FOTO'S okEIKUMM Briefkaartfoto's 6 stuks 1.1.50 LEIDSCH DAGBLAD - Zevende Blad Dinsdag 31 December 1935 Nieuwjaarsdag geopend BUITENLAND. reden. 3 van de 4 inzittenden oir. tiet leven gekomen. 9 Juli: drie kinderen verbrand bij een boerderij brand te Oostelbeers (Noord- Brabant i 34 Augustus: zandschuit uit Woerden op de Waal aangevaren en gezonken, -3 van de 5 opvarenden verdronken. 3 October: melkaïito bij Nootdorp door een Dieseltrein gegrepen: de wagenbe stuurder en een 12-jarig knaapje gedood; 10 Oct auto bij Weesperkarspel in het Kanaal gereden; de vrouw en een doch tertje van den bestuurder, die zich met z'n zoontje wist te redden, verongelukten. Vreeselijke auto-ongelukken deden zich vervolgens voor op 24 Nov. te Bedum. op 2 Dec te Weert en op 7 Dec. to Hypolitus- hoef. waarbij tezamen niet minder dan elf oooden te betreuren vielen. Jubilea en verjaardagen. Vele belangrijke verjaardagen en jubilea werden in den loop van 1935 herdacht. 5 Januari: 25-jarig bestaan der Ver. tot Bevordering van de Gezondheid in de Gra fische Vakken; 9 Jan.: ir. M. C E Bon- gaerts. 's Gravenhage. oud-minister van Waterstaat. 60 jaar: 13 Jan.: jhr. v. Cltters. 's Gravenhage. leider van het Nat. Crisls- Oomlté. 70 jaar: 19 Jan.: L. W. R Wencke bach. kunstschilder, te Utrecht, gehuldiga ter gelegenheid van zijn 75sten verjaar dag 24 Jan.: L. A. Springer. Haarlem, tuinarchitect. 80 jaar; 25 Jan.: Joh. Buziau, 's Gravenhage. 40 jaar artist. 3 Februari: Staatsraad mr. dr. J. Schok king aanvaardde 40 jaar geleden het pre dikambt: 11 Febr.: H. J. de Groot (..Pipa' i administrateur van de zeilvereeniging ..De Kaag", wonende te Warmond, 70 jaar; 13 Febr.: J Smid. Voorburg, stichter van den Nat Boerenbond ..Landbouw en Maat schappij". 70 jaar: 28 Febr.: ds. J. D. van Arkel. em. predikant te Hilversum, viert z'n 60-jarig ambtsjubileum: idem: Marie van Westerhoven, Amsterdam. 60 jaar bij het tooneel. 1 Maart: mr G. Vissering. Bloemendaal. oud-pres. Ned. Bank. 70 jaar; 4 Maart, mevr Suze Groeneweg. Rotterdam. 60 jaar: 10 Maart: W J. M. Muller, 'sGravenhage. oprichter en eerevoorzitter Kon. Ned. Voet balbond. 70 jaar; 14 Maart: mr. J. A. A. Bosch, 's Gravenhage. oud-vlce-pres. Hooge Raad. 80 jaar: idem: 75-jarig bestaan van de Alg. Vereeniging voor Bloembollencul tuur: 15 Maart W Ruys. Rotterdam, direc teur Rott. Lloyd. 70 jaar; 16 Maart: Albert van Dalsum. Amsterdam. 25 jaar bij het tooneel: 24 Maart: ir. F. A. R. A. baron van Ittersum. Utrecht, voorz. Coöp. Centr. Rai- feisenbank. 70 jaar. 17 April: L. J van Wijk. Heemstede, secr. Ned Bijbelgenootschap. 70 jaar: 20 April: ds. J. L. Bleeker. Utrecht, nestor der Ned. Herv predikanten, 95 jaar. 25 Mei: prof. P. Zeeman, Amsterdam, 70 Jaar. 6 Juni: ds. W .Breukelaar. Santpoort, be kend zendingsman der Ger. Kerken. 70 j.; idem C. F. R baron Krayenhof, Wasse naar. voorz. Alg. Ned. Ver voor Vreemde lingenverkeer. 70 jaar 1 Juli: A Rienks, 's Gravenhage. oud hoofdinspecteur Lager Onderwijs. 70 jaar; 25 Juli: dr. Jac. P. Thysse, Amsterdam, 70 jaar. 2 Augustus: Oornelie van Zanten, 's Gra venhage. 80 jaar; 28 Aug.: prof. dr Jac van Ginneken. Nijmegen. R K. hoogleeraar en taalgeleerde, viert zijn zilveren priester feest. 5 Sept.: mr. P Polvliet. 'sGravenhage, president Haagsch Gerechtshof. 70 jaar 27 Sept.: G. Velthuysen Jr.. Amsterdam, secr. Ned. Middernacht-Zendingsvereeni- ging, 70 jaar. 7 October: 40-jarig bestaan van de land- kolonie Lunteren van het Leger des Heils; 14 Oct.: 25-jarig bestaan van de zeilveree niging „De Kaag"; 16 Oct.: ds. J. D. Barth, Dordrecht, zilveren jubileum als Ger. predi kant; 17 Oct'.: prof. dr. E. van Everdingen, directeur van het Kon. Ned. Meteorolo gisch Instituut te De Bildt, aanvaardde 25 jaar geleden het ambt van hoogleeraar te Utrecht; 25 Oct.: A. J. Meyerink. Haarlem, bekend propagandist van den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen. 70 jaar; 27 Oct.: K. Kruithof, neemt ter gelegen heid van z'n 60sten verjaardag, afscheid als voorzitter van het Chr. Nat. Vakver bond; 31 Oct.: prof. J. A. G. van der Steur. Delft. 