HET AFGELOOPEN JAAR BINNEN- EN BUITENLAND IN IJS** Jaargang tf" LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 31 December 1935 Zevende Blad No. 23241 BINNENLAND. Aanpassen. Toen, eenlge jaren geleden, dr. Colijn de leiding der Nederlandsche regeering in handen nam onstuimig begroet, óók door talloos velen, die niet tot zijn partij behooren! deed hij dat onder de leus: „Terug naar een lager levensniveau" Geen maatregelen van nationaal schok- kenden aard wenschtc hij ter bestrijding van de crisis te nemen, van oordeel dat de toekomst te duister was om het succes van radicale plannen te kunnen waar borgen en tegelijkertijd overtuigd dat de crisis-gevolgen voor het Volk minder voel baar zouden zijn indien het aanpassings systeem geleidelijk maar regelmatig werd doorgevoerd. „Aanpassen" is aldus het wachtwoord gebleven gedurende al den tijd van dr. Colljn's regeeringsperiode en rusteloos hebben hij en z'n kabinet ook in 1935 ge- tamboureerd op den noodzaak daarvan. „Aanpassen" klonk het In parlement en regeeringsstukken, „aanpassen" was het parool dat doorgegeven werd naar lagere autoriteiten, „aanpassen" werd een leus, die evenmin aan de particuliere bedrijven voorbijging en die nog overal aanhangers vindt. Uit de diepte der economische depressie zijn langzamerhand enkele klanken op gestegen (meer nog In Indië dan in Ne derland), die eenig optimisme voor de toekomst schijnen te wettigen, die doen hopen op een zekere stabiliteit op het thans reeds zoo lage niveau. Hoe gevaar lijk het is daarop te rekenen bleek echter toen de regeering onlangs de verhooging van opcenten op verschillende belastingen noodzakelijk noemde, terwijl de minister president weinig meer dan een half jaar tevoren in het openbaar een verdere ver hooging van belasting onmogelijk en ook onnoodig genoemd had, daarbij wijzende en vertrouwende op verschillende teeke- nen van economisch herstel! Moeilijkheden der regeering. De regeeringstaak is zwaar in deze tij den en ook „aanpassing" voert daarbij tot tegenstand. Iedere bezuiniging tast de meer of mindere welvaart van een groep landgenooten aan en 't is 'n menschelijke eigenschap dat ieder, wien het treft, een neiging krijgt tot verzet, tot strijd voor de handhaving van z'n bezit. Minister Oud mocht dan zeggen bij de indiening van het bekende Bezuiniging?-ontwerp, dat dit slechts ten doel had de koop kracht te bevorderen, het was begrijpelijk dat er crltlek op kwam. Wie 77 millioen gulden bezuinigen wil kan dat niet doen zonder belangen van anderen aan te tas ten. Ambtenaren demonstreerden hun on tevredenheid wegens een aderlating van 10 millioen salaris-gelden (een verlaging, die morgen van kracht wordt), onderwijs organisaties en -autoriteiten kwamen in het geweer tegen een korting van 20 mil lioen op onderwijs-uitgaven, 't verkeers wezen achtte zwaardere lasten een onbil lijkheid: kortom, er kwamen conflicten aan allen kant. Overigens was het ern stigste conflict niet een geschil tusschen regeering en Volk. doch tusschen regee ring en Parlement (hetgeen bij het hui dige kiesstelsel niet steeds hetzelfde is!>. Het was op 23 Juli dat de zitting der Tweede Kamer geschorst werd op verzoek van dr. Colijn. nadat prof. Aalberse. de fractie-leider der R.