i Oorlog met de „moorddadigste" middelen 7€®te Jaar^ansf VRIJDAG 3 JANUARI 1936 No. 23243 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. WC«ER'J_ BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD RRilJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling ■Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden 'an 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brlevèn to ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco - per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mnd.I Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. JUBILEUM G. A. L. VAN DER REIJDEN. In tegenwoordigheid van bijna het vol ledige ambtenarencorps werd gisteren de heer van der Reijden bij zijn 25-jarig ju bileum als gemeentewerkman in de direc tiekamer van den Reiniginr s- en Ontsmet- tingsdienst aan de Noorderstraat gehul digd. De directeur, hem toesprekende, begon met een terugblik, daarbij memoreerende hoe hij zijn taak bij de gemeente begon door al wat plant en boom, soms hoog in de lucht ontsierde, weg te nemen, om daarna, soms diep onder water, met den beugel weg te nemen wat in onze mooie stads grachten niet thuis behoort. Ook als kolkenruimer en ontsmetter mocht gij, aldus de directeur, Uw werk kracht geven in dienst der gemeenschap, zoodat door U verschillende functies wer den bekleed in het belang van reinheid en ontsmetting. Ongetwijfeld zal in deze 25-jarige periode wel eens iets zijn voorgevallen wat ook voor U minder aangenaam was, doch van ern stige beteekenis was dit nimmer, aangezien gij kunt bogen op een blanco strafregister. Waar U nu het groote voorrecht bescho ren is dat gij na 25 jarige trouwe dienst vervulling nog staat in de kracht van Uw leven en gij nog dagelijks in goede gezond heid Uw nuttig werk kunt verrichten, daar moet er groote dankbaarheid zijn in Uw hart. Namens Burgemeester en Wethouders, speciaal namens den Wethouder van den dienst, alsmede ook namens de ambtena ren en zichzelf wenschte spr. hem hartelijk geluk. Bijzonder aangenaam is het mij, aldus besloot de directeur. U te kunnen verzeke ren dat ook het College van Burgemeester en Wethouders Uw arbeid zeer waardeert en U in verband met Uw 25-jarige trouwe dienstvervulling de gebruikelijke gratifica- tieheeft toegekend. Nadat alle aanwezigen den jubilaris had den gecomplimenteerd en de gratificatie onder enveloppe was overhandigd, werd hij in het schaftlokaal van den dienst, bij monde van een zijner oudste collega's, den heer Guldemond. in een vaak geestige toe spraak gehuldigd. De heer Guldemond stelde vooral de goede kameraadschap van v. d. Reijden in het licht en vergeleek den haastigen tijd van thans met den meer gemoedelijken van voorheen. Als blijk van waardeering bood spr. na mens de collega's van de afdeeling water werken een divan aan, daarbij den wensch uitende dat „Gerard" van dit nuttige meu bel vele jaren nog zal mogen genieten. De jubilaris dankte, zichtbaar getroffen, allen, die medewerkten om dezen dag voor hem tot een onvergetelijken te maken. Na een spontaan ..Lang zal hij leven" vertrok de jubilaris per auto naar zijn woning om den dag verder in den familie kring door te brengen. CONCERT VOOR IIET NEDERL ROODE KRUIS. Wij deelen onzen lezers gaarne reeds nu mede, dat in den loop van deze maand op een nader te bepalen datum in den Schouwburg alhier gegeven zal worden een concert, georganiseerd door het be stuur van de afd. Leiden van „het Ne- derlandsche Roode Kruis", waarvan de netto-opbrengst strekken zal ten bate van de Nederlandsche Roode Kruis Ambulance In Abessynië. Aan dit concert wordt belangelooze me dewerking verleend door mevrouw Maartje Offers en de heeren Hans Franco Mendes, J. Prins en Jacq. van der Burg. allen leer krachten, verbonden aan de Muziekschool van de Maatschappij voor Toonkunst alhier. Binnenkort zal door het Roode Kruis