leidschDa Nederland slaat Frankrijk met 6-1. Schitterende revanche der Oranjeploeg Halle houdt wéér een strafschop. 76'te Jaargang Maandag 13 Januari 1936 No. 2 Het voornaamste Nieuws van heden. tblgSl TELEFOON DIR.en ADMIN. 2900 RERI507 iiiiiuiikiniiiiiiiiiHintiiiiiiitiwiHiiiHiuiuniiiiilillliUllii iUllllllllri O Het uitstapje van het Nederlandsche elftal naar Parijs heeft heel wat meer suc ces opgeleverd dan zelfs de grootste opti misten hadden durven hopen en verwach ten. Na reeds bij het ingaan van de rust, dank zij doelpunten van Bakhuys en Wels een nuttige 20 voorsprong te hebben verworven, werden daaraan in de tweede helft door Bakhuys (2), Drok en v. Nellen nog 4 doelpunten toegevoegd, terwijl slechts Courtois er in slaagde voor de Fran- schen de eer te redden, zoodat met een sprekende 61 glorie voor de Oranjeploeg het einde kwam. Dit succes is wel het schoonste geschenk dat de kranige Hollandsche jongens hun aanvoerder van Heel hebben kunnen aan bieden ter gelegenheid van zijn gouden ju bileum als Internationaal. Niet alleen toch werd hiermede de prachtige serie over winningen op het terrein der tegenpartij voortgezet en opgevoerd tot een record aantal van elf, en niet alleen, ook werd de onverwachte 54 nederlaag van 1934 ge wroken, maar bovendien beteekende deze zege de grootste van de reeks welke in 1931 begon en waarvan behalve nu tweemaal de Franschen, ook Denen, Duitschers, Bel gen, Ieren en Zwitsers de slachtoffers werden- Het zwaarste deel van het Internatio naal programma in dit seizoen hebben onze spelers nu achter den rug; alle drie ontmoetingen werden overtuigend gewon nen en nu rest nog het tweetal tegen de Belgen, die wij ook hebben" kunnen, zoo dat dit wel het meest succesvolle Interna tionale seizoen belooft te worden, dat Hol land in zijn langjarige voetbalhistorie ooit heeft gehad. Onze perspectieven voor het daarna wachtende Olympische tournooi zijn heusch niet slecht en het is geen wonder, dat een gerenomeerd spelkenner als de Duitscher, dr. Bauwens, onze ploeg nog dezer dagen heeft gekenschetst als een der beste kanspaarden voor het Olympisch tournooi in Augustus a.s. te Berlijn. Welk een verschil ligt er tusschen de 43 over winning, welke de Hollanders in 1931 in de Lichtstad op de tricoloren wisten te beha len en de zege van thans. Toen was het een kamp met daverende sensaties, waar in onze landgenooten door drie doelpunten in even zoovele minuten een 41 voor sprong wisten te veroveren, terwijl na de pauze de Franschen de Hollandsche sup porters deden rillen en beven, omdat zij door hun verwoed en voortdurend offen sief den achterstand verkleinden tot 43 en zeker nog een redelijke kans maak ten op een draw. Een zucht van verlich ting steeg op toen de arbiter het eindsig naal blies en alle onzekerheid wegnam. Overwinning niet in gevaar. Thans kwam de overwinning geen en kele maal in gevaar. Bijna onafgebroken toonden dezen middag de dragers van het Oranje shirt hun meerderheid en regel matig kwamen er doelpunten van hun voeten, zelfs zonder dat het voorheen zoo beruchte kwartiertje noodig was- „Geluk kig" mogen wij wel zeggen, want hoe at tractief dergelijke bevliegingen ook mogen zijn, het demonstreeren van een normaal overwicht moet uit speltechnisch oogpunt toch zeker aanmerkelijk hooger worden aangeslagen. In die kwartiertjes moest al les worden beslist en moesten de spelers zich met een geweldig élan in den strijd werpen, een deel van hun vaak zoo brood- noodige reserve op