H. E.V. FRANKRIJK-HOLLAND EIERKOLEN C.&A.BRENN1NKMEYER f. 0.85 LEERLING-ETALEUR ADVFRTFFRT ik het LEIDSCH DAGBLAD VERHUIZINGEN OUDE VEST LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 13 Januari 1936 UIT DE RIJNSTREEK. Rookf Sigaren en sigaretten OPENBARE TIJDREDE over den critieken toestand LUXORTHEATER Verkoop bij Executie PER HECTOLITER AMSTERDAMSCHE ANTHRACIET-MAAT" DINSDAG BEGINT DE GROOTE BALANSOPRUIMING L. DE VRIES, Haarl.straat 21, Telef. 1063 Een hartelijk applaus beloonde spr. voor ■tjn uitnemende rede. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd een druk gebruik gemaakt. Uitvoerig ging spr. op enkele detail-kwesties nader ln. De voorzitter dankte den heer War- naar voor zijn uiteenzettingen, waarop de heer Warnaar eindigde met dankgebed. De Kiesvereeniging kan op dezen ge slaagden avond met bijzonder genoegen terugzien. Rede van den heer H. W. Tilanus. Voor de Christ. Hist, Kiesvereeniging al hier sprak de heer H. W. Tilanus, lid der 2e Kamer, over Chr. Hist, of N.S.B. Spr. zeide. niet gekomen te zijn om te bestrijden, maar om te trachten te begrijpen en daarna de hand in eigen boezem te steken. Door deze heele geschiedenis loopt een lijn van strijd tegen doode vormen, die om vernieuwing vragen. Ook onze tijd kent sociale misstanden, die wij hadden moeten zien. Daarom moeten wij de nieuwe stroo mingen niet afslaan maar ons afvragen of wij verstaan wat er woelt en verbeteren. Spr. noemde onzen tijd geweldig, wat be treft de moeilijkheden op persoonlijk, maatschappelijk en staatkundig gebied. Vooral voor de jongeren, die naar waarheid en niet alleen naar wat historisch is, vra gen. Op maatschappelijk gebied heerscht groote nood: het zich „afsluiten" der vol ken, devaluatie en dergelijke, hebben over de wereld een ongezonden toestand ge bracht. De N.S.B. heeft gelijk als zij zegt: „een volk in nood", maar zij zegt volgens spr. niet, hoe er uit te komen. Door werk loosheid. arbeid met verlies, begint geeste lijke verwarring te heerschen, en door het noodzakelijk ingrijpen der regeering stormt alles op de regeering losMen vraagt naar iets nieuws, iets beters, en verwacht dit van de N.S.B. Doch ook in Duitschland en Italië is niet bereikt wat men er van verwachtte. Spr. noemde onzen tijd zeer leerzaam. De N.S.B. geeft ons een spiegel, waarin wij onze fouten kunnen zien. De N.S.B. schermt met het coöperatieve stelsel; dit is echter niets nieuws en is in ons eigen program vastgelegd. De staatsalmacht verwerpt spreker, daar Jezus Christus deze verwerpt, daar hij juist aan het individu een groote plaats inruimt en wij op het standpunt: „Hebt Uw naas ten lief als U zeiven" moeten staan. Het ingrijpen in persoonlijk en kerkelijk leven gaat te ver. De verwij ten, dat wij met ónze vrijheidsgedachte te ver zijn gegaan, is gegrond. De N.S.B gaat te ver naar de andere zijde door en over grondrechten als vrijheid van drukpers, godsdienstvrijheid, loopt men heen. Spr. wekte op vast te houden aan de Chr. Hist, principes en steunend op Gods Woord met de C. H. Unie te blijven volhar den. Een geanimeerde bespreking volgde tot besluit. KATWIJK AAN ZFE. JAARVERGADERING DER VF.REENIGING „SCHUTTEVAER". Besprekingen over een slecht jaar. De afd. Katwijk en omstreken hield haar jaarvergadering in „Casa Cara". De voor zitter de heer W. Zuyderduyn heette allen welkom en was verblijd, dat zoo velen aanwezig waren. Spr. herdacht het groote verlies door het overlijden van den stoeren voorzitter van het