Help Uw Nieren De Senaat over het regeeringsbeleid LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 17 Januari 1936 Karakter en positie van het Kabinet. BINNENLAND. BURG. STAND VAN LEIDEN SPREEKCEL. IHIIIIHIIIIIIHIIIHIHIHIIIIIIIIimillllllll» illlllllllllllllllllliilliilliiiiiiiiiiliiillllllll Blijkens het voorloopig verslag der Eer ste Kamer omtrent de algemeene be schouwingen over de rijksbegrooting voor 1936 traden zeer vele leden in beschou wing over de in Juli U. ontstane crisis en over het uit die crisis geboren kabinet. Sommigen hunner betreurden het op 25 Juli 1.1. in de Tweede Kamer voorgeval lene voornamelijk deswege, omdat het ernstig nadeel heeft berokkend aan de werking van het parlementaire stelsel Voorts betoogden deze leden, dat de op lossing. aan de crisis gegeven, allerminst een herleving van het vertrouwen in het kabmet-Colijn heeft bevorderd en zij achtten het uiterst onzeker, of dit zich tot den afloop van den huldigen zittings termijn van de Tweede Kamer zal kun nen handhaven. Zoo vestigden zij de aan dacht op de tweespalt, in den Minister raad gerezen ter zake van de zorg voor het onderwijs. Huns inziens dient er naar te worden gestreefd dat, mocht het Ka binet dus tot aftreden worden genoopt, een andere parlementaire meerderheid gereed sta. om de verantwoordelijkheid voor het regeeringsbeleid op zich te nemen. Wat het karakter van dit Kabinet be treft, zoo betuigden de leden, hier aan het woord, dat het zonder overleg met de Tweede-Kamerfracties, uit welker geest verwanten het is samengesteld, is tot stand gekomen, gelijk dit laatste moet worden gekenschetst als extra-parlemen tair. Wijders vestigden de leden, hier aan 't woord, er de aandacht op, dat dit Ka binet nog steeds niet voltallig is. Zij stelden er prijs op, omtrent de reden hiervan nader te worden ingelicht. Dat minister Colijn behalve met de algemeene leiding van het Kabinet be last blijft met het beheer van meer dan één departement van algemeen bestuur, achtten zij ongewenscht stelling, van andere zijde wedersproken onder verwij zing naar de groote bekwaamheid en werkkracht van den genoemden bewinds man. Vele leden gevoelden geen behoefte zich naar aanleiding van het op 23 Juli 1.1. voorgevallene in de schuldvraag te ver diepen. doch meenden dat. gegeven het feit van de parlementaire crisis, uit con stitutioneel oogpunt tegen de oplossing generlei bezwaar kan worden geopperd. Zij betoogden, dat dit Kabinet steun vindt in de waarschijnlijkheid, dat een nieuwe crisis nog ernstiger monetaire ge volgen zou hebben dan het in Juli 1.1. gerezen conflict heeft gehad. Mede met het oog hierop achtten zij voor zichtigheid geboden bij het trekken van conclusies uit de situatie omtrent de meer of mindere kracht van extra-parle mentaire kabinetten, aangezien die groo- ter of mindere kracht dikwijls van zuiver accidenteele kwesties afhangt. Gezagshandhaving. Vele leden traden in beschouwingen over de wijze waarop de regeering het ge zag handhaaft. Sommigen hunner con stateerden in dit opzicht een verblijden den vooruitgang in vergelijking met vorige peiroden. Intusschen betreurden de leden hier aan het woord, dat nog steeds niet een verscherping van de wet van den 22en April 1855 tot regeling en beperking der uitoefening van het recht van vereeniglng en vergadering, in overweging wordt ge nomen en dat, met terzijde stelling van het rapport van de Staatscommissie-Koo ien, het weren van revolutionnairen uit vertegenwoordigende colleges is verscho ven tot het onzeker tijdstip, waarop een voorgenomen grondwetsherziening haar beslag