LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 17 Januari 1936 VI//CUERI_ BERICHTEN DE OORLOG. TELEGRAMMEN. LIBERALE STAATSPARTIJ „DE VRIJHEIDSBOND". Lezing over het Plan van den Arbeid. In de Jacobazaal van „Den Burcht" hield de heer W. Lubberink, leeraar in de staathuishoudkunde te Haarlem 'n lezing voor de Liberale Staatspartij „de Vrij heidsbond over „Socialisme en zijn Plan van den arbeid". Mr. A. J. Romijn, voorzitter der plaatse lijke afdeeling. wees in zijn openings woord op de groote propaganda, welke ge durende den laatsten tijd voor het Plan wordt gemaakt. Daarom, zoo vervolgde spr., hebben we dan ook gemeend een spe ciale vergadering te moeten beleggen, op dat ieder zal weten wat dit veel besproken plan ons zal brengen. Vervolgens verkreeg de heer Lubberink het woord. Wanneer, zoo ving spr. zijn be toog aan. ons gevraagd wordt of wij het plan steun willen verleenen, dan antwoor den wij daarop met een volmondig neen. Verleenden wij wel steun, dan zouden wij tevens steun verleenen aan de Marxisti sche politiek, aan een politiek van klas senstrijd en verdeeldheid. Het plan is ge heel in tegenstelling met de liberale be ginselen en in al zijn deelen voor de libe ralen onaanvaardbaar. Spr. betitelde het Plan. nadat hij een aantal citaten had voorgelezen, van den geestelijken vader van dit product, den Belg Buset, als een stuk Marxistische klas senstrijd. Vervolgens vergeleek spr. de S.D. A.P. met den kwakzalver, die met een ge leerd gezicht, bij den zieke komt. die door alle geneesheeren is opgegeven. In de geschiedenis hebben we verschei dene socialistische experimenten gehad,, zooals b.v. in Zuid-Amerika, Duitschland en Rusland; overal zijn die pogingen mis lukt, en ook hier is dit experiment tot on dergang gedoemd. De S.D.A.P. stelt in het Plan de positieve crislspolitiek tegenover de „fatale" politiek van 't kabinet-Colijn. Door het aan de gemeenschap brengen van de nationale bank. wil ze de koop kracht doen stijgen. Dit is volgens spr. een groote onjuistheid, want wanneer men den kapitalisten een deel van hun kapitaal ontneemt en dit onder de arbeiders brengt dan zal zeer zeker de koopkracht der ar beiders toenemen, maar in dezelfde mate zal die der kapitalisten afnemen; het eeni- ge wat men dus bereikt, is een verschui ving van de koopkracht van de eene volks groep naar de andere. In het Plan wordt gezegd dat het doel is, voor zoover mogelijk, bestaanszeker heid te brengen met een behoorlijk bestaanspeil. Zoolang echter het bui tenland blijft volharden bij zijn pro tectionisme, is dit voor een klein landje als het onze, dat in zoo hooge mate af hankelijk is van den internationalen han del. onmogelijk. Eerst wanneer er weer sprake is van een vrij en onbelemmerd ruilverkeer, kan een behoorlijk bestaans peil verzekerd worden. Over de kwestie, hoe aan geld moet worden gekomen voor de voorgestelde uit voering van groote werken is men het, al dus spr., in S.D.A.P.