70 jaar. 1 November: C. Tabak. Amsterdam, 25 laar in dienst van het Ned. Jongelingsver bond: 6 Nov Kor Kuiler. 25 jaar directeur van het Groningsch Harmonie-Orkest: 9 Nov.: lult.-generaal Duymaer van Twist. 70 jaar; idem: Annie van Ees speelt voor de 500ste maal .Boefje"; 12 Nov.: generaal Snijders ontving voor 60 jaar de Militaire Willemsorde. 6 December: oud-minister van Handel en Nijverheid, ir. H. A van Ysselstein, 75 Jr.; 7 Dec prof dr H J.. van Ankum, te Zeist, oorlchter der Ned. Dierkundige Vereeniging 90 jaar. Necrologie. Wij besluiten ons overzicht met een lijst van bekende personen, die in het afgeloo- pen jaar van ons heengingen. 4 Januari: dr. P. F. van Hamel Roos. te 's Gravenhage. de bekende scheikundige, 84 jaar; 7 Jan.: gep. luitenant-generaal K. F. E. Gerth van Wijk, te 's Gravenhage, oud commandant van het Ned. Ind. leger, 64 jaar; 8 Jan U. G. Schilthuis, te Haren, lid Ged. Staten van Groningen, 78 jaar; 9 Jan mr. H. Carrière, overleden in Tyrol, lid Alg Rekenkamer van Ned-Indië. 53 jaar: 13 Jan.: mr. J. A Kalff. minister van Waterstaat, wonende te Wassenaar, 65 jr.; 15 Jan.: C. P. J. M. Schlick. te Amsterdam, dir. Ned. Tel. Agentschap, 64 jaar; 19 Jan.; P. A Haakxman. te 's Gravenhage. de nestor van den Ned. Journalistenkring. 88 jaar; 22 Jan.: Simon Maris, te Amsterdam, kunstschilder. 61 jaar; 27 Jan.: mevr. J. MarcusNijland, te Apeldoorn, oud-nresl- dente Ned Ver. v Hulsvrouwen. 65 jaar; 29 Jan Francis Koenen, te Amsterdam, violist. 35 Jaar 4 Februari: J. W. .T. baron Taets van Amerongen. 'sGrsvenhagê, Kcmerheer in buitengewonen dienst van H. M. de Ko ningin, 68 Jaar; 5 Febr.: W. C.T. van Hest, Amsterdam, oud-algemeen voorzitter Ned. R.K. Handelsreizigersver. „St. Christoffel", 71 jaar; idem: H. ter Kuile Jzn., Enschedé, industrieel, een der pioniers voor Enschedé op textielgebied, 82 Jaar: 23 Febr.: .r, J. Duiker. Amsterdam, architect, bouwer van „Zonnestraal": 28 Febr. Staatsraad A. W. F Idenburg. 's Gr: enhage, 73 jaar 3 Maart: ds. W. G. van Doorne, Veldho ven. 78 jaar, een der oudste dienstdoende Ned. Herv. predikanten in ons land; 10 Maart: Barend Barendse, Amsterdam, RECLAME- 6256 IIPITll HAARLEMMERSTRAAT Til van 10 uur v.m. tot 6 uur n.m. acteur, 82 jaar; 15 Maart: ir F B s'Jacob, Staverden, oud-burgemeester van Rotter dam; 19 Maart: mr. P. Coninck Westen berg Laren, oud-president Amsterdamsche rechtbank. 76 jaar: 23 Maart: prof dr. Otto Lanz. Amsterdam, chirurg, 69 jaar; 29 Maart jhr. J. O. de Jong van Beek en Donk. 's Gravenhage. oud-gouverneur van Curacao. 71 iaar. 31 Maart: Klaas van Urk. Terschelling, bekend schipper der N. Z H Redding-maatschappij, 66 jaar. 3 April: F. J. A. M Wierdels. Amster dam, oud-directeur Dagblad „De Tijd", 72 jaar. 22 April: Henrl Morriën. Rotterdam, acteur. 64 jaar; 23 April: mgr. L. Schioppa, 's Gravenhage. Pauselijk Internuntius. 63 jaar; 27 April prof. dr G. C. van Walsem, Santpoort, oud-directeur-geneesheer Prov. Ziekenhuis. 71 jaar. 6 Mei: prof. dr. J G Ch. Volmer. Nice, hoogleeraar te Delft, 69 Jaar; 9 Mei: mr. Harm Smeenge, Assen, lid Eerste Kamer en voorzitter van Schuttovaer. 82 jaar; 10 Mei: Arie Smit. 's Gravenhage, oprichter Kon. Mij „De Schelde". 90 jaar; 11 Mei: dr. ir. F. G Waller. Delft. pres. commissaris Ned. Gist- eri Spiritusfabriek. 75 jaar; 12 Mei: 5 baron van Heemstra, 's Gravenhage. secr. Kon Ned. Zeil- en Roelvereeniging, 59 Jaar; 17 Mei: W. D. H. baron van Asbeck, 's Gra venhage, oud-gouverneur van Suriname. 76 jaar; 21 Mei: prof. dr. Hugo de Vries, Lun teren. 87 jaar; idem: J. B van Dijk, Oister- wijk. oud-lid Tweede Kamer, 79 jaar. 2 Juni W. J. Cohen Stuart, 's Graven hage. oud-minister van Marine, 78 jaar; 6 Juni: Jac. Urlus. tenorzanger, Noordwijk aan Zee, 68 jaar; 11 Juni: W. Westerman. 