LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 16 Januari 1936 AMERIKAANSCHE NOTITIES UIT DE OMSTREKEN. (Van onzen correspondent). KOUDE OF WARMTE NAAR VERKIEZING Amerika is een bevoorrecht land en het Js te begrijpen, dat zijn bewoners er soms een beetje al te prat op gaan met te be weren. beter at te zijn, dan de rest van de wereld. Een frappant staaltje zag ik dezer dagen in de etalages van een der grootste warenhuizen, waar een paar ramen inge richt waren voor de geneugten der winter sport. Wassen beelden in de laatste mode uitgedost stonden of zaten daar te ski'en ten te bobsleden of reden er schaatsen. Vol gens de berichten ligt er in het Noorden des lands, om maar te zwijgen van Canada de noodlge sneeuw en is er heel wat water bevroren. Maar de ramen daarnaast ver toonden de meest ideale tafreelen van zonnebaden aan het strand of golf partij tjes op de grasvelden in het Zuiden. En Inderdaad kan de New Yorker, die er de contanten voor bezit, kiezen tusschen een trein naar het Zuiden om zich te laten bruinbraden of een naar het Noorden om zijn longen met vrieskou te vullen. Het is maar een quaestie van smaak al mogen Europeanen ook de keus hebben tusschen een winter in San Morltz of aan de Ri viera, de Amerikaan bezit het allemaal in zijn eigen landl Ieder heeft gelegenheid tot oefenen. In de staten New York. Pennsylvania en die van New England, bestaan zeventig verschillende plekken, waar zoogenaamde „sneeuwtreinen" heenrijden- Sinds de laat ste paar jaar zijn de Amerikanen doi ge raakt op ski'en; ik kan er van meepraten, want mijn dochtertje en haar vriendin netjes zeulen de ski's naar bulten, zoodra de eerste vlokken gaan vallen. En met een soepelheid, die men natuurlijk eerder van particuliere ondernemingen kan ver wachten, begonnen de spoorwegmaat schappijen als de New York Central en de New Haven en Hartford „sporttrelnen" over de week-end in te leggen, waar men voor een belachelijk lagen prijs als 2.10 dollar naar Bear Mountain Lake en terug kan. om een heelen dag op sneeuw en ijs te genieten. Maar het mooiste is wel, dat men er heelemaal niet voor gefortuneerd behoeft te zijn om er aan mede te doen, precies ais men 's morgens zijn secretaresse in een keurig rijcostuum door het New Y*ork Central Park cjf in de omgeving kan zien rondgalopeeren. En het valt niet te ontkennen, dat dergelijke mogelijkheden voor menschen met een bescheiden beurs er de levenslust en energie in houden. In een „department store" of een waren huis kan men een uitstekend wintersport- tenue ski's, stokken, schoenen, hand schoenen, een pak, wollen ondergoed en sokken, een donkere bril enz. voor min der dan 75 dollar of ongeveer honderd gulden verkrijgen. In plaats van de tradi- tioncelê winterrust op het platteland heeft men daar ook alweer het voordeel in gezien van het de stadsche gasten zoo plezierig mogelijk te maken en vandaar dat naast de gewone hotels en pensions, die het vroeger van de zomergasten moes ten doen, ook tallooze boerderijen hun extra kamers te huur zetten en advertee- ren. Vlak bij mij in de buurt is een berg meer, dat hoog en goed beschut ligt en waar het een winterparadijs is op een paar uurtjes rijden met de auto van de stad New York, waar geen stukje sneeuw te bekennen valt. Is het wonder, dat de Ame- rikaansche athleten zulk een goed figuur slaan, wanneer zij letterlijk het heele jaar door gelegenheid tot oefenen hebben? Verscheidene New Yorksche department stores hebben nu kunstmatige ski-banen laten aanleggen, waar Zwitsersche en Oostenrijksche deskundigen de beginne lingen onderwijs geven. Een andere ge liefkoosde sport is ijs-hockey, dat men in Amerika of Canada moet hebben zien spelen om eenige idee te krijgen, wat men daar hieronder verstaat; ik zeg dit o.a op gezag van de Hollandsche militaire ruiters die zoo pas naar hun vaderland terug keerden en die deze sport nog nimmer zoo spanne"nd en hoogst