LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 20 Januari 1936 DE OORLOG. TELEGRAMMEN. IAAT/TI BERICHTEN BINNENLAND. Moord op een Priester te Geisteren. Reorganisatie van het Zuidelijke Abessijnsche leger? DJIBOETI. 20 Jan. (Reuter). Stetani deelt mede. dat de overwinning van de Ita lianen bij Dolo ernstige gevolgen heelt voor de binnenlandsche politiek van Abes- synië. Naar verluidt heeft de Negus Ras Desta naar Addis Abeba ontboden en den Turk- schen generaal Werb Pasja opgedragen het Zuidelijke Abessijnsche leger te reorgani- seeren. dat thans in wanorde is. De nederlaag wordt te Addis Abeba als zeer ernstig beschouwd aangezien Ras Desta een schoonzoon van den Negus wordt beschouwd als een groot krijgsman en omdat zijn leger op Europeesche wijze was bewapend en in loopgraven, geheel door technici aangelegd, was verschanst. De nederlaag van Ras Desta heeft der halve niet alleen het Zuidelijk leger gede moraliseerd doch ook de Noordelijke troe pen. Verder wordt door Stefani medegedeeld dat de Abessijnen in de slag bij Dolo ge bruik hebben gemaakt van dum dum-ko- gels. de wonden van vele inlandsche Ita- liaansche soldaten toonen dat duidelijk aan. De Negus bedient een mitrailleur. DESSIE, 20 Jan. (Reuter). Volgens be richten die in het hoofdkwartier van den Keizer zijn ontvangen, zijn bij het bom bardement van Korem aan het Noordelijk front dat dezen dag door 3 Italiaansche vliegtuigen is uitgevoerd. 4 burgers gedood en 7 gewond. De Keizer van Abessynië heeft gisteren zelf met een mitrailleur het vuur geopend op een Italiaansch verkenningsvliegtuig dat over Dessie vloog. De Negus kon het toestel dat op groote hoogte vloog, niet onder schot krijgen. Het Italiaansche legerbericht. ROME. 20 Jan. (Reuter). Maarschalk Badogllo seint het volgende 101ste leger bericht: Het leger van Ras Desta, dat bij de Garale Dorin werd verslagen, wordt zon der ophouden door onze troepen vervolgd. De afdeelingen ran generaal Graziani zijn het gebied der Galle Borana binnengerukt en hebben den 18den Januari Fittoe, dat 230 K.M. van Dolo ligt. bezet, waarbij ze vijandelijke groepen, die tegenstand boden, verspreidden. De achtervolging wordt voort gezet. Langs de karavaanwegen treffen onze troepen troepen vluchtelingen aan, die in ellendigen toestand verkeeren en zich over geven, terwijl ze om water en levensmid delen vragen, daar de proviandeerings- dienst der Abessijnsöhe achterhoede totaal gedesorganiseerd is. Zelfs langs de Dava Parma en de Webbi Gestro rukken onze colonnes snel op, waarbij ze vijandelijke afdeelingen ver spreiden. Aan het Noordelijk front zijn luchtmacht en artillerie zeer actief. Op de geheele linie tussdhen Makane en de Fakarri heb ben verkenningen plaats. INBRAKEN. Gisteren is op" verschillende plaatsen in de stad ingebroken. De belangrijkste slag werd geslagen gis teravond tusschen 8 uur en halftwaalf ten huize van den winkelier L. J. K„ in de Heerenstraat 35, waar een bedrag van circa f. 900.werd ontvreemd. De inbrekers hebben zich vermoedelijk door opensluiting toegang verschaft tot t perceel, waarvan de bewoners afwezig waren. De politie heeft althans geen spo ren van braak kunnen vinden. Daarna hebben de dieven het geheele huis door zocht en uit een drietal geldkistjes, staande in een linnenkast op de bovenvoorkamer het bovengenoemde bedrag ontvreemd. Gisternamiddag tusschen halfdrie en 9 uur is eveneens ingebroken in den winkel van P. H. aan de Doezastraat 24. waar eenige sieraden en wat kleingeld worden vermist. DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN DEN ENGELSCHEN KONING. LONDEN, 20 Januari. (Reuter). Nu ook de Hertog van Kent is aangekomen, heeft Koning George al zijn kinderen, met uit zondering van den Hertog van Gloucester, die zelf met keelpijn in Buckingham Palace te bed ligt. gezien. Koningin Maud van Noorwegen, de eenige nog in leven zijnde zuster van den Koning, wordt voortdurend op de hoogte van den toestand gehouden. LONDEN. 