DE DRUK DER ABESSIJNEN DUURT VOORT. 76ste Jaargang WOENSDAG 15 JANUARI 1936 No. 23253 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. De druk der Abessijnen op Makalle en Aksoem duurt onafgebroken voort. Vermoedelijk zal de Negus 20 dezer naar het front vertrekken. De Zweedsche regeering heeft protest tot Rome gericht inzake de op de Zweedsche ambulance. een eerste luchtaanval BUITENLAND. VI"CHERJ_GERICHWN Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bl) maximum aantal woorden ■van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven J 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f.0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden 4- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. CHRISTELIJKE BESTURENBOND- „NUT EN VERMAAK". Samenstelling, taak en inrichting der bonden. Voor den Studiekring van den Leidschen Chr. Besturenbond werd door den heer W. Veerman, secretaris van den C.B.B., een inleiding gehouden over het onderwerp: ..Samenstelling, taak en inrichting der be sturenbonden in verband met de plaats die zij ln de Christelijke Vakbeweging innemen". De voorzitter van den studiekring, de heer D. Hendriks, opende met schriftle zing, gebed en een kort welkomstwoord, waarna het woord gegeven werd aan den inleider. Deze begon met een overzicht te geven van het ontstaan en de opkomst der bestuurdersbonden, waarbij hij de hierbij ondervonden moeilijkheden, welke mede door het gemengde karakter der toenma lige organisatie ontstonden, gedocumen teerd naar voren bracht. Ontstond reeds in 1899 de eerste be- stuurdersbond te Kampen, bestaande uit Chr Sociale Bonden vereenigd met EK. en Vrijzinnige vakbonden, eerst na 1915 toen de zaken organisatorisch door het Chr. Nat. Vakverbond werden aangepakt kwam er een betere regeling en groeide het aantal Besturenbonden zeer snel zoo dat er thans reeds 199 met vrucht werk zaam zijn. Voortgaande behandelde spr. de inrichting, taak en werkwijze der Chr. Be sturenbonden, waarbij gelegenheid gevon den werd op het wezenlijke verschil tus- schen Bestuurders- en Besturenbonden te wijzen. Ook kwam hierbij uit welk een be langrijke taak de plaatselijke Vakcentrale zich ziet toegewezen, doordat zij geroepen werd om zitting te nemen in allerlei com missies. welke van overheidswege werden ingesteld. Nadat de inleider nog uitvoerig de ver houding van de verschillende organisatie- onderdeelen in het C.N.V. had geschetst volgde op deze inleiding een zeer ruime bespreking van het onderwerp- De jaarvergadering. Bovengenoemde vereeniging heeft gis teravond in de bovenzalen van café restaurant ,,De Harmonie" haar jaarlijk- sche algemeene vergadering gehouden, waarvoor vrij groote belangstelling be stond. De voorzitter, de heer W. F. van der Steen, heette allen hartelijk welkom op deze eerste vergadering in het nieuwe jaar en wenschte allen een gezegend 1936 toe. In het bijzonder begroette spr. den eere voorzitter, den heer C. Versney. De algemeene maatschappelijke toestand deed ook zijn terugslag gevoelen in het ledental, zoodat spr. de leden opwekte om zooveel mogelijk propaganda te maken voor de vereeniging. De secretaris, de heer Van Setten van der Meer, las vervolgens de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd werden vastgesteld. Daarna bracht de penningmeester, de heer M. A. Susan, zijn jaarverslag uit. De ontvangsten en uitgaven beliepen een be drag van f. 3254,15 met inbegrip van een nadeelig exploitatie-saldo van f. 565,83. De begrooting voor 1936 werd in ont vangsten en uitgaven vastgesteld op f 2255. De voorzitter dankte den heer Susan voor zijn veel omvattenden arbeid en zui nig en nauwkeurig beheer en sprak den wensch uit. dat hij nog vele jaren de financiën zal mogen beheeren. Daarna was de beurt aan den secretaris tot het uitbrengen van zijn jaarverslag, waarin uitvoerig melding werd gemaakt van den gehouden tooneelwedstrijd, het carnavalsfeest en de feestelijkheden ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan. Het