De Abessijnen in het Noorden in aanval 76ste Jaargang MAANDAG 30 DECEMBER 1935 No. 23240 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2SOO Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. BERICHT. STADSNIEUWS. Laval handhaaft zich BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor aayertentles uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden ■van 30. - Incasso volgens postrecht Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2 35 per week f. 0.18 Franco per post f. 235 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.> Oit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. In verband met den Nieuwjaarsdag zal ons Blad a.s. Woensdag niet verschijnen en zullen onze Bureaux den geheelen dag gesloten zijn. Met het oog op het bovenstaande zullen wij in ons Blad van morgen kleine adver tenties opnemen. Deze moeten echter morgenochtend uiterlijk 10 uur in ons bezit zijn. DE DIRECTIE. IN MEMORIAM PROF. PLOOY. De Utrcchtschc theologische studenten ecren zijn nagedachtenis. Teneinde de nagedachtenis te eeren van wijlen onzen oud-stadgenoot, prof. dr. D. Plooy, in leven hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht In de Nieuw Testamentische vakken, hebben de Utrechtsche theologische studenten het Initiatief genomen tot de aanbieding van een geschilderd portret van den verschei den hoogleeraar aan zijn weduwe, mevr. B. H. W. PlooyGunning. In het daartoe gevormde comité heb ben zitting genomen de rector magni ficus der R.U. te Utrecht, prof. Voll- graff en den secr. van den Senaat prof. Baart de la Faille, voorts de hoog leeraren Severijn en van Rhijn. als voor zitter en secr. der Theologische facul teit, namens de Theoi. faculteit der Stedelijke Universiteit te Amsterdam prof. dr. H. A. van Bakel en prof dr. A. H. de Hartog. namens de Engelsche theologische wereld, waarmede de overledene zooveel contact had dr. J. Rendel Harris van Birmingham en Rev. C. A. Phillips. Bournemouth Ten slotte enkele predikanten en vertegen woordigers van studentenvereenigingen te Utrecht en Amsterdam. POSTVERZENDING LEIDEN—HOOFDDORP. De directeur van het Postkantoor alhier deelt mede, dat de postverzending op de lijn LeidenHoofddorp met ingang van 1 Januari as. gestaakt wordt. Vanuit Leiden zal des middags een auto- dienst worden uitgevoerd tot Oudewete ring en des namiddags tot Lelmuiden. De correspondentie voor Hoogmade, Rijpwetering, Roelofarendsveen, Nieuwe- Wetering, Oude-Wetering, Leimuiden en Rijnsaterwoude, moet. om in de laatste bestelling te kunnen worden opgenomen, uiterlijk te 16.30 aan het postkantoor te Leiden worden gepost. WEEK DER GEBEDEN. De Week der Gebeden zal dit jaar van 6 11 Januari worden gehouden in de Lu- thersche Kerk Ook ditmaal zullen weer predikanten uit de Herv.. Geref. en Luth. Kerk optreden. Achtereenvolgens zal ge sproken worden over: Het evangelie en de nood van ons persoonlijk leven, van de Kerk. van het volkeren-leven, van de jeugd en van de evangelisatie- NED. CHR. VER. VAN PADVINDERS. 500 Padvinders brengen bezoek aan Leiden Op Nieuwjaarsdag zullen ongeveer vijf honderd padvinders van de Ned. Chr. Ver- van Padvinders (voorh. C.J.M.V.) een be zoek aan onze stad brengen. Om tien uur zullen zij aan het station door padvinders van de Leidsehe groep worden ontvangen, waarna men naar de Kooikapel zal ver trekken alwaar een ..padvindersaandacht" onder leiding van ds. Kalkman van Am sterdam zal worden gehouden. Na afloop van dezen dienst, om ongeveer 12 uur, zal een marsch door de stad worden gemaakt met als doel de voormalige Kweekschool voor Zeevaart.. In den middag wordt een bezoek aan Katwijk gebracht, waar men oefeningen voor voortrekkers, verkenners en v -ipen zal houden. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen Chaudron en Zonen, Schutterstraat 17, Leiden; bodedienst Leiden—'s-Gravenhage transportbedrijf. De vennootschap onder firma is ont bonden, dd. 1 Dec 1935. De vennoot P. Chaudron zal alleen het recht hebben den ouden naam Chaudron en Zonen, te voeren. P. van Rooyen, Utr. Jaagpad 66. Leiden; metselaar, aannemer. Uittredend mede-- eigenaar L. Zirkzee, Leiden, dd. 1 Jan. 1936. Het Wonder van Alphen. Julianastraat 29, Alphen a Rijn; verkoop en repa ratie van rijwielen, bakfietsen, electrische artikelen enz. Vestiging filiaal Meerstraat 5 Hillegom, o. d. naam Het Wonder van Hillegom. Zij het met opnieuw afgebrokkelde meerderheid, heeft Laval zich in de Fransche Kamer weten te handhaven na een rede, waarin hij nogmaals zijn vasten wil uiteenzette, den Volkenbond getrouw te blijven. De bezetting van Abbi Addi, de hoofdstad van Tembien, door de Abessijnen is bevestigd. De Abessijnen voeren een guerilla in grooten stijl en bedreigen Aksoem en Makalle. Een groot tegenoffensief der Abessijnen beet weldra in bet Noorden te verwachten. Twee Italiaansche vliegtuigen zijn in de Abessynische linies gedaald en na vernield te zijn, in den steek gelaten door de inzit tenden, die de Italiaansche linies wisten te bereiken. EERSTE LEIDSCHE KLUCHT- EN REVUE-GEZELSCHAP. Oude ja ars-uit voering. Bovengenoemd gezelschap heeft Zater dagavond de reeks van uitvoeringen der Leidsehe dilettanten-tooneelvereenigingen In 1935 besloten met een avond in „Zo- merlust", waarvoor groote belangstelling bestond, zoodat de zaal nagenoeg geheel bezet was. De voorzitter, de heer J. G. van Heuzen heette precies op het vastge stelde aanvangsuur! allen welkom, waarbij hij zich in het bijzonder richtte tot de afgevaardigden van „Het Nieuwe Too- neel", „Tot Ieders Genoegen" en de accor deonver. „D.V.V", terwijl hij tevens dank bracht aan allen, die de vereeniglng in het afgeloopen jaar finantieel of in ander op zicht steunden. Een specialen groet richtte spr. ook tot Hofenk's Melody Makers, welk ensemble juist dezer dagen zijn eersten verjaardag vierde en hij eindigde met een opwekking om allen deel te nemen aan de oliebollen-attractie. Nauwelijks was de voorzitter achter de gordijnen verdwenen, of hij keerde ander maal terug, doch ditmaal om eenlge liedjes te zingen, waarvan de refreintjes door het publiek uit volle borst werden meegezon gen en waarmede hij een dankbaar ap plaus verwierf. „Op veelvuldig verzoek", zooals het programma vermeidde, werd daarna een tweede opvoering gegeven van de dramatische volksschets „Mooie Ans", die ook nu weer veel en verdiend succes oogstte. Van denzelfden auteur, 't lid N. Rosier, werd na de pauze nog opgevoerd de klucht „Zaken zijn zaken", die heel wat lach salvo's ontketende, terwijl liedjes van mej. Kuivenhoven en de heeren J. van Eyk en van Heuzen het programjjia completeer den. Een dansje onder leiding van Anton de Groot, waarbij Hofenk's wakkere Me lody Makers voor goede muziek zorgden, besloot den geslaagden avond. K.J.M.V. „ST. PETER KANIS". ALG. NED. STUCADOORSBOND. Tooneelavond van de afd. Leiden. De Afd. Leiden van den Algemeene Ne- derlandsche Stucadoorsbond heeft gister avond in „Zomerlust" een tooneelavond gegeven. De penningmeester, de heer J. Bekooy, sprak een welkomstwoord en dankte namens het bestuur allen, die aan de organisatie van dezen avond hun me dewerking hadden verleend. Tenslotte deelde de heer Bekooy mede. dat de aangekondigde spreker verhinderd was om te komen. De „Jonge Spelers" onder leiding van Ben Groeneveld voerden vervolgens een schets op uit het stucadoorsbedrijf, ge titeld: „Bouw op, kameraad". In dit stuk werd getoond hoe de toe standen waren vóór de oprichting van den bond en er na. Het eindigde met een pro- pagandawoord voor het plan van den Arbeid. Na de pauze werd de bekende Fransche klucht: „De sluwe advocaat Pathelyn" op