-kringen zelf niet eens. Het financieele deel van het Plan is vol gens spr. het gevaarlijkste en onbetrouw baarste van alles. Spr. tracht dat aan te toonen door het voorlezen van een aantal citaten uit werken van socialistische voormannen. Volgens het plan is ook in dustrialisatie noodzakelijk in verband met de volksuitbreiding. Spr. lichtte met ver schillende cijfers toe, dat bijna over de geheele wereld de bevolking afneemt en ook in ons land zal de toename weldra haar toppunt hebben bereikt. Verder ver weet spr. de S.DJ1P. een groote onstand vastigheid. Vroeger werd de arbeiders- Klasse als de redder van de wereld voor gesteld, maar nu blijkt, dat het aantal arbeiders niet groot genoeg is, wordt ook de langen tijd verfoeide, middenstander van stal gehaald. Een positieve welvaarts- politiek. aldus spr., moet gericht zijn op verlaging van het welvaartspeil, op een scherpe waarneming van de gebeurtenis sen in het buitenland en op het aankwee- ken van goede ondernemers, vaklieden, enz. en ten slotte op een afdoende ver nietiging van het klassenstrijdfront. Jarenlang hebben de liberalen de fout begaan voor het socialisme op zij te gaan. Spr. hoopt dat dit uit zal zijn. Er zijn vele socialismen. Langen tijd was het Nederlandsch socialisme een afspiege ling van het Duitsche, nu is het meer naar het Zuiden georiënteerd. Wie garandeert ons, dat de S.D.A.P. het juiste socialisme verkondigt? De productie in den socialistischen staat zal volgens spr. niet rationeel geschieden. Vervolgens wees spr. nog op den achter uitgang waarmede de socialisten in vele landen te kampen hebben. Wanneer, zoo eindigde spr. zijn door tal rijke aanwezigen aandachtig gevolgd be toog, de socialisten werkelijk de Neder- landsche- cultuur wilden verdedigen, dan zouden het liberalen zijn. Nadat de heer Lubberink nog enkele vragen had beantwoord, sloot de voorzitter met een dankwoord deze vergadering. -O- RH. KLUBO ESPERANTISTA. Genoemde club hield gisteren haar ge wone jaarliiksche ledenvergadering. De voorzitter herdacht in het kort het afge- loopen jaar en sprak de beste wenschen uit voor het nieuwe jaar. Hierna volgde voorlezing der notulen welke onveranderd werden goedgekeurd In het keurige jaar verslag wordt o.a herinnerd aan de toe treding van den geest adv. pater v. d. Eynden de beide streekdagen in Wormer- veer en Rotterdam, prooaganda-avonden, het jaarfeest de competitie enz. Daarna was de penningmeester aan 't woord, die kon mededeelen dat dit jaar sloot met een batig saldo van f 40. Wegens periodiek aftreden van voorzit ter en penningmeester kwam daarmede bestuursverkiezing aan de orde. Met algemeene stemmen werden de heeren van der Meyden en van der Weyden als zoodanig herkozen, terwijl in de vacature van bibliothecaresse Fino Falke benoemd werd. Vervolgens werden eenige huishoudelijke zaken behandeld o.a. de viering van 't a.;. 10-iariv bestaan der club wedsttiden in eigen krip" enz. Na de rondvraag waarin de 'eden blijk gaven van medeleven sloot de voorz'tter op een vergevorderd uur deze gezellige vergadering op de gebruikelijke wijze. PROPAGANDA-AVOND CHR. HIST. JONGERENGROEP. Rede van den heer J. M. Kriiger Jr. De Chr.-Hlst. Jongerengroep alhier had gisteravond in de Stadsgehoorzaal een propaganda-samenkomst belegd, welke zeer goed geslaagd is. De avond werd o.m. bijgewoond door enkele raadsleden. Het muziekgezelschap „Symphonla", onder leiding van den heer Plu, zorgde reeds geruimen tijd voor den aanvang voor opgewekte muziek. Even na acht uur sprak de voorzitter, de heer Groot Enzerink, de openingsrede uit, na vooraf In gebed te zijn voorgegaan, waarna gezongen werd; „Mijn schild en mijn betrouwen". Na allen welkom te hebben geheeten, sprak de voorzitter een kort propagan distisch woord. Er zit groei in ons werk, maar gelet op den C.