LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 9 Januari 1936 STUTTGART, DE TUIN- EN TUINBOUWSTAD. Aspirin LAND- EN TUINBOUW. KERK- EN SCH00LNIEUWS. VRAGENRUBRIEK. UIT DE OMSTREKEN. De verrukkelijke ligging van Stuttgart, maakt deze Zwabische hoofdstad tot een uitgesproken tuinbouwcentrum. In de lente, wanneer op de hellingen en bergen rondom Stuttgart de vruchtboomen bloeien en de geheele omgeving in één groote bloemenpracht herschapen is, spreekt dit wel het sterkst tot den vreemdeling. Wijn bergen en tuinen omzoomen als van ouds de stad, en als de getallen konden spre ken, dan zouden de 910 Nektar boom- en groentekweekerijen. gelegen in de onmid dellijke omgeving van Stuttgart het bewijs leveren dat de stad ook nu nog een tuin- bouwstad is- Hiervan kan men zich reeds in het hartje van Stuttgart overtuigen, bij het zien van de bloesems der prachtige kastanjeboomen op de slotplaats, of bij het bewonderen van de enorme rozenperken met hun donkere kleurenpracht in de ko ninklijke tuinen. In alle stadsdeelen vindt men keurigverzorgde gazons en de over heid vanStuttgart ziet er streng op toe dat noch van de heerlijke parken, die Stutt gart met Bad Cannstatt verbinden, noch van het schaduwrijke Rosensteinpark ook maar het minste wordt vernield. Aan den rand van het Rosensteinpark staat de on vergelijkelijke Wilhelma-oranjerie, waar in juist in de lente een bloemenschat valt te bewonderen, die duizenden bloemen liefhebbers tot zich trekt. Ook de villaberg is met zijn bloemenweelde en welverzorg de tuinen altijd weer een verkwikking voor de stadsmenschen. In Stuttgart is het ook nu nog een goed oud gebruik der bewo ners om zelf hun groente te kweeken. Op de hellingen der bergen in een z.g.n. „gütle", wij zouden zeggen volkstuintje, teelen zij hun kool, radijsjes en boonen. Wanneer men op een marktdag de karre tjes met tuinbouwproducten van de groen tehandelaren over de rails van de electrl- sche tram naar de groote markthal, tegen over het oude slot, ziet rijden, dan laat dit Idyllische beeld temidden van het mo derne stadsgedoe niet na, herinneringen aan primitieve tuinbouw in vroeger dagen voor den geest te roepen. De roep, welke van Stuttgart als bloemen- en tuinbouw- stad .uitgaat, is ten nauwste verbonden met den naam van Pfizer. Vooral de jaarlijk- sche herstbloemententoonstelling van deze firma, waarop prachtexemplaren dahlia's' rozen en gladiolen te bewonderen zijn. is yer buiten Würtembergerland bekend- Tenslotte vermelden we nog de voorbeel dige wijze waarop de stad Stuttgart haar stille begraafplaatsen verzorgt. Het tijdens den wereldoorlog in gebruik genomen „Waldfriedhof", neemt met zijn eenzame natuur en ruime grasvelden tusschen de hooge pijnboomen en beuken onder de Buitsche kerkhoven een aparte plaats in. Een oorlogsmonument, waardig aan het omringende bosch en de dooden die in zijn schaduw rusten, is hier opgericht. RECLAME. 