-K. Staatspartij, ver klaard had dat zijn fractie haar stem ont houden zou indien een motie van vertrou wen in het algemeen regeer-beleid zou worden voorgesteld. Dat was een merk waardige gebeurtenis omdat zij geenszins gebaseerd was op diepgaande principieele verschillen, doch veeleer veroorzaakt werd door voortdurende en wat onvriendelijke critiek ter eener zijde en een zeker tem peramentvol verlangen aan den anderen kant om daaraan eindelijk eens kort en goed een einde te maken. Dr. Colijn diende het ontslag in van z'n kabinet, prof. Aalberse faalde in een poging tot vorming van een parlementair kabinet op breede basis en reeds op 31 Juli was onder leiding van dr. Colijn een nieuw extra-parlementair kabinet gereed, dat ten bewijze hoe geringe aanleiding er voor deze crisis geweest was! practisch slechts heel weinig van het oorspronkelijke verschilde. Prof. Slotema- ker de Bruine kreeg „Onderwijs", hetwelk hij al zoo lang waargenomen had na het gedwongen aftreden op 13 Mei van mr. Marchant (die toen openbaar maakte dat hij eenige maanden tevoren tot het Ka tholicisme was overgegaan), de notaris, mr Slingenberg. uit Haarlem, kwam aan Sociale Zaken, dr. Colijn nam naast Koloniën tijdelijk Defensie en dr. Deckers werd aan het hoofd geplaatst van een nieuw gevormd ministerie van Land bouw en Visscherij! Tevoren was op 3 Juni mr. Steenberghe afgetreden als minister en opgevolgd door dr. Gelisscn, die zich na de reconstructie beperkt zag tot Handel en Nijverheid, en, misschien mede als gevolg van de besprekingen rondom de kabinetscrisis, een kans ge kregen heeft zijn streven inzake indu strialisatie aan de practijk te toetsen. Nog betrekkelijk kort geleden is het wetsvoor stel daartoe ingediend, maar voordat het van kracht worden zal, kan men rekenen op aeer ernstigen tegenstand. „Is het", vraagt menigeen zich af, „thans, nu vele industrieën nauwelijks op de been kun nen blijven en er nergens geld is om zich op de fabricatie van nieuwe artikelen toe te leggen, verantwoord dat de regeering staatsgelden beschikbaar stelt voor geheel nieuwe industrieën? En ware het, indien men dan zoo bereid is de industrie te steunen, niet veel logischer, indien be doelde bedragen werden afgestaan tot steun aan de reeds bestaande industrie?" Intusschen: de regeering staat achter mi nister Gelissen en o.m. kan men verze kerd zijn van de medewerking der R.-K. Staatspartij, zoodat aanneming van het wetsvoorstel wel verzekerd schijnt. Of het resultaten opleveren zal Is wellicht het eerste jaar niet te beoordeelen, doch men kan slechts hopen dat deze geforceerde wijze van industrialisatie de verwachtin gen overtreffen zal, niet het minst opdat daardoor het ontzagwekkende leger werk- loozen beperkt wordt. Bestrijding der werkloosheid. Zóó elders, zóó hier! Overal stijgt nog het aantal werkloozen (in ons land steeg het in vijf jaren van 71000 tot bijna 414.0001 en geen aanpassingsmaatregelen der regeering, geen werkfonds, enz., blij ken in staat daartegen op te treden. Het verdient, in verband hiermede, de aan dacht dat door de S.D.A.P. sinds korten tijd aan de orde is gesteld 'net z.g. „Plan van den Arbeid": een economisch diep gaande hervorming, die aan tweehonderd duizend arbeiders werk heet te kunnen verschaffen. Wij zeggen nadrukkelijk „heet te kunnen verschaffen", niét om te kort te doen aan de verdiensten van dit ongetwijfeld breed opgezette plan, doch om tc laten uitko men dat de meeningen van deskundigen buitengewoon ver uiteen loopen. zoodat van regeeringszijde zelfs reeds verklaard is dat het onaanvaardbaar is omdat het de economische moeilijkheden slechts ver plaatsen zou! De S.D.AP zei echter haar plan-actie met groot enthousiasme voort en het staat vast dat op den duur het parlement er zich over zal hebben uit te spreken. Is