rondgegaan worden met inteekenlijsten voor den kaartverkoop. Een eere-comité heeft zich ter aanbe veling van dezen muziekavond geconsti tueerd, onder eere-voorzitterschap van onzen burgemeester. Wij hopen dat het concert voor dit barmhartig doel. een succes mag worden en dat de Schouwburg dien avond geheel uitverkocht zal zijn. MILITARIA. Met ingang van 1 Januari j.l. zijn be noemd tot reserve tweede-luitenant bij het <e reg. inf. alhier, de vaandrigs: A M. Bom, L. N. Vernie, T. B. Keijzer, M. M. Fuld, P. de Jong, J. A. Nijbakken, J. Weeda E. H. J. van Wijhe, L. J. Broersen, E. Bos winkel, A. J. Sciarone, H. Vetter, H. K. Boelhouwer, P. C. H. Leeuwenburgh, B. F. Saris, J. A. van Kessel, H. J. Overbeek, A. F. L. Harmsen. N. J. J. van Sijl, A. J. J. van der Zanden, I. J. Mulder en C. H. Huisman, allen van dat regiment; en hij het 6e reg. veld-art. alhier: de kornetten D. C. Langedijk, F. P. van der Stok, B. de Blank, C. Uriet, C. P. Verkroost, C. van Marion en A. Hellemans, allen vaD dat regiment. De Italiaansche onder-minister van buitenl. zaken Suvich heeft den Zweedschen gezant te Rome zijn leedwezen betuigd, dat een bom per ongeluk op de Zweedsche ambulance is neergekomen bij het straffen der Abessijnen voor hun „wreedheden". In Zweden wijst men er op, dat, al valt het ongeval mede, het feit niet scherp genoeg gelaakt kan worden. De Italiaansche pers pleit vurig voor toepassing van de „moorddadigste" oorlogsmiddelen. Daartegenover dreigt de Negus met inbeslagneming van bezit van Italianen en andere afweer- maatregelen. Het kan een „frissche vroolijke strijd" worden! BELGIE. Oud-minister Destrée f Jules Destrée, de vroegere minister van kunsten en wetenschappen, is in den ouderdom van 72 jaar overleden. Destrée is jarenlang Kamerlid geweest, terwijl hij bovendien eenige malen lid der regeering was. In het instituut voor internationale in- tellectueele samenwerking heeft Destrée een belangrijke rol gespeeld. FRANKRIJK. De eerste Stavisky-eisch. Bij het requisitoir in het proces-Stavisky eischte de advocaat-generaal Gaudel sanc ties tegen den advocaat Gaston Bonnaure, die voor Stavisky heeft gepleit en de ver- oordceling van Aomagnino, die Stavisky's vertrouwensman is geweest. Ten aanzien van mevrouw Stavisky ver zocht de advocaat-generaal de jury om de voorloopige hechtenis van Arlette Stavisky te sanctionneeren door haar tot twaalf of vijftien maanden gevangenisstraf te ver- oordeelen. ENGELAND. Gehuwde vrouwen weer bij het onderwijs. Gehuwde vrouwen zullen in Nieuw Zuid- Wales weer les mogen geven. De intrekking der beperkende bepalingen v/ordt mogelijk geacht met het oog op de terugkeerende welvaart. Drie jaren geleden was een wet afgekon digd, welke den gehuwden vrouwen verbood les te geven op de staatsscholen. Deze wet werd behandeld in den tijd, dat de crisis in Nieuw Zuid Wales het ergste werd ge voeld. De gehuwde dames hebben toen plaats moeten maken voo- ongeveer 1000 kweekelingen, die te langen tüd on een be noeming moesten wachten De situatie is thans aanzienlijk verbeterd. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging N.V. Dakpannen- en Kleiwarenfabrie- ken voorheen D. van Oordt en Co. Wou- brugscheweg 10. Alphen a. d. Rijn. Over leden commissaris: R. P. van Alphen. Tot diaken der Chr. Geref. Gemeen te is in de vacature-Van Reenen de heer Stafleu gekozen. De heer Willy Kanbier heeft heden middag zijn van de Haarlemmerstraat 16 naar no. 52a. verplaatste meubelzaak geopend. De ruime winkel 'oiedt plaats aan een groote sorteering meubelen, lam pen, enz., terwijl op de eerste étage enkele toonkamers zijn ingericht. Het kerkkoor „Ex Animo" zal evenals in het vorige seizoen, ook ditmaal enkele Volkszangavonden geven. De eerste avond wordt gehouden op 7 Januari a.s. in de Stadsgehoorzaal. Met ingang van heden opent de heer P. F. M. Hendriks in