lËIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Zaterdag 11 Januari 1936 lAAI/n^MCMIÏtN LAND- EN TUINBOUW. SPORT. BEURSOVERZICHT. WEERBERICHT. Barometerstand. Hedenmiddag 2 uur: 765. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned Meteorol. Instituut te De BUdt. Hoogste stand 772.8 te Toulouse. Laagste stand: 727.2 te Nordoyon. Verwachting tot den avond van 12 Jan.: Stormachtige, later afnemende N.W. wind. Gedeeltelijk bewolkt, wellicht enkele regen- of hagelbuien. Kouder. STORM WAARSCHUWINGSDIENST. Geseind te 9.05 aan alle posten: „Wordt verwacht storm uit het Noord-Westen". BU1TENI.ANDSCH WEERBERICHT. V. h. Kon Ned. Meteorol. lnst. De Blldt. De depressie is ln diepte afnemende verder langs de Noorsche kust getrokken en wordt door een snel stijgenden baro meter over Scandinavië gevolgd, zoodat op de Noordzee thans een W.N.Westelijke storm waait. De hooge drukking verdween geheel uit Finland en de vorst nam tot matig af. In Zuid-Scandlnavië heerscht lichte dool, die by het naar het Westen loopen van den wind wel weer ln vorst zal ver anderen. Van IJsland, waar het nog vriest, na dert een koude luchtstroom, die ln Schot land den thermometer reeds op het vries punt bracht. Ook op de Britsche eilanden is de tem peratuur sterk gedaald. In Frankrijk is het nog zacht en in Oost- Duitschland is de temperatuur nog ge stegen. In West-Duitschland viel zware regen. Aan de Noorsche kust waait een Z.-Westerstorm, tusschen IJsland en Schotland stormt het utt het N.-Westen. Bij afnemenden wind uit N.W.-richting is een daling van de temperatuur met enkele regen- of hagelbuien te wachten. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 4 gr. C. (39 gr. F.). 12 uur 'smidd.: 6 gr. C. (43 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK ZEE. Voor Zondag. Voorin;-te 5.57 uur; nam. te" 6.14 uur. Voor Maandag. Voorm. te 6.32 uur; nam. te 6.48 uur. LICHT OP VOOR FIETSERS c.a. Zaterdag: 4.38 n.m. tot 7.38 v.m. Zondag: 4.39 n.m. tot 7.38 v.m. MAANS- OP- EN ONDERGANG. 11 Jan. op 19.38; onder 9.08. 12 Jan. op 20.49; onder 9.23. STADSNIEUWS. TERAARDEBESTELLING VAN DEN nEER N. v. d. VLIST. Hedenmorgen te 12 uur vond op Rhijn- hof onder groote belangstelling de ter aardebestelling plaats van wijlen den heer N. v. d. Vlist, die gedurende vele jaren voorzitter van de Leidsche Ver. van Aard appelenhandelaren en bestuurslid van den Ned. Bond is geweest. Onder de aanwe zigen merkten wij o.a. op de bestuursleden van de Leidsche Ver- van Aardappelhan delaren, tevens den heer R. Groeneboer uit Utrecht, vertegenwoordiger van het Be stuur van dol Ned. Bond van Aardappel handelaren, alsmede vele collega's en vrienden van den overledene. Nadat de kist in de groeve was nederge- laten, trad naar voren de heer H. de Jong alhier, schoonzoon van den overledene, die hem herdacht als echtgenoot en als vader. Spr. bad hierna het „Onze Vader", waar op levende bloemen in het graf werden gestrooid. Een zoon van den overledene dankte tenslotte alle aanwezigen voor de betoonde belangstelling. o BINNENLAND. DE FIRMA SCHAAP TE WORMERVEER. Accoord aangenomen. In de raadskamer der Haarlemsche Rechtbank is hedenmorgen een vergade ring gehouden van crediteuren in de sur- ceanc van de fa. J. Schaap Lzn. te Wor- jnerveer, om een beslissing te nemen over het aangeboden accoord. Dit accoord houdt in een uitkeering van ongeveer 20% der schulden. In de vergadering waren twee honderd crediteuren vertegenwoordigd. Om het voorstel 'te doen aannemen moesten 134 stemmen voor zijn, welke minstens drie kwart der schulden vertegen woordigden. Het accoord