hoofdbestuur mr. H. Smeenge, zijn nagedachtenis zal ook in deze afdeeling blijven voortleven. Staande werd door de vergadering eenige oogen- blikken van stilte aan hem gewijd. Het jaar 1935, aldus zei spr., is, wat het werk betrof, nog droever geweest dan 1934. Ook de verdiensten waren geringer; ik zie den toekomenden tijd nog donkerder in. De wegen worden breeder en mooier gemaakt, de concurrentie met de auto's wordt met den dag grooter. Wij en vooral de schippers van schepen met 50 ton hebben daar veel onder te lijden en dat drukt van zelve ook op de grootere. De opvolger van den heer Smeenge als voorzitter van het hoofdbe stuur is de heer W. A. C. van Dam te Rot terdam. Uit naam van onze afdeeling wenscht spr. hem geluk met deze benoe ming, hopende, dat hij de voetstappen van den vorigen voorzitter moge drukken, tot bloei van onze schippersvereen. „Schutte- vaer". Dit openingswoord van den voorzit ter werd met applaus beantwoord. De secr. de heer J. D. Bokslag las notu len en bracht het jaarverslag uit. Het jaar 1935 werd begonnen met zeer weinig werk voor de scheepvaart. Den 13den Februari begaven de voorzitter W. Zuyderduyn en spr. zich naar wethouder Dubbeldam ten einde antwoord te vragen op ons schrijven van December 1934 om vermindering van de havenabonnementsgelden. De wethou der deelde ons mede, dat de zaak nog steeds hangende was. Men had zijn licht bij an dere gemeenten opgestoken en Katwijk stak bij de gemeenten, waar men geïnfor meerd had. nog gunstig af. Wij lieten hem zien, dat Hillegom ook verlaagd had. Veel hoop kon wethouder Dubbeldam ons niet geven, maar hij beloofde zijn best voor de schippers te doen. Toegestaan was, dat de havengelden per kwartaal geïnd werden, hoewel dat tegen de verordening was; la ter bleek, dat alles vóór 1 Juli betaald moest zijn. Naar de alg, vergadering in Den Briel op 24 April gingen de heeren J. Haasnoot en J. D. Bokslag. Daar de financiën niet toelieten om de begrafenis van mr. Smeenge den 12den Mei te Assen bij te wonen, heeft men den voorzitter van de afd, Rotterdam opdracht gegeven ook namens de afd. Kat wijk het register van rouwbeklag te teeke nen. Op 22 Mei werd door ons een telegram aan den heer Hortensius te Bodegraven verzonden met felicitatie ln verband met de herdenking van zijn 70sten jaardag. Op de buitengewone algemeene vergadering op 27 November was de afd. Katwijk ver tegenwoordigd door den heer Bokslag. Was het voorjaar slecht voor de schip perij, de loop van het jaar en vooral de vaart van vlsscherijgoederen viel bitter tegen. Van afsnijders en trawlboeltjes ging veel verloren, omdat de loggers zelf naar Katwijk voeren met de laatste vangsten en netten. Ook waren er die hun eigen trawlboel mede namen. Wanneer 1936 niet beter wordt, zoo eindigde spr., dan zal me nige schipper tot armoede vervallen. De penningmeester de heer G. van Zuy- len bracht hierop verslag uit. De afdeeling bestaat uit 35 leden. De ontvangsten met het batig saldo van het vorige jaar inbe grepen. bedroegen f. 167,25; de uitgaven f. 137,01, zoodat er in de kas ls een batig saldo van f30,24. De kascommissie bestaan de uit de heeren J. Haasnoot en P. Postmus bevond alles in orde. De heer W. Zuyderduyn stelde voor aan het hoofdbestuur een schrijven te richten om een verlaagd tarief voor doorvaart door Haarlem te verkrijgen. Dit voorstel werd met alg. st. aangenomen. Dit gebeurde ook met het voorstel van den heer J. Haasnoot om aan de N.Z.H.T.M. te verzoeken eenige