen dan tot dusver. Eenige leden vestigden er de aandacht oo dat de Amsterdamsche geneeskundige dienst met succes een ongevaarlijk middel, de zee-ajuin toepast ter verdeleine van ratten, dat. naar zij hadden vernomen, thans ook door den gezondheidsdienst van Suriname wordt gepropageerd. Gaarne zouden zil nader worden Inge licht over dit voor volksgezondheid en rijstcultuur belangrijke onderwerp. Gevraagd werd welken invloed de voor genomen overdracht van den kolonialen vaartulgdlenst aan een gemengd bedrijf hebben zal oo de Surinaamsche begrooting. Eenige leden zouden gaarne ln kennis worden gesteld met de Inzichten van de regeering inzake den aanleg van een vliegveld voor internationaal luchtverkeer ln de nabijheid van Paramaribo. o HET MOTORVERKEER IN DE KNEL. De KH.A.C. schrijft ons: Zooals bekend ls kwamen onder vigueur van de vroegere wegenbelastingwet de op brengsten van de motor- en rijwielbelas tingen ten volle aan de wegenverbetering ten goede, zoodat het cijfermateriaal van deze opbrengsten steeds de volle belang stelling van de weggebruikers had. Im mers goede wegen zijn onmisbaar voor een vrij, veilig en economisch wegverkeer. Door de wet tot instelling van een Ver- keersfonds werd ln 1935 het vroegere We genfonds ten grave gedragen en werd de wegenbelasting vervangen door een met gemiddeld 50%> verhoogde motorrijtuigen belasting. Het bedrag der verhooging zou niet meer worden gebruikt voor de wegen- verbetering, maar kreeg een andere in stemming nJ. om mede te helpen de te korten van alle andere verkeersmiddelen te verminderen. De Regeering voorzag in de aanzienlijke belastlngverhooging slechts een tijdelijke terugslag in de ontwikkeling van het motorwegverkeer. Het kan nuttig zijn, nu de belastingop brengsten bekend zijn, over het eerste jaar, dat het Verkeersfonds in werking was, eens zeer in het kort na te gaan, hoe 't motorverkeer op den nieuwen last heeft gereageerd. Uit de hierbij gereproduceerde grafiek blijkt, dat het voortgezette optimisme van de Regeering in de draagkracht van het motorverkeer niet is bewaarheid. In 1935 bleef de opbrengst niet minder dan 11/4 millioen beneden de raming en dat, terwijl over de eerste acht jaren van de we genbelasting (en ook van de systematische wegverbetering) gemiddeld per jaar bijna 2 millioen méér werd opgebracht dan was begroot. De reactie is dus ernstiger ge weest dan de Regeering voorzag, hetgeen als een zeer bedenkelijk verschijnsel moet worden beschouwd, Immers ls niet alleen een der laatste stukken welvaart, die ons waren gebleven, aangetast, maar ook equi- valeert elk millioen minder aan motor rijtuigenbelasting met 3 millioen minder in de Overheidskassen (benztnebelasting, verhoogde en nogmaals verhoogde ben zinebelasting, personeele belasting, par- keergelden, tollen, ponten, enz.) Reeds voordat een vergunningsstelsel voor open baar vervoer van personen en goederen, als gevolg van de verkeerscoördinatie, zijn intree heeft gedaan, blijkt het torpedo schot van de drastische belastlngverhoo ging doel te hebben getroffen. Het motor wegverkeer met al zijn onmisbare voor- deelen voor de volkswelvaart, blijkt boven zijn grens te zijn belast. De spreekwoorde lijke elasticiteit van dit verkeer is over schat. In 1936 zal blijken of de terugslag in de ontwikkeling van het motorverkeer, zooals de Regeering meende, tijdelijk zal zijn ge weest. Uit het ramingcijfer voor 1936 blijkt, dat de bordjes zijn verhangen, dat het pessimisme van de Regeering ln vroe gere, goede jaren, is omgeslagen ln een optimisme in deze onzekere economische tijden. De K.N.A.C. helpt van ganscher harte hopen, dat dit optimisme gerecht vaardigd zal worden. Ook de K.N.A.C. heeft, maar onder voorbehoud van niet al te hooge lasten, vertrouwen in de vitaliteit van het motorverkeer. Nog een enkele toelichting op bijgaande grafiek: Het aantal motorrijtuigen is in 1935 on