K Y F^SFtbcniil LEERLINGEN VAN J. A. JANSEN - LEIDEN Geniet van Ferik oval - Finas round - 25 ets. LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 13 Januari 1936 lNIEUW/ FAILLISSEMENTEN. EXAMENS BOEKHOUDEN ENZ. NAJAAR 1935 GESLAAGD: DE OORLOG. LE1DSCHE SCHOUWBURG. V. LITTER IS SACRUM. Inbreker gevraagd, blijspel in 3 bedrijven van Fabricius en Henk Bakker, gespeeld door Cremer uit Haarlem. Er zijn van die blijspelen, die absoluut geen enkele pretentie hebben, louter en alleen geschikt zijn voor het oogenbllk, dat zij voor den toeschouwer „afrollen". Het zijn dan wel geen „blijvertjes" doch geven toch op het moment van het „genieten" werkelijk ontspanning in den goeden zin van het, woord. Tot dit soort wil ook „Inbreker ge vraagd" behooren, dat- hier Zaterdagavond door Cremer uit Haarlem voor de leden der K. V. Litteris Sacrum over het voetlicht werd gebracht. Het wil daartoe behooren, doch behoort er niet bij het is alles veel te veel „would-be". Alle geestigheid ligt er te gemaakt op; men heeft te doen met een slecht product van een soort „tooneel- machine", die maar al te gemakkelijk werkt. De machine kent het wel, doch is hier te zeer geforceerd. Het verbaast ons niets dat het „Nieuw Schouwtooneel" dit stuk ook niet tot een succes heeft kunnen „opspelen". De onmogelijkheid van het gegevene bij een goed blijspel geeft men de onwaar schijnlijkheid gaarne cadeau! dringt zich hier maar al te zeer naar voren door het gekunstelde in. opzet en afwerking en een enkele aardige zet in de overigens vlotte dialoog vermag weinig ten goede. Het eerste bedrijf is nog het beste, daar is ten minste sfeer, doch daarna zakt ieder be drijf bedenkelijk en het eindeWaarom ook dat „zwoele tintje" als een soort „zacht lekkerbeetje" ingeweven, terwijl het overbodige voor ieder duidelijk is? Het gegeven is in 't kort het volgende; een pantoffelheld wil zich ontworstelen aan de tyrannie van zijn bazige echtge- noote en wil daarom een inbraak fingee- ren, waarin hij de mooie en heldhaftige rol speelt. Vandaar: een inbreker gevraagd Alles loopt echter mis, daar werkelijke in brekers met fraaie namen als „Dolf de Kraker", „Guus met de handjes". „Linke Kareltje" etc. op het appel verschijnen. Tenslotte zit hij meer dan ooit onder het huwelijksjuk! De opvoering zelve was tot overmaat van ramp ook niet erg verzorgd. We waren dat van Cremer beter gewend! De hoofdfiguur, de zielige Mollema, vond een knappe vertolking, die mooi werd vol gehouden tot het sinistere slot toe. Maar overigens „trok" de voorstelling tengevolge van onvoldoende rolvastheid. De bazige echtgenoote was te waardeeren in haar bazigheid, doch had geen andere facetten op haar kompas. De dienstmaagd deed het ook al niet te best en de tooneelspeler was eenvoudig slecht. Dat in enkele bijrolletjes wel wat te waardeeren viel. kon het geheel niet meer baten, vooral niet. waar, zooals gezegd, de opvoering te hinderlijk op den souffleur leunde. Neen, een goede avond Is het. helaas, niet geweest! Te meer te be treuren, waar de Schouwburg, zooals we bij Litteris gewoon zijn, uitstekend was bezet. HET SCHOUWSPEL. Laat Maupic maar loopen, blijspel in 4 bedrijven van Norbert Garai en Richard Arvay, door het gezelschap Jan Musch. Toevalligerwijze volgde Zondag een voor stelling van een zelfde genre. Maar welk een verschil! Hier genoot men inderdaad van een pretentieloos blijspel, dat op emi nente wijze werd vertolkt. .iaat Maupie maar loopen" ls, eerlijk gezegd, een niemendalletje in den geest van „Het Krokodilletje" en „Als men maar een verleden heeft", doch men geniet er een avond van en meer bedoelt het stuk niet te geven. Maupie is een gewiekst schoenmakertje, dien men ten onrechte een kind na 7 jaar als vader wil doen ten doop houden. Als blijkt, dat een vergissing in het spel ls, [neemt hij vrijwillig toch het vaderschap op zich door de moeder te trouwen. Wanneer dan de werkelijke vader