PUROL Op elke wond B en W van Leiden antwoorden op het sectie-verslag. LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 16 Januari 1936 ALGEMEEN BELEID EN FINANCIËN. RECHTZAKEN. AGENDA. /CUECP/ Tjrnm L Verschenen Is thans het algemeen ver slag van het verhandelde in de secties van den Gemeenteraad en het antwoord van B. en W. daarop. Het algemeen beleid B en W. gaan op de diverse politieke opmerkingen ten aanzien van het college en zijn samenstelling niet in. B en W. zeggen eenvoudig: Voorzoover men dien koers nog niet uit den geleidebrief der gemeentebegrootlng en uit de bereids ingediende voorstellen heeft kunnen ontwaren, zal hij kunnen blijken uit ons bestuursbeleid en de voor stellen en geschriften, die u van ons Col lege zullen bereiken. De voorstellen van den heer van Eek c.s. in zake het uitvoeren van verschil lende werken in werkverruiming, aan welke voorstellen adhaesie is betuigd door het Werkloozen Strijd Comité, zullen in gevolge besluit van 2 Dec, JJ. worden be handeld bij de besprekingen over de be grooting 1936. Het is ons voornemen over die voorstellen nog vóór de behandeling van de begrooting praeadvies uit te bren gen- Wij volstaan daarom thans met de verklaring, dat ook naar het oordeel van ons College naar werkverruiming moet worden gestreefd. Dit vraagstuk heeft dan ook onze voortdurende aandacht en gaarne geven wij, gelijk eigenlijk vanzelf spreekt, de verzekering, dat ons College zijn volle aandacht daaraan zal blijven wijden en de werkverruiming zal blijven bevorderen voor zooveel de financleele omstandigheden zulks gedoogen. Wij komen nu tot de in het verslag be pleite versterking van de vertegenwoor diging van de S.D.AP. in verschillende commissies- Die commissies, zoo wordt be toogd, behooren een afspiegeling van den Raad te zijn. De meerderheid van ons College kan dit standpunt niet deelen; zij heeft daar tegen principieel bezwaar. Volkomen geeft zij toe. gelijk ook door „een ander lid" is opgemerkt, dat de meening van alle be langrijke richtingen zooveel mogelijk in de commissies tot uiting moet kunnen ko men, doch geenszins ziet zij in, dat de commissiën een getrouwe afspiegeling van den Raad moeten zijn. Niet op het aantal stemmen komt het aan, doch op het belang, hetwelk er ongetwijfeld in ge legen is, dat de voornaamste fracties hun gevoelen in de commissies kunnen uiteen zetten. Anders toch zou men er veelal toe moeten overgaan het ledental uit te brei den, en daaronder zou ongetwijfeld de „werkbaarheid" lijden- Tegen uitbreiding van het aantal leden van de Commissie van Fabricage, thans behalve de Wethou der-Voorzitter. 4 bedragende, is ons Col lege in meerderheid dan ook gekant. Omtrent het zitting nemen van een tweede gedelegeerde in het bestuur van de vereeniging „Schoolkindervoeding en -kleeding" zullen wij mét het bestuur in overleg treden, terwijl de benoeming van nog een lid van de SJD.A.P. in de Gemeen telijke Commissie voor Maatschappelijk Hulpbetoon, zulks zonder uitbreiding van die Commissie, mocht men dit wensche- lijk vinden, onder oogen kan worden ge zien. zoodra in de commissie een vacature ontstaat. Het inschakelen van deskundigen uit de maatschappij in het beheer van de ge meentelijke huishouding, waarop ook in het verslag wordt aangedrongen, heeft reeds plaats in die gevallen, waarin het wettelijk mogelijk is en wenschelijk voor komt, zooals in het aanhangig gemaakte voorstel tot het instelling van een sport stichting. In de commissies voor 't Oud- Archief en voor het Stedelijk Museum „Lakenhal" hebben eveneens deskundigen uit de maatschappij zitting. Financieele en economische be schouwingen. Gelijk wij reeds in den geleidebrief der ontwerpbegTootlng verklaarden, is even wicht tusschen inkomsten