geveer stationnair gebleven. Tegenover 'n tekort van 11/4 millioen op de motorrij tuigenbelasting staat een overschot van 0.4 millioen op de rijwielbelasting. Van de raming van 22 millioen over 1935 als opbrengst van de motorrijtuigen belasting zou ongeveer 7.5 millioen aan de wegenverbetering worden onttrokken en overgeheveld naar de sluitpost van het Verkeersfonds. DE NIEUWE WAALBRUG TE NIJMEGEN. Ter rectificatie van een bericht van Zaterdag j.l. deelen wij mede, dat de nieuwe Waalbrug te Nijmegen op 20 Juni zal worden geopend. DE ALG. NED. METAALBEWERKERS- BOND 50 JAAR. Drukbezochte receptie te Amsterdam. In een feestelijke bijeenkomst in de met vele bloemstukken versierde groote zaal van Krasnapolsky te Amsterdam heeft de Alg. Ned. Metaalbewerkersbond Zaterdag zijn 50-jarig bestaan herdacht. Tegen twee uur werd de bijeenkomst geopend door den voorzitter der organi satie, het lid der Eerste Kamer, den heer P. Danz. Hij verwelkomde de aanwezigen, o.a. de leden van den Bondsraad, het vol tallige bondspersoneel, de vertegenwoor digers van weinaast alle politieke en cul- tureele instellingen van S.D.A.P. en N.V.V., de bondsbestuurders der vorige moderne vakbonden, verder de vertegenwoordi gers van de werkgeversorganisatie den Metaalbond en van de R.K. en Christe lijke zusterorganisaties. Uitvoerig schetste de heer Danz de toe standen onder de metaalbewerkers ten tijde van de oprichting van den bond, en de ontwikkelingsgang van den bond zelf, die vooral in de eerste periode van zijn bestaan, mede ten gevolge van verschil lende verloren stakingen, met groote moeilijkheden gepaard ging, totdat in 1906, met de aansluiting bij het N.V.V. ook de omkeer kwam. Spr. bracht dank en hulde aan allen, die aan den opbouw der organisaties hadden medegewerkt en sprak zijn vertrouwen in de verdere ont wikkeling der organisatie uit. Als vertegenwoordiger van een uit drie afdeellngen bestaande commissie over handigde de heer A. Posen uit Dordrecht namens alle afdeellngen het geschenk van de leden van de organisatie, nl. de koop- acten van een terrein bosch- en heide grond, gelegen te Eemnes en grenzende aan het reeds in het bezit van den bond zijnde terrein, waarop een jeugdhuis voor het Jeugdwerk der organisatie in aan bouw is. Namens het personeel en den Bonds raad bood de heer Cornelissen uit Den Haag het bestuur een nieuwe bondsvlag aan, ontworpen door de teekenares Fré Cohen. Namens het N.V.V voerde het woord de heer F. van de Walle. Spr. bood een ency clopedie aan. De heer Vorrlnk, voorzitter van de S.D.A.P., sprak eveneens zijn bewondering uit voor het door de jubileerende vereeni- ging verrichte werk. Het woord werd verder nog gevoerd door de heeren D. C. Endert Jr. namens den Metaalhond, dr. J. van den Tempel, na mens de sociaal-democratische Tweede Kamerfractie, en tevens namens den heer Ossendorp, die namens de Eerste Kamer fractie aanwezig was, door den heer/fom- men van de Belgische Centrale van Me taalbewerkers, den heer Verwey, directeur van den Rijksdienst der Werkloosheids verzekering, den heer Van Welle, secreta ris van den R.K. Metaalbewerkersbond, den heer Hordijk van den Christelijken Metaalbewerkersbond, den heer F S. Noordhoff, voorzitter van den cultureelen Raad van het N.V.V. en den heer J. Oudegeest. In zijn slotwoord dankte de heer Danz alle sprekers en begroette hij ook nog de bestuurders van den Rond van Loodgie ters- en Fitterspatroons, die inmiddels ter receptie verschenen waren. Ne afloop van de receptie bezichtigden de aanwezigen nog de in een andere zaal van Krasnapolsky Ingerichte tentoonstel ling van documenten, foto's, uitgaven, sta tistieken en grafieken, die betrekking hebben op de geschiedenis en ontwikke ling van het door den A.N.M.B. verrichte werk. HET COLLECTIEF ARBEIDSCONTRACT IN DE BOUWVAKKEN. De moderne bond vraagt nieuwe besprekingen. De Algem. Nederl. Bouwarbeidersbond