De binnenlandsche toestand in België. LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Vrijdag 17 Januari 1936 BUITENLAND. FINANCIEN. Wanneer de Kamer opnieuw bijeenkomt. THIJS IJS IN HET BETOOVERDE WOUD DE ALGEMEENE TOESTAND. De Vlootconferentle. De eerste commissie van de Vlootconfe rentle ls gistermiddag onder voorzitter schap van Lord Monsell bijeengekomen. Lord Monsell las een schrijven voor, dat hij van de Japansche delegatie had ont vangen en waarin wordt verklaard, dat Japan niet langer op vruchtdragende wijze kan deelnemen aan de conferentiewerk zaamheden. De Commissie sprak haar leedwezen uit en hoopte, dat Japan zich door waarne mers zou doen blijven vertegenwoordigen. De Commissie hervatte vervolgens de beraadslagingen over de quantitatleve be perking en nam met algemeene stemmen de voorstellen aan, dat de uitwisseling van inlichtingen essentieel moet zijn voor iedere overeenkomst tot beperking der vlootbewapenlng en dat 't zeer gewenscht is de te bouwen tonnage te voren mede te deelen. De zitting werd verdaagd tot heden middag. Van Japansche zijde blijft men zich alle inspanning getroosten om elk Idee van een bewapeningswedloop ter zijde te stel len, doch aan den anderen kant beseft men toch den ernst van den geschapen toestand. BELGIE. Oppositie tegen October als verkiezingsdatum. De centrale Kamersectie heeft het re geringsvoorstel verworpen, waarbij de al gemeene verkiezingen in October van dit jaar worden vastgesteld, en. niettegen staande de oppositie van het departement van binnenlandsohe zaken, uitdrukking gegeven aan haar wensch. de verkiezingen in Mei aanstaande te doen houden. DUITSCHLAND. Bezoeken van oud-strijders. Hitler heeft gisteren den Hongaarschen minister van handel en verkeer, von Wincker, in het bijzijn van den rijks minister van bultenlandsche zaken en den Hongaarschen gezant ontvangen. Zondag as. zal een Dultsche delegatie van oud-strijders in Londen aankomen ter beantwoording van het bezoek, dat ver tegenwoordigers van den Engelschen bond van oud-strijders ,de British Legion, in Juli j.l. aan Duitschland gebracht hebben. De voorzitter van het comité „France- Allemagne",, overste lHopltal, die Mch ter gelegenheid van de première van de Duitsch-Fransche gemeenschapsfilm „De verstandige vrouwen" in Berlijn bevindt, heeft den Berlijnschen redacteur van de „Rheinfront" een onderhoud toegestaan, waarin hij o.m. het volgende zeide: „Wij, Duitschers en Franschen, moeten elkaar de waarheid zeggen. Openhartig heid tusschen ons is noodzakelijk. Wij moeten recht op de dingen afgaan, die belemmerend tusschen ons liggen". L'Hopital vertelde verder, dat hij ook nog lid van het dagelijksch bestuur van de Fransch-Engelsche vereeniglng is en in deze eigenschap moest hij er in het bij zonder den nadruk op leggen, dat de drie volkeren. Frankrijk, Duitschland en Enge land bij elkander behooren. Het comité France-Allemagne doet niets, wat de Fransch-Engelsche samenwerking in ge vaar brengt. In tegendeel, het werk van de Duitsch-Engelsche vereeniglng. even als dat van de Anglo-German Fellowship is zeer te begroeten, zooals in het alge meen alles gewaardeerd moet worden van het standpunt, dat niets tegen iemand gebeurt, maar alles vóór het doel der over eenstemming. ENGELAND. De landsverdediging - Saklatvala t De voorbereidende werkzaamheden voor een nieuw bewapeningsprogramma, dat volgens de „Daily Telegraph" vele millioe- nen ponden sterling extra zal vereischen, zijn reeds tamelijk ver gevorderd. Na de bijeenkomst van het parlement op 4 Februari zullen in het Lagerhuis groote debatten over de nationale verde diging worden gehouedn. Men veronder stelt, dat de regeering de nieuwe voorstel len in een Witboek zal omschrijven. Volgens de „Morning Post" zal in dit Witbkeo worden gewezen op den toestand in de Middellandsche Zee. in het Verre Oosten en op het Europeesche continent, waardoor de aanzienlijke versterking van het Engelsche verdedigingsstelsel noodig is geworden.. Het nieuwe programma zal volgens de pers de volgende punten bevatten: lo. Een ver doorgevoerde modernisee ring en motoriseering. gepaard gaande met een hooger aantal beroepstroepen. 