BENDER1 76ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 8 Januari 1936 Derde Blad No. 23247 BINNENLAND. De Arbitrage in het Architectenvak. FAILLISSEMENTEN. RECHTZAKEN. ^FlIN/T IN IETTEREN KERK- EN SCH00LNIEUWS. OP DEN VIER EN NEGENTIGSTEN GEDENKDAG DER TECHNISCHE HOOGESCHOOL. REDE VAN PROF. DIEHL TE DELFT. Hedenmiddag te drie uur werd in de aula van de Technische Hoogeschool te Delft ter gelegenheid van den 94sten gedenkdag de zer instelling een buitengewone vergade ring van den Senaat gehouden waarin de Rector Magnificus prof. ir. G. Diehl een rede uitsprak. Het onderwerp dat spreker zich had ge steld, was „Arbitrage", een rechtskundig onderwerp, dat in het bijzonder zou worden beschouwd in zooverre het is betrokken bij de uitoefening van het architectenvak. In drieërlei functie kan de architect bij arbitrage in het bouwbedrijf betrokken worden en wel: als directie, dit is vertrouwensman en vertegenwoordiger van den opdrachtgever als partij, tegenover den aannemer; als partij tegen den opdrachtgever; als arbiter. In het eerste geval speelt veelal de archi tect in het proces de rol van „de man die de klappen krijgt". Dikwijls zijn onduide lijkheden of onvolledigheden in het bestek, voor welks formuleering de architect ver antwoordelijk is, de oorzaak van geschillen. Voornamelijk wordt door den architect te veel vergeten, dat zelfs de eenvoudigste technische omschrij vingen in het bestek dienen te worden gesteld in het bewust zijn, dat ook een arbitraal beding zal wor den opgenomen, waarmede spr. wil zeggen met het oog op de kans van geschil, die omschrijvingen tot geen misvattingen aan leiding mogen geven en te goeder trouw niet in strijd met de bedoelingen van den ar chitect geïnterpreteerd moeten kunnen worden. Een andere in geschillen dikwijls aan den dag tredende tekortkoming is dat de architect de draagwijdte van zijn eigen bestekvoorschriften onderschat door niet te beseffen, dat deze veelal zijn eigen be moeiingen bij den bouw impliceeren. Even- Zoo komt het herhaaldelijk voor, dat be roep op de bepaling in het bestek, dat bestelde of te verrekenen posten om gel dig te zijn regelmatig in het dagboek of de weekstaten moeten zijn opgenomen, waardeloos wordt gemaakt door de om standigheid, dat de directie verzuimde dit dagboek tijdens den bouw aan te leggen of regelmatig bij te houden volgens voor schriften in het bestek gesteld. Wat in de bouwpractijk het meest aanleiding geeft tot arbitrage, is het geschilpunt wie van beide partijen, aanbesteder of aannemer aansprakelijk is voor te late oplevering van het werk. Hoewel de haast stereotiepe ver wijten hr deze gevallen lang niet altijd ge grond zijn, moet toch worden erkend dat zeer vele malen bij de behandeling der ge schillen blijkt, dat de architect niet vol doende doordrongen was van zijn verplich ting, om, meer speciaal bij het voorschrij ven van opleveringstermijnen, zijnerzijds alles in het werk te stellen om tijdige op levering mogelijk te maken. Ook kan het verkeerd zijn de aanbesteding of bestelling van technische installaties over den aanne mer te doen loopen, waaruit dikwijls ver traging ontstaat. Het geval dat de architect optreedt als partij tegenover zijn opdrachtgever, zal zich meestal slechts voordoen, indien par tijen zich tevoren door een arbitraal beding bij de overeenkomst tot arbitrage hadden verbonden. Ter vermijding van moeilijk heden heeft de B.N.A. een