mm m NIEUW CLUBGEBOUW DER CHR. PADVINDERS 76ste Jaargang MAANDAG 20 JANUARI 1936 No. 23257 0FFICIEELE KENNISGEVING Leidsch Crisis-Comité. STADSNIEUWS. Koning George's gezondheidstoestand v%9 -fWW Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES; 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarlet. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling "Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 235 per S maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. AFSLUITING PLANTSOEN. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat het gedeelte van het Plantsoen, gelegen tusschen de Korevaarstraat en de Kraaier- straat, met ingang van Dinsdag 21 Januari a s., tijdelijk voor alle rijverkeer zal zijn afgesloten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN Secretaris. Leiden, 20 Januari 1936. 7444 Giro No. 188690. Verantwoording van ontvangen giften over het jaar 1935: Lunchtafel Rotaryclub 53,29, 78,26,~27,53- A. K. 5; uitv. M.T.G.S. 37,50; X 2: L.S.C. opv. Fledermaus 668, X 2; B 25: Jr. A. M. O. 1,20: R. v. W. 2,50; dr. W. 2,50: prof. K. 5; rest cadeau dr. B. 2.50; N. N 25: Ver. Zangers 66,61; R. v. W. 2,50: Masc. coll. 664,16: prof. v. A. 25: Oud Militair St. 2x1: L.S C. 618: prof. K. 5; Gymn. 3.18; L.D.M. 2.65; Vr.g. 2,13; L.S.C. 970.50 Apr. t/m. Aug; Sportverg. Arva 5; De B. 3,30; fa. S. 12; v. W. 1,28: B. A. 400; v. O 24- R. v. W. 2,50; prof. K. 10 Periodieke bijdragen: 119 en 120ste coll. 645; 121ste en 122ste coll. 631,26; 123/4ste coll. 645.25; 125/6ste coll. 603.91. 127/8ste coll. 638.50, 129/130ste coll. 562,03: 131/ 132ste coll. 621.95. 133/4ste coll. 531,05; 135/6ste coll. 525,04: 137/8ste coll. 558.33; 139/40ste coll. 523.96. 141/2ste coll. 508.38: 143/4ste coll. 636.52: Verg. v. Huisvr. 255,50, 119.85, 70.90, 85.55. 108.05. 140,70 241,20; Mevr. R.-F. 12,— in totaal; J. B. 4.50; I. 60,in totaal. Prof. P. C. H 30 in totaal; Prof. J. D. 30— in totaal; mr. J. S. 12.— in totaal; M. H. V. f. 12,— ln totaal: Personeel C. en A. Br. 16,30, 14,10, 12,60, 13.30. 12,60, 12,60, 13,30, 12,60, 13.30, 12,80, 12,20, 11,70; Koninkl. Militair Inv. Huis 5,80, 5,90, 7,30, 5,70, 7,— 5,50 4.40, 2,—; Mej. N. N. te O. 14.50 in totaal! De penningmeester verzoekt de nog in omloop zijnde groene coliectebusjes te willen terugbrengen aan zijn adres: De Twentsche Bank Breestraat 81 of tele fonisch te berichten wanneer deze busjes kunnen worden teruggehaald. TREINVERTRAGING. Zaterdagavond toen trein 3395, die om 18.56 van Leiden naar Utrecht vertrokken was. om 19.12 van het station te Alphen zou vertrekken, kreeg de stationschef be richt, dat de spoorbrug (in vernieuwing) over de Gouwe niet meer gesloten kon worden. Juist toen de chef maatregelen had genomen om het reizigersverkeer over Boskoop-Gouda om te leggen, kwam be richt binnen, dat de spoorbrug gesloten was en de trein weer kon passeeren. Zoo doende vertrok de trein met een klein uur vertraging naar Utrecht. Ook het ver keer ln de richting Leiden kreeg belang rijke vertraging. De toestand van Koning George is onveranderd. Hij heetteen rustiger nacht gehad en niet veel last van pijn. Heden zal worden inge steld een bijzondere regentschaps* raad, ter behandeling van de kroonzaken tijdens de ziekte van den Koning. Deze zal vermoedelijk bestaan uit de Koningin, den Prins van Wales, den Hertog van York, den minister-president, den lord- kanselier en den aartsbisschop van Canterbury. GOUDEN DOCTORAAT. Donderdag a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat mr. J. Paulus