De Oudejaarsavond-rede van den Gouverneur-Generaal van Ned. Oost Indiè 76ile Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 31 December 1935 Achtste Blad No. 23241 25 Jaren trouwe dienst. ur RECHTZAKEN. Nieuwjaarswensch Huisvrouw Weinig opwekkend, doch niet hopeloos! /CUEEP/ jjimm VAN MEJ. F. DE KWAASTENIET TE LISSE. RECLAME- Een lekkernij: verrukkelijk van smaak, pittig van aroma, croquant van samenstelling 1 4 ets. per ons (2 ons voor 25 ets.) TONNEMA&C^.SNEEK FABRIKANTEN VAN KING PEPERMUNT Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. >lrj. F. de Kwaasteniet. Het zal morgen, Nieuwjaarsdag, voor mej. F. de Kwaasteniet, te Lisse, een merkwaardige dag zijn! Op dezen dag toch zal zij het heugelijk feit mogen herdenken, dat zij 25 jaren in onafgebroken dienst betrekking is bij de familie Abr. Moolenaar Sr., aldaar. Zij, die haar meer van nabij kennen, weten met welk een voorbeeldige trouw en toewijding mej de Kwaasteniet al deze jaren in dezen dienst als hulp in de huishouding Is werkzaam geweest. De familie Moolenaar is vol lof over haar groot plichtsbesef en zal dit zeer zeker weten te waardeeren. Het zal haar voorts op dezen dag zeker niet aan belangstelling ontbreken! 6354 In het laatste overzicht dat we op het einde van het oude jaar schrijven valt over den veehandel van de laatst gehou den markten weinig óf geen nieuws te vermelden. Het is nu eenmaal traditie dat er in gebruiksvee de laatste week van het jaar al buitengewoon weinig omgaat en terwijl de aanvoeren daarop waren berekend, kon op het einde der vorige week door te weinig vraag, eenige terug gang van de prijzen niet worden voor komen. Dit houdt geenszins in, dat daarmede een algemeene daling van de gebruiks- veeprtjzen wordt ingeluid. Integendeel er zijn enkele belangrijke factoren die eenigszins stimuleerend kunnen werken. We noemen slechts de ruimere afzet van zuivelproducten naar Duitschland terwijl ook Amerika in dit opzicht perspectieven biedt. Misschien zal hierdoor een inkrim ping van den veestapel niet noodig blij ken. Dit zou de veeweiders die in het af- geloopen jaar wederom verliezen hebben geleden. opnieuw schade berokkenen want men komt ieder voorjaar moeilijk aan materiaal voor de vetweiderij en men krijgt onder de huidige omstandigheden geen goede verhouding tusschen mager en vetvee. De slachtveemarkt was de laatste dagen Iets opgewekter. De aanvoeren worden ge leidelijk iets minder en vooral Maandag konden de prijzen daardoor een weinig stijgen. Vette kalveren waren eenigszins flauwer gestemd. De hooge prijzen der laatste weken waren oorzaak van wat teruggang van de consumptie. Ook nuchtere daalden iets in prijs. De wolveehandel was vrijwel ongewij zigd. Er was iets minder aanvoer en de prijzen bleven constant. De weiderij gaf in het afgeloopen jaar bevredigende resultaten. De weidegelden voor de lam meren varleeren van f. 5f. 7 per ?tu'- een resultaat wat men in verscheiden'1 jaren niet kon boeken. De varkenspriizen zijn eveneens bevre digend en tamelijk constant, We noteer den einde vorige week en begin dezer week wederom van 181/;20 cent per pond levend gewicht. KANTONGERECHT LEIDEN. Gistermorgen moest voor het Kanton gerecht alhier terecht staan J. D., chauf feur te Vlaardingen, omdat hij met zijn vrachtauto op de Hoofdstraat te Sassen- heim de veiligheid van het verkeer in ge- vaar had gebracht door nog te passeeren hoewel de weg door tegenllggend verkeer niet vrij was, waardoor hij een personen auto van den heer Spijer, komende uit de richting Leiden, had aangereden, waar- i door veel schade aan de auto was aange richt. Het O. M. eischte f. 20 boete of 10 dagen hechtenis. De kantonrechter wees onmiddellijk von nis en veroordeelde verdachte tot f. 20 boete of 8 dagen hechtenis. J. F., chauffeur te IJmuiden, moest te recht staan, omdat hij op