zou hebben gekregen, Oök laakten zij, dat de Minister van Sociale Zaken geen bezwaar bleek te hebben tegen het voeren van roode vlaggen bij plechtig heden, waarbij de Regeering is vertegen woordigd. alleen omdat daarnaast aan de nationale vlag een plaats is ingeruimd. Nog bepleitten deze leden een verbod van de Communistische Partij Holland. Andere leden drongen eveneens aan op een krachtige gezagshandhaving met name van extremistische partijen, die gaarne van onze volksvrijheden profijt trekken, doch in landen waar zij tot de macht gekomen zijn, elke afwijkende mee ning met geweld onderdrukken. Weer andere leden waren van meening, dat de gezagshandhaving van overheids wege er op gericht moet zijn. dat versto ring van de openbare orde door groepen, die wars zijn van gewetensvrijheid en van de traditioneele Nederlandsche verdraag zaamheid. worde tegengegaan. Zoo prezen zij het optreden van den burgemeester van Amsterdam naar aanleiding van de opvoe ring van het tooneelstuk „De Beul". Die waardeering over de houding van Amster dam's burgemeester ter zake de opvoe ring van „De Beul" vermochten andere leden niet te deelen. vermits het hier ■betrof een positief anti-christelijk tooneel stuk en de overheid heeft te rekenen met het christelijk karakter onzer natie, wes halve zij van publiek terrein behoort te weren wat op godsdienstig gebied ook maar den minsten aanstoot kan geven. Verhouding tusschen de regeering en S.D.A.P. Eenige leden brachten de houding, door de Regeering jegens de S.D.A.P. aange nomen ter sprake. Zij betoogden dat deze oartij terecht niet meer in zulk een exclu sieve positie wordt geplaatst als voorheen het geval was. Dit houdt huns inziens ver band met het feit. dat zii zich allengs meer in Britsch-soclalistische richting heeft georiënteerd en het oude Duitsch- marxistische standpunt heeft verlaten. Al moet nu worden erkend, dat in de houding van de Regeering jegens de S.D. AR. een gunstige evolutie waarneembaar is. toch wordt deze. naar de meening van de leden hier aan het woord, nog als onvol waardig beschouwd. Verscheidene leden daarentegen waren van oordeel, dat het marxisme dat in de S.D.A.P hier te lande zijn verbreiding heeft gevonden een noodlottigen invloed op ons volk heeft gehad en een ont kerstening. alsook een ondermijning van het gezag en der zedelijke grondsl«~*n hier te lande heeft veroorzaakt. Grondwetsherziening. Verscheidene leden brachten het voor nemen der Regeering. grondwetsherziening te bevorderen, ter sprake. Eenlgen hunner vestigden de aandacht op het gevaar dat in den striid tegen een partij, dile prin cipieel de democratie wenscht te vernie tigen. de democratische rechten van an dere groepen zouden worden aangetast. Daarom achtten zij de voorgenomen wijzi ging van artikel 7 der Grondwet beden kelijk. Vele leden achtten het misbruik, dat thans van de drukpers wordt gemaakt, zoo groot, dat zil noewel noode. een herziening van artikel 7 onzer Grondwet niet bij voorbaat durfden afwijzen Zij behielden zich daaromtrent hun oordeel voor. totdat de desbetreffende voorstellen bekend zou den zijn Sociaal-economische be schouwingen. Sommige leden hadden ernstig bezwaar tegen het sociaal-economische regeerings beleid. al keurden zli de ongebreidelde, on gepaste en persoonlijke critiek. waarvan het Kabinet en met name zijn leider van extremistische zijde bloot staan, sterk af. afkeuring, die algemeene instemming vond. ZI1 bleven van oordeel, dat bedoeld beleid wordt gekenmerkt door dualisme aange zien het ter eener zijde aanpassing door verlaging van het levenspeil, ter