Om het wereldkampioenschap dammen Nieuwe vredespoging van Laval 76ste Jaargang ZATERDAG 4 JANUARI 1936 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN SmS=" Koopt Nederlandsche waar. Dan steunen wij elkaar! STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. VISSCHERIJBERICHTEN. LEIDSCH DAGBLAD MM •m 30 ctSj per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden Jan,30. - Incbsso volgens postfqcht. Voor opzending van brieven ets. porto te Betalen. Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2 35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTEBLAD. „IJveren voor het gebruik van Nedër- landsch Fabrikaat beteekent ijveren voor steun aan de Nederlandsche nijverheid" schreef minister Gelissen dezer dagen in het voorwoord van een blad, dat bedoeld is als de aankondiger van een nationale propaganda-campagne voor Nederlandsche waar. En zoo Is het inderdaad. Het Nederlandsche publiek ln het alge meen geeft blijk nog niet doordrongen te zijn van het groote gewicht van een ver hoogden omzet van Nederlandsche pro ducten. Terwijl menige vaderlandsche fabriek maar ternauwernood het hoofd boven wa ter kan houden en ettelijke ondernemers zich telkens weer genoodzaakt zien arbei ders te ontslaan, gaat een veel te groot deel onzer landgenooten door met den voorkeur te geven aan buitenlandsche artikelen. Wij zeggen niet. dat dit opzettelijk ge beurt en zijn zelfs van het t^endeel over tuigd. In verreweg de meeste gevallen neemt men eenvoudig genoegen met hetgeen de winkelier ons verkoopt en het behoort helaas tot. de hooge zeldzaamheden, wan neer een kooper informeert naar de her komst van het bewuste artikel. Met welk een geringe moeite zou men dus eigenlijk de Nederlandsche nijverheid kunnen steunen. Dat behoeft nog niet eens een offer te kosten, want Nederlandsche waar is vaak even goed van kwaliteit en nog goedkooper ook. Als iedereen zich voornam om met in gang van heden voor zijn of haar geld Nederlandsche waar te eischen, dan zou dat simpele gebaar, mits het algemeen navolging vindt, duizenden en duizenden handen werk geven. Minder werkloosheid beteekent minder overheidszorg; meer vraag naar producten van eigen bodem beduidt werk voor duizen den. thans stilliggende, handen; het be teekent welvaart voor werkgever en werk nemer, kortom het beteekent een alge- meene opleving van heel ons nationaal economisch leven. Er heeft zich een nationale oommissie gevormd, die zal trachten deze gedachten ingang te doen vinden. Eere-voorzitter dier commissie is onze minister voor Handel, Nijverheid en Scheepvaart, prof. dr. ir. h! Gelissen; voorzitter is ir. M. H. Damme directeur-generaal der p. T. T Zij zal in de komende dagen in woord en beeld de aandacht van het Nederlandsche Volk vestigen op het Nederlandsche Fabri kaat. Zij zal dit doen middels suggestieve ad vertenties in de dagbladen en dooi- ge bruik te maken van brochures, affiches en reclameborden. Overal en steeds waar de gelegenheid zich voordoet wil zij het hare er toe bijdra gen om onze Nederlandsche industrie te doen 'herleven en een groot aantal affiches op zuilen, schuttingen, aanplakborden en étalagevensters zal van dat ernstig streven getuigen. Wij zouden slechte vaderlanders zijn, wanneer wij nalieten onze warme sympa thie te betuigen