palen van de Rijns- burgsche trambrug te vernieuwen. Eveneens werd met alg. st. besloten om bij B. en W. van Katwijk nogmaals een po ging te ondernemen om vermindering te verkrijgen van het abonnementshavengeld. Volgde bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreden waren de heeren W. Zuyder duyn en Jac. Zuyderduyn, die herkiesbaar waren. Deze laatste wenschte voor een her benoeming niet meer in aanmerking te komen. De heer W. Zuyderduyn werd bij eerste stemming met meerderheid van stemmen herkozen; hij dankte voor het hernieuwd in hem gestelde vertrouwen. Bij herstem ming tusschen de heeren Kr. Haasnoot en P. de Wit werd de eerste gekozen. De voorzitter dankte den heer Jac. Zuy derduyn voor hetgeen hij in het belang voor de afdeeling had gedaan. Als afgevaardigden naar de algemeene vergadering werden gekozen de heeren R. C. Schaart en G. van Zuylen en als plaats vervangende leden de heeren A. Zuyder duyn en P. de Jong. Lang werd gediscussieerd over de even redige vrachtverdeeling. Over het noodzakelijke van haar voortbe staan of opheffing wilde de afdeeling geen besluit nemen. Hierop volgde sluiting. De collecte voor „Voorne en Putten" heeft opgebracht de som van f. 25.77. Een dezer dagen hoopt de heer H. Kooiker het feit te herdenken, dat hij 25 jaar geleden werd benoemd tot onderwijzer aan de Chr. M.U.L.O. school alhier. Deze jaren toonde hij zich een oprecht en plichtsgetrouw werker, die zijn beste krach ten geeft aan zijn leerlingen. Hoewel de heer Kooiker tegen uiterlijke huldiging is, zal het hem toch zeker niet aan belang stelling ontbreken. B. en W. hebben aan het Wlt-Gele Kruis vergunning verleend tot het houden van een verloting ten bate der kas dezer vereeniglng. De heer Joh. J. Kaplteijn slaagde te 's-Gravenhage voor 't Mercurius-diploma Dultsche Handelscorrespondentie. LISSE. Wegens stijging van het leerlingen aantal aan de openbare school alhier, is tot tijdelijk onderwijzer aan deze school benoemd de heer A. A. Baardse, te Rot terdam. Door de politie alhier is ingevolge een signalement uit het alg. politieblad gear resteerd de ook hier bekende spiritus- drinkende zwerver H. de G., die 5 maan den moest zitten wegens verzet tegen de politie. RITNSBURG. NOORDWIJK. Door H. werd bii de politie aangifte gedaan van het feit. dat tijdens zün af wezigheid een bedrag van ruim f. 40. dat hii al afdeelingsDennlngmeester van een vakbond onder zich had uit zijn woning ontvreemd was. De wielrijder H was zoo onfortuinlijk in de tramrails op de Voorstraat te slippen en te vallen, met het gevolg dat een juist passeerende autobus over het rijwiel heen reed waardoor dit ernstig werd bescha- died. Gevonden: Een kinderhandschoen, een slinger van een auto, een heerendas, een heerenhorloge met ketting, een regen- j mantel, een grijze jongensjas. Inlichtingen over bovenstaande voor werpen worden uitsluitend verstrekt des Woensdags en des Zaterdags van 121 uur nam. ten politiebureele te Noordwijk- Binnen. Donderdag 15 Jan. a s. en volgende da gen zal alhier een collecte gehouden wor den ten bate van de bekende Ver. tot Werkverschaffing aan hulpbehoevende b'inden te Amsterdam. VEUR-LEIDSCHENDAM- Propaganda-avond van den A.N.W.B. Door den A.N.W.B. was ln hotel „De Zwaan" een propaganda-avond georgani seerd, waarin als spreker optrad de heer Kwanter, propagandist van den A.N.W.B. Voor het dag. bestuur was aanwezig de heer Knokke v. der Meulen uit Voorburg. De heer Kwanter schetste in een uitvoerig betoog het doel van den A.N.W.B.. het geen door den Bond reeds was bereikt cn ook wat nog bereikt kan worden, mits allen zich aansluiten. De rede werd met belangrijk cijferma teriaal aangevuld. De tegelijkertijd gehouden tentoonstel ling van A.N.W.B.