anderer verzwaring der lasten door belastingver- hooging medebrengt. Zoo werd wederom de aandacht gevestigd od de bestendige stUging van de werkloosheid en op de toe neming van het aantal faillissementen en liquidaties ten onzent. Het Kabinet, zoo verklaarden deze leden, voert een staatkunde, die noch geestdrift, noch zelfs voldoening vermag te wekken en veeleer aanleiding tot ontstemming geeft. Deze leden waren van meening. dat een geheel andere weg moet worden ingesla gen en zii vestigden de aandacht er op, dat zulks in andere landen met goed ge volg is geschied, os. in Scandinavië en België, in welk laatste land de werkloos heid met 42 pet. is verminderd. Mede uit dien hoofde bepleitten zii de verwezen lijking van het door de S.D.A.P. gepropa geerde .Rian van den Ar'oeid". Andere leden waren van meening. dat bet .Plan van den Arbeid", wat den In houd ervan betreft, getuigt van een te groot optimisme. Wat de algemeene strek king aangaat vond het bij engelen hunner sympathie. Verscheidene leden verklaarden met het regeeringsbeleid te kunnen instemmen. Zij waarschuwden tegen de gevaarüike nel- ging. te zoeken naar middelen, welke be oogen dan toestand vrijwel terstond te ver beteren middelen, die naar hun gevoelen althans, niet bestaan, we'halve zii geen vertrouwen stelden in systemen als wor den gepropageerd door prof. Mees. prof. Goudriaan en als het ..Plan van den Arbeid". Financieele beschouwingen. Vele leden constateerden dat de Regee ring zelve den financleelen toestand som ber noemt. Ten zeerste betreurden zli. dat de regeering afwijzend staat tegenover het Plan van den Arbeid", inzonderheid wat den financieelen opzet ervan aangaat. Verscheidene leden betoogden, dat de bezuinigingen vooralsnog weinig resultaat opleverden. Sommige leden verklaarden met de re geering van Inzicht te verschillen ten op zichte van de te voeren monetaire politiek, doch geene behoefte te gevoelen, die po litiek thans in deze algemeene beschou wingen opnieuw in discussie te brengen. Gevraagd werd of de goudbloklanden nog voeling met elkander houden en zoo ja met welk resultaat. NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS AMBULANCE IN ETHIOPIË. Naar het front vertrokken. Door het hoofdbestuur van het Neder landsche Roode Kruis werd van den leider der Nederlandsche Roode Kruis Ambulance ln Ethiopië telegrafisch mededeellng ont vangen, dat de leden der ambulance phy- siek en moreel in uitstekenden toestand verkeeren en dat Dr. Cola?o Belmonte ls genezen. Op Woensdag 15 dezer zijn zes leden der ambulance met een karavaan van driehonderd muilezels vertrokken. Daarbij werd hun uitgeleide gedaan door den heer de Vries, die daags daarop zelf zou volgen met lastauto's tezamen met den leider Dr. Winckel en Dr. Belmonte. HET TWEEDE KAMERLID H. v. HOUTEN GEWOND. Doordat zijn auto slipte. Toen hedennacht het Tweede Kamer lid, de heer H. van Houten per auto van een spreekbeurt, welke hij te Echten bij Lemmer had vervuld, naar zijn woning te Groningen terugkeerde. Is de wagen op het Stationsplein te Groningen door de gladheid van den weg het had zwaar gesneeuwd geslipt en tegen een boom gebotst. De heer van Houten, die zelf de auto bestuurde, werd hierbij op straat ge slingerd, waar hij bewusteloos bleef lig gen. Hij bleek verwondingen te hebben aan gflaat en handen en een kneuzing in den rug. Zijn toestand baart geen zorg- Terstond was medische hulp ter plaatse. Na voorloopig verbonden te zijn is de heer van Houten per brancard naar zijn wo ning vervoerd. De heer Thljsse, die het Kamerlid op zijn tocht had vergezeld, kwam