ELTAX 666 De Italiaansch-Abessynische oorlog. LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 9 Januari 1936 HET MOREEL DER TROEPEN FAILLISSEMENTEN. BURG. STAND VAN LEIDEN veelheid wederom belangrijk is terugge- loopen, n.l. 20 In hoofdzaak is dit aan het verder terug- loopen van den export naar Duitsohland toe te schrijven. De export naar andere landen handhaafde zich vrijwel op het zelfde peil. De gemiddelde exportprijs ligt ongeveer 10 hooger dan vorig jaar De voortdurende prijsdaling is daarmede dan tot staan gekomen. Groenten- en Conservcnindustrie. Deze industrie, behoorer.d tot een der meest belangrijke bedrijfstakken in ons district, ondergaat de gevolgen van de crisis in ernstige mate. Goede export markten zijn ineengeschrompeld en heb ben haar beteekenis voor het bedrijf ver loren. De exportcijfers spreken dan ook duide lijke taal. Bedroeg de uitvoer van vleesoh en worst in blik in 1931 nog f. 7.070.289—, deze daalde in 1936 (de eerste 11 maanden) tot op f. 2.455.000.De uitvoer van inge maakte groente in verpakking van minder dan 5 K.G., liep in die periode terug van f. 571.474.— tot f. 220.000 De binnen- lanidsche markt is niet minder ontwricht. De prijzen zijn tot een onmogelijk laag peil Ingezakt, Chemische industrie. In het afgeloopen Jaar konden de ver- koopprijzeti zich iets verbeteren, daardoor W3ren de resultaten iets gunstiger dan in het voorgaande jaar, ofschoon de moeilijk heden bij den uitvoer van dag tot dag grooter werden. Vruchtensap- en Jamiabrleken. In deze bedrijven ondervindt men zeer scherpe concurrentie van mindere kwali teiten De belangrijk mindere koopkracht en de enorme hoeveelheid versch fruit, inzonderheid druiven, die door gebrek aan uitvoermogelijkheid in eigen land gecon sumeerd werden, belemmerden den ver koop van bereide vruchtensappen De uitvoer van jam en marmelade daalde van f. 183.677.in 1931 tot slechts f. 53.000ln 1935 (over de eerste 11 maan den). De export ls langzamerhand van weinig beteekenis geworden. Suikerwerk-industrie. Ook voor deze bedrijven was de toestand buitengewoon ongunstig. Meel-fabricage. De kwaliteit van de verwerkte tarwe, zoowel van buitenlandsche als van bin- nenlandsche herkomst, was zeer goed. Voor zoover het buitenland betreft, werden de grondstoffen grootendeels betrokken uit Canada en Argentinië. Kleinere aanvoeren vonden ook plaats uit Rusland en Zweden. Groote prijsschommellngen vonden niet plaats. Toch bestond een neiging tot hoo- gere prijzen, welke nog werd geaccentueerd door een verhooging van de monopolie- heffing bij invoer, met ingang van 4 Sep tember. Tegen het einde van het verslag jaar deden zich factoren voor, welke op een verdere stijging wijzen. Mochten de omstandigheden zich niet belangrijk wijzigen, dan mag de verwach ting worden uitgesproken dat 1936 een ge deeltelijk herstel van de tarwe-prijzen met zich zal brengen. Op zichzelf behoeft dit echter niet te leiden tot een belangrijke verhooging der broodprijzen. Met de vast stelling van den prijs voor de Vita-tarwe en met de vaststelling van het. recht op buitenlandsche tarwe (thans f.2.per 100 kg.) beschikt de regeering te allen tijde over de middelen om prijsregelend op te treden. Distilleerderijen. De welig tierende smokkelhandel en de klandestiene fabricage doen den afzet van de distilleerderijen in het district der Kamer dalen. Edelmetaalwaren-fabrieken. In het afgeloopen jaar is de werkgele genheid in deze bedrijven eerder toe- dan afgenomen. Rotogravure-drukkerij. De bedrijvigheid in deze onderneming nam in het afgeloopen jaar eveneens eer der iets toe dan af. Het aantal en den omvang der opdrachten was iets grooter dan ln het voorgaande jaar. De loonstandaard bleef ongewijzigd. De