6842 01'iti.TITIiHrilHTra Uïljlullend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ds. en oranjezakjes van 2 tabl. a to ets. DE BLOEMBOLLENSANEERING. UITKEERING VAN 85 PCT. DER MINIMUMPRIJZEN TWIJFELACHTIG. Mien schrijft aan de N.R.Crt.: In Den Haag zijn besprekingen gehouden over de mogelijkheid van uitkeering van 85 pet. der minimiumprijzen voor de in dit seiaoen overgeschoten bloembollen. Bij deze bespreking zijn cijfers overgelegd omtrent het totaal van het surplus over 1955, welke over het algemeen zeer teleur stellend zijn. Ondanks belangrijke teelt- inikrimping is het totaal van het surplus nog zeer groot, zoo groot zelfs, dat naar wij vernamen de kansen er voor de Woembollenkweeikers niet gunstig voorstaan wat de uitkeering der minimumprijzen be treft. Men zal nu eerst uitvoerig nagaan welk bedrag met deze uitkeering gemoeid zal zijn. Buitenstaanders zullen er zich ongetwij feld over verwonderen, dat ook over 1935 weder zulk een hoog surplus van bloem bollen is ontstaan, doch bij nadere be- sdhouwing is daarvoor een zeer aanwijs bare reden. Ondanks de belangrijke inkrimping van de beteelde oppervlakte n.l met 10.000 H.A. is het totaal van de overgeschoten bloembollen grooter dan andere jaren, het geen eenerzijds te wijten is aan den goeden oogst in 1935, die aan tulpen zelfs nog overvloediger was dan de oogst 1934, terwijl een andere en meer bedenkelijke oor zaak is. dat de vindingrijkheid van de Hol- landsche kweekers de Sierteeltcentrale in haar berekening parten gespeeld heeft. Per oppervlakte hebben de bloembollenkwee- !kers (belangrijk moeten beperken, doch nu ziet men het eigenaardige verschijnsel, dat de opbrengst per oppervlakte in bepaalde oentra enorm omhoog is gevoerd. Dit verschijnsel heeft natuurlijk ook de aandacht van de betrokken autoriteiten getrokken en verwacht ntag worden, dat op korten termijn maatregelen zullen worden getroffen om aan deze moeilijkheden tege moet te komen. Van de verschillende bloemlbollencentra worden uitvoerige op- brengstcijfers verzameld en aan de hand daarvan zal voor 1936 een regeling dienen te worden ontworpen, welke meer overeen komt met het doel der teeltbeperking. De cijfers van onzen bloembollenexport en de productie op de beperkte grondoppervlakte werpen een eigenaardig licht op de resul taten der saneering. Uit de exportcijfers van de laatste maan den blijkt wel dat de vraag is toegenomen, doch tevens dat in 1935 minder wend uit gevoerd. Dit moet voornamelijk toegeschre ven worden aan de contingenteerinzsbepa- lingen van Duitsohland, waardoor dit jaar sleohts circa 35 pet. van de in 1934 naar dat land geëxporteerde hoeveelheid kan worden uitgevoerd en aan het, door Dene marken toegestane contingent 1400.000 kg.) hetwelk 45 pet. bedraagt van dat in 1934. PREDIKBEURTEN VOOR HEDEN. LISSE. Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur. ds. A. Ponstein. Geref. Gem.: Nam. 7 uur, ds. H. Lig- tenberg. NED. HERV. KERK. Beroepen te Spijkenisse (toez.) J. Brons geest te Giessen-Oudekerk Te Nieuw- Amsterdam W. Volger O.I. pred. met ver lof hier te lande, GEREF. KERKEN. Beroepen te Heeg (voor den Miss.dienst on Keboemenl dr. J, v. d. Linden te Tzum. Te Sloten (Fr.) (als hulppred.) F, C. Everaars. cand. te Hilversum. o Ds. H. VISSER. Ds. H. Visser, de nestor van de Ned. Herv. predikanten te Zwolle, heeft tegen 1 April a.s. eervol emeritaat aangevraagd. Met hem verdwijnt een bekend figuur In de Ned. Herv. Kerk uit den actieven dienst. Hein Visser werd 10 Jan. 1870 te IJlst geboren en studeerde aan het gymnasium te Doetinchem en aan de 'Universiteit te Leiden. Daar werd Ds. Visser een leerling in den engeren zin des woords van zijn lateren schoonvader, wijlen Prof. Dr. J. H. Gunning. In 1894 werd Ds. Visser candidaat in Noord-Brabant om 24 Maart 1895 door zijn schoonvader te Idzegahulzen-Piaam te worden bevestigd in het predikambt dat hij aanvaardde sprekende over 2 Cor. 5 20 In 1901 vertrok Ds. Visser naar Workum. 