Losse nummers van ons Blad LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 17 Januari 1936 UIT RUSLAND. CMEtGE UIT DE RIJNSTREEK. GEMEENTEZAKEN. HET TOONEEL IN RUSLAND. (Nadruk verboden). Het Russische volk heeft een aangeboren gevoel voor het tooneel. Nergens neemt het tooneel zulk een plaats ln het leven van het volk ln als ln Rusland. De liefde tot het tooneel leeft in de ziel van de massa, een verandering van het oolitieke en sociale regime kan hierin geen veran dering brengen. Het Rusland van de sov jets Is even sterk oo het tooneel gesteld als het Rusland der tsars. Wel heeft de revolutie natuurlijk eenige veranderingen in de schouwburgen veroorzaakt, doch het bleef bij details: de vroegere schitterende toiletten der dames zijn verdwenen, in plaats daarvan zijn de goedkooDe confec- ti»'aponnen gekomen, de heeren zijn ook armoedig gekleed, avondcostuums zijn een zeldzaamheid, het publiek is van een ander gehalte enz. De liefde van het Russische publiek voor de opera en vooral voor het ballet is ge bleven. hoewel de opera als kunstvorm eerder conservatief ls dan revolutlonnalr. De operavoorstellingen onderscheiden zich in tegenwoordig Moskou door een pracht, die verre datgene overtreft, wat de ver wende inwoners van de grootste hoofd steden van het Westen te zien krijgen. De decors worden vervaardigd door groote kunstenaars, de regisseurs zijn meeren- deels menschen met veel talent en durf. Het sterkst trekt den Rus het ballet. De arbeiders en arbeidsters, die tegenwoordig de schouwburgen bij balletvoorstellingen vullen, applaudisseeren bi) het verschijnen van de beroemde dansers en danseressen met een hartstocht die ge in het Westen nergens zult kunnen waarnemen. De bal letgezelschappen in beide hoofdsteden i Moskou en Petersburg) staan, naar de algemeene meening van alle deskundigen, op een ln het Westen ongekende hoogte. En de Russen, wien het dansen in het bloed zit. genieten van het ballet, zijn trotsch op hun dansers en danseressen, brengen hun hartstochtelijke ovaties. Theoretisch gesproken moest de revolu tie tot een volkomen omwenteling in den smaak van het publiek leiden, moesten de oude opera's en balletten de nieuwe gene ratie. die in den sovjetgeest grootgebracht is. vreemd zijn. De '.sovjet-menschen" moesten naar opera's verlangen, die harts tochten en idealen vertolken, welke meer in overeenstemming ziln met de nieuwe leer met de geestesgesteldheid van het volk na de revolutie. In de practiik is er echter niets van te merken. De jongelui genieten even intens van de oude Rus sische en buitenlandsche opera's als hun ouders onder het oude regime. Dat valt bijzonder sterk op bi) het spelen van opera's, waarin het leven van den Russischen adel van de vorige eeuw afge beeld wordt. De levensomstandigheden, in die opera's (wii denken daarbij aan .Jew- genij Onjegin" .Pikowaja Dama" e.d.) afgebeeld, zijn zoo volkomen anders dan de sovjet-ver houdingen, de levenshouding, de opvattingen en overtuigingen moeten den sovjet-burger zoo vreemd, onwaar schijnlijk voorkomen en toch leven die Jonge mannen en vrouwen, de fabrieks arbeiders van beiderlei kunri? met zulk een intensiteit alles mede dat de vreem delingen uit het kapitalistische Westen er door in sterke mate getroffen worden. Alle bolsjewistische theorieën over den klasse- haat. alle uit het hoofd eeleerde platheden over de oude beschaving verdwijnen itn het niet zoodra de muziek der groote Rus sische meesters weerklinkt en de harten der jonge menschen in haar greep krijgt. Dan vergeten die jongelui in de slecht- zittende confectiekleeren. die uit slechte sovjet-stoffen vervaardigd zlin. de sovjet- werkelijkheid. dan worden zii de gewone Russen die zii zijn. dan voelen zii de on verbrekelijke banden met het Russische verleden, dan zijn zij kinderen van het zelfde volk. dat die groote componisten heeft