het intusschen eigenlijk niet te mooi om waar te zijn dit „Plan van den Arbeid", dat binnen enkele Jaren het enorme werkloozen-legioen tot op do helft terugbrengen zou, terwijl het thans met ongeveer 5 a 6000 per veertien dagen toe neemt? De regeering doet alles wat zij mogelijk acht om den triesten stroom van werkloozen af te dammen, maar veel baat het niet. Wij denken aan de gelden, die uit het reeds genoemde Werkfonds be schikbaar worden gesteld voor werken, welke anders niet uitgevoerd zouden wor den, we denken aan den versnelden brug- gebouw, aan de juist dezer dagen afgeko men wetsvoorstellen tot verdere droogma king van het IJsselmeer (Noord-Oost-pol- deri, aan den bouw van een tweeden „Prinsendam" (waartoe zoowel werkgevers als werknemers medewerking verleenden) en aan het streven van ministei Slingen berg. die een plan ontwikkeld heeft om jeugdige werkloozen te doen opnemen in het bedrijfsleven ter uitvoering van ar beid, die anders zou blijven liggen! Politieke conflicten. Het was niet enkel de economische cri sis. die in 1935 de aandacht vroeg Eco nomische en politieke kwesties mengden zich dooreen, zooals trouwens bij herha ling het geval is. Van het conflict tusschen de regeering en de R.-K. Staatspartij maakten wij reeds melding. Er waren echter meerdere andere moeilijkheden en op den voorgrond daarbij staat het vraagstuk van de N.S.B., van de nationaal-socialistische beweging, waarvan ir. Mussert de leider is! Hoe sterker zij groeide, hoe actiever haar op treden en hoe feller ook van diverse zij den het verzet. Een colportage-verbod in diverse wijken van verschillende steden was o.m. het gevolg, maar botsingen ble ven voortduren en zijn nog steeds aan de orde van den dag. Van weerskanten schuift men de schuld op de tegenpartij! Het verbod voor ambtenaren om lid dezer beweging te zijn bleef gehandhaafd en tenslotte volgde de indiening van regee- ringswege van een wetsontwerp inzake particuliere machtsvorming dat kennelijk tegen de N.S.B. gericht is en dat reeds als resultaat had dat de weer-afdeellngen door ir. Mussert werden opgeheven. Aan de verkiezingen voor de Prov. Staten nam ook de N.S.B. ditmaal deel en zelden, (wel licht nooit tevoren) was er voor die ver kiezingen zooveel interesse als toen. Het was Nationaal Herstel, dat daarna bij de gemeenteraadsverkiezingen gedeeltelijk in de plaats der N.S.B. trad zij het niet officeel doch daarbij, naar verhouding, aanmerkelijk minder succes boekte. Er was verder groote winst voor de S.D.A.P., terwijl de Vrijzinnige partijen zware ver liezen leden. Zóó zwaar, dat van meerdere zijden o.m. een plan geopperd werd tot fusie tusschen Vrijheidsbond en Vrijz.- Dem. Bond, welke idee echter op princi pieele bezwaren gestuit is zoodat het geen doorgang vinden zal. Van fusie was ook elders geen sprake; wel van breuk. Prof. Vlsscher trad met een aantal Herv. Ge reformeerden uit de A.-R. Party, de Rev. Soc. Arb. Party viel uiteen, waarna de ulbgetreden oud-O.g.P.'ers een nieuwe or ganisatie stichten en men vraagt zich af waartoe de geschillen tusschen mr. Duys en de S.D.A.P. en tusschen mr. Wester man en Nationaal Herstel leiden zullen! De Kath. Dem. Party zag bovendien plot seling haar voorzitter, prof. Veraart, heen gaan. ontmoedigd als deze was door de z.i. onbevredigende resultaten by de ver kiezingen voor de Staten. Geen devaluatie. Veelvuldig is in het afgeloopen jaar het vraagstuk der devaluatie besproken en het scheen vooral actueel te worden toen het kabinet-Coiyn z'n ontslag had