7 Mei 1905 verbond hij zich aan de ge meente van Zwolle, waar zijn zwager, Dr. J. H. Gunning J. Hzn., nu emerituspredi kant te Amsterdam, hem bevestigde en waar Ds. Visser intrede deed ais opvolger van den bekenden predikant J. Vermeer Azn. In Workum was Ds. Visser lid van het classicaal bestuur van Sneek. alsook van de Gezondheidscommissie. In Zwolle beweegt Ds. Visser zich op onderscheiden gebied. Enkele jaren was hij secundus-lid van het Prov. kerkbestuur van Overijssel voor het examen der pro ponenten. Daar is hij ook gevangenispre dikant en lid van de Zwolsche afd. van het Genootschap tot Zedelijke verbetering van gevangenen. Verder is Ds. Visser voorzit ter der 7 Herv. scholen, mede-oprichter en eere-voorzitter der Chr. school in de buurt schappen Berkum en Wijthmen, voorzitter van de Herv. Kweekschool en leeraar Chr. religie aan die school. Ook is Ds. Visser regent van het Herv. Weeshuisidem van de classicale zen- dingsvereeniging, quaestor van de classi cale weduwenbeurs, voorzittèr van dé Prov. Commissie van het Ned. Bijbelgenootschap, eere-voorzitter van de Zwolsche afd. van den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel enz. Ook is Ds. Visser mede werker aan de Zwolsche Kerkbode. De kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Zwolle besloot het beroepingswerk in deze vac. onverwijld ter hand te nemen en de vac. te doen bezetten door een predikant, die evenals Ds. Visser tot de Confessioneele richting behoort. G. v. d. B. te L. Wanneer de wees zonder directe middelen is kan hij of zij inderdaad gratis in het Weeshuis a. d. Hooglandsche Kerkgracht worden opgeno men. Het verpleeggeld in 't Geref. Minne- huis in de Kaarsemakerstraat bedraagt f. 350 per jaar. Wanneer het Kerkelijk medelevende armen betreft (onverschillig van welke gezindheid, mits protestant!) kunnen zii worden opgenomen voor reke ning der diaconie. Om in het Oudelieden- huis aan de Heerengracht te worden op genomen. moet men dooplid of lidmaat der Ned. Herv. Gemeente zijn en minstens 65 jaar oud. Er wordt geen bepaalde inkoopsom ge vraagd. doch men moet alle Inkomsten (pensioen, ouderdomsrente e.d.) aan het Huis afstaan, waarvan men een klein zak geld krijgt. Ook zii. die geen middelen hebben, kunnen worden opgenomen en krijgen dan eveneens een klein zakgèld. Er wordt als dan getracht een bedrage van de kinderen te krijgen. Mevr. N. K. te L. Nat. Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercu- rius". secretaris H. van der Zeeuw. Rijns- burgerweg 65: Alg. Ned, Bond van Han dels- en Kantoorbedienden, secretaris H. Zunderman v. d. Spleghelstraat 38: Ned. R.K. Bond van Handels- Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië". secretaris A. M. J. A. Devilé, Resedastraat 16. C. A. de H„ te L. Het centraal bureau van aanneming van marinepersoneel, waarvan de heer J. P. Remijnse het hoofd is, is gevestigd Jan Pietersz. Ooenstraat 49, te 's-Gravenhage. A. J. v. d. L., te L. Dat adres mogen wij u niet geven. U kunt echter ons schrij ven, dan zullen wij uw schrijven door zenden. VERMINDERING VAN DE BIETENGARANTIE. Met 5 pCt. ten bate van de fabrieksaardappelen. Van bevoegde zijde wordt ons medege deeld, dat de