voortgebracht. De lezer moet ons niet verkeerd begrij pen. Wij willen geenszins beweren, dat er in het geheel geen nieuwe opera's zijn. dat er alleen de oude Russische (en buiten landsche) opera's opgevoerd worden. Er zijn ook nieuwe componisten van beteeke nis, .De belangrijkste is ongetwijfeld de jonge Sjostakowitsj fhij is nog geen dertig jaar oud). Zijn opera „Jekaterina Izmajlo- wa" is ongetwijfeld het belangrijkste eve nement op muzikaal gebied in de laatste jaren. Dat is niet alleen de meening van de Russen, maar ook van alle vreemdelin gen-deskundigen. die deze opera hebben gezien. De bolsjewiki zijn trotsch op deze opera en raden den vreemdelingen aan ze te zien. Indien ge echter denkt, dat er in die opera een revolutionnair onderwerp behandeld wordt of sovjet-toestanden af gebeeld zijn. dan vergist ge u. De opera behandeld een gegeven, ontleend aan een verhaal van den XlXen-eeuwschen schrij ver Ljeskow. wiens anti-revolutionnaire opvattingen algemeen bekend zijn. Het is alweer het oude Rusland, dat tot onder werp gekozen is. De opera en het ballet geven dus niet aan het verlangen van de bolsjewiki toe. revolutionnaire en marxistisch-bolsjewis- tische onderwerpen te behandelen. Alle pogingen, de oude opera's om te werken en hun daardoor een bolsjewistisch karak ter te verleenen zijn op een mislukking uitgeloopen. Anders staan de zaken met het drama, met het gesproken woord. De beroemde Russische tooneelgezelschappen van Stanislawsky. Meyerhold. Tairow enz. moesten wel aan de pressie van de over heid toegeven en de nieuwe tooneel- stukken opvoeren, waarin het tegenwoor dige regime verheerlijkt wordt. In deze stukken wordt gewoonlijk verteld, hoe misdadigers onder den invloed van het marxisme-leninisme-stallnisme bruikbare leden van de maatschappij en overtuigen de communisten worden, hoe de dwang arbeid de tegenstanders van het tegen woordige regime tot hartstochtelijke voor standers ervan maakt enz. In sommige stukken wordt op alle mogelijke wijze aan getoond. dat de beschaafden van het volk vervreemd ziin. In vroegere jaren droegen die stukken een uitgesproken propagan distisch karakter. Het publiek had echter meer dan genoeg van die propaganda- brochures in tooneelvorm. Nu worden de stukken beter vervaardigd, het propagan distische element word); in de handeling verwerkt de prèekende communisten ziin van het tooneel verdwenen, het is nu de handeling, die bii den toeschouwer de door de overheid gewenschte conclusie moet wekken, Nu en dan zijn die stukken goed geschreven en dan hebben zij ook succes, te meer daar alle rollen door ras-acteurs gespeeld worden, die zelfs de meest on waarschijnlijke figuren leven weten in te blazen. En toch is het publiek op derge lijke voorstellingen nooit zoo in extase als in de opera of bij het opvoeren van oude Russische tooneelstukken waarin een ander leven geschilderd is dan dat van Sovjet-Rusland. De sovjet-overheid heeft dat ingezien en de regisseurs hebben verlof gekregen het oude Russische repertoire op te voe ren. Daarnaast worden buitenlandsche stukken gespeeld, vooral oude. Er is geen enkel land aan te wijzen waar Shake speare zulk een populariteit geniet ais in Rusland. Het publiek kent zijn stukken door en door. het komt telkens weer om het snel te zien. Het volgende geval zal dit duidelijk illustreeren. Er bestaat te Moskou een Joodsch tooneelgezelschap. dat in het Jiddisj speelt Het gezelschap, dat ook hier te lande gastvoorstellingen heeft gegeven, is goed. In geheel Rusland is de Joodsche tooncelspeler Michoëls beroemd. Eenigen tiid geleden speelde die Michoëls de rol van koning Lear. en het gebouw van het Joodsche gezelschap was avond aan avond stampvol, ofschoon de toeschouwers geen woord konden begrijpen van hetgeen op het tooneel gesproken werd. Het publiek kende het stuk. het wist dus. wat er op het tooneel gaande was