De Abessijnen in opmarsch 76ste Jaargang VRIJDAG 10 JANUARI 1936 No. 23249 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Aan het Noordelijk front zijn de Abessijnen met drie legergroepen in opmarsch, waardoor MakalIe ernstig wordt bedreigd. Ook Aksoem schijnt het doel van den opmarsch. Vanuit Italië is het eerste transport Alpenjagers vertrokken. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ë- PRIJ5 DER ADVERTENTIES: 30jös. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling jWoensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden vSn 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven y'10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, w.aar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. UITBREIDINGSPLAN (hernieuwde tervisielegging). De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat met ingang van 11 Januari 1936 tot en met 7 Februari 1936 ter gemeente-secretarie (afd. Alge meene Zaken), voor een ieder ter inzage zal liggen een ontwerp tot herziening van het uitbreidingsplan voor de ge meente Leiden, ten aangien van de gron den. gelegen ten Oosten van de Van Speykstraat en ten Noorden van de Trompstraat, zulks ter vervanging van het betrekkelijke ontwerp, hetwelk van 7 November 1935 t/m, 4 December d.a.v. ter inzage was nederge-legd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. Leiden 10 Januari 1936. 6952 GEMEENTELIJKE DISTRIBUTIE VAN GOEDKOOPE GROENTEN? EEN PROTEST VAN DE LEIDSCHE MIDDENSTANDSCENTRALE. Naar wij vernemen is met betrekking tot bovenstaand onderwerp men leze ook wat de heer van Appel daarover zeide tijdens de rondvra^ van de gisteren ge houden vergadering der Kamer van Koop handel het volgende adres gericht tot den gemeenteraad: De Leidsehe Middenstands-Centrale, vertegenwoordigende de volgende Midden stands groepen: Vereeniging van den Christelijken Han- deldrij venden en Industrieelen Midden stand in Nederland afd. Leiden. Bond van RK. Vereeniglngen van den Handeldrijvenden en Industrieelen Mid1- aenstand „de Hanze" afd. Leiden, Koninklijke Nederlandsche Middenstands bond afd. Leiden, heeft de eer U mede te deelen, dat zij vernomen heeft, dat het in het voornemen van het Gemeentebestuur ligt, de ter veiling doorgedraaide, benevens de door de Nederlandsche Groenten- en Fruit-Cen- trale beschikbaar gestelde groenten, zelf standig van gemeentewege te doen distri- bueeren met uitschakeling van de betrok ken handelaren. dat tengevolge van de heerschende malaise de handelaren in aardappelen, groenten en fruit, een zeer moeilijken strijd om het bestaan te voeren hebben en, indien de voorgenomen distributie van Gemeentewege zou worden doorgevoerd, zij hun debiet nog verder zullen zien vermin deren en hun bestaansmogelijkheid ernstig zal worden geschaad, dat zijl daarom de vrijheid neemt Uwen Raad beleefd te verzoeken deze voorgeno men distributie niet te doen plaats vinden en, indien zulks niet mogelijk zou zijn. dit te doen geschieden door tusschenkomst van de betrokken handelaren. 't welk doende met verschuldigde Hoogachting, Het Bestuur van de Leidsehe Midden stainds-Centrale, (wg.) CORNS. SCHOUT, Voorzitter, (w.g.) P. VAN DER TAS, Secr. