Succes voor de Abessijnen. 76sïe Jaargane DONDERDAG 9 JANUARI 1936 No. 23248 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. Volgens berichten uit Addis Abeba heeft het Noordelijke-leger geheel Tembien heroverd op de Italianen- De voorhoede rukt thans verder op in de richting van Adoea, In de provincie Godjam is verzet tegen het gezag van den Negus vernietigd. In het Zuiden zou Ras Desta in drie colonnes in opmarsch zijn. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD li11-. PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven j 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen, gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.I pr Oit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. DE 122ste VERJAARDAG VAN 4 R.I. Feestelijke marsch door de stad. Ter gelegenheid van den 122sten verjaar dag van het 4de regiment infanterie alhier wapperde hedenmorgen van de Morsch- poortkazerne de vlag. Om klokslag 10 uur vertrok het regiment uit de kazerne om onder commando van den kapitein C. J. A. van de Putte een marsch door de stad te maken, waarbij de Koninklijke Militaire Kapel onder leiding van kapitein L. Wal- ther Boer de troep begeleidde en vroolijke marschmuziek ten gehoore bracht. Op den Morschweg voor het garnizoens bureau werd gedefileerd voor den wild. ka pitein-adjudant J. G. Arentz, als plaats vervanger van den garnizoens- en regi mentscommandant, overste A. W. F. Koningsfeld. Overal langs haar route trok de troep groote belangstelling, terwijl velen ook, aangelokt door de prettige marsch muziek, zich bij den stoet aansloten. Hedenmiddag werd in het Luxor-theater voor de officieren en onderofficieren met hun echtgenooten en voor de korporaals en soldaten een bioscoopvoorstelling gege ven, waarin het gewone avondprogramma werd vertoond. In de pauze boden de officieren den manschappen een consumptie aan. VOORDRACHT OVER WEST-INDIË. Gistermiddag hield de commandant van het Leger des Heils alhier, de heer Bu- walda, een voordracht voor de chr. geor ganiseerde werkioozen, over zijn reis naar en verblijf in West-Indië. Spr. schetste in een boeiende vertelling de zeden en ge woonten van de verscheidene stammen en de moeilijkheden, waarmede het zendings werk te kampen had, doch hij verhaalde ook van de wonderlijke redding, wanneer het b.v. ging om eigen lijfsbehoud. Ver schillende inheemsche werkstukken kon men in de pauze bezichtigen. De aanwezigen volgden met spanning de interessante lezing en toonden zich aan het einde zeer voldaan. Met belangstelling wordt thans de komende lichtbeelden- avond tegemoet gezien. LEIDSCHE AQUARIUM-VEREENIGING „DE NATUUR IN HUIS". Bovengenoemde vereeniging, afd. van den Ned. Bond van Aquariumvereenigin- gen, hield gisteravond haar maandelijk- sche ledenvergadering. Te circa kwart over acht opende de voorzitter, de heer W. Zwart, de vergade ring met een woord van welkom. Na het uitbrengen van de verslagen van den se cretaris en penningmeester, welke onder dankzegging werden goedgekeurd, volgde de bestuursverkiezing. Hierna werd een groot gedeelte van den avond besteed aan een bespreking over de eerste der serie bondslezingen, welke te Utrecht wordt ge houden in het anatomisch laboratorium. Tevens werd uitvoerig de liefhebberij be sproken. Ten slotte zij vermeld, dat de pauze gevuld werd met een gratis visch- verloting. Te circa 11 uur sloot de voorzitter deze zeer geanimeerde vergadering met een opwekking tot de leden om terdege pro paganda te maken voor deze mooie sport en haar vereeniging. K.J.M.V. ST. PETER KANIS. Zwitserland en de Alpen. Met een causerie „Zwitserland en de Alpen" door den heer J. Christiaanse, opende de K.J.M.V. gisteravond haar pro gram 1936. De waarnemend voorzitter, de heer Jansen, opende de vergadering met den groet der Katholieke Jongeren