met lichte kwetsuren vrij. De auto werd van voren geheel Ingedrukt. GEHEELE VETPRODUCTIE ONDER CONTROLE? Ter bescherming van onze zuivel-industrie. In regeeringskringen wordt thans over wogen om de geheele vetproductle hier te lande onder controle te brengen. Het moet in de bedoeling liggen de reeds bestaan de controle op de productie van boter en margarine verder uit te strekken tot alle eetbare oliën en vetten. Men hoopt op deze wijze een soort even wichtstoestand in de vetproductle te be reiken en te voorkomen, dat de productie van een der genoemde vetten zich zou kunnen uitbreiden ten koste van onze zuivelindustrie. Is het „Ned. Weekblad voor Kruideniers waren" waaraan we dat bericht ontleenen, wel ingelicht, dan treden bij de uitwer king van dat denkbeeld zoovele bezwaren van practischen aaid aan den dag, dat deze controle, mocht ze werkelijk uitvoer baar blijken, nog wel even op zich zal laten wachten. EETBARE OLIËN. Verlaging monopolie-crisisheffing. Het „Ned. Weekblad voor Kruideniers waren" meldt, dat het thans vaststaat, dat de monopolle-crisishefflng op eetbare oliën met Ingang van 27 Januari a.s. met f. 6 p. 100 K.G. zal worden verlaagd en dus weer zal worden teruggebracht op de oorspron kelijke heffing van f. 24 per 100 K.G. RECLAME. 6561 GEBOREN: Elisabeth Wilhelmina, dr. van I. de Tombe en E. de Tombe Johanna Catha- rina Maria,.dr. van J. M. J. Witte en A. A. Groenewegen Robert, zn. van W, Nieu- wenhuis en K. H. Boots Bastiaantje Anna, dr. v. J. v. Ek en W. Lomeijer Cornells, zn. van C. Favier en G. de Wolf. ONDERTROUWD. Th. Binnendijk, wedn., 66 j. en A. Stien- stra, wede., 63 j. C. H. Wijkmans. jm., 32 j. en C. H. Helvenscein, jd., 30 j. B. Th. G. Singeling, jm.. 26 j. en A. H. Sleg- tenhorst, jd., 25 j. OVERLEDEN. M. Klapv. d. Mee. m. 51 j. D. Glas bergen, dr. 2 dgn. G. Oiezen, wedn., 80 J. P. ter Heide, zn. 39 j. Door slechle working van de NIEREN kunl U lail krijgen van nachts moeten opstaan, Zenuwachtigheid, Pijn in de Boenen, Duizeligheid, Verlies van Energie, Krampen, Branding. Cyste* voorkomt minder goede werking van de NIEREN en geeft, gegarandeerd, in 8 dagen volledige voldoening, of U krijgt Uw geld terug. Neem Cyslex, Uw apotheker of drogist heeft heL DE HOUTMARKT ALS OPENBARE SPEELPLAATS. Een bewoner van de Houtmarkt klaagt nogmaals over het baldadige optreden der jeugd daar ter plaatse: vooral des Zon dags ls het meer dan ergerlijk. Zou de priitie hiertegen maatregelen willen nemen? DREIGEND TEVEEL AAN KOELHUIZEN IN NEDERLAND. Een groep exploitanten en directeuren van openbare koelhuizen in Nederland, aan gesloten bij de Vereeniging De Nederland sche Koudestichtlng, hebben aan de Minis ters van Binnenlandsche Zaken, Financiën, Handel, Nijverheid en Scheepvaart, als mede Landbouw en Visscherij een request gezonden, waarin zij de aandacht dezer be windslieden vestigen op de vele plannen tot oprichting van koelhuizen in verschil lende plaatsen: hun ernstige bezwaren daartegen ontwikkelen en op grond hier van toestemming vragen om eenlgen hun ner ln de gelegenheid te stellen, de urgen tie van hun mededeellngen mondeling toe te lichten. Aangezien van regeeringswege aldus adressanten geen groote buitengewone opslag van vleesch (hetzij rund- of var- kensvleesch) noch van andere waren is te verwachten, mag worden aangenomen, dat in 1936 en volgende jaren in Nederland een groot overschot aan beschikbare koelruimte zal bestaan. Het zal dan ook zeer de vraag zijn of de bestaande bedrijven voldoende emplooi zullen vinden om hun personeel ln vollen omvang aan den arbeid te houden, resp. hunne