ELTAX 666 Nieuwe staatsregeling voor Suriname en Curacao Dampo LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 16 Januari 1936 GEMENGD NIEUWS. ^MJN/T IN lITTfRlN^j KERK- EN SCHOOLNIEUWS. VRAGENRUBRIEK. o—— HET OVERLEG TUSSCHEN COMMISSIE EN REGEERING In November 1934 zijn twee wetsontwer pen ingediend tot herziening van 't regle ment op het beleid der regeering in Suri name en Curasao. De bedoeling daarvan is. de staatsinrichting van beide gewesten in overeenstemming te brengen met de in 1922 gewijzigde bepalingen op dit stuk in de grondwet De wetsontwerpen werden in handen van een commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer gesteld, die in Juni van het vorige jaar verslag uitbracht, waarin o.m. teleurstelling werd geuit over den ge ringen omvang der wijzigingen en ver wondering over de late indiening van de ontwerpen. Nadat de commissie in October JJ. de memorie van antwoord van minister Co- lijn had ontvangen, is zij op een aantal punten in mondeling overleg getreden met den minister, waarbij ook de gouverneur van Suriname, prof. Klelstra. tegenwoor dig was. Een verslag van dit overleg is thans door de commissie tegelijk met de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer toegezonden. In deze memorie van antwoord geeft minister Colljn een verklaring van het lange uitblijven dezer wetsontwerpen, dat voornamelijk hieraan te wijten is. dat de gouverneurs van Suriname en van Cura cao ruim vier jaar hebben laten wachten op hun antwoord op het hun toegezonden advies der commissie-Staal over deze aan gelegenheid. Verder wijst de minister er op, dat de bedoeling steeds is geweest, de West-Indi sche regeerlngsreglementen te herzien voor zoover zulks noodzakelijk was als ge volg van dg grondwetswijziging van 1922, niet om die reglementen in overeenstem ming te brengen met de nieuwe Indische staatsregeling Inderdaad bleven vele ver ouderde bepalingen en zegswijzen onge wijzigd. Tot wijziging daarvan zal kun nen worden overgegaan, wanneer tot een grondige herziening, om andere redenen, besloten wordt. Het laat zich niet aanzien, dat nadere wijziging en aanvulling van de Surinaam- sche staatsregeling, die reeds eenigen tijd in overweging is genomen, zeer spoedig haar beslag zal kunnen krijgen. Het over leg met den gouverneur is nog niet be ëindigd en waarschijnlijk zal een nader onderzoek in Suriname noodig zijn om na te gaan. in hoever en op welke wijze kan worden tegemoet gekomen aan de bijzon dere rechtsbehoeften van Britsch-Indiërs en Javanen. Intusschen is het geenszins uitgesloten, dat de meest dringende voorzieningen zul len kunnen worden getroffen bij koloniale regelingen, waarbij regelend wordt opge treden op het gebied van het personen recht. in het bijzonder ten aanzien van de wijze van huwelijksvoltrekking voor ver schillende groepen. De minister verdedigt in de memorie het weglaten in de voorstellen van de bepa ling, die in de Indische staatsregeling voorkomt, dat de gouverneur ,,'sKonlngs aanwijzingen" moet opvolgen. Bij de tot standkoming van deze bepaling in de Ka mer. en ook daarna in de literatuur, is de juistheid daarvan bestreden. Minister Co- lijn is van meening, dat aan 'skonings opperbestuur (art. 60 grondwet) meer recht wordt gedaan door het woord aan wijzingen weg te laten dan door het te bezigen, omdat het z.i. twijfelachtig is. of 't zich strikt genomen wel verdraagt met de staatsrechtelijke verhouding