en het genoot van het snel van Mlchoelg. Behalve Shake speare worden Molière. Schiller en som mige moderne Fransche en Duitscne dramaturgen opgevoerd. Alle voorstellin gen ziin met zooveel zorg en smaak voor bereid. dat een vreemdeling er onvermij delijk onder de bekoring van komen moet. Er worden in Rusland pogingen gedaan massale voorstellingen ln open lucht te geven. De voorstellingen zijn voor 20.000 toeschouwers berekend, het gesproken woord en de muziek worden daarom door luidsprekers verspreid. Deze opvoeringen bevinden zich echter voorloopig nog ln een stadium van proefnemingen. Het is nog een vraag, of ze ooit uit dit stadium zullen komen en een plaats van beteekenis in het tooneelleven van het land innemen. Wij voor ons hebben weinig vertrouwen in de toekomst van dat soort tooneel. De tooneelkunst in Sovjet-Rusland is in wezen geen nieuwe kunst, maar een lo gische voortzetting van het proces van vernieuwing, dat ruim dertig jaar geleden begonnen is. In de eerste jaren na de re volutie waren er veel excessen, die in het buitenland als een volkomen nieuwe too neelkunst werden opgevat en op allerlei wijze verheerlijkt. Die excessen behooren nu in Rusland tot het verleden. De storm is geluwd, de oude banden worden hersteld er wordt voortgebouwd op de oude funda menten. De revolutie heeft natuurlilk ook iets nieuws gebracht, doch dat ls meestal slechts een versnelling van het tempo van een ontwikkeling, die reeds aangegeven was. Dit geldt zoowel de verschillende stroomingen op tooneelgebied als de prac- tijk van de dramatische kunst. Wij kun nen hier de bijzonderheden niet bespreken en zullen ons daarom tot een verschijnsel benerken. dat eiken vreemdeling treft. Rusland is geen nationale staat, het is het nooit geweest. Rusland is een impe- rium iu_ de goede beteekenis van het woord, het omvat verschillende volkeren van uiteenloopend ras en afkomst, het tracht die volkeren niet een bepaalde taal op te dringen, maar wil ze in staat stel len hun eigen taal en beschaving tot ont plooiing te brengen. Een gevolg hiervan is het bestaan te Moskou van schouwburgen, waar in verschillende talen gespeeld wordt. Bovendien komen naar Moskou tooneelgezelschappen uit de afgelegen ge deeltes des lands, die in de taal dier stre ken (Basjkirisch. Klrgizisch. Kalmukkisch enz.) spelen. Een ander gevolg van de revolutie (niet van het bolsjewisme: in het Westen ver wart men voortdurend die twee begrippen) was. dat het tooneel nog meer populariteit heeft gekregen dan het reeds bezat. Het tooneel kwam dichter bii de massa te staan, hield op een kunstvorm te zijn, be stemd hoofdzakelijk voor de meer be schaafden. Bovendien heeft het tooneel opgehouden een vermaak van stedelingen te Sin. er ontstond het plattelandstooneel. dat nergens in de wereld buiten Rusland bekend is. Dat ls echter een onderwerp op zich zelf. Misschien zullen wii later ge legenheid vinden ook hierover het een en ander te vertellen. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY. Het spel hetwelk Ik heden wil behande len is een goed voorbeeld van een fout die herhaalde malen gemaakt wordt. Het komt in de praktijk herhaaldelijk voor dat men een contract in een troefkleur heeft aan gegaan met een troeflengte van slechts 4 kaarten en dat men in de tweede of derde ronde voor de keuze staat een slag te ne men door in de eigen hand af te troeven dan wel de slag aan de tegenpartij te laten Even nadenken alvorens in te troeven, zal als regel wel de juiste beslissing geven. Noord Sch Boer-9-3- Ha Boer-8-6- Ru Aas-6-5- Kl. Heer-Vrouw-10-8 West Oost Sch 10-7-6-2- Sch 3-4- Ha Heer-Vrouw-10-3- Ha Aas-9-7-5- Ru Heer-9-8- Ru Vrouw-7-4-3-2- XI 7-6- K) 9-5- Zuid Sch- Aas-Heer-Vrouw-5 Ha 4-2- Ru Boer-10- K1 Aas-Boer-4-3-2- Noord-Zuid waren bij dit spel tot eeh eindbod van 4 Sch. gekomen waartoe West met Harten Heer uitkwam en drie