met deze actie, welke geen enkel persoonlijk, maar uitsluitend het nationaal belang op den voorgrond stelt. Moge zij in breede lagen van ons volk een gunstig onthaal vinden, waarmede als dan het geheele volk zal zijn gebaat. Van-nu-af-aan luidt bij lederen aankoop de vraag: ,,'t Is toch wel Nederlandsch?" de ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD De begrooting. De eerstvolgende vergadering van den Raad zal hoogstwaarschijnlijk plaats heb ben op Maandag 20 Januari a.s. De begrooting voor het jaar 1936 zal vermoedelijk op Maandag 17 Februari en volgende dagen aan de orde worden ge steld zulks met het oog op de na de ver schijning van de Memorie van Antwoord op het Sectie-verslag nor uit te brengen praeadviezen in zake de voorgenomen salarisherziening en betreffende het voor stel van de heeren van Eek c.s. inzake het uitvoeren van verschillende werken in werkverruiming. DE HAANSTRA-SCHOOL. De Kweekschool voor voorbereidend onderwijs alhier mag zich binnenkort verheugen in het bezit van een tweede leerschool, gevestigd in het schoolgebouw aan de Heerenstraat, ingang Leliestraat. Ruim 100 kleuters zijn reeds ingeschre ven; Dinsdag 7 Januari a.s. zullen de les sen beginnen. De school de Haanstra-school zal officieel worden geopend op Maandag 6 Januari a.s., des namiddags te halfdrie. o Een lid der Zweedsche ambulance overleden, Volgens bericht in een Engelsch blad zou Laval nieuwe vredesvoorstellen uitwerken op eigen initiatief, wanhopige pogingen doende om een petroleum-embargo te voorkomen. Intusschen is in de Vereenigde Staten het voorstel tot een nieuwe neutraliteitswet ingediend, waarin den president uitgebreide bevoegdheden werden verleend. Hij zou het embargo kunnen uit breiden tot andere goederen dan direct oorlogsmateriaal, dus ook tot petroleum! Een der leden der gebombardeerde Zweedsche ambulance, Lundstrom genaamd, over wiens verwonding niets was bekend, zou overleden zijn. DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken, afd. Arbeidsbemiddeling, stonden gisteren als werkzoekenden in geschreven Bouwvakarbeiders: Baggerlieden 4, be hangers 38, betonwerkers 75, betonvlech- ters 37, fundeeringwerkers 1, glazenma kers 1, glazenwasschers 8, granietwerkers 15, grondwerkers 118, heiers 4, metselaars 154, opperlieden 130, schilders 226, sloopers 6; steenbikkers 2, steenhouwers 7, straat makers 11, hulp-straatmakers 14, stuca- doors, witters 67, timmerlieden 315, uit voerders 8, voegers 27, ongesch. bouwarb. 10. Totaal 1278. Fabrieksarbeiders: Bleekers 16, lompen- sorteerders 19, vellenblooters 3, zeepfabr.- arb. 6. steenfabr.-arb. 125, ongesch. fabr.- arb. 79. Totaal 248. Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 111, reizigers, colp. 42, winkelbedienden 40, in casseerders il, musici 8, onderwijzers 11, overheidspersoneel 12, verplegers 1. To taal 236. Hotel-, Café-pers.: Huispersoneel 14. kellners 47, koks 11. Totaal 72. Houtbewerkers: Beddenmakers 2, hout bewerkers 76, kistenmakers 7, kuipers 9, lijstenmakers 5, mandenmakers 2, meu belmakers 31, meubelstoffeerders 20, poli loerders 2, ongeschoolde arbeiders 11. Totaal 185. Kleermakers: Kleermakers 80, kappers 5, schoenmakers 8. Totaal 93. Land- en tuinarb.: Bloemisten 48, land arbeiders 29, tuinlieden 30, warmoeziers 13, ongesch. landarb. 