te Nice (Fr.), oud minister-resident bij het gezantschap te Konstantinopel, aan de Leidsche Universi teit promoveerde tot doctor in de rechts wetenschappen. OPENING NIEUW TROEPHUIS DER LEIDSCHE CHR. PADVINDERS-VEREEN. Doordat het gezellige troephuis der Leid sche Chr, Padvinders-Vereeniging Papen gracht 18 door geregelde uitbreiding der troepen beslist te klein werd, moest door het Bestuur worden uitgezien naar een ruimere en betere gelegenheid. De Vereeni- ging Is hiermede buitengewoon geslaagd doordat het gebouwtje van de Studenten- roeivereeniging de Vliet Maredijk 131 vrij kwam. Nadat reeds eenige weken in dit ge bouw was geoefend, had Zaterdag de of- ficieele opening plaats. Wat voor een ge bouw! Alsof het speciaal voor de padvin ders gebouwd werd, voorzien van vaste wasohtafels, douohekamers en aan beide zijden een flinken tuin, waar vooral de Welpen in den zomer van kunnen profi teered Bovendien in de onmiddellijke om geving van den Leidschen Hout. Mooier kon het toch waarlijk niet! Om vier uur was de ruime benedenzaal van het troephuis grootendeels gevuld met belangstellenden en ouders, en even later kwam de troep van ruim 90 jongens en meisjes, voorafgegaan door hun „band" aangemarcheerd. Na opstelling in den tuin werd door den voorzitter, den heer L- Holte, de troepvlag op het nieuwe tehuis geheschen. Hij herinnerde aller eerst aan de vele prettige troepuren, door gebracht in het oude tehuis, aan de vele plechtige oogenblikken daar meegemaakt bij de installaties. Bijna allen hebben in het oude huis hun belofte afgelegd. Spr. hoopte, dat allen nog vele jaren hun be lofte zouden trouw blijven en zich het nieuwe gebouw zouden waardig toonen. Hierna nam de heer Goslinga namens de ouders het woord en betuigde zijn groote ingenomenheid met het keurig in gerichte gebouw, waar zoo vele jongens en meisjes hun vrije uren op zoo nut tige en aangename wijze doorbrengen. Spr. dankte de leidsters en de leiders voor de vele moeite, die zij zich getroosten, om op deze wijze mede te helpen aan dc op voeding van de Leidsche Chr. jeugd. Na dat door de aanwezigen het gebouw be zichtigd was, serveerden pioniersters de thee. Woensdagavond wordt de opening door de L-C-PV. feestelijk gevierd in het nieuwe gebouw. Door drukke bezigheden van de vele bestuursleden, kon dit Zater dagavond niet plaats hebben. EERSTE LUSTRUM MOND-ACCORDEONVER. „BRAVO". Een genoeglijke avond, In opgewekte stemming waren de jon gelui der Mondaccordeonver. „Bravo" Zaterdagavond tezamen, met ouders en belanghebbenden, ln de concertzaal Zomer- lust, ter viering van het eerste lustrum. Nadat „The Dutch Players" eenige mu zieknummers hadden doen hooren, was het woord aan den voorzitter den heer Jansen, die een kort openingswoord sprak. Hij heette allen, in het bijzonder de afgevaar digden uit Noordwijk, Katwijk en Sassen- heim welkom en wees in korte trekken op het veriheugende feit. dat de vereeniging haar eerste lustrum kon vieren. De heer Kienjet bracht zijn hartelijke gelukwen- schen over namens de ver. „Het nieuwe Tooneel", de heer Scheffers deed zulks namens de feestcommissie. De eerste bood een prachtige lauwertak, de tweede een fraaie lauwerkrans en een voorzitters hamer aan. De geschenken zullen onge twijfeld een mooi plaatsje vinden aan het vaandel! Nu was 't de beurt aan „de jongens van Bravo", om zich als vorige jaren, van him beste zijde te doen kunnen onder leiding van den heer v. d. Reyden. In verschillende vroolijke en accuraat gespeelde marschen hielden zij hun naam hoog: 