-H. aanhang moeten de vleugels breeder uitgeslagen worden. Het doel der Jongerengroep is kennis bij te brengen omtrent politieke, sociale en eco nomische vraagstukken gezien vanuit C - H. beginsel, en jongelui aldus op te voeden tot zelfstandig denkende kiezers Meer dan ooit is de jeugd vatbaar voor bouw; maar ook meer dan ooit is beginselvastheid eisch van den tijd. De heer J. M Krijger Jr., lid der Tweede Kamer, sprak hierna over „Om de Een heid?" Moet men onder jongelui, aldus begon spr propaganda maken voor de politiek? Nu? In deze dagen van spanning in de ziel van onze jeugd, spanning onder ons volk en tusschen volkeren en wereld- deelen? Nu het gaat: er op of er onder! Nu zelfs het Christendom in gevaar is! Moeten liever niet alle principieele ver schillen op zij gezet worden? Er behoort moed toe, maar dan moed der overtuiging, om te propageeren, dat het beginsel voor op moet gaan. God twist met de volken, oudat er afval is en afwijking van Gods Wet en getuigenis. Het gaat bij de C.-H. om de eenheid van ons volk, en terugkeer tot Gods openbaring. Meerderen pleiten voor eenheid, zoowel NSB. als prof. Vls- scher. De laatste, pleitend voor eenheid onder de belijders van den Christus, kan bij de C.-H. terecht, daar vindt hij zeker, wat hij thans zoekt. De Unie heeft bestaansgrond, als partij mag zij klein zijn, als drager van het Chr. Nationaal beginsel wortelt zij diep in de ziel van het Nederlandsche volk, heeft zij vat op alle lagen der bevolking. De rechtsgrond van het bestaan der Unie ligt ln de eerste plaats hierin, dat zij zich buigt voor Gods woord. Niet de macht lokt de C.-H maar wel het gezag van dat Woord. Maar is er met zulk een beginsel te regeeren? Is politiek niet de kunst om te regeeren? Is dan het C.-H. beginsel al leen voor theoretici, maar gespeend van alle praktijk? Gelukkig niet. De C.-H. staat met beide voeten op den grond, zij heeft haar vertegenwoordigers in elk openbaar college. Aan den verkiezingsstrijd doet zij wèl mee, maar haar strijd houdt steeds een getuigenis ln: terug naar het Chr Nationaal beginsel, en steeds is het afwachten, hoe het volk reageert op deze getuigenis. Blijkt er instemming, dan geeft dat verantwoordelijkheid en daaraan ont trekken de C.-H. zieh jiiet. Het gezag is Gode zij dank gelegen ln handen van het Huls van Oranje. De Overheid, regee- rend namens de Kroon, werkt ln het belang van het volk en daardoor met medewerking van het volk. Voorop blijft echter staan het gezag van Gods Woord. Neutraliteit vloekt met den Godsdienst en strijd met de Souverelniteit Gods. De aarde is des Heeren, daarom is er geen plaats of terrein, waarop de C.-H. Gods Geest niet willen laten inwerken. De band tusschen politiek en godsdienst is dus zeer sterk, is trouwens niet van dezen tijd, maar reeds eeuwen door geweest. Steeds gaat het er om of God of de mensch, Schrift of Rede op den voorgrond sta. Het roepen om den sterken man, in welken vorm ook is een nieuwe uiting van dezelfde tegenstelling. De geest uit den af grond, die alles aan zijn voeten zal onder werpen, komt steeds meer opzetten. God geve ons moed om de leuze: Christus is Koning, te blijven aanheffen, zoo besloot spr. zijn rede. Na enkele mededeelingen van den voorzitter werd een korte pauze gehouden. Het tweede gedeelte van den avond werd in beslag genomen door de opvoering van een tooneelstukje „Wildzang" door