LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Vrijdag 27 December 1935 TEGEN VERSTOPPING UIT DE RIJNSTREEK. opcenten op de hoofdsom der Gemeente- fondsbelastlng en 40 opcenten op do ver mogensbelasting te heffen goedgekeurd De begrootingen voor het Burgerlijk Armbestuur; het gasbedrijf en het wa terleidingbedrijf 1936 werden goedge keurd. Volgde behandeling der gemeente-be grooting. De voorz. zelde, dat het budget recht van de gemeente steeds meer be perkt wordt. De zelfstandigheid onzer gemeente ls evenwel ln deze begrooting bewaard gebleven, dank zij het zuinig be heer, hetwelk steeds is gevoerd en waar van de begrooting 1936 eveneens weer zal getuigen. De financleele positie onzer ge meente is nog steeds gezond. BIJ de alg. beschouwingen zeide de heer Tlbboel den indruk te hebben, dat do be grooting zuinig is opgezet. Het is een beeld van wijs beleid, dat de begrooting voor dit jaar wederom sluitend is verschenen. Spr. meent, dat de posten heel zuinig zijn geraamd en dat bij overschrijdingen daar van geen genoeg dekking aanwezig zal zijn. Spr. bepleitte vermindering van vaste lasten, hetgeen met zich zal brengen ver hooging van belasting. De voorzitter zegt, dat B. en W. alles in het werk hebben gesteld om deze begroo ting sluitend te krijgen en dat de ramin gen wel zuinig zijn, doch niet gevreesd behoeft te worden, dat de uitgaven ab normaal laag zijn geraamd. De heer Klngma beval het vraagstuk van de Jeugdige werkloozen in de aan dacht van B. en W. aan. De voorzitter antwoordde, dat dit vraag stuk de aandacht heeft van B. en W. De heer Knetsch zou de wonlnghuren graag omlaag zien. Vooral in deze ge meente is er een groot gebrek aan wo ningen met lage huishuren. Ligt hier geen arbeidsveld voor de wonlngbouwver. „Volksbelang" of voor de gemeente zelf nm tot dit doel te geraken. Niet alleen is dit noodzakelijk uit een oogpunt van goedkoopere woningen, doch ook voor woningverbetering, omdat verschillende woningen, gelegen aan den Stationsweg en Klein Vreewijk niet behoorlijke wonin gen kunnen worden genoemd., terwijl men hiervoor nog f. 2.753.00 huur moet beta len. Dit object behoeft de gemeente geen geld te kosten, omdat met rijksvoorschot gewerkt kan worden. Vervolgens gaf spr. in overweging om door bemiddeling en Uit het werkfonds de krotwoningen op te ruimen. Ten slotte wees spr. op de kleine mid denstanders en die personen, die handel drijven voor eigen rekening kleine koop lieden). Hun financieele draagkracht Is niet groot en zij lijden dikwijls groot ge brek. Is hier niets te bereiken in den vorm van een borgstellingsfonds? Hier voor behoeft geen hoog crediet te worden beschikbaar gesteld, terwijl het de ge meente niets behoeft te kosten. De voorz. zal de punten door den heer Knetsch aangehaald, in de vergadering van B. en W bespreken Hij gevoelt veel voor de gedachten van dit lid. doch vraagt zich af of dit uitvoerbaar is ln verband met de financleele draagkracht der ge meente. De heer Schrama wees er op, dat de winsten van de bedrijven, die vroeger wer den gebruikt als een appeltje voor den dorst, thans reeds geraamd worden bij voorbaat. Spr. vitidt dit in zeker opzicht verkeerd, omdat deze winsten niet door de gemeente moeten worden genoten, doch door de verbruikers. Spr. wees op de po- litle-aangelegenheden en zeide reeds het vorig jaar er op te hebben aangedrongen, dat er uitbreiding zou komen en nu het nog niet gebeurd. Tenslotte