en heette allen welkom, in het bijzonder den moderator, kapelaan W. Hessing en den heer J. Christiaanse. Het woord was daarna aan den spreker, die ons in gedachten mee nam naar Zwitserland, het land van de hergen met hun wit besneeuwde toppen, van de meren, passen en ruischende water vallen. De lezing werd opgeluisterd door een serie fraaie lichtbeelden, die dikwijls zeldzaam mooie natuurtafereelen te zien gaven. Hierna liet de spreker nog eenige lichtbeelden zien van Zwitserland, zooals hij het nog niet kende, n.l. in den winter. De heer Jansen dankte den heer Chris tiaanse voor zijn interessante en uiterst leerzame lezing en sprak de hoop uit den heer Chr. binnenkort in zijn lustrumlezing te mogen hooren; het is n.l. reeds de ne gende maal dat de heer Chr. voor de K.J.M.V. een lezing houdt. De waarnemend voorzitter deed vervolgens eenige mede- deelingen omtrent de lustrumviering, het welk met een triduum door kapelaan W. Hessing op 28 Januari zal worden geopend. Hierna werd de vergadering op de gebrui kelijke wijze gesloten. O EEN DUBBELE MAANSVERDUISTERING. Een dicht wolkendek belette waarneming. Tevergeefs hebben astronomen en lee- ken gisteravond het uitspansel afgetuurd om een glimp op te vangen van de aan gekondigde totale maansverduistering. De verduistering was inderdaad vol komen: een grauw en ondoordringbaar wolkendek verhinderde iedere waarneming van het betrekkelijk zeldzame natuur verschijnsel, dat zich voltrok zonder dat het menschelijk oog althans in ons land het vermocht te aanschouwen. DE AUTOMATISCHE PILOOT IN VLIEGTUIGEN. Lezing van den heer W. M. Brandt. De heer W. M. Brandt hield gisteravond voor de Vereeniging van Oud-leerlingen der Ambachtsschool alhier een lezing over bovengenoemd onderwerp. De heer H. Mulder opende den avond en heette de talrijke aanwezigen hartelijk welkom. Hierna deed hij enkele huishoudelijke me- dedeelingen o.a. dat er op 31 Januari een excursie zal worden gehouden naar de N.V. Vereenigde Touwfabreken en dat er binnenkort door den Bond een maandblad zal worden uitgegeven. De heer Brandt maakte daarna een aanvang met zijn lezing. Spr. schetste al lereerst wat een vliegtuig is. hoe de vleu gels zijn geplaatst aan den neus van het vliegtuig, wat de werkzaamheden zijn van de ailerons enz. Met behulp van een gy roscoop liet spr. zien wat de piloot waar neemt, wanneer hij naar links of naar rechts moet vliegen om den koers te handhaven. Met lichtbeelden toonde spr. aan wat eigenlijk een automatische piloot is. Onder aandachtige stilte werd deze lezing aangehoord. Aan het einde van zijn causerie werd den heer W. M. Brandt door den voorzitter namens alle leden, die deze lezing zeer op prijs hadden gesteld, harte lijk dank gebracht. o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Gebroeders Fisser (Beperkende Bepalin gen). Janvossensteeg 73. Leiden. Groot handel in eieren Vennooten: F. J. W. Fis ser en J. H. C. Fisser. Leiden. Opheffing: „Jacob van Maerlant", Heerengracht 94, Leiden. Sigarenhandel. C1IR COMITÉ VOOR WERKLOOZENZORG Een in de Ned. Herv. Kerk gehouden schaalcollecte ten bate van den arbeid van liet Chr. Comité voor Werkloozenzorg heeft opgebracht de som van f. 33977. Het co mité dankt hen kerkeraad der Ned. Herv. Gem. voor de gelegenheid om deze collecte te houden en zegt voorts dank aan allen, die het mogelijk maakten dat aan 450 werkioozen een royale Kerstgave kon wor den uitgereikt. Onze stadgenoot, de heer J. W. H. Rotteveel, leerling van den heer G. Tee- kens te 's-Gravenhage, slaagde aldaar voor het Mercurius-examen Boekhouden. Geslaagd voor het examen Boekhou den en Handelsrekenen, diploma Reke ning-Courant Boekhouden. afgenomen door het „Instituut Mercurius" te A'dam de heer W. A. Jurgens, alhier, leerling van Octavia Parmentier, alhier. De namen van de beide