verplichtingen aan rente en aflossing te voldoen. Indien geen nieuwe artikelen de plaats der oude innemen, zullen verschillende bedrijven niet op den voet van vorige jaren kunnen worden voortgezet. Waarschijnlijk zullen de econo misch zwakkeren het veld moeten ruimen. Adressanten verzoeken daarom den minis ter geen medewerking te verleenen tot het tot stand komen van door openbare licha men (gemeente) te exploiteeren fruit-koel- hulzen, resp. daartoe genomen besluiten, niet goed te keuren; daaraan geen finan cieelen steun, in welken vorm dan ook, te verleenen in het bijzonder niet door het stellen van garantie voor kapitaal rente en een onderzoek te doen instellen naar: a. de behoefte aan koelruimte voor fruit: b. de voorhanden koelruimte voor fruit en c. de maatregelen die noodig zijn om de voorhanden koelruimte zoo doelmatig mo gelijk aan te wenden voor het koelen van fruit. DE POSTVLUCHTEN. De „Kwak" is gistermiddag, terugkee- rend uit Indië, te 17.42 uur op Schiphol geland. D F ikc oei" op uitreis is te Ban doeng geland. ZIJN BEIDE KINDEREN VERMOORD. TEGEN ARBEIDER UIT LOCHEM IN APPÈL OPNIEUW LEVENSLANG GEËISCHT. Gistermiddag is voor het Arnhemsche Hof behandeld de zaak tegen den 31-jari- gen arbeider J. S„ uit Lochem, die wegens moord op zijn beide kinderen door de Zutphensche rechtbank tot levenslange gevangenisstraf is veroordeeld. De ver dachte leefde van zijn vrouw geschei den en heeft in den vroegen morgen van den dertienden Juni 1935 ongeveer te vijf uur zijn belde zoontjes van 6 en 8 jaar door ophanging van het leven beroofd. Volgens den deskundige Dr. de Bols uit Zutphen was het motief vermoedelijk een complex, mede ten gevolge van de minder gunstige verhouding ln het huwelijk van verdachte. De verdachte bekende en ver klaarde niet te weten uit welk motief hij had gehandeld. De procureur-generaal mr. J. A. de Vis ser zelde in zijn requisitoir o.m. dat S. zich had schuldig gemaakt aan het ergste mis drijf. dat onze wet kent. Hij eischte even eens veroordeeling tot levenslange gevan genisstraf. De verdediger, mr. Stolk uit Tiel be pleitte ter beschikking stelling van de regeering. De uitspraak volgt over 14 dagen. RECLAME. DE TRAMBOTSING TUSSCHEN LISSE EN SASSENHEIM. WERD BIJNA DOL VAN DE •HOOFDPIJN. NU IS HIJ EEN ANDER MENSCH. Na eenige jaren in de tropen geweest te zijn, keerde de schrijver van onderstaanden brief terug, lijdende aan voortdurende hoofdpijn en constipatie, terwijl hij boven dien veel te zwaar was geworden 102 K.G. Hij zegt, dat Kruschen hem geheel veranderd heeft. „Ik was te zwaar en mijn geheele ge zondheid was ondermijnd. Ik leed voort durend aan hoofdpijn, die mij bijna dol maakte en had bovendien steeds last van constipatie en voelde mij ellendig. Ik woog bijna 102 K.G. Ik begon toen Kruschen Salts te nemen en reeds na 10, 12 dagen voelde lk mij een geheel ander mensch. De constipatie was verdwenen en ik voelde mij jonger en fitter, mijn hoofdpijnen hielden op. In een maand verminderde mijn gewicht tot 95'/, K.G., terwijl ik gis teren tot mijn groote vreugde bemerkte, dat mijn gewicht was gedaald tot 88 K.G. Vanzelfsprekend ben ik van plan met Kruschen door te gaan. nu lk er zooveel baat bij gevonden heb." 7245 Hoofdpijnen ontstaan bijna altijd door dat het bloed door iii het lichaam opge hoopte afvalstoffen verontreinigd is. Uit deze afvalstoffen ontstaat bovendien het gevaarlijke urinezuur, de oorzaaik van de gevreesde rheumatische pijnen, zooals jicht en ischias. Zorg er voor, dat gij deze afval stoffen kwijt raakt èn zorg er tevens voor, dat zij zich niet meer