de Hoofdstraat te Sassenheim op roekelooze wijze had ge reden, waardoor hij mevr. Loman, die al daar fietste, hadaangereden. Het O. M. eischte f. 20 boete of 10 da gen hechtenis. De Kantonrechter veroor deelde verdachte tot f. 20 boete of 8 dagen hechtenis. HAARLEMSCH KANTONGERECHT. De chauffeur A. de G. uit Lisse. was in verzet gekomen van een bij verstek ge wezen vonnis van 11 Dec. J.I., waarbij hij was veroordeeld tot een geldboete van f 15 subs 10 dagen hechtenis, terzake dat hij te Lisse had gereden met een auto waar van de remmen niet goed functioneerden. De ambtenaar vroeg bevestiging van het vonnis. De kantonrechter veroordeelde verdach te gezien de verschillende omstandighe den tot een geldboete van f. 10 subs. 5 da gen hechtenis. Nogmaals stond dezelfde verdachte te recht, terzake dat hij op 28 Nov. j.l. te Lisse, met z'n vierwielig motorrijtuig een auto, bestuurd door v, d. H„ op het kruis punt Tulpenstraat-Zandstraat-Kanaalstr. geen voorrang had gegeven, waardoor een aanrijding ontstond, waarbij een schade van f. 53. De ambtenaar van het O. M. kwam na het hooren van eenige getuigen tot de overtuiging, dat de schuld bij ver dachte lag. Spr. eischte tegen hem een geldboete van f. 10 subs. 5 dagen hechte nis. De kantonrechter veroordeelde ver dachte tot f 5 subs. 5 d. hechtenis. Tegen den niet verschenen A. J. A. uit Noordwijk-Binnen eischte de ambtenaar een geldboete van f12 subs. 6 dagen hech tenis terzake dat hij op 16 Nov. j.l. te Hil- legom op den Stationsweg, aldaar een met paard bespannen wagen en bestuurd door den melkhandelaar J. met z'n auto heeft aangereden. waardoor een materieele schade ontstond groot f45. De kanton rechter veroordeelde verdachte tot f. 10 subs. 5 dagen hechtenis. Terecht stond de 20-jarige G. R. uit Aalsmeer, terzake dat hij op 19 Nov. j.l. op den Stommeerweg rijdende met zijn rij wiel bij het links afslaan zijn hand niet heeft uitgestoken, waardoor mej. M. te Aalsmeer, die links passeerde is aange reden. De ambtenaar eischte tegen verdachte f. 5 subs. 3 dagen hechtenis. De kanton rechter veroordeelde verdachte tot f. 3 subs. 3 dagen. Wegens het geen voorrang geven van rechts met z'n auto aan den chauffeur G. de V. op het kruispunt Badhoevelaan-Slo- terweg te Haarlemmermeer, stond terecht J. N uit Haarlemmermeer. De ambtenaar eischte tegen verdachte f 15 subs. 8 da gen hechtenis. De kantonrechter veroor deelde verd. tot f. 10 subs. 5 dagen hech tenis. Voorts moest terechtstaan J. van B. uit Haarlemmermeer, terzake dat hij op 27 Nov. j.l. toen hij per rijwiel reed op het rijwielpad langs den Kruisweg, zijn rijwiel niet voorzien had van een brandende lan taarn. Bovendien bleek hij onder den in vloed van sterken drank te hebben ver keerd. Bovendien reed hij inplaats van rechts, links. Een aanrijding met eer. an deren wielrijder ontstond door dit geval. De ambtenaar van het O. M. eischte te gen verdachte wegens het rijden met een rijwiel zonder licht, een geldboete van f3 subs. 3 dagen hechtenis, wegens dronken schap een geldboete van f. 10 subs. 3 da gen en wegens het links rijden op het rij wielpad een geldboete van f. 5 subs. 3 dagen. De ambtenaar veroordeelde verdachte wegens het rijden zonder licht tot een geldboete van f. 2 subs. 2 dagen hechte nis, wegens dronkenschap tot een geld boete van f. 3 subs. 3 d. hechtenis en wegens het linksrijden op het Rijwielpad tot een geldboete van f. 10 subs. 5 dagen hechtenis. Terecht stond C. A, uit Haarlemmermeer terzake dat hij ln het tijdvak 1 April1 Oct. '35 nabij zijn woning onbeheerd iepen boomen heeft laten liggen, waar de boomschors niet af was. Een en an der was niet geoorloofd in verband met de Iepziekte. De ambtenaar van het O. M. eischte tegen verdachte een geldboete van f. 5 subs. 5 d. hechtenis. De kantonrechter veroordeelde verd. tot f. 3 subs. 3 