boekje samen gesteld, getiteld „Algemeene regelen be treffende de honoreering van een architect en de verdere rechtsverhouding tusschen opdrachtgever en architect". Deze alge meene regelen worden tegenwoordig veelal door de architecten als adhaeslecontract gebruikt, waarbij het aanbeveling verdient den opdrachtgever niet alleen het contract toe te zenden, doch ook op de voornaam ste bepalingen te wijzen, en wel zoo spoedig mogelijk. In de practijk is gebleken dat in een belangrijk percentage der gevallen het onweerlegbaar ter kennisbrengen van de bepalingen der A. R. als adhaesiecontract nog altijd onvoldoende plaats vindt. Tenslotte behandelt spr. het geval dat de architect zelf als arbiter optreedt, waar bij hij naast andere nuttige wenken de meening verdedigt dat in het algemeen een deskundige-niet-jurist een benoeming tot arbiter niet moet aanvaarden, indien hem geen rechtskundige bijstand ter beschik king staat. Evenwel is uiteindelijk de deug delijkheid van de arbitrage afhankelijk van de deskundigheid der arbiters en hun volstrekte onpartijdigheid. De georganiseerde arbitrage, waaronder te verstaan is, arbitrage, welke bij arbitraal beding ter berechting aan vaste scheids gerechten is voorbehouden, heeft zoowel ten aanzien van de deskundigheid als van de onpartijdigheid de beste waarborgen. Het ware te wenschen dat het systeem van benoeming van arbiters door partijen in den ban werd gedaan. De architect kan in deze richting met succes werkzaam zijn. VERLAGING VAN LOONEN EN SALARISSEN VAN AMSTERDAMSCH GEMEENTEPERSONEEL. In de Amsterdamsche raadsvergadering van 18 December werd een voorstel aan genomen om de gemotiveerde bezwaren van den Raad tegen de voorstellen van B. en W. Inzake de verlaging der loonen en salarissen van het gemeen teperson eel ter kennis te brengen van den minister van Binnen la ndsche Zaken. Aan die uitnoodiging hebben B. en W. bij schrijven van 30 December gevolg gege ven. Dit schrijven ging vergezeld van een uitvoerige memorie van toelichting. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft thans geantwoord, dat dit schrijven aan de Regeering geen aanleiding geeft haar standpunt terzake te herzien. DE POSTVLUCHTEN. Het K.L.M. vliegtuig „Nachtegaal" is Ihedenmorgeri te 8 uur van Schiphol, met 3 passagiers en post aan boord, naar Indië Vertrokken. Dr. H. J. LOVINK 70 JAAR. Dr: H. J. Lovink. Dr. H. J. Lovink, lid der Tweede Kamel en oud-burgemeester van Alphen hoopt Vrijdag a.s. zijn 70sten verjaardag te vie ren. De Jubilaris heeft zich echter door verblijf buitenlands aan alle huldebetoon op dien dag onttrokken. EERSTE OEFENING DIENST PLICHTIGEN. VERLENGING IN EENIGE GEVALLEN. Door de wijzigingen van den Dienst plichtwet, die 1 Januari 1936 in werking zijn getreden, heeft de duur van de eerste oefening voor enkele groepen van dienst plichtigen, verandering ondergaan. Zoo is deze duur voor de ziekenvedplegers en de ziekendragers gelijk gemaakt en vastge steld op 6 maanden; dientengevolge is de oefentijd voor de ziekenverplegers (voortaan ziekenverzorgersi met 5 maan den verkort en voor de ziekendragers met l/t maand verlengd. Verder is de oefentijd voor de onberede- nen, die tot onder-officier worden opge leid, o.a. met het oog op het capitulanten- stelsel, gelijk gemaakt met dien van de bereden onder-officier-aspiranten van de artillerie en gebracht van 9 op 12 maanden. Ook voor de zee-militie wordt