amusant hadden zien vertoonen. En dan is er nog een andere sport, waar vele Amerikanen als fanatieke „hikers", of wandelaars dol op zijn, die van tochten per sneeuwschoen te maken, dat merkwaardige schoeisel, dat er als een tennisracket uitziet en waarmee men de meest onbegaanbare wegen en plaatsen be reiken kan. Hoe precies de verhouding is tusschen de New Yorkers, die de voprkeur geven aan een kouden neus of die liever een zachter klimaat opzoeken, valt niet met zekerheid te zeggen. Voor wie de warmte prefereeren. Genoeg zij, dat een menigte er de voor keur aan geeft om liever de winterjas thuis te laten en in een zomerpakje te gaan rondloopen, hetgeen men op een afstand van 20 uur per trein van New York af al kan gaan doen. En komt men nog verder, dan is het verstandiger om in een badpak rond te loopen. Daar de beide Caro lina's. Georgia, Florida en staten ten wes ten daarvan kennen de bewoners geen sneeuw en ijs, hebben die zelfs nog nooit gezien! Daar is het land van dennenbos- schen en magnolia's, van zoutmoerassen en roode klei, waar golf gespeeld wordt en van November tot Februari te paard ach ter de honden gejaagd wordt. Het zijn vooral de lijders aan verkoudheid, griep en influenza en dergelijke kwalen, die bij het eerste optreden van den winter hun kof fer pakken. Ja, ik ken er, die al jaren ach tereen nooit anders dan zonneschijn en blauwe lucht gezien hebben, hetzij wegens een hartkwaal of omdat zij, ronduit ge zegd, rijke weekelingen zijn. Maar in Florida leeft men in een semi- tropisch klimaat, waar men het heele jaar door onder de palmen loopt of het verkoe lende nat zoekt. Florida, het land van de sinaasappelen, citroenen en grapefruit, waar gevischt wordt op tonijnen en zwaardvisschen, waar de plaatsnamen Miami en Palm Beach over de heele we reld bekend zijn en zelfs een attractie zijn voor geblaseerde Europeanen! Het is er derhalve ook peperduur om te wonen, maar met een beetje bekendheid van Ame- rikaansche toestanden is het voor een be scheiden beurs best te doen- Dan blijft er ten slotte een stukje zee over per boot of door de lucht om terecht te komen op Cuba. Nassau en Jamaica om geheel en al terecht te komen in de tropische omgeving waar een helmhoed het normale hoofd deksel is. Het merkwaardige in Amerika is en blijft BENTHUIZEN. De bevolking bedroeg op 31 December 1934 1042 personen. Op 31 December 1935 was dit aantal 1061. (572 m. en 489 vr.), een vermeerdering dus van 19 personen. HAARLEM MERMEER. De nieuwe brug bij Halfweg. In verband met het groote plan van het bestuur van den Haarlemmermeerpolder tot vernieuwing van de bruggen over de Ringvaart bij Halfweg, Hlllegom en Lel- muiden, vernemen wij, dat er omstandig heden zijn die er op wijzen, dat de bouw van een nieuwe beweegbare brug bij Halfweg het eerst aan de beurt zal zijn en wel niet lang meer op zich zal laten wach ten. Het ligt in de bedoeling deze brug niet te bouwen ter plaatse waar de oude brug zich thans bevindt, maar tegenover de Dennenlaan, aan welke plaats uit een verkeersooguunt de voorkeur werd ge geven. Met dit belangrijke werk waarvan de totstandkoming met groote belangstelling wordt tegemoet gezien zal dan ook een groote verbetering tot stand worden ge bracht. Belangrijke wegverbetering voltooid. Nadat door de zorg van het Polder bestuur eenige weken geleden de IJweg met de reeds op andere wegen toegepaste en succesvol gebleken wijze over een af stand van meer dan 12 K.M. van een ge sloten wegdek werd voorzien, is thans ook de Spieringweg van af den Hillegommer- dijk tot Zwanenburg op gelijke wijze in uitstekende conditie gebracht. Met de wer ken waarvan de kosten ongeveer f. 70.000 hebben bedragen is een be langrijke wegverbetering in het groote Haarlemmermeersohe wegenplan voltooid. In verband met de in Haarlemmer meer in samenwerking met de alhier ge vestigde plaatselijke gezondheidscommis sie en met medewerking van het