De Italiaansch-Abessynische oorlog. Aspirin 76il® Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 15 Januari 1936 Derde Blad No. 23253 GIF- EN MOSTERDGASSEN. GEMENGD NIEUWS. OrwwXWtuvicüieijk. LAND- EN TUINBOUW. Uit Addis-Abeba. Feitelijk is er van het front geen nieuws en dat geeft aanleiding tot velerlei onbe vestigde berichten. Uit hetgeen te Addis Abeba verluidde, kan als het waarschijnlijkste gemeld worden, dat de positie van Aksoem voor de Italianen inderdaad moeilijk houdbaar schijnt te worden. Zoo wordt gemeld, dat de linkervleugel van het Noordelijke Abessljnsche leger aan de Westzijde er in geslaagd is voorbij de stad te trekken en zich thans op 10 K.M. achter den rug van den vijand, die hier gelegerd is, be vindt. Wanneer dit waar blijkt, is dit een bericht van groot belang, aangezien dan de verzorging van het garnizoen van Aksoem met levensmiddelen en munitie dooi" de Abessijnen zou worden afgesne den. Verder wordt gemeld, dat Ras éeyoem met zijn troepen de berg Gallla, op 20 K.M. ten Zuid-Oosten van Aksoem bereikt heeft, zoodat een aanval op de Heilige Stad gericht kan worden van twee kanten, tegelijk, hetgeen tot een beslis send gevecht zou kunnen leiden. Ook bij Makallé zou de situatie voor de Italianen steeds benauwder worden. Aan het noordelijk front hebben de In den laatsten tijd Ingetreden regens aan Italiaansche zijde vrijwel iedere terug trekkende manoeuvre onmogelijk ge blaakt. Evenmin kunnen troepenverplaat singen uitgevoerd worden. De Italianen hebben zich teruggetrok ken in versterkte en vergroote blokhui zen, die met machinegeweren zijn toege rust. Teneinde onnoodige verliezen te voorkomen, valt het Abessynische leger de Italiaansche stellingen niet meer met groote troependetachementen aan. Men Is in Abessynische militaire kringen vah opvatting, dat deze Italiaansche verdedi gingspunten zich vroeger of later zullen moeten overgeven daar voorziening met het noodige uit het achterland vrijwel is uitgesloten. Alle wegen zijn in moerassen veranderd. Alles blijft in de modder steken. De pogingen der Italiaansche troepen zich met steun van artillerie en vliegtuigen in deze moeilijke situatie te handhaven heb ben weinig kans op succes, daar het over haaste optreden talrijke fouten heeft ver oorzaakt. Aan Abessynischen kant is het tot dus verre mogelijk geweest de troepen steeds door reserves te doen aflossen. Ondanks de over het algemeen te constateeren stagneering van den bewegingsoorlog wordt in het gebied van Makalle en Ak soem nog steeds fel en voor beide par tijen met groote verliezen gestreden. Een bevestiging van het feit, dat groote operaties aan het Tigrefront op handen zijn, kan men vinden in het feit, dat de Negus van uit Dessié aan den Aboena, het hoofd van de Koptlsche kerk zou hebben geschreven: „Ik heb al mijn soldaten naar het front gezonden. Zelf hoop ik direct na het Tirketfeest (het koptische Drie koningenfeest) te vertrekken, d.w.z. 20 Ja nuari. Bidt voor de soldaten." Het schijnt, dat de keizerin en tal van hoogwaardigheidsbekleeders zich verzet ten tegen het vertrek van den Negus, doch deze schijnt vastbesloten te fcijn, naar het front te vertrekken. Mocht de Negus vertrekken, dan zou de jongste zoon, Prins Makonnen, die op het oogenblik te Dessié vertoeft, naar Addis Abeba terugkeeren. De van het Zuidelijk front ontvangen berichten doen concludeeren, dat de Ita lianen na de ontruiming van Ogaden hun voorgenomen opmarsch naar Bali weer met koortsachtigen ijver voorbereiden. Bij de beoordeeling van de kansen moet men voor oogen