soupeerend, terwijl een zege als die van gisteren getuigt van de gedegenheid in techniek en tactiek dei- overwinnende ploeg; zij doet de waarde van het succes stijgen en legt een verster kende basis voor het vertrouwen in eigen kracht dat noodig is in iederen volgenden strijd. Er is ggen twijfel aan dat de Hol landers deze groote zege hebben verdiend. Cijfers spreken eigenlijk nog een zelfs vrij sobere taal, want de score had werkelijk nog hooger in het voordeel van onze land genooten kunnen zijn. In den strijd tegen de Denen, die met 30 gewonnen werd, deden onze vertegenwoordigers het kalm aan, omdat in den aanvang duidelijk werd gedemonstreerd, dat zij de meerderen wa ren. Hoewel dit laatste ook het geval was, namen zij de zaak echter nu serieuzer op dan te Amsterdam, maar toch bereikte de geestdrift waarmede gespeeld werd lang niet die hoogte welke men in alle vorige uitwedstrijden sedert Kopenhagen in 1931 heeft kunnen waarnemen. Was dat wel zoo geweest, welnu dan was het éöhec der Franschen nog erger geweest dan nu. AI zal deze ontmoeting met gulden let ters worden geboekstaafd in de annalen van Neerland's voetbal, al hebben wij ons allen, of wij in Parijs aanwezig waren of ons om den luidspreker hebben geschaard met groot enthousiasme verheugd over het feit dat onze nationale kleuren in den vreemde weer hebben gezegevierd, toch was het geen strijd, die heel lang in de herinnering zal blijven voortleven. Heel wat anders dan de vorige 43 in Parijs, anders ook dan de 93 op de Belgen-, de 52 op de Ieren te Amsterdam en te Dublin, de eerste zege op de Zwitsers te Zurioh of de 0—1 nedrlaag tegen de Brit ten. Het was een kamp zonder groote emoties, zonder momenten die tot laaiende geestdrift aanleiding kon geven. Alles was rustig en zeker. Hoe zouden we anders dan in hooge mate tevreden kunnen zijn over het elftal, dat deze kranige prestatie verrichtte. Alle spelers verdienen daarvoor oprechte waar deering, want alle hebben zij hun beste krachten gegeven om de overwinning te consolideeren. Oranje was de baas. De ploeg heeft een uitstekenden indruk gemaakt, er werd gespeeld met de rustige zekerheid, dat men sterker was dan de Franschen, die een voetballesje kregen, dat hun lang zal heugen. Het spel der Hollan ders stond technisch op een alleszins be hoorlijk peil. De samenwerking tusschen de linies was uitstekend, de combinaties klopten goed, er werd een vlot tempo on derhouden en aan uithoudingsvermogen en snelheid kwamen de onzen niets te kort. De voorhoede speelde een solied en pro ductief spel, dat afwisselend kort en open werd gehouden al naar gering de omstan digheden zulks noodzakelijk maakten. Het quintet was zeer agressief en buitte vrij wel iedere geboden kans onmiddellijk uit met het gevolg, dat dan ook niet minder dan zes doelpunten werden gefabriceerd, waarvan de eerste van zeer goede kwaliteit waren. Over het algemeen werd er gespeeld met vier man. terwijl Smit zich weer wat had teruggetrokken en de zwerversrol ver vulde. Smit, die zich kennelijk spaarde in verband met zijn bekende voetblessure, miste daardoor juist dat tikje van energie, felheid en nuttigheid, dat hem anders boven zijn medespelers doet uitsteken en dat had tot gevolg, dat onze aanval-, hoe vreemd het misschien ook moge klinken, voor een linie welke goed is voor zes doel punten, toch niet dien sterken indruk van gewoonlijk maakte, al was zij meer dan voldoende op dreef. Een puike linie vormde ook de halflinie, die den aanval heel krachtig