en uitgaven een levensbelang voor de gemeente en stelt dit feit haar bestuurders in dezen zoo zorgvollen tijd voor de noodzakelijkheid, om, lettende op de vitale belangen van de gemeente, zooveel mogelijk naar bezuini ging en versobering te blijven streven. De ontwerp-begrooting is overeenkomstig die gedragslijn opgemaakt en ook de geleide brief beantwoordt daaraan. Evenmin als vroeger, is er thans bij ons College eenige aarzeling in het finan cieele beleid; het medegedeelde Inzake de voorgenomen salarisherziening rechtvaar digt volstrekt niet een dergelijke ge dachte- Aangezien deze salarisherziening door den Minister van Binnenlandsche Zaken werd gewenscht Ingevolge zijn cir culaire van 4 Sept. 1935. bestond er geen aanleiding om in den geleidebrief daar gelaten of die de juiste plaats zou zijn geweest over deze aangelegenheid zelf in beschouwingen te treden; daarom kon worden volstaan met de vermelding, dat in afwachting van de beslissing terzake, een bedrag van f. 155.000.was uitgetrok ken en dat een minderheid dit bedrag niet had willen zien uitgetrokken, alvo rens die beslissing was gevallen. Omtrent de salarisherziening zal na de behandeling in het Georganiseerd Overleg afzonderlijk praeadvies worden uitge bracht. Het College zou uiteraard voor het slui tend maken van de begrooting geen reser ves hebben aangewend, indien dit niet volstrekt noodzakelijk was geweest, ver mits ook wij het ten zeerste gewenscht achten, de reserves zoo veel en zoo lang mogelijk in stand te houden. Onder de tegenwoordige omstandigheden was evenwel een beroep op de reserves wederom onvermijdelijk. Wanneer men in aanmerking neemt, dat de crisis nog steeds met onverminderde hevigheid voortduurt, waardoor de inkomsten steeds verder terugloopen en de uitgaven voor armenzorg en dergelijke doeleinden voort durend stijgen, en indien men daarnaast let op aard en omvang van de voorge stelde maatregelen, dan zal men moeten erkennen, dat die maatregelen volkomen gewettigd zijn. Het gaat dan ook te ver in algemeenen zin van aantasting van de reserves te spreken. Bij vermindering van de storting in de Vernieuwingsfondsen der Lichtfabrieken een dergelijke maatregel wordt niet voor het eerst voorgesteld blijft immers de aanwezige reserve niet slechts Intact, doch wordt zij nog verder gevoed; alleen zal in het komende jaar een lager bedrag, tot eenzelfde percentage als over 1935, er aan worden toegevoegd. De storting wordt dus niet geheel stopgezet, waardoor de financiering van de daarvoor In aan merking komende werken ten laste van de Vernieuwingsfondsen niet in het ge drang zal komen. De extra-afschrijving van een bedrag van f. 546.232.— ten laste van het Ver nieuwingsfonds der Electriclteltsfabrlek is eveneens te verdedigen. Deze extra-af schrijving geschiedt op dezelfde gronden, als die. welke bij de begrooting 1933 plaats had. Ook thans worden verschillende ac tiva, welke weinig meer aan de productie deelnemen, of intusschen door de vorde ringen der techniek verouderd raken, voor de restant-waarde afgeschreven, teneinde een in het belang van het bedrijf ge- wenschte blijvende besparing van kapi- taalslasten te verkrijgen. Het belang van het bedrijf wordt hiermede gediend, om dat op deze wijze via het Vernieuwings fonds het tempo, waarin de verlaging van de vaste lasten zich voltrekt, wordt ver sneld en de boekwaarde zich dus sneller aan het huldig prijsniveau aanpast Daar naast heeft deze maatregel voor de ge meentebegrootlng het groote voordeel, dat door de Jaarlijksche verlichting van de afschrijvingslasten eén bedrag van f. 76.500.vrij komt. Het Is intusschen duidelijk, dat geen van beide maatregelen zoo zonde» meer jaarlijks kunnen worden genomen, doch en uitzonderingskarakter