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. De eerste vergadering in 1936. In de gistermiddag gehouden vergade ring der Kamer van Koophandel de eerste in 1936 - zijn als nieuwe leden ge ïnstalleerd de heeren B. de Koning, dr. B. L. Krantz en J. H. van der Kloot. De voorzitter, de heer D. ten Cate Brou wer, deelde vervolgens mede, dat de hee ren Versteeg en Molkenboer den dienst der Kamer hebben verlaten, terwijl in hun plaats als adjunct-secretaris is benoemd onze stadgenoot, mr. A. G. de Blécourt, die den secretaris tijdens diens eventueele afwezigheid zal vervangen. De heer Ten Cate Brouwer hield daar op zijn gisteren reeds weergegeven Nieuw jaarsrede, waarop een hartelijk applaus volgde. De nestor der leden, de heer J. van der Steen, dankte den voorzitter uit aller naam voor het zeer vele, dat door hem in het belang van handel en industrie in Rijnland wordt verricht en zelde, dat alle leden met groote bewondering zijn vervuld ten opzichte van de werkkracht van den voorzitter. Spr. uitte den wensch, dat hem in de toekomst dezelfde kracht en lust mogen bezielen bij het verrichten van zijn werkzaamheden als in het verleden steeds het geval was. Ook den ondervoorzitters en den secre taris, dr. Knib'oe bood spr. uit aller naam de beste wenschen voor gezin en zaken in 1936 aan. (Applaus). Hierna werd overgegaan tot de agenda. Onder de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van de Coöp. Centrale Tuindersver, te Ter Aar, inzake de ophef fing van de spoorlijn Alphen-Uithoorn, hetgeen groote moeilijkheden met zich brengt voor den afvoer der tuinbouwpro ducten. Het bestuur der Veiling doet een beroep op de Kamer om alsnog te willen trachten het station Ter Aar voor het goederenvervoer te behouden. Zou het niet mogelijk zijn, dat de tuinders uit Roelof- arendsveen via Ter Aar verladen. Een ge combineerd voorstel heeft meer kans op slagen dan twee afzonderlijke. De heer Reynders merkt op, dat de Vee- ners daarvoor weinig weinig zullen gevoe len; z.i. gaat men dan nog liever per auto naar Leiden. De Kamer zal terzake het advies van de Veillngsvereeniging te Roelof ar ends veen inwinnen. Daarna waren de verkiezingen aan de orde. Ais algemeen voorzitter werd herko zen de heer D. ten Cate Brouwer, als on dervoorzitters, resp. voorzitters van de af- deelingen groot- en klein-bedrijf de hee ren N. Parlevliet Jr. en H. M. Simonis. Tot adviseerend, resp. plaatsvervangend adviseerend lid voor het Curatorium van het Economisch Technologisch Instituut in Zuid-Holland en Zeeland, werden benoemd de heeren H. M. Simopis en dr. v. Dorp. Verder werden gekozen: a. tot leden van de commissie voor ver voer, post en telegrafie de heeren C. G. J. Alkemade Sr., J. F. X Sanders, J. van der Steen, P. A. de Gooyer, P. A. Wernink Jr. en H. van Zonneveld (allen aftredend) en dr. B. L. Krantz; b. tot leden van de Commissie voor het Handelsregister, de heeren C, G. J. Alke made Sr., B. J. Dijkdrent, D. Raaphorst Sr. en J. v. d. Steen (allen aftredend) en Schoondergang en B. de Koning; c. tot leden van de Commissie voor het Verslag, de heeren D. ten Cate Brouwer, N. Parlevliet Jr.. H. M. Simonis, J. F. X. Sanders en dr. P. G. Knibbe (allen aftr.l; d. tot leden van de Commissie van de financiën de heeren D. ten Cate Brouwer, N. Parlevliet Jr., H. M. Simonis en dr. P. G. Knibbe (allen aftr.) en e. tot leden van de Commissie ingevolge art. 10 van de Wet otp het uitverkoopen en opruimen in het Winkelbedrijf de heeren H. M. Simonis en Jl v. d. Steen (beiden aftr.) en dr. B. L. Krantz, van den Hoek en B. de Koning. Op voorstel van het Bureau werd beslo ten de commissie voor Handelsbelangen en die voor het Handels- en Nijverheidson derwijs niet te continueeren. Tenslotte werd besloten een bijdrage van f. 100 te verleenen in het tekort der Leidsehe vee- en zuiveltentoonstelling 1935. Blijkens de toelichting door den voorzitter bedraagt dit tekort