19 Januari. (Reuter i. De ka tholieke aartsbisschop van Westminster heeft gistermiddag aan alle parochies in zijn diocese een rondschrijven gezonden, waarin hij de geestelijkheid opwekt, in de kerken openbare gebeden te organiseeren voor het herstel van den Koning. Tegen den avond hebben de pastoors van alle Katholieke kerken van het diocees Southmark opdracht ontvangen, voor het herstel van den koning te bid den. welk voorbeeld zonder twijfel overal navolging zal vinden. De aartsbisschop van Canterbury heeft het volk verzocht, voor den koning te bid den. .haten wij allen bidden voor het leven, dat voor dit land van zoo groote beteekenis is. Dat het leven van den koning weder op volle kracht kome", zoo luidt zijn aansporing. Ook in alle kerken te Melbourne werden speciale diensten gehouden, waarin werd gebeden voor het herstel van den koning. LONDEN, 20 Jan. (Reuter). De Koning heeft niet veel last van pijn. De genees- heeren hebben geadviseerd Zijne Majesteit zooveel mogelijk met rust te laten, opdat hij rust en slaap hebben kan. Men doet opmerken dat de sterke vorst en de droge lucht der laatste dagen een ongunstige factor zijn bij bronGhiale aan doeningen. Een verandering in het weer zou heilzaam werken. Gelukkig is vanmorgen te Sandringham het weer beter geworden. Het was niet zoo koud en de zon scheen. LONDEN, 20 Jan. (Reuter). Hedenoch tend is te Sandringham House de Privy Council gehouden, welke o.a. werd bijge woond door Sir John Simon en Mac Donald' teneinde de leden van den regentschaps- raad te benoemen, welke gedurende de ziekte des konings de loopende kwesties zal afhandelen. Deze bijeenkomst vond plaats in een kamer naast het slaapvertrek van den Koning. De beslissing een regentschapsraad te benoemen kan worden beschouwd als een aanduiding, dat de ziekte waarschijnlijk van langen duur zal zijn. Gisteren is een nieuwe vooraad zuurstof aangekomen ter behandeling van de bron- chiale kathar van den koning. De telegrammen, welke nog immer toe- stroomen, toonen de algemeene droefheid en sympathie, overal wordt voor het her stel van den koning gebeden. LONDEN, 20 Januari j?Reuter). Vanmor gen is men gereed gekomen met de voor bereiding van de zitting van den Kroon raad. De leden van den raad zullen aan de drempel van de ziekenkamer bijeenkomen. Men verwacht, dat de zitting zéér kort zal zijn. LONDEN, 20 Jan. (Reuter). De ziekte des konings heeft ook haar schaduw ge worpen op de effectenbeurs. Koopers tre den uiterst voorzichtig op en de koersen waren bij de opening wegens gebrek aan steun iets lager. Later trad een lichte ver betering in. LONDEN. 19 Januari (Reuter). Ramsay Mac Donald en Sir John Simon, die aan het ziekbed van den Koning vertoefden, zijn hedenavond te 8 uur van Sandringham vertrokken. Het bulletin van hedenmorgen. LONDEN, 20 Januari (Reuter). Te 9.45 hedenmorgen is een officieel bulletin ge publiceerd van den volgenden Inhoud: „De Koning heeft een rustiger nacht gehad. In den toestand van Zijne Majesteit is geen verdere verandering ingetreden. DE ZITTING VAN DEN VOLKENBONDSRAAD. GENEVE, 20 Jan. (Reuter). Hedenoch tend te 11 uur is de zitting van den Vol kenbondsraad begonnen, met de gebruike lijke besloten zitting. Alle leden van den raad zijn vertegenwoordigd door hun delegatie leiders, o.a. Laval, Eden, Aloisi en