De Italiaansch-Abessynische oorlog. Ji w fsnB Bit VERKADE' 76sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 16 Januari 1936 Derde Blad No. 23254 BINNENLAND. FINANCIEN. I Driedaagschc veldslag ten Noord- Westen van Dolo. Een driedaagsche veldslag, naar het schijnt de belangrijkste sedert het uitbre ken der vijandelijkheden, ls zoo Juist af- geloopen. De slag werd geleverd ten Noord- Westen van Dolo. Het leger van Ras Desta, dat 60.000 man sterk is, ls volgens berich ten uit Somallland op de vlucht gedrever. met achterlating van honderden dooden en gewonden. De slag ls j.l. Zondag begonnen. Grazianl had besloten direct over te gaan tot het offensief tegen de troepen van Ras Desta, die steeds talrijker werden en sedert een week tusschen de rivieren Ganale Doria en Dawa Parna langzaam oprukten. De Italiaansche strijdkrachten bestonden uit ongeregelde troepen en blanke troepen. De blanke afdeelingen waren geheel ge motoriseerd. De Italiaansche luchtvaartafdeeling heeft het hoofdkwartier van Ras Desta gebom bardeerd en tal van bommen geworpen op de Abessljnsche troepen, welke zij boven dien met mitrallleurvuur bestookten. De beide eerste dagen trokken de Abes sljnsche krijgers slechts langzaam terug. Zij betwistten den troepen van Grazianl iederen duim gronds. De Italianen vielen voortdurend aan. Den laatsten dag hebben de Italianen met mitrailleurvuur uit tanks geheele rijen krijgers van Ras Desta weg gemaaid. Ten slotte sloegen de Abessijnen op de vlucht. Graziani is voornemens direct de opera ties te vervolgen, teneinde te probeeren de bedreiging van Ras Desta's troepen op zijn linkervleugel te niet te doen. Met betrekke lijke veiligheid zouden de Italiaansche troepen dan kunnen oprukken naar de voornaamste doelen Dzjidzjiga en Harrar en de spoorlijn naar Dzjiboeti. Een correspondent van Reuter-A.N.P. bij de Italiaansche troepen heeft Zondag ge telegrafeerd, dat Italiaansche' ongeregelde afdeelingen in verscheidene kolonnes op trekken en Abessijnsche voorposten, die langzaam terugtrokken op het leger van Ras Desta, verjagen. De met de troepen samenwerkende vlieg tuigen meldden de Abessijnsche troepen bewegingen tusschen de verschillende ko lonnes. Het Italiaansche offensief is Maandag en Dinsdag met steeds meer succes voortgezet in het district Dzjarra. De AbessijJien waren goedgewapend, doch toen Dinsdag gemotoriseerde blanke afdeelingen met tal van strijdwagens den aanval hervatten, sloegen de Abessijnsche krijgers op de vlucht. In het Noorden. De correspondent van Reuter-A.NP. te Addis Abeba meldt, dat men aldaar gelooft, dat Makallé thans feitelijk geïsoleerd ls van Adoea. Men heeft deze inlichtingen uit goede Abessljnsdhe bron vernomen. De Abessijnsche stamhoofden zouden zich van de stad kunnen meester maken, indien zij dat zouden wenschen doch om tactische redenen zouden zij er de voorkeur aan geven te wachten. Men zegt, dat de regeering zich er na drukkelijk van onthoudt berichten te pu- bliceeren over hetgeen men hier noemt den langzamen maar zekeren opmarsch van Ras Seyoem, Ras Kassa en andere bevel hebbers aan het Noordelijk front. (Copyright News Chronlcle-A.N.P.) Er is nu alleen nog maar een zeer kleine Italiaansche troepenmacht te Makallé aohtergebleven. Uit de berichten van van daag blijkt, dat de aanvoer van nieuwe voorraden ernstige moeilijkheden oplevert. Tegelijkertijd worden de Italiaansche troe pen. die den terugtocht hebben onderno men meer en meer door de Abessijnsche troepen ingesloten. (Copyright Reutv-A.N.P.) Een Italiaansche beschouwing. Het