van den gouverneur tot de Kroon, om de uitdruk king te bezigen. In het kort kan deze ver houding als volgt worden weergegeven: de koning heeft alleen die bevoegdheden, welke hem bij de grondwet of bij de wet worden opgedragen, terwijl de landvoog den zelfstandige algemeene bevoegdheden hebben, die zij uitoefenen namens den koning. De uitdrukking komt den minister boven dien overbodig voor, omdat uit de staats rechtelijke verhouding voortvloeit, dat een gouverneur, die de aanwijzingen der Kroon niet in acht neemt, onverwijld van zijn ambt ontheven zou worden. De landvoogd zal er voorts rekening mee moeten houden, dat de minister van Koloniën verantwoor delijk is voor 's landvoogds. namens den koning gevoerd beleid. De meerderheid der commissie bleef bij het overleg echter aandringen, dat de ver houding van de gouverneurs en het opper bestuur voor Suriname en Curacao over eenkomstig de Indische staatsregeling zou worden gemaakt. De minister achtte de kwestie niet van zoodanig belang, dat hij tegen wijziging der ontwerpen op dit punt ernstig bezwaar zou moeten inbrengen. Bij nota van wijziging is daarom het artikel als volgt geredigeerd: „De gouverneur oefent, in naam en als vertegenwoordiger des Konlngs en met inachtneming van de voorschriften dezer wet, alsmede van 's Konings aanwijzingen, het algemeen bestuur uit over Suriname (Curacao) en is aldaar bekleed met de uit voerende macht. Hij is voor zijn doen en laten verantwoordelijk aan den Koning". Voorts bestrijdt de minister de bezwaren tegen overneming in deze ontwerpen van de z.g. lange en korte confllctenregellngen, welke de Indische staatsregeling kent. Bij het overleg sloot de meerderheid der com missie zich bij den minister aan. Ter verdediging van de voorgestelde samenstelling der staten deels uit gekozen en deels uit benoemde leden, wijst de minister er op. dat in de practijk de be langen van bevolkingsgroepen, die niet of nagenoeg niet in de staten vertegenwoor digd zijn. wel eens in het gedrang kunnen komen en inderdaad ook zijn gekomen. Dit is een natuurlijk gevolg van de om standigheid. dat de meeste leden van dat college onvoldoende bekend zijn met de levensopvattingen, instellingen en gebrui ken hunner Aziatische medeburgers. Het aantal inwoners van Aziatischen oor sprong. die reeds voor stemrecht in aan merking komen, is naar verhouding tot hun zielental zeer gering en zal dat voorloopig ook nog blijven, aangezien het inkomen van het overgroote deel hunner daartoe te gering is en ook nog slechts een zeer klein percentage aan te stellen eischen vcor het capaciteitskiesrecht voldoet. Wat Cu ra fao betreft-, heeft bij de opstel ling van het ontwerp geen andere bedoe ling voorgezeten dan om geleidelijk te werk te gaan in een gebied met voor een deel nog tamelijk primitieve bevolking. In verband met de aanwezigheid van zeer be langrijke industrieën en van een haven bedrijf van grooteren omvang dan dat van Amsterdam, zullen de staten van Curagao meermalen verordeningen van vérstrek kende beteekenis aan hun oordeel onder worpen zien. Bij het overleg werd gevraagd, de ver houding tusschen aantallen gekozen en aangewezen leden gelijk te maken, daar de indruk gewekt wordt, dat Curacao eenigs- zins wordt- achtergesteld. De minister ver klaarde zich bereid in beide gebiedsdeelen deze verhouding te brengen op 10 5. De minister handhaafde zijn opvatting, dat de benoemde leden beter door den gouverneur