-werken en -uitgaven trok veel belangstelling. Na de pauze draaide de propaganda- klankfilm „Als een rots ln de branding der tijden". Met een opwekking tot aansluiting en dank aan den heer Kwanter werd de avond besloten. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling van B. en W. van Stompwijk om aan den Raad ter benoeming van lid van het Burgerlijk Armbestuur voor te dragen de heer J. van der Hout, chef-electricien bij de Ned. Spoorwegen. De benoeming geschiedt in de vacature-De Haas. welke indertijd was aanbevolen door de S.D.A.P. en de Moderne Vakbeweging. Ook de heer v. d. Hout maakt deel uit van de S.DA.P. en moderne vakbeweging, doch behoorende tot den uitersten rechtervleugel. Gevonden: een huissleutel, een rïj- wielbelastingmerk, een muts, een kop van een electrische rijwiellantaarn. Adres Rur. van Politie. VOORSCHOTEN. Bijeenkomst der Chr. Hist. Unie. De Chr. Hist. Kiesvereeniging hield een biieenkomst die. wegens ongesteldheid van den voorzitter den heer Th. J. Broers ge leid werd door den heer D. J. Brinks, secretaris der afdeeling. Na opening met gebed en een inleidend woord van den wnd. voorzitter, werden eenige huishoudelijke zaken als de notu len. Ingekomen stukken behandeld. Vervolgens sprak de heer A. Fortgens voorzitter van de C. H. Jongerengroep alhier en secretaris der C H. Federatie over: ..Wording en Wezen van de Chr. Hist Un'e". Dulttelilk zette hii het ontstaan van de C H Unie uiteen en be sprak art. 1 van het beginselprogram der Unie, waarbij uitvoerig werd stilgestaan bii de gezagskwestie en de verhouding van Kerk en Staat. Met groote aandacht werd spreker be luisterd Tenslotte volgde nog een leven dige gedachtenwissellng. waarin spr. van zijn bestudeerde kennis over het onder werp liet bliiken. Het was zeer laat in den avond, toen de vergaderlrig uiteenging, nadat vooraf de wnd. voorzitter met dankgebed had ge sloten. De Chr. Hist. Kiesvereeniging kan op een leerzamen avond terugzien. Ernstig motorongeluk. De heer P. v. D. uit Den Haag. reed met zijn motorrijwiel op den Rijndijk met als duorijdster zijn echtgehoote. Doordat de band van zijn achterwiel leeg liep, ge raakte hij de macht over zijn stuur kwijt, met het gevolg dat mevr. v. D. van den motor werd geslingerd en de berijder even eens kwam te vallen. Een juist passeerend lid der E.H.B.O.- brigade verleerde de eerste hulp. Mevr. v. D. bekwam een schedelfractuur en een kneuzing van het sleutelbeen. De heer v. D. had alleen schaafwonden. Op advies van dr. M. v. d. Stoel zijn de gewonden per ziekenauto naar Den Haag vervoerd. Uit dankbaarheid voor de spoedige hulp, die gratis werd verleend, ontving de kas der afd. E.H.B.O. een gift van den heer Van D. Gistermorgen heeft ds. H. P. Fort gens Ned. Herv. predikant, in een overvol kerkgebouw, voor het eerst weer. na zijn herstel, een predikbeurt vervuld. Na afloop van de godsdienstoefening heeft de heer Th. J. Broers, ouderling, de gevoelens van de gemeente vertolkt, waar na de gemeente den predikant Gez. 91 vs, 3 toezong. WARMOND. Loop der Bevolking. Ingekomen: W. L. van Egmond, geko men van Velsen, Heereweg A 126g, Ma. Binder, gekomen uit Alkmaar, Dorpsstraat B 204; E. A. E. Kriz, gekomen van Amster dam, Dorpsstraat