ge meentebestuur ter bestrijding van rood vonk en diphtherle voortgezette immuni- satie van schoolgaande kinderen, verne men wij, dat thans 320 kinderen volledig werden behandeld. Naar wij vernemen, heeft de heer A. S. Thomson, stationschef op het-vliegveld Schiphol (niet havenmeester zooals aan vankelijk werd gemeld) zijn benoeming tot lid van den gemeenteraad van Haar lemmermeer aangenomen. HILLEGOM. Vergadering Ver. „Volksonderwijs". De ver. „Volksonderwijs" afd. Hillegom hield een drukbezochte vergadering in hotel Sistermans. Er was muziek van Jack Tunny, er is gezongen door leerlin gen van de openbare school voor u.l.o., onder leiding van den heer Hage, en er zijn verzen voorgedragen door mej. Hoog moed. Dat alles had veel succes! Daarna kwam de heer Klaas de Vries dat die voordeelen voor ieder bereik baar zijn. De een trekt er per vliegmachine heen, de ander in een woonwagen achter zijn auto en een derde loopt gedeeltelijk of profiteert van te mogen meerijden. Na tuurlijk is het gros gebonden aan zijn baantje, maar er zijn altijd duizenden te vinden, die als trekvogels heengaan, waar het hun het beste bevalt. Maar zelfs voor de thuisblijvers is het door goedkoop rei zen mogelijk gemaakt om het eentonig bestaan eens nu en dan op te frisschen. komen ook jeugdherbergen. Hebt u wel eens bloedverwanten of vrienden, pas uit Indië gerepatrieerd, zien rondbibberen de eerste week in Holland? Zoo koud, hè? Dat zelfde maak ik met mijn jongens mee, die in het Zuiden stu- deeren, maar het typische is, dat de jon gens in het zelfde land wonen als ik en wij maar een etmaal per trein van elkaar af zitten. Zoo straks heb ik alleen maar de oostkust besproken, maar Amerika is zoo groot en er valt zooveel meer van te vertellen. Een bewoner van Californië haalt zijn schouders op over het klimaat van Florida en beweert, dat het bij hem alleen maar ideaal is en wel mag hij zich op iets bijzonders beroemen. Hollywood ligt niet voor niets in Californië, waar men in ver schillende windrichtingen de beschikking heeft over Arabische zandwoestijnen en Zwitsersche Alpen, rotskusten en zonnige stranden. Maar om van New York naar Californië te gaan is niet zoo gemakkelijk en goedkoop als het hier in de buurt te zoeken. Van goedkoop gesproken, het Turopee- sche systeem van jeugdherbergen is hier ook meer en meer ingang aan het vinden. Het idee is in de Nieuwe Wereld niet zoo gauw ingeburgerd als in het Oude. waar voor wel redenen te vinden zijn. O.a. is 't niet zoo gemakkelijk om het land af te loopen, laat staan te peddelen en op zoo'n tocht evenveel te genieten als in het dicht bewoonde, aan historie zoo rijke Europa. De afstanden zijn in Amerika zoo groot en er zouden zooveel herbergen gebouwd of opgericht moeten worden om onderling verband te krijgen, terwijl bovendien het toeristische verkeer in dit land per auto gaat. Opvallend is, dat het lidmaatschap der „AYH", verkort van American Youth Headquarters of Amerikaaansch Jeugd Hoofdkwartier meer voorkomt onder Jon gelui ouder dan 25 jaar. Het systeem is hetzelfde als bij ons en de kosten komen op ongeveer een dollar per dag: een kwartje voor logies en de rest voor voedsel. Op het oogenblik zijn er ongeveer dertig zulke herbergen in New England, waar de beweging begonnen is en de grootste omvang heeft aangenomen. Natuurlijk is dit op een belachelijk kleine schaal in vergelijking met dit reusachtige land, maar Anierikanen zijn nu eenmaal gewend alles grondig aan te pakken wie weet hoe spoedig het heele land er mee bezaaid zal zijn. Intusschen staan de kran ten, vooral des Zondags, vol advertenties van gloeiend heete en ijskoude vacantie- oorden en de spoorwegen, de bussen en zeifs de vliegmachines hebben uitgevon den, dat een groeiend aantal relslustigen cr 's winters even hard, zoo niet harder, op uit trekken dan 's zomers. aan het woord, de Vader van „Volkson derwijs", zooals de voorzitter hem