2o. Groote uitbreiding van de lucht macht. 3o. Groot 5 jaren-programma voor de vloot. o.a. behelzende den aanbouw van minstens 70 kruisers. Naar de „Daily Telegraph" meldt, zal de Britsche vloot door het nieuwe pro gramma in staat zijn in alle scheepsklas- sen te bewapenen tot de volledige bij verdrag bepaalde sterkte. In de kruiserklasse zal Engeland zelfs de grens van het verdrag van Londen, dat 50 kruisers voor Engeland vaststelde, overschrijden. 4o. Een gelijkschakeling en nauwe sa menwerking tusschen alle legereenheden in het Britsche wereldrijk onder leiding van de commissie voor nationale verde diging. 5o. Moderniseering en uitbreiding der strategische punten, zooals Malta en Sin gapore. De bekende Engelsch-Indlsche commu nistenleider Saklatvala is gisteren op 62- jarigen leeftijd te Londen overleden. Van 1922 tot 1929 was hij afgevaardigde voor de communistische partij in het La gerhuis. FRANKRIJK. Nieuwe overwinning van Laval. Treedt Herriot uit de regecring? Het door de regeering ingediende voor stel om onmiddellijk over te gaan tot de i behandeling van de landbouwkwesties en uitstel van de overige kwesties werd in de Kamer fel door links aangevallen; socia listen, communisten en zelfs enkele radi caal-socialisten trachtten die radicaal- socialisten, die geen minister-crisis wensch- ten te beïnvloeden. Laval stélde de kwestie van vertrouwen en hield een korte toespraak, waarin hij verklaarde, dat hij, aangezien hij hen, die voorstellen hadden gedaan niet tevreden kon stellen, zich slechts tot hen zou wen den, die van meening zijn. dat een alge meene politieke uiteenzetting niet noodig was op het oogenblik. De regeering zijn vragen gesteld over haar financieele-, bin- nenlandsche- en bultenlandsche politiek en is op deze terreinen in het gelijk gesteld (verscheidene interrupties). Nog flnan- cieel-economslche kwesties bleven op te helderen. O.a. merkte Laval hier op, dat Leon Blum bizonder geschikt ls om zich tot de radicaal-socialisten te wenden, aan gezien hij en zijn vrienden tot nu toe iedere radicaal-socialistische regeering ten val hebben gebracht. Vervolgens ging de Kamer over tot stem ming en met 315 tegen 252 stemmen bleef Laval in de meerderheid. Hiermede scheen de lucht gezuiverd, doch nieuw gevaar dreigt. Na de Kamer zitting ontving Herriot de andere radicaal- socialistische ministers. Bij deze besprekin gen bleken de moeilijkheden waarin de re geering zich op het oogenblik bevindt. Hoewel Herriot zich niet over zijn voor nemens heeft willen uitlaten is het zoo goed als zeker dat hij zich uit het kabinet zal terugtrekken om de verkiezingscam pagne van de soc. radicalen te leiden. Men neemt aan dat de vergadering van de partij die Zondag gehouden wordt, Her riot door enthousiaste bewijzen van de sympathie die de partij voor hem voelt weer aan het hoofd van de groote linksche partij zal brengen, zoo Herriot maar de vrijheid van handelen zal hebben. De aftreding van Herriot zou geen recon structie van het kabinet noodig maken. Dit zou pas noodig worden wanneer de soc.- radicale collega's van Herriot hem volgen. De verantwoordelijkheid voor een mini- sterieele crisis zou geheel op de soc.-radi calen vallen. Om dit te vermijden zijn po gingen in het werk gesteld het mogelijk te maken dat de ministers Regnier, Roustan, Bonnet. Paganon, Bertrand en Maupoil hun partij in de regeering blijven vertegen woordigen, althans tot de verkiezings periode officieel is geopend. Dan zouden nog twee soc.