de oefen tijd verlengd. Al zal vermoedelijk niet ten volle gebruik worden gemaakt van de daaromtrent geschapen bevoegdheid, toch zal voor het meerendeel van de dienst plichtigen der zeemilitie een verlenging van den oefentijd met 6 maanden intre den in verband met vermindering van het beroepspersoneel. Voor de lichting 1936 is reeds gebleken, dat hierbij met de wen schen van belanghebbenden omtrent den duur van den oefentijd rekening kan worden gehouden. Bij degenen, die vóór 1 Januari 1936 de eerste oefening hebben aangevangen, doch eerst na dezen datum met groot verlof zullen vertrekken, kan de vraag rijzen, of deze wijzigingen ook op hen van toepas sing zijn. Dit is niet het geval. Voor hen, die reeds vóór 1 Januari 1936 in werke- lijken dienst waren, blijft de duur van de eerste oefening ongewijzigd. Ook blijft deze duur ongewijzigd voor de dienst plichtigen van de zeemilitie, die behooren tot de lichting 1935 of een vroegere lich ting, doch de eerste oefening nog niet hebben aangevangen. Hetzelfde geldt voor de voorgeoefende onderofficieren-aspi ranten van de landmacht, die de eerste oefening in 1936 volbrengen met het laatste gedeelte van de eerste oefening van niet-voorgeoefenden, die reeds in 1935 opkwamen, doch voor wie de oefening in 1936 eindigt. Voor de overige dienstplich tigen van de landmacht, die eerst na 1 Januari 1936 voor eerste oefening opko men. geldt de nieuwe regeling, onver schillig tot welke lichting zij behooren. DE REISBELASTING. Men vreest oponthoud der doorgaande treinen aan de grens. Het gister verschenen nummer van „Spoor en Tramwegen" meldt: Het door de Nederlandsche Regeering aangekondigde ontwerp eener reisbelasting zal ten doel hebben een deel der Neder landsche plezierreizigers binnenslands te houden, en het andere deel 's lands midde len extra te doen versterken. Het ligt voor de hand, dat daarbij overwogen wordt, deze internationale reizigers meer te doen betalen, naarmate zij langer in het buitenland vertoeven, en daar dus meer kunnen uitgeven. Dit brengt echter mede, dat aan de Nederlandsche grens ieder rei ziger bij vertrek individueel moet behan deld worden. Dit geeft ongetwijfeld bij do treinen op de grensstations een zeer hin derlijke verlenging van oponthoud, en bovendien eene omslachtige en kostbare verrekening der inningskosten. Verdient het geen overweging, de kosten van het paspoort en van het bewijs van Nederlanderschap dadelijk bij eerste af gifte van deze documenten aan den reizi ger, met de uniforme belasting te verhoo- gen? Naar wij vernemen, werden in 1935 40.000 nieuwe paspoorten door de overheid uitgereikt (de dubbele paspoorten zijn daarbij dubbel geteld). Ieder paspoort geldt twee jaren; het kan echter viermaal verlengd worden. Worden alle paspoorten viermaal verlengd, dan is de totale loop tijd tien jaren, zoodat tegelijk 400.000 pas poorten in omloop zijn. Betaalt nu ieder houder vijf gulden per jaar, dan wordt jaarlijks twee millioen gulden Reisbelasting geïnd. Deze inning zal weinig kosten mede brengen. Zijn er tegelijk niet 400.000 doch slechts 250.000 paspoorten in omloop, dan moet de reisbelasting niet f. 5.doch f. 8 per persoon en per jaar bedragen. Daarnaast zou de prijs der bewijzen van Nederlanderschap met een gulden per jaar en per man kunnen worden verhoogd. En het hinderlijke extra oponthoud aan de grens, en wat daaraan vast zit, wordt aldus ten eenenmale vermeden. MINISTER SLINGENBERG TE EINDHOVEN. Gisteren heeft de minister van Sociale Zaken, minister M. Slingenberg een bezoek gebracht aan de Phllipsfabrieken te Eind hoven. De minister werd op het hoofdkantoor door dr. A. F. Philips ontvangen. Hierna werd in het laboratorium de fabricage der röntgenapparaten in oogenschouw geno men. In aansluiting hierop werd door dr. Burger een uitvoerig overzicht gegeven van de resultaten, bereikt met röntgenonder zoek bij de T.B.C.