's Gravenhage, oud-pres. Robaver, 70 jaar; 22 Juni: mr. J. W. J. Bijnen. 's Gravenhage, raadsheer Haagsch Gerechtshof, 64 jaar 26 Juni: A. Ingenool Jr., 's Gravenhage. oud-directeur Bureau van den Ned. Mid denstandsbond. 64 jaar. 15 Juli: mr. P. W. A Cort van der Lin den, 's Gravenhage, minister van Staat. 89 jaar; 25 Juli: dr. G. J. Weyland, Middel burg, pres. Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk. 75 jaar. 15 Augustus: jhr. W H. van Loon, Am sterdam, financier, 79 jaar; 16 Aug.: ir. H. W. Snijders, 's Gravenhage, directeur Gem. Telefoondienst; 19 Aug.: Ed. Gerzon, Am sterdam. directeur N V Gerzon's Mode magazijnen, 72 jaar; 22 Aug.: jhr. dr. W A. Beelaerts van Blokland. Oosterbeek. grif fier Eerste Kamer, 52 jaar. 2 September: mr. C. H. Guepln. Sant poort, alg Voorz. Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel. 60 jaar: 3 Sept.: mgr J D J. Aengenent, bisschop van Haarlem. 62 Jaar; 6 Sept.: D Hamburger. Amsterdam, voorz. arbitrage-commissie Ned Bioscoopbond, 68 jaar; 11 Sept.: ds J. Gispen, Groningen, pred. bij de Ger. Kerk aldaar. 61 jaar; 28 Sept.: C. van der Voort van Zijp, Utrecht, oud-lid Tweede Kamer, 64 Jaar 1 October: C. de Wolf, hoofdleeraar aan het conservatorium te Amsterdam. 56 jaar; 17 October: prof. mr. J. Loosjes. Bussum, hoogleeraar aan het Evang. Luth. Semina rium te Amsterdam. 61 jaar; 21 Oct.: A. v. Geelen. 's Gravenhage. dir.-gen. Werkver schaffing en steunverleening. 54 jaar; 26 Oct.: prof mr. R. Fruin. 'sGravenhage. oud-alg. rijksarchivaris, 77 jaar; idem: J. Polak, 's Gravenhage. oud-dlr. Burgerl. Openbare Werken in Ned.-Indlë, 68 jaar; 28 Oct.: ir. H. W. E. Struve, 's Gravenhage. oud-dir. rijksverzekeringsbank, 89 jaar; 30 Oct.: B Lammers, Rotterdam, oud-secr. Ned. R.K. Volksbond, 79 jaar; 31 Oct.: C. F. Lucardie, Scheveningen. oud-voorz. Raad van Comm. Ned. Ind Spoorweg Mij., 87 jaar. 4 November: Abr. Staalman. Amsterdam, oud-lid Tweede Kamer. 64 jaar; idem: mr. B C. J Loder. 's Gravenhage. oud-pres. Perm. Hof van Int. Justitie. 86 jaar; 5 Nov. J. Lissone, Haarlem, oud-dir. reisbureau Lissone, 64 jaar; P. M. Duyvis, Santpoort, commissaris N.V. Machinefabriek firma P. M. Duyvis te Zaandam. 78 jaar; 10 Nov.: A. C. C. de Vletter, 's Gravenhage. schrijver van jongensboeken, 69 jaar; 14 Nov.: rhom Denijs, 's Gravenhage, zanger. 58 jaar; 19 Nov.: Teun Ottolander. oud-kweeker uit Boskoop, overleden in Indië. 81 jaar; idem: mr. H. J. Pippel, 's Gravenhage. alg. secr. De Vrijheidsbond; 20 Nov.: E. W. baron van der Capellen, 's Gravenhage, gep. gene- raal-majoor der cavallerie, 72 jaar: 21 Nov. H. Pette Jzn., Alkmaar, cacaofabrikant, 79 jaar: 29 Nov.: Jac. J. Ruygrok, Arnhem, musicus en koordirigent. 73 jaar. 1 December: jhr. mr. F J. J, M. van Rijckevorsel, Berlicum, oud-lid Ged. Staten van Noord-Brabant, 77 jaar; 5 Dec.: Tb. W. Blijdestein. Amsterdam, directeur Twentsche Bank, 61 jaar; 6 Dec mr. Frans Erens, Houthem-St. Gerlach. litterator, 78 jaar; 9 Dec.: Ph. Schaap, Amsterdam, be stuurslid Joodsehe Invalide, 68 jaar; 10 Dec.: prof. dr. J. H. Aberson, Wageningen, 78 Jaar; 14 Dec.: luit.-generaal b. d. H. L. van Oordt. Den Haag, 78 jaar; 17 Der dr. ir. V. R. Y. Croesen, 's Gravenhage, 59 jaar; oud-voorzitter Kon. Ned. Landbouw-Comité en oud-directeur Centraal Beheer. 19 Dec.: W. F. G. L Driessen, burgemeester van den Helder, 49 jaar; 23 Dec.: prof. dr. W. M. de Vries, oud-hoogleeraar te Amsterdam, te Soest; dr. B L. Ritter. oud-opperrabijn van het ressort Rotterdam. 80 iaar: J. J. M Rubert. burgemeester van Woensdreeht. 43 *a?r: 24 Dec.: prof. dr. F. .T. A. Huart. hoogleeraar te Amsterdam, 39 jaar: N. la Grappe Dominicus, notaris te Rijswijk, 62 jaar; 27 Dec dr. J Bergsma, oud-school opziener bij het L. O-, 81 Jaar; W. Meur- singKorthals Altes, president N.V. Phoe nix brouwerij. Amersfoort, 41 Jaar; 28 Dec H. H. Hoynz., bedrijfsleider N.V. Kon. Plateelbakkerij Zuid-Holland. 