De Italiaansch-Abessynische oorlog. 76**® Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 20 Januari 1936 Vierde Blad No. 23257 GEMENGD NIEUWS. THIJS IJS IN HET BETOOVERDE WOUD Italië en den Volkenbond. Reuter meldt uit Rome: Zonder te gelooven en zonder zelts te verlangen, dat de a.s. zitting te Geneve het Italiaansch-Abessijnsche vraagstuk nader tot een compromis zal brengen, meent men algemeen te Rome, dat het strekken zal om de internationale atmosfeer op te helderen en de zedelijke pressie te verminderen, welke op Italië wordt uitgeoefend. Het vertrek van Aloisi naar Genève, waartoe na rijp overleg besloten is, bewijst, dat de Italiaansche regeering van mee ning is, dat er voordeel gelegen is in een actieve verdediging van haar belangen. Het is waarschijnlijk, dat het besluit beïnvloed is door het feit, dat de jongste inlichtingen uit het buitenland Italië overtuigd hebben, dat er een zekere ontspanning gekomen is onder de sanctionistische staten Men hoopt, dat de Italiaansche delegatie, hetzij in de officieele zittingen, hetzij in de wandelgangen, de tegenwoordige ont spanning zal kunnen doen toenemen. Men beschouwt dus de zitting van heden als een étappe, die echter belangrijk kan zijn. De reactie in Italië op de rede van Eden bewijst, dat Italië thans, evenals in den tijd van Stresa, een premordlaal belang hecht aan de Europeesche samenwerking, aan de collectieve veiligheid. Wat men aan Genève verwijt, is zijn reglement toegepast ten bate van Abessy- nië, alsof dit land beschouwd kon worden als de gelijke van een Europeesch lid van den Volkenbond, Men heeft dus den vooravond van het debat te Genève benut om aan den Vol kenbond een memorandum te richten, dat tevens gepubliceerd werd, over de Abessijn- sche overtredingen van de internationale oorlogsregelen. Anderzijds moet de over winning van Graziani, volgens de Italiaan sche zegswijze, een einde maken aan de meening, die een neiging had om zich te verspreiden, dat het expeditie-corps tot werkeloosheid gedoemd was. Men wil dus gelooven, dat drie ideeën zich in het internationale milieu zullen ontwikkelen dat Italië besloten is zijn militaire actie voort te zetten en er de middelen voor heeft: dat het meer dan ooit voorstander is van Europeesche samenwerking dat eindelijk Abessynië den steun niet verdient, dien het ontvangt uit naam van een internationaal recht, dat het niet toe past. Stefani deelt mede, dat de woordvoerder van het ministerie van pers en propaganda de buitenlandsche journalisten heeft ont vangen en hun een copie van de foto's heeft verstrekt, welke als bewijsmateriaal naar Genève zijn gezonden, waaruit de staat van barbaarschheid blijkt, waarin Abessynië nog verkeert en de noodzakelijk heid van den beschavenden arbeid van de Italianen. De bombardementen van hét Roode Kruis. Ten aanzien van de bombardementen van het Roode Kruis werd nog medegedeeld, dat hiervan de Abessijnen de schuld zijn, want indien zij zich gehouden hadden aan de oorlogsgebruiken om hospitalen ver van de troepen te plaatsen, dan zouden deze inci denten niet hebben plaats gehad. Hetzelfde kan gezegd worden van het dooden van vrouwen en kinderen. Men moet zich af vragen, hoe men non-combattanten kan sparen, Indien zij de troepen volgen en zich tÜdens den strijd tusschen hen mengen? Verder moet er op worden gewezen, dat dikwijls zoogenaamde zendingen voor hospitalen in werkelijkheid wapenzendin gen zijn; zoo bevatte een kist, welke aan de Nederlandsche sanitaire missie was ge zonden, 16 geweren en 9 pistolen met mu nitie. Bij informatie bij het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis te 'sGra- venhage, werd ons medegedeeld, dat deze 16 geweren en 9 pistolen de bewapening van de leden der Nederlandsche ambulance uitmaken. Een en ander is volkomen ge rechtvaardigd ingevolge de desbetreffende •bepalingen van de Conventie van Genève. De Italiaansche pers gaat voort om bar- baarsche