HOYER COLPORTEURS(TRICES) B. en W van Leiden antwoorden op het sectie-verslag. OPENBARE VERGADERING LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Maandag 20 Januari 1936 Openbare veiligheid, volkshuisvesting en sociale voorzieningen. VRAGENRUBRIEK. LONDEN IN WATER EN WIND. RECHTZAKEN. stoomt nu Uw mantel 7402 voor f. 1.50 DEURENBERICHT DE CONCURRENT in. B. en W vervolgen; Openbare veiligheid De samenvoeging van politie en brand weer gaat geleidelijk voort. Benoeming van technisch personeel en aanschaffing van uitrustingen voor het personeel heb ben plaats gehad. De africhting van het politiepersoneel voor de brandweertaak geschiedt dagelijks De plannen voor den bouw van de nieuwe brandweerkazerne zijn nagenoeg gereed Voorstellen tot uit- bteiding of vervanging van het noodza kelijke brandweermaterieel zullen binnen kort worden ingediend. Zoodra de kazerne gereed is. kan de voorgenomen organisatie politie-brandweer in haar vollen omvang in werking treden. Het vaste brandweerpersoneel bekleedt momenteel nog dezelfde positie. Het meerendeel van dat personeel zal in de nieuwe organisatie in den rang van agent van politie worden opgenomen Zooals reeds meermalen is uiteengezet, acht de Burgemeester afschaffing van het klassenstelsel bij de politie niet gewenscht. In enkele gemeenten, alwaar dit stelsel is afgeschaft." bestaan eischen en voorwaar den. waaraan een agent moet voldoen, om bepaalde periodieke verhoogingen te ver krijgen Deze eischen en voorwaarden ko men overeen met, of zijn in sommige ge meenten zelfs zwaarder, dan de eischen en voorwaarden, welke in deze gemeente wor den gesteld voor bevordering van de ecne klasse naar de andere- Tegen de baldadigheid van de jeugd treedt het politiepersoneel zooveel moge lijk op. Verbetering zal in den toestand, die in het bijzonder in de Nederlanden ergerlijk is, eerst kunnen komen, indien de ouders er ernstig naar streven dit schandaal te helpen bestrijden. Een voorstel, om tot automatische re geling van het verkeer bij de Gijselaars- hank over te gaan. is in overweging. Mocht een dergelijke regeling, indien tot invoering wordt besloten, goede resul taten opleveren, dan zal invoering ook op andere punten in overweging worden ge nomen. De Papengracht en de Papenstraat vol doen in hun tegenwoordigen vorm niet als parkeerterrein. Dit vraagstuk wordt nader onder oogen gezien. Volkshuisvesting en Stadsontwikkeling Zooals bekend is, is het saneeringsplan BouwelouwensteegParadijssteeg nog in uitvoering: nadat de afbraak van de oude woningen en de straataanleg zullen zijn voltooid, kan met den bouw van de nieuwe woningen worden aangevangen. Verdere saneeringsplannen kunnen, mede met het. oog op de financieele om standigheden, thans niet onderhanden worden genomen. Inzake het bouwplan van de vereeniging „Ons Belang" kunnen wij mededeelen, uat de Minister van Sociale Zaken her haaldelijk. ondanks dat de plannen en de begrootingen meermalen werden gewij zigd. bezwaar maakte zijn medewerking te verleenen: de laatst bij den Minister in gediende begrooting. wees een gemiddelde huur aan van f. 4.88. doch de Minister vond die huur nog van dien aard. dat in de huidige omstandigheden voor het des betreffend plan geen rijkssteun kon wor den verleend Daarna heeft de vereeniging in Juli van dit jaar een andermaal gewij zigd plan ingediend: dit plan is nog bij de betrokken diensten in behandeling in ver band met een hernieuwd onderzoek naar het aantal leegstaande woningen, den toestand en den huurprijs daarvan, als mede naar de beweging van de huurprij zen in diverse huurklassen. Het College acht nog steeds geen aan leiding aanwezig, om in de bestaande wijze van exploitatie van de gemeentewoningen wijziging te brengen. In zake medezeg eenschap van de bewoners handhaaft de meerderheid van ons College haar stand punt. Bij het College is thans in studie een eerst kortelings van het Leger des Heils ontvangen plan betreffende de oprichting van een maatschappelijke