ieden der groep. Ook ditmaal bleek dit stuk. dat vlot werd opgevoerd, goed ingestudeerd. Als altijd had de heer Hendriks de regie, die bij hem in goede handen is. Ds. Joh. W. Groot Enzerink sprak een ernstig slotwoord, waarbij hij o.m. nog wees op het program van beginselen der Unie om te eindigen met de aanwezigen er bij te bepalen dat Christus en Zijn evangelie op den voorgrond moeten staan. Alleen met Gods Woord zullen wij het wagen op alle terreinen des levens. De samenkomst werd besloten met het zingen van het Wilhelmus. o ERNSTIGE STAGNATIE IN DEN TREINENLOOP LEIDEN—UTRECHT. Hedenmorgen is nabij het station Ha- zzrswoudeKoudekrk de as van den dub belen moiortrein LeidenGouda gebroken, waardoor de trein niet verder kon en de lijn geheel versperd werd. Dientengevolge moesten de reizigers in beide richtingen daar ter plaatse overstappen. Van Hazers- woude af werden de treinen opgeduwd naar Leiden. Deze stagnatie bracht den treinen loop geheel in de war, zoodat de treinen met een half uur en meer vertraging aan kwamen. De ongevallenwagen moert er aan te pas komen om den motortrein weg te sleepen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: Leldsche Parapluiefabriek (Beperkende Bepalingen), Kraaierstraat 11, Leiden. Vennooten: M. M. Mahler, Den Haag en M. C. Dusschoten, Den Haag. Firma G. O. W. A. (Gotthilf Wachse), Jan van Goyenkade 20 b, Leiden. Fabriek van was- en poetsartikelen. Vennooten: M. Gotthilf en H. Neumann, Leiden. C. P. W. Schinck, Hoogewoerd 16, Leiden. Muziekinstrumenten. Eigenaar: C. P. W. Schinck, Leiden. L. Zirkzee. Anna Paulownastraat 32, Lelden. Metselbedrijf. Eigenaar: L. Zirkzee, Lelden. DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst voor So ciale Zaken, afd. arbeidsbemiddeling, ston den gisteren als werkzoekenden ingeschre ven Bouwvakarbeiders: baggerlieden 4, be hangers 38, betonwerkers 15, betonvlechters 45, fundeeringswerken 1, glazenmakers 4, glazenwasschers 11, granietwerkers 16, grondwerkers 110, helers 3, metselaars 168, opperlieden 132, schilders 258, sloopers 7, steenbikkers 2, steenhouwers 5, straatma kers 4, hulp-straatmakers 14, stucadoors. witters 74, timmerlieden 302. uitvoerders S, voegers 25, ongesch. bouwarb. 10. To taal 1314. Fabrieksarbeiders: bicekers 14, lompen- sorteerders 21, vellenblooters 5. zeepfa- brieksarb. 5, stcenfabriekarbelders 127, ongesch. fabr.arb. 81. Totaal 250. Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 109, reizigers, colp. 39. winkelbedienden 38, in casseerders 11, musici 8. onderwijzers 11, overheidspersoneel 12, verplegers 2. To taal 230 Hotel-café-pers.: huispersoneel 15, kell- ners 48. koks 12. Totaal 75. Houtbewerkers: beddenmakers 1, hout bewerkers 88. kistenmakers 8. kuipers 9, lijstenmakers 4, mandenmakers 2, meu belmakers 27. meubelstoffeerders 20, po- lltoerders 2, ongesch. arbeiders 30. To taal 191. Kleermakers: kleermakers 77, kappers 5, schoenmakers 7. Totaal 89. Land- en tuinarb,: Bloemisten 45i landarbeiders 28. tuinlieden 29, warmoeze- niers 12, ongesch. landarb. 9. Totaal 123. Metaalbewerkers: Bankwerkers 126, blik- bewerkers 27, burgersmeden 42. crasseurs 1, electriciens 57, gasfitters 12, gereed schapmakers 2, instrumentmakers 7. iso- leerders 4, kernmakers 1, kettingsmeden 32, klinkers 16, koperslagers 4, lab. bedien den 1. lasschefs 10, loodgieters 53, machi nisten 26, metaalboorders 7, metaal- draaiers 15. metaalschavers 2, metaalslij pers 5. monteurs 25, planostemmers 1, po lijsters 1, ponsers 6. rijtuigschilders 1, rij wielherstellers 14, scheepstlmmerl. 