Maandag j.l geïnstalleerde onderwijzeressen aan de Prinses Julianaschool, zijn niet zooals wij schreven Baxhoven en Mulder doch T. Brakhoven en B. Muller. Naar wij vernemen is nog geen aan vang gemaakt met het sloopen van een gedeelte van het pand Maarsmanssteeg 12, doch hebben de werkzaamheden zich be paald tot eenige voorbereidende maatre gelen. welke heden zijn uitgevoerd- De Leidsche afdeeling van de Ned. Reisvereeniging organiseert a.s. Maandag ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan een cabaretavond, waaraan verscheidene bekende figuren uit de wereld der Klein kunst zullen medewerken, o.a. het duo Speenhof Jr. Onze vroegere stadgenoot, cle heer J. F. Ouwerkerk, thans woonachtig in Den Helder, slaagde voor het diploma Boek houden van de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen. DE ALGEMEENE TOESTAND. Impasse ter Vlootconfercntie. De besprekingen ter vlootconferentie zijn gistermiddag in een ernstige impasse geraakt, als gevolg van de weigering van Japan, de Britsche, Fransche en Italiaan- sche plannen inzake de uitwisseling der gegevens betreffende eventueelen nieuw bouw van oorlogsschepn, te overwegen. Op dit punt staat Japan geheel alleen en de Britsche gedelegeerde Monsell, die het voorzitterschap waarneemt, heeft for meel kennis genomen van de bezwaren van Japan. De zitting van de vlootconferentie is tot morgen verdaagd. Intusschen zal men hebben te beslissen, of het, gezien de houding van Japan, nog zin heeft door te gaan met het voeren van besprekingen op kwalitatieve basis. Men vreest dat een ongunstige beslissinghieromtrent om zoo te zeggen het einde der conferentie zou be teekenen. De Japanners handhaven hun eisch, dat hun voorstel, inzake de maximum limiet der vlootsterkten, behandeld wordt vóór tot een bespreking van de andere voorstellen wordt overgegaan. Deze Japansche halsstarrigheid heeft de conferentie in een vrij hopelooze situatie gebracht. Vooral in kringen der Britsche en Amerikaansche delegaties toonde men zich zeer ontmoedigd. Indien op de volgende zitting niet be sloten wordt, aan den Japanschen eisch gevolg te geven, zal de Japansche delega tie, naar verwacht wordt, te Tokio vragen, of het nog zin heeft, aan de vlootbespre- kingen langer deel te nemen. DUITSCHLAND. Duitschland uit het Permanente Hof Deviezen-vonnissen. Naar verluidt, zal Duitschland geen can- didaat stellen voor de opvolging van Schucking, den Duitschen rechter in het Permanente Hof van Internationale Jus titie te Den Haag. Duitschland, dat zich uit den Volkenbond heeft teruggetrokken, heeft iedere relatie met de daarmede ver bonden internationale organisaties willen verbreken. Zooals men weet. moet de Volkenbond de candidaten. die de verschillende landen stellen voor de functie van rechter in het Haagsche Hof, goedkeuren. In het deviezen-proces tegen den ka tholieken geestelijke Schrank c.s. te Kampten is vonnis gewezen- Pastoor Schrank is veroordeeld tot 21/s,jaar gevan genisstraf. 20.000 R.M. boete en schade vergoeding tot een bedrag van 28.750 RM Leekenbroeder Mehrle is veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf en 5000 R.M. boete, terwijl de derde beklaagde. Zuern uit Lindenberg, 6 weken gevangenisstraf en 2000 RM. boete bekwam. SPANJE. De linkerzijde en de Cortes-verkiezingen. De leiders van de partijen der Linker zijde hebben den minister-president een nota overhandigd, waarin zij een uiteen zetting geven van de voorwaarden, waar onder zij bereid zijn aan de a.s- verkiezin gen voor de Cortes deel te nemen. Deze voorwaarden behelzen o.m. samenstelling der gemeenteraden op dezelfde wijze als in 1931 op den dag, dat de monarchie ten val is gebracht, het geval is geweest; ab solute neutraliteit der regeering tijdens de verkiezingen en een nauwkeurige inacht neming der grondwettelijke