gevoerd. Aan de „Jonge Spelers" komt voor de vertolking van deze beide stukken alle lof toe; op zeer verdienstelijke wijze kwe ten zij zich van hun moeilijke taak. Me dewerking werd verleend door de „Stem des Volks", terwijl de Hollandia Accor- öeonb-nd n't 's-Ovaven>->age ™°r de mu zikale afwisseling zorg droeg. De Leidsehe afd. van den Stucadoorsbond kan op een geslaagden avond terugzien. Een geslaagde Kerstavond. De K.J.M.V. „St. Peter Kanis" heeft, zooals gebruikelijk, haar Kerstfeest ge vierd en weer is het bestuur er in geslaagd deze laatste Jaarlijksche bijeenkomst tot een waar feest te maken. De stemmige versiering, de boeiende Kerstvertellingen, de goede zang van het leerlingenkoor der R.-K. H.B.S., alles droeg er toe bij om dezen avond te maken tot een echt Kerst feest. De voorzitter, de heer Coster, opende de vergadering op de gebruikelijke wijze en heette in het bijzonder welkom den heer Christiaanse, die eenige Kerstvertel lingen zou voordragen en pater Zonder land met diens koor, dat de avond met eenige Kerstliederen zou opluisteren. In een korte toespraak van den moderator, deelde deze mede, dat de Kerstactie ruim f. 70 had opgebracht, welk bedrag inmid dels aan de Vincentiusvereeniging was overgedragen. In de pauze werd gecollec teerd voor de Kerstactie 1936. De verdere avond had een vlot en gezellig verloop. De K.J.M.V. „St. Peter Kanis" kan terugzien op een geslaagde Kerstfeestvie ring. o R.K. TOONEELVEREEN. „VONDEL". Jubileum-uitvoering. Gisteren gaf de in den R.K. Volksbond zoo bekende en tevens zoo gevierde onder- afdeeling „Vondel" een jubileum-uitvoe ring in de Stadsgehoorzaal. Er bleek hier voor geweldige belangstelling te bestaan, zoodat lang voor den aanvang de groote stadszaal geheel uitverkocht was en velen onverrichter zake moesten huiswaarts keeren. Er heerschte een opgewekte stem ming. De band „Frans Schweitzer" die zich welwillend beschikbaar had gesteld, liet zich onder leiding van Adolf Brunt niet onbetuigd en droeg het zijne er toe bij om die stemming te verhoogen. Nadat de voorzitter, de heer La Riviére den avond met een woord van welkom had geopend, kwam de jubilaresse zelf aan het woord met het bekende blijspel in vier bedrijven „Janus Tulp" van Justus van Maurik. De veertig-jarige „Vondel" gaf hierbij blijk in die lange reeks van jaren nog jong en frisch te zijn gebleven. Uitmun tend en vlot werd bedrijf na bedrijf ge speeld en elke rol werd in de juiste typee ring uitgebeeld, zoodat het spel met zijn geestige verwikkelingen, bijzonder goed tot zijn recht kwam en de aanwezigen zich daarmede kostelijk amuseerden. Deze jubileum-uitvoering was voor Von del dan ook wel een succesavond, waarop zij met genoegen kan terugzien. De Directeur van den Gemeente lijken Dienst voor Maatschappelijk Hulp betoon alhier brengt ter kennis van hen, die zich hiertoe hebben aangemeld, en daarvoor in aanmerking komen, dat de kaarten ter bekoming van kostelooze Ge nees- en Heelkundige hulp gedurende het jaar 1936, moeten worden afgehaald in het St. Elisabethshof aan de Oude Vest no. 25, en wel op Donderdag 2 Januari 1936 des voormiddags van 9 tot 12 uur en des namiddags van 2 tot 4 uur Geslaagd voor het practised examen van de Ver. van Leeraren in het Boek houden de heeren A. Mulder en P. Mazu- rel, leerlingen van den heer J. Munting, leeraar Boekhouden M. O. alhier. DE ALGEMEENE TOESTAND. Voorloopig geen luchtpact James Mc Donald vraagt ontslag. In verband met de Britsch-Duitsche be sprekingen over een luchtpact wordt ge meld, dat de Duitsche onder-staatssecre taris van Buitenlandsche Zaken von Bü- low, den Britschen gezant Phipps heeft gevraagd de onderhandelingen over dit pact uitsluitend tusschen de twee landen te voeren. Dit verzoek zou door de Engel- schen niet zijn ingewilligd, waardoor de verdere