't was als steeds een prettig gezicht de enthousiaste schare, gekleed in het wit-zwart te be luisteren. De leden hadden weer uitstekend gestudeerd, speelden uit het hoofd en waren vol animo aan den gang. Het, was jammer dat zij niet alle nummers van het programma konden uitvoeren, wegens ge brek aan tijd. De medewerking van het Nieuwe Tooneel sloeg ook danig in: diverse duetten werden gezongen en na de pauze volgde „Een angstige nacht", waarom hartelijk ge lachen kon worden. Een en ander verhoog de de gezellige stemming: de damesmede werkenden en de dirigent mochten mooie bloemen als dank in ontvangst nemen. Na afloop bleef men nog langen tijd in ge noeglijke en opgeruimde sfeer bijeen onder een dansje, waarbij de heer Bink de leiding had. terwijl „The Dutch Players" hun reputatie als dansorkest wisten op te houden. Het lustrum van „Bravo" is dus zeer geslaagd verloopen en het is ons een genoegen geweest de jeugdige accor deonisten weer eens te hooren! Ir. R. J. VERWIJS t. INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIKKELING. Filmvoorstelling in Trianon- en Roxy-Theater. Gisterochtend belegde de afdeeling Lei den van het Instituut voor Arbeidersont wikkeling een filmvoorstelling in de beide theaters Trianon en Roxy met als hoofd film „Ik ben een vluchteling". Na net openingswoord van den voorzit ter, den heer van Woudenberg, sprak de heer Wolfslag, secretaris der afdeeling een krachtige opwekking tot deelneming aan de door het Instituut te houden cursusavon den over „Het Plan van den Arbeid". Voorafgegaan door journaal en teeken film draaide de Warner-Bros film: „Ikben een vluchteling", waarin de hoofdrol wordt vervuld door Paul Muni. Deze aangrijpende sociale tendenzfilm geeft een blik in het leven der kettmggangers in Amerika. Ja mes Allen, een ten onrechte veroordeelde, ontvlucht uit deze hel. werkt zich omhoog op de maatschappelijke ladder, doch wordt door verraad weer een achtervolgde, die nergens rust vindt, voortdurend opgejaagd door de dienaren der Wet. Een boeiende film met sterk spel der hoofdfiguren! Vermeld werd nog, dat de volgende bij eenkomst een Oostersche tooneelochtend zal zijn. Wijlen de heer Verwijs. Gisteren is in zijn woning te Oegstgeest op 62-jarigen leeftijd plotseling overleden de heer ir. R. J. Verwijs, oivielingenieur en directeur der school van het Koninklijk Genootsdhap „Mathesis Scientiarum Geni- trix". In 1897 behaalde hij op 24-jarigen leef tijd het diploma van civielingenieur aan de Polytechnische School te Delft en verwierf sedert dien. in een veelzijdige praktijk een groote technische ervaring, voornamelijk in Duitschland. Toen de toestanden daar nijpend werden, is (hij naar Holland terug gekeerd. In 1915 tot bestuurslid van het Genoot schap M.S.G. gekozen, legde hij groote be langstelling voor de school aan den dag en toen hij zich in 1919 aanbood, als direc teur de leiding der school, maar tevens de ontworpen reorganisatie van het onderwijs- program uit te voeren, volgde dan ook dadelijk zijn benoeming. Hij aanvaardde die taak met groote opgewektheid, ver trouwende op zijn liefde voor het onder wijs en zijn groote werkkracht. De Nijver heidsonderwijswet van 1921, de voorberei ding der dagschool, die -in October 1922 werd geopend en de door de tijdsomstan digheden geboden maatregelen van hooger hand brachten hem steeds meer admini stratieve beslommeringen. Maar zijn leus bleef onverstoorbaar; de school gaat voor alles. Ook al was hij daardoor genood zaakt des avonds na afloop der schooluren vaak tot