-bestrijding, hetgeen door den minister met bijzondere belangstelling gevolgd werd. Na een televisie-demonstratie te hebben bijgewoond en kennis te hebben genomen van het Fhilips-Miller-systeem voor ge luidsweergave, bracht men een bezoek aan verschillende woningcomplexen. Ten huize van dr. A. F. Philips werd het noenmaal gebruikt. BELANGRIJKE AANBESTEDING DER NEDERL. SPOORWEGEN. Gisteren vond te Utrecht in het Admini stratiegebouw III der Nederl. Spoorwegen voor rekening van het Rijk de aanbeste- ling plaats van bestek 1525 H.S.. waarvan de kosten geraamd zijn op f. 2.210.000, Het betreft het maken van een gedeelte ver hoogde baan voor den spoorweg van Am sterdam naar Utrecht, een verbreeding van dien hoofdspoorweg, een spoorwegdam voor de Ringbaan om Amsterdam tusschen den hoofdspoorweg bij Duivendrecht en de Muidervaart bij Diemen. een spoorwegdam ten noorden van de Ringbaan, een spoor wegdam ten zuiden van de Ringbaan tot verbinding van deze met den hoofdspoor weg en eenige bijkomende werken. De belangstelling voor deze aanbesteding was buitengewoon groot, aangezien de groote zaal waar deze plaats vond. reeds voor het uur van aanvang vol met belang stellenden en gegadigden was. Ingekomen waren 13 biljetten. Laagste inschrijver Maaty ..Cycloop" te Amsterdam voor f. 1.432.870. hoogste in schrijver fa. den Breejen-v. d. Bout te Berg en Dal voor f. 2.734.000. TERAARDEBESTELLING VAN WIJLEN DR. TH. E VRIJLINCK. Gistermiddag om half drie vond op de Begraafplaats der Ned. Herv. Gemeente te Wassenaar de teraardebestelling plaats van wijlen dr. Th. E. Vrijlinck, die de vo rige week op 81-jarigen leeftijd te Den Haag overleed. De overledene was oud-ge- neesheer-directeur van het Rijkskrankzin nigengesticht te Medemblik. Onder de aan wezigen merkten wij o.a. op jhr. W. E. v. d. Does de Bije uit Wassenaar, dr. J. C. Gie- ben, oud-gemeente-geneesheer te Medem blik, thans te Den Haag, luit.-generaal b. d. M. A. Elout te Den Haag, dr. P. v. Andel, arts te Den Haag, en den heer C. Boele vriend van den overledene uit Den Haag. Aan het graf werd niet gesproken. Een neef van den overledene, de heer J. P. v. d. Meulen uit Den Haag, dankte alle aan wezigen voor de betoonde belangstelling. Vele kransen dekten de kist. CONTINGENTEERINGEN. Bi] Kon. besluit is bepaald, dat gedu rende het tijdvak van 7 maanden, aan vangende 1 Januari 1936 en eindigende 31 Juli 1936, de invoer uit ieder land is ver boden van rubber slangstukken, naar sa menstelling en afmetingen geschikt voor de fabricage van rijwielbinnenbanden, zoo wel in afgepaste stukken als in fabricage- lengten, voor zoover deze meer bedraagt dan 100 ten honderd van het aantal strek kende meters, hetwelk in de eerste zeven maanden ran het jaar 1935 uit dat land is ingevoerd. RECHTERLIJKE MACHT. Bij Kon. Besluit zijn benoemd tot officier van Justitie bij de arr.-rechtbank: a. te Groningen mr. J. U. Polman, thans officier van Justitie bij de arr.