besprekingen voor onbepaalden tijd werden verdaagd. Zooals bekend wenscht Hitier eerst den afloop van het Italiaansch-Abessynische conflict af te wachten, alvorens over een luchtpact te gaan spreken. De door hem gestelde voorwaarde waarvan hij wist, dat zij voor de Engelschen onaanvaard baar was zou vooral ten doel hebben gehad elke bespreking voorloopig onmo gelijk te maken. De hooge commissaris voor de Duitsche vluchtelingen James Mac Donald, heeft bij het Volkenbonds-secretariaat een met redenen omkleed verzoek tot ontslag in gediend. Mac Donald verklaart, dat de omvang van het Duitsche anti-semietisme het pro bleem van bijstand aan de vluchtelingen op een zoo breede basis plaatst, dat alleen de Volkenbond het kan oplossen en niet een organisatie, onafhankelijk van Ge- nève. Het schrijven vormt tevens een re quisitoir tegen de religieuse rassenpolitiek van het Derde Rijk. Mac Donald geeft tenslotte uitdrukking aan de hoop, dat de mogendheden stappen zullen ondernemen bij de Duitsche regeering, teneinde haar ertoe te bewegen hierin verandering te brengen. BELGIE. Verhooging der Belgische ambtenaren salarissen. Om de salarissen der staatsambtenaren in overeenstemming te brengen met het indexcijfer der levensmiddelen zal minis ter-president Van Zeeland in den minis terraad voorstellen de salarissen van 10.000 francs en lager van 1 Januari 1936 af met 5 procent te verhoogen. DUITSCHLAND. Rabbijn gearresteerd. Naar het Joodsche Telegraaf-Agent- schap uit Berlijn meldt, is de bekende Berlijnsche rabbijn, dichter en schrijver, dr. Emil Bernhard Cohn, Donderdag in ten vergadering te Berlijn-Köpenick, waar hij een redevoering hield, gearresteerd en naar het Columbiahuis aan den Potsdam- merplatz te Berlijn overgebracht. Een ambtenaar der Gestapo, die de ver gadering bijwoonde, interrumpeerde dr. Cohn en deelde hem mede. dat hij hem wegens zijn ironische opmerkingen over de Neurenbergsche Jodenwetgeving. voor namelijk over de paragraaf, die betrek king heeft op het verbod van het houden van „Arische" dienstboden onder de 45 jaar in niet-,.Arische" gezinnen, moest arresteeren. De vergadering werd ont bonden. JAPAN. Vlootbouw. Volgens een mededeeline van het Janan- sche ministerie van marine omvat het ge- heele vlootbouw-nrogram met inbegrip van de drie aanvullende voorzieningen 90 sche nen met een totale watervemlaatsing van 221.000 ton. Acht en twintig schepen met in totaal 56.000 ton. zijn reeds gereed. 40 ziin in aanbouw, van welke 17 reeds te water ziin gelaten. Met den bouw der overige schepen zal het volgend iaar een aanvang worden gemaakt. Naar wij vernemen bestaat het voor nemen om de Vadertje Langbeen-club, welke de vorige jaren hier ter stede eenige liefdadigheidsuitvoeringen gaf. o.a. ten bate van „Staalwijk'. te consolideeren en om te zetten in een blijvende vereeniging. A.s. Vrijdag geeft zij in de groote Stads gehoorzaal een uitvoering van het blijspel „Robbedoes" van Henk Bakker en Chris- tien van BommelKouw, dat eenige jaren geleden onder auspiciën van „Litteris Sacrum" door de Kon. Ver. ,,J. J. Cremer" uit Haarlem in den Leidschen Schouw burg werd opgevoerd. De onbrengst komt wederom ten goede aan de Chr. Wijkver. „Staalwijk". In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen: Maandag 23 December 55 volwassen personen; Dinsdag 24 Dec. 54; Vrijdag 27 Dec 54; Zaterdag 28 Dec. 56. Alhier is aangehouden de 40-jarige H. d'Oschoenmaker te Den Haag, als verdacht van diefstal van een rijwiel. Bij de politie is aangifte gedaan van het lichten van een muntgasmeter in de woning van W. N. in de Tasmanstraat. Er is voor ongeveer f. 5 ontvreemd. BINNENLAND. H.M. de Koningin schenkt opnieuw f. 30.000 aan het Nationaal Crisis-Cbmité. (Laatste Berichten, le Blad). De Tweede Kamer voor de wijziging der Drankwet. (Binnenland, 