ledental liep iets terug. De verhouding tot de zustervereenigin- gen waren van den meest aangenamen aard. De vacante plaats in het bestuur werd aangevuld door de benoeming van den heer Van der Lelie. De voorzitter dankte ook den secretaris voor zijn keurig jaarverslag en het vele door hem in het afgeloopen jaar ver richte werk. De voorzitter deelde nog mede, dat „Nut en Vermaak" op 23 Januari in Haarlem voor de leden van „Door inspanning uit spanning", een reprise zal geven van .Frans knapt 'top", terwijl on 11 Februari de Haarlemmers in den Leidschen Schouw burg een uitvoering zullen geven van „Het Chineesche landhuis". Tot besluit wekte de heer Van der Steen op om propaganda te maken voor het carnavalsfeest op Zaterdag 22 Februari en hij eindigde met woorden van dank tot den regisseur en spelleider en zijn mede bestuursleden voor de prettige en vrucht bare samenwerking. De heer Job. A. Mooij maakte zich de tolk der vergadering toen hij wederkeerig den voorzitter dankte voor zijn uitste kende leiding. Na afloop der vergadering bleef men nog geruimen tijd gezellig bijeen. „HET GEZIN TERUG AAN CHRISTUS" Groote Propagandavergadering. In de groote Burchtzaal werd gisteravond de groote propagandavergadering over „Het Gezin terug aan Christus", gehou den, welke was uitgeschreven door de vier R.K. organisaties R.K. Dioc. Vrouwenbond, R.K. Bond van Gezinshoofden, R.K. Volks bond en R.K. M.V. de Hanze. Er bleken in de groote zaal plaatsen te kort en prof. Cleophas die de vergadering met den Christelijken groet en een wel komstwoord, in het bijzonder tot den heer Homulle, deken van Leiden en pastoor v. Beukering spreker van dezen avond open de, sprak ook zijn genoegen uit over de mooie opkomst, waaruit spreker concludeerde, dat er gelukkig voor dit be langrijk punt van behandeling voldoende belangstelling is. Na een korte inleiding verkreeg pastoor v. Beukering uit Haar lem het woord, die een met groote aan dacht gevolgde rede hield over „Christe lijke Gezinsgebruiken". Spr. wil tal" van z.g. „ouderwetsche", langzaam weggeraak te. door het moderne leven verdoezelde Christelijke Gezinsgebruiken weer in eere herstellen, terug brengen in het Christe lijk het Katholiek gezin. Til van die ge bruiken werden door spr. behandeld, in verband gebracht met de leer en de ge bruiken, de ceremoniën, de sacramenten der Kerk. Spr. toonde dan aan, hoe die gebruiken in dien geest toegepast, het Christelijk leven kunnen verrijken, hoe heilzaam die gebruiken kunnen zijn en hoe stichtend vaak. Spr. spoorde na zijn be langrijke en zeer duidelijke rede, alle ka tholieken aan, mede te werken opdat met die gebruiken ook het gezin weer terug kome aan Christus. Op zijn uiteenzettin gen volgde een dankbaar applaus. De heer W. N. Schalkwijk, declamator te Haarlem, droeg vervolgens op waarlijk mooie wijze „Kerstmis", van F. Timmer mans voor. De heer Schalkwijk had met zijn keurige declamatie inderdaad een Kerststemming weten te scheppen en als in den Kerstnacht zongen allen „de Her dertjes lagen bij nachte". Prof. Cleophas dankte beide sprekers voor hetgeen zij dezen avortd tot leering en stichting hebben gebracht. Spr. hoopte, dat het gesprokene ver naar buiten zal worden uitgedragen en dat in vele Kath. gezinnen deze schoone gebruiken wederom in eere zullen worden hersteld. Met den Chr groet volgde sluiting van deze propaganda-vergadering. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen Wis- en natuurkunde, letter F de heer H. J Micheels, Den Haag: voor het candi daatsexamen Wis- en Natuurkunde letter L de heer W. L. J- Beek, den Haag; voor het candidaatsexamen geschiedenis, mej. H. Mock, Overveen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: J. Booy Mzn., firma Mar. Booy en Zo nen. Alphen a. d. Rijn. Jaagpad 4- Han- öelskweekerij. Eigenaar: J. Booy, Alphen aan den Rijn. Wijzingen: N.V. Banketfabriek „De Bij", Leiden, Roomburgerlaan. Uittredend Directeur: J. W. Bukers, Leiden, d d. 1 Jan. 1936. L. Guyt, Katwijk aan Zee, E. A. Borger- straat 40. Timmer- en metselbedrijf. Dc zaak is omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: Gebrs. W. en L. Guyt. Vennooten: W. Guyt en L- Guyt, Katwijk aan Zee. Noord-Brabantsche Schoenwinkel. Sas- senheim, Hoofdstraat 212. Handel in schoenen, schoenmakerij enz. De zaak is omgezet in een naamlooze vennootschap onder den naam: N.V. v.h. Th. Brouwer s Schoenhandel en Machinale Répara t.ie- inrichting Directeuren: Th. Brouwer en A. Brouwer, Sassenheim. Commissaris: J. M. Brouwer, Sassenheim. Maatschappelijk kapitaal f. 10.000.