ronden Harten werden gespeeld. Het is duidelijk dat zoodra Zuid aan slag komt hij 10 sla gen voor het neerleggen heeft mits de troeven niet 5—1 tegen zitten. Troeft Zuid echter de derde ronde Harten in eigen hand af, dan heeft hij nog maar 3 troeven over om te slaan en zitten de ontbrekende troeven dan 4-2- verdeeld, dan kan hij het spel niet meer winnen. Denkt Zuid echter een oogenblik na dan zal het hem duidelijk zijn dat hij niet moet introeven. Hij heeft in eigen hand ALPHEN. Beroepen. Beroepen is bii de Ohr. Geref. Kerk al hier ds. J. A. Riekel te Delft. Propaganda-avond Nat. Bond „Het Mobilisatiekruis". De afd. Alphen van den Nat. Bond ..Het Mobilisatiekruis" hield in het Nut een propaganda-vergadering. De belangstelling was zeer groot. De opening werd verricht door den voorzitter den heer C. Koren die allen welkom heette, speciaal den burge meester den heer P A. Colijn. vertegen woordigers van de Burgerwacht. Hierna verkreeg het woord de heer E. de Goede, nadat vooraf staande het Wilhelmus was gezongen. De heer de Goede, moest tot zijn spijt mededeelen. dat Kapitein Bordewilk helaas door dienstzaken verhinderd was het woord te voeren. Hij wilde echter den inhoud van diens rede weergeven. Hoofdzakelijk be stond deze rede uit herinneringen aan de dagen van saamhoorigheid gedurende de mobillsatiejaren. De avond werd voortref felijk afgewisseld door het muziekensem- ble P. Koren viool en P. v. d. Stoel piano. Een groot succes oogstte ook de hofartist Henri Nolles met zijn talrijke goocheltoe ren. Ook trad op de eenige vrouwelijke buikspeekster hier te lande mej. Marianne van Goudzwaart. die met haar wonderpop Jona aangenaam wist te amuseeren. Het was 'n avond van geanimeerd amusement! Muziek- cn zangavond van „Excelsior" en „Sempre Avanti". Door de mandolineclub .Excelsior" werd onder leiding van den directeur den heer B. Polak, in Concordia haar eerste uitvoe ring gegeven. De voorzitter, de heer Stehouwer opende. Ter afwisseling had men het dubbel-mannenkwartet ..Sempre Avanti" uit Leiden dir. de heer Joh. v. d. Broek, geëngageerd .Excelsior" zette in met 'n feestmarsch; de uitvoering daarvan beloofde veel goeds, wat dan ook werd bewaarheid. Wii noemen o.a „Auf sanften Wogen" van Th. Ritter, „Bersaglieri" ..Ueber den Wellen" van J. Rosas en Heinzelmannchen's Wacht- parade" van K. Noack. welke nummers zuiver werden gespeeld. ..Excelsor" oogstte een groot applaus. De mandoline-, gitaar- en vioolpartijen voldeden- dank zii de juiste leiding, zeer goed. Niet minder bij val verwierf het optreden van het dubbel- mannenkwartet .jSempre - Avanti". De schoone zang bracht een ieder in verruk king! Wel het meest treffend was het nummer Redders der Zee" van H. de Groot en het komische „Abdijsiroop" van A. Claessens. waarbij de directeur zich niet alleen als een goed dirigent maar ook als een goed humorist ontpopte. Dit kwartet heeft een uitstekenden indruk achtergela ten! Den directeur werd dank gebracht en den heer Polak door den voorzitter een keurige bloemenmand aangeboden. De Polak wekte tenslotte op als lid van „Excelsior" toe te, trejjen. o BODÈülhvVEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelia Johanna, d. van M. Broker en J. M. Verhagen; Janna Marga- retha, d. van P. v. d. Akker en N. M. Lijster. Loop der Bevolking. Gevestigd: A. de le Lijs en gezin, grond werker van Zevenhuizen; S. Sluijk en ge zin, klompenmaker van Barwoudswaarder; M. v. Vulpen, dienstbode van Alphen a. d. Rijn Vertrokken: C. M. Lammets, z.b. naar Voorschoten. Interessante lezing over „De Nieuwkoopsche plassen". In hotel van Haaften werd de eerste Nutslezing van dit jaar gehouden: De heer P. de Graaf, oud-hoofd der O. L. School te Nieuwkoop sprak over het „Vogelleven op de Nieuwkoopsche plassen". Zoo vol als ditmaal is het nog Sfchier nooit bij een nutslezing geweest! De heer de Graaf vertelde van