ZILVEREN JUBILEUM DER N.R.V. 76*^ Jaargang MAANDAG 13 JANUARI 1936 No. 23251 Het voornaamste Nieuws van heden. STADSNIEUWS. Vereeniging tot Bevordering der Bouwkunst. LEIDSCH d» DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties.uit Leiden en plaatsen waar tfgentschappên van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertentie? uitsluitend bij vooruitbetaling Woeïisdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.35 per week f. O.ia Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) DE STADHUISBOUW. De arbitrage-commissie samengesteld. Als leden van de commissie van arbi trage, welke aan beide partijen advies zal hebben uit te brengen inzake het ge rezen conflict betreffende de aansprake lijkheid voor als gevolg van den Stadhuis bouw aangerichte schade, zijn aange wezen door de gemeente: ir. J. Lely, te Den Haag; door de aanneemster, de firma Hillen en Roosen, ir. H. Polano te Den Haag; in onderling overleg mr M. A. van Booven te Amsterdam, secretaris van den Raad van Arbitrage in de bouwbedrijven. Hoewel de mogelijkheid van beroep van hun uitspraak niet is uitgesloten, is het in het algemeen gebruikelijk, dat partijen zich bij de beslissing der arbiters neer leggen. o MANNENZANGVEREENIGING KUNST NA ARBEID". Het 42ste jaarfeest. Ter gelegenheid van haar 42-jarig be staan gaf de mannenzangvereen. ..Kunst na Arbeid" Zaterdagavond in de Stadsge hoorzaal een cabaret-feestavond. In zijn openingswoord heette de voorzitter, de heer J. Ginjaar, de talrijke aanwezigen en speciaal de afgevaardigden van de zuster verenigingen, hartelijk welkom. Dank bracht spr. aan het danspaar Mieremet en The Géto Girls, die bereid gevonden waren geheel belangloos hun medewerking te verleenen. Voorts dankte spr. allen, die door financieele hulp het slagen van dezen avond hadden mogelijk gemaakt. Hierna werd een aanvang gemaakt met het rijk gevarieerde en goed verzorgde programma. In het middelpunt der belangstelling stond, zooals wel te begrijpen is, Willy Derby, die met zijn vroolijke en droef geestige versjes er spoedig de stemming in wist te krijgen. Vooral zijn bekende liedjes, die uit volle borst door de aanwezigen meegezongen werden, waren een groot succes. Ook het danspaar Mieremet wist de zaal met de fraai uitgevoerde dansen te boeien. Met voldoening kan de heer Gé Mieremet terug zien op de onder zijn lei ding door The Géto Girls uitgevoerde dansen. Hofenks Melody Makers verzorgden het muzikale gedeelte van dezen avond op de wijze zooals we dat van deze populaire Leidsche band gewoon zijn. Nadat het programma was afgewerkt, sprak de voorzitter eenige woorden van welgemeenden dank aan het adres der medewerkenden. Hierna bleven de aanwe zigen nog geruimen tijd bijeen op het on der leiding van den heer Gé Mieremet staande gezellige bal. Dat de aanwezigen zich Zaterdagavond hebben vermaakt, daaraan behoeft „Kunst na Arbeid" niet te twijfelen! VER. VAN MATHESIANEN. Lezing over schakelaars. Zaterdag j.l. hield de Ver. van Mathe- sianen haar vierde lezing van dit seizoen in 't Casino-theater. De voorzitter, de heer G. J. J. v. d. Linden heette alle aanwezi gen hartelijk welkom, in 't bijzonder den spreker den heer Ir. Noorlander van Electro-atoom de leeraren van M.G.S.. den directeur der Ambachtschool en de inge nieurs en chefs der Sted. Lichtfabrieken. Na het vertoonen van het journaal zeide de heer Noorlander dat de olie-schakelaars het meest worden toegepast, maar daaraan ziin vele nadeelen verbonden zooals brand en ontploffingsgevaar en hevige roetont- wlkkeling. Vooral brandgevaar is een groot nadeel omdat het vuur niet met gewone hulpmiddelen te blusschen is. De goede eigenschappen hebben echter de overhand en wel de zeer hooge doorslagspar.nir.g en het snel blusschen der lichtboog. De waterschakelaar had ook ontplof fingsgevaar. Een nadeel is verder de ver damping van 't water vooral bii het uit schakelen. waardoor deze schakelaar ge regeld bijgevuld en gecontroleerd moet worden, omdat de schakelkamer steeds onder water moet liggen. Bij de luchtdruk- schakelaar bestaat alleen nog explosie gevaar en dan nog zeer minimaal. De schakelaars worden