— geheel geplaatst en gestort. Onze stadgenoot, de heer B- A. Stik- kelorum, leerling van „Kennis is Macht" slaagde voor het Mercuriusexamen Engel- sche Handelscorrespondentie. Geslaagd zijn voor het Liteh-diploma Fransche handelscorrespondentie mej. A. Jh. Muller, alhier en voor het Mercurius- diploma Fransche handelscorrespondentie mej. Y. Viersen, alhier, beiden opgeleid door Mme. A. Spijker, alhier. Voor het Mercurius-diploma Engel- sche handelscorrespondentie slaagde onze oud-stadgenoote mej. I, Krijnen, opgeleid door den heer N. Spijker, alhier. De aanleg der electrische installatie in de nieuw te bouwen St. Petruskerk is opgedragen aan het Electrotechnisch en Radioinstailatiebureau J. P., van Berge He negouwen. Met ingang van Zaterdag 1 Febr. a.s. is door de directie der Ned. Spoorwegen de exploitatie der stationsbuffeten le, 2e rn 3e klasse aan het station alhier opge dragen aan den heer H. Siere, thans res taurateur der stationsbuffetten te Sittard, Bulks in de plaats van den heer Haver man. die de pacht heeft opgezegd. De fa milie Siere exploiteert ook de restauraties der stations Den Haag. Amsterdam C.S., Amersfoort, Nijmegen en Utrecht C.S. Bij de politie is aangifte gedaan van diefstal van 2 handtaschjes, inhoudende een klein bedrag aan geld en een kerk boek, resp. uit de StJosephskerk en de Hartebrugskerk. Gistermorgen te kwart voor twaalf is de 18-j. wielrijdster A. Z„ fabrieksarbeid ster alhier, op de Warmonderbrug in aan raking gekomen met een vrachtauto, waardoor zij viel en eenige oogenblikken bewusteloos bleef liggen. Door den E.H.D. is zij naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd, waar een lichte hersenschudding gecon stateerd werd. IJMUEDEN. 14 Jan. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f. 1.50—0.90. Griet per kist van 50 K.G. f3417, Tongen per K.G. f. 0.950.60. Groote Schol oer kist van 50 K.G. f.14—11.50 Middelschol 1.16.50—15. Zetschol f. 23—19. Kleine Schol 1. 2013.50. Schar f. 1512.50. Roggen oer 20 stuks f.158 Vleeten oer stuk f.4—1.50. Pieter man en Poontjes oer kist van 50 K.G. f8—7 Groote Schelvisch f. 30.50—26 Middel Schelvisch f. 30.5027. Kleinmiddel Schelvisch f. 26.5019. Kleine Schelvisch 1.2111. Kabeljauw oer kist van 125 K.G. f. 6433, Gullen oer kist van 50 K.G. 1.19 8.50 Lengen oer stuk f. 1.701.30 Heil bot oer K.G. f.0.80—0.46. Wijting oer kist van 50 K.G. f. 124 Koolvisch oer stuk f. .70—0.25. Makreel Der kist van 50 K.G. f. 9—7.50 Kleinmiddel Hake f. 46. Kleine Hake f. 33—25. Aangevoerd 94 kisten versche haring. Prijzen f. 4.604.10 per kist. Aangekomen de Stoomtrawlers: RO 53 met 1.2391. RO 15 met f.1769. SCH 70 met 1.1650 IJM. 2 met f.3990. IJM. 118 I met f. 1742 IJM 190 met f. 2570. IJM. 96 mei f.1936. IJM 14 met f.2012 IJM. 147 mc' f.2000 I-O'. '17 met f.3000 IJM. 135 mof f. 1400 IJM. 161 ir.etf. 1634: de loggers: KW 132 met f.440 KW 124 met f.572. KW 44 met f. 840 KW 41 met f. 883, I KW 51 met f 1030 KW 64 met f. 490. IJH 997 met f. 418 voor versche haring. DE ALGEMEENE TOESTAND. Naar het einde der Viootconferentie. Het besluit van Japan, om de vioot conferentie te verlaten, is theoretisch nog steeds niet definitief, aangezien het af hankelijk blijft van den uitslag van de bijeenkomst van vanmiddag. In werkelijk heid echter was de Britsch-Japansche bespreking van gisteren reeds voldoende, om de onmogelijkheid te doen blijken, tot een resultaat te komen op de basis van een