kunnen worden benoemd dan door de Kroon. Vrouwenkiesrecht acht de minister voor een in politiek opzicht primitieve samen leving als de West-Indische ongewenscht. Algeheele afschaffing van het censuskies recht zou voorshands te ver gaan, daar men, zelfs als de capaciteitseischen zeer leeg gesteld werden, nog verschillende per sonen. die economisch wel wat beteekenen, van het kiesrecht zou uitsluiten. Het kiezerscorps in Suriname en dat in Curacao zal, bij de aanvaarding van de laagste grenzen, welke de ontwerpen moge lijk maken, naar schatting onderscheiden lijk ca. 4000 en 6250 kiezers tellen. In Suriname zijn thans 941 kiezers, terwijl In Ouragao ongeveer 900 stemgerechtigden voor de verkiezing van landraden op vijf van de zes eilanden aangetroffen worden. Bij het overleg verklaarde de minister, dat wanneer uit de Kamer een voorstel wordt gedaan tot invoering van passief vrouwenkiesrecht, de beslissing daarom trent door hem aan de Kamer zou worden overgelaten. Hij achtte echter noch actief noch passief vrouwenkiesrecht in overeen stemming me de sociale toestanden in West-Indië en met de opvattingen van een overgroot gedeelte der West-Indische be volking. GEVECHT MET EEN NACHTWACHT. Vier inbrekers gevlucht, doch later aangehouden. In Jen*nacht van Dinsdag op Woensdag is ingebroken in de melkfabriek J. E. Schaap, gelegen aan den Elburgerstraat- weg te Nunspeet. De nachtwacht van het dorp overrom pelde de dieven drie mannen en een vrouw toen deze bezig waren, in het gelijkvloersch gelegen kantoortje van de melkfabriek, de brandkast te openen. De dieven, zich betrapt ziende, haastten zich naar buiten, waar zij met een auto vluchtten. Eén van de mannen, die via een der ramen de fabriek verliet, geraakte in een handgemeen met den nachtwacht, waarbij deze laatste zijn revolver kwijt raakte, die op den grond bleef liggen. De dieven, die slechts eenige kleinig heden, o.a. een hoed en een vulpen, buit- maakten, hebben niet lang meer van hun vrijheid genoten. In den nanacht is de auto door de politie, tusschen Zwolle en Nunspeet, aangehouden. TJALKSCHIP DE HOOP IS TERECHT. Het Nederlandsche tjalkschip „De Hoop", waaromtrent ongerustheid be stond, is terecht. Volgens 13 dezer te Bre men ontvanzen bericht, ligt het schip ge ankerd te Carolinensiel. Gerapporteerd wordt, dat „De Hoop" tusschen Spiekeroog en Wangeroog aan den grond heeft ge zeten. FABRIEKSBRAND TE SCHIEDAM. Kurkenfabriek der firma Bouvet in de asch gelegd. Gisteravond omstreeks zes uur ontdek ten voorbijgangers brand in het pand 140 aan den Buitenhavenweg te Schiedam, waarin gevestigd is de kurken- en isola- tiefabriek van de firma Bouvet. In dit pand waren eenige werkzaam heden verricht voor de fabricage van kurken platen. Slechts een jongen was gistermiddag in de droogkamer van de fabriek aanwezig geweest. Men vermoedt, dat in deze kamer de brand is uitge broken. Het pand stond in enkele minuten in lichter laaie. De brandweer heeft met twaalf stralen het vuur in ruim een uur tijd kunnen blusschen. Het pand, dat een breedte heeft van 12 Meter en een diepte van 20 Meter, was toen geheel uit gebrand. Het gebouw was tot aan den nok toe opgestapeld met zeer brandbaar materiaal. Een vlak naast het pand grenzend ge bouw, waarin kort geleden nog gevestigd was de N.V. Renco, staalramenfabriek, en dat thans leeg staat, werd door het vuur bedreigd. Met moeite heeft de brandweer het pand door het nat te