dagen hechtenis. Voor een dergelijk feit stond terecht J. SI. uit Haarlemmermeer. Eisch en vonnis als in vorige zaak. Wegens het niet voldoen aan de vorde ring van den crisiscontroleur J. K„ om met z'n auto stil te houden stond terecht G. V. uit Hoofddorp. Verdachte was door gereden tot ongeveer 45 M. verder. Verd. begreep niet dat het een ambtenaar van de Crisis was. De ambtenaar van het O. M. eischte tegen verd. f. 10 subs. 6 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde verd. tot f. 5 subs 3 dagen hechtenis. Terzake van het links passeeren van 'n file auto's op den Rijksstraatweg te Hille- gom, terwijl een tram van de tegenover- RECLAME- 6416 voor de Elke A ederlandsche huisvrouw krijgt in 't jaar, dat komen gaat mijn vertrouwde medewerking als haar keuken-kameraad. Laat mij ied'ren dag U helpen bij 't bereiden van het maal; mijn producten zijn gezond en ook bij uitstek nationaal. Melk en MèlkBrood, Kaas en Boter zijn onmisbaar op uw disch, en voor waarlijk goéde voeding van heel veel beteekenis. Ook voor U zij Zes en Dertig het jaar van Jan Welgemoed daag'lijks kunt ge dan ervaren „Necrlands Zuivel voedt U goéd!" JAN WELGEMOED. gestelde richting naderde, stond terecht M. van KI. uit Amsterdam. Bovendien had verdachte geen geldig rijbewijs. Voor het eerste feit werd verdachte veroordeeld tot f. 15 subs. 10 dagen hechtenis en voor het tweede feit een geldboete van f. 3 subs. 3 dagen hechtenis. k Wegens overtreding van de Politiever ordening der gemeente Haarlemmermeer, stond terecht P. L. aldaar. Verdachte had nabij zijn woning een hooimijt, welke minder dan 10 Meter er van verwijderd was. De ambtenaar eischte f. 8 subs. 4 da gen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde verd. tot f. 3 subs. 2 d. hechtenis. STRANDING VAN „KERKPLEIN" EN „DRENTE". Kapitein van de „Kerkplein" voor drie maanden geschorst. Inzake de stranding op de kust bezuiden Egmond aan Zee van het stoomschip Kerkplein" en van de ter assistentie van dit schip uitgevaren sleepboot „Drente" heeft d.? raad voor de scheepvaart gis teren uitspraak gedaan. Het college heeft den gezagvoerder van de „Kerkplein" voor den tijd van drie maanden geschorst. De raad is van oordeel, dat ofschoon de stranding in de eerste plaats moet worden toegeschreven aap het hevige stormweer, door lichtvaardig optreden en door ge mis aan bekwaamheid en zeemanschap een ramp heeft plaats gehad, welke wel licht tot verlies van het geheele schip en in elk geval tot zeer groote schade zal lei den. Wat de „Drente" betreft ls de raad van oordeel, dat in verband met de om standigheid, dat de tros in haar schroef is gekomen, het voor deze sleepboot ten eenenmale onmogelijk was om van de kust weg te komen De sleepboot heeft gedaan wat zij kon om de „Kerkplein" voor stran ding te behoeden. De raad herhaalt de woorden van lof en hulde door den voor zitter ter zitting gesproken jegens den schipper en de bemanning van de roei- en reddingboot van Egmond. woorden waar bij de inspecteur-generaal voor de scheep vaart en de raadsman van den betrokkene zich hebben aangesloten. HAARLEMSCHE POLITIERECHTER. Voor den Politierechter stond terecht de 25-jarige mej. H. v. H„ huisvr. van P v. R. uit Haarlemmermeer, terzake dat zij op 9 Nov. j.l. te Haarlem toen zij in de Hema was een handtaschje zich had toegeëigend, hetwelk op een uitstalling lag. Verdachte bekende het feit. De officier van Justitie eischte tegen verd. 1 week gev.