inrichting, om vattende o m. een werkinrichting, ter ver vanging van de Stedelijke Werkinrich ting. en eenige woningen voor daklooze gezinnen Binnenkort hopen wij hierom trent nadere mededeelingen te kunnen doen. De ordening van het bouwbedrijf is een aangelegenheid, welke niet op het terrein der gemeente ligt, terwijl de ordening der bebouwing haar grondslag vindt in de Woningwet en de daaruit voortvloeiende regelingen, met name voor een belang rijk deel in het uitbreidingsplan, hetwelk o. i voor elke soort van woningbouw vol doende ruimte biedt. Dat de particuliere bouwnijverheid zich niet naar de bestaan de behoefte zou richten, is een bewering, welke oi. in haar algemeenheid onjuist is, al kan het dan ook wel eens voorko men, dat op een zeker tijdstip wegens aanbouw op ruimere schaal het aanbod van woningen in een bepaalde categorie grooter is, dan de vraag naar dergelijke woningen, of ook omgekeerd. hetgeen uiteraard van .verschillende factoren af hankelijk is. Ook de opmerking, dat door particulie ren geen arbeiderswoningen en zeker geen eengezinswoningen worden gebouwd, kun nen wij niet onderschrijven, daar juist gedurende de laatste jaren geheele com plexen arbeiderswoningen, zoowel bene den- als bovenwoningen als eengezins woningen door particulieren zijn gesticht. Sociale voorzieningen. Evenals het vorig jaar worden door een lid ook thans weder 5 maatregelen aan bevolen ter bestrijding van de werkloos heid. Het eerste middel, verkorting van den arbeidstijd, is thans nog niet rijp voor plaatselijke regeling. Omtrent het weren van vrouwelijk per soneel, waar mannelijk personeel te werk kan worden gesteld, herhalen wij. dat wij van oordeel zijn. dat indienstneming van mannelijke arbeidskrachten onder de hui dige tijdsomstandigheden aanbeveling verdient, voorzoover het niet specifiek vrouwelijke beroepen betreft of betrekkin gen, waarvoor om eenige bijzondere reden aan een vrouw de voorkeur moet worden gegeven, en voorzoover in een bepaald ge val overwegingen van socialen aard niet mede ten gunste van de vrouw pleiten. Het vervullen van meer dan een ge meentebetrekking door één persoon waarvan de vermijding als derde middel wordt aangeprezen wordt zooveel mo gelijk voorkomen. Niet steeds is 't even wel te vermijden wij schreven het ook verleden jaar reeds dat aan één per soon meerdere functies worden opge dragen. Aan het vierde middel, werkverruiming is reeds aandacht geschonken. Een uitbreiding van het onderwijs, als bij het vijfde middel bedoeld, zou niet al leen de kosten van het openbaar onder wijs belangrijk verhoogen. doch zou bo vendien leiden tot verhooging van de ge meentelijke vergoeding ten behoeve van het bijzonder onderwijs en aldus sommen vorderen, waaraan in de tegenwoordige omstandigheden niet kan worden gedacht Hierbij komt nog, dat tegenover deze extra-uitgaven niet zou staan het verval len van werkloozensteun, aangezien daar van i.c geen sprake is. Het van gemeentewege instellen van een onderzoek naar den toestand in de gezinnen der werkloozen zal een punt van overweging bij ons College uitmaken, terwijl ook het instellen van een speciaal onderzoek naar den stand van de werk loosheid onder de jeugd onder oogen zal worden gzien. Plannen om tot distributie van goed- koope groenten over te gaan, zijn in voor bereiding. Aardappelen worden voor een dergelijke distributie niet beschikbaar ge steld. Op de naleving van de besteksbepaling in zake het weren van niet-Leidsche ar beidskrachten op gemeentelijke werken wordt zoowel door den dienst van Ge meentewerken als door den Dienst voor Sociale Zaken toezicht gehouden. Ver schillende werkzaamheden, vooral bij op drachten aan speciale firma's, leenen zich evenwel niet voor uitvoering door over de Arbeidsbeurs betrokken werklieden, zoo dat in dergelijke gevallen ontheffing wordt verleend Het verwijderen van niet-Leidsche ar beidskrachten van een werk is slechts mogelijk met medewerking van den aan nemer, die den betrokken