minister van Landbouw en Visscherij heeft besloten een vermindering van de totale bietengarantie met 5 pCt. ten bate van de Veenkoloniale fabrieks aardappeltelers 1936 door te voeren, ten einde althans eenigszins tegemoet te ko men aan de zeer sterke beperking, welke ten aanzien van de teelt van fabrieks aardappelen noodig zal zijn. HAARLEMMERMEER. DE HAGELSCHADE IN HAARLEMMERMEER. Steunbijdrage voor de zwaarst getroffenen Met betrekking tot de groote schade, die door ongeveer 100 landbouwers in het Zuid- en Noordwestelijk deel van Haar lemmermeer door de geweldige hagelbui od den tweeden Pinksterdag in 1935 geleden werd en in verband met de door het ge meentebestuur in samenwerking met de besturen van de drie voornaamste centrale landbouworganisaties aangewende pogin gen om op de een of andere wijze gelde- lijken steun voor de zwaarst getroffenen te verkrijgen, werd ons thans medegedeeld dat de afwikkeling van deze belangrijke aangelegenheid nog niet geheel haar be slag heeft gekregen. Wat het resultaat zal ziin van de ter zake tot de Ministers van Financien en Landbouw en Visscherii gerichte en nog in behandeling zijnde verzoeken is nog niet bekend. Wel staat reeds vast dat de som welke langs dezen weg zal worden verkregen bij lange na niet voldoende zal zijn om als eenigszins behoorlijke schade vergoeding te kunnen dienen. Daarom werd het denkbeeld geopperd oto naast deze in het werk gestelde pogin gen ook een beroep te doen op de finan- tieele medewerking van alle landbouwers in Haarlemmermeer. Van velen ontving de burgemeester reeds belangrijke bedra gen varieerende van f. 100 tot f. 25. Het totaal-cijfer is echter nog niet groot ge noeg om te kunnen helpen zooals noo- dlg is. Brand. Te Hoofddorp ontstond brand in de groote auto-garage van de firma K. en v. N„ doordat een jongetje met lucifers had gespeeld. De vlammen deelden zich weldra mede aan eenige autobanden. Ook de zolder geraakte in brand. De be- woners en het personeel konden gelukkig direct krachtig ingrijpen en slaagden er met alle hun ten dienste staande middelen in het vuur meester te worden. Door dit flink optreden werd een groot onheil voorkomen. Dat helpt alvast! Van wege de autobusdienstonderneming van de firma Maarse en Kroon werd op het Marktplein te Hoofddorp een reserve bus gestationneerd. die door de reizigers als wachtgelegenheid in gebruik kan wor den genomen, in afwachting van het resultaat der door de directie voor den bouw van een wachtlokaal reeds gevoerde onderhandelingen. Die voorloopige maatregel helpt alvast met het oog op het gure jaargetijde! We kunnen er nog aan toevoegen dat met dezen uitgebreidenautobusdienst afge dacht nog van de qpheffine van de Haar- lemmermeerliinen een groote verbete ring voor alle qëélën van Haarlemmer- meer is tot stand'gébracht. Dat er een zeer groot gebruik-1 van gemaakt wordt, moge wel hieruit blijken, dat op de ver schillende. trajecten in Haarlemmermeer en omgeving op de beide Kerstdagen den daarop volgenden dag en den Nieuwjaars dag ongeveer 15000 reizigers werden ver voerd. In Hoofddorp en omgeving is door de daartoe bevoegde ambtenaren een controle op groote schaal gehouden op de naleving van de rïjwielbelastingwet. Dat men een goede vangst verwachtte, bleek wel uit de omstandigheid dat een gerequireerde groote vrachtauto aanwezig was om de inderdaad vele