11, sto kers 24. tegenhouders 18, verw. monteurs 19, voorslaanders 8. voorwarmers 4, vulca- niseurs 1, vuurwerkers 12, wagenmakers 6, ijzerwerkers 56, zandvormers 5, zilversme den 2, ongesch. arbeiders 42 .Totaal 706. Sigarenmakers: Sigarenmakers 11, sig. sorteerders 3, strippers 1. Totaal 15. Technici, opzichters: Bedrijfsleiders 7. technikers 9. téekenaars 12, werkmeesters 17 Totaal 45 Textielarbeiders: Hekelaars 6, katoen drukkers 28. kluwers e.a. 10, luikers 12, plaatsnijders e.a, 23. schrobbelaars 3, spin ners 39, spoelers 3. sterkers, 3, strijkers 14, wevers 114, wolbe werkers 37, ongesch. textielarbeiders 60, totaal 352. Transportarbeiders: chauffeurs 126, em- balleurs 4, exp. knechten 21, koetsiers 14, loopknechten 49. magazijnkn. 64, schippers 101, spoor- en trampers. 16, wakers 3, transportarb. 65, losse arb. 481, totaal 944. Typografen: boekbinders 33, boekdruk kers 16, fotografen 2. hulp-vakarb. 3, letter zetters 27, steendrukkers 2, totaal 83. Voedingsmiddelenarb.: bakkers 90, mole naars 1, ovenlsten 4, slagers 63, suikerwer kers 26, wijnkooperskn. 7, zoutzleders 3, zuivelbereiders 3, ongesch. voed.arb. 43, to taal 240. Vrouwen: appreteuses 2, borduursters 1, naaisters 20, maasters 1. winkeljuffrouwen 24, kantoorpersoneel 34, leerl. kajrstersl, apothekersass. 1, meesters in de rechten 1, onderwijzeressen 6, boekbindsters 1, kinder verzorgsters 3, serveersters 2, verpleegsters 12, huisel. diensten 173, fabr.-arb. 62, to- taal 344. Alg. totaal 5001, 17 Jan. 1935 4566, 18 Jan. 1934 3645. Ben. 58 ged. werkloozen en 5 werkverschaffing. -o- Te den Haag slaagde voor het Mer- curius-examen Engelsche Handelscorres pondentie, mej. C. S. Smit, leerlinge van mej. Nell Kagie, alhier- In ons verslag van de lezing, welke jhr. dr. van Lennep voor de leden van 't departement Leiden van de Mij voor Nij verheid en Handel heeft gehouden, stond gisteravond abusievelijk vermeld, dat mr. M. B. Vos den spreker zou hebben be dankt. Dit had moeten zijn. de heer N. C. F van Ginkel, die reeds tal van jarén voorz. van het departement Leiden is. A IJMUIDEN, 17 Januari 1936. VISCHPRIJZEN. Tarbot per kilo f. 1.04, tongen per kilo f. 1.050.33, groote schol per kist van 50 kilo f. 1110, middelschol f. 1413, zetschol f. 18.50—18. kleine schol f. 22.50—11.50, schar f. 154.90, roggen per 20 stuks f. 86, vleeten per stuk f. 2.35, pieterman en poontjes per kist van 50 kilo f. 87.50, gr. schelvlsch f. 30, middel schelvisch f. 29, kleinmiddel schelvlsch f. 2422, kleine schelvisch f. 2012.50, kabeljauw per kist van 125 kilo f. 5231, gullen per kist van 50 kilo f. 158, lengen per stuk f. 1.500.60, heilbot per kilo f. 0.900.50. wijting per kist van 50 kilo f. 8.504.60. koolvisch per stuk f. 0.950.15, makreel per kist van 50 kilo f. 8—7.60. AanvoeT 807 kisten Versche haring, f. 3.50- f. 3.10 per kist. Beugvlschprijzenlevende kabeljauw f. 7 f. 1.80 per stuk, doode idem f. 5226 per kist van 125 kilo; wijting f. 6.504.70 per 50 kilo. Aangekomen 3 stoomtrawlers IJM 29 met f 1363 IJM 491 met f.2321. IJM 106 met f.1259, de beugel- VL 114 met f.629, de Engelsche drifters LT 596 met f. 1100, YH 997 met f. 1518 voor versche haring en de logger KW 75 met f. 772 