waarborgen. Gisternacht hebben communisten nabij Granada een kruithuis in de lucht doen vliegen. In een melksalon te Saragossa heeft de politie een geheim wapendepot en munitieopslagplaats ontdekt, waar meer dan 100 geladen zware bommen lagen FRANKRIJK. Herriot optimist! - Desbons blijft geschrapt. Herriot en echtgenoote zijn te Cannes gearriveerd om eenige dagen rust te nemen. In een vraaggesprek over den politleken toestand verklaarde Herriot: „Ik begrijp niet waarom de publieke opinie tot pessimisme geneigd is op een tijdstip, waarop wij toch geen reden heb ben de zaken duister in te zien. De finan- cieele toestand van Frankrijk is gunstig en de binnen- en buitenlandsche situatie geeft geen enkele reden tot ongerustheid. Ik hoop, dat men de feiten beschouwe zoo als zij zijn en dat men de openbare mee ning, die bezadigd optimisme noodig heeft, niet verwringt". Het Hof van cassatie te Parijs heeft na beraadslagingen, die twee dagen geduurd hebben, het beroep afgewezen dat de eer ste verdediger van de in verband met den moordaanslag te Marseille gearresteerden Oestasjis had aangeteekend tegen zijn schrapping van de lijst der advocaten. Desbons is daarmede definitief als advo caat uitgeschakeld. Men verwacht echter, dat Desbons pogingen in het werk zal stel len wederom onder de advocaten te wor den opgenomen. Over desbetreffende ver zoeken zal dan in een speciale zitting be slist worden. EGYPTE. Een arbeiderspartij gevormd. Het bestuur van het algemeen vakver - eenigingsverband heeft besloten een ..par lementair arbeidersfront" te vormen dat tot taak zal hebben de rechten deT arbei dersklasse door parlementaire actie te verdedigen. De nieuwe partij zal met geen enkele andere politieke groep in verbin ding staan. Evenwel zal ze steun verleenen aan het Eenheidsfront dat onlangs is ge vormd teneinde de buitenlandsche invloe den in Egypte in het bijzonder den invloed van Engeland te verminderen. VEREENIGDE STATEN. Een rede van Roosevelt - Het onderzoek naar den wapenhandel. Ter gelegenheid van Jacksonday heeft president Roosevelt het woord gevoerd aan een groot banket, waarbij talrijke partij leiders aanzaten. Hij zeide dat wie ook de candidaat der democraten mag zijn, het streven der partij altijd zal zijn gericht op het behouden eener werkelijke volks- regeering. Hij verklaarde verder tegen over dezelfde moeilijkheden te staan als Andrew Jackson en Thomas Jefferson eertijds hadden te overwinnen. Jackson zocht sociale gerechtigheid. Hij vocht voor de rechten van den mensch in de vele veldslagen, die hij had te leveren om het volk te beschermen tegen auto cratische of oligargische aanvallen. Roose velt deed tenslotte een beroep op de aan wezige democraten om de volksregeering te blijven verdedigen. Voorts zeide hij nog: Weest niet verwonderd dat ik geen commentaar lever op de beslissing van het Hoog Gerechtshof. Ik wil niets zeg gen, alvorens ik de kwestie grondig heb bestudeerd. Het onderzoek, dat de Senaatscommissie in zake de gebruiken in de wapenindustrie instelt, heeft aan het licht gebracht, dat de maatschappijen, waarbij I. P. Morgan en Co. waren geïnteresseerd den geallieer den vóór de Vereenigde Staten den oor log zijn ingegaan oorlogsmateriaal, voe dingsmiddelen en andere producten heb ben geleverd ter waarde van 363 millioen dollar. De bankiersfirma Morgan was inkoop agent voor in het geheel ongeveer 3 mil liard dollar. Bij het onderzoek is voorts gebleken, dat Morgan en Co. in een telegram aan het filiaal te Londen, op 14 Januari 1916, er op heeft aangedrongen de controle-rech ten te verwerven over de wapenfabriek Winchester Repeating Arms Cy„ welke in financieele moeilijkheden verkeefde. Deze rechten konden voor 16'/: millioen dollar worden verworven. De compagnon van Morgan, Lamont, herhaalde de door I. P. Morgan geuite