36 Jaar; mr. J. H. Thiel. oud-inspecteur MO. handels onderwijs te Bloemendaal, 72 jaar; mr. dr. J. J. Nobaek, secretaris werkgeversorgani saties te Haarlem. 48 jaar; 29 Dec.; G. W. Frederiks, directeur hotel Paulez. den Haag, 58 jaar; H. van Nouland, te Scha- gen, lid Prov. Staten van Noord-Holland. Zwaar was de erfenis, die 1934 aan 1935 vermaakte, doch het leek er aanvankelijk op. dat het nieuwe jaar in menig opzicht een voorspoedig jaar zou worden! Begin Januari begaf zich Laval als Fransch' mi nister van buitenlandsche zaken naar Rome enhij slaagde er in om tusschen Frankrijk en Italië de zoo begeerde vriend schap tot stand te brengen, waarnaar zoo lang tevergeefs was gestreefd. Niet bekend werd toen, hoever Laval zich de handen had laten binden Daarop volgde de stemming in het Saar- gebied. Deze bracht een onverwachte meer derheid voor terugkeer tot Duitschland. Boven alles uit had gesproken de Duitsche zin en de gehechtheid aan het vaderland; over vraagstukken van nationaal-socla- lisme en dergelijke heen. Een gevaarlijke klip was omzeild: de Saar keerde terug tot Duitschland en alle territoriale kwesties tusschen Frankrijk en Duitschland waren verdwenen, verklaarde de Fuehrer 1 Maart werd het Saargebied aan het Defde Rijk overgedragen. Er was reden tot verheugenis! Daarop volgde het accoord van Londen, waarmede zelfs Duitschland in principe accoord ging. Het zou voorzien in een be perking der bewapening in de lucht, in een regeling voor het Donau-vraagstuk. Spe ciaal dit laatste vraagstuk kwam scherp naar voren. In midden-Europa moest rust en orde worden gesteld; de vooruitzichten leken gunstig. Doch toen begon langzamerhand de ken tering ten slechte, die tenslotte over Europa zou brengen: herleefd oorlogsge rucht! En dit trots een zeldzaam druk reissei- zoen van ministers over en weer, waarvan men zich zooveel voorstelde. Doch Juist mede daardoor zou blijken te herleven de oude politiek van verdragen, gericht tegen anderen etc. Wanneer wij het lange, lange lijstje van ministerieele bezoeken eens nagaan, dan vinden wij o.a.: bezoek van sir John Simon aan Berlijn, echter pas na een „poli tieke ziektevan Hitier, waardoor de over komst eigenlijk overbodig was geworden. Sir John Simon werd daarbij vergezeld door Eden. die alleen doorging naar Warschau. Moskou en Praag. Laval bezocht Moskou en Warschau. Benesj ging naar Moskou, Eden begaf zich vervolgens naar Parijs en Rome, de Poolsche minister Beek bezocht Berlijn, evenals de Hongaarsche premier Goemboes, die tevens Rome met een be zoek vereerde evenals de leidende Oosten- rijksche ministers. En daarnaast staan den de in midden-Europa in zwang gekomen „Jachtpartijen"! Bedoeling was natuurlijk ontspanning, doch het resultaat was spanning! Tusschen Parijs en Moskou kwam oen verdrag tot stand, dat Berlijn ten zeerste verontrustte en een besliste hinderpaal is geworden bij de pogingen om direct con tact tot stand te brengen tusschen de beide oude rivalen aan weerszijden van den Rijn. Bovendien werd Polen, dat de banden met Frankrijk toch al heel wat losser had gemaakt, nog meer kopschuw, hetgeen de verstandhouding met Berlijn ten goede kwam. Engeland veroorloofde zich plotseling een extra-dans met Duitsch land, waarvan een vloot-pvereenkomst het resultaat was. In Frankrijk veroorzaakte dit échter begrijpelijke deining en de stem ming tegen Engeland werd er niet vriende lijker op. Moest Frankrijk bovendien niet, zij het onder platonisch protest, de Duit sche herbewapening voor genoegen ne men' Mobiliseerde Italië niet een leger van een half millioen man aan de Brenner als waarschuwing tot Duitschland. dat het de Anschluss-idee voor goed uit het hoofd had te zetten? Ook de conferentie van