in'oesiaggenomen rijwielen op te laden van hen die de voor de be gane overtreding verschuldigde boete niet direct konden betalen. Er waren er bij. die wel een belastlngplaatie hadden aange schaft en zelfs bii zich hadden, doch dit niet op zichtbare wijze' aan hun fiets of jas bevestigd hadden. Overgeplaatstziin de spoorbeambten H. C. Hiizelendoorn van Nieuw Vennep naar Amsterdam en G. Goedhart van Lei- muiderdijk naar Soest. KATWIJK AAN ZEE. Een genoeglijk kinderfeest. De heer Nic. van Beelen, dir. van het groote kinderzangkoor „Katwijk" heeft zijn leerlingen een genoeglijk kinderfeest bereid in de Zaal voor Prot. Belangen. Na dat de heer van Beelen eerst een kort overzicht gegeven had van het 30-jarig bestaan van dit koor, trad op de heer Henri Nolles, hofartist uit Den Haag. Deze heeft de kinderen geruimen tijd prettig beziggehouden. Eerst gaf lui een poouen- kostvertooning van „slimme Hans". Ver volgens werden verscheidene goocheltoe ren vertoond, waarbij de verbazing dei- kinderen ten top steeg. Als laatste succes nummer amuseerde hij allen door buik spreken met zijn pop Jorisje. De otideten zoowel als de jongeren hebben zich koste lijk vermaakt en waren den heer v- Bedien dankbaar voor het genotene. De tijdelijke agent van politie G. Was senaar is benoemd tot agent van politie in den nachtdienst in de vacature D. van Egmond. Van gemeentewege wordt de Anna- straat aan weerszijden met jonge boompjes beplant. o LISSE. Jaarvergadering R.K. Vrouwenbond. De R.K. Vrouwenbond hield onder pre sidium van mevr. Vreeburg—Heemskerk dte 20e jaarvergadering. Pater Hildebrand hield een rede over het Retraite-werk. Spr. legde verband tusschen de retraite en de Katholieke actie. Door de retraite, aldus spr., daalt vrede in eigen ziel, die naar buiten uitstraalt en de Katholieke actie voedt. De vraag is, of er van dit krachtige middel genoegzaam gebruik wordt ge maakt. Spr. merkte op dat dc georgani seerde vrouwen te weinig in verband ter retraite gaan Gewezen werd op de gun stige werking, die van de retraite uitgaat. In de retraite ligt een wonderbaar vermo gen om den waren Godsvrede te beko men, Wanneer een beroep wordt gedaan tot medewerking tot het houden eener re traite,, geeft dan aan dien oproep gehoor, omdat ge daarmee steunt een Gode wel gevallig werk Een applaus volgde op deze boeiende rede- Spr. werd dank gebracht voor zijn rede; de hoop werd uitgesproken, dat velen zich voor een retraite zullen op- geven. Tot versterking der kas werd een verloting gehouden van mooie prijzen. Mooie uitvoering van „Looft den Heer". De Chr. Gem. Zangv. „Looft den Heer" gaf in gebouw „Rehoboth" haar 32e uit voering onder leiding van den dirigent den heer C. v. d. Keur Jr. uit Leiden. Het ge restaureerde gebouw voor uitvoeringen was mooi bezet. De eere-voorzitter, ds. G. Tichelaar, sprak een openingswoord, waarin hij zijn blijd schap uitsprak over het feit dat in een bangen en moeilijken tijd als wij doorle ven, „Looft, den Heer" toch nog haar uit voeringen kan blijven geven. Een woord van welkom werd toegeroepen aan de medewerkenden mej. Eline Hein- rica, Overveen, sopraan; mevr. Ch. Dek kerZeyimans van Emmichoven. Lisse, alt; de heeren Henk Borkent, Den Haag, tenor; K. Hulsbos, Lisse, bas; G. van der Mey Joh.z., Lisse, piano; en den heer A. v. d. Burg, Lisse, viool; begeleiding: den heer