Litwinoff. Voor de zitting had een onderhoud plaats tusschen Laval en Aloisi. President Bruce (Australië) herdacht den overleden president der ontwapenings conferentie Arthur Henderson. BH zijn woorden sloten zich Laval. Eden. Beek en de Madariaga aan. De vertegen woordigers van Turkiie en Portugal roem den Henderson als den apostel van den vrede. Litwinoff zeide dat Henderson veel heeft gedaan voor een betere verstand houding tusschen Engeland en Rusland. Het is niet zijn schuld dat de ontwape ningsconferentie is mislukt. Hierna hield de Raad zich bezig met een reeks technische kwesties. DE VLOOTCONFERENTIE. TOKIO, 20 Jan. (A.NE.) De minister van marine heeft in een admiraals conferentie over de Londensche vloot- conferentle den leiders der marine aange spoord alle krachten in het werk te stel len, teneinde de crisis welke kan ont staan na het mislukken der conferentie het hoofd te bieden. ONDERZOEK INZAKE WAPENINDUSTRIE WORDT TEGENWERKT. WASHINGTON, 20 Januari (Reuter). Aan J. P. Morgan en anderen is medege deeld, dat zij niet, zooals was bepaald, op 23 Januari voor de senaatscommissie voor- het onderzoek inzake de wapenindustrie behoeve te verschijnen, aangezien het onderzoek tijdelijk is gestaakt. Dit houdt verband met het feit, dat 't de commissie aan de noodige fondsen ontbreekt, daar in den Senaat krachtige oppositie wordt gevoerd tegen het beschikbaar stellen van nieuwe gelden. o JAPANSCHE RIJKSDAG ONTBONDEN. TOKIO, 20 Jan. (A.N.P.). De regeering heeft de ontbinding van den rijksdag aan gekondigd. In een oproep spoort de regee ring het volk aan eensgezind te blijven. o ONTKENNINGEN VAN BERLIJN EN TOKIO. LONDEN, 20 Jan. (Reuter). Zoowel Ber lijn als Tokio ontkennen officieel dat tusschen Duitschland en Japan een ver drag Is geteekend inzake wederzij dsche bijstand in gevat een der beide landen wordt aangevallen. VERKIEZINGEN IN EGYPTE. CAIRO, 20 Jan. (A.N.P.) De verkiezin gen voor het nieuwe parlement, overeen komstig de herstelde grondwet van 1923, met algemeen direct kiesrecht zijn be- paald op 10 Maart as. o DE AGA KHAN OP DEN WEEGSTOEL. BOMBAY. 19 Jauarl (A.N.P.). De gebeur tenis van het gouden jubileum van den Aga Khan als leider van de Ismaelieten, hetwelk in geheel Azië is gevierd, was de plechtigheid waarbij zijn gewicht werd be paald. Dit gewicht aan goud, de waarde van f. 25.000 vertegenwoordigende, werd hem n.l. als jubileumcadeau geschonken. De Aga Khan heeft een deel onder de ar men verdeeld. o NED. BOND VAN TECHNICL Het zilveren jubileum der Leidsehe afd. In de feestelijk versierde groote zaal van .Den Burcht" heeft de afd. Lelden van den Ned. Bond van Technici Zater dagavond in een genoeglijk samenzijn haar 25-jarig bestaan herdacht. De voorzitter der feestcommissie, de heer A R van der Loos. richtte zich in zijn openingswoord in het bijzonder tot de vertegenwoordigers van het hoofdbe stuur. den Neutralen Leidschen Bestuur- dersbond de Federatie van erkende Leic- sche installateurs en de Ver. van Mathe- i sianen en wenschte vervolgens het be stuur der jubileerende af deeling geluk I met haar 25-jarig bestaan. Spr. dankte i uit aUcr naam de tegenwoordige bestuurs leden en hun voorgangers voor alles wat zij voor de afdeeling hebben gedaan en hoopte, dat hun wensch ook in de toe komst tot voor de leden gunstige resul taten zou leiden. Tot besluit van zijn in leiding bracht spr. hartelijk dank aan al len, die aan de voorbereiding van dezen avond hun moreelen en finantieelen steun hebben willen geven. De afdeelingsvoorzltter, de heer A. van der Hoogt, die hierna het woord verkreeg tot het releveeren der geschiedenis van de afdeeling. herinnerde aan