agentschap Stefanl publiceert de volgende beschouwing: Den laatsten tijd legt de buitenlandsche pers op kwaadwillige wijze den nadruk op den z.g.n. stilstand der operaties in Oost- Af rilt 3. Nu is het niet alleen voldoende, de kaart te bekijken, om zich zonder moeite ervan te overtuigen, dat geen enkele stilstand ingetreden is, maar te dien aanzien zijn uit militaire bron details en preciseeringen ontvangen, die het beste bewijs vormen voor de onwaarheid van de buitenland sche insinuaties. Het is bekend dat Italië beschikt over twee militaire bases in Oost-Afrika, te we ten Massaoea in het Noorden en Mogadis cio in het Zuiden. Van Massaoea naar Asmara is een af stand van 120 K.M., van Asmara naar Ma- kale 290 K.M., van onze oude grens naar Makale 170 K.M. en van Makale naar Dessie 270 K.M. Wat het Zuiden betreft, Mogadiscio ligt 400 K.M. van Dolo en om Gherlogoebi te bereiken moet men een afstand van 600 K.M afleggen. Men moet echter niet alleen rekening houden met de afstanden, maar ook met den aard van de bodemgesteldheid. In het Noorden b.v. vertrekt men van het niveau der zee d w.z. op 0 meter hoogte en men komt eindelijk op de hoogvlakte, die een niveau heeft van 2500 of 3000 M. Hetzelfde is het geval in het Zuiden, want de bergen in Somaliland stijgen bo ven de vlakte uit met een niveauverschil van 2000 M. Bovendien moet rekening worden ge houden met het ontbreken van wegen. Bi] deze moeilijkheden van aardrijkskundigen aard moeten nog gevoegd worden die, welke betrekking hebben op de intendan cediensten. Gegeven de hoeveelheid onzer troepen, die bestaan uit verscheidene tien duizenden manschappn, moet men be schikken over een indrukwekkenden ravi- tailleeringsorganisatie, die tevens moet voorzien in de voeding der bevolkingen, welke door ons onderworpen zijn. Om bij benadering een idee te krijgen van de ontzaglijkheid van deze organi satie, is het voldoende, eraan te denken, dat iedere groep van 10.000 man dage lijks ongeveer 70 ton levensmiddelen ver bruikt, waarvan een deel bestemd is voor de lastdieren, waarbij komt 100 ton mu nitie voor iederen dag van oorlogsactie. Om deze 170 ton te vervoeren heeft men 170 vrachtwagens noodig, in verband met den toestand der wegen en niveau verschillen. Het aanleggen van wegen, v/at van kapitaal belang is, is op sommige terreinen, vooral op brokkelige terreinen, buitengewoon moeilijk. Men heeft dikwijls de noodlge steenen moeten halen uit plaatsen, die vijftig K.M. verwijderd lagen. En natuurlijk, hoe grooter het contin gent manschappen wordt, hoe grooter ook de moeilijkheden worden. Dat ls de reden, waarom de opmarsch in het begin gemakkelijker was, terwijl men daaren tegen in dit stadium zorg moet dragen voor het in orde brengen van het bezette terrein. Trouwens wanneer zij, die in het bui tenland critiek uitoefenen en die critici zijn ongetwijfeld te kwader trouw eens de campagne bestudeeren van lord Napier in 1867, zouden zij merken, dat hij cok vertrokken is van een plaatsje nabij Massaoea, en ongeveer onze route heeft gevolgd, met dat verschil, dat zijn contin gent slechts uit 35.000 man bestond en beschikte over een groote hoeveelheid transportmiddelen, waaronder zich zelfs olifanten bevonden. Lord Napier ontmoette geen enkelen tegenstand, want keizer Theodore trok zich terug in Magdala. Ondanks dit alles, heeft hij zeven maanden noodig gehad om bij deze plaats te komen Niemand, die te goeder trouw is, kan zich er dus over verbazen, dat wij niet meer hebben verricht in zoo weinig tijd. Aan den anderen kant moet ook be