houden, dat de afstand van Dolo, het uitgangspunt van het Ita liaansche offensief, tot Addis Abeba hemelsbreed 600 K.M. bedraagt. Een aan val zou aanvankelijk over een streek van bijna 250 K.M. lengte door doorweekte ge bieden, vol ziektekiemen, leiden. Vervol gens zou het offensief stuiten op hooge bergreeksen, waarin omstreeks 160.000 man Abessynische troepen in goed ver schanste stellingen gereed staan, om aan den Italiaanschen aanval den hardnek- klgsten tegenstand te bieden. Italiaansche tegenspraak. Van Italiaansche zijde geeft men een geheele reeks tegenspraken. Letterlijk alles wat gemeld wordt, vindt van die zijde een dementi. Nogmaals ontkent men ook het bombardement van de Egyptische ambulance bij Daggaboer, die daar zelfs niet eens zou zijn en men beroept zich daarbij op een telegram van den Egyp- tischen leider, prins Ismail Daoud. In dit telegram zou gezegd zijn: lo. Het Egyptische Roode Kruis-hospi- taal is gelegen op drie en veertig kilo meter afstand van Boellale. 2o. Op 31 December van het vorige jaar hebben Italiaansche vliegtuigen een ge bouw in de nabijheid van het hospitaal gebombardeerd, zonder evenwel schade aan te richten aan de tenten van het Roode Kruis. 3o. Op 4 Januari 1.1. hebben Italiaansche vliegtuigen Ethiopische soldaten nabij Boellale met mitrailleurs beschoten. Zij hebben echter niet boven het Roode Kruis-hospitaal gevlogen. 4o. In Daggaboer is hoegenaamd geen Egyptisch Roode Kruis-station, doch slechts een Ethiopisch hospitaal. Verder verzekeren de Italianen dat de bezette gebieden weldra op hetzelfde be schavingspeil zullen worden gebracht als Eritrea bezit. De Italiaansche autoriteiten doen alles om de bevolking te bevoordeelen die loyaal blijft aan Italië. Huio in geld en natura is verleend, ver nielde huizen en kerken werden hersteld, scholen voor de inlandsche jeugd werden opgericht en snel werden vele sanitaire inrichtingen ingericht, vooral voor kinde ren. waarvan de gezondheidstoestanden zeer betreurenswaardig zijn. Geneeskundige oosten werden ingericht te Adoea Aksoem Adrieat en Makalle en elders en steeds worden ze druk door de inboorlingen bezocht Verder worden thans medische kara vanen georganiseerd, die de zieken in de meest afgelegen dorpen opzoeken. De berichten over het overloopen van Abessijnen worden weer menigvuldige!-, (Van onzen co?respondent Stuart Emeny). DESSIE. Dinsdagavond. Omdat de Italianen zich aan het Noor delijk front in het nauw gedreven voelen, zijn zij tot het gebruiken van mosterdgas overgegaan. De Abessijnsche troepen, zoo wel als de burgerbevolking, lijden aan ernstige brandwonden, blaren en zweren. Vandaag is hier bericht ontvangen om trent een door Italiaansche bombarde mentsvliegtuigen uitgevoerden aanval op Sakota. een belangrijk marktcentrum on geveer 60 mill ten Zuid Westen van Makalle. Hevige verwoestingen zouden daarbij zijn aangericht en volgens de berichten zijn tien personen gedood door bommen, die op de kerk neerregenden welke daarop in brand vloog. Verscheidene personen liepen ernstige brandwonden op of verloren hun gezichtvermogen ten gevolge van het gas. Behalve Sakota werd ook Annele in het district Ogaden gebombardeerd en hier werden eveneens gasbommen gebruikt. Italiaansche soldaten, die door de Abes- sitnen gevangen genomen zijn, deelen mede. dat de Italianen op hun terugtocht aan het Noordelijk front dorpen en kerken achter zich In brand steken. Drie-motorige Italiaansche bombarde mentsvliegtuigen doken vandaag plotseling uit een wolkbank boven Dessie te voor schijn en vlogen vlak boven