de eerste pro- paganda-vergadering, welke op 21 Dec. j 1910 hier ter stede werd gehouden en i welke tot gevolg had, dat op 19 Jan. 1911 met 16 leden de vereeniging werd opge richt. De eerste voorzitter was de heer Fortanier. die achtereenvolgens werd op gevolgd door de heeren Meyn, Mulder, Nijhof, de Ridder, Nieboer en van der Hoogt, Een van de eerste acties, welke het bestuur voerde, was voor den vrijen Zaterdagmiddag, welke eerst in 1918 met succes werd bekroond. Voorts werden er vele lezingen en excursies gehouden. In Maart 1915 kwam voor het eerst de op richting van een werkloozenkas ter sprake welke eenige jaren later definitief tot stand kwam. Omstreeks 1918 was het ledental geste gen tot 108. Drie jaar later werd het 10- jarig bestaan feestelijk herdacht en nog eenige jaren later stond de afdeeling op het hoogtepunt van haar bloei. Daarna gaat de goede organisatiegeest verloren, waardoor vele leden de afdeeling verlaten. Zoo komt in 1925 de fusie met den Alg. Ned. Bond van Teekenaars en Opzichters cn den Ned. Bond van Metaaltechnici tot stand. Aan het slot van zijn historisch overzicht bracht spr. hulde aan de heeren Verhaar en Nieboer. die van de oprichting af lid der afdeeling zijn, in onderscheide ne functies veel voor haar hebben gedaan en alle andere leden tot voorbeeld ge steld kunnen worden. De secretaris der afdeeling. de heer Kruit betrok in die hulde ook den voor zitter, den heer van der Hoogt, die in de zelfde omstandigheden verkeert, reeds ge durende tien jaar het voorzitterschap be kleedt en daarvoor 7 jaar het secretariaat waarnam. Spr. verbond daaraan den wensch, dat de heer van der Hoogt nog vele jaren zijn functie zal kunnen en wil len waarnemen. Daarna was het woord aan den secre taris van het Hoofdbestuur, den heer Bering, die allereerst hulde bracht aan de heeren van der Hoogt, Nieboer en Ver haar en voorts constateerde, dat de fusie van 1925 helaas niet gebracht heeft wat men ervan verwachtte. De geest van ver deeldheid, welke wel specifiek-Neder- landsch schijnt, bleef ook in de gelederen der technische ambtenaren bestaan. Niet temin nemen wij ons bij een mijlpaal als deze voor ernstig te zullen streven naar vereeniging van alle technici in één bond- In het bijzonder deed spr. een beroep op de activiteit van alle jongeren om aldus krachtdadig mede te werken aan den uit bouw der organisatie. Ook de steun der echtgenooten is daarbij noodzakelijk. Laten wij ons, aldus spr., niet blind sta ren op de donkere toekomst, doch het oog gericht houden op de zon. die immers al tijd achter de wolken schijnt. Laten wij er voor zorgen, dat de strijd, welke de hand arbeiders voeren voor een betere regeling hunner rechtspositie en voor gunstiger ar beidsvoorwaarden, niet wordt gestreden over onze hoofden heen en dat onze plaats aan de conferentietafel niet onbezet blijft. Juist in den tegenwoordigen tijd, waar de werkgevers alle moeite doen om de kracht van de vakbeweging te breken, is het zaak een strijdvaardig leger te formee- ren. De Ned. Bond van Technici biedt plaats aan alle hoofdarbeiders en technici, die zich willen groepeeren in een vak-organl- satie op politiek-onafhankelijken, dus neu tralen grondslag. In een krachtig slotwoord wekte de heer Eering daarna op tot aansluiting als lid. Als overgang naar het feestelijke ge deelte van den avond werd gelegenheid ge geven tot het aanbieden van gelukwen- schen, hetgeen gepaard ging met de aan bieding van bloemstukken. Achtereenvol gens werd zulk een bloemhulde gebracht door het Bondsbestuur, door den Neutra len Leidschen Bestuurdersbond, de zuster- afdeeling Delft, de Ver. van Mathesianen en