diep in den nacht, dat admini stratieve werk te doen, de verzorging van het onderwijs en van zijn leerlingen bleef zijn hoofdwerk. De heer Verwijs kende zoo goed uit de praktijk de behoefte aan technische ken nis en de daarvoor noodige huloweten- sdhappen. Daarbij hielpen hem zijn op voedkundig inzicht en zijn vaardigheid in het populair voorstellen de leerlingen te boeien en tot extra inspanning te prikke len. Niet alleen de jongens waren hem daar dankbaar voor, ook bij het leerarencorps stond hij in hoog aanzien. In welke mate de heer Venvijs populair was bij leerlin gen en oud-leerlingen bleek bij elke jaar vergadering of jaarfeestje; minder bekend dan deze huldeblijken is echter dat hij na zijn radiorede ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van het Genootschap, vele waardeerende brieven ontving van oud-leerlingen uit verschillende deelen der wereld. Met den heer Verwijs is een directeur heengegaan, die bij het bestuur, het leera- rencorps, oud-leerlingen en leerlingen in dankbare herinnering zal blijven. Foto Van Vliet, Leiden. ICr* J»*;*»? vl <m.'~ 'I 'kf De Leidsche afdeeling van den Ned. Chr. Padvindersbond heeft Zaterdag het nieuwe clubgebouw aan den Maxedijk het voormalige clubgebouw van „De Vliet" in gebruik genomen, bij welke gelegenheid bovenstaande foto werd genomen. NED. R.-K. TEXTIELARBEIDERS BOND „ST. LAMBERTUS". Het Zilveren Jubileum der afd. Leiden. De afdeeling Leiden van den R.-K. Tex- tielarbeidersbond St. Lambertus, heeft gisteren haar vijf en twintig jarig bestaan op waardige wijze feestelijk herdacht. De herdenkingsdag werd aangevangen met een gezongen H. Mis ln de kapel van het R.-K. Weeshuis, waar alle leden ter H. Tafel naderden en waarbij door den heer Jan Gordijn het „Ecce Panis", van Joh. van Leeuwen werd gezongen. Na de H. Mis vereenigden bestuur, feest commissie en leden zich aan een gemeen schappelijk ontbijt, waar de geest van goede kameraadschap wel bijzonder tot uiting kwam en waar de voorzitter der feestcommissie de heer Verhoog allen dank bracht voor de groote opkomst bij de gehouden kerkelijke vieringen. Spr. bracht dank aan het bestuur en de pioniers voor hun werken in de afgeloopen periode voor de vereeniging en herdacht de overleden leden, voor wier zielerust gezamenlijk werd gebeden. De afd. voorzitter de heer J. Gordijn, bracht hulde aan de feestcommissie en hoopte dat de feestdag een even schitte rend verloop mocht hebben als het begin van de viering heeft gebracht. In den namiddag recipieerden bestuur en feestcommissie in het gebouw van den R. K. Volksbond, waar de banier der vereeni ging in een palmengroep naast de be stuurstafel stond opgesteld en waar de bloemen van de R.-K. Tooneelver. „Von- BINNENLAND Te Oegstgeest is, 62 jaar oud, plotseling overleden ir. R. J. Verwijs, directeur van Mathesis Scientiarum Genitrix. (Stads nieuws, le Blad). De Tweede Kamer over den financieelen toestand van Suriname. (Binnenland, 2e Blad). Het motorwegverkeer in de knel. (Bin nenland, 2e Blad). Het 50-jarig bestaan van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbondreceptie te Amster dam. (Binnenland, 2e Bladl. Te Geisteren, bij Venraay, is gisteravond pastoor Litjens in den tuin achter do pastorie vermoord; de dader is onbekend. (Laatste Berichten, le Blad). Ontploffing te Groningen; analyst in brand geraakt en uit een raam gespron gen. Laatste Berichten, le Blad). Ernstig ongeluk te Rotterdam; één doode en één gewonde. (Laatste Berich ten, le Blad). BUITENLAND De kans op een regeeringscrisis