f. 2000. Bij de rondvraag zeide de heer W. M. van Appel bij geruchte te hebben verno men, dat het gemeentebestuur voorne mens zou zijn gemeentelijke verkoop plaatsen van goedkoope groenten op te richten. Dit gerucht heeft de Leidsehe Midden standscentrale en den Bond van Klein handelaren in groenten en fruit hier ter stede aanleiding gegeven een nader on derzoek in te stellen, waarbij bleek, dat dit voornemen inderdaad bestaat, i In gemeenschappelijk overleg is beslo ten zich tegen de uitvoering van dat plan te verzetten, waartoe spr. ook de hulp der Kamer inriep. In kringen van belanghebbenden wordt dr huidige toestand nog niet van dien aard geacht, dat ingrijpen van B. en W. in het zakenleven als noodzakelijk meet worden beschouwd. Mochten B. en W. onverhoopt toch over gaan tot. distributie, dan zouden belang hebbenden daaraan de volgende voor waarden verbinden: lo. er komen daarvoor alleen zooge naamde „doorgedraaide" groenten in aan merking. die op de veiling onverkoopbaar zijn gebleken; 2o. de distributie heeft uisluitend plaats met inschakeling van den gewonen han del, die voor haar bemoeiing een slechts zeer geringe vergoeding vraagt en 3o. de verkoop komt uitsluitend ten goede aan steuntrekkenden en daarmede gelijkge- stelden. De voorzitter zeide, dat het Bureau on kundig is van een dergelijk voornemen, maar terzake nadere inlichtingen zal in winnen. Nadat de heer Bergers nog zijn leedwe zen had uitgesproken over de z.i. ontij dige opmerkingen vanden heer v. Appel, ging de Kamer over. in huishoudelijke vergadering. KOE TE WATER. Hedenmorgen omstreeks halfnegen ge raakte nabij de Blauwpoortsbrug een koe in het Galgewater. Hoewel men de dren keling spoedig met een schuit had bereikt en haar kop boven water wist te houden, duurde het geruimen tiid voordat het koe beest goed en wel op den wal stond, aan gezien de schuit door den hevigen wind niet den wal kon bereiken, waar deze het laagst is en dus het meest geschikt om het dier op het droge te brengen. Nadat meerdere pogingen om te landen hadden gefaald, werd besloten de koe te .verha len" naar de Turfmarkt, waar de lan- dingsmogeliikheid grooter leek. Aldus ge schiedde en tot groot vermaak van hon derden schoolkinderen en evenveel oude ren. verbeterde het koebeest, nroestend en blazend het Nederlandsche record afstand- zwemmen voor runderen, passeerde de Blauwpoortsbrug. om luide toegeloeid door haar enthousiaste sportzusteren op de veemarkt aan de Beestenmarkt behouden noot aan wal te zetten. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het economisch docto raal examen indologie de heer S, Meyer (Den Haag). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: N.V. Fabriek van Suikerwerken v/h Gebroeders Pel, Morschweg 50/58, Leiden. Uittredend directeur H. Pel. Oegstgeest, dd. 1 Jan. 1936. DE WERKLOOSHEID. Bij don Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken, afd. Arbeidsbemiddeling stonden gisteren ais werkzoekenden inge schreven Bouwvakarbeiders: Baggerlieden 4. Be- tengers 37, Betonwerkers 79. Betonvlech- ters 39, Fundeeringwerkers 1. Glazenma kers 1, Glazenwasschers 8, Granietwerkers 14, Grondwerkers 119, Heiers 3, Metselaars 162, Opperlieden 129, Schilders 243, Sloo- pers 7. Steenbikkers 2. Steenhouwers 6, Straatmakers 4, Hulp-Straatmakers 14, Stucadoors, Witters 69, Timmerlieden 311, Uitvoerders 9, Voegers 24, Ongesch, Bouw- arb. 10. Totaal 1295. Fabrieksarbeiders: Bleekers 15, Lompen sorteerders 20, Vellenblooters 3, Zeepfa- briekarb. 5, Steenfabriekarb. 122, Onge schoolde fabr.arb. 83. Totaal 248. Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 109, Reizigers, colp. 41. Winkelbedienden 39, Incasseerders 11, Musici 8, Onderwijzers 10, Overheidspersoneel 12, Verplegers 1. Totaal 231. Hotel-Café-Pers.: Huispersoneel 12, Kell- ners 47, Koks 11. Totaal 70. Houtbewerkers: Beddemakers 2, Houtbe werkers 71, Kistenmakers 8, Kuipers 9, Lijstenmakers 4. Mandenmakers 2, Meubel makers 29, Meubelstoffeerders 20. Politcer- ders 2, Ongesch. arbeiders 29. Totaal 176. Kleermakers: Kleermakers 79, Kappers 4, Schoenmakers 8 Totaal 91. Land- en Tuinarb.: Bloemisten 45, Land arbeiders 28, Tuinlieden 31, Warmoeziers 13, Ongesch. Landarb. 9. Totaal 126. Metaalbewerkers: Bankwerkers 124, Blik- bewerkers 29, Burgersmeden 42, Crasseurs 1. Electriciens 50, Gasfitters 15, Gereed schapmakers 2, Instrumentmakers 7, Iso- leerders 5, Kernmakers 1, Kettingsmeden 32, Klinkers 14, Koperslagers 4, Lab. be dienden 1, Lasschers 10. Loodgieters 48, Machinisten 26, Metaalboorders 7, Metaal draaiers 15, Metaalschavers 2, Metaalslij pers 3. Monteurs 24. Pianostemmers 2. Polijsters 1. Ponsers 5. Rijtuigschilders 1, Rijwielherstellers 13. Scheepstimmerl. 11, Stokers 23. Tegenhouders 16, Verw. mon teurs 18. Voorslaa.nders 8, Voonvarmers 5, Vulcaniseurs 1. Vuurwerkers 9, Wagenma kers 4, IJzerwerkers 56, Zandvormers 5, Zilversmeden 2, Ongesöh. arb. 42. Totaal 684. Sigarenmakers: Sigarenmakers 11, Sig. sorteerders 3, Strippers 1. Totaal 15, Technici-Opzichters: Bedrijfsleiders 7, Technikers 11. Teekenaars 11. Werk meesters 16 Totaal 45. Textieiarbr iders: Hekelaars 6. Katoe - drukkers 29. Kluwers e.a li. Luikers 11, Plaatsnijders e.a. 26, Schrobbelaars 3, Spin ners 39, Snoeiers 3, Sterkers 3, Strijkers 13, Wevers 115: Wolbewerkers 36, Ongesch. textlelarb. 60. Totaal 355. Transportarbeiders: Chauffeurs 119, Em- RESIDENTIE - ORKEST. GastdirigentAntonino Votto. Solist: Nicolaï Orloff. Hoe rijk en verwarmd is men terugge keerd na 't concert van gisteravond Bekende, beminde werken, alsmede een Italiaansche noviteit, werden ons toever trouwd op gansch bijzondere en eigen wijze, waardoor wij héél intensief de waarde en de schoonheid ervan onder gingen. Met 't wondere en hevig geëmotioneerde 2de pianoconcert van Sergej Rachnaninoff deed Nicolaï Orloff ons een ware onder dompeling ondergaan in stroomen van breede, bezielde gevoelsbewogenheid, waar na wij onszelf verwonderd en gelouterd terugvonden bij 't laatste bruischende slot- accoord. Zóó machtig en extatisch wist Orloff Rachmaninoff's opus weer te geven, dat men de laaiende hartstochten, de tee- dere stilten en de zingende klanken- weelde, suggestief naar ziel en naar lichaam onderging. Reeds de geweldige inzet was een greep, een schok, die den hoorder niet meer los liet. Zeer onlangs karakteriseerden wij Orloff's pianistische en geestelijke talenten uitvoerig naar aanleiding van zijn op treden voor den Kunstkring, zoodat nader commentaar voor ditmaal overbodig is. Wéér heeft hij ons overrompeld, doch waar nog zooveel méér te vermelden is, past slechts een woord van warmen dank voor zijn gift van dézen keer. Wanneer een persoonlijkheid als Orloff met zulk een gloed en zulk een verinne- lijking zijn visie belicht, hoe zeldzaam moeilijk moet 't dan wel zijn voor den dirigent, om dezelfde taal mét hem te spreken. De gast, Antonino Votto, die voor Teerst in onze stad optrad sterke aandacht trok hij overigens reeds in andere steden van ons land ten vorigen jare als ..Maëstro direttatore" der Italiaansche opera wist dezen Rus volkomen te verstaan, daar