-straf. Bo vendien loopt nog. voor verd. een voor waardelijke straf van 2 maanden, die eerst in 1938 ten einde is. De Politierechter wilde verdachte nog een kans geven en veroordeelde haar tot een geldboete van f. 20 subs. 15 dagen hechtenis. Daarna stond terecht de bloemistknecht H. W. uit Haarlemmermeer, die ook op 9 Nov. j.l. toen hij een bezoek gebracht had aan de Hema te Haarlem, een handtaschje en bovendien een paar handschoenen van een uitstalling had weggenomen. Voor dezen verd. waren geen verzachtende om standigheden volgens den Officier aan wezig. Spr. eischte tegen verdachte een gevan genisstraf van 1 week. De Politierechter veroordeelde verdachte tot 6 dagen gevangenisstraf. HET ZINKEN VAN DE „ALCYON De Raad voor de Scheepvaart heeft gister middag onder voorzitterschap van mr. dr. van Geer een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de aanvaring, welke op 22 October 1.1. op de Theems heeft plaats ge had tusschen het motorschip „Alcyon" en het Engelsche stoomschip „Moreton Bay", tengevolge waarvan de „Alcyon" is gezon ken. Een der opvarenden heeft bij de bot sing verwondingen opgeloopen. waaraan hij is bezweken. De inspecteur-generaal voor de Scheep vaart. de gewezen vice-admiraal C. Fock, gaf na uitgebreid getuigenverhoor, als zijn oordeel te kennen, dat van de zijde van de ..Alcyon" zuiver is gehandeld; het schip heeft zijn eigen vaarwater gehouden en alleen door meer vaart te loopen getracht, vrij te komen van het Engelsche schip. De manoeuvres van de zijde der „Moreton Bay" moeten berust hebben op een geheel verkeerde b* deetng van de situatie; spr. is overtuigd, dat de schuld van de aanva ring geheel bij het Engelsche schip berust. Uitspraak volgt later. De redevoering, welke door jhr. mr. B. C. de Jonge, gouverneur-generaal van Ned. Oost Indië, ln het Oudejaarsprogramma van de N.I.R.O.M. werd uitgesproken, vangt aan met de mededeeling, dat spreker niet zonder aarzeling er toe overging het woord tot de luisteraars te richten, aangezien hij zich ten volle bewust ls dat, speciaal op Oudejaarsavond, niemand gaarne wordt lastig gevallen, dat men liefst aan eigen gedachten wordt overgelaten en geen be hoefte heeft aan toespraken, allerminst van officieele personen, wier beschouwin gen en inzichten men nu wel zoowat kent, aldus meldt Reuter uit Batavia. „Toch", aldus vervolgde Z.E., „waag ik het om uw aandacht te vragen, maar ik doe dat dan ook in het geheel niet als officieel persoon, doch veeleer als een, die met u nu ruim vier jaar lief en leed heeft gedeeld, met u heeft gestreden en getobd, en die nu zeer sterk gevoelt dat dit waar schijnlijk de laatste Oudejaarsavond zal zijn, die hij in uw midden zal doorbrengen. Samen geleden leed, samen gestreden strijd en samen doorgestane zorg leggen een band. die men zich niet dadelijk rea liseert. maar die soms toch zeer wezen lijk blijkt te bestaan". Spreker memoreert den Oudejaarsavond bij de jaarwisseling van 1932 op 1933. „Ook gij zult u den toestand van toen nog wel herinneren. Wij waren midden in een hef tige salarisactie; op protestvergaderingen gedurende de Kerstdagen waren roode doeken gespannen met de woorden: De Regeering maakt haar ambtenaren rebelsch. Een paar maanden later hadden wij de dienstweigering te Soerabaja en de daarop gevolgde ernstige gebeurtenissen. Het was een tijd van grommend verzet en angstige spanning. Men riep om breed opgezette plannen voor bezuiniging en welvaartsbevordering, opdat daardoor rust-, zekerheid en welvaart verkregen zou wor den. Men eischte van de regeering wat de regeering niet schenken kon en niemand ter wereld kon schenken, omdat die wereld zelf de weldaden, die men vroeg, niet bezat. Thans staan wij voor de jaarwisseling 1935/1936. Hoe is de toestand nu?" Spreker verklaart vervolgens wel niet te behoeven te wijzen op alles wat rondom ons gebeurt, op de spanningen welke aller- wege bestaan. Wat daaruit zal voortvloeien kan niemand voorspellen, dit moet worden afgewacht. Op sociaal-economisch gebied is niet veel verbetering aan te wijzen. Het monetair vraagstuk blijft onopgelost als een dreigende wolk boven de internatio nale samenleving hangen. Overal lijden landbouw, nijverheid en handel nog van de