houden, ge spaard. Aan de andere zijde werd het pand begrensd door de Vereenigde Glasfabrie ken, doch tusschen deze panden was vol doende ruimte, zoodat hier geen gevaar dreigde. Ook de inhoud van het afgebrande pand ging verloren. De oorzaak van den brand is onbekend. De fabriek was op beurs- polis verzekerd. DE „CESARINA" GELICHT. Het zeeschip „Cesarina" uit Terneuz'en, dat Zondagavond door het stormweer over vallen, nabij Baarland is gezonken, is gis termiddag door het Belgische bergings vaartuig „Philip Hudson" gelicht en op de slikken gezet in den Boonenpolder aan de Bieselingscheham. Men zal trachten het schip leeg te pompen en zooveel mogelijk te lassen om het heden los te kunnen krijgen. DE „ZELDENRÜST IV" GAAT NAAR HET DOK. De vrachtboot „ZeMenrust IV". die in den vorigen nacht op een golfbreker bij de Oranjesluizen bij Amsterdam is geloopen. is met assistentie van twee pontbooten naar de N.V. Scheepswerf en Machine fabriek van de Weduwe J. L. Ceuvel aan den Hoogte Kadijk te Amsterdam gesleept. De „Zeldenrust TV", welke in het dok werd opgenomen, zal door deze onder neming worden gerepareerd. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Door een hevigen stormwind kwam de zer dagen de 62-jarigen C. Beus te Andijk met zijn fiets op straat te vallen, zóó, dat hij een schedelbreuk bekwam. De man is thans aan de gevolgen van zijn val over leden. De wielrijder J. van Dinter uit Nlstel- rode, die eergisteren op den straatweg bij Heesch werd overreden, is gistermiddag in het Groot Zlekengasthuis te 's-Hertogen- bosch overleden. SUIKER ONDER DE TURF. Kommiezen hebben gisteren in samen werking met de Rijksveldwacht te Some ren een met paard bespannen turfwagen aangehouden. Bij onderzoek bleek, dat on der de turflading een partij frauduleus in gevoerde Belgische suiker was geladen. Paard en wagen alsmede de smokkelwaar zijn in beslag genomen. Tegen den be stuurder, zekeren V. uit Asten, is proces verbaal opgemaakt. (Vad.) BUITENLANDSCH GEMENGD. FRANSCH WATERVLIEGTUIG GEZONKEN. „DE LIEUTENANT DE VAISSEAU PARIS". Het Fransche watervliegtuig „Lieutenant de Vaisseau Paris" is door een rukwind omgeslagen, terwijl het voor anker lag voor de kust, in de nabijheid van de Ame- rikaansche marineluchtvaart, aldus wordt uit Pensacola in Virginië gemeld. Op de plaats waar de vliegboot is om geslagen, is het water zeven meter diep. Er was, toen het ongeluk geschiedde nie mand aan boord van de vliegboot. De officieren van de vliegboot gelooven dat het mogelijk zal zijn de vliegboot te lichten. Zij hebben aan de directie van de marinebasis gevraagd om een karretje te construeeren, dat dan onder den romp van de vliegboot zou moeten worden ge schoven, waarna men hoopt de vliegboot op hellende vlakken te kunnen trekken. Werklieden van de marinebasis zijn on middellijk den arbeid begonnen. Ameri- kaansche marineofficieren vreezen dat het noodzakelijk zal zijn de vliegboot te de- monteeren, en de deelen stuk voor stuk boven water te brengen. De duikers die de „Lieutenant de Vais seau Paris" onderzocht hebben, verklaar den, toen zij weer naar de oppervlakte waren teruggekeerd, dat de motoren in de modder steken, en dat de vleugels op den bodem rusten. De duikers verklaarden, dat een vleugel van het toestel gebroken schijnt te zijn, doch zeker waren zij hier niet van. Het ongeluk zou te wijten zijn aan het feit dat de vliegboot verankerd was aan een kabel, die het mogelijk