ten tooneele ver schijnt, dreigt alles mis te loopen, doch Maupie ontmaskert den bedreiger van zijn geluk als dief en wint bovendien den hoofd prijs uit de loterij. Maupie Mazel heeft „mazzel"! Het ééne oor in, het andere uit, goed, doch een avond weet het stuk aangenaam bezig te houden. Vooral door de meester lijke creatie van Jan Musch. als Maupie. Hoe leeft dat alles en hoe fijntjes ls de typeering. Men zou alleen kunnen betreu ren, dat zoo'n gaaf talent niet voor wat beters emplooi vindt Uitnemend spel gaven daarnevens Nico de Jong en Gusta ChrispijnMulder als inspecteur van politie en „ratelende" echtgenoote, terwijl in bijrollen Willem de Vries, Joh. Brandenburg. Ludser Eringa en Yard van Staalduinen een goede notee ring verdienen. Alleen de zoo eigenaardig verkozen echtgenoote van Maupie van Jeanne Hunsche—Verkade was wat zwakjes Het Schouwspel kan met genoegen op deze greep terugzien! De geheel gevulde Schouwburg heeft krachtig geapplaudisseerd vooral voor den grootmeester der tooneelspeelkunst, die Jan Musch opnieuw toonde te zijn. Vanavond de reprise. De vereenlging maakt het hardhoorenden mogeliik volledig van tooneel te genieten door de plaatsing van groepstelefoon, die zeer voldoet. In de v;eek van 6 t/m. 11 Januari wer den ln Nederland 93 faillissementen uit gesproken. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Vlootconferentie. Het ontwerp der instructies, die aan de Japansche delegatie ter Vlootconferentie te Londen zijn gezonden behelst o.m. Ie. Japan zal alles ln het werk stellen, om de Vlootconferentie voortgang te doen vinden; 2e. Indien een accoord ten aanzien van de quantltatieve beperking onmogelijk schijnt, is Japan bereid, mede te werken aan de beraadslagingen over de voorstel len der andere delegaties. 3e. Indien de Japansche delegatie zich gedwongen ziet, de conferentie te verlaten ln verband met de houding der andere delegaties, is Japan bereid, waarnemers de verdere besprekingen te doen bijwonen. De eerstvolgende zitting van de Vloot conferentie, die reeds van Vrijdag j.l. uit gesteld was tot heden, is wederom uitge steld. Zij zal nu morgen bijeenkomen. Hooger uit Tokio gemeld besluit, inzake Japans houding ter vlootconferentie, werd genomen na een consult te Tokio, dat 10 uur geduurd heeft en waaraan deelnamen de vooraanstaande autoriteiten van de de partementen van buitenlandsche zaken en van marine. Het zou vooral op aandringen van den minister van buitenlandsche zaken zijn, dat besloten werd, de pogingen, om het Japansche plan te Londen te doen zege vieren, voort te zetten, terwijl de woord voerder van de Japansche vloot pleitte voor een ferme houding en een afbreken der onderhandelingen, daar de situatie toch hopeloos is. In vlootkringen te Tokio is men van oordeel, dat, bij aldien Japan zich van de Londensche besprekingen terug zou trek ken, ook Amerika zich wel terug zou trek ken, daar Washington niet geïnteresseerd is bij een regeling, waaraan Japan niet deelneemt. Van Engelsche zijde daarentegen meent men, dat, ook na een eventueel vertrek der Japanners, de besprekingen zullen worden voortgezet en dat. Indien dan eventueel tusschen de vier overblijvende mogendheden een overeenkomst wordt be reikt. andere vlootmogendheden, speciaal Duitschland en Rusland, zullen worden uitgenoodigd, om aan de verdere onder handelingen deel te nemen. Een waarlijk goed automobilist maakt van zijn claxon slechts een matig gebruik. DUITSCHLAND. De Kerkstrijd - Herdenking Saar-referendum. De strijd in het conflict met de Duit- sche Evangelische Kerk is gisteren op openlijke wijze opnieuw opgeleefd. Vanaf alle kansels in Pruisen werd een boodschap van den Broederraad der Oud-Pruisische Unie voorgelezen, waarin gezegd wordt, dat onder de leden der Evangelische Kerk ln de afgeloopen weken verwarring is ont staan door berichten In de pers aangaande de voortgaande pacificatie in de Evange lische