besomming. Italiaansch legerbericht. ROME. 17 Januari (Reuter). Maarschalk Badogllo seinde het volgen de 99ste legerbericht. De veldslag van Ganale Doria die 19 Januari is begonnen door generaal Gra- ziani is geëindigd met een volledige over winning van onze troepen. De vijand is verslagen en op de vlucht gedreven. De laatste tegenstand van de achter hoede der Abessijnen is overwonnen en de troepen van Ras Desta trekken in wan orde langs de karavaanwegen naar het N. Westen. Van de basis van uitgang af gerekend zijn wij 120 K.M. opgerukt. De Vijand wordt achtervolgd. De Abes sijnen bieden geen hevigén tegenstand meer. De uitstekende samenwerking tusschen infanterie ,tank-afdeelingen. artillerie en luchtvaart was de reden van ernstige ver liezen van den vijand. Tót gisteravond telden ze meer dan 4000 dooden. In de eerste dagen der actie hadden we reeds vele krijgsgevangenen gemaakt. Een aanzienlijke hoeveelheid geweren, mitrailleurs, en enkele kanonnen zijn bult gemaakt. Onze verliezen zijn wat de blanken be treft. uitermate gering. De waarde van onze koloniale en inlandsche troepen en de Somali-Dubats is boven allen lof ver heven. Aan het Erltreafront heeft de lucht macht een detachement van den vijand gebombardeerd bij Amba Aradan en Kwo- ram in Tembien. De Engelsche versterking van Egypte. PARIJS, 17 Jan. (Reuter). De „Petit Fa- risien" publiceert het volgende telegram uit Cairo: Nadat de vorige week 20.000 Britsche soldaten hier waren aangekomen, deelen de autoriteiten thans mede, dat een bri gade infanterie onder commando van ge- neraal-majoor Howard aan land is ge gaan. Sinds de concentratie van Itallaan- sche troepen ln Lybië worden de uitge breide verdedigingswerken krachtig voort gezet. Het totaal aantal Britsche troepen ln Egypte zou thans 75.000 man bedragen. De garnizoenen in den Soedan worden steeds versterkt met manschappen en mo dern materiaal. Volgens ingewijde kringen zou deze maatregel het volgende beoogen:* le. Engeland ln staat te stellen het hoofd te bieden aan eiken aanval op Egypte en den Soedan. 2e. Aan de Britsche regeering de middelen te verschaffen van een Engelsch-Egyptlsch militair accoord te sluiten, dat onontbeerlijk is voor de vei ligheid der verbindingen, te land en ter zee en die van vitaal belang zijn voor het Britsche rijk. ELLSWORTH IN LEVEN. LONDEN, 17 Jan,J(Reuter), Er is be richt ontvangen, van den gezagvoerder van de „Discovery" waarin wordt gezegd, dat Ellsworth en Kenyon, die werden ver mist, nog ln leven zijn en zich in goeden welstand bevinden. o- PROEFSTEMMING OVER ROOSEVELTs BELEID. NEW YORK, 17 Jan. (Reuter) De proefstemmlng over de politiek van pre sident Roosevelt gehouden door het tijd schrift Literary Degest dat 10 millioen menschen om deelname verzocht had, heeft 1 907.681 uitgebrachte stemmen op geleverd. De deelnemers moesten de vol gende vraag beantwoorden: „Keurt gij het politieke optreden van president Roosevelt goed?" Hierop hebben 1.195.313 personen, dus 62.667., geantwoord met neen en 712.868 met ja. DE TOESTAND VAN KIPLING. LONDEN, 17 Jan. (Reuter). Omtrent den gezondheidstoestand van Kipling is vanmorgen om 8.55 uur een tweede bulle tin gepubliceerd, dat als volgt luidt; „De krachten van Kipling zijn in de afgeloopen nacht wederom iets afgenomen. Zijn toe stand blijft zeer kritiek". De dokter ver klaarde daarna evenwel, dat er nog steeds