heeft een brief gezonden aan de hoofdbe sturen van de patroonsbonden in de bouw vakken. Wij lezen er o.a. in: „Uwerzijds wordt wederom de eisch ge steld, dat onze organisaties zich ln principe vóór loonsverlaging moesten uitspreken, voor verder kon worden onderhandeld. Wij meenen dat deze gang van zaken niet be vorderlijk ls om tot overeenstemming te komen. „Daarvoor is o.i. noodig, dat beide par tijen waardeering hebben voor elkanders standpunt en dat met alle feiten en om standigheden in voldoende mate rekening wordt gehouden. „Gaarne willen wij medewerken om tot de vernieuwing van een collectieve over eenkomst te komen; ook wij zijn niet blind voor de misstanden die zeer zeker in som mige plaatsen en streken ten opzichte van de naleving van de overeenkomst bestaan. „Maatregelen, om daarin verandering en verbetering te brengen, zullen door ons zeer zeker nauwgezet en objectief worden bekeken en wij meenen dat hierover ln onderlinge samenwerking wel overeenstem ming zal kunnen worden verkregen. „Op deze gronden achten wij het ge- wenscht, de besprekingen alsnog voort te zetten; de feiten, waarover u ten opzichte van de misstanden wel zult beschikken, te toetsen aan de gegevens die ons ten dien ste staan, om daardoor te trachten tot overeenstemming te komen". De bond stelt daarom voor de onderhan delingen te hervatten. ■o Mr. E. MEINDERSMAt Te Utrecht is in het Academisch zieken huis, 51 jaar oud overleden, mr. E. Meln- dersma, raadsheer in het Gerechtshof te Arnhem, Mr. Meindersma werd geboren in 1884 te Garsthuizen in Freisland. Hij doorliep het gymnasium te Leeuwarden, studeerde aan de Leidsche Universiteit en promoveerde in 1909 tot doctor in de rechtwetenschap. Na eenigen tijd advocaat te zijn geweest, werd hij in 1912 benoemd tot leeraax in de staathuishoudkunde aan de H.B.S. te Sap- pemeer. In 1913 werd hij benoemd tot kan- tonrechter-plaatsvervanger te Winschoten en tot substituut-griffier bij de rechtbank aldaar. In 1920 werd hij benoemd tot rechter in die rechtbank en ln 1923 in dezelfde func tie te Zutphen. Sedert 1929 is mr. Mein dersma raadsheer in het Gerechtshof te Arnhem. WOLLENSTOFFENINDUSTRIE. Prijsverhooging te verwachten. De Nederlandsche Wollenstoffen Con ventie deelt mede: In zijn Nieuwjaarsrede heeft de voor zitter der Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Tilburg gewezen op de sterke prijsstijging der grondstoffen voor de wol- industrie. Zoo liepen van Januari tot December 1935 de prijzen van gewasschen wol op voor morlno wol van 22'/i tot 29'/i pence; voor fijne crossbred van 16 tot 21 pence en voor grove crossbred van 8 tot 11 pen ce; een verhooging dus voor fijne wollen van circa 30 percent en voor grovere soor ten van circa 25 percent. Ook voor kam- garens zijn de prijzen snel opgeloopen. Een groot aantal Nederlandsche wollen- stoffenfabrikanten kwam dezer dagen bij een om de consequenties te bespreken, die uit deze snel gestegen prijzen op de grondstoffenmarkt voor de ten aanzien der stoffen te voeren politiek moeten wor den getrokken. Eenstemmig kwam men tot de conclu sie, dat, niettegenstaande de bezwaren in de huidige omstandigheden aan een prijs- verhooglng, mede in verband met den druk der bultenlandsche concurrentie, verbonden, een dergelijke verhooging niet langer achterwege kan blijven. o HULDIGING Mgr. Dr. H. POELS. In „Ons Volkshuls" te Heerlen, heeft de RK. Mijnwerkers Bond zijn adviseur, mgr. dr. H. Poels, naar aanleiding van diens zilveren jubileum als Aalmoezenier van den Arbeid een bronzen borstbeeld aan geboden. vervaardigd door den Maastridht- schen beeldhouwer Charles Vos, De plech tigheid werd o.a. bijgewoond door B. en W. van Heerlen, den Commissaris van Politie en verschillende geestelijken. De voorzitter van den R.K. Mijnwerkers Bond, de heer Jos. Pelser huldigde dr. Poels om zijn groote verdiensten voor de Limburgsche Mijnstreek