de mooie plassen, die zoo vlak over de grens van Bodegraven liggen en toch bij zoo weini gen bekend zijn. Beter kent men de Reeu- wijksche, maar die zijn van geheel ande ren aard. Aan de hand van een mooie serie lantaarnplaatjes, nam hij ons mee op een. tocht over hét wijde water en door HET UITBREIDINGSPLAN. In het voorstel inzake herziening van het plan van uitbreiding voor de gemeente Leiden hebben B. en W. er op gewezen, dat de uitmonding van den nieuw ontworpen hoofdverkeersweg Rijnsburgersingel-Rijns- burgerweg oap laatstgemelden weg bulten het uitbreidingsplan valt. Ten einde een goede aansluiting van den hoofdverkeersweg en den geprojecteerden nieuwen spoorwegovergang met den Rijns- burgerweg te verkrijgen, zal te zijner tijd een oppervlakte grond' langs de noord oostzijde van den Rijndburgerweg, onmid dellijk grenzende aan den bedoelden spoor wegovergang, tot straat moeten worden aangelegd. Met het oog daarop achten B. en W. het wenschelijk, dat voor het onder havige gedeelte van den Rijnsburgerweg bijzondere voorschriften ter bepaling van een voorgevelrooilijn worden vastgesteld. een Ruiten die hij in elk geval moet mis sen- Werpt hij deze af dan kan West geen Harten meer naspelen aangezien nu de Blinde kan aftroeven en Zuid in staat blijft 4 maal troef na te slaan. Wat ook gespeeld wordt, Zuid komt aan slag en met 4 Schop pen slagen, 5 Klaverslagen en Ruiten Aas wordt aan het contract voldaan. Zooals men ziet een zeer eenvoudig spel letje en toch zou men zich verwonderen hoe dikwijls onder nagenoeg dezelfde om standigheden verkeerd wordt gespeeld Niet altijd loopt het in de gaten en niet altijd krijgt de speler zijn verdiende loon omdat het geluk hem mee zit en de ontbrekende troeven 3-3- verdeeld zitten waardoor het spel toch wordt gewonnen, A. J. VERSTEEG. de smalle veenslooten tusschen het hooge riet- Van tientallen prachtige vogels liet hij de nesten zien en vertelde van de ge woonten der vogels, hoe ze nestelen, hun jongen voeden enz. Dat alles was gegrond op eigen waarneming. Toen spr. vertelde van zeldzame vogelsoorten, als de roer domp, 't woudaapje en den rooden reiger luisterde men met de grootste aandacht. Vol bewondering luisterde mer. naar zoo veel schoonheid in de onmiddellijke om geving, waarvan men het bestaan niet eens wist. Nog werden 3 vogelfilms ver toond. De eerste was gewijd aan de Nieuw koopsche plassen. On kostelijke wijze zag men het drukke bewegen van de vogels, waarvan de lantaarnnlaatjes eerst slechts 't nest en de broedende wijfjes hadden la ten zien. Daarna volgde een prachtfilm van de koekoek. Men zag de jonge koe koeken in de nesten van alle mogelijke kleine zangvogeltjes; de bekende verhalen bleken inderdaad waar te zijn! De jonge dieren begonnen al van den eersten dag af hun mededingers, de echte kinderen van het vogelpaar er uit te werken en slaagde daarin uitnemend; zelfs onder de broedende moeder werden zij uitgewerkt! Tenslotte een mooie Naardermeerfilm, die voor een deel weer dezelfde vogels gaf als de Nieuwkoopsche, maar ook meerdere anderen. Het verlangen rees. dat ook spoedig de Nieuwkoopsche plassen een Natuurmonument mogen worden en be waard voor langzaam dichtwerpen met vuil Mr. la Gro dankte onder hartelijke in stemming den spreker voor zijn interes sante causerie. De R.K. Dameszangver. „St. Caeci- lia" hield een goedgeslaagde uitvoering onder leiding van den heer J. M. Kou- wenhoven. Uitgevoerd werd het tooneel- spel „Onze lieve Vrouwke in het Bosch", waarbij medewerking werd verleend door de dames v. Niekerk en v- Pelt. De uit voering slaagde uitnemend en de zaal was geheel bezet. Zoowel de pastoor als de kapelaan waren aanwezig. De pres. van den R.K. Vrouwenbond, mej, K. de Ko ning, sprak een dankwoord. Gevonden: 1 gouden broche. Inl. b.d. politie. Maandag van 1822 uur. Op de Ziende is de met een paard ■bespannen