devaluatie van den Belgischen franc werk te op den algemeenen gang nadeellg. Uitgeversbedrijf. De moeilijkheden, waaraan het Uitge versbedrijf het hoofd heeft te bieden, zijn vooral in de laatste Jaren niet geringer geworden. Leerlooierijen en Lederwaren- fabrieken. De vermindering van de koopkracht, de zuinigheid die algemeen betracht wordt, heeft de vraag naar lederwaren zeer on gunstig beïnvloed. Ofschoon de stijging van den lederprijs de verwachting wekte, dat de prijs van de gereede producten met 10 a 20» zou omhoog gaan, ls van eenige prijsverhoo- ging niets te merken geweest. Restaurant- en Pensionbedrjjf. De toestand ln dezen tak van nijver heid ls zeer ongunstig. De hooge lasten worden voor vele be drijven funest. Het aantal badgasten in Katwijk en Noordwijk was niet onbevredigend. In het voor- en naseizoen was de bezetting naar verhouding minder goed dan in 't hoofd- selzoen. wat de financleeie resultaten on gunstig beïnvloedde. Het aantal Duitsche gasten was merkbaar grooter dan ln het vorige seizoen. De verhuurprijzen voor villa's en kleine huizen hebben een daling ondergaan In verband o.a. met de reisbelasting is de verwachting voor 1936 Iets optimistischer gekleurd. Middenstand De nog steeds toenemende werkloosheid, de lagere loonen en de geleidelijke verar ming van meerdere groepen der bevolking, hebben hun ongunstigen invloed op den omzet duidelijk doen blijken. Terwijl de kosten van het middenstandsbedrijf vrij wel op het oude niveau bleven, gaf de groote vermindering van den omzet een sterken terugslag op de winst, zoodat de bestaansmogelijkheid van steeds meerde ren wordt bedreigd. De St. Nicolaas-omzetten zijn niet te gengevallen. Alles bijeengenomen moet 1935 als zeer ongunstig worden aangemerkt. Tuinbouw. De algemeene toestand ln de tuinbouw bedrijven is zeer ongunstig. Na een eenigszlns hoopvol begin met de nieuwe aardbeien werden alle illusies op een loonende exploitatie eiken tuinder al I spoedig ontnomen. Van de vroege glas-sla konden duizenden stuks de minimumprij zen niet opbrengen; ook de kas-splnazte gaf geen ioonenden prijs. De Conserven- fabrieken namen de veldspinazle af. zoo dat van dit product geen vernietiging plaats vond Veldsla daarentegen werd in groote kwantums vernietigd, evenals andere hoofdproducten in de gemeente Alkemade. zooals boonen en augurken. Ook de vroege veldbloemkool werd niet opgenomen. Grove kool en sprultkool brachten het laatst van het jaar tamelijk goede prijzen op. Teneinde den nood ln deze bedrijven eenigszlns te lenigen, heeft de Regeering steunmaatregelen getroffen, waardoor aan de producenten van augur ken in de gemeente Alkemade reeds een bedrag van f 65.000 is uitbetaald, terwijl voor de overige producten binnenkort een tweede ultkeering zal volgen. In 1935 be droeg de omzet van de Leldsche Veiling- vereeniging Lelden en Omstreken f. 672.943 en het vorige Jaar f734.772. De doorsnede- opbrengst van verschillende producten was belangrijk lager dan in 1934, een groote achteruitgang vertoonde het artikel drui ven; in 1934 nog 12.5 ct. per pond. brach ten deze thans slechts 9.1 ct. per pond op. Ook bloemkool, komkommers en tomaten bleven belangrijk onder den doorsnede- prijs van 1934. Kaashandel. Het afgeloopen jaar is voor den Kaas handel een zeer bewogen jaar geweest. De regeling, welke ontworpen was om de productie te beperken, bleek achteraf te ingewikkeld en kon niet worden uitge voerd. waardoor de Regeering productie beperking verschoof naar 1936. Het gevolg van deze wijziging is geweest dat de markt scherp inzakte. Door deze aanzienlijke prijsverlaging hebben de handelaren, die vrij groote voorraden opgeslagen hadden, aanmerke lijke verliezen geleden. In vakkringen