H. Hermans, Haarlem, piano; den heer T. Kranenburg, Lisse, orgel. Het koor opende en wel met een drietal nos. „Oogstlied" en „Gheestelic Liet", bei de van H. Hermans, De heer Hermans dirigeerde dit tweetal door hém gecompo neerde liederen. Het tweede nummer was door hem opgedragen aan den oud-eere voorzitter ds. G. v. Dijk. van Breda, die voornemens was dezen avond naar Lisse over te komen, doch wegens ziekte zeer tot zijn leedwezen niet aanwezig kon zijn. Het derde lied „Ellen" van Isr. J. Olman werd gedirigeerd door den directeur, den heer C. v. d. Keur Jr. Nu volgde een verdienstelijk weergege ven viool-solo van den heer A. van den Burg, een gedeelte uit „Eine Kleine Nacht- musik" van W. A. Mozart. Onze plaatsgenoot G. van der Mey Joh.z. trok groote aandacht met de „Sonate Pa- thétique" van L. van Beethoven. De aandacht werd nog meer gespannen toen mej. Eline Heinrica, sopraan, zich liet hooren in „Laudate Dominum" en „Alle luja", beide van W.A, Mozart. Déze twee uitnemend gezongen liederen vormden een goeden overgang naar de hoofdschotel van dezen concert-avond, n.l. „Die letzten Dinge", oratorium voor soli en koor. van F. Spohr. Dit oratorium, naar de woorden van de H. Schrift uit de Openbaringen van Johannes, werd op een waardige wijze door koor en medewerken den uitgevoerd, dank zij de bekwame lei ding van den heer Van der Keur. die zich dezen avond ook weer in zijn groote kwa liteiten als koor-dirigent deed kennen. Zoowel koor als dirigent zijn in den loop der jaren samengegroeid en verstaan elkaar uitnemend. Hiervan was de uitvoe ring van dit oratorium weer het bewijs. Wij prijzen „Looft den Heer" gelukkig met een dirigent als de heer Van der Keur. De fugatische koren leveren groote moeilijkheden op. Het werk was ..Looft den Heer" echter volkomen toevertrouwd, Prachtig was „Heilig. Heilig", en „Selig sind die Todten, die in dem Herrn sterben, von nun an in Ewigkeit". Het koor ont wikkelde een massale klank, vooral in de Fuga, welke van groote vastheid getuigde. Er bestond een gelukkig begrijpen tus schen de koorleden, den directeur en den pianist. Wat de solisten betreft heeft „Looft den Heer" weer succes mogen boeken. De sopraan en de tenor waren tot nog toe hier onbekenden, maar niet zoodra moch ten zij beluisterd worden, of zij konden zich wel als bemind beschouwen. Vooral de sopraan, mej. Eline Heinrica, uit Over veen, zong haar partijen zeer verdienste lijk. Zij beschikt over een heldere sopraan met zilveren klank. Niet minder waardeering spreken wij uit over de wijze, waarop mevr. Dekker— Zeyimans van Emmichoven de alt-partii en de heer K. Hulsbos de bas-partij heeft gezongen. Lisse kan met recht trotsch zijn op deze kranige solisten. Het warm ap plaus was door allen welverdiend. De be geleiding was bij de heeren Hermans (piano) cn Kranenburg (orgel) in ver trouwde handen. „Looft den Heer" heeft ons weer een mcoien avond bezorgd. Ds. Tichelaar sprak een dankwoord, waarna de Avondzang gezongen werd. o NOORDWIJK. Od den Hcerenwez. ter hoogte van de Beeklaan had een aanrijding plaats tusschen een personenauto en een auto bus van den dienst NoordwükDen Haag v.v. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De politie doet onderzoek. De oolitic heeft aangehouden W. H. P. die verdacht wordt van diefstal van een damestasch uit een woning. Door jongens, die elkaar met aard appelen gooiden werd ten nadeele van H. alhier een ruit ingegooid. De politie onder zoekt het geval. Dank zij de activiteit van eenige jonge dames die zich met den verkoop van postzegels en kaarten belasten kon het pi. comité voor de weldadigheidspostzegels ten bate van het misdeelde kind een batig saldo afdragen groot f. 235 tegen het vorig jaar ruim f.200. Een hartelijk woord van dank aan de jonge dames die tijd en moeite voor dit goede doel beschikbaar stelden, is zeer zeker op ziin plaats. o OEGSTGEEST. Welgeslaagde uitvoering ten bate der Gevers-Deutz-Kleuterschool. Een overvolle zaal van „Irene" getuigde van de groote belangstelling voor de eerste opvoering van het kinderzangspel „Lente bloemen" (tekst van C. M. van Hille- Gaerthé en muziek van Cath. van Rennes) en een oud-Hollandsch kluchtspel „De Bruiloft van Kloris en Roosje". Deze avond was georganiseerd ten bate van de Gevers-Deutz-Kleuterschool alhier. Onder de aanwezigen merkten wij op o.m. den burgemeester, den heer A. J. v. Gerre- vlnk, ds. Jac. Eringa en als vertegenwoor digers van het schoolbestuur de heeren ds. T. J, Jansen Schoonhoven, B. van Donke laar en H J. Eggink. Op verzoek opend» ds. Jansen Schoonhoven met een hartelijk welkom, waarna hij zijn vreugde uitsprak over de groote opkomst, waaruit hij mocht constateeren dat er ook op andere wijze belangstelling bestaat voor de Kleuter school Een tweede verheugend verschijnsel is, aldus spr. dat het aantal leerlingen van deze school nog steeds groeit, hetgeen te danken is aan de groote toewijding van 't hoofd der school, mej. A. Kenbeek, die met het overige personeel de haar opgelegde taak met liefde weet te volbrengen. Het volmaakte is hier nooit te bereiken, maar met kracht wordt gestreefd om te komen tot meerdere volmaking. Om dit doel te bereiken, zijn echter meerdere middelen ncodig, opdat zoo mo gelijk aan een en ander uitbreiding kan gegeven worden. Hiertoe is deze avond ge organiseerd. Van vele zijden is reeds groote medewerking ondervonden, waarvoor spr., mede namens het hoofd der school, har telijk dank bracht. Hierna ging ds. Jansen Schoonhoven voor in gebed. Het eerste gedeelte was bestemd voor de opvoering van het kinderzangspel „Lente bloemen" door oudlerlingen van de kleu terschool. Een groot aantal kinderen verleende hieraan medewerking. De leiding was in handen van mej. Jo Kortmann uit Leiden, terwijl de pianobegeleiding was opgedra gen aan mej. Nel Momberg. In dit keurig uitgevoerde zangspel tra den als hoofdpersonen op de Lentekoningin en Koning Winter terwijl als pages fun geerden Prins Zonneschijn en Fluitekind, allen omgeven door voorjaarsbloemen. Zon der een der anderen te kort te doen noe men wij de hoofdpersoon met. haar zeer verdienstelijk spel en zang. de Lentekonin gin, mej Lena van Zijp. Het daverend ap plaus na elk bedrijf was een welverdiende belooning, terwijl door het hoofd der schooi aan mej. Kortmann een bloemenhulde werd aangeboden, waarin mej. Nel Mom- berg voor haar keurige begeleiding werd betrokken. In de pauze werd een verloting gehouden van aangeboden kunst- en andere voor werpen. Was het eerste gedeelte reeds een groot succes, de opvoering van'het oud- Hollandsche kluchtspel „De Bruiloft van Kloris en Roosje" met zang en volksdansen, door een groep dames en heeren die zich voor dit doel spontaan hadden beschikbaar