daden en daden van kwade trouw van de Abessijnen op te sommen. O.m. wordt gemeld, dat te Scelliot Italiaansche vliegtuigen tot op vijftig meter gedaald waren boven de tenten van het Abessijn- sche Roode Kruis, om te verifleeren of het werkelijk sanitaire afdeelingen waren, dat zij echter niet door dokters en verpleeg sters ontvangen werden, maar door een hevig afweergeschutvuur. Ook de Abessijnen verspreiden pamfletten. Naar het Duitsche nieuwsbureau uit Addis Abeba meldt, hebben thans voor het eerst zooiand de oorlog duurt. Abessijn- sche vliegtuigen strooibiljetten geworpen achter het Italiaansche front in het be zette gebied van Tlgré en in Eritrea. De laatste drie dagen zijn honderden kilo's roode en gele biljetjes uitgestrooid, die voorzien zijn van een koptisch Maria beeld en zich in het Amharisch en een andere landstaal tot de bevolking van Eritrea en het bezette gebied richten Men wijst er op, dat Italië al sinds den vrede van 1896 tracht Abessynië te ver dringen. De Italiaansche bedoeling was bij een economische penetratie het volk van de grensprovincies te wapenen en tegen het centrale gezag op te zetten. Reeds de vader van den thans overgeloopen ras Gugsa was door de Italianen omgekocht om tegen het centrale gezag op te staan. Itallë's aanbeveling tot het opnemen van Abessynië in den Volkenbond, diende al leen om het land zorgeloos te maken. Ten slotte wordt gezegd dat de bevol king van Eritrea veel minder vrijheid ge niet dan de Abessyniërs in hun eigen land. De nederlaag van Ras Desta. Over de nederlaag van Ras Desta ziin te Djiboeti de volgende bijzonderheden in omloop: Ras Desta had ruim 100.000 man in drie colonnes opgesteld voor Ganala Doria. Dawa Parma en de Webbe Siebeli. Volgens berichten van Italiaansche zijde zouden de verliezen meer dan 10.000 man bedragen. De hoeveelheid wapenen, mu nitie en levensmiddelen, die voor de Abes sijnen verloren ging zou bitzonder groot zijn. De op de vlucht geslagen troepen zouden door uitputting gedwongen zün hun gewonden achter te laten en op hun doortocht de dorpen die zii ontmoeten vrijwel leeg te plunderen om zich te kun nen voeden. Het bericht inzake de Italiaansche over winning nabij Dolo wordt in officieele Abessijnsche kringen als de .reinste fan tasie" gekenmerkt. Men verklaart, dat het terrein, waar de Italianen zouden zijn op gerukt door de Abessijnen slechts licht bezet was. De Abessijnsche regeering bestrijdt voorts het bericht, dat de Italianen een groot aantal krijgsgevangenen zouden hebben gemaakt Ten aanzien van het misbruiken van het Roode Krulsteeken wordt verklaard, dat het onzinnig is te beweren dat zulks het geval is. aangezien de veldhospitalen en ambulances overal onder leiding staan van Europeesche artsen. In het gebied van Danakil is het vol komen rustig De speciale correspondent van de „Po- polo di Roma", die zich had aangesloten bij een der colonnes van generaal Gra ziani, geeft een relaas van de overwin ning, die de Italianen in de nabijheid van Dolo hebben behaald. Hij deelt mede, dat de dagorder van Graziani, die in de Italiaansche kampe menten was aangeplakt, onder meer zelde: „Vervolgt den vijand zonder verwijl en grijpt hem aan". De Italianen hadden een uitgestrekt kampement bezet tusschen Dolo aan de Ganale Doria en Malcarie aan de Dawa Parma. om beschermd te zijn tegen alle aanvallen der Abessijnen. Zij hebben een aantal aanvallen gedaan op het vijande lijke kamp, waarbij zij langs de Ganale Doria en de Quebbogestro optrokken tot Lamba Kilindi, Boekoerale Anino en Areri. De luchtmacht bombardeerde stelselmatig alle Abessijnsche formaties, die langs de Ganale Doria oprukten en zich herhaal delijk in de bosschen trachtten te ver schuilen. Bij het ondergaan der zon be sloot het Italiaansche commando tot den aanval over te gaan en de colonnes kre gen bevel, op te rukken. Op den 12den Ja nuari werd den geheelen dag doorgemar cheerd langs de rivieren; lichte