werd aangenomen met 153 stemmen voor, vertegenwoordigende onge veer f. 650.000 der schulden. o HEVIGE SCHOORSTEENBRAND. Hedenmiddag te pl.m. 12 uur ontstond een hevige schoorsteenbrand te Leidschen- dam in het percel Veursche Straatweg 192, bewoond door Y. G. De brandweer, die onder leiding van hoofdbrandmeester De Regt in .10 minuten ter plaatse was. wist door krachtig ingrijpen uitbreiding te voorkomen. DE STORM. Loodsdienst te IJmuiden gestaakt. In verband met den stormachtigen wind uit W.N.W. is de loodsdienst te IJmuiden gestaakt. De stoomschepen „Gunnel" en „Usta" zijn, eveneens in verband met het slechte weer blijven liggen. Schip met 5 opvarenden vermist. Volgens een telegram uit Emden zou het Nederlandsche motorvrachtsehip „De Hoop" uit Zoutkamp, onderweg met een lading stukgoed van Hamburg naar Norderney, worden vermist. Het vaartuig ls sinds 2 Januari niet meer gezien. Aan boord be vinden zich de schipper en zijn vrouw cn 2 knechts. Volgens nadere informaties zou in dit bericht zijn bedoeld het tjalkschip „De Hoop" van schipper Jacob Groen, uit Zoutkamp. Het is een der weinige zeilkustvaartulgen die nog in de vaart zijn. Voorloopig behoeft men zich omtrent het lot van het schip en de opvarenden nog niet ongerust te maken. Schipper Groen ls bekwaam. Hij blijft wel vaker lang onder weg zonder iets van zich te laten hooren en 't is best mogelijk dat hij achter een der eilanden voor anker is gegaan in af wachting van beter weer. Ongeluk te Haren, bij Groningen. Boven Groningen woedde hedenmorgen een zware Z.W. storm, die tusschen 9 en 10 uur op zijn hevigst was Om halftien stond een groep arbeiders te Haren bij Groningen voor het gebouw van gemeentewerken om te stempelen. Door den krachtlgen wind werd een schoorsteenkap van een belendend per ceel naar beneden geworpen Twee mannen werden getroffen: de 44- Jarige S. B. en de 31-jarige W. K. B. bleek er het ernstigst aan toe te zijn. Hij moest bewusteloos worden weggedragen. W. K. werd lichtgewond. De positie van de Kerkplein. Ten'evolge van den Westerstorm is. ge- Hik reeds onder „Gemengd Nieuws" wordt gemeld de Kerkplein bij Egmond heden morgen te 7 uur van zijn ankers losge slagen door het breken van den anker kabel. Het schip zit weer hoog op het strand en maakt zwaar slagzij. Vermoe delijk heeft 't groote schade opgeloopen. Het schip lag gisteren ver ln zee. De redding scheen nabii. maar nu is de Kerk plein ten tweeden male gestrand. Het schip ligt n slechter dan bli de eerste stran ding. Het schip ligt met de achtersteven naar Egmond gekeerd. De bemanning bestaande uit 20 koppen, is nog aan boord. Vis sellers vaartuig in nood. Hedenmorgen te ongeveer half elf is de motorreddingsboot „Brandaris" van Ter schelling uitgevaren op het bericht dat noodseinen werden gegeven van een vis- schersvaartulg liggende bij de Griend, een zandplaat tusschen Harlingen en Ter schelling. Het visschersvaartuig had de vlag in sjoun, ten teeken dat het in nood was. Er waait een N- Wester storm. Nader wordt medegedeeld dat de Brandaris draadloos heeft bericht dat de bemanning van het visschersvaartuig, bestaande uit 3 personen ls gered. De reddingsboot is met de geredden op weg naar Harlinge** Het visschersschip is achtergelaten. MOORD TE ROTTERDAM. Vanmorgen te halftwaalf werd de politie te Rotterdam gewaarschuwd, dat in het pand 106 Schiedamschedijk een moord was gepleegd. Op de eerste étage vond de politie in de voorkamer een vrouw op bed liggen, wier hals een wond vertoonde van 8 c.m. breed en 6 c.M. diep. In de achterkamer vond men een man op den grond liggen die