dacht worden, dat koloniale oorlogen lang durig zijn. Zelfs lord Kitchener heeft voor zijn campagne in Egypte drie jaar noodig gehad, terwijl hij toch op zijn flanken be veiligd was en aan het hoofd stond van slechts een geringe hoeveelheid man schappen. Tenslotte moet men er aan denken, dat Italië zich bevindt voor een Ethiopië, dat enorm versterkt is door hulp van buiten. Men zou alle vreemde wapenen, die door dit land ontvangen zijn, kunnen opnoe men en zeggen, wanneer en uit welke lan den die oorlogswapenen in Abessynische handen zijn gekomen. Dat alles legt ons behoedzaamheid od. In geen enkele koloniale campagne heeft men een zoo groot aantal militaire troe pen gebruikt. Ondanks het klimaat, ondanks de in secten, ondanks het gebrek aan water, vooral in Somaliland, genieten de Ita liaansche soldaten een zeer goede ge zondheid en zullen zij voortgaan zeer goed den oorlog te voeren. Een verrader teruggekeerd. Van officieele Abessijnsche zijde wordt vernomen, dat een belangrijk Abessijnsch personage, Blatatesgay, di ezich tegelijk met Ras Koeksa aan de Italianen heeft overgegeven, door dezen verdacht werd tegen hen te werken en gevangen gezet is op een eiland voor Massawa. Blatatesgay slaagde erin te ontsnappen en voegde zich bij de Abessijnsche leger macht bij Makalle. Met hem waren nog meer Abessijnen ge vangen gezet. Zij vermoordden alle be wakers op één na, dien zij medenamen. Opnieuw ambulance gebombardeerd. Volgens berichten uit Abessijnsche bron zou aan het Noordelijk front wederom een Roode Kruis-afdeeling door vliegers zijn gebombardeerd. Drie Italiaansche bommenwerpers zouden de Roode Kruis- afdeeling, welke bij Waldia op ongeveer 150 K.M. ten Noorden van Dessie is ge- stationneeTd, met bommen hebben be strooid. Twee verpleegsters zijn gewond, alle ziekententen zouden zijn vernield. Het Zweedsche protest te Rome. Stefanl meldt uit Rome, dat men daar in officieele kringen aanneemt dat de opvatting, die de Zweedsche regeering in haar protestnota bij de Italiaansche re geering verkondigt, als zou men bij het bombardeeren van de Zweedsche ambu lance te maken hebben gehad met een directen aanval, niet met die van de Ita liaansche regeering overeenstemt. De Italiaansche regeering zal de nota bestudeeren en er te gelegenertljd op antwoorden. Laval ontvangt. Alvorens zich naar Genève te begeven voor de zitting van den Volkenbondsraad heeft de Portugeesche gedelegeerde de Vasconcellos een bezoek gebracht aan Laval om met hem de verschillende kan ten van het Italiaansch Abessijnsche con flict, zooals zich dat tot nu toe ontwikkeld heeft, te bespreken. Niets wijst er op, volgens den correspon dent van Reuter, dat de Vasconcellos, zoo als de vorige week bericht werd, de com missie van achttien, waarvan hij voorzit ter is. bijeen zal roepen om te spreken over een uitbreiding van de sanctiemaatrege len, om daarmede de noodzakelijkheid van het nemen van een initiatief van de een of andere mogendheid te omzeilen. Eerst op 20 Januari zal men een besluit nemen over de eventueele doelmatigheid van het bijeenroepen der commissie van achttien of van de commissie van dertien. Laval heeft gisteren opnieuw bespre kingen gevoerd met den Italiaanschen ge zant. Voorafgaande aan dit onderhoud met Cerruti had Laval den Franschen ge zant te Rome, de Chambrun, bij zich ont vangen. Voorts ontving Laval nog den sovjet gezant en den gezant van Zuid-Slavië. Engelsche kabinetszitting. In de zitting van het Engelsche kabinet, die anderhalf uur geduurd heeft, heeft men zich uitsluitend bezig gehouden