bewering, dat „Duitsche handelingen en niet de internationale fi- nincieele belangen de Vereenigde Staten in den oorlog hebben doen gaan". De voorzitter der commissie, Nye, ver klaarde hierop: Voor wij probeeren to zeggen of duik- booten of industrie en handel ons in den oorlog hebben gesleept, zullen wij het feitenmateriaal bezien en dan zullen wij nagaan, wat ons in den oorlog betrok. Vice-admiraal Hepburn is tot opperbe velhebber der vloot van de Vereenigde Staten benoemd. Hij zal admiraal Reeves opvolgen begin Juni, na afloop der manoeuvres en na den terugkeer van de vloot uit Sapedro, BINNENLAND. Nieuwjaarsrede van den voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Riinland. (3e Blad). Uitbreiding van electrificatie van spoor lijnen wordt overwogen. (3e Blad). Nieuwe onderhandelingen over de col lectieve arbeidsovereenkomst in de bouw bedrijven. (Binnenland, 3e Blad). De bloembollensaneering; uitkeering van 85 pCt. der minimumprijzen twijfelachtig. (Land- en Tuinbouw, 2e Blad). De verduistering van f. 137.000 bij de spoorwegen te Haarlem; behandeling voor de rechtbank. (Ie Blad). BUITENLAND. De Abessijnen melden geheel Tembien te hebben heroverd. (3e en le Blad). Ook Duitsche Roode Kruis-hulp aan Abessynië. (3e Blad). De Vlootconferentie tengevolge van Ja pan's houding in een ernstige impasse. (Buitenland, le Blad). Herriot is optimistisch! (Buitenland, le Blad). Duitschland zal geen nieuwen rechter aanwijzen in het Permanente Hof van In ternationale Justitie. (Buitenland, le BI.). Een parlementaire arbeiderspartij in Egypte gevormd. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. ENGELAND. Het mijnconflict. De vertegenwoordigers der mijneigena ren en de leiders der mijnwerkersbonden hebben besprekingen gevoerd. De vertegenwoordigers der mijneigena ren legden den mijnwerkers een voorstel voor inzake een verhooging der salarissen, welke voor de diverse districten verschil lend zal zijn. Het executieve comité der mijnwerkers zal de voorstellen onderzoeken en waar schijnlijk heden zijn antwoord aan de mijneigenaren bekend maken. De door de mijneigenaren voorgestelde loonsverhooging varieert van zes pence tot een shilling terwijl de mijnwerkers een verhooging eischen van twee shillings per dag voor het geheele land. Men is dan ook van meening dat er zeer weinig kans bestaat op overeenstemming tusschen mijnwerkers en eigenaars. De indruk bestaat dat de mijnwerkers niet accoord zullen gaan met de voorstel len der werkgevers. De regeering handhaaft haar standpunt en zal geen subsidies verstrekken, noch een leening garandeeren. ESTLAND. Een referendum voor de grondwet. Het tijdstip voor de volksstemming in zake de vraag of de grondwet al of niet moet worden gewijzigd is vastgesteld op 23. 24 en 25 Februari a.s. UIT HET VERRE OOSTEN. Om Noord-China. De toestand in Noord-China is wederom ernstiger geworden tengevolge van het indienen bij generaal Soeng Tsje Joean, den voorzitter van den nieuwen politie- ken raad van Hopei en Tsjahar, van een aantal Japansche eischen. De Japanners eischen o.m., dat verontschuldigingen worden aangeboden in verband met recente incidenten, ontstaan door de arrestatie van vijf soldaten, die er van beschuldigd'werden een Japansche winkel te hebben geplunderd te Takoe. en het afzetten van verscheidene Chineesche ambtenaren en officieren, w.o. de troe pencommandant en chef van den veilig heidsdienst te Takoe. De Japansche consul-generaal heeft bovendien den eisch. ingediend, dat een schadeloosstelling zal worden betaald en dat onmiddellijk een einde zal worden gemaakt aan het anti- Japansche drijven van de troepen van generaal Soeng Tsje Joean, terwijl waar borgen zullen moeten worden gegeven, dat herhalingen zich niet zuilen voordoen.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1