hoopt men, omdat de behoefte in Duitsch- land zeer groot is, dat Duitschland in 1936 een belangrijk grooter contingent zal im- porteeren dan in het vorig jaar. Bloemisterij te Rijnsburg. Het ontbreken van een behoorlijk afzet gebied van de op de veiling aangebrachte bloemen ln het buitenland, was oorzaak dat ongeveer 70°/n ln het binnenland moest worden verkocht, waardoor geen loonende prijzen te bedingen waren. Het afgeloopen jaar was voor de bloe- mentrekkers bijzonder ongunstig. De omzet van de Veilingsvereenlging „Flora" te Rijnsburg over het boekjaar 1935. bedroeg f. 1.827.810, ruim f. 147.780 minder dan in 1934. Spoorwegvervoer. Aan de stations H.S.M. en S.S. te Lelden werden gedurende het jaar 1935 (tot en met eind November) aan ontvangen en verzonden goederen geboekt: Ontvangen goederen 8.213.610 K.G. Verzonden goederen 7.324.313 K.G. Dc-ze cijfers waren over dezelfde periode in 1934, resp. 6.327.540 en 6.751.490 K.G. Aan reizigersvervoer werd ontvangen een bedrag van f. 842.632.61. hetgeen dus f65.559.39 minder is dan in 1934, toen dit cijfer f 908192— bedroeg en f. 107.165. minder dan in 1933. Aan het station Alphen a. d. Rijn kwa men aan 1.212.824 kg goederen en wer den verzonden 1.441 195 kg., terwijl aan reizigersvervoer h bedrag groot f. 84.014 23- werd opgebracht. In 1934 bedroeg de ont vangst voor reizigersvervoer f. 80.050. zoodat hier een stijging ls van f. 4.964.23'/:. Deze toename van opbrengst voor reizi gersvervoer zal voor een gedeelte wel toe t« schrijven zijn aan de nieuwe lijn Alphen a d. RijnGouda, waarvan een vrij goed gebruik wordt gemaakt. Posterijen en Telefonie Door Leiden en de daaronder ressortee- rende kantoren werden in 1935 ontvangen uit interlocaal verkeer 4.244.799 brieven, hetgeen 149.708 stuks meer is dan over het voorgaande jaar, 1740.102 briefkaarten (.235.651 stuks minder dan ln het vorige jaar) en 7.964.450 stuks gedrukte stukken (vorige Jaar 8.009.911 stuks) Het aantal tegen nieuwsblad-tarief bij abonnement gefrankeerd verzonden exemplaren bedroeg 3.274.392 stuks. Het aantal ongefrankeerde of niet voldoende gefrankeerde ontvangen brieven bedroeg 17.121 stuks, of 2860 stuks méér dan in het vorig jaar. Het aantal in het Rijkstelefoonnet Lei den gevoerde locale gesprekken ln het tijd vak Januari t/m November 1935 bedraagt 3475.527 (vorig jaar in hetzelfde tijdvak 3.231 5571 Het aantal uitgaande inter local telefoongesprekken over genoemd noemd tijdvak bedraagt: 311.900 (ln het vorig jaar; 388.268). Markt- en Havendienst. De ontvangsten van de stad Leiden uit hoofde van havengeld, bruggeld, zijn over 1935 vrij beduidend minder geweest dan in voorgaande jaren. Werd over 1934 aan ha vengeld ontvangen een bedrag van f. 19.136 in het afgeloopen jaar bedroeg zulks f. 18.051Aan bruggeld werd het vorig Jaar ontvangen f. 7.617.in het afgeloo pen jaar slechts f. 6.836.Uit deze cij fers blijkt, dat de scheepvaart gedurende 1935 geringer is geweest dan in voorgaan de jaren. Naast de algemeene malaise is zulks zeker toe te schrijven aan het toe nemende vervoer per auto- De sterk teruggeloopen aanvoer op de vette varkensmarkt op Dinsdag was oor zaak, dat het weegloon verminderde. De aanvoer op de veemarkt verminderde met 600 varkens en biggen, 2200 lammeren en 2400 runderen. De regeeringsrunderen zijn in bovengenoemd getal niet begrepen. Tegenover dezen teruggang staat een grootere aanvoer van 6300 schapen en 1000 vette en nuchtere kalveren. De handel vas verre van gunstig. De prijzen der vette koeien waren te hoog in verhouding tot den melkprijs en tot het overige vee. Uit de noteering van het slachtvee, welke ge stadig terugliep van 34 cent tot 60 cent per kg., in Januari tot 2845 cent in ultimo De