moeten dragen; in elk afzonderlijk geval moet worden nagegaan, of en in hoeverre het belang van het bedrijf en den algemeenen finan- cieelen toestand der gemeente een en an der toelaten, en dat te meer. wanneer, zoo als thans, beide maatregelen in vereeni ging worden toegepast. Met de grootst mogelijke meerderheid van Commissaris sen waren wij van oordeel, dat de om standigheden voor het begrootingsjaar 1936 zich tegen beide maatregelen niet verzetten. Met Commissarissen der Leidsche Duin water Maatschappij acht ons College het verantwoord, om voor het jaar 1936 de winstultkeering f. 60.000.hooger te ra men. Uit het oogpunt van de tarieven kan daartegen geen bezwaar worden gemaakt, vermits deze den toets der vergelijking met die in andere gemeente zeer goed kun nen doorstaan Bovendien werd het groot- watertarief onlangs met ingang van 1 Januari 1936 niet onbelangrijk verlaagd. Hetgeen ons College ten aanzien van de reserve van het Grondbedrijf voorstelt, is geen struisvogelpolitiek. In den geleide brief hebben wij uiteengezet, waarom de beschikking over een bedrag van f. 40.000 van de reserve, zijnde ongeveer de helft van het geraamde nadeellg saldo van de begrooting van baten en lasten, geoor loofd is. Wij handhaven, ook na herhaal de overweging van deze aangelegenheid, onze verklaring, dat een beschouwing van de boekwaarde, in verband met den stand der reserve geen aanleiding geeft, om te gen de onttrekking van een bedrag van f. 40.000.— bezwaar te maken. Mede door de langdurige ziekte en het Inmiddels overlijden van een der taxa teurs. kon de schatting van de inge brachte eigendommen nog niet plaats hebben; alleen reeds met het oog op de ontstane vacature in de schattingscom missie, zal de taxatie niet meer vóór de openbare behandeling van de begrooting kunnen geschieden. Het bestrijden uit de Algemeene Reserve van de rente en aflossing van leeningen, aangegaan voor buitengewone werken, acht de meerderheid van ons College niet vereenigbaar met een goed financieel be heer: deze last moet door den gewonen dienst kunnen worden gedragen Betaling van rente en aflossing uit de Algemeene Reserve zou trouwens slechts kort kun nen duren, vermits de reserve thans nog geen f. 300.000.groot is. Zij zou dus gauw verbruikt zijn en het benoodigde bedrag zou dan ten laste van den gewonen dienst moeten komen, die aan dezen nieuwen last niet zou zijn aangepast. Meermalen hebben wij gewaarschuwd tegen overbe lasting van den kapitaaldienst met buiten gewone uitgaven, en er op gewezen, dat men zich goed moet reallseeren, dat elke geldleenlng een jaarlijkschen niet meer af te -wentelen last na zich sleept. Wil men de financiën, mede in het belang van werkloozen en andere steunfrekkenden, nog zoo goed mogelijk in orde houden, dan dient men er derhalve voor te wa ken, dat de gewone dienst den jaarlijk schen last van de kapitaalsuitgaven kan blijven dragen. Aanwending van de Alge meene Reserve voor een dergelijk doel zou bovendien in strijd zijn met haar aoel; zij is in het bijzonder bestemd voor onverwachte uitgaven die niet meer op andere wijze kunnen worden gedekt. Naar mate de financieele toestand moeilijker wordt, krijgt deze bestemming meer be- teekenis. Nu de rekeningsjaren met batige saldi tot het verleden behooren. zal de Reserve b.v- vooral dienst hebben te doen voor dekking van rekeningstekorten. Men moet zich van de mogelijkheden, die de Reserve biedt, geen overdreven voorstel lingen maken; een bedrag van 'n kleine f. 300.000.is in dezen tijd een beschei den som. De belangrijke afschrijvingen, die nog korten tijd geleden voor de dien sten 1934 en 1935 moesten plaats hebben, mogen in dezen tot leering strekken. Hiertegenover vestigt de minderheid '■an ons College