B 288; K. W. v. d. Willik, gekomen van Westzaan, Dorpsstraat B 50; A. Th. Otto, gekomen van Breda, Heeren- weg A 12. Vertrokken: J. Sarlet geb. Pander en gez. naar 's Gravenhage: R. Schutte naar Haarlemmermeer; C. Versluys n. Utrecht; H. Veldman en gezin naar Lisse; C. J. H. Geraedts naar Bilbeek (België); C. M. A. van Rek, naar Voorhout; C. E. M. Zwet sloot naar Voorschoten. Aan de muziekvereeniging de War- mondsche Fanfare is door B. en W. ver gunning verleend tot het houden van een verloting ten bate van de kas. Door het Bestuur der Coop. Spaar- en Voorschotbank voor land- en tuinbouw alhier, ls tot opvolger als kassier benoemd onze plaatsgenoot den heer A. P. Versluys Jzn. Voorlooping treedt hij als plaatsver vanger op, doch zoodia het nieuwe bank gebouw gereed is, zal hij als zelfstandig kassier optreden. De heer J. H. Kruseman zal zoodra het nieuwe bankgebouw gereed is, een welverdiende rust gaan nemen. WASSENAAR. Accordeon-vereeniging opgericht. Een aantal beoefenaars van de accor- deonmuziek hielden een vergadering welke tot resultaat had, dat alhier een accor deon-vereeniging werd opgericht. „Kunst na Arbeid" werd als vereenigingsnaam ge kozen. Het bestuur wordt gevormd uit de heeren G. J. Ouwehand, J, Vogels en L. de Groot. De heer A. van Bemmelen zal als diri gent optreden. De Raad dezer gemeente zal op Woensdag 22 Januari des v.m. te kwart voor tien uur vergaderen. ZEVENHOVEN. Op uitnoodiging van de afd. L.T.B. trad voor een gevulde zaal als spreker op onze plaatsgenoot de heer M. P. v. d. Weij- den, lid van de Tweede Kamer. Spr. gaf een uiteenzetting van het monetaire vraagstuk. Verscheidene vragen werden gesteld en beantwoord. BOSKOOP. Burgerlijke Stand. Geboren: Dirk. z. van D. Boer en T. HelJ Johanna Cornelia d. van W. ln 't Wout en E. Roseboom Hendrik, z. van G. Boolj en M. J Groenendijk Willem Nlcolaas, z, van N Stolwijk en C. M. v. Baren, Ondertrouwd: D. Both en J. Kaslus. HAZERSWOUDE. De maandelijk-sche collecte gehouden door de leden van het crlsls-comtié heeft opgebracht de som van f. 94.75. benevens een bon voor manufacturen en twee bon nen voor kruidenierswaren Bovendien zijn ingekomen twee extra giften, elk van f20. In het lokaal achter de Geref. Kerk trad voor het Comité der Zending op ds. Jac van Nes van 's Gravenhage over: „In en om de Synagoge". De opkomst was goed. Ds. Heuzeveldt opende en heette allen, in 't bijzonder ds van Nes welkom. De spr, bepaalde zijn gehoor bit het ontstaan en het verdere verloop van den arbeid der Geref. Kerken onder het volk der Joden en den zegen door God geschonken op dien arbeid. Met lichtbeelden werd een en an der ln 't bijzonder de godsdienstige ver richtingen van het Oude Bondsvolk duide lijk gemaakt. Ds. Heuzeveldt bracht ten slotte een woord van dank tot den spreker die daarop voorging ln dankgebed. NIEUWKOOP. J. Feenstra t Te Mijdrecht overleed in den ouderdom van 67 jaar de heer J. Feenstra, die van 1908 tot 1929 brievenbesteller is geweest aan het hulp-postkantoor alhier en sinds dien pensioen genoot Een ieder herinnert zich hier nog wel den jovialen en opge- ruimden man die zooveel jaren dagelijks aan onze huizen zlin functie op zoo uit stekende en prettige wllze vervulde. Paard op hol. Een oaard gespannen voor een drie- wiellee kar sloeg op hol. Gelukkig zat nie mand op den wagen. Het dier rende door de geheele dorpstraat in de richting Ll- meerbrug de wagen geweldig achter zich aans'ingerend G. Rietveld waagde het naast het