gemeenschappelijke maximum-limiet. De bijeenkomst van heden zal gewijd worden aan een exposé van de Japansche thesis, waarna ook de overige delegaties haar standpunt zullen uiteenzetten. Aangezien de Japansche verklaringen zeer omvangrijk zullen zijn, zullen de ove rige delegaties eerst morgen aan het woord komen. Het Japansche exposé zal vermoedelijk in gematigde termen gehouden worden, teneinde den indruk te vermijden, dat de Japansche starheid de oorzaak is van het mislukken der conferentie. Tenzij zich nog een wonderbaarlijke ommekeer zou voordoen in de houding der Japanners, die aan Tokio nadere instruc ties gevraagd hebben omtrent de „proce dure van afbreken", die gevolgd moet worden, zal de conferentie in het midden van deze week beëindigd worden. De andere delegaties schijnen inmiddels besloten te zijn, de onderhandelingen met hun vieren voort te zetten en zij zullen te dien einde aan haar regeeringen instruc ties vragen De Amerikanen en Engelschen kwamen weder bijeen voor een bespreking. Eerst- genoemden. die de door de Engelschen voorgestelde „procedure om de conferentie op hoffelijke wijze af te breken" goed keurden. kregen den indruk, dat de Brit- sche delegatie overigens bereid is, de onderhandelingen voort te zetten. De voorgaande beraadslagingen met de Franschen en Italianen leverden denzelf den indruk op. Zelfs verluidt, dat sovjet-Rusland als nog tot deelneming zal worden uitge- noodigd Volgens de Japansche opvatting betee- kent een verlaten der conferentie door Japan nog niet een bewapeningswedloop. Japan is niet voornemens zijn vloot op te voeren tot de sterkte der vloten van Engeland of de Vereenigde Staten, hoe wel het Amerikaansche vlootbouwpro- gram, dat geheel in overeenstemming is met de door het tegenwoordige Vlootver- drag vastgestelde limiet, in Japan veront rusting veroorzaakt. Zoolang de andere mogendheden even wel niet tot een bewapeningswedloop overgaan, zal ook Japan zich gereserveerd betoonen. Tegelijkertijd moet er evenwel de nadruk op worden gelegd, dat de vlootovereenkomsten van Washington en Londen voor de defensieve behoeften van Japan onvoldoende zijn gebleken. Het te Washington gevestigde systeem van vlootverhouding doet Japan geen recht wedervaren. De Japanners zijn van meening, dat het doelloos zou zijn deel te nemen aan besprekingen over quantita- tieve beperking, zoolang geen overeen stemming op quaiitatief gebied is bereikt. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken heeft medegedeeld dat Tokio na het vertrek van de Japan sche delegatie de viootconferentie als be ëindigd zal beschouwen. Latere besprekin gen die mochten plaats hebben zouden vallen buiten de verdragen van Washing ton en Londen die op den gewonen datum zullen afloopen. De regeering heeft Nagano een officieele mededeeling geseind dat ze zich terugtrekt en tegelijkertijd mededeeling gedaan van de benoeming van Nagano als Japansche waarnemer bij de voorgestelde conferentie van vier. De marinemedewerker van de Daily Telegraph wijst er met nadruk op dat het uittreden van Japan uit de viootconferen tie waarschijnlijk de uitbreiding en ves tiging van Amerikaansche en Britsche vlootsteunpunten in den Stillen Oceaan tengevolge zal hebben Wanneer Amerika uitvoering geeft aan zijn plan om nieuwe vlootsteunpunten te bouwen, zal ook Engeland gedwongen zijn zijn positie in den Stillen Oceaan opnieuw aan een onderzoek te onderwerpen. O.a. zou de restauratie worden overwo gen van de verdediging van Hongkong, waar sedert lang niets aan gedaan is. De houding van Japan zal evenwel geen bewapeningswedloop ontketenen. Engeland en de Ver. Staten hebben reeds een accoord gesloten inzake de wederzijd- sche vlootsterkten. In Amerika begrijpt men wel dat Enge land zijn vloot weer op de gewenschte sterkte moet brengen. Een aanzienlijke verhooging van de Britsche kruiserston nage is noodig. Voorts is door de houding van Japan de voltooiing van het ontzag lijk Amerikaansch bouwprogramma onver mijdelijk