aangebo den. Het demissionaire ministerie, sterk gekant tegen devaluatie als het is, nam oogenblikkeiyk alle mogelyke maatregelen om den wind uit de zeilen te nemen van onverantwoordelyke financiers, die bü voorbaat zouden willen speculeeren op een koersverandering door een nieuw ka binet en de Nederlandsche Bank heeft daarbu tevens zeer krachtdadig ingegre pen, maar men moet toch aannemen dat de kabinetscrisis groote schade veroor zaakt heeft. Het was ook naar aanleiding daarvan dat de minister-president, dr. Coiyn, in een opwelling van hevige ver ontwaardiging de bekende uitdrukking „Onvaderlandslievende Schobbers" ge bruikte! Over devaluatie is men inmid dels nog niet uitgepraat (zoomin als over mr. Marchant's nieuwe spelling i. maar zoolang dit ministerie aan het bewind is. schynt er voor de voorstanders (die over vrywel alle partyen verdeeld zün) weinig succes te wachten, tenzij onverhoopt schokkende gebeurtenissen in het buiten land radicale maatregelen zouden eischen. Groeiend nationaliteitsbesef. By alle verschillen over politiek inzicht, over economische maatregelen, over con- tingenteering. crisis-organisatie en crisis- controle (waarin minister Deckers nu met vaste hand scherpere richtiynen gaat aangeven!) heeft 1935 toch ook nog winst gebracht: winst door een groeiend natio naliteitsbesef. door versterking van de banden met het Vorstenhuis, door toe nemende belangstelling voor Nederlandsch fabrikaat, door meerdere waardeering voor de weermacht. De oorlog tusschen Italië en Abessynlë en de toepassing der econo mische sancties, ook door Nederland, heb ben daartoe bygedragen. Er kwam by vele tegenstanders de overtuiging dat een weermacht noodig is. ondanks het bestaan van den Volkenbond, en dat zelfs die weer macht noodzakeiyk is wil een aangevallen land ooit op steun van den Volkenbond kunnen rekenen. Vandaar dat ditmaal eenige bekende Vryz. Democratische Ka merleden vóór de Defensie-begrooting ge stemd hebben, hoewel deze juist bedoelde in ernstige tekorten te voorzien, en van daar ook dat het vraagstuk der landsver dediging op een buitengewoon congres van den Vryz. Dem. Bond aan de orde zal wor den gesteld. Het is overigens niet alleen de Vryz. Dem. Bond, die in dit opzicht overstag is gegaan. Ook by de S.D.A.P. klinken gansch andere stemmen dan vroe ger het geval was. En zou het eenmaal komen (hetgeen tenslotte altijd mogelijk is) tot de zoogenaamde „Uiterste nood zaak". d.w.z. tot een gemeenschappeiyke regeering tusschen R.K. Staatsparty en o.m. de S.D.AP. waartoe het Paasch- congres der S.D.A.P. zich nadrukkelyk be reid verklaarde, doch waartegenover de katholieken tot dusverre afwijzend ston den. dan zal ongetwyfeld die ommezwaai der S.D.A.P. zich nog veel verder moeten voltrekken. Deze tyd is vol onverwachte gebeuriykheden en het behoeven waariyk geen hersenschimmen te zijn, welke wy hier ter sprake brengen! De luchtvaart en het wegverkeer. Met onze luchtvaart is het niet in ieder opzicht naar wensch gegaan. Hoe goed herinneren wy ons nog al die vreeselijke ongelukken met de Leeuwerik, de Kwik staart. de Maraboe en de Gaai, waarby meerdere bekende piloten het leven lieten en waarby tal van leden der bemanning en vele passagiers op tragische wyze ge dood werden. Dat waren zware tyden voor onze luchtvaart, die in de LondenMel bourne-race zulke schitterende successen geboekt had, en het is verbazingwekkend van hoe .geringe nadeelige resultaten commercieel bezien die tegenslagen fei- teUjk sohynen te zyn geweest. Want de