met buitenlandsch politieke problemen. Voor het vertrek van Eden naar Genève zal geen verdere kabinetszitting gehouden worden. Het Wraagstuk, waarover door de minis ters opheldering verlangd werd. had voor namelijk betrekking op de houding, die de landen, welke petroleum leveren, zou- MIDDENSTAND- EN LANDBOUW- CRISISSTEUN. Het overleg met de Staatscommissie- Van Loon. De staatscommissie-Van Loon heeft gis teren mondeling overleg gepleegd met een volledige vertegenwoordiging van alle betrokken middenstandsvakorganisaties, over de werking van den landbouwcrisis- steun, bij welk overleg de delegatie uit den Middenstandsraad, bestaande uit de heeren: mr. F. J. H. Bach, F. L.. van der Leeuw en W. G. Scheeres, welke het per manent contact tusschen de staatscom missie-Van Loon en den Middenstand vormt, tegenwoordig was. Naar wij vernemen, ligt het in de be doeling. in de toekomst het houden van dergelijke bijeenkomsten te bevorderen en het is niet uitgesloten, dat de com missie-Van Loon naast overleg met orga nisaties, betrokken bij de distributie, ook in contact zal treden met vertegenwoor digers uit het industrieele leven. ARBEIDSVOORWAARDEN MEUBELINDUSTRIE EN BEH AN GERIJ. Voorstellen der werkgevers voor een nieuw contract. De werkgeversorganisaties in de meubel industrie en de behangerij, die eenige maanden geleden het collectief contract opzegden, hebben bij de drie samenwer kende vakbonden i moderne, katholieke en Christelijke) voorstellen ingediend om tot een nieuw contract te komen. Deze voorstellen komen volgens ,.Het Volk" neer op de volgende wijzigingen \an de thans nog loopende collectieve arbeids overeenkomst, die per 1 Maart eindigt: a. loonsverlaging van tien procent voor alle werknemers, met uitzondering van de behangersnaaisters, op wier loon men vijf tien procent wil korten; b. vergrooting van het loonverschil tus schen geschoolde meubelmakers en z.g. routine-arbeiders (geoefende meubelma kers) van 3 tot 5 cent per uur, alsook een verandering in de omschrijving van het begrip „routine-arbeiders", hetgeen tot ge volg zal hebben vergrooting van het aan tal gezellen dat in de termen valt voor routineloon; c. betaling van den tijd, die noodig is voor het gaan en komen van karweien bui ten de plaats van inwoning met de helft van het normale uurloon, terwijl daarvoor thans het volle uurloon wordt betaald; d. verslechtering van de contractsbepa ling ten aanzien van doorbetaling van loon op de algemeen erkende Christelijke feest dagen; e. vermindering van 't aantal gemeente- groepen. Morgen zal in Den Haag een conferentie worden gehouden. De werkgevers zullen deze voorstellen daar nader toelichten nfts HET COSTUUM ONZER VOOROUDERS. Gisteren is in de Ridderzaal te Den Haag een tentoonstelling van „Het costuum onzer voorouders" geopend. Vele autoriteiten, w.o. de ministers Van Schaik en De Graeff waren aanwezig. BURGEMEESTER VAN DELFT LID DER TWEEDE KAMER. Naar wij vernemen zal mr. G. v. Baren, burgemeester van Delft, prof. Hugo Vis- scher opvolgen als lid van de Tweede Ka mer, Mr. van Baren zal tot 1937 de functie van burgemeester en Kamerlid combi neeren. RECLAME. 