10. Totaal 130. Metaalbewerkers: Bankwerkers 121, blikbewerkers 29, burgersmeden 41, cras- seurs 1, electriciens 45, gasfitters 14, ge reedschapmakers 2, instrumentmakers 3, isoleerders 4, kernmakers 1. kettingsme den 29, klinkers 15, koperslagers 4, lab.- bedienden 0, lasschers 11. loodgieters 49, machinisten 25, metaalboorders 7. metaal draaiers 14, metaalschavers 2, metaalslij pers 2, monteurs 23. pianostemmers 2, po lijsters 1, ponsers 4, rijtuigschilders 2, rij wielherstellers 12, scheepstimmerl. 11. sto kers 23. tegenhouders 16, verw.-monteurs 18, voorslaanders 8, voorwarmers 5, vulca- niseurs 1, vuurwerkers 11, wagenmakers 4, ijzerwerkers 57. zandvormers 5, zilver smeden 2, ongesch. arbeiders 45. Totaal 669. Sigarenmakers: Sigarenmakers 7, sig.- sorteerders 3, strippers 1. Totaal 11. Technici-opzichters: Bedrijfsleiders 7, technikers 10. teekenaars 12, werkmees ters 15. Totaal 44. Textielarbeiders: Hekelaars 5, katoen drukkers 30, kluwers e.a. 11, luikers 11, plaatsnijders e.a. 26, sc'nrobbelaars 3, spin ners 41. spoelers 3, sterkers 3, strijkers 14, wevers 116, wolbewerkers 38, ongesch. tex- tielarb. 62. Totaal 363. Transportarbeiders: Chauffeurs 125, emballeurs 4, exped.knechten 21, koetsiers 14, loopknechten 45, magazijnknechten 63, schippers 96. spoor- en trampers. 15, wa kers 4, transportarbeiders 65, losse arbei ders 461. Totaal 913. Typografen: Boekbinders 34, boekdruk kers 19. fotografen 2, hulp-vakarbeiders 3. letterzetters 28, steendrukkers 3. To taal 89. Voedingsmiddelenarb.: Bakkers 90, mo lenaars 1, ovenisten 4, slagers 60, suiker werkers 24, wijnkooperskn. 8, zoutziedérs 3, zuivelbereiders 4. ongesch. voedings- arb. 34. Totaal 228. Vrouwen: Naaisters 15. breisters 1, win keljuffrouwen 18, kantoorpersoneel 40, meesters 1. d. rechten 1, onderwijzeressen 6. boekbindsters 1, kinderverzorgsters 2, serveersters 1. teekenaressen 1. verpleeg sters 10, huisel. diensten 173, fabrieksar beidsters 55. Totaal 324. Algemeen totaal 4883. 3 Januari 1935: 4478; 4 Januari 1934: 3482. Ben. 63 gedeelt. werkl. en 8 werkver schaffing. „TRIANON". Morgen, Zondag, zal in het Trianon- theater een doorloopende middagvoorstel ling worden gegeven van 2 uur tot 7 uur 30 en een avondvoorstelling van 8 uur tot 11 uur 15. en niet, zooals door een zetfout in de advertentie werd vermeld, yan 8 uur tot 1 uur 15. FILMPROPAGANDA VOOR VEILIGER VERKEER. Het beangstigend aantal verkeersonge vallen is zoo'n dagelijks terugkeerend ver schijnsel geworden in onze samenleving, dat alle middelen moeten worden aange wend om dit benauwend euvel der mo derne maatschappij te bestrijden. Eén dier middelen en wel een zeer werkzaam middel, kan daarbij zijn de film, die niet alleen waarschuwt tegen het ge vaar, maar ook aangeeft hoe het gevaar ontweken kan worden. In den loop van 1935 heeft de A.N.W.B. zoo'n film doen vervaardigen, de eerste Ne derlandsche Verkeers-geluidsfilm, getiteld „De Veilige Weg", en deze bij verschil lende in den lande georganiseerde „stilte- weken" doen vertoonen. Sindsdien heeft deze film in tal van plaatsen van ons land nuttig werk gedaan; de A.N.W.B. heeft nl. deze film. zoowel als zijn ieügd-verkeers- film ter beschikking gesteld van vereeni- gingen, welke door vertooning ervan hun leden