aanval op de Zweedsche ambulance. De lijst van slachtoffers van het bom bardement van de Zweedsche ambulance wordt steeds langer. Thans is een Abes- sijnsche ziekendrager, die in het zieken huis te Addis Abeba werd opgenomen, overleden. Een andere Abessijnsche ziekendrager, die eveneens te Addis Abeba wordt ver pleegd, heeft een en ander medegedeeld over den moed van de Zweedsche genees- heeren, die onder het bombardement foto's namen, vooral van dr. Hylander. Deze ziekendrager bevond zich bij dr. Hylander en gaf hem den raad een schuil plaats op te zoeken, maar Hylander wei gerde zulks, totdat er een bom viel, die hen belden verwondde. Dr. Svensson droeg de gewonden onder een boom en op dat moment werd Lund- strom zwaar gewond. De ziekendrager verklaart, evenals trou wens alle andere getuigen, dat de ambu lance tenminste drie kilometer van het kamp van Ras Desta was verwijderd. De Zweedsche regeering heeft tot dus verre, ln strijd met anders luidende be richten, nog geen stappen gedaan ln ver band met het bombardecren van de Zweed sche Roode Kruis Ambulance door Ita- liaansche vliegers. Naar „Aftenbladet" weet te melden, zou een desbetreffende beslissing van de Zweedsche regeering eerst genomen worden na het ontvangen van de daartoe noodlge bescheiden. Daar toe behoort o.a. ook het rapport van den Italiaanschen opperbevelhebber onder wiens ressort de vliegers hun actie ten uitvoer hebben gelegd. Intusschen is een dergelijk rapport tot op dit oogenblik ln Stockholm nog niet ontvangen Ook de leiding van het Zweedsche Roode Kruis wacht nog een uitvoeriger rapport over de aangerichte schade, teneinde daar naar te kunnen afmeten welk vervan gingsmateriaal gezonden moet worden en welke eventueele schadevergoeding moet worden geëischt. Volgens „Aftenbladet" zou een protest te Genève mogelijk zijn. De berichten over een verschijnen van den minister van buitenlandsche zaken. Sand ler in de zitting van den Volkenbondsraad op 20 Januari worden hier onjuist ge noemd. Naar verder gemeld wordt is de Zweed sche mlsslelelding voornemens door tus- schenkomst van het ministerie van bui tenlandsche zaken stappen te doen bij de Itallaansqhe autoriteiten om te komen tot een schadevergoeding voor de uit Ita- llaansch-Oost-Afrika uitgewezen missio narissen. Het zou gaan om een bedrag van 40.000 lire. het bedrag, dat de uitgewezen Zweden tengevolge van de Italiaansche valuta-maatregelen en andere moeilijk heden hebben verloren. Duitsche Roode Kruis-missie naar Abessynië. Naar vernomen wordt, ,is het Duitsche Roode Kruis voornemens, deel te nemen aan het internationale Roode Kruis-werk in Abessynië door het zenden van medici, medicijnen en sanitaire installaties. De onderhandelingen tusschen het Duit sche Roode Kruis en het internationaal comité te Genève worden nog voortgezet. Men merkt op, dat dit deelnemen na tuurlijk geenszins beteekent, dat men ln het conflict stelling neemt ten gunste van Abessynië. Van het front. De hevige regens, die zijn gevallen, hin deren niet alleen de Italianen, doch ook de Abessijnen. Deze laatsten kunnen tijde lijk hun Noordelijke legers niet dan met zeer groote moeilijkheden versterken. Opnieuw zijn de Abessijnsche en Ita liaansche lezingen over de operaties met elkander ln volkomen tegenspraak. Indien de bewering der Abessijnen, dat zij het geheele gebied van Tembien ten Oosten van Makallé hebben heroverd, juist is, beteekent dat, dat de Abessijnen RECLAME. 