tanks gin gen aan het leger vooraf. Nadat den vol genden dag de plaats was gepasseerd, waar de Zweedsche ambulance door bommen was getroffen, kreeg men contact met den vijand, die zich in een bosch in hinderlaag had gelegd en de Italianen met geweer vuur ontving. Twee bataljons Somali-sol- daten traden, gesteund door de lichte tanks, tegen de Abessijnen op, die zich in een sterke stelling verschanst hadden. De luchtmacht en de artillerie brachten vele mltrailleursposten tot zwijgen. Het gevecht duurde den geheelen nacht en ook den volgenden dag voort. Bij het aanbreken van den dag vielen de Abessijnen de Italiaansche gemotori seerde afdeelingen aan, doch zij werden teruggeslagen door het moordend vuur der mitrailleurs. Op den avond van den 14den verminderde de weerstand van de Abes sijnen langzamerhand, waarna de Ita lianen tot den laatsten stormaanval over gingen. Na een bloedigen strijd namen zij een honderdtal vijanden gevangen en maakte zich meester van twee machinege weren en een radiozender. De gemotori seerde colonnes rukten daarna op tot 200 kilometer van de oorspronkelijke basis. Abessijnsche successen in het Noorden. Volgens uit Addis Abeba ontvangen be richten van het Abessijnsche Noordelijke front hebben de troepen in de streek van Aksoem verdere vorderingen gemaakt. Vol gens geruchten, die nog geheel zonder eenige bevestiging zijn, zou zelfs de heilige stad bij een nachtelijken aanval in han den der Abessijnen gevallen zijn. Nog steeds Italiaansche troepen naar Afrika. In de afgeloopen week is wederom een divisie Italiaansche troepen het Suez-ka- naal in de richting Oost-Afrlka gepas seerd. Voorts passeerden het kanaal 196 soldaten en 817 arbeiders, die naar Italië terugkeerden. Eden naar Genève vertrokken. De Britsche minister van buitenlandsche zaken Eden is gisteren naar Genève ver trokken, waar hij voor het eerst in zijn tegenwoordige functie zal deelnemen aan de beraadslagingen in den Volkenbonds raad. Eden wordt vergezeld door den par lementairen onderstaatssecretaris van bui tenlandsche zaken Lord Cranborne. Het is nog niet bekend, hoe lang Eden te Ge nève zal blijven. Zweden en de sancties. De minister van buitenlandsche zaken, Sandler, heeft in de Tweede Kamer van den Rijksdag een redevoering uitgesproken over buitenlandsche politiek, waarin hij zich uitsluitend bezig hield met de sanc tiekwestie en de neutraliteitspolitiek van Zweden. Zweden, zoo verklaarde hij o.m. zou uit den Volkenbond kunnen treden, maar niet uit Europa. Wat op het oogenblik gebeurt is een treurspel. Zoowel een verzwakking van Italië als een koloniale veroverings oorlog zijn niet in het belang van Italië. In Zweden heeft men met genoegdoening gezien, dat de Volkenbond na het uitbre ken vair den Italiaansch-Abessijnschen oorlog zich in staat getoond heeft zijn principes ernstig te verdedigen en dat er geen andere uitweg bestaat dan deel te nemen aan de collectieve maatregelen. In- t.usschen heerscht in Zweden geen ver deeldheid in de opvatting, dat het land aan militaire sancties niet behoeft deel te nemen. Wat de economische sancties daarente gen betreft, die vormen een duidelijke ver plichting, waaraan men zich hoogstens door uit den Volkenbond te treden zou kunnen onttrekken. Het is overigens niet in het belang van Zweden, voorbarig den dood van den Volkenbond te verwachten. Sandler besprak vervolgens de heteeke- nis van de medewerking van Zweden aan BERUCHTE INBREKERS GEARRESTEERD. Amsterdammers, die te Nunsueet hadden ingebroken. Het vermoeden van de met het onder zoek belaste politieambtenaren, dat de in den nacht van 14 op 15 dezer in de melk fabriek van J. E. Schaap aan den Elburger straatweg te Nunspeet gepleegde inbraak, waarbij de daders drie mannen en een vrouw, die door een nachtwaker ontdekt werden doch wisten te ontkomen, het werk is geweest van enkele beruchte leden van het Amsterdamsche inbrekersgilde, is juist gebleken. Op