er de aandacht op, dat de in het verslag gemaakte opmerking, om de voor de uitvoering van openbare werken verschuldigde rente en aflossing te financieren uit de Algemeene Reserve, moet worden bezien uit een oogpunt van bestrijding van de werkloosheid; de aan wezigheid nu van de Algemeene Reserve kan naar het oordeel van die minderheid een factor worden genoemd, die het de gemeente mogelijk maakt, om met goed gevolg een beroep te doen op de kapitaal markt voor het plaatsen van een geld leenlng. De vraag, of en zoo ja in hoeverre over de Reserve voor het genoemde doel zal dienen te worden beschikt, kan dan ook h.i. eerst onder oogen worden gezien, wan neer te zijner tijd een volledig beeld zal zijn verkregen van de voor uitvoering ln aanmerking komende werken, terwijl te vens een plan voor de financiering uiter aard niet mag ontbreken De mate, waarin de gemeente aan de uitbreiding van de werkgelegenheid, ter bestrijding van de werkloosheid, kan me dewerken. wordt dus ln laatste instantie beheerscht door de positie van den ge wonen dienst. Bezuiniging en versobering, waar mo gelijk, is derhalve mede in het belang van de werkgelegenheid. Invoering van nieuwe en verhooging van bestaande belastin gen, reeds in den geleidebrief aangeduid als voor de burgerij funeste maatregelen, die alleen in het uiterste geval mogen worden genomen, zou zeer zeker ook die werkverruiming niet ten goede komen; met name de zakelijke belasting op het bedrijf en de assurantie-belasting zouden een verkeerde werking hebben en Juist tegenhouden wat men beoogt te bereiken. De vraag. welke resultaten met het werk van den bezuinigingsinspecteur zijn bereikt, geeft blijk van een misvatting omtrent taak en positie van ir. v. Hoytema Deze is niet bezuinigingsinspecteur, doch adviseur en wel uitsluitend ten behoeve van ons College zelf. Met het oog hierop ontmoet het bij ons principieel bezwaar, omtrent 't werk, dat de adviseur te onzen behoeve doet, mededeelingen te doen. Bij de voorbereiding van bezuinigings maatregelen worden de verschillende be langen nauwkeurig tegenover elkaar afge wogen. zoodat ook de belangen van het personeel daarbij in beschouwing worden genomen. Waar de salarlspost verreweg het grootste deel van het gemeentelijk budget vormt, is het duidelijk, dat af vloeiing van ambtenaren en werklieden in het belang van de gemeente niet steeds is te voorkomen. Doch dit heeft altijd met beleid plaats; voorts houde men ln het oog, dat voorzoover belanghebbenden niet voor toekenning van pensioen ln aanmerking komen, zij beschermd worden door een goede wachtgeldregeling. En wat opmerkingen over de aanschaffing van machines en wagens van elders betreft, dit heeft eveneens slechts plaats, indien het ln het belang van de gemeente be slist noodzakelijk is. De gevallen waarin elders aankoopen geschieden, komen ove rigens slechts weinig voor. en indien daar toe wordt overgegaan, dan wordt dikwijls daartegenover nog een voordeel voor de gemeente bedongen, terwijl meermalen het bestelde te dezer stede moet worden afgewerkt en het "vffrk alsdan voor een belangrijk deel in Leiden wordt gemaakt. Uiteraard wordt ook nagegaan, of in de administratie bezuiniging mogelijk a. Het lid, dat niet den indruk had, dat ln het „Gemeentehus" op dit gebied al veel is bereikt, gelieve te bedenken, ln de eer ste plaats, dat de gemeente-administratie die reeds in den normalen tijd door uit breiding van de wetgeving op velerlei ge bied toenam, door de buitengewone om standigheden der laatste jaren nog voort durend omvangrijker werd, en in de tweede plaats, dat veel op door hooger gezag vastgestelde voorschriften berust, waarop de gemeente geen invloed heeft. Zij heeft dus niet voldoende bewegings vrijheid om