5508 November, ls gebleken dat de varekoeien aan het einde van het seizoen nog te duur zijn geweest. De noteering der vette scha pen was ongeveer gelijk aan het vorige jaar. De prijs der jonge lammeren was echter aanzienlijk lager, de handel in varkens geheel onbevredigend De aanvoer op de kaasmarkt was een weinig minder dan het vorige Jaar. De noteering voor Leidsche kaas was laag, voor Goudsche kaas varleerend. De aanvoer van boter steeg met circa 25"n doch de prijzen ga ven weinig bevrediging. Bevrachtingscommissic Het aantal tonnen bevracht door de Be vrachtingscommissie te Leiden, bedroeg in 1935: 33.148 ton tegen 52.095 ton in 1934. Na een uitvoerig overzicht te hebben ge geven van de werkzaamheden der Kamer, zeide spr., dat ln het Handelsregister in den loop van het jaar 1285 opgaven van wijzigingen werden Ingeschreven. Verleend werden 606 certificaten van oorsprong te gen 599 in 1934: er werden 165 handtee- keningen gelegaliseerd tegen 69 in het vorige jaar. 't Aantal faillissementen in 't district der Kamer bedroeg in het afge loopen jaar 107, tegen 103 in 1934. Aan het einde van zijn verslag bracht spr. dank aan zijn medewerkers en uitte zijn beste wenschen tot allen voor het juist begonnen jaar- Wij komen op het vervolg der vergade ring morgen terug. voor het eerst een der vele aanvallen, welke ten doel hebben Makallé te omsin gelen en de Italianen tot den terugtocht naar het Noorden te dwingen, tot een goed einde hebben gebracht. Volgens een telegram uit Eritrea hebben de Italianen Abessijnsche troepen, die tot de hoogvlakte bij Ambaar Adam waren doorgedrongen (20 K.M. ten Zuiden van Makallé) en die hadden geprobeerd er zich te nestelen door loopgraven aan te leggen, welke door een prikkeldraadversperring waren beschermd, op de vlucht gedreven. Vreezende, dat de Abessijnen op de berg toppen mitrailleursnesten zouden inrich ten en er eenige stukken geschut, waar over zij thans beschikken, zouden opstel len, waardoor zij de vooruitgeschoven Ita liaansche stellingen zouden bedreigen, heeft de commandant der Italiaansche troepen ln deze sector de artillerie bevel gegeven de Abessijnsche stellingen te be stoken. Italiaansche vliegtuigen hebben den artilleristen daarvoor aanwijzingen gegeven. Na een bombardement van verschei dene uren, waarbij de Abessijnsche loop graven werden vernietigd, hebben de Abes sijnen de bergen ln Zuidelijke richting verlaten. De Italiaansche luchtstrijdkrachten heb ben een groote activiteit ontplooid ln de andere sectoren van het front ln Tigré, aldus wordt aan deze berichten toege voegd. De correspondent van Reuter-AN.P. te Dessié meldt, dat order ls gegeven dat zeven Italiaansche officieren, die onlangs bij gevechten aan de rivier Takazzé krijgs gevangen zijn gemaakt en zijn overge bracht naar Dessle warme kleeding en Europeesch voedsel zullen ontvangen, voor zoover zulks althans mogelijk is. De hertog van Harrar. een zoon van den negus, heeft vandaag een bezoek gebracht aan deze Italiaansche officieren en hun beloofd, dat hun brieven naar hun fami lies zouden worden doorgezonden. (Copyright Reuter-A.N.P.) Andere geruchten melden, dat de leger groep van Ras Desta in het Zuiden tot den aanval ls overgegaan. De Abessynlërs zouden hier straalsgewijze in drie verschil lende colonnes oprukken, de eerste colon ne naar Jet, de tweede naar Lugh Fer- randt en de derde langs de grens van Kenya. Ras Desta zou deze aanvalstactiek heb ben gekozen, om zich te hoeden voor ver rassingen op zijn vleugels. Hij zou 60.000 man ter beschikking hebben. Italië roep res.