vertrouwd willen maken met het verkeersvraagstuk. Hier ter stede zal de film „De Veilige Weg" binnenkort een geheele week in de bioscopen vertoond worden. De A.N.W.B. hoopt op deze wijze bij te dragen tot vermindering van het schrik barend aantal verkeersongelukken. Ook gisteravond in de Stadsgehoorzaal, die uitstekend bezet was, was dit het ge val. Ditmaal kwam de club met het blij spel „Robbedoes" van Henk Bakker en Christien van BommelKouw. Aan het begin van deze bijeenkomst heette ds. Kuilman allen namens wijkbe- stuur en club welkom, waarna hij met een enkel woord het stuk inleidde. De club, die hierna gelegenheid kreeg het stuk, dat uit drie bedrijven bestond, op te voeren, heeft zich hierin geheel ge geven. Elke rol bleek goed ingestudeerd, terwijl ook de voordracht niets te wen- schen overliet. „Robbedoes" (mej. A. v. Cortenberghe) met Florence van Weel (mej. M. J. van Geer) bij de dames en Louis Terlaet (N. Heertjes) en Maarten, de huisknecht (ir. Huge) bij de heeren, waren wel de beste krachten. Het stuk werd door de aanwezigen warm ontvangen. Vele malen was er een lang durig applaus; ook waren er bloemen. Een woord van waardeering voor den heer A. W. Mennes voor zijn goede regie, is hier zeker op zijn plaats. Dank zij zijn leiding liep alles uitstekend. Vermelden wij nog, dat de heer Van den Bosch voor een mechanische muziekin stallatie zorg droeg. Naar wij vernemen zal op 24 dezer een tweede uitvoering worden gegeven. CHR. WIJKVER. „STAALWIJK Opvoering van „Robbedoes". Het wijkwerk, dat zich concentreert rondom het. wi.ikgebouw Staalwijk aan de Heerenstraat en waarvan ds. D. Kuilman de stuwende kracht is. eiseht naast inten- sieven arbeid veeld geld. Dat dit werk dooi de uitbreiding der stad nog in omvang toe neemt. iaat zich begrijpen. Gelukkig ech ter. dat Staalwijk vele goede vrienden telt, die met milde hand geven, waardoor de wijkarbeid kan worden bestendigd, ja zelfs uitgebreid. Naast particulieren steun ondervindt het wijkbestuur ook medeleven van enkele vereenigingen, waarvan de „Vadertje Langbeen-club" zeker een van de voor naamste is. Reeds eerder stelde zij haar diensten ter beschikking van het bestuur. IJMUIDEN 4 Jan. 1936. VISCHPRIJZEN. Tarbot per KG. f-1.200.92; Griet per kist van 50 K.G. f.2512; Tongen por K.G. f. 1.080.60; -Groote Schol per kist van 50 K.G f. 12.50—10.50; Middelschot f. 17.50—14.50; Zetschol f.23—20; Kleine Schol f.1810; Schar f.127; Kleine Schelvisch f.2010; Kabeljauw per kist tan 125 K.G. f.4520; Gullen per kist van 50 K G. f.10—4.60; Wijting f. 3.80—2.90. 112 kisten versche haring, f. 7.507.20 per kist. Aangekomen 4 stoomtrawlers: IJM. 165 met f.1570; IJM. 106 met f.1233: IJM. 29 met f.2078; IJM- 64 met f.1935 en de log- ber KW. 97 met f. 820 voor versche haring. Voorts de KW. 97 met 1, KW. 122 met 3. KW. 4 met 25, KW. 160 met 17 en KW. 2 met 81 kantjes pekelharing voor Katwijk. DE HARINGVISSCHERIJ. (Van onzen Visscherij-medewerker). Bijna alle schepen zijn thans in hun thuishavens teruggekeerd; de meeste met hoegenaamd geen vangst. Er visschen nog enkele schepen in het Kanaal, dit zijn er echter hoogstens nog een tiental. De prijzen voor versche haring betaald, waren niet hoog; de oorzaak hiervan ligt in hoofdzaak aan de goedkoope Belgische en Fransche