werkman moet ontslaan. Verwijdering b.v, met behulp van de politie is niet. mogelijk Bij over treding van de desbetreffende besteksbe paling kan echter wel ingevolge de in de bestekken voorkomende gebruikelijke be paling een bedrag op de aannemingssom worden gekort Bovendien zijn maatregelen getroffen, dat de opzichters streng toezien, dat de op het werk aanwezige arbeiders in het bezit zijn van een plaatsingskaart van de Gemeentelijke Arbeidsbeurs. De mogelijkheid van beperking van het overwerk van het personeel van den Dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon en den Dienst voor Sociale Zaken is in onderzoek. Het scheppen van werkgelegenheid voor blinden en andere onvolwaardigen is een zeer moeilijk op te lossen vraagstuk, het welk reeds meerdere jaren onze volle aan dacht heeft. Wat het bouwen van woningen voor ouden van dagen betreft, is in behande ling een verzoek van de Federatie van te Leiden en Omstreken gevestigde woning- bouwvereenigingen om op nader overeen te komen voet een perceel grond beschik baar te stellen voor den bouw door die instelling van eenige woningen voor ouden van dagen Bovendien werd om pracad- vies in onze handen gesteld een adres van de woningbouwvereen. „Eensgezindheid" om de medewerking van de gemeente te verleenen voor den bouw van een aantal arbeiderswoningen, waaronder eenige wo ningen voor ouden van dagen. Wij zijn bereid nog eens na te gaan, of aan een gebouw voor ouden van dagen behoefte is. De verstrekking van warm voedsel aan werkloozen en kinderen der bewaarscho len wordt door ons College overwogen. De posten. Bij de opmerkingen tjji.de diverse pos ten is al heel weinig nieuws. Inkrimping van het politie-personeel wordt niet moge lijk geoordeeld. Voorstellen tot verbetering van de Rijn- en Schiekade zijn te wachten. Het plantsoentje aan de Ververstraat wordt vernieuwd. Aan de Nieuwe Rijnbrug wordt gewerkt. Men is nog in bespreking met een tweetal constructie-firma's hier ter stede. J. van B„ te Noordwijk a. Zee Bijna alle door u bedoelde obligaties zijn ge plaatst; het bestuur der school heeft nog 3 obligaties a f. 250.over. rentende 5%. waarvoor geen belasting behoeft betaald te worden. Het bestuur der school krijgt elk jaar f. 2000van de gemeente Kat wijk als rente van de waarde, waarop het schoolgebouw getaxeerd is. Van die f. 2000 wordt de rente der obligaties betaald. DE THEEMS BUITEN HAAR OEVERS GETREDEN. PLANNEN EN PROJECTEN TER VERBETERING. (Van onzen Londenschen correspondent). Londen heeft z'n overstrooming. We hebben hier den laatsten tijd rijke lijk ons deel gehad var. alle wind en alle water die over Old-Europe zijn losgelaten. Uit alle deelen van ons werelddeel zijn storm-, regen- en waterberichten op on rustbarende wijze binnengekomen. Langs de Fransohe kusten, langs de geheele Noordzee; overal stormt en regent het; in Frankrijk is de streek naar Carsassone een meer geworden, wervelwinden over het Rijngebiedmaar wij hier op het Brit- sche eiland werden met al die gure win- tersche narigheid niet minder gezegend. Dag aan dag is het donker en miezerig, telkens komen zware regenbuien omlaag, het asphalt op de groote verkeerswegen glanst en weerkaatst 's avonds het licht der lantaarns en de voorbijschietende lichten der auto's in de kille, van water druipende City. En daarbij komt nu nog: de overstroo ming. In Londen zelf. merkt men er niet veel van. Maar de bladen brengen de laatste dagen foto's en berichten en zoo weet de Londenaar dat de overstrooming heeft plaats gevonden. Want Londen is een zeer vaag begrip. Het „Londen" van den Lord Mayor is lang niet het „Londen" van den Under ground, en dit zinkt weer in het niet bij „Groot Londen". Waar de eigenlijke stad ophoudt beginnen de buitenwijken, indu strieterreinen langs de Theems naar het Oosten, villaparken naar het Westen, en diep de rivier op tot Windsor. En vooral dn dit laatste gebied heeft men last van het water. Staat de Theems hoog langs het Embankment, in