-rechtbank te Dordrecht b. te Dordrecht mr. A. J. Kronenberg, thans substituut-officier van Justitie bij de arr.-rechtbank te Dordrecht; is benoemd tot kantonrechter te Haar lem mr. Th. F. Raedt, thans rechter in de rechtbank aldaar; is benoemd tot kan tonrechter-plaatsver vanger in het kanton Delft mr. C. Plet, notaris te Pijnacker. Door de arr.-rechtbank te 's-Gravenhage is ter vervulling van een vacature in haar college opgemaakt de volgende alphabe- tisohe lijst van aanbeveling: mr. W. F. G. Borgerhoff Mulder, rech- ter-plaatsvervanger in de arr.-rechtbank te 's-Gavenhage; mr. M. A. v. Rijn v. Alkemade. rechter in de arr.-rechtbank te Haarlem. mr. A. L. Vliegenthart, substituut-grif fier bij de arr.-rechtbank te 's-Gravenhage. RECLAME. 3842 De kachel brandil Alleen Uw plano is daarover 1 „ontstemd" Laat ons weerl een goede harmonie 1 zorgen. - Vraag eens on2e| stemtarieven. LEIDEN HOOGEWOERD W Uitgesproken: F. L. Rambonnet, te Wassenaar, Bronck- horstlaan 17. R.c. mr. H. van Wageningen, Cur. mr. F. M. Westerouen van Meeteren, Den Haag. J. W. Koning, landbouwer en veehouder, te Leiderdorp. R.c. mr. J. H. van Laer, cur. mr. H. Burgersdijk te Leiden. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. PUBLIEKE TELEFOONCEL. Het pleit voor den practischen zin en den geest van voortvarendheid van ons' Gemeentebestuur dat ook in onze stad aandacht is besteed aan het plaatsen van een publieke telefooncel. Deze is nu neer gezet op de brug a. d. Steenschuur. Nu er één cel over de brug is, mogen er meer volgen, en liefst aan afgelegen stadsge deelten. Wie, zooals inzender, woonachtig is in het Lage Morsch-kwartier, gevoelt niet dikwerf het gemis van het gemak. Er kunnen ook ernstige momenten zijn, spoed eischende gevallen, b.v. onmiddellijke hulp van een medicus, enz. eriz.; de Lage- Morschweg-kwartierbewoner moet dan de stad in en loopen naar de gewenschte adressen. Een cel plaatsen op een druk punt, gelijk thans, is naar onze bescheiden meening, niet van zóó groote noodzaak; bij voorkomende gevallen kan men in win kels of restaurant en café v/el even tele- foneeren, zoodat men óók 's avonds na 8 uur terecht kan. Dit is in ons kwartier, dat zoo langzamerhand tot een aardig dorpje is uitgegroeid, niet mogelijk. Nu we het maar eens openhartig hebben gezegd, willen we eindigen met de vraag: Zou er kans zijn? Als de cel komt, vlag gen we. Allemaal. Geachte Redactie, dank voor de op name. UW TROUWE ABONNÉ. VALSCHE MUNTERS STAAN TERECHT. Voor de rechtbank te Almelo stonden een viertal personen uit Enschedé terecht, wegens het aanmaken en uitgeven van valsche geldstukken en het ledigen van automaten met behulp van valsch geld. De hoofddader is de 22-jarige C. L., die val sche guldens, rijksdaalders en kwartjes heeft vervaardigd. De geldstukken zijn door de medeplichtigen B. LT. M. en B. L., een broer van den hoofddader in geheel Twente uitgegeven. De eisoh luidde tegen den hoofddader, die al vaker wegens diverse rijwieldiefstallen terecht heeft gestaan, een jaar gevangenisstraf, en tegen de medeplichtigen resp. 9, 6 en 2 maanden. KANTONGERECHT ALPHEN. Door het kantongerecht te Alphen wer den de navolgende verstekvonnissen ge wezen: wegens overtreding der alg. politie verordening der gemeente Bodegraven: J. de H. te Zwammerdam f2 subs. 1 wk. tuchtschoolstraf; Motor- en rij wiel wet- overtreding: A. O. E. F. v. G. te Arnhem f. 20 subs. 10 dg. met toewijzing