-officieren onder de wapenen. De reserve-officieren van de lichting 1907, behoorende tot het corps van het luchtvaartcommissariaat, zijn onder de wapenen geroepen. Opstand in Godjam onderdrukt. In Godjam, een der provincies, waar de Italiaansche vliegers den laatsten tijd pamfletten uitwierpen, met aansporingen aan de bevolking, om het juk van het cen traal bewind van Addis Abeba van zich af te werpen, is het inderdaad tot een revolte gekomen. Naar echter verluidt, ls de rebellie reeds weer onderdrukt, dank zij de krachtige tussohenkomst van de inwoners der pro vincie zelf, die op deze wijze hun trouw aan den negus hebben getoond. Zij zouden aan dedzjas Asfaw, den aan voerder van de troepen, die uitgezonden waren, om den opstand te bedwingen, de drie hoofdaanstichters hebben uitgeleverd, t. w. dedzjas Gasahan, dedzjas Halloe een neef van ras Hailoe, en de zoon van dedzjas Wodadjo. De opstand was niet van beteekenis, doch had tot blnnenlandsche moeilijkheden kunnen lelden. Hij was niet van pro-Ita- liaanschen aard, doch een uiting van poli- tieken naijver tusschen enkele kleine stam hoofden, die gebruik maakten van den huldigen abnormalen toestand. In Abessynische kringen legt men er den nadruk op, dat het waarschijnlijk echec van den opstand toont, dat. de politieke eenheid des lands veel sterker is dan velen dachten. De verdediging des vader lands heeft deze eendracht bekrachtigd. Gisteren vloog weer een Itallaansch ver kenningsvliegtuig over de provincie Wailo in de richting van Godjam. Zes Italianen van Malta verbannen. De politie heeft huiszoekingen verricht bij een veertiental personen, grootendeels Italianen. Zes Italianen zullen morgen Malta moeten verlaten. Fransche vlootoefeningen. Tegen 20 dezer zal de Fransche vloot groote oefeningen houden in de Middel- landsche Zee. Men wil dat in zekere krin gen beschouwen als een aanwijzing van samengaan der Fransche en Engelsche vloten, doch officieel wordt dit beslist te gengesproken. Frankrijk en de sancties. Ministerpresident Laval, die na eenige dagen rust weer te Parijs is teruggekeerd, heeft heden een delegatie ontvangen van de organisatie van Fransche producenten en van den bond tot bevordering van eco nomisch verkeer. De delegatie wees op de gevolgen van de sancties tegen Italië voor den Franschen handel. De delegatie ver zocht de regeering voor het vlotmaken der handelssaldi ln Italië ten bedrage van 450 mlllloen francs een voorschot- en dlscon- teeringssysteem in te voeren gelijk aan dat voor de omstreden saldi van het clearings- verkeer. Bovendien uitte de delegatie het verlangen dat de banken en belasting autoriteiten bij vorderingen op Fransche ondernemingen, die getroffen zijn door de sancties tegen Italië, daarmede rekening zöuden willen houden. Ten slotte uitte de delegatie nog den wensch tot minder strenge toepassing van het verbod van aankoop van grondstoffen uit Italië voor de volgende voor Frankrijk belangrijke producten: hennep, zwevel. parfum-ingre diënten, e.d. Volgens de „Echo de Paris" zou Laval op dit laatste punt faciliteiten hebben toegezegd. Wat het ontdooien van de ln Italië vastgevroren Fransche credie- ten en de voorschotten aangaat heeft La- val echter zijn antwoord nog voorbehouden. DE MEENING VAN KRIJGS GEVANGENEN. (Van onzen correspondent Stuart Emenyl. DESSIE. Woensdagavond. Drie Italiaansche militairen, die tijdens de afgeloopen gevechten door de Abessij nen zijn krijgsgevangen gemaakt, zün van dag te Dessle aangekomen. Zi1 hadden geen zolen onder hun schoenen en hun uniformen, waren overal tot op den draad versleten en gescheurd Twee van hen. een werktuigkundige en een mitralllist. werden in een tank ge vangen genomen. De derde is een dokter, die aan het tankcorps was verbonden. De werktuigkundige zeide dat hij wenschte. dat de oorlog niet was begonnen. „Ik wou heelemaal niet vechten", zeide hij. „want ik moet mijn ouders, die op leeftijd zijn. onderhouden. Maar ik viel onder de dienstplichtwet. Het moreel der Italiaansche troepen is buitengewoon slecht". Hij sprak met ingehouden adem over den weergaloozen moed der Abessijnsche soldaten. „Zulke strUders hebben