„EPISODE" Lilian Harvey danst B. en W van Leiden antwoorden op het sectie-verslag. 76*le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 17 Januari 1936 Vierde Blad No. 23255 BEDRIJVEN EN DIENSTEN. ii. B. en W. zeggen verder: Filmarchief. Door de zorg van den Hoofd-inspecteur van Politie, den heer Eskens, is de ge meente In het bezit gekomen van een 25- tal films, welke voor de gemeente van historische waarde of beteekenis zijn- Deze films, met die, welke de gemeente van deze stad heeft doen maken, vormen het gemeentelijk filmarchief. De Plaatselijke Commissie van Toezicht op de Bioscopen heeft zich belast met het beheer van dat archief. De Reinigings- en Ontsmettingsdienst Zeer uitvoerig zetten B. en W. uiteen, waarom als bezuiniging een opzichter bij den Gem. Reinigings- en Ontsmettings dienst is ontslagen. De minderheid van 't college kon zich daarmede echter niet ver eenigen. Wat betreft mogelijke andere middelen tot bezuiniging moge het volgende wor den opgemerkt. Eerst ruim twee maanden na het op maken van de ontwerp-begrooting voor 1S36 is de nieuwe veemarkt waarbij voor sproeiing hoofdzakelijk grachtwater wordt gebezigd, in gebruik genomen. Bij de be grooting was het derhalve zeer bezwaar lijk het juiste waterverbruik te ramen. Met inachtneming van het grootere ben zine- en olieverbruik van de spoelauto is het niet onwaarschijnlijk, dat het gebruik van grachtwater jaarlijks een besparing zal geven van f. 200 Ten aanzien van den geraamden ben zineprijs van f. 0,12 per liter hopen wij, dat ook in 1936 een lagere prijs zal kun nen worden betaald. Inkoop van benzine geschiedt door middel van de Stedelijke Fabrieken, waarbij zoo voordeelig moge lijke prijzen worden bedongen. Op het oogenblik is echter evenmin als bij het op stellen van de concept-begrooting te voor zien, welke prijzen in 1936 zullen gelden, weshalve de raming van f. 0.12 per Liter dient te worden gehandhaafd. In de ontwerp-begrooting voor 1936 is het loon geraamd voor 73 werklieden, ter wijl thans slechts 71 arbeiders werkzaam zijn. Dit laatste is het gevolg van de nieuwe overeenkomst inzake vuilafvoer naar Nieuwkoop, waardoor het storten vanwege den dienst van vuil bij de Zijl kon worden beëindigd en het arbeidsloon van twee werklieden derhalve kwam te vervallen. Intusschen kan de desbetreffende post niet worden verlaagd, omdat rekening moet worden gehouden met de uitbreiding van de stad in het bijzonder in het Morschkwartier en den Roodenburgerpol- der welke in 1936 vermoedelijk uitbrei ding van personeel noodig zal maken. Lichtfabrieken. De vraag, of en zoo ja in hoeverre er aanleiding bestaat tot bevordering van 't lagere personeel, zal zoo spoedig mogelijk onder oogen worden gezien. Het bij de vaststelling van de prijzen van gas en electriciteit rekening houden met de groote gezinnen is op één lijn te stellen met vrijwel' telkenjare inge diende voorstellen tot verlaging van de tarieven voor ingezetenen met een inko men beneden een bepaald bedrag. De hier tegen aangevoerde bezwaren gelden even eens ten aanzien van een regeling, waar bij rekening zou worden gehouden met de groote gezinnen en zijn nog onverzwakt van kracht, n.l. dat een naar commer- cieele regelen gevoerde tariefspolitiek zich daarmede niet verdraagt, nog daargelaten de administratieve rompslomp, die van 'n dergelijke regeling het gevolg zou zijn. In de oorlogsjaren heeft gedurende een korten tijd een zoo nijpend gebrek aan installatiebuis bestaan, dat de Lichtfa brieken, om in de behoefte aan electrlsche binnenleidingen te voorzien, noodgedwon gen de huurleidingen gedeeltelijk als span- leidingen hebben laten uitvoeren. Deze spanleidingen zijn geschat op een levens duur van vijftien jaar. Verscheidene verbruikers hebben deze leidingen zeer slecht onderhouden en in vele gevallen zelfs op brandgevaarlijke wijze uitgebreid of met behangelpapier overplakt. In zulke gevallen hebben de fabrieken de leidingen, zoodra zij door wisseling van bewoners buiten gebruik kwamen, dan ook afgekeurd, hoewel de fabrieken hierdoor de nog op te brengen huur (de bovengenoemde termijn van 15 jaar was veelal nog lang niet verstreken) moesten derven. Ook