K.L.M. verdubbelde haar luchtdienst op Indië ingaande 12 Juni en niettemin waren ook na de rampen by na geregeld de vliegtuigen volgeboekt met passagiers. Lazen wij zelfs niet dezer dagen hoe voor één toestel, terugkeerend van Indië naar Schiphol, niet minder dan acht passagiers moesten worden afgewezen? Ook het verkeer te land had z'n moei- lykheden. Steeds grooter wordt de druk op het motor-verkeer (dat nog altyd wacht op de leus van „hoofdweg gaat voor") en het gevaar dreigt dat de kosten van den bouw der bruggen over de groote rvieren door middel van het opvoeren van den benzine-prijs eveneens op het wegverkeer z-Jlen worden verhaald. Met dien bruggenbouw gaat het intus schen prachtig. Op 10 April werd by Arn hem de Rijnbrug opengesteld', to Jupi 1986 volgt de Waalbrug bij Nymegen en ook met de overbrugging van het Hollandsche Diep bij den Moerdyk en van de Lek by Vianen wordt groote spoed betracht, zoodat men hopen mag dat er eindelyk binnen afzienbaren tyd een be- hooriyke vaste verbinding komen zal tus schen Noord- en Zuid-Nederland! Bijzondere feiten. In het raam van dit jaaroverzicht mogen een aantal feiten niet onvermeld blijven, die met het voorgaande in betrekkelyk los verband staan. wy herinneren aan de volksstemming in het Saargebied, waarvoor op 13 Januari 300 Nederlanders per extra-trein vertrok ken nadat het corps mariniers reeds was voorgegaan tot handhaving der orde ten einde ginds zitting te nemen in de stembureaux. We wyzen verder op „Flora- 1935", de befaamde en weergalooze bloe mententoonstelling te Heemstede, die op 15 Maart werd geopend en voor de pro paganda onzer bloembollencultuur van onschatbare waarde moet zyn geweest. We denken aan den strijd der spoorwegen tegen de „wilde" autobusdiensten, aan de invoering van het witte rywielspatbord, aan den schepenverkoop naar Rusland door de in moeilykheden verkeerende Neder landsche maatschappyen Dan: de Nederlandsche deelneming aan de wereldtentoonstelling te Brussel. Ons paviljoen, dat na het Belgische het eerst gereed was en op 30 April geopend werd, heeft daar een schitterenden indruk ge maakt en honderdduizenden landgenooten, die in eindelooze stroomen de grenzen overtrokken, hebben het met onverdeelde bewondering gadegeslagen. In Juli vierde Den Bosch haar 750-jarig bestaan, terwyl in diezelfde maand (11 Juli) de Nederlandsche onderzeeboot K. 18, onder commando van luit. ter zee 1ste klasse. D. C. M. Hetterschy. te Soerabaja arriveerde, welk feit in Indië zoowel als in Nederland met geweldige blijdschap werd begroet. Behalve den commandant be stond de bemanning uit 35 koppen, terwijl tevens prof. Vening Meinesz. de beroemde diepzee-onderzoeker aan boord was. De tocht had byna acht maanden geduurd. Men was op 14 November vertrokken, be zocht vyf werelddeelen en legde 22.600 mijlen af! Limburg beleefde op 16 September een historische dag door de openstelling van het Julianakanaal door H.K.H. Prinses Juliana, in tegenwoordigheid van HM. Koningin Wilhelmina. Behalve een tweetal arbeidsconflicten: eerst in de venen en vervolgens (in het laatst van Augustus) in de wollen stoffen- lndustrie te Tilburg, waarby meer dan 4000 personen betrokken waren, moet ten slotte worden aangestipt de ontmaskering der misdadigersbenden te Oss. die leidde tot meer dan honderd arrestaties en Oss en omgeving van een vreeselyke plaag verloste. Terecht zyn marechaussees en Osser gemeente-politie van regeeringswege gehuldigd voor het uitstekende werk dat zy hierby hebben verricht. Rampen. Geen jaar