ware „zieletaal" grens- en spraakverschil len overbrugt. Een volbloed musicus, deze Votto: men ziet 't aan zijn luchtig-plastlsche. zoo- véél-zeggende. soepele en karakteristieke gebaren, waarmee hij alles als zwevend en met opmerkelijk gemak beheerscht, zélfs aan zijn geestige, de musici ópwek- kende mimiek, bijv. bij Dukas. Wij zijn hier meerendeels gewend aan positief-germaansche, ietwat zware op vattingen en dirigeertechniek. Daarom was 't zoo interessant nu eens véél op gansch andere, specifiek Latijnsche ma nier belicht te zien. Dit verschil kenmerkte zich reeds bij den inzet van 't programma velen Wagnerkenners zal het bevreemd hebben een „Meistersinger" ouverture met zulk een vaart, losheid en pittige accenten te hooren. Wij laten in het midden of Wagner zélf 't met deze opvatting eens geweest zou zijn. maar in ieder geval was zij verrassend en boeiend. Votto's diri- geeren is ondanks een oogenschijnlijke nonchalance, doelbewust en van groote veelzijdigheid, zoodat ieder genre een aparte waarde krijgt. De pompeuse Wagner, de pathetische Rachmaninoff, de Iyrisch-poëtische Pizetti en de brillant-vernuftige Dukas: allen hadden zij een speciaal karakter. En als zeer bijzondere prestatie zij aan gestipt, dat het gansche programma on feilbaar zeker uit het hoofd gedirigeerd werd: een bewijs van Votto's verwonder lijke mnemo-techniek en uitmuntende concentratie. Wij zijn ons verslag niet begonnen met de noviteit: het 3-deelige „Concerto dell 'Estate" (Zomerconcert). in 1928 gecompo neerd door Illebrando Pizetti, belangrijk en veelbesproken vertegenwoordiger der hedendaagsche Italiaansche componisten- generatie, omdat dit work naar onze mee- ning toch zeker niet het hoogtepunt van dezen avond inhield. Voor óns gevoel beteekende het na Rach maninoff zélfs een teruggang, ondanks de vele en groote kwaliteiten, die deze lieflijk en aangenaam klinkende natuurimpres sies bevatten. Dit symphonische gedicht,, bestaande uit een morgen- en een nachtzang. als mede een „Gagliarda", is hoofdzakelijk ge baseerd op een Gregoriaansch ingesteld, zeer gematigd modernisme, 'tic vlooiend- hermon'sch. cenvcuöig-melodisch cn be- grijpelijk-contrapunctisch geschreven met, balleurs 4. Exp. knechten 19, Koetsiers 13. Loopknechten 48, Magazijnkn. 63. Schip pers 101, Spoor- en trampers. 16, Wakers 3, Transportarb. 64. Losse arb. 471. Totaal 921. Typografen: Boekbinders 37 Boekdruk kers 19, Fotografen 2, Hulp-vakarb. 2. Let terzetters 27. Steendrukkers 3 Totaa! 90. Voedingsarb.: Bakkers 87. Molenaars 1, Ovenisten 4. Slagers 58. Suikerwerkers 24, Wijnkooperskn. 6, Zoutzieders 3, Zuivelbe- reiders 4, Ongesch. voed.arb. 44. Totaal 231. Vrouwen: Appréteuses 3, Naaisters 15, Maasters 1, Winkeljuffr. 20, Kantoorper soneel 34. Apothekersass 1 Meesters i.d. R. 1. Onderwijzeressen 6. Boekbinsters 1 Kin- derverz. 2. Serveersters 2 Verpleegster- 11. Huisel. Diensten 157, Fabrieksarb 57. Totaal 311. Algemeen totaal 4889, 10 Januari 1935 4502, 11 Januari 1934 3535. Ben. 61 gedeelt. werkl. en 7 werkverschaf fing. BINNENLAND. De voornemens der regeering inzake ves- tigingseischen voor den middenstand* (Binnenland, 3e Blad). Auto te Gorinchem te water gereden; twee van de zeven inzittenden uit Slie- drecht verdronken. (Gemengd, 4e Blad),. De verduistering van f. 137.000 te Haar lem; tegen verdachte is 2l/s jaar gevange nisstraf geëischt met aftrek van 6 maan den voorarrest. (Rechtzaken, 3e Blad). De 7 e dam wedstrijd om het wereldkam pioenschap is remise geworden. (Sport, 3e Blad). De nieuwe verkeersweg naar