Stresa tusschen de drie groote vroegere geallieerden bracht geen uitkomst en het Donau-pact kwam niet verder door een conferentie tusschen Italië, Oostenrijk en Hongarije te Venetië, al kwamen de drie landen elkaar nader. Argwaan, ongerustheid en vrees staken allerwege het hoofd op en vergiftigden de algemeene situatie. Is het wonder, dat aan ontwapening niet meer werd gedacht, dat integendeel opnieuw een bewapenlngsroes zich baan brak in Europa en tengevolge daarvan ook daarbuiten? Zelfs de kleine landen ontkwamen niet daaraan België, Zwitserland, Scandinavië, zij volgden het voorbeeld der grooterennoodgedrongen, het zij erkend, maar toch! Behoeft nog gezegd :e worden, dat de Ontwapeningsconferentie, die moeizaam zich had voortgesleept, kunstmatig als het ware In het leven gehouden dank zij een onverwoestbaar optimisme van den voor zitter, den Engelschen oud-minister Arthur Henderson, hoewel nog niet officieel dood, toch op een eervolle begrafenis scheen te wachten? De zorgzame voorzitter heeft dit echter niet meer mogen beleven, hij is te voren heengegaan. Toch zal hij voor zijn dood nog wel hebben begrepen, dat al zijn werk tevergeefsch was geweest Milüoenen en nog eens millioenen zijn wederom aan Mars geofferd! Hoe kon er bij zulk een onproductief uit geven van groote sommen verbetering in treden in de economische verhoudingen? Te meer. waar de waarheid, dat met een enkel land zich zal kunnen opwerken uit de malaise, dat slechts een gemeenschap pelijk economisch front verlossing zal kun nen brengen, nog te weinig wordt ingezien, om niet te zeggen, met voeten wordt ge treden. Te veel wordt over het hoofd ge zien het verband tusschen de economische verhoudingen van alle landen tezamen! Gevolg: groote werkloosheid blijft een geesel der menschheid; hier en daar tijde lijk wat ingekrompen, doch thans alge meen weer stijgend. Doch alle genoemde tegenslag was slechts kinderspel in verhouding tot hetgeen er nog zou volgen: het Italiaansch-Abes- sijnsch conflict spitste zich toe tot een formeelen oorlog! Van ouden datum zijn de geschillen tus schen beide genoemde landen; tal van grensincidenten deden zich geregeld voor, mede tengevolge van het feit, dat de gren zen eigenlijk niet voldoende waren afge bakend en de grensstammen zich los voe len van het centraal gezag, dat zij slechts eerbiedigen zoover het hun te pas komt. Eerst leek het niet zoo'n vaart te ioopen, daar Italië een neutrale zone aanvaardde evenals arbitrage Doch toen puntje bij paaltje kwam, bleek het, dat Italië vast van plan was, Abessynlë aooal niet geheel dan toch grootendeels zich toe te eigenen, om expansie te zoeken voor zijn groeiende be volkingsaanwas. waarmede het geen raad meer wist. Toen dit gevaar werd onder kend, is niets nagelaten om het te onder vangen, doch met Italië was niet meer te praten. Daarbij kwam, dat FrankTljk Ita lië zooveel doenlijk trachtte te sauveefen; Laval had Mussolini de vrije hand ge laten in AbessyniëAls lid van den Vol kenbond, waarin het was toegelaten door Itallë's aandringen, beriep zich het Afri- kaansche keizerrijk op Genève en alle hens werden aan dek gebracht om het gevaar te keeren. Alle pogingen liepen echter te pletter tegen de Italiaansche onverzettelijk heid. De Duce had zich tegenover zijn volk te zeer gebonden om genoegen te kunnen nemen met de aan de hand gedane oplos singen, die maar een klein stuitje boden van wat de Duce zijn land had voorgespie geld. Geen succes had een conferentie ie Scheveningen, evenmin de conferentie te Parijs, afgewezen werd het voorstel der commissie van Vijf. door den Volkenbond aangewezen. Italië hield voet bij stuk en liet zijn troepen begin October Abessynië binnen rukkenom daar „beschaving" te brengen! Weer donderde het kanon als argument der waarheid! Veel succes hebben de Italianen met hun modern leger tegenover de Abessynische horden