verzoek van den burgemees ter van Nunspeet en den Officier van Justitie te Zwolle ziin in de hoofdstad drie mannen en een vrouw aangehouden, ter wijl een tweede vrouw In haar woning te Diemen werd gearresteerd. Deze laatste heeft vermoedelijk in de auto waarmede de daders zün ontkomen, het resultaat van de inbraak afgewacht. De mannen ziin zeer beruchte inbrekers, met name hun leider, die als Witte Nelis" bekend staat en reeds vele straffen heeft ondergaan en zelfs, na een eenige jaren geleden in de Reguliersbreestraat ge pleegde inbraak, naar Amerika is gevlucht. Ook daar heeft hij wegens diefstallen met braak eenige iaren in de gevangenis door gebracht Na zijn terugkeer in ons land werd hti voor de inbraak in de Reguliers- breestraat gearresteerd, doch moest wegens gebrek aan bewijs worden vrijgelaten. Ofschoon de bende tot nu toe niets heeft uitgelaten, zijn er sterke aanwijzin gen voor hun schuld. Het onderzoek loopt mede over de vraag, of een of meer van de gearresteerden betrokken ziin bli in braken welke den laatsten tijd in zuivel fabrieken ziin gepleegd en waarbij gebruik is gemaakt van dynamiet voor het forcee- ren van brandkasten. DE ROOFOVERVAL TE AMSTERDAM. De auto was tweedehands in de hoofdstad gekocht. De politie is er in geslaagd de Chevro- letauto. waarvan de daders van den mis lukten overval op een geldtransport aan den overkant van het LJ te Amsterdam zich hebben bediend, te identificeeren. De wagen is door een van de bendeleden te Amsterdam tweede hands gekocht. De verkoooer is met den gearresteerden man die op 't oogenblik is ingesloten in het politiebureau aan den Adelaarsweg. gecon fronteerd. doch heeft hem niet herkend. Een van de beide voortvluchtige indivi duen moet den wagen dus hebben gekocht. Hoewel de politie den arrestant reeds verschillende malen aan een verhoor heeft onderworpen blijft de man volhouden, dat hii niet weet wie ziin beide kameraden zijn en dat niet hij het is geweest, die het geld uit de auto van de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij heeft wegge nomen. o MEDEPLICHTIGHEID AAN ROOFOVERVAL BEKEND. Het misdrijf reeds verjaard. Zaterdag vervoegde zich aldus de „Maandagmorgen" aan de Marechaus seekazerne te Oss zekere van D. aldaar, die door gewetenswroeging gekweld, zijn hart voor de Marechaussee wilde uitstorten. De man bekende, dat hij in het Jaar 1924 zich schuldig had gemaakt aan medeplich tigheid aan een roofoverval. Tezamen met een tweetal kornuiten, zekere van G. en van B. uit Oss had hij het plan opgemaakt den landbouwer B. te Berghem van zijn spaarduitjes te beroo- ven Het drietal had inderdaad het snoode plan volvoerd. Des nachts waren de man nen de boerderij binnengedrongen waar zij den landbouwer en diens echtgenoote op hun bed overvielen en ernstig mishan delden. De buit was slechts zeer gering. De onverlaten wisten ongehinderd te ont komen en het misdrijf werd nimmer op gehelderd. Nu de stroom van bekentenissen der Ossche misdadigers als een lawine is neergestort heeft ook van D. zijn mede plichtigheid aan het misdrijf niet langer kunnen verzwijgen. De man toonde veel berouw en voelde zich na zijn bekentenis aanmerkelijk opgelucht. De Marechaussee kon hem echter de verblijdende mededee- ling doen, dat hij wegens dit feit niet meer vervolgd kon worden, daar het misdrijf na tien jaar was verjaard. Het behoeft dan ook geen betoog, dat de boetvaardige zon daar, opgewekt de kazerne verliet. Van zijn mededeelingen is echter proces-verbaal opgemaakt o TWEE MANNEN BEDWELMD IN EEN GARAGE. Gevolg van benzinedamp? Den 60-jarigen A. Baars en den 19-jari- gen P. A. Bos, is in een garage te Rotter dam een ongeluk overkomen. Zij waren naar een garage aan de Struisenbrug- dwarsstraat gegaan om een auto, die dien avond nog gebruikt moest worden, schoon te maken. Toen ruim een half uur later de eigenaar zijn wagen kwam halen, schrok hij hevig, in de garage twee mannen be