wagen van den koopman in galanterieën B. alhier aangereden door een auto. De wagen werd vernield ter wijl van den breekbaren inhoud niet veel overbleef. B. zelf kreeg een beenfractuur en moest zich onder doktershanden stel len. Het paard bleef ongedeerd. Verzeke ring dekt de schade. o BOSKOOP. Feestvergadering R.K. Volksbond. Voor het geheel gevulde R.K. vereeni- gingsgebouw aan de Rozenlaan had een feestvergadering plaats van de afd. Bos koop, die ln alle opzichten uitstekend is geslaagd. De voorzitter, de heer G. van Cdpel, opende. Na het zingen van „Roomsche Blijd schap" werd door de tooneelclub „St, Gene- sius" een dramatisch tooneelspel opge voerd, getiteld „Onder de Sovjetvlag", Welk stuk onder ademlooze stilte werd aange hoord. Na een kort woord van den geestelijken adviseur, werd gesloten met het zingen van: „Aan U o Koning der Eeuwen". In de jaarvergadering van de veree- niging voor Boskoopsche Culturen (Pomo- loglsche Vereenigingwerd de heer G. Boer Gzn. (aftr.) herkozen. In de plaats van de heeren Rien, Groo- tendorst en P. Koster, eveneens aftredend, doch niet herkiesbaar, werden gekozen de heeren Jan Spek en A. P. v. Nes. Voorts werden de verschillende commis sies aangevuld. HAZERSWOUDE. Geslaagde orgelbespeling. In de Geref. Kerk gaf de heer' Kruithof, de blinde organist der Burgwalkerk te Kampen, een orgelbespeling, waarbij vele belangstellenden tegenwoordig waren. De heer Joh. Hassefras opende, waarop de heer Kruithof het programma zeer verdienste lijk speelde. Een meditatie van dr. R. E. van Arkel van Utrecht, over verscheidenheid en eenheid naar aanleiding van Filippensen 1 1 werd door hem in blindenschift op keurige wijze weergegeven. Aan het einde ging de heer Kruithof voor in dankgebed. Voor de Ned. Herv. Mannenvereeniging „Onderzoekt de Schriften" trad in het lo kaal Salvaitori ds. A. Meijers van Utrecht op met het onderwerp; „Een uit duizend". Spr. teekende Job in zijn lijden, dat door zijn drie vrienden werd beschouwd als een straf. Elihu, die na zijn drie vrienden aan het woord kwam, was van andere meening en bezag het als loutering door God. Spr. werd met stille aandacht door de vele aan wezigen gevolgd bij deze ernstige rede. o KOUDEKERK. Burgerlijke Stand. Geboren: Gijsbert z. van Koenraad Biesheuvel en Johanna Catlharina Kage- naar. Overleden: Marie van der Vis, 10 weken. Jaarverg. van „Nederland en Oranje" De A.'-R. kiesver. „Nederland en Oranje" hield haar jaarvergadering ln het lokaal achter de Geref. Kerk. Na opening door den voorzitter, werden de jaarverslagen uitgebracht 3oor secr. en penningm., waar na bestuursverkiezing plaats vond. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren Ph. Qualm en Joh. A. Hortensius, terwijl in de plaats van den heer M. Schenke- veld, welke niet meer in aanmerking wenschte te komen, gekozen werd de heer Jac. Verbree Jr. Vervolgens leidde de heer G. Schouten ln „Een blik in den heilstaat". Spr. be handelde onderhoudend de geschiedenis van de laatste 30 jaren van het v m. kei zerrijk Rusland en stond stil bij den fa talen datum 19 Jan. 1905. waar de roode terreur aanving en onder leiding van Le nin en zijn trawanten een zee van Jam mer en ellende over dat vplk werd uitge stort. Het. leven aldaar, in stad en platte land, in-nering en bedrijf; in gevangen schap en verbeurdverklaring, vernletiginf van geestelijkheid en godsdienst, het gaf alles een kijk op den z.g. Heilstaat, die ons met het diepste afgrijzen vervulde. Na een gezellige samenspreking ontving de inleider den dank van den voorzitter, waarna de vergadering werd gesloten en ds. Haspers voorging in dankzegging. LEIDERDORP. Uitvoering van „Excelsior". De Chr. Gem. Zangver. „Excelsior" gaf met medewerking van het kinderkoor „Klein Excelsior" ln de Geref. Kerk een uitvoering onder leiding van den directeur, den heer M. Kouprie. Nadat gemeenschap pelijk