wil nog nimmer gezien", zeide hU. ..zU vielen ons tallooze malen aan, zwaaiden hun zwaarden, spe ren en bajonetten boven hun hoofd en lieten zich door ons mitrailleurvuur niet van de wijs brengen". „Verscheidenen van hen werden neer- gemaaid. De anderen stormden voor waarts. sprongen over loopgraven en sloten ten slotte onze troep in. waarop een handgemeen volgde". „Ik zat in een tank. die geen benzine meer had. WU werden Ingesloten en ons werd gevraagd ons over te geven. WU gaven het op". De behandeling der gevangenen. De gevangenen worden goed behandeld. De dertienjarige prins Makonnen heeft hun vandaag ter gelegenheid van het Koptische Kerstfeest geschenken gegeven in den vorm van kleeding, voedsel en sigaretten. TerwUl het moree] der Italiaansche troe pen steeds sneller daalt, ls de stemming onder de AbessUnsche troepen nog niet zoo goed als nu geweest. De Italianen hebben een poging aange wend om het gezag van den Negus te ondermltnen. Italiaansche vliegtuigen heb ben daartoe pamfletten uitgestrooid aan het NoordelUk front. De Abessijnen worden hierin opgewekt tegen de opgelegde belastingen op te staan en de zUde der Italianen te kiezen, om op deze wijze de voordeelen der Itali aansche beschaving deelachtig te worden. De keizer antwoordde hier spottend op, dat de Italiaansche beschaving bestaat uit het bombardeeren van Roode Kruls-hos- pltalen en het gassen der bewoners van Tigré. waar de inheemsche troepen op de gevaarlijke posten worden gebruikt. De Italiaanschee vliegers krijgen lang zamerhand respect voor de AbessUnsche scherpschutters ZU vlogen daarom od groote hoogte boven Debra Tabor, met het gevolg, dat hun bommen de stad volkomen misten en op den bergketen, ongeveer 300 meter verder neervielen. (Copyright News Chronlcle-AJ7J.). FAILLISSEMENTSSTATISTIEK OVER DE MAAND DECEMBER. Noord-Holland (excl. Amsterdam) 40, Amsterdam 73, Zuid-Holland (excl. den Haag en Rotterdam) 39, den Haag 25, Rot terdam 33, Utrecht 19, Gelderland 27, Noord-Brabant 20, Limburg 33, Zeeland 3, Friesland 11. Groningen 9. Drenthe 2, OverUssel 13. Totaal 347 faillissementen. Totaal vanaf 1 Januari 1935 4688 faillis sementen. Totaal zelfde tUdvak vorig jaar 4660 faillissementen. Volgens het weekblad „Handelsbelangen" werden gedurende de maand Decemloer bij de gezamenlUke Griffies in Nederland ge deponeerd 146 crediteurenlUsten met een totaal passief van f3.132.193.79'/! waarvan preferent f. 420.518.27Vt. Sedert 1 Januari 1935 werden gedeponeerd 2210 crediteu renlUsten met een totaal passief van f. 44.864.611.85 waarvan pref. f. 7.700.913.43. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 7 Jan. J. E. Meyer, Haarlemmermeer. GEBOREN: Jacobus Johannes, zoon van W. BeU en J. van MeUgaarden Hillegonda, dochter van T. J. van Vegten en M. J. Hofman Johanna, dochter van J. Vrolijk en M- M. v. d. Toorn Martinus Abraham, zoon van P. J. Brands en P. C. Hameteman Cornelia Catharina, dochter van A. Hoge- woning en A. Teljeur Esse, dochter van W. Mulder en J. M- Gunneweg. ONDERTROUWD. J. v. d. Laar, wedn-, 37 Jaar en C. Vrolijk, jd„ 32 jaar P. A. Cornet, Jm., 29 jaar en S, Nelsingh, Jd„ 27 jaar. GEHUWD: C. Brands, jm. en S. C. v. d. Tuin, jd. W. F. Jongeleen, jm. en S Louwrier, jd. H. G. Kossen, jm. en M. Vos, jd. W. van Oosten, jm. en H. Riebeek, jd- J. H. Seijn, jm. en J. J. v. d Zeeuw, jd. Th. J. J. Uljee, jm- en C. van Velzen, jd. Chr. VelthuUzen, jm. en W. Schotel, jd. J. van Velzen, wedn. en G. Nleuwenhuls, Jd. W- J. van Zuijlen, jm. en J. P. Jas- perse, jd. W. Buurman, jm. en H. B. J. Volbeda, jd. OVERLEDEN: G, Schelllnger—Bruyning, Vr.. 62 jaar G. de Jong, Dr., 8 mnd. M. J. v. Os, Dr., 5 mnd- 2—3

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 10