en bood hem ten slotte de bronzen buste aan. Dr. Poels voerde hierna het woord. Hij schonk op zijn beurt het borstbeeld aan het bureau van den R.K. Mijnwerkers Bond. Sprekende over den terreur van de Dultsche politieke organisatie in ons land, betreurde dr. Poels het ten zeerste, dat de minister van Justitie meent daartegen niets te moeten doen. NATIONALE RECLASSEERINGSDAG. Naar wij vernemen hebben de hoofdbe sturen van de verschillende Reclassee- xingsinstelllngen, waarvan de grootste zijn: het Ned. Genootschap tot Zedelijke Verbetering der Gevangenen, de R.K. Re- classeerlngsvereenlging, het Leger des Hells en de Prot. Chr. Reclasseeringsver- eeniglng definitief besloten de samen werking voort te zetten en ln één geza menlijke actie een nationale inzamellngs- dag te organiseeren. Gelijk bekend zullen niet alleen bovengenoemde Instellingen deelen in de opbrengst van den Nationa- len Reclasseeringsdag, maar ook de groote drankbestrijdersorganisaties t.w. de Ned. Ver- tot Afschaffing van Alc. Dranken, de Nationale Christen Geheelonthouders Ver- eeniging en de Intern. Orde van Goede Tempelieren. Verder een aantal consulta- tiebureaux en kleinere vereenigingen. Het valt toe te juichen, dat in plaats van zooveel afzonderlijke collectes er thans ten bate van de Reclasseering één groote Nationale Reclasseeringsdag zal worden georganiseerd. o DRIE NIEUWE FOKKER-DOUGLAS- VLIEGTUIGEN VOOR DE K. L. M. Tijdens het a.s. zomerseizoen zullen drie nieuwe Fokker-Douglas DC 2 vliegtuigen aan de K.L.M. afgeleverd worden. Zij zul len de volgende registratieteekens en na men dragen: PH-ALD, „Djalak"; PH-ALE, „Edelvalk"; PH-ALF, „Flamingo". Deze vliegtuigen zullen vrijwel geheel gelijk zijn aan de thans in gebruik zijnde Fokker-Douglastoestellen, behoudens eeni ge kleine wijzigingen en verbeteringen. Zoo zullen ze uitgerust zijn met Goodrich de-icers, voor de bestrijding der ijsafzet ting op vleugels en roeren. In de cabines wordt een verbeterd ver warmingssysteem geïnstalleerd, terwijl verschillende nieuwe automatische inrich tingen aangebracht worden, o.a. voor de regeling van het gasmengsel der motoren. o DOKTER BAPTIST TE MEGEN GEHULDIGD. Gisteren is de gemeente-arts van Me- gen, dokter Baptist, die in deze streek groote populariteit geniet en alom geliefd wordt wegens zijn menschlievendheid, door de bevolking op grootsche wijze ge huldigd ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum. Des morgens te halftien werd in de Pa rochiekerk een plechtige Mis opgedragen, gecelebreerd door den broer van den jubi laris, pater Baptist uit Tilburg, geassis teerd door den pater Gardiaan der Min derbroeders-Franciscanen en de dorps geestelijkheid. Tijdens dezen dienst hield de pastoor der Parochie, pater Leroux, een huldigingspredicatie, waarin hij den jubi laris een geschenk van God noemde. In de versierde raadszaal vond tusschen elf en twaalf uur de officeele huldiging plaats, waarbij door een tiental sprekers het woord werd gevoerd. De jubilaris werd c.m. toegesproken door burgemeester M. P. J. van Vlokhoven, die mededeelde, dat de gemeenteraad besloten heeft, de Put straat, waar de dokter woont, te herdoo- pen in Dokter Baptiststraat, verder door den heer W. C. J. I. Kipp, lid van Gedepu teerde Staten van Noord-Brabant, door den pater Salvator Booms en pater Wis- mans, rector van het gymnasium te Me- gen. De jubilaris ontving talrijke geschen ken, meest van onbekende gevers. Ook uit de omliggende gemeenten was de belangstelling zeer groot. Dokter Baptist sprak in de Raadszaal een kort dankwoord. Vervolgens vond in het Raadhuis een zeer druk bezochte receptie plaats. School kinderen brachten den geliefden arts een zanghulde op het plein voor het Raadhuis, terwijl ook de plaatselijke harmonie zich heeft doen hooren. HEDEN: Jeruël: Bidstond te 87a uur nam. „Oud-Hortuszicht": Leidsche Radiover. te 8 1/4 uur nam. Dinsdag. Burchtzaai: Vergadering der N.S.B.J spreker mr. Van der Goes van Naters. Jeruël: Bijbelbespreking te 8 uur nam. Leidsche Schouwburg. 