wusteloos op den grond te zien liggen. De eigenaar bracht beiden zoo spoedig moge lijk naar buiten, waarna hij telefonisch geneeskundige hulp inriep. Toen de am bulance-auto van den Geneesk. dienst verscheen, bleek het noodzakelijk de slachtoffers zuurstof toe te dienen om de levensgeesten op te wekken. Gelukkig slaagde men na geruimen tijd daarin, hoewel de toestand, waarin de beide mannen verkeerden, nog zoodanig was, dat zij in het ziekenhuis aan den Bergweg moesten worden opgenomen. Het ongeluk moet worden geweten aan benzinedamp, welke in de garage, die ge- ruimen tijd ongebruikt is geweest, was blijven hangen. Tel. de „historische zitting" van den Volken bond, waarin besloten werd tot sancties en stelde in het licht, dat de Zweedsche be reidwilligheid om aan deze maatregelen deel te nemen nog steeds ongewijzigd en voortdurend van kracht is. Wat echter het olie-embargo betreft, is een afwachtende houding de eenig moge lijke, zoolang de olie-uitvoerende landen geen standpunt hebben bepaald. ONGEVAL OP ZEE. Gisterochtend arriveerde te IJmuiden in de Visschershaven de Engelsche treiler „The Ietrarch Grimsby 945". Een van de opvarenden had tijdens het visschen het ongeluk met zijn rechterhand tusschen een linch bekneld te geraken, waardoor hij twee vingers brak. De matroos is onder behandeling van een dokter gesteld. AANVARING OP DEN NIEUWEN WATERWEG. Gistermorgen heeft op den Nieuwen Waterweg door den zwaren mist een aan varing plaats gehad tusschen de binnen komende Batavier II en het eveneens naar Rotterdam opvarende vaartuig Caspan Maru, van Japansche nationaliteit. De steven van de Batavier II drong aan bak boordzijde van het Japansche schip diep in de boeing, zoodat de verschansing ern stig werd beschadigd, evenals een deel van de achtersteven. Het Japansche schip was ter hoogte van de Vulkan haven uit de koers geloopen waardoor de Batavier die achter op kwam met den Japanner in botsing kwam. De Caspan Maru is naar Schiedam op- gestoomd en de Batavier II naar Rotter dam. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. o IN EEN SLOOT GEREDEN EN VERDRONKEN. De groentehandelaar Buunders uit Beesd was Zaterdagmiddag met een ge sloten auto naar Leerdam geweest, om daar eenige kisten fruit te halen. Op den terugweg kwam de wagen ten gevolge van de gladheid van den weg bij Acquoy te slippen, kantelde en geraakte in de sloot. De chauffeur kwam met het hoofd in het water terecht en kreeg ongelukkigerwijze de lading van den auto boven op het lichaam. Eerst na eenige oogenblikken passeerde een vrachtauto van de firma Varsseveld uit Leerdam. De bestuurder bracht zijn wagen onmiddellijk tot staan. Hij verwijderde de kisten doch het bleek toen reeds te laat te zijn. De groentehandelaar bleek reeds te zijn overleden. NA HET OVERLIJDEN VAN KIPLING. Het stoffelijk overschot van Kipling is Zaterdagmiddag overgebracht naar de kapel van het ziekenhuis te Middelsex. Op de kist, die voor het altaar geplaatst en met de Britsche vlag bedekt is. ligt een eenvoudig bouquetje viooltjes, neergelegd door mevrouw Baldwin, de vrouw van den minister-president. Kipling zal worden begraven in West minster Abdij, in den „hoek der dichters". De plechtigheid zal Donderdagmiddag plaats vinden. STIER ALS BRANDSTICHTER. Te Biervliet is de groote landbouwschuur van den heer Dusjarduyn afgebrand. De oorzaak was. dat een losgebroken stier eerst een benzinemotor en daarna een brandende lamp omwierp. Al het vee kon worden gered. De landbouwwerktuigen gingen verloren. Verzekering dekt de schade. BUITENLANDSCH GEMENGD. ÏVELVELSTORM EISCHT VIER DOODEN. Naar uit Fyffe in Alabama wordt ge meld, is aldaar een berghelling, waarop zich vele farms bevonden, door een plot seling opstekenden wervelstorm geteis terd. De kracht van den storm was zóó groot, dat de boerderijen werden vernield en ontzaglijke schade werd aangericht. Volgens de tot dusverre ontvangen be richten, zijn op