vereenvoudiging in te voeren. Het zal het desbetreffend lid ln dit ver band wellicht interesseeren, dat onlangs door den Minister van Blnnenlandlsche Zaken een Commissie is benoemd, om de mogelijkheid van vereenvoudiging der ge meente-administratie te onderzoeken. Overigens blijft het „Gemeentehuis" ln de bezuinigingspogingen niet bij andere takken van dienst achter. Wij mogen er o.a. op wijzen, dat indertijd de afdeeling Volkshuisvesting bij de Financleele afdee ling werd gevoegd; dat daarna de afdee ling Belastingen als zelfstandige afdee ling werd opgeheven met verdeeling van de werkzaamheden over verschillende bu reaux, ln welke beide gevallen op de per soneelsbezetting kon worden bezuinigd; ook in andere gevallen, in het bijzonder bij vacatures in de laatste jaren, heeft dit zelfde plaats gehad. En wat de admini stratie zelf betreft, wijzen wij, om slechts zeer enkele voorbeelden te noemen, op de bekorting der jaarverslagen, op de bezui niging ten aanzien van het drukwerk, op de vereenvoudiging en beperking van de openbare aankondigingen. Wij zien er ook in de tegenwoordige omstandigheden geen bezwaar in, dat bij vergaderingen van den Raad en van Com missies op kosten der gemeente verte ringen worden gemaakt, mits soberheio wordt betracht en dit geschiedt naar onze overtuiging. De concentratie van diensten is een al lerminst eenvoudige aangelegenheid, zij eischt gedegen onderzoek; het vraagstuk heeft intusschen onze volle aandacht- Na dat inmiddels de vereeniging van de Brandweer met de Politie is tot stand ge komen, is thans de samenvoeging van de diensten van Gemeentewerken en Bouw en Woningtoezicht reeds in voorbereiding. Overbrenging van den Reinigingsdienst naar Gemeentewerken verdient geen aan beveling. De concentratie van de onderzoekings diensten van Maatschappelijk Hulpbe toon en den dienst voor Sociale Zaken is blijkens den geleidebrief in overweging; wij zullen onderzoeken, of het mogelijk is door samenvoeging en/of andere maat regelen in de controle van beide dien sten op de ondersteunden verbetering en bezuiniging te brengen. Door het ziekengeld voor het onder het Ambtenarenreglement 1934 vallende per soneel tot SO4/» te verlagen, zou de aan sluiting aan de Rijksregeling worden ver broken; zonder dringende noodzaak, die naar onze meening, thans niet aanwezig is, zouden wij daartoe niet willen over gaan. Het doen afvloeien van pensioenrijp personeel, alsmede het beperken van het oantal ambtenaren en werklieden heeft bij voortduring onze aandacht. Voorzoo- veel noodig merken wij hierbij op, dat per- VALSCHE MUNTERS VEROORDEELD. De rechtbank te Almelo heeft een vier tal personen, allen uit Enschedé, die valsch geld hadden gemaakt, dit ln geheel Twente hebben uitgegeven en bovendien tal van automaten met behulp van valsche munten hebben geledigd, tot de volgende straffen veroordeeld: C. L„ den hoofd dader, tot 1 jaar gevangenisstraf, waarvan 6 maanden voorwaardelijk. De eisch was 1 Jaar. B.L. werd veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf, waarvan twee voor waardelijk. De elsch was 9 maanden. T. B. werd veroordeeld tot 6 maanden, waarvan 3 voorwaardelijk. De eisch was 6 maanden. B. L. kreeg 2 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk, de eisch was 2 maanden. -o- SERIE INBRAKEN VOOR HET BOSSCHE HOF. Voor het Gerechtshof te Den Bosch werd ln hooger beroep behandeld de zaak tegen de drie gebroeders C. D„ electro-monteur uit Miade, A. D. uit Wagenberg. W. F. D. te Terheiden en den koopman J. J. S. uit Made, die reeds voor de rechtbank te Breda hebben terechtgestaan voor een serie diefstallen, gepleegd in West-Bra bant. De daders hebben de diefstallen doen voorafgaan door braak. De buit be stond uit geld, zilveren en gouden