Kerk. De Staat heeft kerkcommissies benoemd en deze de leiding der Kerk toevertrouwd. De Broederraad verwerpt deze kerkregee- ring en haar commissies, en geeft den Broeders in de provincies en parochiën opdracht voort te gaan met de volledige uitoefening hunner ambten. Verder wordt in deze boodschap gezegd, dat de Broederschap aan de leden der Be lijdenis Kerk, die benoemd werden in de kerkcommissies, verzocht heeft af te treden. De boodschap van den Broederraad heeft diepen indruk gemaakt op de broeder schappen. De besprekingen op de vergadering van de bisschoppen, die onder leiding van kar dinaal-aartsbisschop Bertram zijn gehou den. zijn strikt geheim gehouden. In nationaal-socialistische kringen heeft men aan de conferentie groote beteekenis gehecht, want men hoopte, dat het Duit- sche episcopaat terug zou komen van de sedert den zomer ingenomen houding, die geleid heeft tot een veroordeeling van de nationaal-socialistische politiek ten aan zien van de kerk. in den herderlijken brief van begin September. Sedert eenigen tijd zijn pogingen waar genomen van de zijde van de r.-k. kerk zoowel als van de zijde van den staat, die gericht waren op verzoening. Herhaalde protocolaire bezoeken tus schen Goebbels en den aartsbisschop van Keulen en ook het Nieuwjaarstelegram van den aartsbisschop aan Hitier hebben de aandacht getrokken. Zeer actieve arbeid om te komen tot toe nadering wordt verricht door Diels, chef van de politie te Keulen. In verband met de herdenkingsfeesten in 'het Saargebled werd gisteren het plein voor het stadhuis te Saarbrücken herdoopt in „Plein van het Duitsche Front". Des avonds werd een fakkeloptocht ge houden. waarvoor groote belangstelling bestond. De eerste burgemeester der stad, de kringleider Duerrfelt, hield een toespraak, waarin hij de situatie ln het Saargebled in de afgeloopen vijftien jaren schetste. Spr. verklaarde, dat de bevolking van het Saargebied, arm of rijk, slechts bezield was door de gedachte aan Duitschland, Ten slotte werd op het „Plein van het Duitsche Front" een taptoe ge-houden. De Hongaarsche minister van handel Winckler komt 3 dagen naar Berlijn voor onderhandelingen over het geheele han delsterrein. SPANJE. Harde verkiezingsstrijd. Er hebben zich voor de verkiezingen twee fronten gevormd: een rechts, bestaande uit de reohtsche partijen, centrum en Volks actie, een links, omvattende alle linksche elementen. Het zal hard tegen hard gaan, beluistert, men de diverse redevoeringen, door leiders als Caballero, Gil Robles, Maura e.a. ge houden. BELGIE. Nationale rouw opgeheven. Koning Leopold heeft, juist zooals dit na het overlijden van koning Albert is ge schied, besloten, den duur van den offl- cieelen rouw, die na den dood van konin gin Astrid was voorgeschreven, te bekor ten. De rouw ls opgeheven. Aan het hof zal hij evenwel nog gehandhaafd blijven. De Belgische gendarmerie heeft te Tllff een communist, Adolphe Chardonne ge naamd, gearresteerd wegens communisti sche actie. Bij huiszoeking ln zijn woning werd een aanzienlijk wapendepot en munitie ge vonden. De oorlogsherdenkingsmedaille is uitge reikt aan 1500 oud-strijders uit Eupen en Malmedy, die in den oorlog aan Duitsche zijde streden. RECLAME. 7070 ENGELAND. Baldwin steunt de Mac Donalds. In verband met den sterken tegenstand der candidaturen van de beide Mac Do nalds bij de tusschentijdsche verkiezingen in Schotland heeft minister-president Baldwin een speciale boodschap gezonden aan de Schotsche Universiteiten waarin hij een lans breekt voor de candidatuur der Mac Donalds. Hij schrijft o.a.: „Ik ben van meening dat Mac Donald bij deze verkiezing zonder tegenspraak moet worden ondersteund aangezien ik 't van groot belang acht dat hij als lid der regeering, aan welker totstandkoming hij zooveel heeft bijgedragen, lid van het par lement blijft". NOORWEGEN. Begrooting bij Storting ingediend. De Noorsche regeering heeft de begroo