aan beide polsen ernstig was gewond. De geneeskundige dienst was spoedig ter plaatse, doch over brenging der vrouw naar het ziekenhuis, die nog leefde was. gezien den ernstlgen toestand niet mogelijk. Eenlge minuten later overleed zij. De man werd naar het ziekenhuis Coolsingel overgebracht. Het is de 35-jarige Biemans. varensgezel van beroep. De vermoorde vrouw is de 36-jarige E. G. Braxhoven. De vrouw heeft nog gezegd, dat B. haar met een scheermes had aan gevallen. Het verdere onderzoek wees uit dat B. omstreeks Oudejaar bij de vrouw was komen inwonen. Gisteren was er ruzie geweest, zoodat de man vertrok. Vandaag kwam hij zijn klee- ren halen. Bij zijn kleeren stond een kistje met een schermes. De man heeft dit scheermes gegrepen, de vrouw op een stoel gedrukt en haar de hals afgesneden. Hij liep naar de achter kamer waar hij een poging tot zelfmoord pleegde. De vrouw wist nog het bed te bereiken. De man heeft reeds bekend. EEN VERGETEN SCHOLIER. De jongen was maar gaan slapen Tijdens het uitgaan van de O. L. School aan den Westvlietweg te Leidschendam was een tweetal jongens aan het vechten. Den 12-j. P. N., leerling van de 7e klasse, werd daarom gelast zich naar de spreek kamer te begeven, waaraan de Jongen vol deed. Daarom heeft de onderwijzer den knaap vermoedelijk geheel vergeten. Toen de jonger niet in de ouderlijke woning te Voorburg terugkeerde, is de hulp van de Voorburgsche politie ingeroepen, wat geen succes opleverde. Later op den avond heeft men een vriendje, een zekeren H. verhoord, dat toen het verhaal van het spreekkamertje deed. Toen de politie in de sohool kwam. trof zij den jongen op den grond van het bewuste spreekkamertje sla pende aan. Te ca. 10 uur is de knaap weer aan de ouders afgeleverd. BEHANDELING BOOMGAARD. Een lezer heeft een boerderij gehuurd, waarbij een groote boomgaard, ln het ge heel 87 boomen. Vele van die appels en peren brengen weinig op en sommige boo men in 't geheel niets. Tot deze laatste behoort o.a. de Fransehe Kroon. De vraag is nu, hoe deze boomen te behandelen. Bijgevoegd wordt nog, dat het gra^ met gier wordt gemest en of dit voor de boo men in quaestie voldoende is. Uit bedoelde vraag kunnen wij niet op maken of de boomgaard oud is of wel uit nog groeikrachtige boomen bestaat. Wij nemen evenwel aan dat de boomen nog niet zijn afgeleefd en dus waard zijn dat ze stuk voor stuk, eens goed onderhanden worden genomen. Snoeien. Ongetwijfeld zijn de meeste kronen te vol met takken en dient te wor den uitgedund. En hoewel de eene boom meer hout kan hebben dan een ander soort geldt voor alle, dat de kroon niet te dicht bezet mag zijn zoodat de zon goed tusschen de takken kan schijnen. Dit laatste is noodig om voldoende licht toe te laten bij de kleine inzittende takjes, welke laatste het zoogen. vruchthout vor men. Moetei. er takken worden weggeno men, dan moet dat met overleg gebeuren. Vóór we een tak wegnemen dient goed na gegaan, hoe groot de opening wordt. Daarbij dient opgelet dat het evenwicht van de kroon goed bewaard blijft, zoodat dus een te volle boom aan alle kanten wordt gedund. Hierbij neme men heele armen weg of wel gedeelten er van maar steeds zóó, dat geen stompen overblijven. Altijd wordt glad weggezaagd en zóó dat de wonde schuin ligt opdat er geen water op blijft staan. Wonden worden steeds direct met bruine teer, vruchtboomcarbo- llneum of met verf besmeerd. Mag het gewenscht zijn (en dit is bij groote, ver-, waarloosde boomen vaak het geval) dat meerdere takken worden uitgenomen, dan doet men dit niet in een keer maar ver- deele dit uitdunnen