toegepast bij remin- stallaties in treinen en worden gecontro leerd door manometers en signalen. Ten slotte behandelde spreker de nieuwe con structie der luchtdrukschakelaars. Een dankbaar applaus dankte hem voor ziin inleiding. Vervolgens werden de zeer mooie en duidelijke films vertoond van de diverse schakelaars, waarvan de werking zeer goed was te zien Nadat de iubileumfilm van electro-atoom had gedraaid, dankte de voorzitter den heer Noorlander voor de interessante en leerzame uiteenzetting en de directies van Brown Boveri en Electro- atoom voor de mooie films. Spr. maakte tenslotte bekend dat de volgende lezing gehouden zal worden door den heer Jesse op Zaterdag 25 Jan. over het opnemen van grammofoonplaten met demonstraties. o Eerste-Iuitenant R. van den Brink van het 4e regiment infanterie, is bestemd tot leeraar aan de school voor reserve officieren van den geneeskundigen dienst der landmacht te 's-Gravenhage. BINNENLAND Huldiging te 's-Gravenhage van luite nant-generaal F. J. Backer. (Binnenland, 2e Blad). Gasverstikking te Gouda. (Gemengd, 2e Blad). Moord te Eindhoven; een man door zijn vrouw doodgeschoten. (Gemengd, 2e Blad en Laatste Berichten, le Blad). Auto te Laren in botsing met een tram; drie ernstig gewonden. (Gemengd, 2e BI.) Inbezitneming van het Bisdom Haarlem door mgr. J. P. Huibers. (Laatste Berich ten, le Blad). BUITENLAND In het Noorden bedreigen de Abessijnen steeds nauwer Makalle. (2e en le Blad). Japan en de Vlootconferentie. (Buiten land en Tel., le Blad). Opnieuw verscherping in den Duitschen Kerkstrijd. (Buitenland, le Blad). Het gratie-verzoek van Hauptmann af gewezen. (Buitenl. Gemengd, 2e Blad en Tel. le Blad). De executieve raad der sovjets bijeen. (Buitenland, le Blad). Storm aan de Westkust der Ver. Staten eischt slachtoffers. Het schip Iowa met 35 man vergaan. (Tel., le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. GOED AFGELOOPEN. Tot grooten schrik van de voorbij gangers geraakte Zaterdag de 14-jarige H .B. op de Breestraat ter hoogte van het postkantoor met zijn rijwiel bekneld tus- schen twee elkander paaseerende trams van den interlocalen dienst. Zij, die het ongeval zagen gebeuren, dachten niet anders of de jongen zou zijn onvoorzichtigheid duur moeten bekoopen, doch tot ieders verwondering en opluch ting, kwam hij er vrijwel heelhuids af. Hij kreeg een onbeduidende verwonding aan de linkerknie en was danig geschrok ken, maar kwam er overigens verwonder lijk goed af. o ONGEVALLEN. Tijdens den wedstrijd L.F.C. IIIRouw koop I raakten de 23-jarige F. A. van V. en de 21-jarige C. J. A. O., beiden alhier woon achtig, met elkaar in botsing, waarbij eerst genoemde kwam te vallen en het linker been brak. De Eerste Hulpdienst vervoerde den jongeman naar het Academisch Zie kenhuis. Het U.V.S.-lid W. J. P. kreeg tijdens een voetbalwedstrijd aan den Kanaalweg den bal met zulk een kracht tegen het hoofd, dat hij in elkaar zakte en gedurende twin tig minuten bewusteloos bleef liggen. De inmiddels ontboden Eerste Hulpdienst kon geen letsel constateeren. Voor het examen Engelsche Handels correspondentie, afgenomen door de Ver. van Leeraren in de Handelswetenschap pen, slaagde te 's-Gravenhage de heer H. J. Duffels, alhier, leerling van den heer E. Steenhuisen. Geslaagd voor het examen boekhou den enz. „Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen" de heer A. Veen- stra, Oegstgeest, leerling van den heer J. A. Jansen alhier. Geslaagd voor het Federatie-examen Boekhouden enz. (Mercurius-diploma) de heeren: J. A. A. Butijn, Leiden, P.Jansen, Leiden, J. H. J. Juffermans, Oegstgeest, F. X. Kiel, Leiden, J. P, van der Staal, Leiden en J. H. J. Zwaart, Leiden, allen leerlingen van den heer J. A. Jansen, alhier. De afdeeling Leiden van den Nederl. Bond van Technici, herdacht Zaterdag j.l. het feit, dat 25 jaar geleden de afdeeling werd opgericht. Het bestuur heeft gemeend, dit jubi leum, zij het op bescheiden schaal, te herdenken door het houden van een ge- zelligen avond op Zaterdag 18 Januari a.s. voor leden en genoodigden. In de Stedelijke Werkinrichting wa ren opgenomen; Maandag 6 Januari 57, Dinsdag 7 Januari 60, Woensdag 8 Januari 61, Donderdag 9 Januari 59, Vrijdag 10 Januari 60 en Zaterdag 11 Januari 59 vol wassen personen. Het programma van het Luxor-theater bevat met ingang van hedenavond een filmreportage van den gisteren te Parijs gespeelden wedstrijd Frankrijk—Nederland, Het bestuur van de jubileerende afdeeling Leiden der Ned, Reisvereeniging - Van links naar rechts de heeren J. Geytenbeek, H. Th. van der Starre, T. F. Vlieland Jr., Joh. A. Mooy Gzn., J. F. Hardeweg, P. C. Susan en J. A. A. van der Horst. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. 1896 1936. DE HEER FRED. A. WEMPE Sr. 40 JAAR SECRETARIS. Onze oud-stadgenoot, de heer Jan de Quack schrijft ons het volgende: „De Vereeniging tot Bev. der Bouwkunst is een veertigtal jaren thans met vollen ijver werkzaam. Bij voorgaande jubilea is telkens breedvoerig doel en arbeid dezer Instelling gememoreerd en we mogen daar om volstaan met de vermelding, dat zij op heden, ondanks de ongunstige tijden, nóg voortgaat met haar eervol streven: de Bouwkunst te bevorderen. Hoe deed en doet ze dat? Ze noodigde In den loop der vier decenniën van haar bestaan geleerden en kunstenaars als sprekers op haar podium; ze toog telken- jare op excursie, 't zij binnen Leiden's veste, 't zij in overig Nederland; ze onder hield een rijk gedocumenteerde porte- feuile, voorzienend in geïllustreerde lec tuur voor haar leden en dier huisgenoo- ten; ze hield contact met „Mathesis Scien- tiarum Genitrix" in schoonsten vorm; ze vereenigde architecten, ingenieurs, bouw kundigen en daaraan verwanten in één milieu, het hare; ze exposeerde voortdu rend werken van leden of ook belangrijke werken van buitenstaanders; kortom ze deed en doet nóg wat mogelijk kan wor den geacht om de Kunst te brengen in aller hoofden en harten. Haar achtereenvolgende besturen waren steeds op de bres dit voortreffelijk pogen, een slagen te doen worden. Sinds korten tijd heeft zij thans den heer C. Ponsen als voorzitter in haar bestuur, welke ar chitect op het breede voetspoor van zijn voorgangers verder gaand, alsnog een no viteit concipieerde van uitmuntende strek king, door het lidmaatschap ook open te stellen voor leeken op bouwkundig terrein voor hen, die gaarne cultureel geestesvoed sel willen savoueeren aan den disch der technici en kunstenaars. Wij behoeven het nuttig effect én voor die leeken én voor „Bouwkunst" niet na der dan „lovend" te bespreken. De tegen woordige voorzitter waagt een prijzens waardige poging ten bate van het Publiek en van de jubileerende Vereeniging, waar voor hem stellig een gelukwensch toekomt. Voorzitters, penningmeseters en commis sarissen wisselden in het verloop van 40 jaren bestaan. Maar van secretarissen (meervoudig genomen) kon de sprake niet zijn, wijl er gedurende die volle 4! jaren „één-en-dezelfde" secretaris fungeert! Is dat een brevet voor hem?, voor zijn stoe- ren arbeid, voor zijn accuratesse, voor zijn steeds mooi gestyleerde notulen en jaar verslagen? voor zijn oprecht streven naar 't heil der Vereeniging? „Eere, wien eere toekomt", en zoo no- teeren we: „Veertigjarig secretariaat in Bouwkunst van Fredrik A. Wempe Sr." DE NEDERLANDSCHE REISVEREEN. JUBILEERT. Druk bezochte receptie. De afdeeling Leiden der Nederlandsche Reisvereeniging bestond Zaterdag j.l. 25 jaar. Ter gelegenheid hiervan wordt heden avond een cabaret-voorstelling met bal gegeven in de Gehoorzaal, terwijl het af- deelingsbestuur gistermiddag een receptie Meld in de bovenzalen van café „In den vergulden Turk", die volkomen in een bloementuin herschapen waren. Van 3b uur hebben daar voorzitter Hardeweg er, zijn medebestuurderen voortdurend han den moeten drukken en geluisterd naar woorden van gelukwensch en waardeering. Die waardeering vormde den ondergrond van de redevoeringen van alle sprekers, van wie wij in het bijzonder noemen: den algemeen voorzitter der N.R.V., den heer J. Panman uit Haarlem, den directeur van het Centraal Bureau, den heer Pieters, uit Den Haag, den heer Geerke, bibliothecaris der vereeniging, eveneens uit de Residen tie, alsmede afgevaardigden der afdeelin- gen Amsterdam, Haarlem, Rotterdam, Den Haag