voor werpen, radiotoestellen, enz. De rechtbank te Breda heeft de Gebr. C. D. en W. F. D. veroordeeld ieder tot een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van preventieve hechtenis. De landbouwer A. D. en de koopman J. J. S. werden vrij gesproken. De Officier van Justitie had tegen de vrijspraak hooger beroep aangeteekend, de beide andere verdachten waren eveneens van dit vonnis in hooger beroep gegaan. Nadat niet minder dan 29 getuigen waren gehoord, nam de advocaat-generaal requi sitoir. Hij eischte tegen C. D. drie jaar en zes maanden gevangenisstraf, tegen W. F. D. en tegen J. J. S. een gevangenisstraf van drie jaar en tegen A. D. bevestiging van het vrijsprekend vonnis. Het Hof zal 27 Januari arrest wijzen. HAARLEMSCHE RECHTBANK. De rechtbank te Haarlem deed heden uitspraak in de zaak tegen W. M. Z. 'en R. V.. voorzitter en secretaris van de Vrij denkersver. „De Dageraad", te Wormer- veer, die belden terecht hebben gestaan wegens overtreding van art. 137 bis van het Wetboek van Strafrecht. In opdracht vlh de vereeniging heeft eenigen tijd geleden een man geloope'n door Wormerveer met een bord, welks op schrift beleedigend werd geacht voor den Staat en regeering. Deze man werd des tijds tot 1 week gevangenisstraf veroor deeld en naar aanleiding hiervan had de Vereeniging een pamflet verspreid, waar van het opschrift van het bord werd her haald en tevens op beleedigende wijze crl- tiek op deze veroordeeling werd uitge oefend. De officier van justitie had tegen ieder der verdachten 1 maand gevangenisstraf geëischt. De rechtbank veroordeelde hedenmorgen beide verdachten tot 14 dagen gevangenis straf voorwaardelijk met 3 jaren proeftijd. RECLAME. 7190 soneel dat voor toekenning van pensioen in aanmerking komt, in elk geval den dienst verlaat. Of werken bij wijze van werkverschaf fing, zoo mogelijk met Inschakeling van de aannemers, dienen te worden uitgevoerd, moet in elk afzonderlijk geval worden be slist, aangezien, gelijk vanzelf spreekt, niet alle werken voor werkverschaffing in aanmerking komen. Het opdragen van het onderhoud van de plantsoenen aan de Stichting de Leid sche Hout, kan niet in overweging worden genomen. Het lid, dat bij de bestudeering van de begrooting enkele constructieve denkbeel den ten opzichte van de werkverruiming en de vermeerdering van werkgelegenheid had gemist, en daaraan toevoegde, dat blijkbaar geen aandacht is geschonken aan de nooden van den middenstand en van onze industrieën, wijzen wij erop, dat niet alles, wat de gemeente doet uit de be grooting blijkt, vermits niet elke hande ling van de gemeente een comptabel ge volg heeft. Dat, de aangeboden begrooting in dit opzicht negatief van inhoud is, bewijst derhalve nog niet, dat ons College geen oog heeft voor de nooden van den mid denstand en de industrieën; integendeel, waar dat mogelijk en met de taak van cle gemeente in overeenstemming is, tracht ons College het bedrijfsleven en het par ticulier initiatief te stimuleeren. Maar do mogelijkheden in deze zijn voor een ge meente beperkt; het betreft hier zen '"er- rein, waarop de landsregeering meer en beter in staat is leiding te geven, dan het bestuur eener gemeente. Intusschen is ons College gaarne bereid de vraag in overweging te nemen, of een commissie ad hoe ln het leven dient, te worden geroepen voor de bestudeering van de wenschelijkheid en noodzakelijkheid van een verordening, houdende vestigings- eischen voor nieuwe winkelbedrijven. Daarbij zou dan tevens de bepleite in stelling van een distribulieraad onder oogen kunnen worden gezien. (Wordt vervolgd). HEDEN: Ohr. Geref. Kerk (Steenschuur)Tijdreda prof. G. Wisse, 8 uur nam. Den Burcht. Lib. Staatspartij „De Vrij heidsbond". Spr. de heer W. Lubberlnk. 