ondersteunde en in de verdediging niet minder haar groote verdiensten tonode. Toen de Franschen eenmaal een doelpunt hadden gemaaikt en dus de stand 41 was geworden, trok het trio zich terug, om zich voornamelijk op haar defensieve taak te concentreeren. Noodig was zulks o.i. niet en het had tot het gevolg dat de Franschen in de gelegenheid werden ge steld eens wat meer in het offnsief te komen. De Hollanders waren echter ruim schoots in staat dezen aanval te weer staan. De verdediging met uitzondering van doelman Halle was het minste deel van ons team, en was niet zoo hecht als wij het wel gewend zijn. Zoo erg lastig kregen de hee- ren het over het algemeen niet, maar zon der onvoldoende te zijn, hadden zij toch nog al eens moeite om het terrein te zui veren. De samenwerking bleef onder het normael en was niet van de kwaliteit van een combinatie van RunWeber of van RunCaldenhove. Opstelling der elftallen: Franschen stellen teleur. De Fransche ploeg heeft in alle opzich ten teleurgesteld, niet alleen haar eigen aanhang doch ook ons. Na de verrichtin gen in het begin van het seizoen en reke ning -houdende met de belde laatste pres taties tegen de Hollanders hadden we heel wat beters verwacht. Nu moeten we on middellijk toegeven dat de Franschen dezen dag meer gehandicapt waren dan onze landgenooten. De tricoloren toch hebben het in tech niek nog niet zoo ver gebracht als onze landgenooten, en hun successen zijn voor een zeer belangrijk deel terug te voeren tot zeer groote snelheid, geestdrift, taaie volharding en overrompeling, afgezien nog van het krachtig moreel, dat ln de vorige ontmoeting tegen Holland nog zoo sterk tot uiting kwam. Nu had het den laatsten tijd zeer hard geregend in de Fransche hoofdstad, met het resultaat, dat het terrein zwaar en glad was. De Hollanders, die daaraan wel wat gewend zijn, konden zich goed over de moeilijkheden heenzetten, maar hun tegenstanders werden er zwaar door ge handicapt. Zij konden hun groote snelheid niet ontwikkelen en aangezien zij, zooals gezegd, technisch nog niet zoo sterk ont wikkeld zijn, ondervonden zij tevens de grootste moeite om den bal goed onder controle te houden. Het is begrijpelijk, dat onder dergelijke omstandigheden van een prima samenwerking ook niets komt en dat tenslotte ook aan het moreel een knak wordt toegebracht. Zooals het nu ging, speelden de Franschen ver onder hun vorm en gaven een primitief spel letje ten beste. De voorhoede zag over het algemeen geen kans een goeden aanval op te zetten en wanneer zulks dan gebeurde was het systeem zoo doorzichtig, dat de Holland sche backs en middenlinie er steeds raad mee wisten. Bovendien ontbrak aan de aanvallen de finishing touch, waardoor de kansen, die de tricoloren nog kregen, toch onbenut moesten blijven. Het geheele ge vaar van den aanval bestond voornamelijk in den middenvoor. Da middenlinie deed het niet kwaad; zij mag nog als het allerbeste deel van de ploeg worden aangemerkt, zij zorgde er althans voor, dat er zoo nu en dan perlo den waren, o.a. voor de rust en eenlgen tijd na de pauze waarin de Franschen een licht veldoverwicht konden verkrijgen. Het achtertrio wisselde goede met slech tere momenten af en moet voor een niet onbelangrijk deel mede verantwoordelijk gesteld worden voor de groote nederlaag. Veelal waren de heeren niet opgewassen tegen de Hollandsche aanvallen, hetgeen nogal eens fluitconcerten ontlokte. Sterke en zwakke plekken in onze ploeg. Van de Hollandsche spelers