mijn tent. Zij voerden geen enkel herkenningstee- ken. hetgeen tegen de internationale rege lingen indruischt. Zij lieten nergens bom men vallen. Men vermoedt, dat zij trachtten de be wegingen van den keizer op het spoor te komen, daar zij eveneens boven andere steden in de buurt van Dessie gesigna- neerd zijn. (Copyright News Chronicle-A.N.P.) De Zweedsche ambulance. De Zweedsche minister van Buitenland sche Zaken heeft medegedeeld, dat de Zweedsche gezant te Rome gisteren de Italiaansche regeering een nota heeft Overhandigd in verband met het Italiaan sche bombardement op de Zweedsche Roode Kruls-ambulance bij Dolo. In deze nota wordt o.m. verklaard: De Zweedsche regeering heeft de overtuiging, dat de Zweedsche ambulance het doelwit is geworden van een directen aanval door de Italiaansche vliegers. Aangezien het hier Zweedsche onderdanen betreft, die in overeenstemming met het Verdrag van 1929 in zake de verbetering van de situa tie van in een oorlog gewonden en zieken, een humanitair weTk verrichtten, welke door Italiaansche vliegers werden aange vallen. ziet de Zweedsche regeering zich verplicht tegen dit incident bij de Italiaan sche regeering zeer krachtig te protestee- ren. Nopens de werkzaamheid der Zweedsche ambulance is niet gebleken, dat zij zich heeft schuldig gemaakt aan het misbrui ken van het Roode Kruisteeken. Alle des betreffende suggesties zijn door de Zweed sche leden der ambulance met nadruk onjuist genoemd, De Zweedsche regeering heeft geen aan leiding te twijfelen aan de waarachtigheid van deze Zweedsche getuigenverklaringen. De Zweedsche regeering neemt kennis van het leedwezen der Italiaansche regeering. dat Zweedsche onderdanen door het bom bardement zijn getroffen en verwacht, dat een onderzoek naar de verantwoordelijk heid voor het bombardement met spoed door Italië zal worden ingesteld. De Zweedsche regeering behoudt zich het recht voor haar eischen welke zij ge rechtvaardigd acht. later kenbaar te maken. De stilstand in de Italiaansche operaties een kwestie van tactiek? Sedert verscheidene weken is de stil stand in de bewegingen der Italiaansche legers in het Noorden aanleiding tot aller lei gissingen en commentaren, welke over het algemeen ongunstig voor de Italianen uitvallen. Zekere buitenlandsche waarne mers te Addis Abeba geven evenwel als hun meening te kennen, dat deze Ita liaansche traagheid weloverwogen is en een onderdeel vormt van een nauwkeurig bestudeerd plan, dat met groote zorg wordt ten uitvoer gelegd. De Italianen, aldus verklaart men, zien zonder misnoegen, dat de Abessijnsche legers in het Noorden, welke sinds ver scheidene weken krachtig zijn versterkt, tot het offensief zijn overgegaan, dat thans tot uitdrukking komt in verschei dene geïsoleerde aanvallen op tal van punten, doch welke, volgens te Addis Abeba uit goede bron te Dessie ontvangen inlichtingen, binnenkort zullen worden ge volgd door Abessijnsche aanvallen op groote schaal, niet alleen in het district Makalle, doch op het geheele Noordelijk front. De Italiaansche tactiek der Abessijnsche troepen er toe te verlokken over te gaan tot een grooten veldslag, zou dus volkomen geslaagd zijn. De buitenlandsche waarne mers voegen hieraan toe, dat de Italianen niet alleen verwachten den grooten Abes- sijnschen aanval op glorieuze wijze te zul len afslaan, doch van plan zouden zijn direct hierna een krachtig tegenoffensief in te zetten, dat geruimen tijd is voorbe reid en kans op welslagen heeft, aange zien de Italianen dan ontwrichte Abessijn sche legers tegenover zich zouden