4e Blad). De K.L.M. bestelt 3 nieuwe Douglas, machines. (Laatste Berichten, le Blad). Uitspraken van de rechtbank te den Bosch over Ossche misdadigers. (Recht zaken, le Blad). Felle brand in een bootenhuis te Amster dam. (Gemengd Nieuws, 4e Blad). Aardbeving op Sumatra. Geen schade en geen slachtoffers. (Uit Ned. Oost-Indië 4e en le Blad). Afscheid van mr. L. Lietaert Peerbolte, directeur-generaal der Volksgezondheid. - (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. De Abessijnen in het Noorden in den aanval Een groot offensief verwacht. (4e Blad).' Laval handhaaft zich met opnieuw ver kleinde meerderheid. (3e Blad). James Mc Donald vraagt ontslag ais Hooge Commissaris voor de Duitsche vluchtelingen. (Buitenland, le Blad). De Japansche militairen tegen het voor stel van Nanking. (Buitenland, (le Blad). Het afbreken der betrekkingen tusschen Uruguay en Sovjet-Rusland. (Buitenland en Tel. le Blad). In Spanje is een kabinetscrisis uitge broken. (Buitenland, le Blad). Aardschokken gevoeld in Duitschland, Frankrijk en Zwitserland. (Tel. le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. FRANKRIJK. Uit Kamer en Senaat. Gisternacht te één uur eindigde de nachtzitting van den Senaat Met 268 te gen 17 stemmen werd de begrooting door den Senaat? aangenomen. Het evenwient is als volgt verkregen: uitgaven 40.376.316.643 franc, inkomsten 40.431 202.266 franc. De laatste onderhandelingen tusschen Kamer en Senaat over verschillende arti kelen, waarover de financieele Kamer commissie nog eens beraadslaagd heeft, zullen heden plaats hebben. Het is dus vrijwel zeker, dat nog vóór het einde van het iaar de begrooting definitief zal wor den aangenomen. De Kamer heeft met 403—104 stemmen de wet OP de strijdhonden aangenomen en bij handopsteken de wetten op het dragen van wapenen en op de persvergrijpen. ENGELAND. Geruchten rondom Lindbergh. De luchtvaart-correspondent van de „Sunday-Express" schrijft over het ver trek van Lindbergh naar Engeland, dat in Britsche luchtvaartkringen het gerucht de ronde doet. dat Lindbergh niet uit vrees voor kidnappers naar Engeland Is gegaan, maar om deel uit te gaan maken van de directie van een groote nieuwe lucht vaart-combinatie, die de concurrentie zou willen opnemen tegen de Imperial Airways. De correspondent van genoemd blad heeft een nader onderzoek ingesteld- Hij vernam, dat in Engeland voor een nieuwe luchtvaartonderneming zes vliegbooten, kostende 50.000 pond per stuk, en elk plaats biedende aan 32 passagiers gebouwd zullen worden voor trans-Atlantische vluchten. De vliegbooten zullen een snel heid kunnen bereiken van 170 mijl per uur. De onderneming heeft te Hamble, na bij Southampton de hand gelegd op een geschikte gelegenheid voor een vlieghaven. De werkzaamheden zullen hier onmiddel lijk ter hand worden genomen. In 1956 zal een maatschappij gelanceerd worden, die de vliegbooten zal bouwen en explolteeren. Het ontworpen type toestellen kan alleen rendabel geëxploiteerd worden, wanneer het gebruikt wordt op lange afstanden, zooals Trans-Atlantische diensten of langs de Britscfie rijksroutes. Op de vraag of deze nieuwe organisatie zal gaan concur- reeren met de Imperial Airways dan wel den wensch heeft daarmede samen te werken kan de correspondent geen ant woord geven. Wel meldt hij nog, dat de Imperial Airways plannen heeft voltooid voor een trans-Atlantischen dienst, in sa menwerking met de Pan-American Air ways. Reeds nadert de bouw van het eerste van een reeks groote vliegbooten voor de zen nieuwen dienst te Rochester zijn vol- tcio' ng. Het zullen Amerkaansehe Sikors- ky-toeslellen worden, de grootste en snel ste vl egbooten, die ooit gebouwd zijn. Een Britsche maatschappij heeft de rechten tot aanbouw aangekocht.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1