zijn minst vier personen gedood, terwijl talrijke anderen min of meer ernstige verwondingen opliepen. MEER DAN DUIZEND DOODEN IN COLUMBIA? De minister van arbeid en industrie is teruggekeerd van een tocht door de pro vincie Marino, die verleden week geteis terd is door aardbevingen en aardver schuivingen. Hij deelde mede, dat het aantal dooden wordt geschat op meer dan duizend. LOCOMOTIEF RIJDT OP WEG WERKERS IN. Bii Granthal in het graafschap Lincoln lEng.) is een locomotief op een groep van twaalf wegwerkers ingereden. Vijf arbei ders werden gedood, de andere zeven zwaar gewond. DE AANMAAK VAN MUNITIE IN DE VEREENIGDE STATEN. De minister van buitenlandsche zaken, Cordell Huil. deelt mede, dat hij den pro- cureur-generaal een lijst heeft doen toe komen met de namen van een dertigtal kleine maatschappijen, die munitie ver vaardigen, teneinde tegen haar de noo- dige maatregelen te doen nemen, aange zien zij zich niet hebben iaten inschrijven bij het ministerie van buitenlandsche zaken, zooals de neutraliteitswet dit voor schrijft. o HET PROCES-HAUPTMANN. Gouverneur Hoffman, de aanklager Wil- lentz en een van de rechters in het proces tegen Hauptmann, hebben brieven ontvangen, waarin zij met den dood worden bedr-igd. NACHTELIJKE SCHIETPARTIJ. Eenige individuen hebben een nachte lijken overval gepleegd op het hoofd der gemeente-politie van Jerez de la Fron tera en een guardia civil en beiden zwaar gewond. Zij namen vervolgens de vlucht. Een arbeider, die van het gebeurde ge tuige was, werd gedood. De aaroa.lers namen de wijk naar een cabaret te Aroos de la Frontera, waar zij werden achterhaald door een luitenant en drie leden der guardia civil, op wie zij een aantal schoten losten, tengevolge waarvan de luitenant werd gedood. Zijn ondergeschikten beantwoordden het vuur, als gevolg waarvan twee der aanvallers werden gedood en een derde zwaar werd gewond. VLIEGONGEVALLEN. „Associated Press" verneemt uit La Paz, dat iemand den autoriteiten aldaar heeft medegedeeld, dat hij een driemotorig vliegtuig, op weg van Cochacamba naar La Paz, bij Challavinto heeft zien neerstor ten. Er zouden dertien dooden zijn. Een vliegtuig van de civiele luchtvaart- school is in de nabijheid van Bologne in Noord-Italië neergestort. Het toestel sloeg tegen een vrouw aan. die op slag gedood werd. De piloot kwam eveneens om het leven. Een inzittend luitenant werd ern stig gewond. NIEUWE TEMPEL OP DEN ACROPOLIS ONTDEKT? Tijdens werkzaamheden ter versterking van de fundeeringen van den tempel der Ongevleugelde Nike op den Acropolis.-heeft men onder dit monument de sporen ont dekt van een anderen tempel, waarvan men den aard thans tracht vast te stellen. Men veronderstelt, dat het hier een ande ren tempel der Ongevleugelde Nike betreft, die nog ouder is dan de tot nu toe bekende. BOER DOODT VROUW EN BEIDE KINDEREN, In het dorpje L'Hermitain (Fr.) heeft een boer in een vlaag van verstandsver bijstering ziin vrouw en ziin twee kinde ren. die lagen te slapen, gedood, om ver volgens zelfmoord te plegen. Hii heeft nog een brief achtergelaten waarin hii een verklaring van zijn daad geeft en om vergeving vraagt. ZES DOODEN BIJ AUTO-ONGELUK. Te Vetlanda. in de provincie Smaaland in Zweden is een auto in een rivier ge stort waarbü de 6 inzittenden allen om het leven kwamen. 5. Nog immer drijft het kleine vaartuig voort; de richting is, naar 't Thijs toeschijnt, pal Noord. De stroom vloeit door een streek, waar onze vriend nog nimmer is geweest, en hij wordt nu toch ook wel zeer bevreesd Hooge rotsen staan er om hem heen, maar lan dingsplaatsen ziet hij geen. Als hij dan nog een poging om te sturen maakt, is hij ook het roer nog kwijt geraakt tot overmaat van ramp. Maar Thijsje geeft geen kamp terwijl hij voort drijft, onbestuurd, en spiedend in de ronde tuurt, besloot hij rustig af te wachten, waar nu de wateren hem brachten.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13