over twee of drie win ters. Bij nog groeikrachtige boomen zal een sterk uitdunnen ln ééns ten gevolge hebben dat op het blijvende hout zich vele zware houttwijgen ontwikkelen en komen de van den regen In de drup. Dood hout moet eveneens tot op het levende gedeelte worden weggenomen. Voor dit werk bestaan boomzaagjes met grove en met fijne tanden. De laatste zijn voor dood, de grove voor levend hout. Voor dit uitdunnen, hetwelk den geheelen winter door kan gedaan worden, gebruiken we het liefst de maanden December tot en met Maart, liefst niet bij sterk vriezend weer. Reinigen Na het dunnen worden de boomen schoongemaakt. Niet zelden toch zitten bij oudere exemplaren stam en tak ken vol met mos en wieren. Met een ijze ren boomborstel wordt alles zooveel moge lijk afgeborsteld. Bij appelboomen worden de mogelijke kankerwonden goed onder handen genomen. Deze zieke plekken wor den met bovengenoemde borstel flink be werkt en daarna ingesmeerd met 50 pet. vruchtboomcarbolineum. dus 1 dl. van dit preparaat en 1 deel water. Daarna worden de boomen geheel gespoten met genoemde carbolineum 7'/i pet.; Hiervoor nemen we 7'/i liter van deze carbolineum plus 92'/: liter water. Hierdoor verdwijnt de groene aanslag en komen de takken glimmend donker voor den dag. Ook de eieren van plantenluizen en larven van schadelijk gedierte worden door carbolineum ge dood, terwijl de boom wordt geprikkeld tot beteren groei. We wijzen er in dit verband op, dat gewone timmermans-carbolineum voor dit doel niet geschikt is en dat be doelde vruchtboom-carbolineum, met wa ter vermengd, een wit grijze emulsie vormt, hetwelk het best met een pulveni- sator of sproe'er over de takken kan wor den gespoten. Hierbij is het zaak niets over te slaan Voor het bespuiten van hooge boomen zijn verlengstukken op de spuit, in den hardel verkrijgbaar. Bemesting Wanneer onder gier wordt NACHTELIJKE INBRAAK TE LEIDSCHENDAM. Te Leidschendam heeft wederom een brutale nachtelijke inbraak plaats gehad. Men heeft zich toegang weten te versohaf fen tot het ooterpakhuis van den hande laar N. de G., staande achter diens woning aan de Driftschekade, Een groote partij margarine is ontvreemd. De daders hebben het pand bereikt via de aan den Achterweg liggende tuinen. De auto, waarvan men zich ook thans weer heeft bediend was geparkeerd voor de gas fabriek waar den geheelen nacht personeel aanwezig is. In den tuin zijn voetsporen gevonden, waarvan een gipsafdruk is vervaardigd; van de daders is echter tot nu toe geen spoor. Ontvreemd zijn: 2 kisten gemerkt 394, inhoudende 50 pond margarine verpakt in wikkels met firmanaam N. de Groot, Leid schendam. 3 doozen resp. inhoudende 10 en 12 halfpondspakken margarine en 10 pondspakken margarine merk Keukenmeid en Gouda's Roem. Totale waarde ca. f. 55. DE POSTVLUCHTEN. De „Kwak" op uitreis is te Singapore aangekomen. Aneta meldt uit Batavia: Bij aankomst van de Koetilang heersehte een ongewone drukte daar ook verschil lende andere vliegtuigen terzelfderhjd arri veerden. De piloot van de „Koetilang", de heer Brugman, verklaarde hoe tijdens zijn Nieuwjaars-vlucht de moeilykheder in eigenlijken en figuurlijken zin, niet an de lucht zijn geweest. In het bijzondei was dit het geval in Parijs. Eerst werd het vliegtuig een dag opgehouden, tengevolge van een storing in de klep, terwijl daarna de Koetilang door slecht weer en storm, waarvan de snelheid meer dan 100 kilo meter bedroeg, benevens regen, sneeuw en ijs-afzetting, nog twee dagen werd opge houden. De „Lijster" is te Batavia aangekomen. Met. dit vliegtuig is meegekomen de heer Van