civ. vorde ring ad f. 6 aan N. v. L. te Hazerswoude; J. B. H. D. te Arnhem f. 5 subs. 2 dg. met toew. civ. vordering ad f. 44.30 aan Th. J. K. te Bodegraven; L.A.F.U. te Gouda f.4 subs. 2 dg.; C. H. 2 x f. 2 subs. 1 dg.; Over treding der visscherijwet: J. B. den Haag f.3 subs. 2 dg.; met uitlevering hengel of f. 0.50 subs. 1 dg.; J. W. den Haag. idem; P. M. den Haag 2 x f. 3 subs. 2 dg.: v. v. hengel; J. M. de G. den Haag f. 3 subs. 2 dg. met uitl. der hengel of f. 1.50 of 1 dg.; E. Z. te Voorburg idem; J. M. F. de G. den Haag f. 4 subs. 2 dg. met uitlevering der hengel of f. 1.50 subs. 1 dg.: Overtre ding der iikwet J. v. D. te Bodegraven f. 6 subs. 3 dg. v. v. maat; J. P. te Benthuizen f. 1 subs. 1 dg. v. v. maat: Overtreding van het reglement van Politie van de Gouwe W, R. te Leiden en A. W. te Gouda beiden f. 3 subs. 2 dg.; Overtreding der algemeene politieverordening der gfemeente Boskoop P. H. te Boskoop f. 1.50 subs. 1 dg.: id. der gemeente Hazerswoude P. v M. te Hazers woude f.4 subs. 2 dg.: Overtr. art. 453 wetb. v. strafrecht H. A M. zonder be kende woon- of verblijfplaats hier te lande f.-7.50 subs. 3 dg.: Art. 435 wetb. v. straf recht J. M F. de G. den Haag f. 10 subs. 5 dg.: J. M. F. de G. den Haag idem; E. Z. te Voorburg, idem. Waar geen woon plaats vermeld wonen veroordeelden te Alphen aan den Rijn. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. De aanvoeren van kalf- en melkvee waren op de gebruiksvee-afdeelingen be gin dezer week in het algemeen weer iets grooter, de handel was weinig geanimeerd. Hierdoor komt tot uiting dat er was ge rekend op een afname door de Veehou derij Centrale: hieraan gaat men thans twijfelen en het vee dat om deze reden is opgehouden, wordt nu in de circulatie gebracht. Vooral nu blijkt dat in regee- ringskringen het practisch nut van af slachten van gebruiksvee in twijfel wordt getrokken. Indien er echter niet tot af name van gebruiksvee meer wordt over gegaan, dan staat het wel vast dat de prijzen dit voorjaar beduidend zullen da len, De veehandel zal dan nog een moei lijke periode meemaken, doch het komt ons voor dat de melkproductie beperking er door zal worden bevorderd. Immers de melkveehouders zullen bij een meer vrije gang van zaken zich zeer spoedig aanpassen, hetgeen we bij de varkenshouderij toch ook al kunnen waar nemen. Op de slachtvee-afdeelingen was even eens het aanbod begin dezer week vrij groot. Maandag te Rotterdam was er een.rede lijken handel en konden de prijzen flink gehandhaafd blijven; doch Dinsdag kon het ruime aanbod heel moeilijk worden geplaatst en gingen de prijzen terug. Ook te Groningen, Purmerend en Amsterdam liepen de slachtveeprijzen bij tragen han del iets terug. Het klein slachtvee daarentegen ging vlot van de hand. Vette kalveren gingen met 10 cent per K.G. levend gewicht om hoog. Nuchtere kalveren verbeterden de prijzen met gemiddeld 1.1 per stuk. Ook het wolvee was bevredigend te plaatsen.begon algemeen iets vastere prijzen. Vette varkens waren vrijwel over de ge- heele linie bij matige aanvoeren kalm prijshoudend, 1919'/i enkele 20 cent per pond levend gewicht. ANTONINO VOTTO. Gastdirigent van het Residentie-Orkest. Antonino Votto, die morgen het interes sante programma van het Residentie- Orkest zal leiden, is geboren te Piacenza nabij Milaan. Van huis uit was hij pianist en als zoodanig leerling van prof. Alles- sandro Longo van het Conservatorium