individueel mogen er enkele met meer dan gewone waardeering worden vermeld. Daarvan neemt doelman Halle een eerste plaats in. De Deventenaar, die steeds meer blijk geeft de aangewezen man voor deze ploeg te zijn, heeft het over het algemeen niet zoo heel zwaar gehad, maar toch had hij ruimschoots de gelegenheid zijn talen ten te toonen. Hij leverde het hem, evenals in Ierland, weer een penalty te stoppen en daarnaast heeft hij nog enkele bra- vourstukjes geleverd, terwijl zijn kalm en doordacht opstellen en uitloopen bewon dering wekte. Dan was er Bakhuys, die terecht door de Franschen als „terrible" (vreeselljk) ge kwalificeerd werd. De H.B.S.-er had weer echt zijn dag. Hij zwoegde en sjouwde, dat het een lust was om te zien; hij verdeelde het spel uitstekend en scoorde er lustig op los. Weber bleef onder den normalen vorm. Hij had moeite met het opruimen en wel- Ne'derland: HALLE WEBER CALDENHOVEN PAUWE ANDERIESSEN VAN HEEL WELS DROK BAKHUIS SMIT VAN NELLEN NUIC VEINANTE DELFOUR F r a n k r ij k COURTOIS VERRIEST MATLER DIAGNE LLENSE CHEUVA MONSAT LIER GABRILLALGUES licht, doordat hij lastig kon starten, liet hij zich nog al eens passeeren. Gelukkig had dit door de onmacht der Franschen geen nadeellge gevolgen. Een bezwaar was dat hij nog al eens zijn heil zoekt in forsch spel. Caldenhove was er in den aanvang ook niet zoo heel goed in, doch later herstelde hij zich kranig en hij heeft toen menige moeilijke situatie bevredigend weten op te lossen. Dat hij feitelijk door onoordeel kundig wegwerken van den bal de directe aanleiding was voor het eenige Fransche doelpunt, vergeven wij hem gaarne. In de middenlinie was aanvoerder Van Heel verreweg de beste. Hij heeft in zijn jubileumwedstrijd een pracht partij voet bal gespeeld. Anderiesen was Anderiesen: altijd de monstreert hij hetzelfde spel; defensief verreweg het beste, was zijn voedende taak niet minder. Bas Paauwe^Toot zich bij dit tweetal uit stekend aan. Van de voorhoedespelers noemden wij Bakhuys en Smit reeds. Drok viel weinig op. doch vormde een uitstekende schakel tusschen Wels en Bakhuys. Ook zijn doelpunt mocht er zijn. Wels was op de rechtsbuitenplaats als altijd actief, zijn voorzetten waren zuiver en ook hii heeft getoond, in de eerste helft, zijn kans te benutten. Ziedaar het moderne spel. twee doelpunten van de zes door buitenspelers gemaakt, doch ook Van Nellen heeft getoond, dat hij schieten kon. Zijn doelpunt, het laatste van den wed strijd was een juweel. Over het geheel ge nomen heeft de voorhoede prachtig ge speeld en kan men met het vertoonde zeer tevreden zijn. De Fransche spelers. Bij de Franschen maakte doelman Llense aanvankelijk een onzekeren indruk. Hij liet den gladden bal enkele malen uit de han den vallen en het eerste door Bakhuys ge scoorde doelpunt, was daarvan een gevolg. Later bewees hij echter ook nog wel andere Pillen op zijn boog te hebben. Bij de beide backs trad de kleurling Diagne het meest op den voorgrond door resoluut en krachtig ingrijpen. Matler was uitgesproken zijn mindere en had stellig zijn dag niet. In de middenlinie trad de spil Verriest 't meest op den voorgrond door zijn harde werken en goede, technische gaven. Hij behoorde tot de allerbesten van de Fran sche ploeg. Aanvoerder Delfour deed zlin uiterste best. maar kon toch niet tippen aan Ver riest. Gabrillargues zag zich gedwongen na eenigen tijd wegens een blessure plaats in te ruimen voor den teruggetrokken Bannide. die een goede partij vertolkte, zonder