de brandassurantie-maatschappijen wenschen een dergelijken aanleg niet meer toe te staan, zoodat de fabrieken er toe moesten overgaan, zulke leidingen, nadat zij 15 jaar in gebruik waren geweest, af te keuren, ook afgezien van de vraag of de perceelen van bewoners wisselden. Den huiseigenaren is een jaar gelegenheid ge geven, om de afgekeurde door een nieuwe leiding te vervangen. Hierbij gaan de nog bruikbare onderdeelen kosteloos in eigen dom aan den hulseigenaar over- Vernieuwing van een binnenleiding brengt tegenwoordig niet zooveel kosten mede, dat er sprake van kan zijn, dat een huiseigenaar, die 15 jaar lang een woning met een niet door hem bekostigde bin nenleiding heeft kunnen verhuren, ern stig gedupeerd wordt, indien hij eerst thans zijn woning tegen betrekkelijk ge ringe uitgaven van de door den bewoner verlangde gemakken moet voorzien. Het komt er dus op neer, dat de fabrie ken thans iedere ondeugdelijke z.g. span- leiding afkeuren, onverschillig of deze al dan niet reeds is afbetaald, terwijl boven dien iedere spanlöiding (dus ook die waarvoor thans nog huur verschuldigd is) kosteloos aan den huiseigenaar in eigen dom wordt overgedragen, zoodra deze een nieuwe binnenleiding, vanwege de Licht fabrieken goedgekeurd, heeft laten aan leggen. Het hoogste aantal geplaatste heetwa- tcrtoestellen is geweest 1046 (ultimo De cember 1932); daarna is de teruggang be gonnen, welke zich geleidelijk heeft voort gezet tot 793 toestellen in Nov. 1935. Het terugloopen is zuiver aan te mer ken als een conjunctuurverschijnsel. Bij vermindering van inkomsten moeten steeds meer gezinnen een electrisch heet- watertoestel als een zekere luxe gaan be schouwen, waarvan afstand moet worden gedaan. Op 10 Dec, j.l. maakten 550 (in 1934: 480) winkeliers gebruik van het winkel tarief- Na de laatste tariefswijzigingen be draagt de gemiddelde prijs per K.W.U. circa 12 cent, zijnde circa 6 cent lager dan de thans geldende enkel-tariefprijs. De klokkendienst heeft in het bijzonder beteekenis voor de openbare tijdaanwij zing, welke laatste zonder twijfel nu reeds tal van jaren in een behoefte voorziet. De aanwijzing van den tijd is juist en daar mede zijn niet te vergelijken de in de laatste jaren meer en meer in gebruik gekomen synchroonklokken, welke be halve gevoeligheid voor storingen in het electriciteitsnet. uiteraard minder nauw keurig aanwijzen. Overigens zou opheffing van dezen dienst slechts een zeer geringe kostenbe sparing geven, omdat het jaarlijksche na- deelige saldo voor het overgroote deel uit rente en afschrijving op de aanlegkosten bestaat en deze bij opheffing van den dienst toch niet zouden wegvallen. Bovendien is het ondergrondsche klok- ftennet te gebruiken voor andere doelein den der fabrieken, met name voor metin gen in het sterkstroomnet en voor de ont steking der electrische straatverlichting (dit laatste geschiedt bereids voor een deel). Daar staat tegenover, dat het Elec- triciteitsbedrijf het verlies op den Klok kendienst draagt. Opheffing van den dienst zou dus alleen maar beteekenen derving van inkomsten van de particu liere aansluitingen, zonder dat daar noe menswaardige besparing van uitgaven tegenover staat. Algemeen beleid. Ons College betreurt het ten zeerste, dat Ged. Staten nog steeds geen beslis sing hebben genomen op de dezerzijds bij hen aanhangig gemaakte grenswijziging in de richting van Oegstgeest, noch gevolg hebben gegeven aan het verzoek om ons nog eens in de gelegenheid te stellen de zaak ter plaatse aan hun College toe te lichten. In 't zenden van een adres recht streeks tot de Kroon zien wij momenteel geen heil. Wij geven de verzekering, dat wij ook zonder aansporing indien noodig, niet zullen nalaten maatregelen te nemen, om het gezag te handhaven. Omtrent het toelaten van optochten met muziek en banieren op Zondagmid dag heerscht in ons College geen een stemmigheid: de meerderheid is daarte gen. de minderheid er voor. Ten aanzien van het openstellen van de zweminrich tingen op Zondag handhaaft de meerder heid van ons College haar u bekende standpunt, n.l. dat zij bezwaar heelt te gen openstelling vah de'zweminrichtingen 4- op Zondagmorgen. Bij