paard te gaan rilden met zijn fiets, en het gelukte hem het beest tot stilstand te brengen. Wonder boven kwam de wagen n'et in botsing met andere wagens of hulzen, zoodat het geval best afliep R.K. Middenstandsvereeniging. In de R.K School werd een vergadering gehouden van bovengenoemde vereeniglng. De vergadering was maar matig bezocht. Kapelaan Nicolaas hield een inleiding, over de belangen van zoo'n vereeniglng. De heer Jan Mol ambtenaar van den R.K. Middenstandsbond ln het Bisdom Haar lem verheugde zich over de belangstelling welke de regeering voor den Middenstand blijkt te toonen. De heer Jac. J. de Groot dankte de sprekers voor hun woord en deelde mede dat het bestuur met huis bezoek de ledenwerving zou voortzetten. Onze plaatsgenoot, rijksveldwachter C. Udo. beleefde 's nachts een angstig oogenblik. Toen hit nabil Aardam reed met zijn fiets, geraakte hii met een been tegen het stuur 'zoodat hij in het Aarkanaal te recht kwam. Gelukkig wist hij zich zelf te redden, zoodat het nachtelijk avontuur goed voor hem afliep. Mej. Bolte uit Uithoorn geraakte on der een personenauto. De bestuurder reed niet snel waardoor spoedig gestopt kon worden maar hij kon toch niet voorkomen dat mej. B. en haar rijwiel onder de auto kwamen; met vereende krachten werd de auto opgetild, hevig kermend werd mej. B. naar den dokter gereden haar flets was totaal vernield. ZWAMMERDAM. Wegens de ongesteldheid van ds. J. van Woerden. Ned. Herv. Pred. alhier, is de hu'.p van den ring Aiohen a. d. Rijn ingeroepen ter voorziening ln de predik beurten. Grootste sorteering Altijd iets nieuws BREESTRAAT 67 STEENSTRAAT 10a 7050 HET CONFLICT ITALIË-ABESSYNIË - DE JODENVERVOLGING IN DUITSCHLAND Prof. G. WISSE, van Apeldoorn zal D.V. Donderdag 16 Januari in het Kerkgebouw der Chr. Geref. Gem. aan de Steenschuur 9 spreken over „De aanstaande groote verdrukking naar de Openbaring van Johannes". 7049 TOEGANG "VRIJ. Deuren open halfacht Aanvang 8 uur 5245. VANAF HEDENAVOND VERTOONING VAN DE FILM VAN DEN SCHITTERENDEN VOETBALWEDSTRIJD GEVRAAGD oude Indische Wapens, Beel- I den. Doeken (ikats). Maskers. I Brieven Bur. van dit Blad onder No. 7067. vanaf f. 3.Bergplaats voor inboedels. ALG. LEIDSCHE DIENSTVERRICHTING, Pa- pengr. 20, Tel. 3685. 3648 Morgen Dinsdag 14 Januari a.s. v.m. 10 uur, Rijnsburger- weg 60, te Leiden, van Meu bilaire Goederen. P. A H. v. d. WOUDE, deurwaarder. 5249a Faillissement J. SOUVEREIN te Katwijk-aan-Zee. De Curator brengt ter ken nis, dat de eenige uitdeelings- lijst heden door hem ter Grif fie van de Arrondissements- Rechtbank en van het Kan tongerecht te Leiden is ge deponeerd, en aldaar gedu rende 10 dagen ter kostelooze inzage vam de crediteuren ligt De Curator: 7064 Mr. W. HUGENHOLTZ Lelden. 13 Januari 1936. Kantoor: Rapenburg 108 VRAGEN EEN 7oei afgehaald van de schuit 'iggende Thuisbezorgd 10.15 per H.L. hoogei TELEFOON 1523 TARIEF VAN SCHOENREPARATIE Heeren Zolen en Hakken, le soort f. 1.50 Heeren Zolen en Hakken, 2e soort f.1. Dames Zolen en Hakken, le soort f.1 Dames Zolen en Hakken, 2e soort f. 0.75 Reclame aanvullingswerk Heeren- en Dames zolen en hakken vanaf 60 ct. 2e soort en Reclame aanvullingswerk moet apart besteld worden. Schoen reparatie kan in 1 uur klaar, mits het gave zolen en hakken zijn. Zoolleer, Rubberleer. Rubberzolen en hakken uiterst lage prijzen - VAN WIJK'S LEERHANDEL HAARLEMMERSTR. 161 bij de Janvossensteeg. 7046 -BIJ 7066

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 8