tot groote dingen in staat te zijn. Een verzwakking der middenlinie betee kende deze verandering geenszins. De gevaarlijkste man en de beste voet baller der voorhoede was Courtois. die evenwel te weinig steun ondervond. Het eene doelpunt, dat hii scoorde, was wel een goede belooning voor zijn verdiensten. De beide vleugelspelers. Nuic en Mon- saillier op wie bij voorbaat reeds veel kritiek was uitgeoefend waren het aller zwakste deel der Fransche ploeg. Speciaal de rechtsbuiten presteerde bitter weinig. Toen voor de rust Nuic werd vervangen door Aston, beteekende zulks een bedui dende verbetering. Van de beide spelers, die volgens het toegepaste W-systeem meest teruggetrok ken opereerden, was over het algemeen niet veel te merken. Cheuva was nog de beste en hii was althans gevaarlijker dan Veinante. De scheidsrechter. De scheidsrechter was niet altijd even sterk op buitenspel en onthield Holland een penalty, toen Smit binnen de beruchte lijnen leelijk werd gehaakt. Vóór den wedstrijd. De regen, Zaterdagavond met flinke buien Ingezet, was gistermorgen ln een drullerigen motregen overgegaan; de bou levards met het glimmende asphalt boden een naargeestig beeld. In de café's en res taurants was het overvol en talrijke ma len kon men op groepjes landgenooten stuiten, die de uren voor de match zoo aangenaam mogelijk trachtten door te brengen. Het terrein van het „Pare des Princes" ligt in Auteuil, een flink eind buiten de city van Parijs. Reeds vroeg vertrok men per taxi, particuliere wagens, bus of me tro, naar het Stadion. Naarmate het aan- vangsuur naderde, liepen de reusachtige tribunes vol. Op de tribunes van de Tour de France was een geheel vak voor de Hollandsche bezoekers gereserveerd en ook elders ontwaarden wij verscheidene land genooten, die door het zwaaien met zak doeken en vlaggetjes te herkennen waren. Luid klonk het telkens: „Wij zijn niet bang", over het terrein. Men schatte het aantal Nederlanders, dat deze ontmoeting bijwoonde, op 5000. Ruim een half uur voor den aanvang kwamen de Hollandsche spelers met Her berts en Glendenning het veld oploopen: het terrein moest geïnspecteerd worden! Vooral Halle keek een beetje bedenkelijk, toen hij het modderig doelgebied aan schouwde, waar men met zand getracht had het beste ervan te maken. Nederland won met 61 den voetbal-» wedstrijd tegen Frankrijk. Een volksverhuizing naar Parijs. Fluks won met 71 den korfbalwedstrijd tegen Rozenburg. Hockey: Leiden I (dames) verloor met) 61, terwijl Leiden I (heeren) met 30 zegevierde. Riek Mastenbroek verbeterde het wereld record 400 M. rugslag. HET SPEL VERLOOP. Om kwart over twee komen de Oranje mannen het veld op. Zij worden stormach tig ontvangen. Het Wilhelmus klinkt over het terrein; door alles meegezongen wat Nederland heet. Daar komen de Franschen in blauw shirt, witte broek en roode kou sen, de nationale kleuren. De Marseillaise weerklinkt en het zijn zoowaar weer de Hollanders, die meezingen. Scheidsrechter Rudd (Engeland) roept de beide aanvoerders Van Heel en Delfour tot zich. De Franschman wint den toss en Bakhuys trapt om twee uur Franschen tijd af. Er staat geen wind, de lucht is grauw en het regent fijntjes. Het spel begint. In de eerste minuten is het even een wederzijdsch verkennen. Holland leidtli Nadat de eerste Fransche aanval is af geslagen, wordt het leder naar de andere helft gebracht, Drok krijgt den bal. een zeer lange pass naar het midden volgt. Bakhuys heeft de situatie begrepen, heeft zich in