openstelling op Zondagnamiddag van de zweminrichting aan de Zijl verwacht het bestuur van de met de exploitatie belaste vereeniging slechts een zeer gering bezoek, zoodat de extra kosten voor het personeel niet zou den worden gedekt. Voor openstelling Van slijterijen des Zondags zien B en W- geen reden. Bij de straatcolportage hebben hier ter stede nog geen dusdanige voorvallen plaats gehad, dat van „ongewenschte toe standen" kan worden gesproken. De po litie houdt steeds een wakend oog op deze colportage en heeft den indruk, dat het colporteeren reeds in rustiger banen gaat, dan een half jaar geleden. Indien zulks onverhoopt noodig mocht blijken, zullen zeer zeker tijdig maatregelen wor den getroffen. Het toelaten van colportage op de markten zou niet zijn in het marktbelang, aangezien op terreinen, waar veel publiek aanwezig is, het colporteeren licht kan leiden tot verstoring van de openbare orde, zeer ten nadeele van de marktkoop lieden en ten ongerieve van het rustig koopend publiek. Het bestaande verbod dient dan ook naar de meening van ons College te worden gehandhaafd. In het algemeen is ook ons College niet voor het toelaten van lunaparken; slechts in bijzondere gevallen, zooals bij de 3 Oct.- feesten en de viering van een Lustrum, Is er aanleiding een andere gedragslijn te volgen. Aangezien op 3 October het geheele Schuttersveld aan de 3 Oct.-vereeniging ten gebruike wordt afgestaan, is het niet mogelijk, dat er tenten zijn geplaatst op het aan die vereeniging niet ten gebruike afgestane gedeelte van dat terrein. Tegen het plaatsen van tenten voor za ken, waarin dezelfde waren worden ver kocht, wordt zooveel mogelijk gewaakt- In verband met het zeer groot aantal gega digden en de uiteraard beperkte ruimte, die voor het plaatsen van tenten beschik baar is, zal echter het bedoelde euvel niet altijd geheel zijn te voorkomen. Ons College heeft op 28 Nov. J.l., bij meerderheid van stemmen, besloten in den vervolge de Stadsgehoorzaal niet meer voor bijeenkomsten van den Nieuw-Mal- thusiaanschen Bond te verhuren en te vens om in nieuwe contracten betreffende de verpachting van andere zalen der ge meente de bepaling op te nemen, dat ver huring aan genoemden Bond niet mag plaats hebben. Het besluit om de Stadsgehoorzaal niet te verhuren voor filmvertooningen, waar bij brandbare (normaal) films worden gebezigd, was uitsluitend gegrond op de overweging, dat zoodanige vertooningen ln niet daartoe speciaal ingerichte gele genheden gevaar voor de bezoekers op leveren. Intusschen is het mogelijk gebleken door het stellen van speciale voorwaarden de Gehoorzaal voor bedoelde voorstellingen voorloopig weder beschikbaar te stellen, zulks in afwachting van nader te treffen maatregelen. De oprichting van een centrale auto garage blijven B. en W. ontraden. Het in het leven roepen van een ge meentelijke brandassurantie kunnen wij niet in overweging nemen; de voor verze kering vatbare objecten zijn niet zoo tal rijk, dat de gemeente het eigen risico op zich zou kunnen nemen. Men denke aan den Stadhuisbrand! Art 29 van het Ambtenarenreglement verbiedt den ambtenaren/werklieden zon der vergunning van ons College naast hun betrekking andere werkzaamheden te ver richten of een andere betrekking, eenig ambt of beroep of eenige bediening of functie, waaraan en bezoldiging of een geldelijke vergoeding is verbonden, te ver vullen. Een volstrekt verbod tot het be- kleeden van bezoldigde nevenbetrekkin gen, waarop in het verslag wordt aange drongen, bevat het reglement dus niet en een zoodanig verbod kan mitsdien alleen door wijziging van het reglement in het leven worden geroepen. Het initiatief daartoe is echter van ons College niet te verwachten, omdat wij met het oog op andere belangen, die daarbij in het spel zijn, tegen een dergelijk verbod bezwaar hebben. Meer heil verwachten wij van krachtige beperking. Aan den anderen kant is het voor ons College moeilijk om, wanneer zich geen redenen van dienstbelang als anderszins daartegen verzetten, de vergunning tot :t bekleeden van bestuursfuncties in bouw- vereenigingen te weigeren; immers de consequentie gebiedt dan ook ten aanzien van het bekleeden