wees spr. nog op het verhoogen van bouwterreinen tus- schen de Kanaalstraat-Grachtweg en haven gelegen, omdat hierdoor z. i. veel kosten worden bespaard en men geen ver zakkingen krijgt. Hij gaf in overweging om de Hyacinthenstraat door te trekken en dit als werkobject te gebruiken. De voorzitter zegt het vraagstuk der politie wel te hebben verwacht, doch wees er op, dat thans de noodzakelijkheid zal zijn aangebroken om uit te breiden al thans met één persoon. Binnenkort zijn hieromtrent voorstellen te verwachten Bij den post belooning van politie beambten stemden de hecren Segers en Kingma tegen omdat zij het niet met den voorzitter eens zijn. dat de huurtoelage voor den chef van politie zal worden uit gekeerd en zij het niet in het belang van den dienst achten. De heer Van Kesteren wees er op, dat het politietoezicht absoluut onvoldoende fs, hetgeen spr. toeschrijft aan onvol- doendè krachten. Indien er niet spoedig met een voorstel tot uitbreiding wordt ge komen, zal hij daartoe het initiatief nemsn De heer Romijn wilde het subsidie aan Ijsvereenlgingen. groot f. 25 schrappen, hetgeen de voorz. ontraadde, omdat hier uit de noodzakelijkste behoefte voor het in orde brengen der ijsbaan wordt bestre den. Alle andere kosten komen ten 'laste van de ijsvereeniging. Bij den post jaarwedden van het perso neel van openb werken stelde de heer Romijn voor om van het salaris van den gemeente-opzichter f. 500 te schrappen, omdat de tegenwoordige functionaris in den loop van het Jaar met pensioen zal gaan en een nieuwe functionaris een mindere Jaarwedde zal worden toegekend. Deze gelden zou spr. dan willen gebruiken om de subsidies aan de bijz. bewaarscho len iets te verhoogen. De voorz. ontraadde dit voorstel. Een eventueelc verhooging van die subsidies voor de bijz. bewaar scholen kan dan wel uit onvoorzien wor den gevonden. Bij den post onderhoud van plantsoenen dringen de hecren Tibboel. Kingma en Se- cdrs aan eenlge banken te plaatsen op het Vierkant. Vervolgens vroeg de heer Tlbboel om het speelterrein open te stel len voor de jeugd, doch niet des Zondags. Bé voorzitter zal een en ander in de ver- g&0ering van B. en W. brengen Wanneer er geen verstoring van de godsdienstige ulechtigheden zal plaats hebben ziet spr. er niets in om de speelplaats ook op den Zondag open te stellen. Bij den post aanschrffen leermiddelen openb. school maakte de heer Tibboel de opmerking, dat hij een bedrag van f. 2 per leerling voor leermiddelen te laag acht. De bijz, schoolbesturen komen er ook niet meer mee. Spr. geeft in overweging dit bedrag per leerling hooger te steil "n. De voorz. zegt. dat Ged. Etoten h-' be drag per leerling bcNb""i vrigest»'') en dat de gemeente zich hieraan heeft te bonder. Vervolgens maakte de heer Tibboel de opmerking, dat de vergoedingen aan de RECLAME- 6092 rijn Leopillen een mild en prompt werkend taxeer middel dat uit zuiver plantaardige bestanddeelen is samengesteld. Leopillen hebben, zelfs in cbronl- sche gevallen, sedert 20 jaar tot uitstekende resultaten geleid. a Bil CKI 'n doosles vanal 20 ct LtwJ*a ILL tlw Bij alle apotb. en drog bijz. schoolbesturen te krap werden ge raamd ln verband met het leerlingenaan tal en vroeg hierin verbetering te brengen. De voorz. zal deze wenk bij B. en W. ter sprake brengen. Bij den post. subsidie aan of ten be hoeve van bijz. bewaarscholen stelt de heer Romijn voor om bedragen per leer ling ad f. 5 en