de City komt zij niet. De streek om Windsor heeft echter zwaar te lijden gehad, een streek die aan Hollandsche toeristen wel bekend is, om dat zij wel rondgezworven hebben rond de monumentale muren van het prachtige kasteel en verder op langs de lager lig gende velden aan de oevers van de Theems, die velden staan allen twee voet onder water. En niet alleen de prachtige weilanden rond het bekende Eton-college staan blank, maar ook het verkeer moet omgelegd worden, spoorwegen ondervon den overlast en het schilderachtige oude plaatsje met zijn echt Engelsche antieke huizen ondervindt van dit alles heel wat narigheid. Uit verschillende streken van het land komen bovendien dergelijke berichten bin nen, op veel plaatsen werd de toestand gevaarlijk, sloegen wegen kapot, werden bruggen overspoeld. En nog steeds houden de regens aan. de laatste dagen weer gepaard met toene- menden wind. die op het oogenblik zelfs de afmetingen van 'n formidabelen storm aanneemt. Het Theemspell is gelukkig de Jaatste dagen gedaald, maar niemand kan voorspellen dat er geen herhaling volgt, nu de storm weer vrij spel heeft. Nog kan men geen staat van de aangerichte schade opmaken. De Britsche regeering is bezig een ge weldig plan uit te werken, dat blijvende verbetering van de rivieren beoogt. Een plan dat dertig millloen pond zal kosten, en drie a vierduizend man gedurende vijf tien jaar aan arbeid zal helpen. Bij alle narigheid toch weer een lichtpunt. Want verschillende waterwegen in En geland blijken verwaarloosd te zijn. Voor een Nederlander een bijna onbe grijpelijke stand van zaken! Niet voor niets wordt een van onze belangrijkste ministeries „Waterstaat" genoemd, en is een groot deel van ons publieke leven hieraan onderworpen. Iedere sloot, ieder kanaaltje wordt in Nederland op kaart gebracht gecontroleerd, regelmatig uitge diept. Polderbesturen en waterschappen houden zich met dit speciale onderwerp bezig, en waar ln ons landje de „Holland sche graven" zijn uitgestorven, vindt men „dijkgraven" bij het dozijn. Hadden wij in Holland een tempel voor den oorlogs god, nooit zou deze gesloten worden, om dat de strijd tegen het vijandelijk element er altijd woedt. In Engeland, dat voor zoover geen berg land toch heuvelland is, is (op uitzonde ringen na) deze toestand onbekend. Het water vond altijd wel een weg naar zee. Pas in 1931 werd het land door het parle ment verdeeld in wat men bij ons „water schappen" zou noemen. Voor dien tijd waren de rivieren, althans in dit opzicht, een soort: „Niemandsland". Pas in den laatsten tijd gaat men een on derzoek Instellen naar de stroomsterkte van sommige rivieren! Boomstammen werden in het water geworpen en bleven daar, bruggen werden gebouwd, waarvan de bogen veel te smal waren om de stij ging van het water na hevigen regenval te verwerken. In heel Engeland bestaat behoefte aan kleinere en grootere kanalen. En pas nu, nu een noodtoestand is ge schapen, gaan deze „waterschappen" eerst goed aan het werk. Wel werden zij in 1931 ingesteld, maar hulp van de regeering bleef uit: er was geen geld! Ondanks het feit, dat een half millioen Engelschen door overstroomingen werden bedreigd, en nog meerderen met isolatie, en dat er ook in 1929 een zware overstroo ming van de Theems was Een goed overzicht van het reusachtigé werk, dat nu gaat beginnen, krijgt men, wanneer men hoort, dat 6800 mijl rivier wordt uitgediept of gekanaliseerd, ln 1938 hoopt men met het voornaamste gedeelte hiervan klaar te zijn. Ondanks hun, voor continentale verhoudingen, geringe lengte, kunnen stroomen als de Avon en Severn gevaarlijk worden, daar een aanhoudende regenval bij hun bovenloop van directen invloed is op hun stroomsterkte. Wat de financieele zijde van dit project betreft: de helft van het noodige geld zal door de regeering worden gefourneerd, de rest moet op andere wijze door de betrok ken bevolking worden bijeengebracht. En hier doet zich nog een moeilijkheid voor, die om een oplossing vraagt. Het