vrije positie opgesteld en met een schuiver van vijftien meter afstand in den rechter benedenhoek is Llensse gepasseerd. Wel stopt de Fransche keeper het leder, maar de gladheid van den bal speelt hem parten, waardoor het leder over de lijn in doel rolt. Holland heeft na zes minuten de leiding. Nederland behoudt na dit hoopvolle be gin het initiatief en snelle open aanvallen volgen elkaar op. Vooral van links dreigt gevaar, en bij een moeilijke situatie voor het Fransche doel weet Wels keurig in den linkerbovenhoek te plaatsen. Maar Llense stompt het leder, krampachtig opspringend, tot hoekschop. De periode van Nederlandsch overwicht houdt aan en wij noteeren een schot van Anderiesen. laag en verraderlijk in den hoek, dat Llense groote moeilijkheden be zorgt. Een tweede corner, eveneens door Van Nellen genomen, wordt alweer te ver het veld in geplaatst. Langzamerhand ge raken de Franschen ingespeeld en ook hier gaat het nu in vlot tempo, met kort spel en aanval. En Halle kan enkele malen too nen, waartoe hij in zijn modderig doel in staat is. Twee Fransche invallers. Er zijn ruim twintig minuten gespeeld. Thans verdwijnen plotseling kort achter elkaar twee Fransche spelers. Eerst is het Nuic, die kramp krijgt, en door Aston van de club Red Star vervangen wordt. Direct daarop valt Gabrillargues uit en voor hem komt Banide, van de Racing, in de plaats. Inmiddels heeft Holland nog een kans gekregen om de score te verhoogen. maar Drok schiet hoog over. De voorsprong vergroot. Weer zitten de Franschen voor het Hol landsche doel, doch hun spel is te kort en telkenmale weten Weber en Caldenhove tijdig de shortpassing te onderdrukken. En zooals het meermalen geschiedt, eenl doelpunt komt aan dien kant, waar men het op dat moment niet verwacht. Bij een Hollandschen aanval combineeren Bak huys en Van Nellen uitstekend, de eerste stelt den Delftenaar tenslotte in staat een prachtigen voorzet te geven. De Fransche back glijdt uit en Wels krijgt den bal op korten afstand van doel in vrije positie. Hij ziet een gaatje en met een zuiver ge plaatst schot weet hij Llense te passeeren. Tevergeefs heeft Llense nog getracht den bal uit den linkerhoek te grabbelen. Nog tien minuten van de eerste helft zijn er te spelen en Nederland leidt met 20! Halle houdt een strafschop. Nauwelijks is de vreugde van de Hollan ders wat getemperd, of Frankrijk heeft bijna reden tot juichen. Weer zijn de Fran sche voorhoedespelers er n.l. van door ge gaan, doch in het strafschopgebied wordt de aanval afgeslagen. Weber raakt, uitglij dend, bij het wegwerken, den bal met de hand aan. Er wordt even doorgespeeld, doch de heer Rudd weigert om strafschop te geven en eerst op appèl van de Fran schen gaat hij ertoe over. Courtois plaatst zich achter het leder, het schot is slecht geplaatst en Halle ziet kans het leder uit vallend uit zijn doel te houden. Dit voor Frankrijk zoo teleurstellend moment ge schiedt acht minuten voor rust. De Oranje-aanval zet door, Smit werkt zich door de verdediging heen. maar op het moment, dat hij zal schieten, wordt hij unfair aangevallen, doch de heer Rudd heeft nu geen overtreding kunnen consta- teeren. In de resteerende minuten is Frank rijk sterker, vooral Courtois weert zich ge ducht en eenmaal ziet hij kans na een soloren een fraai schot te lossen, dat Halle keurig stopt. Met een corner op het Hol landsche doel, welke door Halle Kan wor den weggewerkt, komt de rust.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9