ting bij het Storting Ingediend, waarvan de zitting vandaag met het gebruikelijke ceremonieel is geopend. De totale uitgaven worden geraamd op 481.400.000 kronen, tegen 436.900.000 kro nen ln het loopende dienstjaar. De be grooting is ln evenwicht en ondanks de toegenomen uitgaven, zijn geen voorstel len voor nieuwe belastingen gedaan, terwijl de bestaande belastingen ongewijzigd blij ven. Daarentegen stelt de regeering een kleine verlaging voor in de kapitaalsbe lasting. Wegens de verbetering in de economi sche toestanden des lands, verwacht de regeering, dat de bestaande belastingen meer zullen opbrengen dan ln het loopen de dienstjaar. De benoodigde uitgaven voor hulpverleening worden gedeeltelijk gedekt door leeningen, en de openbare schuld zal met 18.700.000 kronen worden verhoogd. Het grootste deel van het ge leende geld zal worden gebruikt voor doel einden van openbaar nut. De buitengewone maatregelen omvatten openbare werken, het stimuleeren van de productie, en de vermindering van de zware schuldenlast van landbouwers en visschers. alsmede v?n sommige gemeen ten. In de begrooting \oor leger en vloot worden geen wijzigingen van beteekenis voorgesteld, evenmin in het budget voor het ministerie van buitenlandsche zaken. RUSLAND. De centrale executieve bijeen. De voorzitter van den raad van volks commissarissen, Molotof heeft voor de cen trale executieve een redevoering uitgespro ken over den internationalen toestand. Spr. oefende ln het bijzonder critlek uit op Duitschland en Japan, terwijl hij voor Turkije prijzende bewoordingen vond. Hij gaf een overzicht van de door buitenland sche staatslieden de laatste jaren aan Mos kou gebrachte bezoeken, waarbij hij in het bijzonder stilstond bij de bezoeken van Eden, Benesj en Laval. Na het incident in Uruguay te hebben besproken en de anti communistische beweging ln Amerika aan critiek te hebben onderworpen, verdedigde spr. de collectieve beveiliging van den vrede ln Europa, ln het bijzonder door middel van het sluiten van een Oostpact, waarvan de verwerkelijking door de houding van Duitschland ls verhinderd. Desondanks ls het gelukt ter gedeeltelijke verzekering van den vrede ln Oost-Europa het Russlsch- Fransche en Russlsch-Tsjecho Slowaaksche verdrag te sluiten. Scherp veroordeelde spr. de z.i. aanwezige expapsievoornemens van Duitschland ten opzichte van Russisch ge bied en gebied van de randstaten, waarbij hu echter toonde open oog te hebben voor het streven naar normale economische be trekkingen tusschen Duitschland en Rus land. De verwerkelijking van het Duitsch- Russische verdrag over een crediet van 200 millioen van April 1935 ontwikkelt zich goed. Wat den Italiaansch-Abessijnschen oorlog betreft, dezen noemde spr. een typi- schen imperlallstlschen oorlog om der wille van koloniën. De aanhankelijkheid van Rusland aan den Volkenbond betee- kent geenszins, dat er voortaan geen radi caal en principieel ondersoheid bestaat tusschen de Russische internationale poli tiek en de politiek der kapitalistische mo gendheden. Moilaoek gaf een hooggestemde rede over de ontwikkeling in het binnenland. Hij zeide o.m. dat de snelle opvoering van den materieelen welstand der arbeiders en de ontplooiing van den goederenomzet door de door de regeering sedert het be gin van 1935 gevoerde politiek van voort durende prijsverlaging, welke politiek ook in 1936 zal worden voortgezet, ten zeerste is bevorderd, zoodat een nog meer stijgen van het werkelijke loon veilig geacht kan worden. Gisteren hebben ook eenige leden van het Roode leger deelgenomen aan de be raadslagingen van het Centrale Uitvoerend Comité. De voorzitter van den bestuursraad van het district West-Slberië verklaarde o.m.: „Indien de Japanners ons ln het Verre Oosten zouden aanvallen, zouden wij hun op eigen grond een graf delven." Een „commandeur" deelde mede, dat de legerbegrootlng in 1935 6 milliard roebel heeft bedragen. Feitelijk zijn het vorig Jaar voor de landsverdediging 8 milliard roebel uitgegeven. In 1936, aldus vervolgde deze spreker, zullen 14 milliard roebel voor militaire doeleinden worden uitgegeven. 