blijkt, dat de stedelijke vertegenwoordi gers in deze „waterschappen" niet zoo ge willig zijn om mee te betalen als de lan delijke, daar de steden van het water niet zoo'n last hebben. En zoo voelt leder het meest voor z'n eigen belangen en moet men, evenals bij ons, en vermoedelijk overal op de wereld, telkens weer door schade en schande wijs worden en leeren, dat voor het grooter belang de kleinere belangen moeten wijken. GERH. VAN EYSSELSTEIJN. EEN KLACHT TEGEN „VOLK EN VADERLAND". Morgen te kwart over elf zal voor de meervoudige kamer der arrondissements rechtbank te Utrecht worden behandeld een strafzaak tegen den hoofdredacteur van „Volk en Vaderland" mr. S. A. van Lunteren. verdacht van schending van auteursrecht. De zaak is aanhangig ge maakt op aanklacht van den voorzitter en den secretaris-penningmeester van het R.K. Werkliedenverbond in Nederland, de heeren A. C. de Bruyn, lid der Eerste Kamer, en J. Scfhutte. Het betreft de publicatie in het num mer van Volk en Vaderland van 2 Maart 1935 van een vertrouwelijke circulaire van het R.K.W.V. aan de vakbonden, aangeslo ten bij het Reservefonds van deze organi satie. In deze circulaire werd mededeeling gedaan van het feit, dat de veibouwings- kosten der Drukkerij Lumax, waar de „Volkskrant" wordt gedrukt, de begrooting met aanzienlijk bedrag hadden overschre den, weshalve genoemd Reservefonds borg zou moeten blijven voor een leening. Als getuigen zullen worden gedagvaard de heeren De Bruyn en Schutte. Als verdediger van mr. van Lunteren zal optreden mr. van Vessem. Eigen zaak te Leiden, Korevaarstraat 7, Telef. 1800. TARIEF VAN SCHOENREPARATIE Heeren Zolen en Hakken, le soort f. 1.50 Heeren Zolen en Hakken, 2e soort f. 1. Dames Zolen en Hakken, le soort f. 1. Dames Zolen en Hakken, 2e soort f. 0.75 Reclame aanvullingswerk Heeren- en Dames zolen en hakken vanaf 60 ct. 2e soort en Reclame aanvullingswerk moet apart besteld worden. Schoen- reparatie kan in 1 uur klaar, mits het gave zolen en hakken zijn. Zoolleer, Rubberleer, Rubberzolen en hakken uiterst lage prijzen. - VAN WIJK'S LEERHANDEL HAARLEMMERSTR. 161 bij de Janvossensteeg. 7438 gevraagd, voor nieuw Geïll. Weekblad. Aanmelden hedenavond tusschen 78.15 uur, Hotel DU COMMERCE, Stationsweg 85a 7437 voor H.H. Tninclcrs en Groenten- en Fruithandelaren van Leiden en Omstreken. Op Woensdag 22 Januari, des avonds te 8 uur 15. In 't Nut van 't Algemeen, Steenschaur 21. 7422 Spreker, de lieer TJ. REITSMA, uit Rotterdam. Sec. Ned. Bond van Aard.-, Groenten- en Fruithandelaren. Onderwerp: Wat is het gevolg van groentendistributie voor Tuinder en Handelaar. Debat gewenscht. Namens het bestuur. JACS LA MAN. Yoorz. - G C. MANK, Secr. Onze verbouwing valt samen met een opruiming van dg hele yoorraad tegenj NATUURLIJK vrije bezichtiging NATUURLIJK ook nu volledige garantie NATUURLIJK wordt gaarne uit onze etalages geleverd. 56 ETALAGES 1500 MODELKAMERS KIPSTRAAT - ROTTERDAM 7396 HEDEN GEOPEND: Opslag- en Toonkamers van Prima Voordeuren, Kamer-, Glas- en Schuifdeuren, Lijst werk, Dorpels, Geschaafde Houtwaren en prima Triplex aan prijzen ver beneden alle concurrentie. 7406 VRAAGT PRIJSOPGAVE Deurenhandel, Hout- en Triplexhandcl HEERENGRACHT 9-11 TEL. 2820 - b. d. Nieuwe Rijn N.V. Leidsche Exploitatie Maatschappij voor Onroerende Goederen te Leiden. De trustee der 5"la Obli gatielening ten laste van bovengenoemde vennootschap roept obligatiehouders op tot het bijwonen eener Vergade ring, welke gehouden zal wor den op Maandag 3 Februari a.s. ten 11.30 ln een der bo venzalen van Hotel Krasna- polsky te Amsterdam. 7445 Punt van behandeling: Uitstel van rentebetaling. Indien op deze vergadering het verelschte kapitaal niet aanwezig mocht zijn, ten einde volgens art. 13 der trust- acte een bindend besluit te nemen, zal, met inachtneming van art. 13 en art. 18 der trustacte, een tweede verga dering worden gehouden op 17 Februari a.s. 2—4

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 14