beti telde. Spr. hield een gloedvolle redevoe ring voor het openbaar onderwijs, dat in de verdrukking is geraakt, en nochtans de meest christelijke school is, waar de kinderen in de maatschappelijke en Christelijke deugden worden opgeleid in vreedzaamheid, zachtmoedigheid en saamhoorlgheid. Na deze toegej uichte redevoering is weer gezongen, gedeclameerd en gemusiceerd. De voorzitter dankte den spreker en alle medewerkenden voor dezen geslaag den avond. De personenauto van den heer de G., alhier, die vermist werd, bleek een halfuur na den omroep per radio gevonden te zijn. De wagen stond ergens te Rijswijk. De slippartijtjes op de Leidschestraat hebben zich. na eenigen tijd van rust, weer herhaald. Door de gladheid van den weg is een auto bij de Steenfabriek geslipt; hij overreed 'n bakfiets en een paar boompjes. Een tweede slipongeval overkwam den burgemeester van Wassenaar. Zijn auto vernielde in de Leidschestraat een paar tuinhekken. Hier waren gladde tramrails de oorzaak. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. KATWIJK AAN DEN RIJN. Jaarvergadering „Verplegingsfonds". De ver. „Het Verplegingsfonds" hield haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer B. v. d. Jagt, opende en heette allen hartelijk welkom. Spr. herdacht wijlen den heer G. Rous, die van de oprichting der vereeniging af, deze als bode heeft gediend. Na het lezen der notulen, bracht de secr., de heer A. Wassenaar het jaarver slag uit. Het ledenaantal is gestegen tot 524 waar van 328 betalende en 196 niet betalende leden. Verpleegd zijn 8 leden, met een aantal verpleegdagen van 126. Het ledenaantal van 'het operatiefonds bedraagt 407. Door het bestuur is in de plaats van wijlen den heer G. Rous als bode voor de vereeniging benoemd de heer W. Rous. De penningmeester, de heer Jac. Vlie- genthart, bracht het jaarverslag uit. Het jaar 1935 was voor de vereeniging gunstig ggw0gst. De inkomsten bedroegen f. 1043.78; de uitgaven f. 544.30. zoodat het batig saldo f. 499.48 bedroeg. De bezittingen van de vereeniging steeg daardoor tot f. 909.28. Het reservefonds is aangegroeid tot f. 654.05. Van het operatiefonds bedroegen de in komsten f. 109.26; de uitgaven f. 210.59; nadeelig saldo f. 101.33. In kas was f. 150, zoodat het kassaldo geslonken is tot f. 49.22. De heer P. Slingerland bracht namens den Raad van Toezicht rapport uit, en verklaarde, dat allesmn orde was bevon den. Den penningmeester werd onder dank décharge veflewnd voor zijn beheer. De heeren B. v. d. Jagt. en A. Wassenaar werden als bestuursleden en de heer P. Slingerland als lid van dep Raad van Toezicht herkozen. Het aantal ligdagen werd vastgesteld op 60, evenals vorig jaar. De cdntributie zal bedragen 16 cent per lid per week. Ook zal het maken van Röntgenfoto's vergoed worden tot een maximum van f. 15 per lid per jaar. Over devaststelling van de contributie voor het operatiefonds ontstond een uit gebreide bespreking. Besloten werd de contributie te hand haven op '/j cent per lid per week. met een maximum van f. 75 per operatie. Het voorstel van het bestuur om f. 100 aan het reservefonds toe te voegen werd met alg. st. aangenomen. Nog werd toegelicht art. 28 van het huishoudelijk reglement, waarbij de ver goeding van de bestraling is geregeld. Na rondvraag volgde sluiting met dank- Vergadering der Slagersvereeniging. De Slagersvereeniging „Katwijk en Om streken'" hield een goedbezochte leden-, tevens jaarvergadering, in Hotel „De Ros kam". De voorzitter, de heer B. de Jong te Katwijk aan Zee, opende met de beste wenschen voor 1936. De secr., de heer W. Caspers. las de notulen, welke werden goedgekeurd. Het jaarverslag getuigde van een opgewekt vereenigingsleven. Het leden tal bleef in 1935 stationair: in het bestuur kwam een belangrijke wijziging doordat het voorzitterschap vam den heer Vooys op den heer B. de Jong was overgegaan. De secretaris mocht voor zijn uitgebreid