niet weten te behalen. Weliswaar werd Adoea genomen, waardoor de smade lijke nederlaag van 1896 gewroken heette, en werd doorgedrongen tot Makalle, doch verder heeft het Italiaansche leger het in het Noorden niet kunnen brengen. Zelfs schijnt het momenteel, dat de Abessijnen meer in den aanval zijn en door hun guerilla den Italianen de handen meer dan vol geven. In het Zuiden volgde na aan vankelijk succes eveneens tegenslag, waar door eigenlijk de oude toestand van voor den Italiaanschen opmarsch is hersteld. Toen de Italiaansche opperbevelhebber generaal de Bono, onder bevordering tot maarschalk, werd teruggeroepen en ver vangen door maarschalk Badoglio, de be kwaamste strateeg van Italië, had ir.eneen krachtiger optreden verwacht, doch deze staat blijkbaar even machteloos als zijn voorganger. Met een week of zes begint de regenperiode weer en zullen de Italianen van hun kant den strijd moeten stop zet ten, dan staande voor de moeilijkheid hun troepen te ravltallleeren in het onherberg zame oord! Bovendien wordt de bewape ning der Abessijnen iedere week beter Schatten verslindt deze Italiaansche actie, die verre de draagkracht van het land te boven gaan. Ook de zelfopoffering van het volk. dat onder schoone leuzen is opge zweept tot het uiterste, welke offeringsbe- reidheid o.a. tot uiting komt in het afstaan van alles, wat goud is. zooals zelfs trouw ringen en medailles etc zal geen baat kun nen geven; het is een droppel in den emmer! Onverwacht was de repliek van den Vol kenbond! Wie had daarop durven rekenen? Totdusver was van dit lichaam in derge lijke gevallen al bitter weinig kracht uit gegaan Zie naar den strijd om den Gran Chaco in Zuid-Amerika. let op Japans verovering van Mandsjoekwo onder het mom van zelfstandigheid In beide geval len had de Volkenbond zich eenvoudig neergelegd bij den gang van zaken, afge zien van wat papieren protesten. Doch de Volkenbond begreep plotseling, dat er een keerpunt moest komen, wilde de bond zijn levensvatbaarheid bewijzen en niet roemloos ten onder gaan. En al heeft Laval het uiterste gedaan om Italië te redden, onder vaste leiding van Enge land. dat zich eensklaps bekeerde tot het stelsel der collectieve veiligheid, waar het tot dusver argwanend tegenover had ge staan, werd de procedure van het Volken bondspact volkomen nageleefd. Italië werd tot aanvaller verklaard en als gevolg daar van werd voor het eerst ln het bestaan van den Volkenbond! art. 16 van het pact in werking gesteld: tegen Italië wer den economische sanctie-maatregelen ge nomen en uitgevoerd ook. Slechts Oosten rijk. Hongarije en Albanië onttrokken zich aan meedoen. Genève bleek meer dan een woord. Genève was een macht geworden! Speciaal de Engelsche leeuw, die slapend was gedacht, bleek helder wakker. Onver wachts verscheen de machtige Engelsche vloot in de Middellandsche Zee, aldus ge tuigend, dat het ernst was. De Engelsche vloot bleek nog de zee te beheerschen. En toen de economische sancties niet het gewenschte effect schenen te sorteeren. althans niet vlug genoeg, werd gedacht aan uitbreiding tot een petroleum-embargo. Zeker is, dat als dit zou worden ingevoerd. Italië binnen enkele maanden op de knieën zou zijn gedwongen. Toen schijnt Italië, ten einde raad. ern stig te hebben gedreigd, waarmede het reeds eerder flauwtjes had gespeeld, met een aanval op alle landen, die aan zulk een embargo zouden deelnemen. En Laval was er natuurlijk direct voor te vinden om voor dit dreigement uit den weg te gaan. Zelfs wist hij tegen elke verwachting in den Engelschen minister Sir Samuel Hoare. die Sir John Simon was opgevolgd, mede te krijgen en tot ieder's verrassing werden vredesvoorstellen uitgewerkt, die den aan valler een premie zouden hebben gegeven voor zijn vergrijp tegen den Volkenbond, waarvan de verplichtingen vrijwillig waren aanvaard. Weliswaar werd er de