kunnen ophoopen. Er bestaat hiervoor geen beter middel dan de dagelij ksohe dosis Kruschen Salts. Niet alleen dat bij regelmatig gebruik in korten tijd de pijnen zullen verdwijnen, ook Uw geheele gezondheidstoestand zal verbete ren: gij zult U energieker en krachtiger voelen. Een Kruschen kuur maakt U inder daad jaren Jonger. Kruschen Salts ls uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en erkende dro gisten a f. 0.90 en f. 1.60 jier flacon, omzet belasting Inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de fieseh, zoowel als op de bui tenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam, voorkomt. J. P. VAN DER TAK ERNSTIG ZIEK. Naar wij vernemen is de heer J. P. van der Tak, te Amsterdam, Directeur der Stads-bank-van-leening en voorzitter van de Amsterdamsche Stichting voor Ver- eenigde Woekerbestrijding, sedert 31 De cember j.l. ernstig ziek. De toestand liet zich in de eerste dagen van het jaar zeer ernstig aanzien en hoewel deze ook thans nog ernstig ls, schijnt de ziekte een gun stige wending te hebben genomen, zoodat weer hoop op herstel aanwezig is. Echter zal bet, indien de toestand verder gunstig blijft verloopen, wel geruimen tijd duren vóór de heer van der Tak zijn werkzaam heden weer zal kunnen aanvangen. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij K.B. van 14 Januari is benoemd tot ambtenaar van het Openbaar Ministe rie bij de kantongerechten in het Arron dissement Haarlem, ter standplaats Haar lem, mr. J. C. Donker, thans ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de kan tongerechten ln het Arrondissement Rot terdam, ter standplaats Rotterdam. Ruim 71 jaar oud, ls de vroegere bur gemeester van Pijnacker en Nootdorp, jhr. J. K. Hesselt van Dinter, te Pijnacker overleden. Hij was ridder in de orde van Oranje-Nassau. Te Velp is eergisteren, 80 jaar oud, overleden de heer G. Weljs, oud-notaris te Coevorden, oud-lld van de Staten van Drente, ridder ln de orde van Oranje- Nassau. UIT NED. OOST-INDIË. GELDBOETE VAN f,50 GEËISCHT. Op 17 Mei van 't vorige jaar zijn op den Rijksstraatweg tusschen Lisse en Sassen- heim twee trams van de N.Z.H.T.M. op een z.e. railstrengellng met elkaar ln botsing gekomen. De materleele schade was groot en de beide wagenbestuurders alsmede een twaalftal passagiers kregen min of meer ernstig letsel De 31-jarige wagen voerder van de uit Leiden komende tram, die voor de strengeling had moeten stop pen. stond gistermiddag voor de Haarlem- sche rechtbank terecht. Hij verklaarde, dat de remmen plotse ling geweigerd hadden waardoor het on geluk was ontstaan. Een inspecteur van het Rijkstoezicht op de Spoorwegen had de reminstallatie na het ongeval onder zocht en toen werkte zii goed. In Septem ber had een andere wagenvoerder, die met denzelfden motorwagen reed. echter ook ervaren, dat de remmen plotseling wei gerden. Bij denzelfden wagen heeft men later geconstateerd, dat de remcapaciteit onvol doende was door een verstopt ventiel. De getuige deskundige bevestigde dit: de uit laat van de snelrem was vuil en verroest. Het is best mogelijk, dat dit reeds zoo was voor dat de aanrijding ontstond. Doch de kans daarop is miniem. Bij zijn ondervraging door den president vertelde verdachte, dat hii niet gewendl was op dit traject: hii had een „inval- dienst" een z«. Floratram". De directie had na tien dienstjaren hem op 21 Juli ontslagen zoodat hii thans werkloos is. De verdediger, mr. A. M. Gerrits wees er op dat het personeel bang is om tegen over de superieuren aanmerking te maken op het materieel: het ls niet verboden maar het is gevaarlijk