7191 „Meridol" verschilt van alle andere schoonheids middelen t „Merïdol" geneest de huid van ouder- domsverschiinselen Gezicht en handen worden glad, jeugdig, zacht en opgewas sen tegen alle schadelijke, verruwende weersinvloeden. Een onvolprezen en een voudig toe te passen schoonheidsmiddel. Uw huid rnrf mi mm Doozen 50 en 25 ct. bij Apoth. en Drog. den aannemen ten opzichte van een even tueel embargo en wat in het bijzonder Venezuela en Mexico in dit opzicht zouden doen. Na uitvoerige besprekingen hierover kwam men tot de opvatting, dat het op het oogenblik onmogelijk is vast te stellen, in welken omvang 'n petroleum-embargo zou kunnen worden toegepast en in wel ken omvang de petroleumleverende lan den bereid zijn deel te nemen aan een embargo. Derhalve is het onmogelijk, onmiddel lijk een beslissing te nemen over het af kondigen van een zoodanig embargo, aan gezien niemand weet, welke uitvoering daaraan gegeven zou worden. Naar verder verluidt, is ook het lot be sproken van de Amerikaansche neutra- liteitswet. Men neemt algemeen aan, dat het kabinet voorstander is van een voort zetten der sancties, maar eerst door een onderzoek ter plaatse wil vaststellen hoe de situatie is met betrekking tot het pe troleum-embargo. Dit onderzoek zal op de aanstaande ver gadering te Genève worden ingesteld door den minister van buitenlandsche zaken. Naar in dit verband nog vernomen wordt, gaat het er niet om, 't pro of con tra van het oetroleum-embargo vast te stellen, maar gaat het om de beslissing over de vraav of deze politiek ten uitvoer kan worden gelegd of niet. HET GEBRUIK VAN DE NEDERL. TAAL IN HET DIPLOMATIEKE VERKEER MET BELGIË. Groote voldoening in Vlaamsche kringen. De correspondent te Brussel van het „Vad." meldt: Het bericht volgens hetwelk de Neder- landsche Regeering voortaan in het diplo matieke verkeer met België van de Neder- landsche taal gebruik zal maken, heeft in Vlaamsche kringen groote voldoening ge wekt. Hiermede wordt een actie afgesloten welke ongeveer dertig Jaar geleden door 't Alg. Ned. Verbond in Vlaanderen en in Nederland werd ingezet. De katholieke Vlaamsche Standaard ver heugt zich zeer over dit besluit en schrijft: „Wij spreken hierbij nu het vertrouwen uit dat Brussel in deze aangelegenheid up to date zal willen zijn en volkomen hoffelijk is te zeggen dat op Buitenland sche Zaken van België van heden af: 1. de diplomatieke nota's van Nederland in het Nederlandsch zullen worden beantwoord; 2. dat de diplomatieke nota's en bescheiden van Brussel aan Nederland gericht, op ini tiatief van Brussel, eveneens in het Neder landsch zullen worden gesteld; 3. Sat ons Departement van Buitenlandsche Zaken voortaan ook bij het verkeer met de Bel gische legatie in 's Gravenhage en met de B '-ische consuls 'n Nederland het Neder landsch zal gebruiken. Dan zal hiermede een toestand zijn ge normaliseerd die al te ongewoon was, al te lang heeft voortgeduurd en waarin een heel stuk Vlaamsche en Nederlandsche waar digheid werd gekrenkt". GEEL AUTOLICHT IN FRANKRIJK. Niet voor buitenlanders. De KJJ.A.C. heeft, naar aanleiding van de berichten omtrent de invoering met 1 Juli a.s. van de verplichting tot het voe ren van geel licht door de automobielen in Frankrijk, in antwoord op een onmiddel lijk ingesteld onderzoek van haar Zuster- vereeniging, de Fransche Automobiel Club, de mededeeling ontvangen, dat deze ver plichting niet voor buitenlandsche auto mobilisten zal gelden. DE NIEUWE WAALBRUG. Laatste bijeenkomst der Nijmeegsche burgerijcommissie. De Nijmeegsche Burgerijcommissie voor Waaloverbrugging. opgericht in 1905, hield gisteren in het Oranje-Hotel te Nij megen haar laatste bijeenkomst, waarbij vele hooge gasten tegenwoordig waren. De waarnemend voorzitter, de heer C. J. A. Ivens, verwelkomde verschillende autoriteiten uit de provincie Gelderland, de burgemeesters van Arnhem, Nijmegen, Eist, Beek en jhr. S. van Citters, oud commissaris der Koningin in Gelderland en