het zoo juist vol tooide perceel Van 't Hoffstraat 35 een heeren kapsalon annex winkel ln rook artikelen. Beide zijn geheel van elkaar ge scheiden, zoodat men er rustig sigaren of sigaretten kan koopen zonder de salon te passeeren en omgekeerd. Aan de wanden van de modern ingerichte salon prijkt een drietal diploma's van dcor den heer Hen driks op kapconcoursen behaalde onder scheidingen. DUITSCHLAND. Staatsraad Bruckner De Jodenwetten. De kerkelijke bladen. De geheime staatsraad Edmund Bruckner is te Berlijn overleden. Bruckner, op 1 Jan. 1871 te Frledersdorf geborep, is van 1911—'12 gouverneur van Togo geweest, na tevoren plaatsvervangend gouverneur van Duitsch Z.W. Afrika te zijn geweest. Sedert 1919 was hij leider van de koloniale afdeeling van het departement van buitenlandsche zaken. In het officieele commentaar van het rijksministerie van binnenlandsche zaken op de wetten van Neurenberg wordt er op gewezen, dat deze wetten geen maatrege len zijn om rassenhaat aan te kweeken en te bestendigen, maar juist bedoeld zijn als een begin om een bevredigende verhouding tusschen het Joodsche en Duitsche volk te krijgen. Indien de Joden reeds thans eer, eigen staat zouden hebben, waarin het overwe gende gedeelte van het Joodsche volk zou wonen, dan zou men de Jodenquaestie reeds als opgelost kunnen beschouwen. Voor de Joden in Duitschland beteekent de wettelijke afscheiding ook wettelijke bescherming. Zij zullen voortaan binnen de grenzen, welke de Staat getrokken heeft volgens hun aard kunnen leven. Een Nationale minderheid in den zin van het Volkenrecht worden zij daardoor echter niet. Het Joodsche „Gastvolk" zal voortaan in politiek, cultureel en bovenal biologisch op zicht van het Duitsche volk gescheiden wettelijke maatregelen tot een eigen leven te dwingen, zal de rassenhaat verdwijnen en daarvoor in de plaats zal geleidelijk op beide kanten het gezonde, hartstochtslooze gevoel komen van elkaar wederkeerig vreemd te zijn. Dit duidelijke en koele inzicht alleen kan een waarborg zijn voor een dragelijk samenleven van beide volken in het zelfde Staatsgebied. De kerkstrijd in Duitschland heeft onder meer tengevolge gehad, dat de belang stelling voor zoogenaamde kerkelijke bla den belangrijk is toegenomen. In het alge meen schijnen deze kerkelijke organen minder te kampen te hebben met de uiterst strenge censuur, waaronder in het Derde Rijik de dagbladpers valt. Ook al worden er aanhoudend heele oplagen van kerkelijke bladen in beslag genomen, toch gaan de redacties ervan voort, artikelen en mede- deelingen te publiceeren. welke men elders vergeefs zoekt. Het weekblad „Der Katholik", een offi cieel orgaan van het bisdom Berlijn, be reikt, op het oogenblik een oplage van 74000 exemplaren, een cijfer, dat door de meeste groote dagbladen niet geëvenaard wordt. Naast ..Der Katholik" heeft het officieel orgaan van het bisdom Berlijn, „Die katholische Kirehenzeitung", een bijna evengroote verspreiding. Het oplagecijfer van deze beide Zondagsbladen nam in het afgeloopen jaar met bijna 40 toe. Het veertiendaagse!) orgaan der Belijde- niskerk, de „Junge Kirche". begint deze maand zijn vierden jaargang met een op lage van 30.000 exemplaren. Het heeft dus 4000 abonné's meer dan het weekblad der Duitsche Christenen, hetwelk sedert eeni- gen tijd onder den titel „Positives Christen- tum" verschijnt. Het rechtzinr^g protestantsch weekblad „Der Reichsbote", dat zich zelf een publi catie deT Duitsche Evangelische Kerk noemt en zeer dicht bij het Bslijdenisfront staat, is een der weinige kerkeliike bladen, die hun oorspronkelijken b:perkten om vang hebben behouden. Het blad heeft een oplage van 9000 exemplaren. Kenmerkend voor de huidige Duitsche toestanden op kerkelijk gebied is het feit, dat al deze organen een mime plaats heb ben ingeruimd voor mededeelingen betref fende andere