14 milliard roebel komt volgens de offi- cieele koersnoteering overeen met 42 mil liard Fransche franken). (MERCURIUS-DIPLOMA): J. A. A. BOTIJNLEIDEN. P. JANSENLEIDEN. J. H. JUFFERMANSOEGSTGEEST. F. X. KIELLEIDEN. J. P. VAN DER STAALLEIDEN. J. H. J. Z WA ARTLEIDEN. „VEREENIGING v. LEERAREN IN HET BOEKHOUDEN" Je Heren: J. A. A. BUTIJNLEIDEN. J. VAN DER KAMPLEIDEN. „VER. v. LEERAREN IN DE HANDELSWETENSCHAPPEN" Je Heer: A. VEENSTRA OEGSTGEEST. GIRO 226009 KAMERLINGH ONNE5LAAN 15 (KERKPLEIN) - TELEF. 2811 117 GESLAAGDEN PRIVAAT- EN CLUBLESSEN Speciaal eigen Opleidlngsiyileem en Repetitiemethode Condities f. 5.- per maand per wekel. lesuur. BUREAU VOOR HET INRICHTEN, BIJHOUDEN EN CONTROLEREN VAN BOEHHOUDINOEN Eind Januari begint ome gerenommeerde Trainingscursus voor afgewezen Candldaten. ZWEDEN. Uitbreiding der weermacht. De gewone zitting van den rijksdag is plechtig geopend door koning Gustaaf in tegenwoordigheid van de leden der koninklijke familie, van de regeering, van het diplomatieke corps en van tal rijke vooraanstaande persoonlijkheden. In de door den koning gehouden troon rede wordt o.a. aangekondigd, dat aan den rijksdag een wet zal worden voorge legd, welke een versterking van de natio nale verdediging ten doel heeft. De begrooting voor 1936 is in evenwicht. De ontvangsten bedragen 1667 millioen kro nen. Het crediet, dat gevraagd wordt voor de nationale verdediging bedraagt 126 millioen tegen 120 millioen ln het afgeloo pen Jaar. Met het oog op de verdediging van het land zal het eiland Gotland worden versterkt. Het vlootprogramma voorziet in het op stapel zetten van twee onderzeeërs en de voltooiing van een torpedojager en vier wachtschepen. POLEN. Tegen het communisme. Zes militairen, leden van een commu nistische cel ln een infanterieregiment van het nabij Warschau gelegen garni zoen, zijn door het militair gerechtshof veroordeeld tot 12 jaar opsluiting. Terzelfdertljd heeft de politie eenige communistische leiders gearresteerd, die kortgeleden uit Moskou waren aangeko men met de opdracht, cellen in het leger te vormen. ZUID-SLA VIË. Roemeensch bezoek. Roemenië's koning Carol en kroonprins Michael zijn gisteren te Belgrado aange komen in antwoord op het bezoek dat de prins-regent van Joego-Slavië, Paul, in Juli aan Boekarest heeft gebracht en heden reeds weer vertrokken. i UIT HET VERRE OOSTEN. De spanning tusschen Mongolië en Mandsjoekwo. In verband met het vertrek van de Mongoolsche delegatie uit Moskou wordt van welingelichte zijde vernomen, dat in verband met de toegenomen spanning tusschen Mongolië en Mandsjoekwo de delegatie Moskou een programma van samenwerking tusschen Mongolië en Sov jet-Rusland heeft voorgesteld. Niettegenstaande het aandringen van Mongolië en ondanks het belang van de Sovjet-republiek bij de Mongoolsche repu bliek als natuurlijk glacis van Sovjet- Rusland ln Azië, heeft, Moskou niet kun nen besluiten meer te beloven dan mo- reele en diplomatieke steun en technische hulp, waardoor Mongolië ln staat wordt gesteld zijn defensie te verbeteren tegen den druk en Invallen van Mandsjoekwo- Japansche troepen. Getrouw aan zijn pacifistische politiek zou de Sovjetregeering alle andere voor stellen hebben verworpen, aangezien hieruit complicaties met Tokio zouden kunnen voortvloeien. RECLAME. 