voorzitter der Bruggenbouw Commis sie. Tegelijkertijd werden verwelkomd de ingenieurs van den Rijkswaterstaat en den Provincialen Waterstaat. De heer Ivens knoopte hieraan vast een korte historische beschouwing over de voorge schiedenis van de Waalbrug. Nadat ir. SchoorI, ingenieur van de Waalbrug, een causerie had gehouden over de brug, vertrokken de gasten per extra tram naar den toegang van de Waalbrug en togen allen, onder leiding van ir. G. SchoorI, over de brug naar Lent, waar in het directiegebouw van Rijkswaterstaat de thee werd aangeboden. Hier huldigde mr. K. Weve, voorzitter van de Commissie Waalbrug 1936, den heer Ivens en bood hij hem een bronzen plaquette van de Waalbrug aan. Daarna wandelden de heeren over de brug weder naar Nijmegen en verzamelden zich in de villa Belvoir. Hier bood de heer C. P. A. Ivens aan verschillende genoodigden, als blijk van waardeering, een herinnering aan in den vorm van een vergulden klinknagel als presse-papier. Jhr. S. van Citters, Eerste Kamerlid, sprak een hartelijk dankwoord. De officieele opening der brug zal plaats hebben op 20 Juni. E. J. VINKE t Te Hilversum is eergisteren plotseling overleden de heer E. J. Vinke. in den ouderdom van 53 jaar. De overledene was directeur van J. en J. Vinke's Houtgarnituren N.V.. in welke functie hij deze zaak tot grooten bloei heeft weten te brengen. Tevens maakte de overledene deel uit van de directie van J. en J. Vinke's handel in scheepsprovi- siën en -uitrustingen N.V.. welke zaak reeds langer dan een eeuw onder leiding van dezelfde familie in het karakteristieke huis aan de Geldersche Kade te Amster dam is gevestigd. Door zijn ijver en door de hem eigen opvatting van zaken doen was de over ledene in hout- en scheepvaartkringen een geziene persoonlijkheid en had hij zich ook in het buitenland vele vrienden gemaakt. o VERSPREIDE BERICHTEN. Aan den heer K. Kruithof te Utrecht is met ingang van 1 Januari 1936 op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de vaste commissie van den Economischen Raad ex art. 8 van de Wet op het alge meen verbindend en onverbindend ver klaren van ondernemersovereenkomsten, en met ingang van denzelfden datum is in zijn plaats benoemd de heer K. Ame- link te Utrecht voor het Christelijk Na tionaal Vakverbond. UIT NED. OOST-INDIË. PADVINDERS AANGETAST DOOR MALARIA. MALANG, 16 Jan. (Aneta). Tien r.k. padvinders die onder leiding van pastoor Bylhont eenige dagen aan het Zuider- strand hebben gekampeerd zijn daar allen aangetast door zware malaria. Een der jeugdige zieken is gisteren overleden. Onder groote belangstelling van katholieke zijde vond de begrafenis met padvinders eer plaats. RECLAME. 7177 Ja Moeder, maar ze zijn ook zoo heerlijk, die Verkade's kaascrackers. Iedereen - groot en klein - is er dol op. En ze deelen zoo gezellig uit -150 stuks zitten er in een bus. DISCONTO-VERLAGING NEDERLANDSCHE BANK. EEN MAATREGEL, DIE NIET ONVERWACHT KWAM. Met ingang van heden heeft de Neder landsche Bank haar rentetarieven ver laagd, waarbij het wisseldisconto met een half procent is teruggebracht van 3V« procent tot 3 °/n. Deze maatregel kwam niet onverwacht, want de verhoudingen op de geldmarkt hadden reeds aanleiding gegeven tot de veronderstelling, dat het officieele disconto zou worden geredu ceerd. Toen de geldnoteeringen in de tweede helft van December onder invloed van de naderende ultimo en de jaarwis seling begonnen aan te trekken, was het reeds duidelijk, dat de geldmarkt onvoor ziene omstandigheden voorbehouden, in het nieuwe jaar spoedig zeer