confessies. Niet alleen treft men in de Katholieke kerkelijke bladen een uitvoerige rubriek aan, waarin rede voeringen en predicaties van Protestar.'c- sche geestelijken in extenso worden afge drukt. doch de Protestantscïie kerkelijke bladen houden er thans zelfs een zeer actueele Vaticaansche kroniek op na. ITALIË. Vocdselverstrekking aan schoolkinderen. De Baïilla. de fascitische jeugdorganisa tie. die in het afgeloopen jaar dagelijks aan 300.000 schoolkinderen een middag maal verstrekte, is voornemens, in het nieuwe jaar dit aantal uit te breiden. Voor den aanvang van eiken maaltijd zullen de kinderen het volgende tafelgebed moeten zeggen: „O Heer, wij danken U voor het dage- iijksch brood, dat Gij ons schenkt, deze zuivere hulp, die zoo weldadig is voor ons hart. Heer, bescherm ons dierbaar vader land en onze soldaten, die in Oost-Afrika met de teekenen der Romeinsche bescha ving het Licht van het Kruis van Christus brengen. Bescherm den Duce en bewaar hem lang voor Italië, dat sedert eeuwen Uw uitverkoren dochter is. Zoo zij het". SPANJE. Rechts roert zich! De Cortes-leden van de monarchistische groep en van die der traditionalisten heb ben elk een nota gericht tot den voorzit ter van de Cortes, waarin de eene vraagt de Kamer te doen beraadslagen over de in staat van beschuldigingstelling voor de rechtbank der grondwettelijke waarbor gen. van den president der republiek, en de andere over de in staat van beschuldi gingstelling voor dezelfde rechtbank van den minister-president en de overige mi nisters. De monarchistische leden zijn van oor deel dat het opschorten der begrooting bij decreet en het op recès houden van het parlement tot einde Januari anti-grond wettelijk zijn en onder het Wetboek van Strafrecht vallen. Zij herinneren er aan dat krachtens de reglementen van de rechtbank voor de grondwettelijke waar borgen de permanente deputatie moet bij eenkomen wanneer tijdens het reces van de Cortes een delict tegen de grondwet wordt gepleegd. Zij verzoeken de perma nente deputatie der Kamer bijeen te roe pen. Wil een verzoek tot het in staat van beschuldiging stellen van den president der republiek in overweging worden geno men, dan moet het op zijn minst door een vierde van het aantal leden zijn ondertee kend. Het aantal vereischte handteeke- ningen bedraagt dus op het oogenblik 109. Wil een verzoek tot het in staat van be schuldiging stellen van den minister-pre sident en van de ministers in overweging worden genomen, dan moet het op zijn minst door een tiende van het aantal af gevaardigden zijn geteekend, in dit geval 44. Tot dusver verzamelden de monarchis ten 27 handteekeningen voor elk voorstel. Een voorstel in de Cortes tot het in staat van beschuldiging stellen van den presi dent der republiek dient door driekwart van het aantal leden te worden aangeno men, in dit geval door 327. POLEN. De eisch tegen moordenaars van minister Pieracki. In het proces tegen de Oekraïnische ter roristen, die beschuldigd worden van moord op minister Pieracki, heeft het openbaar ministerie aan het slot van het requisitoir tegen 3 beklaagden de dood straf geëischt en tegen twee andere hoofd- beklaagden levenslange tuchthuisstraf. Tegen de overige beklaagden werden tuchthuisstraffen van 10 jaar en tegen slechts 3 straffen beneden de 10 jaar ge- eischt. ZUID-AMERIKA. Ex-sovjet-gezant uit Uruguay vertrokken. Menkin en het personeel van de legatie zijn heden naar Europa vertrokken. De cud-gezant deelde mede, dat de volkscom missaris voor buitenlandschen handel van de sovjet-republiek aan alle sovjet-Rus sische economische organisaties heeft ver boden goederen van Urugueeschen oor sprong te koopen. De sovjet-Russische handelsorganisatie in Uruguay zal worden ontbonden. JAPAN. Nieuwe beproevingen voor den boeg. De nieuwjaarsboodschap van Kawasjima, den minister van oorlog, aan