gemaakt, waardooor de Ver. Sta ten tegen 1942 de grootste vloot ter wereld zullen hebben. Japan heeft de viootconferentie „ge dood" zoo luidt overigens het commentaar in de Daily Telegraph. Het blad betoogt dat Japan's houding ongetwijfeld van ongunstigen invloed zal zijn op de positie van Japan ter zee. De overige delegaties zijn ervan over tuigd dat Japan een diplomatieke fout van den eersten rang heeft begaan. BINNENLAND Meerdaagsche retourbiljetten tegen ver minderden prijs bij de Spoorwegen? (Bin nenland, 3e Blad). De Moerdijkbrug wordt waarschijnlijk nog dit jaar geopend; de openstelling van die bij Zwijndrecht zal nog twee jaar duren (Binnenland, 3e Blad). Versch brood bij het ontbijt? (Binnen land, 3e Blad). Te Den Haag is, 55 jaar oud, overleden de gep. gen. majoor P. F. Hoeksema de Groot. (Binnenland, 3e Blad). Beleediging der N.S.B.; tegen den voor zitter van het R.K. Werkliedenverbond is geëischt f. 200 boete of 30 dagen hechtenis. (Rechtzaken, 2e Blad). De elfde dampartij RaichenbacliVos is remise geworden. (Sport, 3e Blad). BUITENLAND Japan's afscheid van de Viootconfe rentie. (Buitenland, le Blad). Bouisson herkozen als voorzitter der Fransche Kamer. (Buitenland, le Blad). Begrootingscijfers van sovjet-Rusland. (Buitenland, le Blad). Bolivia aanvaardt de vredesvoorstellen inzake den Gran Chaco. (Buitenland, le Blad). Amerikaansch passagiersluchtschip in Californië neergestort. Alle 17 inzittenden gedood. (Buitenl. Gemengd, 3e Blad) Mijnramp in Japan. Reeds 18 slacht offers. (Buitenl. Gemengd, 3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. Onder voorzitterschap van baron Carton de Wiart vergaderde voor de tweede maal de commissie, welke door den Volken bondsraad is ingesteld teneinde de mid delen te bestudeeren om het terrorisme te onderdrukken. Zooals men weet, is deze commissie door den Volkenbondsraad ingesteld na den moord op koning Alexander van Joego slavië en Barthou in October 1934. Deze commissie kwam voor het eerst bijeen in het voorjaar van 1935, waarbij een ont werp-conventie werd opgesteld voor in ternationale maatregelen, ten einde het oog te houden op de terroristen, die zich onder de politieke vluchtelingen kunnen bevinden. o FRANKRIJK. De komende verkiezingen - Bouisson weer Kamervoorzitter. Bevestigd wordt, dat Laval de verkie zingen voor de Kamer op 22 en 29 Maart wenscht te zien vastgesteld. Op verlangen van den president der re publiek zijn er echter in den ministerraad geen debatten gevoerd over deze kwestie. Men wil eerst de afgevaardigden gele genheid geven hun meening te doen hoo- ren. Eerst dan zal de regeering in de vol gende kabinetszitting een besluit nemen. Ferdinand Bouisson is wederom gekozen tot Kamervoorzitter met 319 van de 387 uitgebrachte stemmen. Er was geen tegencandidaat gesteld. Dit is voor de zestiende maal dat Bouisson tot voorzitter van de Fransche Kamer ge kozen is. In zijn openingstoespraak wees de nieuwe voorzitter op de groote. door de overstroo mingen aangerichte schade in vele pro vincies en op het feit, dat de vrede in gevaar verkeert. De Franschen willen geen oorlog. Daar- I over zijn allen het eens, maar of dezelfde I eensgezindheid bestaat over den binnen- landschen onvrede in den politieken of socialen strijd? Spr. riep de afgevaardig den op te denken aan een staatshervor ming en maatregelen te overwegen om met de verkiezingen een vertegenwoordi ging te bereiken, welke meer in overeen stemming is met de algemeene belangen van Frankrijk. De Kamergroep van de socialistische partij, die zich Union sccialiste noemt, heeft aan haar leden Déear, Lafage en Ramadier opgedragen de Kamer over haar algemeene politiek te interpelleeren. ENGELAND. Het miinconflict. De voorstellen na den president der mfinwerkersfederatie Jones als basis voor een 5 jarig bestand rijn in alle groepen van de mijnbedrijven gunstig ontvangen. Op 28 Januari zullen ze in de gemengde commissie besproken worden.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1