8'/i uur nam. Leidsche Volkshuis: De heer ds. H. J. Mispelblom Beyer, 8.14 uur nam. Nuts gebouw: Bijeenkomst Ned. Ver. v. Spiritisten ..Harmonla" nam. 8'/« uur, Stadszaal: C. H. Jongerengroep. Spr. dó heer J. M. Krijger. 8 uur nam. K a t wij k-a an-Zee (Gemeentezaal); Geref. Bond. Spr. ds. De Graaf, v. Schoon hoven. 7'/t uur nam. Vrijdag. Noordwük aan Zee: Zaal Krau. Jullana- weg: de heer J. A. Vellekamp over .De Samarltaansche". Muziekschool Nieuwe Rijn 19: Alg. verg. MIJ. voor Toonkunst. 8 u. nam. DIVERSEN. Woensdag Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Medisch Opvoedkundig Bureau (Boerhaavestraat 21). Halfdrie tot halfvler Inenting tegen dlphterle 45 uur nam. Woensdags: Inst v. Praeventleve Ge neeskunde Consultatiebureau voor Alco holisten 8 uur nam. Vrijdags: Inst, v Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau voor Beroeps keuze. 45 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg. 8 uur nam. „In Caliente". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Trianon-Theater, Breestraat. 8 uur nam. „Suikerfreule". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. doofloopend van 27'/i en vervolgens om 8 uur. Casino-theater Hoogewoerd 49. 8 u. nm. „De Jantjes". Zondag nam. 4 uur en 8 uur. Lldo-Theater Steenstraat 39. 81/4 u. nm. „Uilenspiegel leeft nog". Woensdag- en Zaterdagnam. 2l/t uur. Zondag nam. 2 uur. 4uur en 8 u. 15. Roxy-Theater, Haarl. str.. 7 uur nam. „Ik houd van alle vrouwen". De apotheek Hooigracht 48 Is dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheld" echter van nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 13 tot en met Zondag 19 Januari a.s. waargenomen door de apotheken: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, telef. 523, en C. van Zijp. Wllhel- minapark 8, Oegstgeest, telef. 274. HOLLAND—AMERIKA LIJN. BILDERDIJK, 13 Jan. v. New York naar Houston- KON. NED. STOOMB. MIJ. VULCANUS, Mlddell. Zee n. Amst., was 15 Jan. 12 uur 's middags 140 mijlen Z.W. van Ouessant. AMSTERDAM, 14 Jan. v. Amst. te Hamb. GANYMEDES, 14 Jan- v. Izmir te Istanb. MEROPE. 14 Jan. v. Danzig te Kopenh. OBERON, 15 Jan. v. Triest te Fiume. NEREUS, 15 Jan. v. R.dam te Passages. AJAX, 14 Jan. v- Corcubion n. Amst. BERENICE, thuisr.. was 15 Jan. 12 uur 's middags 300 mijlen N. van Terceira. ORION, Middell. Zee n. Amst., was 15 Jan. 12 uur 's middags 80 mijlen Z. W. van Ouessant- TITUS, 15 Jan. v. Amst. n. Hamburg. ORPHEUS, 15 Jan. v. Amst. n. Kopenh. HALCYON LIJN. STAD VLAARDINGEN, 14 Jan. v- Narvik. HOLLAND—BK ITSCH INDIË LIJN STREEFKERK, 15 Jan. van Rotterdam te Calcutta. HOLLAND—OOST AZIË LIJN. GAASTERKERK, thuisr., 14 Jan. van Marseille. ROTT. LLOYD. S1BAJAK. thuisr., 15 Jan. v. Colombo. SITOEBONDO. uitr., pass- 15 Jan. Perim. SOEKABOEMI, thuisr., 14 Jan. v. Singa pore. HOLLAND—AFRIKA LIJN. RANDFONTEIN, 16 Jan. van R.dam to Hamburg verwacht; zal daar schade aan de schroef herstellen. KON. HOLL. LLOYD. WATERLAND, 15 Jan. van Amsterdam n. Buenos Aires. ZAANLAND, 15 Jan- v. Amst. n. Hamburg DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN. AMSTEL, Antwerpen n. Casablanca, pass. 14 Jan. Finisterre. BATAVIER II, 15 Jan. van Rotterdam te Gravesend. INDUS, sleepboot, 14 Jan. van Fayal naar Rotterdam. SCHIELAND, 15 Jan. van Hamburg op de Tyne- TRITO, 15 Jan. van R.dam te Belfast. WESTPLEIN, R.dam naar Narvik, pass. 14 Jan. Kopervick. JONGE ANTHONY, 14 Jan. van Valencia te Castellon. JONGE JOHANNA, Carthagena n. Londen pass. 14 Jan- Gibraltar. ZEELAND, 14 Jan. v. Blyth n. Hamburg THËMISTO, Cardiff naar Vancouver, 14 Jan. van Cristobal. STOLWIJK, 14 Jan. van Livorno te Sfax. DORDRECHT, 14 Jan- van Manchester n. New York (later bericht). 2—2

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 6