-radicale mi nisters, Bonnet en Bertrand hun vrijheid kunnen hernemen om hun Kamercandi- datuur te verdedigen. Dit is de indruk die men te Parijs heeft na de vele besprekingen die gisteravond in de kabinetten van de ministers Herriot en Laval zijn gevoerd. De Senaat heeft Jeanneney tot voorzitter herkozen. De ratificatie van het Fransch-Russische verdrag is opnieuw uitgesteld. Thans tot Lavai's terugkeer uit Genève. DE RIJKSMIDDELEN. SPANJE. Het programma van linksche partijen. Het programma waaronder de linksche partijen besloten hebben samen te werken en dat onderteekend is door vertegenwoor digers van de linksche republikeinen, de socialistische partij de unie van werk nemers. den soc. jeugdbond, de syndicalis tische partii en de Marxistische arbeiders partij bevat de volgende punten: Uitgebreide amnestie voor de politieke gevangenen van na November 1933. Het herstel van de arbeiders die uit politieke overwegingen ontslagen zijn. Schadevergoeding aan de families van de slachtoffers die vielen door het gewa pend optreden van de regeering. Hervorming van de rechtspleging met behoud van de constitutloneelè vrijheden in republikeinschen zin. De totstandkoming van de stedelijke en proviciale wetten beloofd in de grondwet. Handhaving van het gezag. Het verzachten van het gevangenis systeem. Het comité wenscht geen nationalisatie van den grond. Wel wil het wetsontwerpen, waarbij de mogelijkheid tot het verstrek ken van landbouwcredleten wordt uitge breid en de pachten worden verlaagd. Ook wenschen zii geen nationaliseering van de banken, doch deze banken zullen gedreven moeten worden geheel en al in het belang van de nationale Spaansche economie. Er wordt geen controle van arbeiders over de regeering geëischt. wel zal de rechtstoestand van de arbeiders herzien moeten worden en zullen minimum loo- nen vastgesteld moeten worden. Verder bevat het programma aanwijzin gen voor de herziening van het onderwijs, waarbij het o.a. voor kinderen van arbei ders gemakkelijker gemaakt moet worden om hooger onderwijs te volgen De belastingen, zoowel de directe als de indirecte, hebben in het afgeloopen jaar, hoewel zij beneden de ramingen bleven aldus de „Tel" meer opgebracht dan in het dienstjaar 1934. Aan directe belastin gen is f. 8.334.607 meer ontvangen, aan overige middelen f. 7.096-383. In het afge loopen jaar is totaal ontvangen aan di recte belastingen f. 99.435.801. aan indi recte f. 366.409.758. De ramingen zijn voor beide middelen belangrijk hooger geweest. De verwach tingen voor de directe belastingen waren f. 116 425.000, voor de overige middelen f. 398.150.000. Zij zijn daar dus respectie velijk f. 16.989.199 en f. 31.740.242 onder ge bleven Voor 1934 was de opbrengst geraamd geweest op resp f 96.309.500 en f 386.517 500 Bij dalende inkomsten ten opzichte van 1933 bedroeg de achterstand voor de di recte belastingen verleden jaar bij de ra ming f5.208.306. De overige middelen wa ren gestegen, doch toch ook f-27.204.125 achtergebleven bij de raming. Bezien wij de onderdeelen der rijksmid delen over 1935, dan blijkt dat de inkom stenbelasting. die f. 6.650.457 meer op bracht dan het vorige jaar, ruim twaalf millioen teleurgesteld heeft. De vermo gensbelasting bleef ruim drie millioen onder de verwachting van 19 millioen, de belasting op de doode hand f. 1.161458 onder de raming van rond drie millioen. Bij de accijnzen valt op, dat de rechten op suiker bijna vier millioen zijn meege vallen. Daar staat echter tegenover, dat de andere accijnzen (behalve die op zout, die een onbelangrijke toeneming toonen), te zarnen bijna 51/: millioen onder de ra ming bleven. Het meest vie' tegen de ac cijns op gedistilleerd (f. 2.612.651). gevolgd door den accijns op bier die f 1.553.764 minder opbracht dan verwacht was Een aanzienlijken achterstand heeft de omzetbelasting, die f. 81.500.000 had moe ten opbrengen, doch slechts f. 60.943.375 opleverde. Dus ondanks de toeneming se dert 1934 met ruim 6'/j millioen een te kort van miv dan 20'/- millioen! De inkomsten voor het gemeentefonds vielen eveneens tegen en wel ongeveer f. 3.800.000. Zij brachten echter vijf mil lioen meer op dan in het vorige jaar De raming van het werkloosheids-sub sidiefonds werd op