hebben. Intusschen ontvouwt de Italiaansche luchtvaartafdeeling 'n nóg grooter activi teit dan tot nu toe het geval is geweest. Er worden verkenningsvluchten gemaakt tot vér van de bases, terwijl de vliegers voortgaan met het bombardeeren van Abessijnsche legerafdeelingen aan het Noordelijk front. Volgens den correspondent van Reuter- A.N.P. te Addis Abeba heeft de Abessijn sche, regeering medegedeeld, dat een Ita- liaansch vliegtuig verkenningen heeft uit gevoerd boven Queleme Miesso aan de spoorlijn Dzjiboeti-Addis Abeba, in de buurt van Awasj. Vervolgens sloeg het toe- HET ONGEVAL VAN PROF. VERAART. De geneesheer is over zijn toestand zeer tevreden. Omtrent de toedracht van het ongeval, dat prof. dr. J. A. Veraart gisterochtend te Delft is overkomen, vernemen wij, dat dit gebeurde toen de hoogleeraar om streeks kwart voor tien college gaf in het gebouw voor Weg- en Waterbouw der Technische Hoogeschool. Van twee in ver ticale richting beweegbare borden, die langs elkaar schuiven, wilde prof. Veraart het achterste bord omlaag halen, tenge volge waarvan het voorste gedeelte tegen het plafond stuitte. Daardoor brak de staaldraad en kwam het bord op de han den van prof. Veraart terecht. Hij brak zeven vingers. Per taxi werd prof. Veraart naar het St. Hippolytus-gestlcht overge bracht. De behandelende geneesheer toon de zich gistermiddag over den toestand van den hoogleeraar zeer tevreden. TWEE WINKELS UITGEBRAND. Gistermiddag is een sigarenwinkel aan de Bornschestraat te Hengelo, eigendom van den heer G. J. Veltkamp door brand totaal verwoest, evenals de naastgelegen fruitwinkel, eveneens van den heer Velt kamp. De bovenwoning kreeg brand- en waterschade. Alles was verzekerd. De oorzaak is vermoedelijk, dat de kachel te hard is gestookt. WEER EEN DOODELIJKE AANRIJDING. De gevaren van den weg Delft-Overschie. Op den nieuwen Rijksweg tusschen Delft en Overschie is gisteravond omstreeks kwart voor zes wederom een doodelijk on geval gebeurd. Van een vrachtauto, welke in de rich ting Delft reed, en waarin gezeten waren vader en zoon van W. uit Hillegersberg, geraakte het achterlicht defect. De man nen brachten den wagen tot stilstand en begaven zich op den weg om het licht te repareeren. Op dat moment naderde uit de richting Rotterdam een besteldienst auto. De bestuurder zag den stilstaanden wagen niet en botste daar in volle vaart tegen aan. De zoon, die juist achter de defecte auto stond, werd aangereden en was op slag dood. De beide auto's zijn in beslag genomen. Door een regenbuitje en de lichte vorst werd de weg later op den avond een ijs baan gelijk. Omstreeks negen uur slipte tusschen Delft en Overschie een auto op dezelfde plaats waar in den vooravond het doodelijk ongeval had plaats gehad. Een motorrijder, die den gesllpten wagen niet opmerkte, vloog er tegen op en werd aan het hoofd verwond. Door een passeerende auto werd de man meegenomen in de richting Rotterdam. De politie was te laat ter plaatse om nog getuigen te hooren: dezen waren reeds doorgereden. Men weet niets van den toestand van het slachtoffer. In den loop van den avond zlin op ver schillende plaatsen van den weg andere voertuigen geslipt, doch in deze gevallen werd slechts materleele schade aangericht Omstreeks half tien stond langs den weg een lange file auto's, welke veiligheids halve niet verder reden, ofschoon de politie tot doorrijden aanmaande. Tegen tien uur werd door de politie zand gestrooid. iJbdBO i LEEFT KINGSFORD SMITH NOG? Verklaring van een Nederlandsch splrltiste. Een Nederlandsch spiritiste