het strijkje. De verzorging van het vroolijke deel van het programma was opgedragen aan het klein-kunstensemble „Leberto" uit Den Haag, dat zich op alleszins loffelijke wijze van die taak heeft gekweten. Zoowel de goocheltrucs van Leberto zelf, als de liedjes van Riek Bouwens en John Kloos verwierven luiden bijval, terwijl Bar ney C. Meeley voor de komische noot zorgde. Geen feestavond ware volledig zonder bal en het behoeft dan ook nauwelijks gezegd, dat tot besluit de beenen van den vloer gingen. Wanneer wij in het verloop van dezen feestavond een afspiegeling mogen zien van het vereenigingsleven, dan staat het er met de afd. Lelden van den N.B.T. ni:t si*"ht voor! o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: P. IJsselmuiden. Hoofdstraat 204, Sassenheim, lood- en zinkwerkersbe- drijf. huish. artikelen, gas- en electr.- artikelen enz. De zaken P. IJsselmuiden te Sassenheim en P. J. IJsselmuiden te Voorhout, zijn vereenigd en worden beide gedreven onder den naam: Firma IJssel muiden en Zonen (Beperkende Bepalin gen). Venn.: P. IJsselmuiden en J.C. IJs selmuiden, Sassenheim en P. J. IJsselmui den, Voorhout. Tenslotte hebben de langvingers nog een bezoek gebracht aan den winkel van W. P. S. aan de Aalmarkt 30. De buit be stond hier uit een bedrag van f. 16.en een aantal postzegels, terwijl ook verschil lende voorwerpen uit den winkel worden vermist. VER. GRONINGEN VOOR LEIDEN EN O. Bovengenoemde vereeniging hield Za terdagavond in de Jacobazaal van „Den Burcht" weer haar gebruikelijke Neijoars- vezide. Gemeenschappelijke spelen en voordrachten vulden dezen zeer gezelligen avond, waarbij weer bleek hoe de aanwe zigen als het ware door één grooten fa milieband verbonden zijn. Jammer dat niet meer leden waren opgekomen. Gistermorgen is op den Hooge Rijn dijk de personen-auto van den 37-jarigen M. J. D in brand gevlogen op het oogen- blik. dat de bestuurder de motor wilde aanslaan. Hij slaagde erin het vuur met zand te blusschen, doch niet nadat de auto reeds flink beschadigd was. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen: Maandag 13 Jan. 56 volwas sen personen: Dinsdag 14 Jan. 56, Woens dag 15 Jan. 57, Donderdag 16 Jan. 55, Vrij dag 17 Jan. 57 en Zaterdag 18 Jan. 55 vol wassen personen. De Leidsehe Ver. van Aardappel-, Groenten- en Fruithandelaaren heeft een protestvergadering belegd tegen het voor nemen van het gemeentebestuur om gced- koope groenten te verstrekken. Zaterdagavond is een begin van brand ontstaan in een kist met katoenafva staande in de fabriek van lampepitten en breigaren der N.V. van t H., Oude Rijn 31 Het vuurtje werd door een tweetal burgers met eenige emmers water gebluscht, zoo dat de uitgerukte poli":;rrandweer ges- dienst behoefde te doen. -o- DE VOLKENBOND EN DE SANCTIES. LONDEN, 20 Jan. (A.N.P.). De ochtend bladen zijn eenstemmig van oordeel, dat van de zitting van den Volkenbondsraad geen opzienbarende beslissingen kunnen worden verwacht. De „Daily Telegraph" schrijft, dat geen enkele der groote mogendheden lust heeft de leiding te nemen in de belangrijkste vraagstukken, speciaal in dat van een petroleum-embargo. De Britsche regeering is van meening, dat de Volkenbond op het oogenblik goed doet door in langzaam tempo op te treden. Dit geldt zoowel voor Oost-Afrika als voor Dantzig. Het blad meent, dat het hoofdpunt der agenda niet Oost-Afrika, maar de Danziger-kwestie is. De tijd is nog niet rijp voor het afkondigen van een petroleum-embargo, daar dat doelloos zou zijn, zoolang Italië elders zijn olie kan krijgen. Dit verhindert den Volkenbond niet de vredesmogelijkheden verder te overwegen en te onderzoeken of