eenige hoop blijft bestaan. o HET STAVISKY-PROCES NADERT ZIJN EINDE. PARIJS, 17 Jan. (Reuter). Vanmorgen om halftien zijn de laatste verhooren in het Stavisky-proces aangevangen. De antwoorden der gezworenen werden aangehoord, en hoewel om 10 uur nog geen uitspraak was gevolgd, kan men, wanneer men zich op deze antwoorden baseert, toch nu reeds de gevolgtrekking maken, dat de volgende beklaagden zullen worden vrij gesproken: Arlette Stavlsky. de weduwe van den oplichter, de oud-directeur van het blad „La Liberté", Camille Aymard, de oud-journalist Pierre Darius, de oud-direc teur van het blad „La Volonté", Duibarry, Paul Lévy en Farault. Dit is pas een eerste gevolg van de beslissingen der jury. o FRANSCHE STUDENTENSTAKING. PARIJS, 17 Jan. (Reuter) Het sta kingsparool werd heden door de studen ten vrijwel algemeen opgevolgd. Een aan tal studenten behoorende tot de federale Unie heeft de colleges kunnen volgen on der de bescherming van de politie die de ingangen bewaakte. Samenscholingen werden uiteen gedreven zoodra ze te groot werden en het verkeer belemmerden In het Quartier Latin is het onrustig. Tot- dusver echter had nog geen enkel ernstig incident plaats gehad. o NIEUWE ITALIAANSCHE KRUISER. GENUA. 17 Jan. (Reuter) De werf van Ansaldo Alier heeft een nieuwen kruiser, de „Eugenio Savoya" aan de Ita- liaansche marine afgeleverd. WORDT BINNENKORT HET LINDBERGH-RAADSEL OPGELOST? NEW-YORK, 17 Jan. (Reuter). De „New York American" bericht, dat nu bin nenkort het Lindbergh-raadsel zal worden opgelost. Het blad deelt mede, dat gou verneur Hoffmann de executie heeft uit gesteld op grond van vertrouwelijke be richten, welke door hem zijn ontvangen van een detective, die door hem belast was met een onderzoek naar de kwestie. Vol gens deze inlichtingen zou een Pool, uit Rusland afkomstig, die vloeiend Duitsch spreekt en hetzelfde accent heeft als Hauptmann het kind hebben ontvoerd. Vermoedelijk had deze man als mede plichtige de vrouw, waarvan in het proces sprake is geweest. Hij lijkt sprekend op Hauptmann en had in 1932 last van de droge hoest, waarvan dr. Condon tijdens het proces sprak. Schriftkundigen hebben den afgeloopen nacht koortsachtig gearbeid en stelden vast. (jat het handschrift van dezen man opvallende overeenkomsten vertoont met het schrift van de briefjes over het losgeld. De politie is de verdachten dicht op de hielen en hoopt hen binnenkort te kunnen arresteeren. De verdachte Pool is reeds verscheidene malen met den strafrechter in aanraking gekomen en moet zich tegen over medegedetineerden zelfs erop be roemd hebben de bondspolitie om den tuin te leiden door zich door den leider van deze politie, Edgar Hoover als spion te laten aanstellen. De particuliere detectleven van gouver neur Hoffmann zouden verder van oor deel zijn, dat het gevonden kinderlijk niet dat van het kind va Lidbergh was, aan- gezlne dit lijk 10 c.M. langer was dan het kind van Lindbergh. Het blad publiceert verder nog een aan tal bizonderheden, welke allen de bewijzen tegen Hauptmann vernietigen. o DE DUITSCHE KERKSTRIJD. BERLIJN, 17 Jan. (D.N.B.) Op grond van de gunstige ervaringen met het oprichten van landskerkelijke commissies in andere landskerken heeft de Rijiksminister voor kerkelijke aangelegenheden den in der tijd opgeriöhten lands-kerkeraad van de Evangelische Kerk in Nassau-Hessen, ge wijzigd in een landskerkelijke commissie. Terwijl de kerkeraad uit 9 leden bestond, zal de commissie uit slechts 3 personen bestaan, nJ. de voorzitter van den hul digen kerkeraad, Oberkirchenraad a. d, Zentgraf, het huidige lid deken Schaefer en als jurist dr. Fischer. Een uitbreiding tot vijf personen uit de kerkelijke groepen is voorbehouden. o AARDSCHOKKEN EN BRITSCH-INDIË QUETTA (Br.