te Napels. Tot den oorlog, dien hij heeft meegemaakt, was hij sohst, na den vrede speelde hij nog eenigen tijd in het publiek en werd in 1921 assistent bij het Italiaan- sche Operagezelschap, dat in het Colon- theater te Buenos Aires voorstellingen gaf. Het was de groote Spaansche zangeres Maria Barrientos. die hem ultnoodigde als dirigent haar tournée door Argentinië mee te maken, welke zij na het seizoen te Buenos Aires heeft ondernomen. Onmid dellijk daarna werd hij naar Milaan ge roepen, waar hij, eveneens als assistent aan de Scala, werd aangesteld. Hij had het voorrecht met Toscanini samen te werken. Op het einde van 1921 kwam hij aan de Scala, waar hij tot 1929 bleef. 24 December '23 debuteerde hij er als dirigent. Manon Lescaut, van Puccini, was de eerste opera die hij in de Scala leidde. Hij heeft er daarna nog tal van moderne werken geleid, zboals Salome van Strauss, Petrouchka van Strawinsky en een nieuw werk van Giordano. In het ge heel heeft hij ongeveer zestig keer in de Scala gedirigeerd. Nadat hij van Milaan afscheid nam, heeft hij nog in verschillende belangrijke Italiaansche steden, zooas Parma, Paler mo en Verona gedirigeerd. Bovendien heeft hij het eerste en het tweede muziek festival te Venetië geleid, n.l. symphonie- concerten. Hij gaf in vrijwel alle groote steden van Italië symphonie-concerten. Zoo heeft hij met Gieseking, Casals, Paderewsky en Horowitz te Milaan gemu siceerd. Bovendien dirigeerde hij ook in het Augusteo te Rome. Buiten Italië heeft hij te Barcelona, Praag, Nice en in Enge land Italiaansche Operavoorstellingen gegeven. Te Praag heeft hij bovendien verschil lende uitvoeringen geleid van het Cechisch Philharmonisch Orkest. AUGUST FALISE t De bekende beeldhouwer plotseling overleden. Op zestigjarigen leeftijd is te Wage ningen plotseling overleden de bekende beeldhouwer A. F. H. Falise, leeraar in de anatomie en boetseeren aan ie Middelbare Technische School te 's-Hertogenbosch. Hij werd opgeleid aan de Academie voor Beel dende Kunst te Amsterdam en is o.a. werkzaam geweest aan de Rijks H. B. S. te Wageningen en de Nijverheidsschool te 's-Hertogenbosch. Zijn voornaamste kunstwerken zijn het standbeeld van Hieronymus Bosch en van kardinaal Van Rossum te 's-Hertogenbosch en dat van mgr. Schaepman te Ootmar- sum. terwijl hij voorts tal van borstbeel den ontwierp voor bekende persoonlijk heden in den lande. Hij was ridder in de orde van Oranje Nassau, drager van het kruis Pro ecclesia et Pontefice. ridder en vervolgens comman deur in de orde van den Heiligen Gregorius den Grooten. ridder in de kroonorde van België, ridder van het Legioen van Eer, drager van het eereteeken van het Roode Kruis. PREDIKBEURTEN. VOOR DONDERDAG 9 JANUARI. ALPHEN AAN DEN RIJN. Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur ds. Rie- kel van Delft BOSKOOP, Ned, Herv. Kerk: Nam. 7 uur ds. A. C. G. den Hertog van Rotterdam. Geref. Gem.: Nam. 7 uur ds. R. Wijting van Russen. Lokaal Nieuwstraat: Nam. 7 uur de heer J. A. Vellekooo van AlDhen. NIEUW-VENNEP. Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur. ds de Groot van Gorinchem. RIJNSBURG. Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur ds. P. G. de Vey Mestdaeh van Rotterdam. NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Amsterdam (vac. prof. dr. M. J. A. de Vrijer) ds. H, Dekker te Apeldoorn.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 9