is in Frankrijk zeer groot. (Buitenland, 2e Blad) De ziekte van koning George van Enge land. (2e Blad). De oorlog in Oost-Afrika; weinig nieuws (Buitenl., 2e Blad). Minister Kerrl over de verhouding tus schen Kerk en Staat in het Duitsche Rijk (Buitenl., 2e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. del", de afd. der bakkers „St. Raphael", de R. K. Bond van Werkmeesters „St. Joan nes de Dooper" en de afdeeling van den R. K. Transportarbeidersbond, aan de zaal een vriendelijken aanblik gaven. Schriftelijke gelukwenscnen waren bin nengekomen van den oud-adviseur pas toor Blom van Nieuwkoop en van het be stuur der Coöperatie De Eendracht. Deken Homulle vereerde het bestuur met zijn persoonlijk bezoek, bracht een hartelijk woord van hulde en gelukwensch aan de jubileerende vereeniging en wenschte Gods besten zegen toe op het reeds verrichte werk en dat wat in de toe- I komst wacht. De heeren Wiimer en Tobé complimenteerden het bestuur namens de R.-K. Raadsfractie,, terwijl de heer Wilmer tevens de gelukwenschen aanbood namens de N.V. de Leidsche Courant. Het hoofdbestuurslid van St. Lambertus, de heer v. d. Meijs bood, evenals de Volks bond-voorzitter de heer Nijhuis, met een toepasselijk woord hun gelukwenschen na mens den bond aan, terwijl de heer S. Strijk, voorzitter van den Bond van Bouw vakarbeiders zulks namens dezen bond deed. Verder werden gelukwenschen aangebo den door den heer Lombert namens de „H.K.W." door de afdeelingen Spoor- en Tram. den heer La Rivière namens „Von del" en het ziekenfonds St. Barbara, den heer J. v Ooyen namens een drietal af deelingen „Houtbewerkers", „Prop.club St. Petrus" en „Coöperatie Eendracht", afd. Kleermakers v. d. R.K. Volksbond, R.K. Werkmeesters, R.K. Fabr.arbeidersbond St. Willibrordus. afd. Slagers St. Joris. L.T, A.B., Metaalbewerkers en de R.K. Muziek- vereeniging Perosi. De diverse sprekers werden door den voorzitter beantwoord. De feestavond vormde het slot van de i feestviering. De zaal van Zomerlust was I tot in de uiterste hoeken gevuld toen te i circa kwart over acht de vier jubilarissen j met hun resp. vrouwen en vergezeld door den geestelijk adviseur kap. Hessing en den Bondsvoorzitter den heer v. d. Meijs onder eën Lang zullen ze leven" werden ingehaald, en na een openingswoord van den voorz. der feestcomm. den heer Ver hoog. door den heer v. d. Meijs werden gehuldigd. Een bijzondere hulde ontving de voor zitter. die thans 25 jaar den voorzitters hamer hanteert. De jubilarissen Th. Dik- hof, J. Verplancke en B Goddijn deelden m deze hulde en werden terecht aan alle leden ten voorbeeld gesteld, terwijl aan alle jubilarissen een diploma en couvert met inhoud werd ter hand gesteld. De di rectie van „Zomerlust" bood den voorzit ter een fraaien voorzittershamer aan, waarop de heer Gordijn ook namens de andere jubilarissen een dankwoord surak. Nadat de heer v. d. Meijs nog een pro pagandistisch woord gesproken had en het vaandellied door allen was gezongen, werd een begin gemaakt met het vroolijke gedeelte van den avond. The Melody Ma kers hadden er de stemming inmiddels reeds ingebracht Het duo Busch zorgde er op het tooneel voor deze er in bleef. Een gratis tombola hracht aan velen nog een aardig prijsje Sen collecte voor Werkloozenzorg bracht 1.12.07 op Na een gezellig samenzijn en een dansje waarbij „The Melody Makers" het muzikale ge deelte verzorgden, trokken allen welvoldaan over de viering van het zilveren jubileum huiswaarts.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1