f.4 te veThoogen tot het oude bedrag n.l. f6 en f. 5 per leerling. Dit voorstel werd ten slotte met alg. st. aangenomen. Op voorstel van den heer Segers, dat door B. en W. werd overgenomen, werd met alg. st. besloten aan den tulnbouw- wintercursus, uitgaande van de Alg. Ver. van Bloembollencultuur, een subsidie toe te kennen van f. 25 p. j. Bij den post uitgaven voor volksfeesten, sprak de heer Tibboel zijn spijt er over uit. dat de verjaardag van onze Koningin niet gezamenlijk werd gevierd door de jeugd. Spr vroeg of B. en W. hiervoor geen oplossing weten te vinden. De voorzitter zeide, dat er vele moei lijkheden zijn tusschen de viering van dit feest en wel voornamelijk het tijdstip van viering. Na eenige discussie zeide de voorzitter bespreking in de vergadering van B. en W toe. De heer Van der Vlugt zeide, dat er veel werkloozen in deze gemeente zijn, die dezen zomer geen aardappelenland meer krijgen of genoeg hebben Is het mogelijk, dat de gemeente land huurt en dit aan de werkloozen voor dit doel verhuurt voor een kleine vergoeding. Weth. Tromp vraagt of dit niet meer op den weg van de organisaties ligt dan op die van de ge meente. De voorz. zal dit punt ter be spreking in de vergadering van B. en W. brengen. Na behandeling der inkomsten werd de begrooting met alg. st vastgesteld met de volgende eindcijfers. Ontvangsten en uit gaven van den gewonen dienst f. 498 446,90. Kapitaaldienstontvangsten f. 24.153.90, uitgaven f. 14.840,06, alzoo een batig saldo van f. 9313,84. Hierna werd de gemeente-rekening voor het dienstjaar 1934 zonder h. st. en zonder bespreking voorloopig vastgesteld als volgt: Ontvangsten gewonen dienst f. 508.908.22, uitgaven idem f. 479.529,41. Batig saldo ge wonen dienst f. 29.378,81 Ontvangsten kapitaaldienst f. 801.768,27; uitgaven idem f 789.827.85; batig saldo kapitaaldienst f. 11.940,42. Na rondvraag volgde sluiting met beste wenschcn van den voorzitter aan de raadsleden voor een voorspoedig 1936. NOORDWIJK. KONIJNEN-, DUIVEN. EN PLUIMVEE- TENTOONSTELLING. Een prachtige collectie. In een drietal lokalen der voorm. openb. school aan den St. Jeroensweg alhier werd bovenstaande tentoonstelling gehouden. De heer Delen, gemeente-secretaris, open de haar namens B. en W De voorzitter, de heer G. Ph. Uijthoven, heette allen welkom, ln het bijzonder den heer Delen en het bestuur der postduiven vereniging „Steeds Sneller". Spr. bracht dank aan allen die medewerkten deze tentoonsteling te doen slagen. Aan de win keliers en particulieren voor de beschik baar gestelde prijzen of gelden; aan het gemeentebestuur voor het beschikbaar stellen der schoollokalen; aan het R.-K. Schoolbestuur voor het beschikbaar stel len van haar schoollokaal. Een bijzonder woord van dank bracht spr. aan de hee- ren J. C. de Haas. H. L. Smit, J. Rakhorst en den jeugdigen J. Vink. die zeer veel voor deze tentoonstelling hadden gedaan De heer Delen memoreerde het ook thans een eer te vinden de tentoonstel ling van deze pluimvee- en konijnenfok- kersverecniglng te mogen openen. Dat er het vorig jaar 164 inzendingen waren en thans niet minder dan 384. was oorzaak, dat thans naar een grootere tentoonstel lingsruimte moest worden uitgezien. Het gemeentebestuur is blij, dat deze tentoon stelling hier gehouden wordt. Aan het fokken en verzorgen der dieren is veel werk verbonden en het Is bovendien een sociaal werk. Spr vond het dan ook e"n gelukkige gedachte van