van bestuursfuncties van andere vereenigingen als vakorgani saties en liefdadige vereenigingen dezelf de gedragslijn te volgen, ook al zou daar aan slefchts een geringe geldelijke vergoe ding zijn. verbonden. En die consequentie wenschen wij niet te aanvaarden. Het denkbeeld ten slotte, om in elk ge val het bekleeden van een nevenbetrek king te verbieden, wanneer daaraan een hoogere vergoeding dan van f200.is verbonden, lokt ons evenmin aan, al ware het alleen hierom, dat de aldus getrokken grens geheel willekeurig is. Overeenkomstig de toezegging, in de Memorie van Antwoord betreffende de ge meente-begrooting 1935 gedaan, is het vraagstuk der medezeggenschap van het gemeente-personeel namens ons College aanhangig gemaakt bij het centraal or gaan. bedoeld in de gemeenschappelijke regeling ter bevordering van een doelma tige behandeling van gemeentelijke per soneelsaangelegenheden Nu dus eerlang dit vraagstuk interlocaal zal worden be handeld. verdient het naar onze meening geen aanbeveling dit intusschen nog eens plaatselijk te gaan doen. Een verordening, regelende den rechts toestand van het personeel op burgerrech telijke arbeidsovereenkomst in dienst der gemeente, is nagenoeg in ontwerp gereed, zoodat de behandeling daarvan in de daarbij betrokken instanties binnen kor ten tijd kan worden tegemoet gezien- Instelling van een arbeidsreserve is nog steeds overbodig. De minderheid van ons College is prin cipieel vóór instelling van een arbeids reserve, doch meent daarop met het oog op den toestand, waarin de gemeente fi nancieel verkeert, thans niet te moeten aandringen. De Ioopende pacht van den tol van de Leiderdorpsche brug eindigt 1 Mei 1936. Bij de nieuwe verpachting kan onder oogen worden gezien, of het gewenscht is omtrent de arbeidsvoorwaarden van het bedienend personeel bepalingen in de pachtvoorwaarden op te nemen. Enkele malen per seizoen wordt men verrast door een film, die in het centrum der belangstelling staat. Daartoe behoort ongetwijfeld het filmwerk „Episode" met Paula Wessely, Gustav Ludwig Diehl en Otto Tressier in de hoofdrollen. Voor „die Wessely" is deze film een triomf, een nóg grooter succes dan „Mas kerade" genoemd. Hier speelt zich slechts een vluchtige, onbelangrijke gebeurtenis af, er geschieden geen „groote" dingen, er worden evenmin belangrijke woorden ge sproken, maar toch laat deze „Episode" een onuitwischbaren indruk achter. Spreekt een Greta Garbo meer tot het verstand, een Paula Wessely beroert meer het gevoel: zij beeldt een „werkelijk mensch" uit en al het andere geraakt door haar créatie haast op den achter grond. De film speelt zich af in den Weenschen inflatietijd (1922): de regisseur Walter Reisch wist de sfeer van dien tijd op schier onnavolgbare wijze te imiteeren. Het contact tusschen spelers en toe schouwers komt van de eerste minuut af tot stand in dit werk, waarin zich een be schaving openbaart, die helaas te zelden wordt aangetroffen. Een groot actrice is Paula Wessely, met een diep-innerlijk wezen en een bewogen voordracht, terzijde gestaan door een sterk acteur als Diehl: het zal voor een ieder een genot zijn hen samen op het witte doek te zien, terwijl men het volledig zal toestemmen, dat ook alle andere betrok kenen zich hier geven op een hoog en onvergetelijk niveau. Een unieke film, waarvan een machtige werking uitgaat. „KERMIS DER IJDELHEID". Zal dc „kleur" het van „zwart-wit" winnen? William Makepeace Thackeray, de groote Engelsche satiricus, heeft in zijn boek „Vanity Fair" (Kermis der IJdelheid" een tijdbeeld willen geven van het leven der hoogere standen ln het Londen van het begin der 19e eeuw. Verschillende perso nen in dit litteraire meesterwerk komen daarin voor onder hun eigen naam, of schoon ze toen nog meerendeels tijdge- nooten waren. Het zeer gevarieerde verhaal riep er als het ware om, gedramatiseerd te worden en Lengdon Mitchell bewerkte het met veel succes voor het tooneel. Hij koos als titel voor zijn tooneelstuk niet „Vanity Fair" (de titel van het boek) maar „Becky Sharp" de vrouwelijke hoofdpersoon uit het verhaal. De eerste actrice, die in 1899 de rol van Becky Sharp vertolkte, was Minnie Maddern