het Japan- sche volk zegt, dat Japan aan verdere be proevingen het hoofd moet bieden en de territoriale onaantastbaarheid moet bevei ligen. „De toestand ln de landen, die Japan omringen, staat nog onder den zwaren druk der mogendheden en Is zoo netelig, dat het smeulende vuur noodlottig kan blijken. Deze hinderpalen moeten worden opge ruimd, overwonnen door de gemeenschap pelijke inspanning van publiek en militai ren. Nooit, i" de vereende inspanning van het gehccle volk zóó dringend noodzakelijk geweest als op dit oogenblik. Japan zal zich ontoombare inspanning moeten getroosten om zich een weg te banen door de beproe vingen". BINNENLAND. Prijsconventie in de dakpannen-industrie. (Binnenland, 3e Blad). Een nota der Nationale Unie inzake de regeerkracht der democraten. (Binnenl. 3e Blad). Autobus onder Maastricht van een dijk gevallen. Zeven gewonden. (Gemengd, 4e Blad). Opnieuw aardbevingen op Sumatra. Geen schade. (Uit Ned. Oost-Indië, le BI.) BUITENLAND Suvich betuigt den Zweedschen gezant te Rome zijn spijt over het treffen der Zweedsche Ambulance. (3e Blad). De Italiaansche pers eischt toepassing der „moorddadigste" oorlogsmiddelen. De Negus dreigt met represailles. (3e en le Blad). De Spaansche monarchisten eischen ver volging van den president en de regeering. (Buitenland, le Blad). Overleden is de Belgische oud-minister Destreé en de Duitsche geheimraad Bruck ner. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. RUSLAND. Zaakgelastigde van Uruguay uit Moskou vertrokken. De plaatsverv. zaakgelastigde van Uru guay, Carlos Masanes, is uit Moskou ver trokken. VEREENIGDE STATEN. De neutraliteitswensch. Naar de „Washington Post" bericht, is het denkbeeld om den president de mach tiging te geven overeenkomstig de nieuwe neutraliteitswet vast te stellen, wie aan valler en wie slachtoffer is, opgegeven. Men gelooft echter dat vandaag of Maandag een nieuw wetsontwerp zal wor den ingediend bij het Congres, waarbij den president een volmacht zal worden gege ven om den uitvoer van petroleum, ka toen. ijzer, koper en andere materialen te handhaven op het vredespeil. Elk embargo of beperking door den president gelast, moet onpartijdig worden toegepast op alle oorlogvoerenden wat ook haar recht of onrecht in den oorlog is. Het blad gelooft dat dit ontwerp de goedkeuring heeft van Cordell Huil, se nator Pittman, Reynolds de voorzitters der commissies van buitenlandsche zaken, van Senaat en Huis van Afgevaardigden. UIT HET VERRE OOSTEN. Om Mongolië. De bladen publiceeren een interview met den voorzitter van den ministerraad van de republiek Mongolië, Gendoen. Op de vraag of er gevaar bestaat voor een nieuwe poging van de zijde van Japan en Mandsjoerije. het gebied der republiek te bezetten, verklaarde Gendoen, dat het optreden der Japansche en Mandsjoerij- sche troepen aan de grenzen, in het af geloopen jaar op voldoende duidelijke wijze hun bedoelingen aangetoond hebben. Gendoen verklaarde voorts, dat de voor bereiding voor de bezetting van de Mon- gooische volksrepubliek vooral ten doel heeft, een einde te maken aan de onaf hankelijkheid en de republiek te veran deren in een tweede Mandsjoerije, van waar uit het gemakkelijk zal zijn verdere aanvallen op China en Sovjet-Rusland voor te bereiden. Wij willen niet worden betrokken in buitenlandsche combinaties .wij verdedi gen en zullen steeds verdedigen onze eigen grenzen en onze onafhankelijkheid. IJMUIDEN. 3 Jan. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f. 1. Griet per kist van 50 K G. f. 28—17. Tongen per K.G. f. 1.04 —0.64, Groote Schol per kist van 50 K.G. f.12 Middelscho! f.1513. Zetschol f.17 16.50 K!ane Schol f. 20—12.50 Kabel- jcuv.' c?r kl :n '25 K.G f 5033 Gul len oer kist van 50 K.G. f. 10—4.50 Wij ting f 4.50—3 50 Aangekomen 1 Stoomtrawler: UM. 88 met f. 2224.

Leidsch Dagblad | 1936 | | pagina 1