het bestuur on de werkloozen tegen sterk verminderde prijzen toegang te verleenen. Hierop ver klaarde spr. namens B. en W., de ten toonstelling voor geopend. De voorzitter dankte den heer Delen voor zijn welwillende medewerking, waar na een rondgang langs de diverse hokken werd gemaakt. Een prachtige collectie van diverse soorten en rassen van pluimvee, duiven en konijnen was aanwezig. De Jury, bestaande uit de heeren W Dekker te Zaandam voor de afd. konijnen, B. van Asperen Ver- venne te 's-Hage voor de afd. Hoenders en L. W Veen te 's-Hage. voor de afd. duiven had geen gemakkelijke taak. Naast een ontzaglijke reeds 1ste, 2de, 3de en eereprijzen werden de navolgende extra-eereprijzen uitgereikt: hoogst aan tal punten der tentoonstelling, een fruit mand. geschonken door J. P. v Kesteren. winnaar G Ph Uythoven; mooiste haan, beker, winnaar G. Ph. Uythoven; mooiste gr. konijnen beker, winnaar W. J. Wame- link; rrcoiste midden konijnen, beker, winnaar H. L. Smit; mooiste kleine konij nen, klokje, winnaar C. Ruigrok; mooiste duiven, beker, winnaar Gebr. v. d. Poel; mooiste trio krielen, plaquette, winnaar G Ph. Uythoven. Een woord van hulde komt toe aan l>et bestuur voor de prachtltre organisatie. De expositie loont een bezoek ten vollei Na"" wij vernemen, zal d? Burgemees ter de-er gemeente de heer J. V M. B. van de Mortel tot 3 Jan. met verlof buiten de gemeente zijn- Middens tandswoningbouw. Door de N V. Ruysdaellaan is een aan vrage ingediend bij B. en W. om vergun ning voor het bouwen van 70 groote mid denstandswoningen aan de Quarles van Uffordstraat te Noordwljk aan Zee. Het aantal werkloozen bedraagt op 't oogenblik in onze gemeente 734, waarvan 340 landarbeiders, 54 vlsschers, 102 bouw vakarbeiders, 69 losse arbeiders, 95 Jon gens, 45 dienstboden, 7 kindermeisjes, 4 schippers, 3 chauffeur en 1 werklooze voor nog een groot aantal andere vakken. Door den burgemeester is benoemd tot agent van politie dezer gemeente de heer J. M P. Barendse, te 's-Gravenhage. o OEGSTGEEST. Te 's-Gravenhage slaagde voor het examen Stenografie Nederlandsch voor de Vereen, van Leeraren, mej. R Heertjes, leerlinge van mej. J. de Jongh, alhier. c Daar van de Geref. Oudervereenlging nu ook een jonge meisjesvereeniging uit gaat is het bestuur met een vrouwelijk lid uitgebreid. Gekozen werd daartoe mei. Willms. I Men verzoekt ons mede te deelen, dat tijdens de huldiging van burgemeester Bosschieter nog het woord gevoerd s door den heer D. de Jong, voorzitter der C. H. fractie, dr. Rijkmans, voorzitter der Wonlngbouwver Spinoza", den heer D. van Egmond namens de Boerenleenbank, den heer J. v. d. Mey, namens de Velling- ver. „Flora", den heer J. Kromhout, na mens de Burgerwacht en den heer P. v. Delft namens de muziekver. „Wilhelmina". SASSENHEIM. Ernstige val. 's Morgens omstreeks half vijf was de heer v. d. M„ wonende ln de Van Heem strastraat. naar zijn kinderen gaan kijken, die boven sliepen en wakker geworden waren. Toen hij zich weer naar beneden begaf, stapte hij op de trap mis en viel op den grond, zich daarbij ernstig verwon dende Met een kaak- en schedelfractuur werd hij naar het Ac. Ziekenhuis te Leiden overgebracht. Hedenmorgen bleek zijn toestand redelijk wel te zijn. Bij de politie is aangifte gedaan dat tijdens de godsdienstoefeningen in de kerk bij de Kruisheeren aan den Vrouwenweg alhier diverse rljwlelbelastingplaatjes zijn ontvreemd. AARLANDERVEEN. Tot diaken der Ned Herv. Kerk te Aarlanderveen werd herkozen de heer P. Verdonk, terwijl in de vacature van den heer P. Bol tot ouderling werd gekozen de heer C van Woudenberg. o ALPHEN. 