heeft, vol gens Reuter, verklaart, dat de vlieger Kingsford Smith, die boven de Bengaal- sche Zee is verdwenen, niet dood is, doch zich op 'n koraalbank bij Benkoelen be vindt, in de nabijheid van Sumatra. Zij verlangt van de Engelsche regeering, dat deze hem zal redden. De spiritiste verklaarde, dat het lot van den beroemden vlieger haar werd onthuld in een te haren huize gehouden spiritis tische séance. Het desbetreffende bericht is door den Britschen gezant in Den Haag aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken in Londen doorgezonden, De boodschap, zoo wordt verklaard, werd ontvangen van gezagvoerder Beek man, den piloot van de Douglas-machine Uiver, die in December 1934 in de Syrische woestijn is verongelukt. Beekmans geest zou gezegd hebben, dat Kingsford Smith nog steeds op een eiland is, waar koraalriffen zijn, en hij zou ge vonden kunnen worden door iemand, die over Benkoelen vliegt, en daar de omge ving afzoekt. Het rapport is naar het Ministerie van Luchtvaart doorgezonden. SMOKKELAFFAIRE ONTDEKT. Te Parijs is een tabaksmokkelaar ge arresteerd, een zekere Johannes Klee, die gewoond heeft Riebenstraat 33 te Den Haag, en die zoo juist in een auto 50.000 sigaretten had vervoerd. Hij was het hoofd van een smokke laarsbende, waarvan te Parijs nog- twee leden zijn gearresteerd, namelijk R. A.A. T. uit Amsterdam en A. M. S., uit Den Haag-. o VRACHTBOOT OP EEN STREKDAM GELOOPEN. De vrachtboot „Zeldenrust IV" van de reederij Gebr. v. d. Boom te Rotterdam is vannacht van Amsterdam vertrokken met stukgoederen, bestemd voor Hengelo. Bij de Oranjesluizen is door den schipper een ver keerde manoeuvre gemaakt, waardoor hij met z'n schip in plaats van in de sluis te recht kwam op den strekdam. Het schip kreeg een groot gat onder de waterlijn en met kracht stroomde het water naar bin nen. Gelukkig was er spoedig assistentie en men is direct gaan pompen om het schip voor zinken te behoeden. In den loop van den nacht is men de lading gaan lossen en hedenmorgen was men zoover dat het lek boven water was. stel de richting in van Assab. Twee andere Italiaansche vliegtuigen hebben op 13 Ja nuari gecirkeld boven Amba Birkoetan, dat in het Noorden van Wolkait is gele gen. De correspondent van Reuter-A.N.P. te Mogadiscio meldt, dat bij de troepen aan het Zuidelijk front, meerendeei in het dal van de rivier Sjebeli, 'n honderdtal geval len van malaria zijn geconstateerd. (Copyright Reuter-A. N. P.) DIEFSTAL EN HELING VAN EEN PARTIJ THEE. Te Groningen werd den laatsten tijd thee verkocht ver beneden den handels- prijs. Bij het onderzoek, dat de recherche instelde, bleek, dat de thee afkomstig was van een groothandel te Groningen en dat de oorspronkelijke verkooper iemand was, die af en toe ledige kisten aan de fabriek kocht, doch in die ledige kisten borg hij de thee, die hij in de fabriek stal. In to taal heeft hij op die wijze 100 pond thee gestolen. In verband hiermede zijn door de re cherche aangehouden de 35-jarlge B. P., knecht aan de fabriek en de 35-jarige J. v. D., los arbeider, welke laatste verdacht wordt van heling. Beiden zijn in arrest gesteld en worden morgen ter beschik king van de Justitie gesteld. RECLAME. 7129 MIJNGASONTPLOFFING IN JAPAN. 18 Dooden. Op Hokkaido ten Noorden van Sapporo, heeft een zware mijngas-ontploffing plaats gehad. Tot dusver zijn 18 dooden geborgen. BUITENLANDSCH GEMENGD. VLIEGRAMP IN AMERIKA. 17 SLACHTOFFERS. Een verkeersvliegtuig van de American Airline, op weg van Newark naar Los Angelos, in Californlë, is nabij deze stad neergestort. 