Amsterdam; bouw van nog 6 viaducten. (Uit de Om streken, 2e Blad). Ernstige suikerdiefstal te Waddinxveen. (Rijnstreek, 4e Blad). Te Heerlerheide zijn twee broertjes door een auto gegrepen en gedood. (Laatste Beridhten, le Blad). BUITENLAND De Abessijnen in het Noorden in op- cpmarsch. (4 en le Blad). Weinig hoop meer ten aanzien van de Vlootconferentie. (Buitenland en Tel., le Blad). Nieuw incident aan de grens van sovjet- Rusland en Mandsjoekwo. (Buitenland, le Blad). Engeland door storm geteisterd. Slacht offers en groote schade. (Buitenl. Gemengd 4e Blad). De Engelsche mijnstaking v/eer voorloopig uitgesteld. (Buitenland, le Blad). Te Pendleton (Ver. Staten) is het raad huis in de lucht gevlogen. 4 dooden en 13 gewonden. (Tel., le Blad). Te Hollywood is overleden de bekende filmacteur John Gilbert. (Kunst, 4e Blad). Hitier ontvangt het corps diplom p^ue (Tel., le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BER1CH1EN, EERSTE BLAD. zachte, ongecompliceerde drieklanken, waarin het lyrisch element de hoofdscho tel vormt. Tal van bekoorlijke pastorale effecten clarinet en fluitsoli met in de climax sonore klokkenklanken duiken op in de kleurige, doorzichtige instrumen tatie, stemmen tot serene contemplatie. Groote vondsten of rijke verscheidenheid biedt het echter niet. Ook staat en valt 't met een minutieuse, etherisch afge stemde verzorging van de partituur. Waar dit echter zeer hoogelijk het geval was in de handen van den landsman van den componist en bij het nauwlettend volgen de orkest, die er de volle aandacht en liefde aan gaven, trok het geheel uiterst welluidend als een zomeridylle voorbij, die edoch geen diepe indrukken achterliet. De idylle werd onderbroken door de „Gaglar- da", een klassieke 13de eeuwsche dans met geprononceerde rhythmen, die het medita tieve karakter der andere deelen levendig aanvult en afwisselt. De ring wordt weer stemmingsvol ge sloten door reminicenties aan het eerste deel. waardoor het zeker geïnspireerd op gewelde geheel zich uiteindelijk oplost in de allesoverheerschende sfeer van rust en zoets mijmering. De kennismaking met dit gevoelige werk van Pizetti, die zich zeer subjectief weet te uiten, was toch de moeite waard, vooral omdat alle uitvoe renden tot zuivere eenheid samensmolten. Nog nooit echter hoorden wij Dukas' „L'apprenti Sorcier - op Goethe's ballade „Der Zauberlehrling" zóó raak en geestig. Men had 't gevoel, dat zoowel de tot enthousiasme prikkelende dirigent als het geconcentreerd spelende orkest met per soonlijke vreugde het werkje zoo beeldend mogelijk uitvoerden. Er zat een zoodanige vervaarlijke spanning in het geheel en in ieder solistisch-instrumentaal trekje, dat de vonken bij wijze van spreken de zaal inspatten, zoodat men glimlachend moest luisteren naar deze kostelijke „bluf", die zoo uiterst knap-technisch geconcioieerd is. Een ware storm van bijval ontketende zich hierna, evenals vooral na Rachmani noff, toen solist, dirigent, en orkest in het opgetogen applaus langdurig veree- nigd werden. De allerhartelijkst denkbare ovatie! Tenslotte blijve na de opsomming van al dit schoons, één sterk woord van af keuringHoe hindert het toch altijd, dat dn rinkelende frt,efoon als 'n schreeuw, juis'" on dr rr:-»<iïrr~ »r<oTn',nt'm. de -noj doorsnijdt. toehoorders kunnen arcicov volkom°n uit hun aandacht gerukt worden. Zoo was 't ook ditmaal weer tijdens eenige fluiste rende pianissimi van Orloff. die wreed verbroken werden. Is hieraan nu niets te doen?

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1