40-jarig jubileum van den heer D. Dillo. Onze plaatsgenoot, de heer D. Dillo, her dacht zijn 40-jarig jubileum als meester knecht in dienst bij de Fa. Varossieau en Cie. De jubilaris, die op hartelijke wijze werd gehuldigd, ontving van de directie een couvert met inhoud, van het perso neel een fraaie ets. terwijl hij tevens werd onderscheiden met de zilv. medaille ver bonden aan de orde van Oranje Nassau, welke hem door den burgemeester werd uitgereikt. Te weinig voorzichtigheid! Op tweeden Kerstdag werd de landbou wer Verhagen in de Jongkindt Coninck- straat aangereden door een auto, terwijl hij op het trottoir liep. Hij werd opgeno men met een lichte hersenschudding en een ernstige wonde aan zijn hoofd. Op het moment dat V. daar liep, n.1. bij de Kon. Emmaschool kwam een per sonenauto aanrijden, die bestuurd werd door O. Deze is tot besturen van een auto niet bevoegd, maar naast hem zat zijn broer, die daartoe wel bevoegd is. De eerste wilde wel eens rijden, wat door den tweede werd goedgekeurd. Bij de Kon. Emmaschool speelden enkele kinderen en inplaats dat O. de rem in werking stelde zooals zijn bedoeling was trapte hij op het gaspedaal waardoor de auto, die voor de kinderen uitweek met groote vaart over het trottoir tegen het hek van de school botste. De heer V. werd ernstig gewond. Bij omwonenden werd hij bin nengedragen, waar dr. N. de eerste hulp verleende. De auto die gehuurd was bij B werd door dezen weggesleept. De politie heeft de zaak in onderzoek. Teraardebestelling van den heer L. Gesman. Op de alg. begraafplaats a. d. School straat had de teraardebestelling plaats van den heer L. Gesman, ln leven tal van Jaren penningmeester van het burgerlijk arm bestuur en mede-oprichter van de ver. tot evangelisatie op Geref. Grondslag te Ouds hoorn. De belangstelling was zeer groot. Wij zagen o.m. den voorganger en enkele afgevaardigden van het bestuur der Evan gelisatie te Oudshoorn. Aan de groeve werd het woord gevoerd door ds. J. Stehouwer. die wees op de boodschap des heils die ook vanuit dit graf tot een ieder komt. Het leven is arm getuigende dat het stoffelijk omhulsel vergaat.waarom het dan ook juist zoo rijk is te weten, dat er een Christus ls, die leeft. Tevens voerde het woord een vriend van den overledene den heer Bruggeman, waarna de oudste zoon dank bracht aan de sprekers en allen voor hun blijken van medeleven. Afscheid van Mej. M. Hengeveld. Door familieomstandigheden zag Mej. M. Hengeveld zich genoodzaakt tegen 1 Jan. a s. ontslag te vragen als onderwijzeres in de handwerken aan de Bijz. Sch. Jullana- straat. Gedurende 27 jaar heeft zij die be trekking op uitnemende wijze waargeno men. Zij wist haar leerlingen op een peil te brengen, dat zoowel bij dc autoriteiten als bij de ouders bewondering afdwong. Geen wonder dat het ontslag haar op de meest eervolle wijze verleend werd. Bij haar afscheid waren al haar leerlingen en het personeel der school bijeen. Namens het bestuur sprak de voorz. ds. Joh. Stehouwer haar hartelijk toe, terwijl het hoofd der school de heer P. Smits namens het perso neel en haar leerlingen dank bracht voor alles, wat zij voor en in de school gedaan had. Beide toespraken gingen van enkele passende cadeaux vergezeld. In welgekozen woorden