17 personen zijn hierbij om het leven gekomen. Het vliegtuig is terecht ge komen in de moerassen. Toen het toestel niet te Little Rock aankwam, zijn eenlge personen vertrokken om een onderzoek in te stellen. Zij vonden het totaal vernielde toestel, gedeeltelijk weggezakt in het moeras. 14 Passagiers, de beide piloten en de stewardess waren reeds overleden. Het vliegtuigongeluk Is het grootste in de geschiedenis van de Amerlkaansche luchtvaart. De boeren die na urenlang zoeken eindelijk de plaats des onheils von den verklaren, dat de wrakstukken over een afstand van 100 M. verspreid liggen. De lijken van de 17 slachtoffers zijn on herkenbaar verminkt. De oorzaak van het ongeluk is niet opgehelderd. CHEQUE-VERVALSCHERS GEARRESTEERD. Er werden te Warschau twee leden eener bende gearresteerd, die cheques in dol lars en ponden sterling vervalschten. Vier medeplichtigen, die per vliegtuig naar Boekarest waren gevlucht, werden bij hun aankomst op het vliegveld door de politie, die gewaarschuwd was, gear resteerd. De bende opereerde in Warschau, doch de cheques werden te Boekarest vervaar digd. o NOODLOTTIGE ONTPLOFFING. Zeven dooden. Een arbeider, werkzaam bij den aanleg van wegen nabij Sancelle aan de Portu- geesche grens, had 30 K.G. kruit achter gehouden, dat bestemd was voor het opblazen van rotsen. Door onbekende oorzaak is deze voorraad ontploft, tenge volge waarvan het huis van den arbeider in de lucht vloog. De arbeider, diens vrouw en vijf kin deren kwamen hierbij om het leven. AANLOKKELIJK AANBOD VOOR HET SCHRIKKELJAAR. Henry Walienstein, kantonrechter te Waukegan in Illinois (Vereenigde Sta ten) heeft aangekondigd, dat in het jaar 1936 die huwelijken gratis zullen worden gesloten, waarbij het voorstel van de vrouw uitgaat. Bruid en bruidegom moeten dan verklaren, dat het de jonge dame was, die haar uitverkorene uitnoo- digde, het leven gezamenlijk verder te slij ten. Indien de kantonrechter van de waar heid van hun verklaring overtuigd is, zal hij het huwelijk kosteloos tot stand bren gen, om daarmede te toonen, hoeveel waardeering hij heeft voor het oude ge bruik van het schrikkeljaar. In 1932 heeft Walienstein dezelfde aan kondiging gedaan met het gevolg, dat 29 echtverbintenissen kosteloos werden ge sloten. DE VLIEGTOCHT CUBA-SPANJE. De eerste étappe volbracht. De Cubaansche vlieger Menendez, die Zondagnacht van Havanna vertrokken was voor een vlucht naar Spanje, heeft Puerto Cabello in Venezuela bereikt en daarmee zijn eerste étappe, 1300 mijl over de Caraïbische zee, volbracht. Hij is van plan naar Sevilla te vliegen, via Brazilië en Afrika. DRIE SKILOOPERS DOOR LAWINE OVERVALLEN. Naar 't reddingsbureau van de Duitsch- Oostenrijksche Alpenvereeniging bij Par- tenkirchen mededeelt, heeft een lawine tusschen Schneefernhaus en Knorrhuette drie skiloopers bedolven. Een hunner slaagde er in. zich te be vrijden. Een Duitsch-Amerikaan en een dame liggen nog onder de sneeuwmassa's. Een reddingscolonne is uitgetrokken om te trachten lien op te sporen. alleen het besle voor Uw gezondheid. Uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets, en oranjezakjes van 2 tabl. 10 dj. DE ZAAK HAUPTMANN. Het hof weigert uitstel van executie. Het gerechtshof heeft geweigerd, uitstel van executie van zijn vonnis, waarbij Hauptmann ter dood werd veroordeeld, te verleenen. Volgens de New York Daily Mirror zal vandaag bij rechter Roberts van het Hoog Gerechtshof der Ver. Staten op nieuw een petitie ten behoeve van Haupt mann worden ingediend. VLIEGONGELUK BIJ NAPELS. Boven het vliegveld