Hasselt, hoofdvertegenwoordiger van de F P.M., die verwelkomd werd door Baron K - venhof f, van de B.P.M. te Soerabaja, die met een vliegtuig naar Batavia was gekomen. verstaan de urine van de landbouwhuis dieren, dan is de bemesting hiermee on volledig. Urine bevat n.l. weinig fosfor- zuur en komt deze voedingstof bij aanhou dend gebruik ln de minderheid. Wanneer onder de boomen gras voorkomt zooals ln bovenbedoeld geval, dan is het aan te bevelen dat dit gras geregeld kort wordt gehouden, bijv. dat de ondergrond als wel land wordt gebruikt. Opgelet dient dat het vee stammen en takken niet kan bescha digen- Is weiden niet mogelijk dan moet het gras worden gemaaid en kan men het desnoods voor bemesting laten liggen. Als gras nu nog lang ls dient gemaald, daar na wordt per 100 vierk. Meter oppervlak 25 a 30 kilo gebluschte kalk gestrooid en hierna wordt de grond met de ketting be- bewerkt, zoodat mos verdwijnt en de grond open komt. In 't voorjaar (Maart) wordt op dezelfde oppervlakte aangewend 8 a 10 K G. A.S.F.-korrels (12 x 10 x 18). Deze mest komt niet alleen het gras. maar ook den boomen ten goede. Wat aangaat de genoemde soort appel Fransehe Kroon (Princesse Noble; kan vermeld, dat dit een teere appelsoort is, op kleigronden, vooral lage gronden, zeer lij dend aan kanker en schurft. Probeer ook deze boomen door bovengenoemde behan deling te verbeteren. o VOOR KLEINE TUINEN Grondbewerking voor tuinaanleg. Bij het aanleggen van een tuin moet vooral veel aandacht worden gewijd aan het grondwerk. Inzonderheid ls dit het ge val bij den aanleg van een siertuin omdat daar niet als in de groententuin een jaar- lijlcsche doeltreffende grondbewerking mo gelijk is. Bovendien heeft de aanleg van een siertuin gewoonlijk plaats bij een nieuw gebouwd huis waar de gesteldheid van den bodem door den bouw, al zeer on- gunnstig is geworden voor plantengroei. Meestal is het noodig om door ophooging of afgraving het gewenschte niveau, in aansluiting met de entrée's van het huls te krijgen Hierbij moeten we er wel aan denken, dat het wenschelijk ls de boven grond, indien deze althans geschikt is voor plantengroei, boven te houden. Ook bij het ophoogen van tuinen met van el ders aan te voeren grond moet men daar rekening mee houden om teleurstelling ten opzichte van den groei der planten te voorkomen. In de omgeving van het huis was tijdens den bouw van het huis veelal een kalkput; bij het grondwerk versprei den we deze kalkresten over het geheele terrein. Alleen daar waar we misschien Rhododendrons willen planten brengen we geen kalk omdat deze planten niet op kalk gesteld zijn- Aanwezige puin kan zeer goed worden gebruikt voor padenaanleg, en vooral in de omgeving van het huis omdat daar vooral de paden goed droog cn vast moeten zijn. De diepte waarop de grond bewerking moet plaats hebben hangt van de plaatselijke toestand van den bo dem. De minimum diepte van de grondbe werking is voor een nieuw aan te leggen tuin 60 c.M. en waar harde lagen in den grond aanwezig zijn moet de grond zeker 1 M. diep worden losgemaakt. De eigen lijke teeltlaag moet voor beplanting min stens 60 en voor gazon minstens 40 c.M. zijn. De laag moet bestaan uit 'behoorlijke zwarte grond. Bestaat deze laag uit zware klei dan is het goed om deze te vermengen met turfmolm of een flinke laag compost; we maken dan voor bemesting bij voor keur gebruik van rotte stalmest. Ook wan neer de bovengrond erg zanderig is ge bruiken we deze stoffen voor grondverbe tering Indien het mogelijk is bewerken v.'e de grond nog voor, of anders tijdens den winter, opdat