ruim zou worden en inderdaad zijn de middelen op het oogenblik overvloedig verkrijgbaar, hetgeen wel hieruit blijkt, dat de prolon- gatiekoers is gedaald tot 21/4 procent, voor daggeld nauwelijks 1 procent te be dingen is, terwijl het particuliere disconto tot 2 1/82 1/4 procent is ingezakt. De daling van de noteering voor particulier disconto beneden 3 'la, waardoor de marge met de discontokoers van de Nederland sche Bank meer dan een half procent be droeg. deed de meening reeds postvatten, dat de. tijd voor een verlaging van de rentetarieven der centrale credietinstel- ling rijp begon te worden. Toen de Bank van Frankrijk op den laatsten dag van het oude jaar haar disconto met een vol procent verlaagde van 6 'la tot 5 S, terwijl kort daarna de noteering op i"a werd gesteld, mocht gevoegelijkerwijs verwacht worden, dat van dezen maat regel hier te lande den gunstigen weer omslag zou worden ondervonden. Zonder nu te willen beweren, dat de geld- en discontomarkt te onzent regelrecht be trokken is bij die te Parijs, valt toch altijd tusschen het financieele centrum aan de Seine en Amsterdam een wisselwerking waar te nemen. In dit verband behoeft slechts te worden gewezen op het verloop van zaken in November j.l. Nadat het wisseldisconto door de Nederlandsche Bank op 22 October van 5 'la op 4'la was gebracht, volgde op 5 November een ver laging tot 4'/>, terwijl de noteering per 14 November werd gesteld op 3'/zDat onze circulatiebank in een betrekkelijk snel tempo haar rentetarieven belangrijk kon verlagen, vormde wel een bewijs van den verbeterden toestand op de geldmarkt en van een ontspanning in de monetaire situatie, want het was uitsluitend ter be scherming van den goudvoorraad en ter verdediging van den gulden, dat onze centrale bank de discontoschroef zoo sterk had aangedraaid. De verruiming van de geldmarkt deed half November nu de verwachting opkomen, dat het disconto spoedig nog verder omlaag zou worden gebracht. Dat dit evenwel niet het geval was, moest grootendeels op rekening wor den gesteld van den toestand in Frank rijk. De politieke spanning te Parijs riep een zoo groote ongerustheid in Frankrijk te voorschijn, dat het goud bij milliarden tegelijk uit dat land weg vloeide, zoodat de Bank van Frankrijk genoodzaakt was haar disconto in enkele étappes tot 6% te verhoogen. Nu is het een bekend verschijnsel, dat indien ge vaar voor den franc dreigt, onmiddellijk de gulden in opspraak wordt gebracht en toen de Fransche circulatiebank haar rentetarieven opschroefde, om den franc veilig te stellen, was het duidelijk, dat de Nederlandsche Bank niet tot een verlaging van haar rentetarieven zou overgaan. En toen December eenmaal in het land was, kon iedere gedachte aan een disconto- verlaging in verband met het gebruikelijke krapper worden van qie geldmarkt in de laatste maand van het jaar, wel worden uitgebannen. De situatie heeft zich echter in velerlei opzicht in zoo voordeeligen zin gewijzigd, dat de Nederlandsche Bank daarin aanleiding heeft gevonden haar rentetarieven thans naar beneden te brengen. Deze maatregel zal niet alleen aan het bedrijfsleven hier te lande ten goede komen, doch zal levens het ver trouwen in de positie van onzen gulden en in de credietwaardigheid van ons land versterken. Tenslotte is het zeer waar schijnlijk. dat deze geste van onze circu latiebank aan het resultaat van de nieuwe Nederlandsche Staatsleening, waaraan overigens niet behoeft te worden getwij feld, toch nog ten goede zal komen.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9