Capedichine bij Na pels is een verkenningsvliegtuig neerge stort. De piloot en zijn begeleider kwamen om het leven. o DUITSCHER VERMOORD. Op verzoek van de Duitsche justitie is te Verviers een Belg gearresteerd, die er van beschuldigd wordt, een Duitscher te hebben vermoord. De Belg, een zekere Leenen, had ruzie met een inwoner van Winterscheid en on- dertusschen werd hij aangevallen door een aantal jongelieden, gewapend met stok ken. Om zich te verdedigen, trok Leenen zijn mes en doodde een van de aanvallers. JAPANSCHE MOTORBOOT OMGESLAGEN. Op het Kasoemigaurameer in Japan, il een motorboot met zeven piloten van de marineluchtvaartafdeeling Kasoemigaura gekenterd. Meer dan honderd matrozen hebben het meer afgezocht, doch tot dusver is niets gevonden, zoodat men veronderstelt, dat de zeven inzittenden zijn omgekomen. VALDEUREN IN VLIEGTUIGEN. Teneinde in geval van nood het den passagiers mogelijk te maken, snel het toe stel te verlaten, wordt op het oogenblik een plan bestudeerd, om in groote vlieg tuigen valdeuren aan te brengen. Daarom zullen in de cabine van het nieuwe F 224 Farman-toestel tien speciaal voor dit doel geconstrueerde valdeuren worden aangebracht. Verder zal aan de leuning van lederen stoel een parachute worden aangebracht, zoodat in geval van nood alle passagiers in minimumtijd het toestel zullen kunnen verlaten. TEGEN VERBLINDENDE VERLICHTING. Koplampen in Frankrijk moeten geel licht uitstralen. Ingevolge een besluit van den Franschen minister van openbare werken, zullen in de naaste toekomst de koplampen van alle motorrijtuigen geel licht moeten uitstra len en niet zooals tot dusver wit licht. De minister heeft dit besluit genomen naar aanleiding van het rapport dat de commissie, die met het onderzoek In deze materie belast was, heeft uitgebracht. Ook op automobielen van buitenland sche toeristen, die Frankrijk komen be zoeken, zal deze bepaling van kracht zijn. Onderzoekingen hebben namelijk uitge wezen, dat een gele lichtuitstraling op den weg veiliger is dan een wit en minder ver moeiend is voor de oogen. Als datum van invoering' wordt, behoudens wijziging, 1 Juli genoemd. NOODLOTTIGE TWIST. Twee dooden, een gewonde. De opperwachtmeester der gendarmerie uit Koehlen bij Bremen, genaamd Billert, loste tijdens een twistgesprek met cafébe zoekers in het naburige Geestenseth ver scheidene schoten. Een persoon, werd zoo ernstig getroffen, dat hij kort na opneming in het ziekenhuis is overleden, terwijl een tweede persoon ernstig werd verwond. Voor hem bestaat echter geen levensgevaar. Ten slotte richtte Billert het wapen tegen zichzelf en loste een schot, waardoor hij doodelijk werd getroffen. PRIJS TAXE-MELK. De prijs voor het taxegedeelte van con- sumptiemelk, gekocht op regeeringscon- tract, is voor de volgende'week bepaald op 61/: cent per liter, eventueel verhoogd met premie of verminderd met de af dracht voor de kwaliteit. De afdracht voor andere in consumptie gebrachte melk is vastgesteld op 2'/- cent per liter. o CENTRAAL BUREAU VOOR DE VARKENSFOKKERIJ IN NEDERLAND. Het Centraal Bureau voor de Varkens fokkerij in Nederland, waarin vertegen woordigd alle in ons land werkende Var kensstamboeken, met in totaal meer dan 0.000 aangesloten leden, heeft er bij den minister van Landbouw ten sterkste op aangedrongen de uitbetaling naar kwali teit bij de baconvarkens in ieder geval ten volle te handhaven. Het bureau verzocht den minister om in de gelegenheid te wor den gesteld, dit verzoek mondeling toe te lichten.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9