bijna zeven ton na ge haald. De opbrengst was f. 50.541.911. Ten slotte het verkeersfonds. dat totaal f. 857.073 onder de raming bleef. Dat dit bedrag onder het millioen blijft, is te dan ken aan de rijwielbelasting, die meer dan vier ton meeviel. Want de motorrijtuigen belasting kwam ten opzichte van de ra ming over het geheele jaar f. 1.262-670 te kort. O Bij het verstrijken van de volmachtperiode en in het vooruitzicht van de verkiezingen. LEVENSVERZEKERING MAAT SCHAP^ „VITA". De toename van het verzekerde bedrag in 1935 der Levensverzekering Mij. „Vita", te Den Haag (hoofdkantoor in Nederland der Zwitsersche Maatschappij) is wederom zeer belangrijk. Terwijl de productie over het afgelooperr jaar ca. 80.3 millioen Zwitsersche francs bedroeg (1934 82.5 millioen Zw. fr.l beliep het verzekerde bedrag aan het einde van 1935 482 mil lioen Zw. fr. exclusief renteverzekering. De verzekerde rente steeg van 6.7 tot 7.8 millioen Zw. fr. jaarlijksche rente. Het totale verzekerde bedrag (rente verzekering gerekend tegen 10 maal de jaarlijksche rente i bedroeg dus einde 1935 560 millioen Zw. fr. De beleggingen hypotheken, effecten, leeningen aan openbare lichamen e.d. stegen in 1935 met rond. 14 millioen Zw. fr. De Nederlandsche portefeuille toont eveneens een stijging. TSJECHO-SLOWAKIJE. Bezoek van Schuschnigg. De Oostenrijfcschè bondskanselier is gis teren te Praag gearriveerd, 's Avonds heeft Schuschnigg een toespraak gehouden over de gezondmaking van het Donaubekken. Spr. wees op de hartelijke cultureele be trekkingen van de beide naties. Hij be pleitte de bestrijding van de gedachte der autarchie en wees op de noodzakelijkheid van economisch contact met buurtstaten. (Van onzen correspondent). Regeeringscrisis op til? BRUSSEL, 15 Jan. 1936. De binnenlandsche politieke toestand in België is erg gespannen. Op 30 Maart ein digt de volmachtperiode van de katholiek liberaal-socialistische regeering die ae de valuatie op haar geweten heelt en boven dien staan de verkiezingen voor de deur. Er wordt over een regeeringscrisis gespro ken en de „man in the street" legt dit zoo uit dat op deze manier de regeering die iedereen heeft verarmd, in elk geval dege nen die al niet veel bezaten en die meer derheid zijn, van het tooneel verdwijnt en dus voor de gevolgen van haar polniek geen verantwoordelijkheid meer heeft te dragen, terwijl bovendien de drie gicote partijen, waai uit zij is gevormd, voor het kiezerskorps kunnen verschijnen om el kander deze verantwoordelijkheid in de schoenen te schuiven. De samenwerking van katholieken, libe ralen en socialisten in den schoot van de regeering begint ieder nogal zwaar te we gen en nu de verkiezingen voor de deur staan worden de politieke leiders wat on geduldig. Men weet dan ook niet precies of men in bepaalde gevallen niet met een vei liczingsmanoeuvre heeft te doen. Dit kan bijv. worden gezegd over de plannen van den minister van landsverdediging. De plannen van den heer Devèze. De heer Devèze heeft nl. dit oogenblik gekozen om uitvoering te geven aan plan nen welke hij reeds sedert. Mei heeft ge koesterd, in verband met den diensttijd. De minister is de meening toegedaan dat deze diensttijd te kort is en moet verlengd wor den tot 14, 16 of 18 maanden, ten einde te bereiken dat steeds geoefende soldaten on middellijk beschikbaar zijn. Dit zou een 100 millioen meer kosten per jaar. Volgens den minister zou dit van niet veel belang zijn, want deze 100 millioen zouden min der moeten worden uitgegeven aan werk- loozensteun. De socialisten, of toch een groep onder hen redeneeren er anders over. meenende dat het niet opgaat op grond van begrootingsbezwaren den werk- loozensteun tot een bepaald bedrag te be perken en daarnaast niettemin de legeruit- gaven met 100 millioen te verhoogen. Waarop de minister antwoordt dat de in ternationale toestand en de daarmee ver band houdende toestand van het leger van dien aard zijn dat de huidige legerorgani- satie