2e Concert Mij- voor Toonkunst. Nam. 8.15 uur. Morschweg 59: Stadsevangelisatie te 8 uur nam. Pniël: Vragenavond dr. Rlemens. 8.15 uur nam. Noordwijk-aan-Zee (Jullanaweg 27)Geref. Bond. Spr. ds. Fokkema van Amstelveen. 7V> uur nam. DIVERSEN. Woensdag Inst. v. Pracventieve Genees kunde. Medisch Opvoedkundig Bureau (Boerhaavestraat 21). Half drie tot half vier Inenting tegen dlphterie 45 uur nam. Woensdags: inst. v Praeventieve Ge neeskunde Consultatiebureau voor Alco holisten 8 uur nam. Vrijdags: Inst t Praeventieve Genees kunde. Consultatiebureau voor Beroeps keuze. 45 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg. 8 uur nam. „Episode". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Trianon-Theater, Breestraat. 8 uur nam. „Suikerfreule". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. doorloopend van 27>/> en vervolgens om 8 uur. Casino-theater Hoogewoerd 49. 8 u. n.m. „De Jantjes". Zondag nam. 4 uur en 8 uur. Lldo-Theater Steenstraat 39. 81/4 u. n.m. •Becky Sharp". Woensdag- en Zaterdagnam. 2'/» uur. Zondag nam. 2 uur, 4>/i uur en 8 u. 15. Roxy-Theater, Haarl. str., 7 uur nam. „Haar grootste succes". De apotheek Hooigracht 48 Is dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheld" echter van nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der Apotheken wordt van Maandag 20 tot en met Zondag 26 Januari a.s. waargenomen door de apotheken: p. du Croix, Rapen burg 9. tel. 807; E. B. de Metz, Kamer- lingh Onneslaan 28, tel. 3553 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8. Oegstgeest, tel. COMMISSIE ONTBONDEN. Ontbonden ls de commissie, aan welke werd opgedragen het onderzoek van de vraag, of, en in hoeverre, de financieele verhouding tusschen het Rijk en de inter communale tramwegen, die ln het belang van het verkeer tot stand moeten worden gehouden, behoort te worden gewijzigd; aan den voorzitter, de leden en den secre taris dier commissie is dank betuigd voor de door hen in deze functie bewezen be langrijke diensten. W. F. RIS OVERLEDEN. Te Amsterdam is overleden de heer W. F. Ris, Jarenlang voorzitter en nadien eere-voorzltter van den Nederlandschen Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters. o VERSPREIDE BERICHTEN. Frans Ernst Blaauw, de bekende na tuurliefhebber en eigenaar van „Gooiiust" te 's-Graveland, is Zaterdag ln den ouder dom van 75 jaar overleden op Huize „Gooiiust". o Naar wij vernemen zal het stoffelijk overschot van jhr. mr. dr. E. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer Woensdagmid dag a.s. op de Noorderbegraafplaats te Groningen teraarde besteld worden. o UIT NED. OOST-INDIË. UNIFORME VERKEEKSSEINEN. SEMARANG, 18 Jan. (Aneta) Het Hoofdcommissariaat van Politie diende bij den Resident een voorstel in om te komen tot een uniforme regeling in Ned.-Indlë van teekens, te geven door verkeersagen ten. Voorgesteld wordt de teekens, welke thans in Holland gelden, over te nemen. PALEMBANG SOLLICITEERT NAAR HOOFDPLAATS-VACATURE. PALEMBANG, 18 Jan- (Aneta) Naar het „Palembangsch Nieuwsblad" van be voegde zijde verneemt, heeft de burge meester van die plaats aan de Regeering een voorstel verzonden, strekkende tot verkiezing van Palembang als hoofdplaats van het toekomstige gouvernement Su matra. Uit de verschillende, hierbij aan gevoerde, argumenten blijkt dat deze keuze bijzondere voordeelen biedt. De voorstellen zijn zoodanig opgesteld, dat de vestiging voor het gouvernement geen financieele bijdrage, noch kósten, noodig maakt. BANDJIR. SOERABAJA, 18 Jan. (Aneta) Door een buitengewoon zwaren regenval ls nabij Blitar een bandjir ontstaan waar door de spoorlijn Blitar—Malang over een lengte van 70 meter is stuk geslagen. 2—2

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 6