treilharing. Deze wordt thans in zeer groote hoeveelheden gevangen op de Belgisch-Fransche kust ter hoogte van BINNENLAND. De Middenstandsraad heeft diverse aan gelegenheden behandeld. (3e Blad). Vragen van den heer v. d. Heuvel over den richtprijs der tarwe. (Binnenl., 2e Blad) Wederom eenige groote branden. (Ge mengd Nieuws, 2e Blad), De tweede partij om het wereldkam pioenschap dammen remise. (4e Blad). Bij Rotterdam is een autobus door een trein gegrepen. Drie gewonden. (Laatste Berichten, le Blad) BUITENLAND Een lid der Zweedsche ambulance over leden. (le Blad). Nieuwe vredespogingen van Laval? (le Blad). De boodschap van Roosevelt en het ont- werp-wet voor een neutraliteitswet. (Bui tenland, le Blad). De Spaansche regeering antwoordt per nota de monarchisten. (Buitenl., le Blad). Moeilijkheden te Bengkalis. (Ned. Oost- Indlë, le Blad). Majoor J. van Voorthuijsen, hoofd- instructeur bij het 4de regiment infan terie alhier is overgeplaatst bij den staf der brigade grenadiers en jagers (Iste in fanteriebrigade) te 's-Gravenhage. In ons blad van gisteren vermeldden wij abusievelijk, dat de meubelzaak, en niet meubel- en lampenzaak zooals wij schre ven, van den heer Willy Kanbier was ver plaatst van Haarlemmerstraat 16 naar 52a, dit moet zijn van No. 165 naar 52a. ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. Duinkerken; de kwaliteit van de haring bestaat uitsluitend uit Yle. Nog geregeld worden er kleine partijtjes gezouten haring verkocht en hiervoor wor den zeer hooge prijzen betaald. Voor Volle-, zoowel als Steurharing wordt, om de f. 12 per kantje betaald; deze prijs ligt f. 3 a f. 4 hooger dan een paar maanden terug. Door de geringe voorraad valt er niet Veel meer te exporteeren; er gaan echter geregeld nog kleine partijtjes weg. Het einde van de haringvisscherij is dit seizoen wel belangrijk slechter dan het vorige jaar; toen werd er nog zeer veel haring in het Kanaal gevangen, schoten van 200 en 300 kantjes, waren in de maand Januari geen zeldzaamheid. Thans is een schootje van 20 kantjes een uit zondering. Een groot aantal motorloggers is naar Katwijk gekomen om daar te overwinte ren. Het Prins Hendrikkanaal biedt thans een levendigen aanblik met de talrijke loggers, die daar liggen te lossen. Voor de plaats is het ook van groot belang, daar deze schepen weer werk aanbrengen. DE TREIL VISSCHERIJ. Te IJmuiden wordt thans een groot aantal motorloggers, die aan de haring visscherij hebben deelgenomen, voor de treilvisscherij in gereedheid gebracht; ver schillende zijn reeds vertrokken. Het is te hopen, dat het treilseizoen wat beter zal worden dan het voorgaande jaar, toen de meeste schepen hun kosten niet hebben kunnen dekken. De vischprijzen zijn over de geheele linie wat teruggeloopen, waardoor het met de groote besommingen weer gedaan is. Daar de eerste maanden van het jaar steeds voor de besten doorgaan, is het te hopen, dat de vischprijzen spoedig weer wat ver beteren. Te Lisse is gisteravond de tweede partij om het wereldkampioenschap dammen gespeeld tusschen den titelhouder Raicljenbach (links) en onzen landgenoot Vos. - Onze foto brengt het oogenblik in beeld, waarop de burgemeester van Lisse, baron Van Wijnbergen, den eersten zet doet.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1