niet meer voldoet aan de eischen die zouden kunnen worden gesteld. Wat een onbewimpelde zinspeling is op de mogelijk heid van internationale moeilijkheden. De laatste berichten luiden dat in den schoot van de regeering principieel een overeenkomst is bereikt over de leger- quaestie, welke, bij de totstandkoming van de regeering een vrije quaestie is gebleven. Dit valt natuurlijk nog te bezien. Bij de socialisten. Aan socialistische zijde weet men blijk baar niet goed hoe de zaak aan te pakken in het belang van de partij. De regeering verlaten op het stuk van de landsverdedi ging achten zij niet wenschelijk daar dit wapens zou in handen spelen van de an dere partijen. Verder is hun tactiek er tot dusver steeds op berekend geweest al de voordeelen van de devaluatie voor zich op te eischen, maar tevens de verantwoorde lijkheid voor deze devaluatie op de anderen te laten rusten. Dat is natuurlijk boeren bedrog, waartegen zelfs in de socialistische pers reeds waarschuwingen zijn opgegaan. In deze gedachtenorde zou het hun ook welgevallig zijn. nu tenslotte toch ernstige moeilijkheden zich voordoen, de regeering te verlaten, om de verkiezingen in de op positie te voeren. Maar dat wordt dan aan gevoeld als een ontduiking van de verant woordelijkheid, welke door de kiezers ook aldus zou kunnen worden begrepen. Deze zouden kunnen ongevoelig blijven voor het argument dat de socialisten niet in staat zijn geweest hun programma volledig uit te werken, daar zij het gezag moesten deelen met de twee andere groote partijen. Daarnaast gaan stemmen op dat de socia listen steeds de verkiezingspropaganda in de oppositie hebben gevoerd en dat zij deze maal als regeeringspartij moeten naar de stembus kunnen gaan, om de kiezers te laten beslissen over een algemeen pro gramma om uit de crisis te geraken. Aan katholieke zijde heeft men op het oogenblik af te rekenen met ernstige on derlinge verdeeldheid. Verscheidene voor aanstaande katholieke leiders worden hevig aangevallen in verband met allerlei groote en kleine schandalen over wier ware be- teekenis natuurlijk heel wat is te zeggen, doch die op zich zelf niet bijzonder bemoe digend zijn voor een verkiezingscampagne. Normaal zouden de verkiezingen in Mei moeten plaats hebben. De reegering heeft echter een voorstel gereed om den datum tot October te verschuiven. De partijen kijken nu elkaar aan als kat en hond en het gaat er om op het politieke schaakbord den besten zet te plaatsen die de andere in de slechte positie moet brengen. De regee ring heeft althans haar voornemen te ken nen gegeven het parlement over haar voor stel tot verdaging in October te laten be slissen. Op 21 Januari komt de Kamer op nieuw bijeen. Verrassingen zijn niet uitge sloten. /f Een regeering Van Zeeland nummer II? Er zijn onderhandelingen aan den gang tusschen de politieke groepen daar de democratische elementen niet geneigd zijn nog een verlenging van de volmachtwet toe te staan. Ook de socialisten voelen er niet voor. En zij stellen voorop dat eventueel na 30 Maart een regeering Van Zeeland num mer II zou moeten worden gevormd welke bepaalde punten zou moeten verwezenlij ken als invoering van de 40-urige arbeids week, verlenging van den schoolplicht tot 16 jaar, invoering van het ouderdomspen sioen op 60-jarigen leeftijd, enz. maar die weer in strijd zijn met de opvattingen van de andere partijen. Zoodat ook hier nieuwe moeilijkheden kunnen ontstaan want de socialisten zijn op hun hoede Het uiteen spatten van de regeering op deze eischen zou hun meer welkom zijn dan de plannen van den heer Devèze. Hoe dan ook zal er na 30 Maart een hou ding moeten worden aangenomen door de partijen. Het is niet te betwijfelen dat het verslag van de regeering over het gebruik dat zij van haar volmachten heeft gemaakt zal worden goedgekeurd. Haar meerderheid zal zich zelf niet willen veroordeelen. Doch daarna? Een feit is dat het index-cijfer in December tot 684 is gestegen en dat