Italië zijn eischen wellicht heeft gematigd in ver band met de militaire moeilijkheden in Oost-Afrika. De pers der oppositie gelooft, dat de Volkenbond machteloos tegenover den oorlog zal staan indien niet Engeland de leiding op zich neemt. De bladen zijn verder van oordeel, dat verstrekkende besluiten niet kunnen wor den genomen in verband met de nieuwe moeilijkheden in het Fransche ministerie. I LYON, 20 Jan. (A.N.P.)In een druk be zochte vergadering van de nationale oud strijders zette de leider Jean Goy de hou ding der beweging ten aanzien van het ItaliaanschAbessynisch conflict uiteen. Hij verklaarde, dat de nationale oud- strijders geen oorlog met Italië wenschen en het meerendeel der Franschen zal niet toelaten dat de sancties in die mate wor den uitgebreid, dat een oorlog met Italië hiervan het gevolg is. BRAND EN EEN MINISTERIE. PARIJS, 20 Jan. (A.NJ?.) In een vleugel van het ministerie van arbeid is gisteren brand uitgebroken. Na een half uur was het vuur reed geblusctot, doch het schijnt dat aanzienlijke schade is aangericht. Verscheidene gewichtige docufhenten zijn verbrand. Onmiddellijk werd een onderzoek ingesteld. Naar verluidt koestert men argwaan ten aanzien van de oorzaak. Hierbij zou een belangrijke rol worden ge speeld door een rapport- aan een missie in Polen, dat naar men zegt verdwenen of vernietigd is. De verantwoordelijke chef heeft ver klaard dat men hem van verscheidene kanten heeft gewaarschuwd, dat de stuk ken in kwestie op een kwaden dag zouden kunnen worden gestolen; daarom heeft hij ze altijd goed weggesloten. o STORM OVER AMERIKA. NEW YORK, 20 Jan. (A.N.P.) In de stor men. welke de Zuidelijke Staten Florida, Georgia en Alabama hebben geteisterd zijn 17 personen om het leven gekomen. Een klein kind werd een halve mijl meegesleurd en eindelijk tegen een boom verpletterd. Ook veel vee verdronk. In New York en andere steden is een 20 tal personen om het leven gekomen, door de groote koude welke in het Noor den van het land heerscht. Het verkeer is gestremd; 20.000 mannen met 1500 vrachtauto's werken aan het vrijmaken van de wegen. o BOMAANSLAGEN. WARSCHAU, 20 Jan. (Reuter) In een Joodsche winkel te Lodz is een bom ont ploft tengevolge waarvan 3 personen wer den gewond. Ook een Joodsche apotheek te Otwok is door een ontploffing verwoest. De beide aanslagen zijn gepleegd door een nationale anti-semitische organisatie. DE DADERS NOG NIET BEKEND. ROOF BLIJKBAAR HET MOTIEF. Het dorp Geisteren, gemeente Wanssum, bij Venraay, is opgeschrikt door een laf- hartigen moord. De pastoor der parochie, de heer Litjens, is het slachtoffer gewor den van dit afschuwelijk misdrijf. Het was gisteravond reeds ver'over tie nen. toen de pastoor met zijn hond een wandeling maakte door den tuin, die aohter zijn huis is gelegen. In dezen tuin hebben de misdadigers hem overvallen en gewurgd. De daders of wellicht; de dader, want het is nog niet bekend of een of meer indi viduen dezen moord op hun geweten heb ben sleepten het lichaam van het slacht offer daarna door de tuindeur naar binnen. Zij moeten hem vervolgens nog een kogel door het hoofd geschoten hebben. De pastoor was op 'het oogenblik van ^et misdrijf niet alleen in huis. Zijn huis houdster, die gehoord werd. heeft ver klaard. dat zij reeds naar bed was gegaan en toen geschreeuw had gehoord, doch zij durfde haar kamer niet te veria/ten. Ook de koster, die in de onmiddellijke nabijheid woont, had rumoer gehoord. Hij snelde naar de pastorie en toen hij de deur ge sloten vond, haalde hij assistentie om de deur te forceeren. Bij zijn terugkomst was deze open, zoodat men vermoedt, dat de daders in den