gesteld, heeft zeker de kroon op den avond gezet! Het vroolijke spel werd uit gevoerd voor het boerenhuis van Thomas- vaer en Pieternel, voorgesteld door mevr. Kloos-v. Staveren en ir. Huge, die beiden uitstekend de hoofdrollen hebben vervuld. Na een voorspel van het ver'oofde paar Krelis en Elsje (de heer Th. Perquin en mej. L. van Zijp) gaven Thomasvaer en Pieternel een keurig samengestelde parodie op het wel en wee van de Kleuterschool, waarvoor den samensteller! sier) 'n bijzon dere hulde toekomt. Hierna kwamen de bruiloftgasten, boe ren en boerinnen op om met zang en dans het feest te vieren van het bruidspaar Kloris en Roosje (de heer P. v. d Bijl en mej. Penseel), waarbij de met gebak en drank welvoorziene tafel van Thomasvaer en Pieternel alle eer werd aangedaan! De proloog werd afgewisseld met zang en velerlei prachtig uitgevoerde dansen. Het geheel getuigde van een ernstige voorbe reiding. waaraan allen zonder uitzonde ring zich geheel hebben gegeven. De piano begeleiding van mej. Riet Blok, heeft tot het succes zeker veel bijgedragen! Haar werd een wel verdiende bloemenhulde aan geboden. De heer Eggink bracht hartelijk dank aan allen die aan het welslagen van dezen avond hebben medegewerkt, inzonderheid aan mej. Jo Kortmann. Spr. herinnerde voorts aan de 2e opvoering volgende week, waarvoor de belangstelling, gezien het suc ces van dezen avond, zeker niet minder zal zijn. Wij vermelden nog, dat de grimeering uit stekend was verzorgd door den heer Thoo- len (Leiden)de pauzes werden aangevuld door eenige leden van „Musica" uit Leiden, die zich welwillend daarvoor beschikbaar hadden gesteld. o RIJNSBURG. Door het pi. Crisiscomité is besloten dat voortaan weer wekelijks bij de inge zetenen gecollecteerd zal worden. Alhier is een vierde Ger. Jongelings- vereeniging opgericht, welke de naam draagt van „ds. J. E. Vonkenberg". De heer D. A. Jansen, vroeger onder wijzer aan de Kon- Wilhelminaschool al hier, is benoemd tot onderwijzer aan de Mulo-school op den Klokkenberg te Nij megen. o SASSENHEIM. Jaarver-. R.K. Bouwvakarbeidersbond. De afd. Sassenheim van den R.K. Bouw vakarbeidersbond hield haar jaarvergade ring in het K.S.A.-gebouw- In zijn nieuw- jaarswensch betreurde de voorz., de heer J. C. Schrama, dat dit onder omstandig heden moest geschieden die nog slechter zijn dan het vorig jaar. Uit het jaarver slag bleek, dat het ledental constant bleef en nog 40 bedraagt. De uitkeeringsduur bij werkloosheid werd van 50 teruggebracht op 40. De aftr. bestuursleden, de heeren J. C. Schrama en J Hoogervorst werden met alg. st. herko zen; tot secretaris werd gekozen de heer B. C. Jonkman. Na een geanimeerde rond vraag, werd de vergadering gesloten. o VEUR-LEIDSCHENDAM. Aanrijding. Aan den Westvlietweg heeft een aan rijding plaats gehad tusschen een vracht auto van den botererossier B. en Zn. te Zoetermeer bestuurd door den chauffeur In 't V. en de wielrijder v, d. M. wonende aan den Polderweg alhier. Het ongeval ontstond doordat de chauf feur te weinig uithaalde, v. d. M. werd tegen de straat geworüen en bekwam een ernstige hoofdwonde terwijl het rijwiel beschadigd werd. Het aantal werkloozen is ook hier ter Dlaatse nog steeds stijgende en bedraagt voor Stompwijk 162 en voor Veur 165 to- taal 327 of een stijging van 53 personen. B—S

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 7