de loonen nog steeds dezelfde zijn. Sedert de devaluatie is het brood met 0.42 fr. per kilo gestegen. Voor boter is de stijging 3,65 fr. per kilo sedert de devaluatie. Voor marga rine 1.40 fr.. Voor reuzel 5,19 fr. voor var- kensvleesch 3.65 fr., voor spek 5.80 fr enz. Juist de prijzen van onmisbare artikelen zijn op ontzettende manier gestegen Dat voelt het volk meer dan wat ookDaar kunnen geen woorden aan verhelpen, want de inkomsten zijn niet verhoogd. Integen deel. de regeering heeft nu ook door ver plichte conversie, zij was slechts vrij in theorie van de gemeenteleenlngen de inkomsten van de kleine spaarders vermin derd. Al is de werkloosheid verminderd, al is er meer economische opleving te bespeu ren, voor het volk zijn de voordeelen der devaluatie toch slechts één richting uitge gaan. Voor den objectieven toeschouwer schijnt verdaging van de verkiezingen tot den tweeden Zondag van October eerder een middel om de uitspraak van de kiezers over het regeeringswerk thans te vermijden, ten einde gunstiger of wellicht ongunstiger! oogenblikken af te wachten. Daarom is het niet uitgesloten dat de verkiezingen toch in Mei zouden plaats hebben om orienteering te geven aan de algemeene politiek van het land. CHINA. Nanking en Kanton verzoend? Uit Singapore wordt gemeld, dat de re geeringen uit Nanking en Kanton elkaar nauwe samenwerking hebben beloofd wat betreft de actie van China tegen Japan. Dtt besluit tot samenwerking werd geno men in een bespreking te Singapore aan boord van een Italiaansch schip de Victoria gehouden door Hoe Hanmin den ouden leider van de Kwomintang. die een der invloedrijkste Chineesche politici ls. en een vertrouwensman van Tsjang Kai-Siek. De oude veete tusschen Hoe Han-mln en Tsiang Kai-Siek die in 1931 blina had geleid tot, een burgeroorlog tusschen Nan king en Kanton werd op de bijeenkomst te Singapore geliquideerd. VEREENIGDE STATEN. Het onderzoek inzake de wapen-industrie. De voorzitter van de senaatscommissie van onderzoek naar de gebruiken in de wapen industrie, Nye, heeft in de zitting van Woensdag de beschuldiging uitgesproken, dat president Wilson eenige omstandig heden, welke Amerika zouden hebben be wogen in den oorlog te gaan, verkeerd heeft belicht. Nye verklaarde, dat Wilson zou ihebben beweerd niets te hebben geweten van ge heime verdragen der Geallieerden nopens een herverdeeling van Europa, wanneer de Vereenigde Staten in den oorlog zouden gaan. Hiertegenover verklaart Nye en ook het lid der commissie Clark, dat zij zekere do cumenten uit het archief van het Staats- departement hebben gelezen, welke even wel niet kunnen worden gepubliceerd, welke het bewijs zouden leveren, dat Wil son en staatssecretaris Lansing van deze verdragen kennis zouden hebben gehad. Clark verklaarde bovendien, dat de ad viseur van Wilson, kolonel House, zich be reid zou hebben verklaard de Vereenigde Staten in den wereldoorlog te betrekken zonder voorkennis van het Congres. In de commissie is oneenlgheid ont staan. Twee democratische senatoren zijn als leden der commissie afgetreden, daar zij meenen dat het onderzoek uitloopt op een besmeuren van de nagedachtenis van president Wilson. 3. Nadat het touw was losgemaakt, duwde Thijs het bootje af. zoodat het heel vlug in den stroom al was geraakt, waar onze vriend het roer een stoot naar rechts dan gaf. Nu zou Thijs al spoedig kun nen visschen tusschen waterplanten, kroos en lisschen, naar baarzen, voorns en snoeken; die woonden hier in alle hoeken. Maar, terwijl hij reeds den hengel van den sohouder nam, bemerkte hij, dat hem iets zeer vreemdsoortigs overkwam. Met schrik bemerkte naam'lijk onze kleine beer, dat de stroom veel sterker was dan den vooraf- gaanden keer. Wel dreef de boot naar 't midden van de vliet, maar verder naar den and'ren oever ging hij niet. Nóg dacht Thijsje niet aan mogelijk gevaar; hij zei nog slechts: „Wat is dat raar".

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 15