voor waarde aan verbonden, dat alle drie be trokken partijen, te weten. Italië, Abessy nië en den Volkenbond, ze moesten accep teeren. doch tegelijkertijd werd op Abes synië toch reeds een zwakke pressie ge oefend. Verbazing maakte spoedig plaats voor verontwaardiging. Was de Volken bond dan toch een lichaam zonder betee- kenis als het er op aan kwam? De alge meene verontwaardiging in Engeland heeft echter minister Hoare weggewerkt en diens ontslag heeft het Baldwin, zij het met ver lies aan prestige, mogelijk gemaakt aan te blijven. Tot Hoare's opvolger is benoemd de jeugdige minister voor Volkenbonds aangelegenheden Eden en zijn benoeming lijkt ons het geven van de verzekering, dat voortaan Engeland niet meer zal afwijken van de consequenties van de besluiten van Genève, waardoor lmpleciet Frankrijk, dat Immers al zijn heil stelt op het stelsel der collectieve veiligheid, zal moeten volgen! Tot begin van het komende Jaar heeft Italië nu nog tijd om zich te bedenken, wil het erger voorkomen. Engeland heeft reeds de Middellandsche Zee-mogendhcden gepolst over steun bij een Italiaanschen aanval op de Britsche vloot en is niet on tevreden over de antwoorden. Dus is de Volkenbond toch een levend organisme? Aan 1936 het antwoord. Zoovele vragen doemen Immers als van zelf nog op. Als Italië ln wanhoopsstem- mlng eens toeslaat? Welke verwikkelingen zullen zich dan nog voor kunnen doen? Er is nog zooveel op te lossen in Europa. Daar zijn de kwesties van Memel en Dant- zig, de Hongaarsche verlangens naar recht.En ook Duitschland vraagt kolo nies! Moge het gezond verstand tenslotte de overhand verkrijgen en tot een schikking leiden, die alle „prestiges" ontziet! Dat machtige landen als Duitschland eu Amerika bulten den Volkenbond staan, is nu juist dubbel te betreuren. Dat sovjet-Rusland als lid werd inge haald, is slechts een pleister op de wonde! De verwarring in Europa is voor Japan een pracht-gelegenheid om in troebel water te visschen en het tracht dan ook partij te trekken van het gebeuren. Op nieuw doet Japan een indirecten aanslag op China door middel van de autonomis tische beweging in Noord-Ohina. Hoever zich dit zal uitstrekken, is nog niet te zeg gen. doch de Japansche militairen zullen probeeren er uit te halen, wat mogelijk is, dat is aan geen twijfel onderhevig. Vol be zorgdheid ziet. Amerika toe, doch zonder Engeland kan het weinig. En dit land is gebonden in EuropaBegrijpelijk is daarom de haast, die de Engelsche politiek begint te vertoonen! Vertroebeld wordt de situatie in het Verre Oosten bovendien door het Russi sche streven om, nu Mandsjoekwo verlo ren is zelfs de Oost-Chineesche spoor weg moest aan Japan worden verkocht vergoeding te vinden in Mongolië. Dat geeft nieuwe spanningen, die op den duur tot botsingen moeten leiden. En in deze atmosfeer, geladen tot het uiterste, is te Londen de Vlootconferentie bijeen gekomen. De eerste besprekingen hebben totaal geen resultaat opgeleverd, mede door het onwrikbaar vasthouden door Japan aan den pariteitseisch met Amerika. Zooals bekend verhouden zich de vloten van Engeland en de Vereenlgde Staten en Japan als 5 5 3. Japan eischt nu gelijkheid met Amerika! Begin volgend Jaar wordt de conferentie voortgezet! Een gelukkig verschijnsel temidden van al deze rampspoeden ls, dat de strijd tus schen Bolivia en Paraguay over den Gran Chaco tot een voorlooplge oplossing ls ge bracht dank zij de bemiddeling der overige Zuid-Amerikaansche staten. Officieel is de vrede nog wel niet geteekend, doch de legers zijn naar huls en het ergste lijkt dus voorbij DOOR DE LANDEN. België. Werden onze Zuiderburen vorig jaar zwaar beproefd door den on verwach ten dood van koning Albert, opnieuw trof een zware slag Vorstenhuis en land: op 29 Augustus werd de alom beminde en aangebedene koningin Astrid gedood bij een auto-ongeval bij Kussnach in