gaat voorby zonder rampen van grooten omvang. Echter schynt in het byzonder op 1935 een fatum te heb ben gerust, want waren er ooit in één tijdvak van 365 dagen zooveel vliegonge lukken als thans en werd er ooit door den storm zoowel aan onze kusten als elders in het land zooveel schade aangericht als in het jaar, dat nu van ons scheiden gaat. Over die tegenslagen voor onze luchtvaart, hadden wy het hiervoor reeds. Ziehier de bewyzen: Op den 5den Februari stortte een In disch legervliegtuig in een ravyn tusschen Tangkoeban Prahoe en de Boerangrang. waarbij de piloot om het leven kwam. Bij het zoeken naar het verongelukte vlieg tuig stortte ook een ander toestel omlaag. Hiervan werd de bestuurder gewond Den zesden April geraakte het K.L.M.- vliegtuig „De Leeuwerik", bestuurd door Piet Soer en met Prillewitz als tweeden piloot, op weg van Praag naar Amsterdam by Brillon, op 80 K M, van Dortmund in een sneeuwstorm. Het vloog tegen een bergweide en verbrandde. Alle 7 inzitten den kwamen om het leven. Het was ruim 3 maanden later, op 14 Juli, dat de K.L.M. door een nieuwen slag getroffen werd! Immers de „Kwikstaart", bestuurd door Silberstein, kreeg pech toen het opsteeg van Schiphol. Twee motoren weigerden, waarschynlyk door gebrek aan olie, en de trotsche vogel botste tegen een dyk en verbrandde. De geheele bemanning en 2 van de 13 passagiers lieten het leven. Ontstellend waren de ongelukken, die nu in snelle opvolging te melden vielen Reeds cp 16 Juli stortte by de Kooy een mili taire Fokkerjager omlaag, waarbij de offi cier-vlieger gedood werd. En nog had men die tydingen niet ten volle in zich opge nomen of de bulletins meldden reeds weer (eveneens op 16 Juli): Maraboe, bestuurd door Jan Hondong, by den start op het vliegterrein te Bushir over den kop ge slagen en ten deele verbrand. Gelukkig hadden daar althans de inzittenden zich kunnen redden Vier dagen later, op 20 Juli. werd „De Gaai" door het noodlot ge troffen. Terugkeerend van Milaan naar Schiphol, geraakte piloot Van der Feyst bij vreeseiyk stormweer gevangen in het -jdel van de Moësa by San Bernardino en alle 13 inzittenden, w.o. de Noordwijksche stewardess, mej. Hermanldes, werden ge dood. Hierna verongelukte op 5 Sep tember een Nederlandsch Fokkervliegtuig by demonstraties in Turkije, waarby de bestuurder, jhr. Sandberg, om het leven kwam. terwyl op 11 Sept. een telegram nieuwen schrik kwam brengen toen ge meld werd dat een der drie toestellen, die onder leiding van kapitein Koppen naar Indië vertrokken waren voor de karteering van Nieuw-Gulnea, vermist werd. Twee dagen daarna bleken echter de vermisten, w.o. de Nederlandsche luitenant J. Vonk, een noodlanding te hebben gemaakt en in goede gezondheid te verkeereni Tenslotte vond op 18 December een botsing tusschen twee vliegtuigen plaats by Schiphol, waarby de leerling-vlieger A, F. Metz ge dood werd. Hoe dikwijls storm en onweer dit jaar over Nederland gewoed hebben is nauwe lijks bij benadering te zeggen. Vast staat dat zy menigmaal enorme schade aan richtten en ook helaas weer vele men- schenlevens eischten. Nog slechts 17 dagen was het jaar oud. toen een wind hoos een deel van ons land teisterde en eenige slachtoffers vroeg. Op 29 Mei gin gen storm en onweer samen. Boerderijen brandden af, terwijl een geweldige hagel bui tuinen en landerijen te Bilthoven en verre omgeving volkomen in een winter landschap veranderde! Dergelyk nood weer herhaalde zich op 10 Juni: een wervelwind sloeg het IJssel-zwembad te Dieren weg, in het