maakte dat de wind het omrukte. Bij Pensacola had de wind een snelheid van 73 kilometer, maar zij was op de plaats waar de vliegboot verankerd lag, 13 KM. van Pensacola, nog veel sterker. De stuurvlakken zouden van het om slaan de oorzaak geweest zijn; toen de vliegboot namelijk zoover was meegesleurd dat de kabel gespannen stond, zou de vliegboot zich in de lucht hebben verhe ven en vervolgens in het water zijn ge vallen. o DE TREIN-ONTSPORING BIJ SHRIVENHAM. Twee dooden en zeven-en-twintig gewonden. Het spoorwegongeluk bij Shrivenham in Engeland, blijkt thans een ernstiger om vang te hebben gehad dan uit de eerste berichten kon worden opgemaakt. Tot dusverre zijn twee dooden en zeven en-twintig gewonden bekend. Onder de dooden bevindt zich ook de machinist, die in «het ziekenhuis aan de gevolgen van zware brandwonden is over leden. DE ZAAK HAUPTMANN. Van welingelichte zijde wordt verklaard dat gouverneur Hoffmann In het bezit is van een geschreven bekentenis van een nieuwe figuur in de ontvoering van de baby van Lindbergh. Evenwel wordt dit niet officieel bevestigd. DE VLIEGRAMP IN AMERIKA. Hoewel de autoriteiten onverwijld een uitgebreid onderzoek hebben ingesteld, naar de oorzaak van de vliegramp waar bij 17 menschen om het leven zijn geko men, heeft men de oorzaak nog niet kun nen vaststellen. Het ministerie van handel te Washing ton heeft medegedeeld, dat men uit in formatie de overtuiging heeft gekregen, dat de ramp niet is toe te schrijven aan het weer. HET CONCERTGEBOUWORKEST NAAR SCANDINAVIË. Naar wij vernemen, heeft de Nederland sche Verceniging „Concertgebouwvrienden" het plan. opgevat van 3 tot 12 Juni 1936 met het Concertgebouworkest o. 1. v. Prof. dr. Willem Mengelberg een Zomerkrulstocht naar Kopenhagen en Stockholm per s.s. „Rotterdam" van de HollandAmerika- lijn te organiseeren. waarbij zij de gere gelde bezoekers van het Concertgebouw, zoowel die te Amsterdam als elders, als mede de leden van de Nederlandsohe Ver ceniging .Concertgebouwvrienden." in de gelegenheid stelt zich hierbij aan te sluiten. Het Concertgebouworkest is voornemens te Kopenhagen op 5 en 6 Juni en te Stock holm op 8 Juni te concerteeren. Door de reeds toegezegde medewerking van de Nederlandsche Regeering en van H.M.'s Gezanten te Kopenhagen en te Stockholm, zal aan dit Nationaal gebeuren eer. bijzonder karakter worden verleend. RECLAME. '7189 BOEKBESPREKING. Om dc Noord naar het verre Oosten door Anne Morrow Lindbergh. Met een inleiding van A. Viruly. Uitgave A. A. M. Stols, Maastricht. Het is misschien het beste compliment dat men dit boek kan meegeven, als Uc zeg, dat ik aanvankelijk dacht: dit heeft zij niet zelf. die heeft zij niet alléén ge schreven Maar lk geloof het raadsel te kunnen oplossen van dit, voor één vrouw en nog wel zoo'n tengere, eenvoudige Ame- rikaansche al te grootsche .al te cos- mlsche boek: zij heeft bij het schrijven hulp gehad van den cosmos zelf. De nooit betreden sneeuwvelden van Canada en de kapen en verijsde schiereilanden, die niet anders zijn dan ze waren „op den eersten dag", moeten de pen van Anne Morrow Lindbergh bestuurd hebben. Ik heb in langen tijd geen boek gelezen, dat zoo frisch Is, zoo daghelder, zoo boven de kleine overwegingen van de menschen uit Onuitgesproken hard-Amerikaansch en tegelijk zacht-vrouwelijk. Het is haast onmogelijk dit boek te ka- rakteriseeren: het zou ondoenlijk zijn er gedeelten uit af te schrijven, zelfs