dankte mej. Hen geveld voor alles wat tot haar gezegd en haar gegeven was: waarna enkele versna peringen werden rondgedeeld. Tot haar op volgster is benoemd mej. M. Gesman, alh. Kerstfeestvieringen. In de N.H. Kerk Julianastraat. werd het traditioneele Kerstfeest gevierd voor de kinderen van de Zondagsschool Aarkade onder leiding van den eerc-voorzitter ds. J. Stehouwer. Ook dit jaar was de belang stelling zeer groot. Boeiend vertelde ds. Stehouwer den kinderen de Kerstgeschie denis, terwijl een der onderwijzers nog een andere vertelling deed. Het geheel werd afgewisseld met het zingen van kerstliede ren en zang van de meisjesver. ..Martha", terwijl de kinderen werden getracteerd. Ook werd hun een boek met kalender of kleedingstukken uitgereikt. Ook in het wljkgebouw „Bethel" werd een kerstfeest gehouden, dat onder leiding stond van ds. J. Schoneveld. Met ingang van 1 Jan. a.s. is tot on derwijzer aan dc Chr. School Julianastr. benoemd de heer Mon.iou en tot tijdelijk onderwijzeres mej. Wielinga, beiden te Utrecht. De heer C. Roos, arbeider-telegrafist a. h. station der Ned. Spoorwegen te Aar landerveen, wordt met ingang van 12 Jan. as. overgeplaatst naar Hazerswoude— Koudekerk o BOSKOOP. Mr. C. M. Loef over de Uitverkoopen. In hotel „Neuf" sprak voor de Boskoop- sche Middenstandsvereeniging mr. C. M. Loef, alhier. Doel was een duidelijke uiteenzetting te geven van de nieuwe wet op de „Uit verkoopen en Opruimingen". Spr. deelde o.a. mede, dat gedurende Januari en in het tijdvak 15 Juli—15 Aug, „opruimingen" (geen uitverkoop) mogen gehouden worden, zonder dit vooraf aan de K v. K. te hebben aangevraagd. Deze „opruimingen" mogen worden genaamd: jaarlijks, halfjaarlijks, seizoen, balans of inventaris-opruiming. Andere woorden mogen er absoluut niet aan worden toe gevoegd. Doet men dit toch. dan beloopt men de kans een proces-verbaal te krij gen met een boete van ten hoogste f. 500 of 14 dagen hechtenis. Wil men op andere tijden een „uitverkoop" houden, dan moet men dit aan de K. v. K. te Gouda aan vragen; daarvoor wordt alleen toestem ming verleend, wanneer het betreft een faillissement, opheffing, verbouwing of dergelijke. Is de toestemming hiervoor 8 RIJNSBURG. Wijdlngsavoijd. Aan den vooravond van Kerstmis werd in de Kerkzaal een wijdingsavond gehou den. uitgaande van de Ned Herv. Jonge- lingsvereenlgingen. de Meisjesvér. en de Knapenver. Er bestond hiervoor groote belangstelling. De heer F. Vletter "ging voor in gebed nadat gezongen was gez. 3 3 en 4 wensch- te spr. ieder een wildingsvollen avond toe. Onder leiding van de voorzitters der jon- gellngsvereenigingen de heeren H. d. Hoed en J Kromhout Dz. werd een afwisselend Drogramma ten beste gegeven. Toepasse lijke Kerstliederen werden gezongen door het koor en solo o.a. een bassolo van den heer S. Leenheer en een dito sopraan van mej. Glasbergen. Zeer verdienstelijk was ook de zang van een kwartet, bestaande uit de dames v. d. Mey en Glasbergen cn de heeren Leenheer en Glasbergen. Even eens lieten de leden van de Knapenver- eenlglng zich in verschillende zangstukjes hooren. Afwisselend werden opstellen ge leverd. waarvan de hoofdinhoud de diepere beteekenis van het Kerstfeest was Deze zeer geslaagde avond werd na gemeenschappelijk gezang door den heer W. Kralt met dankgebed gesloten. Kerstfeest der Zondagsscholen. De Zondagsscholen, uitgaande van de onderscheidene kerken, hebben onder groote