was gezongen Ps. 146 1 opende ds. J. J. Dijk met gebed. „Excelsior" zong zeer mooi een vijftal liederen, speciaal „Cano varen". Hierna was de beurt aan „Klein Excelsior". Het kinderkoor zong drie num mers. „Sledevaart" was voor de kleinen wel een zware opgave, maar zij brachten het er uitstekend af. Ook „De Kleine Hengelaar" werd zeer goed gezongen. Na de pauze zong „Excelsior" eerst weer een drietal liederen w.o. „Zalig zijn de doo- den" getoonzet door onzen plaatsgenoot, den heer F. D. van Wijck. Hierna volgde het kinderkoor. De kleine soliste Annie Roe- iandse zong voortreffelijk „De poorten van goud". „Lentefee" werd door de kleinen op gloedvolle wijze ten gehoore gebracht. Als slot volgde het door „Excelsior" gezon gen hoofdnummer Ps. 146 van P. J. v. d. Valk. „Excelsior" was hier op zijn best en oogstte een welverdiend applaus! De heer W. Demmendal verzorgde uitnemend de kiavierpartij. Den heer Kouprie komt een woord van lof toe voor zijn verdienstelijke leiding. Burgemeester Brug sprak het slotwoord, waarin hij op versterking van het aantal werkende leden aandrong. o NIEUWKOOP. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: J. van der Maat, 59 jaar, wonende te Bodegraven en Th. Hellinger- werf, 48 jaar. o TER AAR. Bij de politie is als gevonden aange geven een dekkleed en een schut van een vrachtauto. De weldadigheidsuitvoering ten bate van de St. Liduinavereeniging heeft een netto bate van ruim f. 100.opgeleverd. o WADDINXVEEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Anthonius z. van H. G. Vermeij en G. A. Vonk: Gerrigje. d. van C. Mole naar en J. N. Benschop; Coenraad, z. van J. Vergeer en M. H. van Leeuwen; Dirk z. van L. van Soest en D. Nobel. Overleden: A. BonefaasKruijsheer, 93 jaar; G. Weerkeijn, 84 jaar. Men is thans begonnen de opritten te maken ten behoeve van de werken aan de nieuwe brug. Betonnen palen van 14 tot 17 meter zijn daartoe benoodigd. Een ge deelte van de Gouwe zal moeten worden gedempt. Gedurende een drietal weken is het rijverkeer op de Zuidkade tot het raadhuis stopgezet, in verband met deze werkzaamlheden. ZWAMMERDAM. Burgerlijke Stand. Geboren: Margarebha, d. van Arie Blan ken en Cornelia de Knikker. Ondertrouwd: Dirk Both, oud 26 jaar eiï Janna Kasius, oud 27 jaar. Jaarvergadering R.K. Volksbond. De afd. van den R.K. Volksbond alhier hield in het Patronaatsgebouw haar jaar vergadering. De voorz.. de heer S. Steen bergen, opende de goed bezochte samen komst met een korte nieuwjaarsspeech. Na het lezen der notulen, volgden de jaarverslagen van secr. en penningm. De financieele toestand was zoodanig, dat de uitgaven door de ontvangsten juist gedekt konden worden. Aande Begrooting 1936 werd goedkeuring gehecht. Volgde ver slag van het fonds „Hulp in nood". De werklooze leden ontvingen daaruit nog een bon. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden herkozen. 'Na rondvraag sprak de geestelijke adviseur nog een op wekkend woord. De door den R.K- Vrouwenbond aan gekondigde cursus voor ziekenverpleging is met niet minder dan 40 deelneemsters aangevangen. Door het belangrijke aan tal deelneemsters werd het noodig ge acht den cursus te splitsen in een middag en avondcursus. Een collecte, door verkoop van speld jes alhier langs de huizen gehouden ten bate der Ned. Herv. Stichting „Zonne gloren" heeft f. 24—opgebracht. zijn behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. H1LLEN - Stationsweg Firma A. J. H. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat 2. W. G. J. VERBURG, Sigarenhandel, Heerenstraat 2. Fa. A. SOMERWIL Az. Hoogew. 24 A. M. v. ZWICHT - Breestraat 126 A. VAN EGMOND, Sigarenhandel, Haven 2/4. W. v. LEEUWEN, Janvossensteeg 19 J. A. MANHAVE, Haarl.straat 128 BOEKHANDEL VAN DER VEEN Geversstraat No. 59 - Oegstgeest en aan de Kiosken. 3—3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 11