als de plaatsruimte dat toeliet, want men zou er toe komen het geheele boek te willen overschrijven. Sedert ik het las ben lk, zonder dat de Lindberghs het wilden, thuis in hun huis en een beetje thuis ln hun ge moedsleven en hun firmament-open geest. Toch is Anne Lindbergh's boek niet ln de eerste plaats beschrijvend. Het is eerder vertellend, als aan familie, hoe de reis van New-York en haar geboortehuis in North Haven om de noord in noord-Westelijke richting langs de IJszee volbracht werd naar Kamtsjatka, Japan en Nanking toe. Het is rijk aan fijn-wijsgeerige opmerkin gen en het is op verscheidene plaatsen van een machtige beeldende kracht. Nacht in Macau door Mia Cevantu Uitgegeven bij Bruna en Zoon, Utrecht. Mia Cevanu is voor ons niet een totaal onbekende, jonge schrijfster, die zich achter dit pseudoniem verbergt. Zij debu teerde verleden Jaar met Batavia/Singa pore", een boek, dat evenals het onder havige in het verre Oosten speelt. ZIJ moet daar wel geweest zijn, want ze beschrijft er 't leven uit eigen ondervinding, zooals ook typische straattooneeltjes. die men beleefd moet hebben om ze te hebben leeren zien en waardeeren. Deze vlotte, rake beschrijvingen behooren tot 't beste wat dit b"bek geeft- De uitgevers vragen clementie voor de tekortkomingen in dit werk, terwille van een spontaan neergeschreven biografie, die het zou zijn. Ik zal het de schrijfster dan ook zeker niet als tekortkoming aan rekenen, dat. zij geen literatuur weet te maken en haar boek geen blijvende waar de zal bezitten. Verder is het boek boelend en bereikt zelfs een zekere spanning, iets wat men van de huidige ontspanningslec tuur lang niet altijd mag beweren. Ten slotte moet mij de opmerking van 't hart, dat de schrijfster wel wat minder onom wonden haar levenservaringen had kun nen neerschrijven. Aan de spontaniteit daarvan zou een fijnere en meer vrouwe lijke nuanceering hier en daar niets heb ben geschaad en het boek zou ermede op een hooger plan zijn komen te staan. Gesloten Grenzen, door J. K. v. Eer beek. Omslagteekening van v. d. Hulst- Uitgave: Uitgevers Mij. Hol land. Intelligente werkloozen, die als slacht offer van deze tijden ondergaan, vormen tegenwoordig vaak het onderwerp van z.g. tijdbeeld-romans. Heelemaal zuiver gesteld ls een dergelijk tijdsbeeld eigen lijk niet. Jongelui als deze de Rapper uit dit boek, zouden met hun gezond ver stand en hun zwakke karakter in nor male tijden waarschijnlijk brave burgers van de maatschappij geworden en geble ven zijn, zonder door eenig intellect of anderszins uit te blinken. Nu tengevolge van de economische omstandigheden, de werkloosheid, een dergelijke Jongen de verleiding niet kan weerstaan en fraude pleegt, wordt door den schrijver zoowel de zwakheid in zijn karakter als zijn intel ligentie uitgebuit en zwaar aangedikt tot iets bijzonders, wat de Rapper heelemaal niet is. Het is overigens en triestig boek. Nadat de Rapper zijn straf uitgezeten heeft, vindt hij in 'de maatschappij terugge keerd, alle deuren, in de eerste plaats die van zijn eigen milieu, voor hem gesloten en noch zijn oprecht christelijke inkee ring, noch de band die hem steeds weer naar zijn vroegere meisje terugdrijft, kan hem eenige innerlijke rust brengen. Er ls slechts bevrijding voor hem ln het weg gaan, een onbekende en zwarte togkomst tegemoet. Het ls goed geschreven en ge tuigt van weloverwogenheid. C- N. Wat Mijnhard! maakt is goed PREDIKBEURTEN. VOOR HEDEN. BENTHUIZEN. Geref. Gem.: Nam. half zeven ds. Lamain van Rotterdam. LISSE. Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur, ds. pon- stein. Geref. Gem.: Nam. 7 uur, ds. Ligtenherg. NOORDWIJK AAN ZEE. Ned. Herv. Kerk: Ngm. half acht ds. L. D. Poot van Den Haag. RIJNSBURG. Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur. ds. Mijn- hout van NieuWendam. VOOR VRIJDAG 17 JANUARI. BENTHUIZEN. Ned. Herv. Kerk: Nam. 6 3/4 uur, ds. Bieslhaar van Den Haag. BOSKÓOP. Geref. Gem.: Nam. 7 uur, ds. Lamain van Rotterdam. ZEVENHOVEN. Ohr. Geref. Kerk (Polder): Nam. 6 3/4 tf. ds. D. Driessen van Rotterdam. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Numansdorp (toez.) F. G. H. Nicolai te Jutphaas; te Westbroek T. v. d. Hee te Polsbroek en Vlist. DS. R. TEN KATE. Woesdag 22 Jan. a.s. viert de jongste predikant in dienstjaren van de Ned. Herv. Gem. te Dordrecht, ds. R. ten Kate, zijn zilveren ambtsjubileum. Relnier ten Kate werd 9 Aug. 1886 te Wapenvelde (Geld.) geboren, waar zijn vader predikant was, HIJ ontving te Dor drecht zijn gymnasiale opleiding en stu deerde aan de Utrechtsche universiteit theologie. Hier was vooral Valeton de hoog leeraar die een stempel op hem zette. In 1910 candldaat geworden in Utrqcht, werd de jubilaris 22 Jan. 1911 door zijn vader te Idsegahuizen (Fr.) in zijn eerste ge meente bevestigd, waar hij zijn ambt aan vaardde, sprekende over 1 Joh. 1 13. In 1915 vertrok ds. Ten Kate naar Rui nen (Dr,), welke standplaats in 1920 meb Kolderveen, eveneens ln de classis Mep- pel, verwisseld werd. In 1923 vertrok ds. Ten Kate naar Koudekerke (Z.), om 17 Dec. 1933 te Dordrecht zijn Intrede te doen na vooraf te zijn bevestigd door ds. J. Petri aldaar, sprekende over Luc. 13 23. In Zeeland heeft de jubilaris tal van func ties bekleed. Hij was scriba en quaestor van hét classicaal bestuur van Middel burg, voorzitter van de Ver. Kinderzorg in de prov. Zeeland, praetor v. d. ring Vlis- singen, voorzitter van den classicalen Zendingsraad, idem van het Walchersche convent van predikanten: idem van de afd. Vlissingen van het Ned. Bijbelgenoot schap; lid van den Armenraad te Middel burg. In zijn tegenwoordige woonplaats ls ds. Ten Kate voorzitter van het comité voor Zendingsactie, bestuurslid van de afd. van de Nat. Chr. Geh, Onth. Ver. en mede-redacteur van het Dordtsch Predik beurtenblad. Met de Zeeuwsche predikan ten wijlen ds. G. Voorhoeve van Vlissin gen en ds. J. C. H. Kamsteeg van Gorssel, schreef de jubilaris een dagboek getiteld: „Ten dage als lk riep". PROF. S. P. HAM. t Oud-hoogleeraar aan de Landbouw- Hoogeschool te Wageningen. Gisteren is te Wageningen, op 72-jarl- gen leeftijd, overleden professor S. P. Ham oud-hoogleeraar ln de houtteelt aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen. Als zoodanig werd hem in 1933, wegens het bereiken van den zeventigjarigen leef tijd, eervol ontslag verleend. Van 1885. tot 1912 was hij werkzaam bij het Boschwezen in Nederlandsch Indië, het laatst als Inspecteur. Van zijn hand verschenen enkele publicaties het vak zij ner studie betreffende. De teraardebestelling zal Zaterdag a.s. te elf uur te Wageningen plaats hebben. RECLAME. 550.8 G. M. M. te L. Daarvoor zult u bij een bankiea moeten vragen. Automobilisten, geeft alleen signalen, wanneer het werkelijk noodig is en niet uit sleur of tijdverdrijf. 2—3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10