belangstelling van de zijde der ouders het jaarlljksch Kerstfeest gevierd. Door de Zondagsschoolonderwijzers wer den op Kerstmis toepasselijke verhalen verteld, die door de leerlingen met onver deelde aandacht werden aangehoord. Ook werden mooie boekjes en versnaperingen uitgedeeld, zoodat allen dankbaar huis waarts keerden. Overneming van „Blocmenlust" door Flora. Na voorbereidende besprekingen bestaat het voornemen het veilinggebouw Bloc menlust door de veilingver. Flora over te nemen, zoodat eerstgenoemde vereeniging in Flora zal worden opgelost. De leden vergaderingen moeten aan een en ander nog hun goedkeuring hechten. Uitvoering „Sursum Corda". Op den 2en Kerstavond gaf boven genoemde Zangvereeniging, dir. de heer Aart Smink, met medewerking van mej. Annie Smink. sopraan, de heer Han Zirkzee, piano en een gemengd dubbel kwartet, haar jaarlijksche uitvoering in de Ger. Kerk. Na het zingen van Ps 138 1 ging ds. Broekstra voor in dankgebed. Het koor ving aan met „Danklied" van Haydn Aangetoond werd dat onder bekwame leiding mét goede krachten veel te bereiken is. Er werd zuiver gezongen, terwijl blijk gegeven werd van ernstige studie De soliste, mej. Annie Smink, bracht eenige soli ten gehoore; deze zangeres beschikt over een klankvolle stem, welke vooral in het hoogere register uitmunt door glans en zuiverheid. Vooral „Gebed" van Arnold Spoel bekoorde door eenvoud en overgave. De heer Zirkzee begeleidde haar op de juiste wijze. Voor de pauze volgden nog een 4-tal kleinere werken door het koor, welke alle correct werden voorgedragen. Het gemengd dubbel kwartet voerde uit „Geboren is ons een kindeke" en „Im- manuel". Ook dit ensemble gaf blijk van veel vaardigheid en goeden samenzang. Mej. Smlnk zong nog twee werken van Kandel „Verdi Prati" en Care Selve. Vooral in deze nummers bleek, welk een zuivere stem zij heeft. „De Molenaar" van Jacob Hamel werd vlot en levendig voor gedragen door het koor. Met „Hirtenchor" van Schubert werd het eerste gedeelte besloten. Deze voor een koor werkelijk moeilijke opgave, werd prachtig ten uitvoer ge bracht. Den heer Zirkzee komt zeker een woord van lof toe voor zijn begeleiding. Op alge meen verzoek volgde herhaling Na de pauze „Lauda Slon" van Men delsohn voor koor. kwartet en sopraan solo. De heer Smink heeft met zijn koor zeker niet te hoog gegrepen door dit werk uit te willen voeren. Het stelt aan alle medewerkenden hooge eisehen; maar daaraan werd ten volle voldaan. Het suc ces was welverdiend. Het moet voor den dirigent een groote voldoening zijn, dit resultaat bereikt te hebben Ernstige en toegewijde studie is noodig geweest De koren klonken zeer zuiver, terwijl ook het kwartet, mej. Smink en de begeleiding het hunne bijdroegen. Alle zangers en zangeressen kunnen met groote voldoening op dezen avond terug zien. Nadat ds. Broekstra allen had dank gezegd, die aan het welslagen van de uit voering hadden medegewerkt, werd met het zingen van de Avondzang en dank gebed geëindigd. De wed. B„ die de vorige week in de Van Heemstrastraat van de trap gevallen was, is aan de gevolgen overleden. VOORSCHOTEN. DOLLE KOE NEERGESCHOTEN. Groote consternatie in slagerij. Dinsdagavond omstreeks 7 uur hebben het gezin Tan den slager v. O. alhier en de omwonenden enkele benauwde oogenblik- ken doorgemaakt. Een koe, die in een ge deelte van de slachtplaats stond gestald, was losgebroken en dol geworden. De heer v. O. probeerde het