de vorst haar weldadige wer king er op kan uitoefenen. We laten de grond dan zoo ruw mogelijk, dus ln den steek, liggen en in geen gsval moet men er dan over loopen. Bemesting heeft pas plaats na de grondbewerking; anders zou de mest te diep onder den grond komen. o Het snoeien van heesters. Het snoeien van onze heesterachtige houtgewassen vereischt allereerst eenige soortenkennis; verder hebben we bij dit werk nauwkeurig op te letten. Zoo houden we rekening met de hoedanigheid van de heesters, n.l of het bloem-, sierblad- of dekheesters zijn, alsook met de wijze v. aarop de bloemhecsters bloeien, en ten slotte de plaats, waar de te behandelen heesters zijn geplant. Veel bloemheesters bloeien op het jonge hout., dat in den loop van den voorafgaanden zomer is gevormd. Dit is o.a. het geval met sneeuwbal of Viburnum, slerappel of Ma lus, boeren jasmijn of Philadelphus, sering of Syringa, gouden regen of La burnum, chineesch klokje of Forsythia, brem of Cytisus, Weigelia of Diervillea, Deutzla, sommige Spiraeasoorten en Ta- marix tetranda. Deze kunnen reeds in den zomer, na den bloei werden gesnoeid, maar waar dit verzuimd is, kan het ook nu gebeuren. We bepalen ons dan tot het uitdunnen van te dichte struiken, waarbij enkele oude takken zeer laag worden weg genomen. We zorgen dat voldoende krach tig jong hout overblijft opdat we van een behoorlijken bloei verzekerd zijn. Verschil lende bloemheesters bloeien op het jonge hout, dat in den komenden zomer zal v/orden gevormd. Deze bloeien dan ook pas in den nazomer of herfst. Nu zijn ln veel gevallen de bloemresten nog aan de uit einden der twijgen aanwezig, zoodat we deze soorten gemakkelijk kunnen herken nen. Dit ls o.a. het geval bij Buddeley, amerik. sering of Cheanethus, verf brem of Genista tinctoria, indigostruik of indi- gofera, hertshooi of Hypericum, ganzerik of Petentilla, waterstruik of Hydrangea, Sorbaria, sommige Spiraea soorten, Tama- l'ix pentandra e. a. Nadat we deze, voor zoover noodig, hebben uitgedund, knippen we ook het jonge hout terug tot op een paar krachtige oogen. Sierbladheesters be handelen we op dezelfde wijze. Als zoo danig gebruiken we o.a. bontbladerige vliersoorten of Sambucus, bontbladerige eschdoornsoorten of Acer, bruinbladerige pruim of Prunus cerasifcra Pissardi, flu weelboom of Rhus, bontbladerige kor- neelje of Cernus en- bontbladerige Ll- gustrumsoorten. Dekheesters dunnen we alleen naar behoefte uit. Hiervoor ge bruiken we sterkgroeiende houtgewassen, die zelfs op minder gunstige plaatsen nog goed groeien. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw". VOETBAL. A.S.C.—U.V.S. Deze wedstrijd welke morgen om 12 uur aanvangt komt U.V.S. met het volgende elftal uit: Doel: H. Kramp; achter: G. Burgy en A. J. Graafmans; midden: B. v. Duyl, P. v. Haasteren en N.N.; voor: L. Platteel, C. van Goor, A. v. d. Laan, C. v. d. Reyden, P. v. Hoven. U.V.S. II—D.V.S. I. Op den Kanaalweg speelt U.V.S. II mor gen een vriendschappelljken wedstrijd te gen D.V.S. I. De aanvang is bepaald op 11.45 uur. Het volgende U.V.S.