Zwitser landDiepe rouw daalde over het Bel- genland; koning Leopold verloor zijn Innig geliefde gade, de koningskinderen een zorgzame moeder, de Belgen een ware landsvrouwe. Algemeen was de deelneming ln binnenland en buitenland met deze zware beproeving van het wegrukken op zoo jeugdigen leeftijd van deze zonnige vor stin, die om zich spreidde een waas van geluk Ook verder ging het het land niet voor den wind. Het nog onverwacht aftreden van de regeering Theunls had een onge wilde nieuwe devaluatie ten gevolge, die de nationale regeering van den nieuwen premier Paul van Zeeland, ook ln de ge volgen, niet geheel ongedaan heeft kun nen maken, trots groote inspanning. Erger ls evenwel afgewend en dat beteekent reeds heel veel F Centrum van touristenbezoek werd Bel gië dank zij de Brusselsche wereldtentoon stelling, die een volledig succes werd: de Belgen hebben voor de organisatie van iets dergelijks een bijzondere gave! Duitschland. Met krachtige hand zet het nationaal-soclalisme zijn taak voort. Een golf van enthousiasme werd gewekt door het volledig herstel der weermacht, zoowel te land als ter zee en ln de lucht. In dit opzicht werd het vredesverdrag van Versailles volkomen terzijde gesteld en het Fransche protest ls kalm naast zich neer gelegd. Het herstel der Duitsche weermacht gaat overigens niet zoo snel, als men had gehoopt, daar te zeer ontbreekt het eerst noodige: het geld! Ook in het economische leven doet dit gebrek zich geducht gevoelen. Steeds krachtiger snoert dr. Schacht de teugels aan, maar waar ook hü niet „tooveren" kan, wordt sleohts met de grootste moeite den mond boven water gehouden. Aan enkele waren bestaat dan ook al weer een nijpend gebrek als tijdens den oorlog, b.v. aan vetten! Waar bovendien niet voldoende grondstoffen voor de industrie kunnen worden ingevoerd, neemt de destijds kunst matig weggewerkte werkloosheid opnieuw zlenderoogen toe. Het nationaal-socialisme weet echter het klankbord der Duitsche volksziel wel zoodanig te treffen, dat, dank zij mede den druk op de openbare lief dadigheid. dit geduldig wordt gedragen. Het gaat immers om het geheel, niet om den enkeling.... Vandaar ook het bij voortduring propageeren van de Duitsche eenheid, waaraan ook de eens machtige organisatie der Stahlhelm thans ten offer is gevallen. Steeds feller ls het optreden tegen de Joden gebleven; de wetten van Neurenberg hebben deze Duitsche staatsburgers vrijwel rechteloos gemaakt en uit de gemeenschap gestooten. Daarnevens staat dan het op treden tegen de Kerken. Tegen de R.K. Kerk wordt met steeds minder voorzichtig heid geageerd; talrijk is het aantal wegens deviezen-smokkelen veroordeelde R.K. gees telijken. Zelfs tegen een bisschop ls een proces gevoerd, doch tot een veroordeeling kwam het ln dit geval niet. Met de Belij denis-Kerk is de regeering weinig minder dan op voet van oorlog. Het ls nog ondoen lijk te beoordeelen, welk een invloed de Kerkstrijd op den duur zal hebben, doch de les der historie is. dat de Kerk tenslotte als overwinnaar uit den strijd te voorschijn pleegt te treden! Het beloofde jaarlljksch plebisciet is dit maal achterwege gebleven Ooneludeerende zou men kunnen zeggen, dat het Derde Rijk nog volkomen in wor ding is onder zwaren economischen druk van binnen en buiten Frankrijk. Natuurlijk is ook dit afge- loopen jaar weer een verwoede politieke strijd gevoerd, Frankrijk schijnt daar nu eenmaal niet bulten te kunnen, tot schade voor het land. Het kabinet Flandln werd ten val gebracht op de geëischte volmach ten om de financiën op orde te brengen. Zwaar heeft de franc het immers te ver antwoorden gehad en slechts met uiterste Inspanning heeft men een nieuwe golf van inflatie weten af te wenden. Flandin's heldhaftige poging om zijn kabinet te red den met een ernstige armwond, opge- 2-7

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 26