dier te grijpen en we derom naar zijn plaats te brengen, maar de kracht van de koe was grooter en won der boven wonder kon de heer v. O. het veege lijf bergen en zijn huis sluiten. Dc koe rende als een bezetene op de binnen plaats rond, vernielde een viertal rijwielen en ging tenslotte door een glazendeur de keuken binnen, waar het noodlge werd vernield. Men doofde alle lichten ook in den winkel en riep hulp van de politie in om het dier dood te schieten. De koe was oniertusschen weer naar buiten gegaan en niet te benaderen, zoodat men zich ver dekt moest opstellen om te kunnen schie ten en tevens moest denken om het vele publiek dat in de omgeving iets van het geval trachtte te zien De kogels troffen wel goed den kop maar 't kaliber bleek te licht, zoodat deze poging mislukte Ten slotte heeft men met behulp van den heer Boekhout een lasso om den kop gekregen en de koe neer kunnen schieten Een mooie daad. Een ingezetene, wiens naam onbekend moet blijven, heeft bij alle behoeftige en aime gezinnen aan den Rijndijk als kerst- gav£MéeS:h, boter, kaas en vet laten be zorgen. Ook de bewoners aan den Morsch- weg in Oegstgeest deelden mede in deze kerstgave! Een prijzenswaardig voorbeeld! Bij de landbouwers v. W. en S. Is des nachts door honden een slachting onder de schapen gehouden, waarbij 7 stuks werden gedood en 2 ernstig gewond. Van wege de politie worden houders van hon den er aan herinnerd dat het verboden is, honden na zonsondergang en vóór zons opgang zonder toezicht te laten rondloo- pen, terwijl honden, die bezig zijn het vee na te jagen door of vanwege de politie zullen worden opgevangen of afgemaakt. WASSENAAR. Tot lid van het Ned Instituut van Accountants ls benoemd de heer H. G. van Siüevoldt Jr. alhier. ZOETERWOUDE. Ernstige aanrijding. Aan den Hooge Rijndijk is een schip per. welke met zijn schip voor den wal lag in den Rijn, bij het oversteken van den Rijksstraatweg door een passeerende lijk- auto. komende uit de richting Utrecht, aangereden en ln zeer zorgwekkenden toestand vervoerd naar het Acad. Zieken huis te Leiden. Operatief ingrijpen was noodzakelijk De man. die beschonken was, had een hoofdwonde ppgeloopen van ongeveer 15 c.M. diep. Bij informatie ble"k zijn toestand hedenmorgen redelijk wel te zijn. Hevige vechtpartij. Eersten Kerstdag kwam een zekere de E. met een personen auto de Zuidbuurt in gereden over het Kerkplein even voor de middagoefeningen, waar zich een menigte menschen bevond, die door het opspatten de slijk werden bemorst. Eenige personen maakten den chauffeur daarop opmerk zaam, die zich daaraan echter niet stoorde, op ihVt. publiek inreed en zich danig op wond Hét gevolg was dat er een ernstige vechtpartij ontstond, waaraan talrijke jongemannen, alsmede de vader en een broer van den chauffeur deelnamen, met het gevolg dat gevoelige klappen werden uitgedeeld en een tweetal nog terecht kwam in de Zuidbuurtsche Watering. De politie heeft de zaak in onderzoek. In het Pa tronaa tsgebouw aan den Schenkelweg alhier werd door de R.K. Jeugdvereen. „de Kruisvaart" opgevoerd, „Het gastmaal der kinderen". Het geheel werd goed gespeeld en vond een aandach tig gehoor. Door de Graal werd in het Graalhuis een tentoonstelling gehouden van hand werken e.d., waaraan was verbonden een verloting, een en ander ten bate van de parochiale armen. Er was tamelijk veel be langstelling.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 7