kunstmatige en gewrongen verhoudin gen met als gevolg werkloosheid, ver arming en, voor niet weinigen, ondergang. De wereldsituatie vertoont geen grond slagen voor rust, zekerheid en welvaart. Hetzelfde geldt voor Indië, dat den onmid- dellijken invloed van het wereldgebeuren ondervindt. Als exportland ls Indië zelfs bijzonder kwetsbaar, hetwelk wij aan den lijve ondervonden. „Realiseert men zich wel voldoende wat de terugloop van de Landsinkomsten in enkele jaren tot op de helft beteekent?" Spreker wijst er op dat onder de in de laatste jaren genomen maatregelen er som mige zijn, welke geen werkelijke bezuini ging opleveren, aangezien zij in wezen niet anders zijn dan verschuiving van uitgaven. Voorts is niet te ontkennen dat wij in ver schillend opzicht leven op ons kapitaal, m.a.w. dat wij interen. Die figuur is niet mooi. maar toelaatbaar in een tijd van een zoo geweldigen terugval. Als er opleving komt. zal het ongetwijfeld mogelijk zijn ten deze weer conservatiever en juister beleid in acht te nemen. Erger is het dat het thans zeer moeilijk blijkt ons te hand haven op een punt dat onze schuld niet meer toeneemt. Spr. memoreert dat die schuld thans te stellen is op het enorme bedrag van anderhalf milliard Hoewel de beurs te New York gunstig werd beïnvloed door het bericht, dat hst begrootingstekort in de Vereenigde Saten in het komende jaar slechts drie milliard dollar zai zijn in piaats van vijf milliard, is dit misschien voer Amerika reder, tot verheugenis, wij hier moeten voor alles zorgen dat onze schuld niet grooter wordt, omdat anders rente en aflossing daarvan in toenemende mate de gevolgen van bezuiniging en ver sobering teniet doen. „Het is al moeilijk genoeg het natuur lijk accres der uitgaven op tc vangen en dit zal zich als een ernstig bezwaar deen gevoelen bij' de opstelling van de begroo ting voor 1937. Daarbij komt dat een levenskrachtig en n gezond land als Indië steeds weer vooiuit wil". Wij hebben echter rekening te houden met onze inkomsten, die in het afgeloopen jaar nog weer terugliepen, niet meer met sprongen zooals vroeger, maar geleidelijk. De teruggang zelf is wel niet zoo ernstig, maar wel ernstig is dat vooruitgang ach terwege is gebleven. Voor 1937 zullen wij de inkomstenraming voornamelijk op de lagere cijfers van 1935 moeten baseeren. „Wellicht wordt de begrooting voor 1937 de moeilijkste die wij gehad hebben". Spreker constateert dat dit een weinig opwekkend beeld ls, maar gelukkig niet hopeloos. Een hopelooze toestand is on bestaanbaar voor hem, die gelooft dat het let van den individueelen mensch en van ae volkeren in Gods hand ligt. De toestand is ook niet hope.oos, omdat reeds veel werd bereikt, de groote inspanning en de ge brachte offers waren r.iet te vergeefsch. De samenleving bleef gehandhaafd. Spreker constateert dat het een enorme prestatie voor een samenleving is om bij een terugloop van 't landsbudget tot op de helft in enkele 'ai er in stand te blijven. Bovendien geschiedde meer dan dat De bezuiniging op het leger, welks .-'.oston terugvielen van 72 millioen tot 42 millioen, maakte het l'ger kle.ner, doch deed het winnen aan agressieve kracht. Een soort gelijke winst maakte ook de samenleving. Dooi reorganisa'ie, versobering en scherpe ■selectie is haar grondslag hechter en dc mogelijkheid van doeltreffendei eerweer eer toe- dan afgenomen. Indië maakte in de afgeloopen moeilijke jaren bovenal een geestelijke winst. De mentajiteit inzer samenleving is zakelijker, nuchterder en eerlijker geworden. Men ziet de dingen thans meer zooals zii 'n werkelijkheid zijn, toont moer neiging om de onvermijdclljk- heid der fei'or. te etkennen, waardoor ook de consequenties gemakkelijker worden aanvaard. „Wat ons gevoelig treft, leed brengt of schade doet, wordt niet meer bij voorbaat al aan de regeering