Flake. Zij maakte er een monu ment van tooneelspeelkunst van, waarmee zij dertig jaar later, ondanks haar reeds gevorderden leeftijd, nog een geestdriftig succes wist te behalen. Becky Sharp was voor haar wat de rol van Shylock voor Bouwmeester was en zij speelde de rol van deze avonturierster in het geheel 1100 maal. Andere grooten van het tooneel, waarvan sommigen nog in leven zijn, die aan dit glorieuze tooneelstuk hebben mee gewerkt, zijn o.a. Maurice Barrymore, de vader van Lionel, Ethel en John en George Arliss. Ook voor de film is het reeds eenige malen als gegeven gebruikt. Thans heeft men het verhaal echter als grondslag ge nomen voor de gekleurde film „Kennis der IJdelheid", waarbij Miriam Hopkins, die men hierboven ziet, de rol van Becky Sharp speelt en aldus to de voetsporen treedt van de groote Minnie Maddern Flake. Dezelfde menschen, die bij het eerste optreden van de geluidsfilm bezwaren hadden tegen dat nieuwe element in de film en die toen voorspelden, dat de toe passing van het geluid den dood zou be teekenen van de artistieke film, zijn nu verontrust over de tweede sprong voor waarts, die de filmtechniek maakt: „over de kleur". Natuurlijk moeten wij van die nieuwe technische vinding geen wonderen ver wachten: een slechte film kan door de toepassing van de kleur niet worden goed gemaakt. Maar dat kon het geluid even min. Toch zou het thans niet meer moge lijk zijn het publiek een stomme film voor te zetten. Nu we het geluid eenmaal hebben, willen wij het niet meer missen en misschien zal 't met de kleur ook zoo gaan, omdat de wereld nu eenmaal niet zwart-wit of grijs is. Houdt u van den re genboog? En in welke kleur heeft u den regenboog het liefst: in zwart of in wit cf misschien liever een beetje parelgrijs? Of in de natuurlijke kleuren?Dat laatste zou eigenlijk 't meest logisch zijn. Met het nieuwe verbeterde driekleuren- procedé zijn wij nu zoo ver, dat de uitings mogelijkheden vergroot kunnen worden. Of de overwinning aan dit nieuwe element zal zijn, dient men af te wachten. In ieder geval is 't Interessant deze buitengewoon geslaagde kleurenproef te gaan zien! Lilian Harvey, in „Schwarze Rosen", zooals wij ons haar zoo gaarne en goed herinneren Lilian Harvey zal binnenkort ook hier te zien zijn in haaf nieuwste film „Schwarze Rosen", waarin wij haar weer voor het eerst zullen begroeten, na haai' Amerikaansche omzwervingen, met den getrouwen partner Willy Fritsch. Wij herinneren ons haar nog zoo goed in de Duitsche films als „Het Congres danst", „Drei von der Tankstelle", „Quick", „En blonder Traum" of „Ich und die Kaise- rin", de laatste film, die zij speelde vóór haar vertrek naar Amerika. Dat was een goede tijd voor Lilian, die aan de overzijde nu niet zóó gelukkig was, als zij zich dat wel had voorgesteld. Onlangs is de première van „Schwarze Rosen" in Berlijn gegeven. „Schwarze Rosen": episode uit den vrijheidsstrijd van jonge Finnen tegen de Russische heer schappij, die tot bloedige botsingen leidt. En Lilian staat in het centrum van dezen politieken strijd, vecht voor het welzijn van den man, dien zij liefheeft en gaat daarbij zelf ten onder Lilian: de Russische danseres. Zij danst! Zij doet het met zóóveel gemak en bekoor lijkheid, met dezelfde charme, die wij ons van vroeger herinneren, dat tijdens de verfilming in Neubabelsberg, een ieder, die maar een oogenblik tijd had, kwam kijken om de „Prima ballerina" te zien. Méér dan dertig maal moest haar dans onderbroken worden, meer dan 30 maal moest zij steeds weer bij volgende maten van voren af aan beginnen. Want men zal Lilian en haar ballet van verschillende gezichtshoeken te zien krijgen. Lang danste de tengere gestalte onder de aanwijzingen van regisseur Paul Martin en men kan zich verheugen over het weerzien van deze lenige „oude" be kende, met haar markant, fijn besneden gezichtje. Willy Fritsch, als de jonge beeldhouwer Collin en Willy Birgel als de gouverneur zijn de voornaamste mannelijke hoofdper sonen in deze nieuwe Harveyfilm, die nog zooveel andere en dramatischer scènes te zien zal geven, dan attractieve balletscènes alléén!

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 13