-Indiët, 17 Jan. (Reuter) Hedenmorgen is alhier een sterke aard schok gevoeld; er is geen schade aange richt. Vorige maand heeft de regeering van Britsch Indië te kennen gegeven, de stad die onder de vorige aardbeving hevig heeft geleden, weer op te bouwen, daar deskundigen als hun meening te kennen hadden gegeven dat voorloopig geen nieuwe aardschokken meer zouden voor komen. o COMMUNISTEN IN BRAZILIË GEARRESTEERD RIO DE JANEIRO, 17 Jan. (Reuter) Naar wordt medegedeeld heeft de politie den secretaris-generaal der communisti sche partij Adalberto Andrawe Fernandes en zijn beide secretarissen Elza Fer nandes en Pedro Teixaris bij een razzia gearresteerd Men zou documenten heb- men ontdekt, bezwarend voor de gearres teerden in verband met den onderdrukten opstand. Fernandes zou den opstandelin gen in Noord-Brazilië geld hëbben ver strekt voor de ten uitvoerlegging van hun plannen. o DUITSCH SCHIP AAN DEN GROND GELOOPEN. ALTONA, 17 Jan. (D.N.B.) Het 650 ton metende s.s. „Hilmar Bismark" dat zich op weg bevond naar Bergen is gisteren in dichten mist ten Noorden van Raugesund in de Scheren aan den grond geloopen. Men beschouwt het schip als verloren en de uit 15 personen bestaande bemanning heeft het schip verlaten. o DE VLIEGRAMP IN COLUMBIA. BOGOTA, 17 Jan. (A.N.P.) Het Is geble ken, dat bij de vliegramp tusschen Puerto Boy en Tres Esquinas de Duitsche kapi tein-ter-zee Robert Staake, die in dienst is van het Columbiaansche ministerie van. marine, en de Engelsche kapitein-ter-zee Charles Adams ernstig gewond zijn. Vol gens de officieele mededeelingen zijn tien menschen bij het ongeluk om het leven ge komen; vijf inzittenden zijn ernstig, drie licht gewond, terwijl een der inzittenden ongedeerd is gebleven. Deze laatste, ser geant Pardo, volbracht na het ongeluk een zeer moeilijken tocht door het dichte woud. Na dertig uur bereikte hij den oever van de Micaya, waar hij er in slaagde, de aan dacht der bemanning van eenige motor barkassen te trekken. De reddingsexpeditie, die naar de plaats des onheils was vertrokken, wordt van avond te Puerto Boy verwacht met de ge wonden. De expeditie voerde ook kisten voor het stoffelijke overschot der slacht offers mede, doch personen, die het oer woud kennen, zijn van meening, dat de lichamen, nadat zij sedert Dinsdag den ontbindenden Invloed van het heete kli maat hebben ondergaan, niet meer ver voerd zullen kunnen worden, zoodat zij op de plaats zelve zullen moeten worden be graven. o HOUTHAKKERS DOOR EEN UIL AANGEVALLEN. NEW-YORK, 17 Jan. (A.N.P.)In de nabijheid van Duluth ln den staat Minne sota zijn drie houthakkers door een reusachtigen, hongerigen uil aangevallen. Een der mannen werd zoo ernstig aan de oogen gewond, dat hij het gezicht waar schijnlijk zal moeten missen. Hij moest in een ziekenhuis worden opgenomen. De twee andere houthakkers werden eveneens gewond, doch zij konden het woedende dier, dat een vlucht van 1.35 M. had, dooden. 2-1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2