geweten. Er is een gezindheid tot samenwerking ont staan, een inzicht dat alleen daardoor het hoofd kan worden geboden aan den on gunst der tijden en ook een wil om aan te pakken en vol te houden. De waarde hiervan kan moeilijk worden overschat". Spreker vervolgde: „Volhardt in deze uwe houding en ga voort op den eenmaal ingeslagen weg, dan is het niet meer de vraag of wij tegen de crisis op kunnen, maar kan de crisis niet tegen ons op". Spreker wijst tenslotte op teekenen van opleving, die wat Indië betreft bestaan uit de suiker, die weer gaat planten, het verhoogde quotum voor rubber, de hoogere opbrengst van de coprah, de prijshoudende stemming voor thee, de goede markt voor tin en de toekomst voor de tabak in Ame rika. „Hebben wij hier te doen met de aankon diging van een nieuwen dageraad?" Spreker meent dat wij in ieder geval dankbaar moeten zijn voor de schemering, die hoop geeft. Spreker wenschte vervolgens „Heil en Zegen" toe aan de voorbeeldige, gelaten aanvaardende millioenenbevolking, aan 't Inlandsch Bestuur, de Regenten, de Volks hoofden, de Zelfbestuurders. alle vreem delingen en vreemde Oosterlingen, die hier welkom waren in 1935 en dit ook in de toekomst zijn, mits zij zich houden aan recht en wet: aan de Europeesche gemeen schap, aan de bemanningen van schepen en vliegtuigen, aan de pers, aan de Ker kelijke dienaren, aan het Europeesch Be stuur en aan de politie, leger en vloot, op wekkend tot toewijding en plichtsvervul ling. vervolgens aan alle ambtenaren op de departementen, de opvoeders van de jeugd en den Volksraad en tenslotte „Heil en Zegen" toegewensciht aan het Moeder land. Misschien hoort mer, ons daar, dan kunnen wij niet terughouden een uit het diepst van het gemoed opwellenden wensch voor het welzijn van het land. waaraan wij zoo nauw verbonden zijn. Ik vraag mij wel eens af of de beteekenis van dien band voldoende wordt begrepen, of wel wordt ingezien hoe het eene gebiedsdeel van het andere afhankelijk is ten aanzien van de hoogste belangen, volstrekt niet eenzijdig, maar over en weer. Moge dat besef in het komende jaar meer dan ooit levendig zijn, tot heil van Nederland en Indië beide". Spreker neemt vervolgens afscheid van de luisteraars met de oprechte bede dat Gods besten zegen hen in het Nieuwe Jaar moge vergezellen. HOLLANDAM ERIK A LIJN. BINNENDIJK, thuisr.. 30 Dec. te Antw BEEMSTERDIJK, 29 Dec. van Rotterdam to New York. BREEDIJK, 29 Dec. van Norfolk te N. York ROTT. LLOYD. SOEKABOEMI, thuisreis, 29 Dec. van Tjilatjap. KERTOSONO, 29 Dec. v. Batavia n. R.dam ROTTERDAM-Z. AMERIKA LIJN. ALWAKI. thulsr., 28 Dec van Santos. KON. NED. STOOMB. MIJ. RHEA, Middel. Zee n. Amsterdam, pass. 30 Dec. voorm, 8 uur 20 Ouessant HERMES. 30 Dec. v. Bourgas te Candia ORESTES. Middel. Zee n. Amst., pass- 30 Dec. Gibraltar COLOMBIA. 29 Dcc. van Cristobal ur Cartagen?. TITUS, 29 Dec. van Alicante te Malaga. OBERON, 29 Dec. v. R.dam te Cadix. TRITON, 30 Dec- v. Malta te Lissabon. TUNO, Middel. Zee n. Amst., was 30 Dec. 12 uur 's middags 80 mijlen Z. W. van Ouessant. HALCYON LIJN. ROZENBURG. 29 Dec. v. Oran n. Bagnoll STAD DORDRECHT. 28 Dec. van Oran. STAD HAARLEM, R.dam n Porto Ferrajo, pass. 29 Dec. Gibraltar. SILVER—JAVA—PACIFIC LIJN. TABIAN 29 Dec- v. Rangoon n. Pacific Kust JAVA—NEW-YORK LIJN. TANIMBAR, 29 Dec. v. Java te Boston. DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN. EEM, 28 Dec. v. Hernosand n. R.dam- JONGE JACOBUS. 28 Dec. van Algiers n. Valencia. IJSSEL. 28 Dec. van Norresundet n. R.dam ZEELAND, 29 Dec. v. Kopenh. op de Tyne BEURSPLEIN, 28 Dec v. R.dam te Narvik. EMMAPLEIN. 28 Dec., v. R.dam te Narvik. TOWA, 28 Dec. v. B. Aires n. Rosario. De Motor- en Rijwielwet ver biedt uitdrukkelijk het rijden met open knalpot binnen de bebouwde kom der gemeente.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 29