7039 Van 't front. LONDEN, 13 Jan. f Reuter). De Daily Telegraph meldt uit Addis Abeba dat de Abessijnen krachtige pogingen in het werk stellen om de Italianen te verdrijven waar bij ze door den hevigen regenval worden geholpen. Hier doen geruchten de ronde dat ras Seyoem Makalle na een aanval zou hebben heroverd. Ras Desta zou verzekerd hebben aan het front bij Dolo te kunnen stand houden. Op aandringen van Ras Desta zou de Negus de mobilisatie hebben gelast van 200.000 man welke bestemd zouden zijn voor de Zuidelijke provinciën. Zondag is in de kerken een proclamatie voorgelezen waar werd gewaarschuwd voor de mogelijkheid van een Italiaansche luchtaanval op Addis Abeba tusschen 22 en 24 Januari. Tusschen 3 en 9 Januari zijn meer dan 9000 man Italiaansche troepen het Suez- Kanaal gepasseerd. ADDIS ABEBA, 13 Jan. (Reuter). De ge meenteraad heeft voorschriften inzake maatregelen tot bescherming bij luchtaan vallen doen aanplakken voor het geval dat deze op de hoofdstad worden ondernomen. Zij wier huls ls omringd door een tuin moe ten loopgraven graven, welke minstens 15 Meter verwijderd moeten zijn van stee- ncn hulzen. ZIJ die geen tuin hebben, moeten hun loopgraaf langs den weg maken. Als voor zorg tegen brandbommen moet ieder bij zijn huis 10 zakken zand hebben. In geval van een aanval moet ieder zoo snel mogelijk dekking zoeken. Deze voorschriften zijn ln grooten getale overal aangeplakt. ROME, 13 Jan. (Reuter) Maarschalk Bagdoglio telegrafeert het 95ste Italiaan- i sche legerbericht, dat als volgt luidt: In Danakil heeft de luchtmacht een ver kenningsvlucht gedaan boven de streek Teroe. Op de rest van het Noordelijke front zijn patrouilles in actie. Engeland en de sancties. LONDEN. 13 Jan. (Reuter). Naar de bladen berichten zal 't Engelsche Kabinet waarschijnlijk deze week voor het eerst na Kerstmis bijeen komen. Naast de Britsch-Eeyptische betrekkin gen de miinwerkerskwestie en andere bin- nenlandsche politieke vraagstukken zal 't Italiaansch-Abessijnsch conflict worden besproken. Het meerendeel der bladen meent dat het Kabinet wat betreft het petroleum-embargo en nieuwe vredesvoor stellen zal beslissen een afwachtende hou ding aan te nemen en op de zitting van den Volkenbondsraad de leiding voorloopig aan andere staten over te laten. De DOlltieke medewerker van de Morning Post gelooft dat zich ln het Kabinet be langrijke meeningsverschillen zullen voor doen. De uit Genève. Partis en Brussel afkom stige berichten dat de Belgische regeering een nieuw vredesplan voorbereidt, vinden vooral in de op sensatie berekende bladen, groote belangstelling. Dit plan zou be oogen een Volkenbonds commissie naar Abessynië te zenden terwijl te gelijkertijd een wapenstilstand zou worden uitgeroe pen. De ..Times" meldt uit Parlis dat er geen reden is om aan te nemen dat de Itali aansche ontmoediging reeds het front heeft bereikt waarop eventueele voor de andere partijen aanvaardbare voorstellen te Rome ernstig zouden worden over wogen. Aan de mogelijke Belgische Interven tie te Genève wordt geen groote beteeke nis gehecht. In verband met het feit dat België geen lid is van de Commissie van 13 en evenmin ln den Volkenbondsraad is vertegenwoordigd zou Belgische interven tie moeilijk, zoo niet ongewenscht zijn. LONDEN, 13 Jan. (Reuter). Naar de Daily Express bericht, zal het parlement wanneer dit op 4 Februari weer bijeen komt, zich bezig houden met de kosten, welke de Engelschen moeten maken in de toepassing van de sancties en de militaire maatregelen in de Middellandsche Zee. Het blad gelooft dat de kosten der mili taire maatregelen 1 millioen per week be dragen, terwijl ook de verliezen tengevolge van de toepassing der sancties op meer dere mlllioenen ls te schatten. Men moet er op rekenen, dat deze uitgaven het be- grootingsoverschot aanzienlijk zullen ver minderen. De Britsche vloot. GIBRALTAR, 13 Jan. (Reuter). De een heden der Britsche thuisvloot „Hood". „Neptune" en „Orion" zijn hedenochtend naar Engeland teruggekeerd. Italië's mode. ROME, 13 Jan. (Reuter). Het nationale mode-instituut ontwikkelt een groote actie teneinde Italië geheel vrij te maken van «Iken buitenlanoschen invloed en bulten- landsch materiaal. De nieuwe maatregelen zullen reeds ln het komende seizoen t« merken zijn.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 2