-elftal komt in het veld: Doel: H. Bosboom; achter: J. Delfos en D. H. Ouwehand; midden: P. Hansen, P. v. Haasteren en A. v. Es; voor: P. Gerte- naar, A. Arbouw, P. Hendriks, I. Beekman en J. Onvlee. AMSTERDAM, 11 Januari. Prijshoudende stemming, kalme handel. Scheepvaart ln herstel. Suikers gevraagd. Tabakken goed prijshoudend. Beleggings- markt vast. Amerikaansche fondsen opge wekt. Het feit, dat Wallstreet voor verschillen de soorten hoogere koersen had overge maakt, werkte de belangstelling voor de Amerikaansche fondsen wederom ln de hand en in deze fondsen vonden verhou- dingswijze vrij aardige omzetten plaats in zooverre zich in enkele specialiteiten een tamelijk levendige handel ontwikkelde, vooral in Anaconda's doch ook in diverse andere soorten. Daarbij was de stemming goed prijshoudend. Op de locale markt vormden zich diverse open hoeken. Zoo ging nogal wat om in Ned. Scheep vaart-Unie en de andere Indische lijnen, die zich van de gisteren geleden kleinere verliezen konden herstellen. Van de Suikers trokken H.V.A.'s de aan dacht. Er was goede vraag en zij kwamen boven 240%. Ook de minder courante soorten waren goed van toon. Vooral de Indische banken. Philips waren prijshoudend, terwijl ook Unilevers beter van toon waren. Voor Ta bakken kwamen meerendeels hoogere no- teeringen tot stand. Rubbers bleven op. peil. Van de Oliewaarden bewogen Koninklijke zich binnen zeer nauwe gren zen. Van de Am. soorten werden Tidewa ter vrij druk verhandeld en daarbij kwa men deze op een eenigszlns lager niveau. Shell Unions waren prijshoudend. Beleg- gingsmarkt vast v.n. de Ned. Staatsobliga ties. 4% obligaties Ned. Indië stegen tot 99%. Prolongatie 2'/i%. LEIDEN. 10 Jan. Noteering Coöperatieve Groenten-, Fruit- en Bloemenveiling-Ver. „Lelden en Omstreken". Roode Kool f. 3.80 14.80 Savoye Kool f. 1,1018. Groene Kool f. 0.70—3.20. Pieterselie f.2—3.30 Prei f. 0.50—2.70. Kropsalade f. 1.50—1.90. Sel derie f. 0.60—1.90. Knolselderie f. 1—4 per 100 stuks. Kroten f. 1.804.70. Kroten gek, f. 410. Witloof f. 213. Boerenkool f. 5 10. Spinazie f. 2127. Tomaten A f. 4 9.60. B f. 4.20—13 Uien f.1—2.20. Worte len f. 1.3012.20. Spruiten I f. 611. idem II f.2—8, Nero f. 5—15 And. f. 2—12 per 100 K.G. Turfmarkt van 6 tot en met 11 Jan. Lange turf geen aanvoer. Prils f.7—9 per 1000 stuks. Botermarkt. 11 Jan. 710 KG. fabrieks- bote f. 1.02. boerenboter f. 1.471.55 per K.G. Handel matig. LEIDERDORP. 10 Januari. Kippen eieren 4.104.50; Kuikeneieren 3.703.90; Kaas 0,170,27; Boter 0,710,80; Kippen 0,35—0,60; Hanen 0,70—1,25; Eenden 0,55 —0,70. RIJNSBURG, 10 Jan. Bloemenhandel Witte hyacinthen f. 2.40—5.80; id. blauwe. 2.50—2.80; id- gele 3.00—3.10; id. roode 2.402.50 per 100 Tulpen per dozijn: Cop land 13—26 ct„ Moore 11—20 et., Star 13 15 ct., King Alfred 19—22 ct„ Witte due 7 —13 ct., Petronella 17—25 ct, Pierson 11 23 ct., Couronne d'Or 24 ct. Groentenhandel. 10 Jan- Roode kool f 1224; gele kool f.1022; groene kool f.24.50; knolrapen f. 1.503; Knolselde-' ry f.24, alles per 100. Waschpeen f. 0.80 —2 per kist; Andijvie f. 0-40—0.60; Kroten, t. 0 60—0.80 per kist. Uien f. 0.80—1.10 per 50 K.G. ROELOFARENDSVEEN, 10 Januari. Andijvie 60—70 cent. Sla f. 0.50—3.40 per 100 krop. Sla-vellen 10—14 cent per kist. TER-AAR, 10 Januari. Centrale veiling. Spinazie per kiio 16 cent; Uien f.2 30; Andijvie 11—31 cent; Sla f. 0.80—2: Vellen 11 cent; Spruiten f. 3.90—10.60; Boerekool 12—27 cent; Prey f.5; Witlof per 100 pond f. 5.20—6.20; Bloemkool 3—5 cent. VOORHOUT, 9 Jan Aanvoer 43 konijnen 0,20—1,40; 18 kippen 0.35—0,70; 8 duiven 0,100,15 p. stuk. WESTLAND, 10 Jan. Veilingen van den Bond Westland. Alicante druiven 20—34 ct., witlof 8—12 ct. per kg.; aardappelen 50 80 ct. pe- kist: stoofappelen 10—14 ct., ta felneren 10—23 ct. per kg.; roode kool 5 6.70. sav. kool 1.50- -2.50, groene kool 1—2.50 eieren 3.60 -5 30, sla 9^—30 n^r 100' ''n1"n 1.302.20. peterselie 34.50, prei 1 180, seldery 1.20—1.60 per 100 bos- andijvie 30 55 ct. per bak; spruiten 1—1.50, groote 20 0.45 ct., boerekool 4065 ct. per kist. 3—1

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 3