ver slag den dank der vergadering oogsten. Na bespreking werd besloten de contributie voortaan te doen ophalen en dan in ge deelten te innen. nJ. maandelijks. De aftr. ■bestuursleden de heeren C. Timmers en W. v. Eijk werden met bijna alg. st. her kozen en uit het voltallig bestuur werd als voorzitter gekozen (herkozen) de heer B. de Jong. Na verloting volgde sluiting. o KATWIJK AAN ZEE. Actie tot opheffing der evenredige vrachtverdeeling. Een aantal binnenschippers hier ter plaatse en uit de omgeving hebben be sloten een actie op touw te zetten voor op heffing van de evenredige vrachtverdee ling, waardoor zij zich in hun bestaan be nadeeld zien. Door een 20-tal binnenschip pers is een adres onderteekend, dat deze wensch inhoudt. Dit adres is aan den be trokken minister verzonden. In „Irene" sprak mr. dr. P. G. Knibbe uit Leiden over: „De Overheid en het terrein der Gemeene Gratie". De voorzitter, de heer C. A. Veltkamp, liet zingen Ps. 866 en ging voor in ge bed, waarna hij las Matth. 6 vanaf vers 19. Dc secr., de heer G. Poot, las de notulen die werden goedgekeurd. De heer Knibbe behandelde hierop zijn onderwerp, waarvan wij reeds verslag uit brachten. Na gedachtenwisseling "werd den spr. door den voorzitter dank ge bracht, waarna de heer Knibbe met dank zegging sloot. LISSE. Mej. J. Scheepmaker t Alhier is op 75-jarigen leeftijd overleden mej. J. Scheepmaker, welke een lange reeks van jaren is werkzaam geweest als magazijn-meesteres van het „Groene Kruis" alhier. Mej. Scheepmaker was steeds zeer behulpzaam en stond altijd klaar voor het „Groene Kruis", welke vereeniging veel in haar verliest. -o- NOORDWIJK BINNEN. Propaganda-avond van de „Noordwijksche Reddingsbrigade". In de bioscoopzaal van Hotel „Royal" alhier had voor een volkomen bezette zaal de vertooning plaats van een propaganda film op het gebied van het Reddingswezen en wel speciaal van het redden van dren kelingen uit auto's. De voorzitter der N. R. B., dr. Hermani- des, heette allen welkom, in het bijzonder den heer A. A. Bierlee, voorzitter van den Ned. Bond tot het redden van Drenkelin gen, den heer A. J. Meijrink, hoofdbestuurs lid, de heeren J. van Veen en Joh. M. Schmidt, leden van de Redactie-commis sie, de besturen van het Roode en het Wit- Gele Kruis, dr. Niekerk, dr. Visser en den inspecteur van politie met een zestal zijner manschappen. Voor de pauze gaf de Bondspropagandlst en Hoofdbestuurslid de heer A. J. Meij rink een beschouwing over het „Redden van drenkelingen uit auto's". De Ned. Bond heeft op voorstel van de Boskoopsche Bri gade in studie genomen het vraagstuk „Hulp verleenen aan automobilisten, die te water reden". Dat het hoog noodig is paal en perk te stellen aan het toenemend verdrinkingsgevaar in die richting, bewij zen de cijfers van 1934. In dat jaar reden in ons land 85 auto's, vrachtauto's en bus sen te water. Gered werden of konden zich zelf redden, 200 personen; er ver dronken daarbij 43 slachtoffers. Verschil lende droeve verdrinkingsgevallen het spr. de revue passeeren, die ook het oefenen met de duikkist, ontworpen door den heer F. v. Lunteren, lid der Rotterd. Reddingsbrigade besprak, alsmede het oefenen met een auto aan een kraan in diep water, enz. Bij proe ven met opzettelijk te water gereden auto's bleek dat slechs zelden portieren of ramen ontzet waren, dat van de ruim 50 malen de wagen niet éénmaal op de achterzijde terecht kwam. Ook bleek, dat de portieren in een auto onder water vrij gemakkelijk zijn te openen, wanneer de evenwichtstoe stand ingetreden is, hetgeen na pl.m. vijf minuten geschiedt, wanneer de druk der saamgeperste lucht in het bovendeel van de auto, die onder water ligt, gelijk is aan den druk van het water aan de buiten zijde. Personen, die zich in de auto bevin den, kunnen in de gecomprimeerde lucht spreken, hetgeen aan de hand van div. voorbeelden duidelijk werd gemaakt. In het achter-bovendeel