en Delft. Zij allen hebben getuigd van de activiteit der Leidsche afdeeling, van de goede verstandhouding tusschen Leiden en de andere afdeelingen der N.R.V. en gewezen op het groote vertrouwen dat de Leidsche leden in hun werkzame be stuur stellen, zulks blijkende uit het feit dat verschillende bestuurderen 9, 13, 14 en zelfs 17 jaar achtereen zitting hebben! Behalve tal van leden kwamen verder o.m. hun opwachting maken de hoofdbestuurs leden S. de Leve, Dijkman, Oltmans en van Ettinger en de secretaris van de Pers- commissie der N.R.V.Paul Derjeu, terwijl vele schriftelijke felicitaties binnen kwa men van andere afdeelingen. van leden en van het personeel van het Centraal Bureau. Van de zeer talrijke bloemstukken noe men wij o.m. die van het hoofdbestuur, van de Leidsche leden, van de afdeelingen Amsterdam. Haarlem, Den Haag, Rotter dam en Delft, van de afdeeling Leiden der Ned R.K. Reisvereeniging en van den exploitant van café „In den vergulden Turk". Na afloop der receptie vond in den Turk een gemeenschappelijk diner plaats. Behalve het bestuur van de jubileerende afdeelmg en een aantal leden zaten daar bij aan de heeren Panman, Dijkman, de Leve, van Ettinger en Oltmans, allen leden van het hoofdbestuur, zoomede vertegen woordigers van de hier bovengenoemde afdeelingen. Achtereenvolgens werden hier woorden van gelukwenschen en waardeering ge sproken door de heeren Panman, Pieters, van Hessen (Rotterdam) en Oltmans. Bij het beantwoorden der diverse spre kers vond de voorzitter, de heer Hardeweg gelegenheid hulde te brengen aan zijn medebestuurderen voor de wijze, waarop zij Qiem in de afgeloopen jaren hebben terzijde gestaan. o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Firma J. C. Schophuizen en Zoon, Nieuwstraat 10, Leiden; fabriek van jaloe zieën. markiezen, zonneschermen enz. Uittredend eigenaar P. Schouhuizen, dd. 1 Jan. 1936. De procuratie van J, C. Schop huizen is ingetrokken, dd. 1 Jan. 1936. De heer J. C. Schophuizen is thans eigenaar. Procuratie verleend aan P. Schophuizen. Zijn hoofd en hand droegen onnoeme lijk veel bij, den bloei der Vereeniging te bestendigen. Van den aanvang af gaf hij zich met energie aan zijn moeilijken en om vangrijken werkkring en bij elke mutatie in het bestuur hield hij stand, hij alleen, wijl men wist hoe hij was: The right man on the right place! De heer Fred. A. Wempe Sr. Wempe!.... Die naam is onvervreemd baar aan „Bouwkunst" verbonden. Is hij architect, is hij kunstenaar? Wempe is misschien meer. Hij is op letterkundig ter rein geheel autodidact en „stelt" goed. Hij zal op stucadoorsgebied, op het kunstge bied van t' boetseeren niet licht een kun diger dan hij aantreffen. Maar er is méér! Wat hij doet. doet hij met groote toewij ding en trouw. In hooge mate is hij ge- voelsmensch in de samenleving, in zijn emplooiën van welken aard ook. Wempe heeft een goed „fond", waaruit hij denkt en geeft naar buiten, met belangloozen drang. Deze qualiteiten treden in onze beoor deeling van Fred. A. Wempe Sr. vóór alle andere, naar voren, als vangende zij een hóóger schóóner licht dan die welke ze ooit begeleidden. Fredrik A. Wempe Sr. werd 7 Mei 1863 geboren. Hij verlaat op 15-jarigen leeftijd de openbare school en komt op 't atelier en in de werkplaats van zijn vader, mr. stucadoor, in 't vak zijner keuze werk zaam. Van 18831888 is hij Mathesiaan en doet aan de „Achtbare" school eind examen van gedegen studie, als blijkt uit de door hem behaalde prijzen in de Boet- seerklasse; 3e, 2e en le prijzen! In 1890 wordt hij in den vrijen wedstrijd voor Handwerkslieden, uitgeschreven dooi de Mij. tot Bev. der Bouwkunst, afd. Lei den, bekroond. En dan in 1896, aanvaardt hij bij de stichting van de Vereeniging, die mèt hem thans jubileert, het secre tariaat. Het is me een groot voorrecht boven staande regelen te mogen wijden aan Lei den's „Bouwkunst" en haar onvolprezen secretaris. Dat zij beiden nog jaren in de Sleutel stad kunstbevorderend mogen optreden, is de wensch van JAN DE QUACK, Archit. N.I.V.A. eerevoorzitter van de Ver. t. Bev. der Bouwkunst te Leiden.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1