om te zeggen: „mijn remmen deugen niet". Dezelfde wagen heeft eenlgen tiid later weer een defect aan de reminstallatie vertoond. Niets wijst bit ziin cliënt op roekeloosheid. Op vol doenden afstand is verdachte gaan rem men. doch de wagen rolde door. Hij' remde maar het hielp niet De Officier van Justitie verklaarde hier na rekening te willen houden met het ont slag en eischte f. 50 boete. Uitspraak 30 Januari. c INBREKERS UIT TWENTHE. Een reeks strafzaken voor het Arnhemsche Hof. Het Gerechtshof te Arnhem heeft gis teren een reeks strafzaken behandeld tegen een aantal Inbrekers uit Twenthe. die zich allen hadden schuldig gemaakt aan diefstallen en inbraken, waarvan sommige met geweldpleging. Zij waren in verband hiermede door de rechtbank te Almelo tot zware gevangenisstraffen veroordeeld en wel de 45-jarige fabrieks arbeider E. van der V. uit Borne tot acht jaar en acht maanden gevangenisstraf, dë 19-jarige H G. L. J. van der H.. zonder beroep, uit Zenderen, kreeg twee jaar ge vangenisstraf: de 21-jartge opperman G. J. V. uit Borne werd veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf, de 45-jarige los- arbeider A. J. W„ eveneens uit Borne, tot twee Jaar en K. de,G„ 26 jaar, een foto graaf te Hengelo, tezamen tot vijf jaar gevangenisstraf. In al deze zaken eischte de procureur- generaal bevestiging van de straf, behalve tegen A. J. W„ die tot twee jaar gevan genisstraf was veroordeeld en tegen wien thans één jaar werd geëlscht. Uitspraak over veertien dagen. KINDERVERLAMMING. MALANG, 16 Jan. lAneta). Zaterdag kwam hier ter stede een ziektegeval voor bij een Europeesch meisje van 12 jaar, waarvan het vermoeden bestond dat het I hier een geval van kinderverlamming be trof. Het resultaat van het bacteriologisch j onderzoek wees uit dat dit vermoeden ge- grond was. Dit is reeds het tweede geval in korten tijd. HAARLEMSCHE RECHTBANK. In hooger beroep moest terecht staan de 55-jarige A. v. d. E., uit Katwijk a. d. Rijn. die door den Kantonrechter te Haarlem was veroordeeld tot f. 50 we gens overtreding van de Landbouw- Crisiswet. Verd. die niet was verschenen, had in de maand Juni '35 op een door hem gehuurd land van de familie van L. te Lisse 1 H.A. 78 A. Eigenheimers geteeld zonder teeltvergunning volgens de Land- bouw-Crisiswet. Na het hooren van eenige getuigen vroeg de officier van Justitie bevestiging van het vonnis. Vonnis 30 Januari. Hierna stond terecht de bekende vrij denker J. H. uit Haarlemmermeer, redac teur van het tijdschrift „De Vrijdenker", beschuldigd van overtreding van art. 137 c. en d. van het Wetboek van Strafrecht. In het door hem geredigeerde orgaan had hij doen afdrukken een artikel van den schrij ver André van Vlaanderen getiteld „Onze Lieve Vrouwe van Lourdes, eerste en tweede soort". Dit artikel werd beleedi- gend geacht voor de Katholieke groep der bevolking. De officier van justitie eischte tegen verdachte 3 maanden gevangenisstraf. Alvorens verdachte een lang pleidooi ging houden, deelde de president aan verd. mede, dat hij de zaak nog eerst naar den rechtercommissaris zal terug sturen, om te doen onderzoeken of verdachte al of niet op de hoogte was van den inhoud van het stuk. Verdachte had verklaard dat hij het stuk niet had Ingezien, daar hij op dat moment ziek was. Had hij geweten dat de inhoud zoo was (zooals de dag vaarding de feiten omschreven had), dan had hij het zeker niet laten plaatsen. De Motor- en Rijwielwet ver biedt uitdrukkelijk het rijden met open knedpot binnen de bebouwde kom der gemeente. 2—3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10