bevindt zich bij gesloten deuren en gesloten ^qovenda1' de grootste hoeveelheid gecomprimeerde lucht. Nadat het Bondsliêd was gezongen, gaf spr. wenken voor automobilisten langs waterwegen, toegelicht door lantaarn plaatjes. Tracht bovenal uw zelfbeheersching te bewaren. Rijdt op smalle, bochtige dijken en wegen langs water, zooveel mogelijk met dichte ramen. Tracht alle ramen te slui ten, zelfs als de auto te water is. Schakel ten allen tijde licht in (het brandt onder water, uw redders kunnen zich sneller oriënteerenSla geen ruiten stuk. Tracht niet het dak open te snijden. Tracht vooral met de Inzittenden een ketting te vormen. Vergeet nooit-, dat in het hoogst gelegen gedeelte der auto in den regel een hoeveel heid lucht te vinden is. die niet uit de auto kan. Tracht zooveel mogelijk lucht in te ademen, open dan onmiddellijk raam of portier en verlaat de auto. Schuiframen van een onbeschadigd dak gaan gemakke lijk open, zoodra evenals bij de deuren en de ramen de druk van bulten gelijk is aan de druk van binnen. Heb steeds voor een auto met opvouwbare kap een zwaar voor werp bij de hand. In welken stand de auto ook te water komt, zoek steeds naar den naasten uitgang, indien U rechtop staat, want daar is ook de kans de meeste lucht te vinden. Zorg er voor, dat de zitplaatsen van uw auto vastzitten, evenals planken of schotten in den bodem. Dr. Hermanides dankte tenslotte den spreker, waarna de heer Ph. J. van Veen, lid van het Hoofdbestuur, een beschouwing gaf over de geschiedenis van het zwemmen. In de film zagen wij o.a. verschillende manieren van zwemmen en van het zwemmend redden. Tot slot het strand te Noordwijk. waar demonstraties werden ge geven met div. reddingsmiddelen, en Kat wijk, Wassenaar en Scheveningen, waar enkele brigades in het bijzonder werd gedemonstreerd. Het gebodene was van goede propagandistische waarde. Na een dankwoord van den voorzitter volgde sluiting. ei OEGSTGEEST. BELANGRIJKE VERBETERINGEN. Nieuwe waterpartij en slootdempingen. Dezer dagen is een aanvang gemaakt met den voorgenomen aanleg van een wa terpartij in het verlengde gedeelte van den Alkemadeweg, tegenover het land goed „Oud Poelgeest". Langs het aan te leggen wandelpad zal naar het water een afloopende glooiing gemaakt' worden, het geheel ter breedte van 16 meter en met een lengte van 180 meter. Tevens zijn de voorbereidende werk zaamheden aangevangen van de slootdem- plng bij het A.S.C. terrein en enkele an dere slooten. Het werk zal worden uitge voerd in werkverschaffing, onder leiding van de directie van Gemeentewerken. Het dagelijksch toezicht is in handen van den heer A. J. P. Bakkers. Naar schatting zal ongeveer in 3 maan den het geheel worden uitgevoerd, waar door gemiddeld aan p. m. 30 arbeiders werk zal kunnen worden gegeven. Een en ander zal zeer zeker het aspect in beide gedeelten van onze gemeente aanmerkelijk verhoogen! Voor een wederom uitverkochte zaal had in „Irene" de 2e opvoering plaats van het kinderzangspel „Lentebloemen" van Cath. van Rennes en het, Oud-Hoilandsch kluchtspel met zang en dans „de Bruiloft van Kloris en Roosje", het geheel ten bate van de Gevers-Deutz-kleuterschool. De avond werd geopend met een kort inleidend woord door den heer J. M. van Mameren. Ds. G. Henneman sprak het slotwoord, waarin hij alle medewerkenden hartelijk huldigde voor het ook dezen avond gepresteerde spel en voor de vele ontvangen geschenken. Dat door de be langstellenden wederom is genoten, ge tuigde wel het geweldig applaus! RIJNSBURG. Geslaagde Vrouwenavond. Wederom heeft dit jaar een Vrouwen avond plaats gehad in de zalen achter „Avondrust". De bedoeling was de huls vrouwen een ontspanningsavond aan te bieden. De belangstelling was weer zeer groot. Na gemeenschappelijk gezang opende mevr. Bosschieter met gebed en voorlezing van een schriftgedeelte. Daar na heette zij alle aanwerigen hartelijk welkom en wenschte ieder een