tusschentijd zich uit de voe ten hebben gemaakt. Toen men het huis binnendrong, vond men 't lijk van den pas toor in den gatng. Waar bij een nader on derzoek bleek, dat in de werkkamer alles overhoop gehaald was en het bureau was geforceerd, is het vrijwel zeker, dat roof zucht het motief van dezen moord is ge weest. Men weet intussohen nog niet. of er iets vermist wordt. Onmiddellijk na de ontdekking van het misdrijf waarschuwde men de politie en de marechaussee. De dader of daders zijn op het oogenblik nog niet bekend. De Officier van Justitie te Roermond bevindt zich op de plaats van den aanslag. o ERNSTIG ONGELUK TE ROTTERDAM. EEN DOODE EN ÉÉN GEWONDE. Doordat een stoomwolk op den Groenen Hilledijk te Rotterdam plotseling het uit zicht belemmerde, zijn gisteravond twee voetgangers aangereden door een auto. Een man, de 28-jarige J. Haringa, uit de Bothastraat te Rotterdam, is aan de ver wondingen overleden, terwijl zijn ver loofde, de 26-Jarige mej. D. v. d. M., uit de Pompstraat, een zware hersenschudding bekwam. o ALGEMEENE BOND VAN KOFFIEHUISHOUDERS EN SLIJTERS. Onder leiding van den voorzitter, den heer B. J. Warrenaar, heeft de Algemeene Bond van Koffiehuishouders en Slijters in Nederland vergaderd. De voorzitter constateerde, dat het be drijf, afhankelijk als het is van de alge meene welvaart, onder de crisis lijdt. De Overheid voelt dit blijkbaar niet zoo, want zij komt ons weinig of niet te hulp, zeide hij, maar hij maakte een uitzonde ring voor Den Haag, waar de personeele belasting op verzoek van den bond werd verlaagd. De Rijksoverheid kwam helaas op haar accijnsverlaging terug. Toch be rusten wij geenszins. Er moet uitkomst komen. De voorzitter zeide, dat door de lak- sche houding van andere organisaties het vorig jaar de sluiting van één dag niet doorging. De voorzitter verklaarde dat er oen scherpe actie zou moeten volgen en zette het plan daartoe uiteen. Dank zij de paraatheid van den bond heeft de Cen trale Vereeniging van den Gedistilleerd- handel bij de Staten-Generaal bezwaren tegen de nieuwe drankwet ingebracht. De regeling van het onbillijk hooge ver gunningsrecht zal funest voor de kleine zaken zijn. Ter vergadering bleek, dat sommige dezer honderden guldens meer vergunningsrecht moeten betalen. Voorts moet er beroepsrecht tegen beslissingen van B. en W. komen en verhooging van het minimum van vijf liter, in de wet ge noemd. Indien mogelijk, moet de wet lees baarder worden gemaakt. De bondssecretaris, de heer J. N. J. de Booy, gaf een verhandeling over den al- gemeenen toestand, waarvan hij aangaf, hoe door de voorgenomen centralisatie der Centrale Vereeniging van den Gedistil- leerdhandel ordening en saneering in het bedrijf kunnen komen. Hij verdedigde een voorstel tot aanvulling der Statuten met de ordeningsclausule. Dit voorstel werd aangenomen. De Bond zal voortaan hee- ten: Algemeene Nederlandsche Bond van Koffiehuishouders en Slijters. o EEN EXTRA-TREIN VOOR TWEE REIZIGERS. Service der Ned. Spoorwegen. Onze spoorwegmedewerker schrijft: Dezer dagen misten twee reizigers door verkeerde inlichtingen op het Centraal Station te Utrecht de aansluiting op den boottrein, die ongeveer 21 uur naar Hoek van Holland vertrekt. Goede raad was duur, daar de boot pre cies 11 uur naar Londen vertrekt. De chef wist echter raad, en liet een extra Dleseltrein voorkomen die de twee reizigers naar Hoek van Holland bracht, waar zij juist zeven minuten voor den ver trektijd der boot naar Londen nog arri veerden. Geen wonder dat de reizigers over £e „service" der Ned. Spoorwegen tevreden ■aren. 8—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2