Westland werden hon derden kassen vernield en niet minder dan 12 perceelen werden te Schayck en Nieuwland, in Noord-Brabant door het vuur verteerd. Op 25 Juni werd te Zelhem een jong meisje en te Vaassen een be jaard echtpaar door den bliksem gedood. Den volgenden dag brandden weer eenige boerderijen af en verloren andermaal twee personen door het hemelvuur het leven. Bliksem-inslag eischte op 4 September te Megen (Noord-Brabant) 3 dooden en 5 gewonden. Op 17 September woedde een zóó hevige Zuid-Westerstorm, dat meer dere landbouwtentoonstellingen verwoest werden. Een Engelsch zeiljacht strandde bij Petten, terwyl de Groningsche motor- schoener „Kalba" op de Noordzee verging en de kapitein verdronk. De storm bleef voortrazen en den volgenden dag seinde het Duitsche stoomschip „Bramof" naby Borkum om hulp. Duitsche redding- en sleepbooten poogden naderby te komen, maar zy slaagden daarin niet en het was toen de Nederlandsche reddingboot „In- sulinde". uit Oostmahorn, die alle opva renden veilig aan land bracht: den 25en September stak de storm weer op en van 8 visschers, uit St. Jacobi-Parochie, die in kleine bootjes waren uitgegaan, lieten er vier het leven. Tevens bleek de Rooster", een Groningsche motorboot te worden vermist Reeds den volgenden dag vond men het wrak op de Wester-Eems. Er waren vyf opvarenden geweest Vervol gens voltrok zich de merkwaardige reeks van gebeurtenissen bij Egmond. waar in anderhalve maand niet minder dan vier schepen op het strand werden gezet! Eerst in den nacht van 19 op 20 October liet stoomschip „Kerkplein" en de sleep boot „Drente", daarna men herinnert het zich nog op 2 December de „Jos. Maria", uit Schiedam, en op 9 December de Zweedsche houtboot „Diana", die er evenwel dienzelfden middag bij hoog water In slaagde op eigen klacht weer vlot te komen! Voor Egmond beteekende dat alles een zeer byzondere attractie. By tienduizenden kwamen de belangstellen den derwaarts, alle seizoen-zaken gingen weer open cn het werd in Egmond op sommige dagen drukker dan op de schoonste zomerdagen gedurende de va- cantie! Inmiddels was op 21 October het En- gelsche stoomschip ..Pendennis" gestrand bij Terschelling, maar het waren, evenals bij Egmond, weer de kranige leden der Noord- en Zuid-Hollandsche Redding- Maatschappyen, die met succes hun leven in de waagschaal stelden om dat van anderen te redden. Eveneens grepen zy in toen op 4 Dec. de Zweedsche hout boot „Menja" bij den Helder lek sloeg, elf opvarenden in een sloep naar land kwa men en de overige vier tenslotte door de reddingboot uit hun benarde positie moes ten worden verlost Van de vele branden en ernstige onge lukken. die verder in ons blad gepubli ceerd werden, zullen wy nog de grootste vermelden. Op 12 Januari werd te Zwol- lekerspel het gebouw „Spoolderenk" van de Over. Waterleiding My„ in de asch ge legd. 18 Jan.: autobotsing in den Wieringer- meer, 4 kooplieden, komende uit Leeu warden. gedood: 25 Jan.: papierfabriek van Van Straalen en Boon. te 's-Gravenhage. grootendeels afgebrand. Een 74-jarig timmerman in de vlammen omgekomen: 30 Jan.: de sigarenfabriek van Van der Tak en Oo. te Culemborg door brandstichting in de asch gelegd. 19 Februari: meubelfabriek der N.V: J. Leeuwis, te Vlaardingen, afgebrand: 25 Febr.: ontploffing in een machinefabriek tc Breda. 7 gewonden. 31 Maart: auto te St.. Michielsgestel in den Dommel gereden, de 5 inzittenden verdronken. 22 April: auto in het Winschoterdiep ge- I

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 25