genoeg lijken avond. Een afwisselend programma werd daar na afgewerkt. Ernstige en luimige voor drachten. proza enz. De nagemaakte radio wekte vooral den lachlust op. Een duet, bestaande uit mevr. Bouman en mej. Iterson, zongen zeer verdienstelijk eenige zangnummers. Ter afwisseling vertoonde de heer Bou man met zijn filmtoestel een aantal lantaarnplaatjes .welke zeer in den smaak vielen. Het was een zeer genotvolle avond, die stellig een aangename herinnering heeft achtergelaten Mevr. Jonker richtte hartelijke woorden van dank tot mevr. Bosschieter voor haar vele bemoeiingen, terwijl deze laatste al len dank bracht, die tot het welslagen van dezen avond hadden medegewerkt. Na het zingen van den Avondzang ein digde de heer Bouman met dankgebed. De begrooting 1936 voor deze ge meente sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f. 186.182,42. -0- SASSENHEIM. Jaarvergadering R.K. Ver. „Ziekenzorg". Deze vereeniging hield in het K.S.A.- gebouw haar 12e jaarvergadering. De voor zitter de heer E. Franken, opende en me moreerde dat er veel is gedaan voor de zie ken en dat 1935 voor „Ziekenzorg" een duur Jaar is geweest. De vereeniging heeft dit jaar haar 12l/i jarig bestaan herdacht, /ioch dit feit kon niet feestelijk ge schieden. Een bijzonder woord van welkom richtte spr. tot den eere-voorzitter. burge meester Gouverneur. De notulen werden goedgekeurd. Aan het financieel verslag ontleenen wij. dat 1935 een nadeelig saldo opleverde van f. 819.40. De reserve bedraagt nu nog f. 3250.65. De contributie-inning was in 1935 beter dan vorige jaren, er is een achterstand van slechts f. 26, Het aantal betalende leden bedraagt 1749. hetgeen een toename be- teekent van 76 leden. Aan contributie werij ontvangen f. 6161.80 terwijl de kosten van ziekenhulsverpleging bedroegen f. 5695.81; aan vervoer werd betaald f. 181.01. In to taal werden 116 patiënten verpleegd met 2454 verpleegdagen. De eere-voorzitter sprak een opwekkend woord om de ver eeniging door de moeillike laren heen te helpen. De heer Schrama besprak o.a. de achter uitgang van deze vereeniging. terwijl de zustervereeniging (de Prot.) vooruit gaat. Welke maatregelen denkt het bestuur te nemen ter versterking der financiën? Spr. stelde voor den voorzitter een vergoe ding van f50 te verleenen voor het vele werk. dat deze verricht. Deze wees dit voor stel af; hij wenschte geen belooning. Na bespreking werd besloten f. 50 beschikbaar te stellen voor de lighal bij Huize Bemar- dus. Hierna sluiting. -o VOORSCHOTEN. Op 1 Januari 1935 waren in onze ge meente 6266 inwoners (3078 m. en 3188 vr.) Het aantal inwoners op 31 December 1935 bedroeg 6502 (3203 m. en 3299 vr.), aldus een vermeerdering van 236 personen. WARMOND. Studie en Ontwikkelingsclub. Bovengenoemde vereeniging kwam bij een in het Juvenaatsgebouw tot het hou den der jaarvergadering. De voorzitter opende de bijeenkomst en riep een ieder van harte welkom toe. Hij spoorde een ieder aan propaganda te ma ken, opdat weldra de vereeniging haar oude aantal leden weer moge tellen. Vervolgens bracht spr. dank aan kap. van Drunen voor het vele, wat deze voor de ver. had gedaan. Vervolgens werden door den secr. de notulen en het jaarverslag gelezen, waar voor hem bij monde van den voorzitter een woord van bijzonderen dank werd ge bracht. Ook den heer A. v. Delft die de verslagen van de Zuster-vereeniging Crede Pugno te Sassenheim verzorgde had een woord van dank in ontvangst te nemen. Hierna bracht de penningmeester de heer C. Zevenhoven verslag uit- over het afgeloopen boekjaar Het was evenwel Jammer dat geen batig slot kon worden geboekt. Kapelaan van Drunen zette tenslotte het doel en het streven van den Midden stand uiteen. Een dankbaar applaus mocht spr. in ontvangst nemen en de voorz. bracht hem dan ook namens de leden een woord van dank. Hierna volgde sluiting. 8S

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 7