De Italiaansch-Abessynische oorlog. Geniet van Ferik oval - Finas round - 25 ets. LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 27 December 193S In hoofdzaak geen wijziging. EEN MISLUKTE POLITIE-OVERVAL. Dr dienstbode had visite! Het gebeurde gistermiddag in de vredige stilte van den Tweeden Kerstdag In een bij uitstek stille en vredige buurt als de Schelpen kade. Een aldaar woonachtige familie na men doen niet terzake! bracht de Kerstdagen buiten de stad door, van welk feit, zooals méér gebeurt, de buren niet onkundig waren gebleven. Wie schetst dus hun verbazing en ont steltenis, toen gistermiddag omstreeks 4 uur twee wildvreemde mannen het ver laten huis binnengingen én de deur achter zich sloten? En aangezien een goede buur altijd beter ls dan een verre vriend, deden zij wat van een goeden buur onder der gelijke omstandigheden mag worden ver wacht en stelden de politie telefonisch op de hoogte van het geval. Een inspecteur, een rechercheur en een politie-agent begaven zich met den mees ten spoed naar de plaats van de vermeen de misdaad, waar zij luttele oogenbltkken na het telefonisch alarm arriveerden De inbrekers waren zoo onvoorzichtig geweest om de deur niet goed te sluiten, zoodat de politie gemakkelijk kon binnen dringen. Blijkbaar hadden zij de voorzorg genomen het licht uit te schakelen, want een poging van de politie om het gang licht te ontsteken, faalde. In de gang troffen de politiemannen een meisje aan. dat beweerde de dienst bode te zijn. Maar aangezien iedereen dat kon beweren en de gedienstige van deze eeuw was en dus geen uiterlijke kentee- kenen harer dienstbaarheid droeg, hecht te de politie aan die verklaring niet al te veel waarde en werd het onderzoek voortgezet. De inbrekers bleken zich op te houden in de voorkamer, waarvan de gordijnen gesloten waren, zoodat het er volslagen duister was. Blijkbaar voelden de heeren er waren er zelfs drie! zich erg op hun gemak, want een hunner lag lui achterover ge leund in een fauteuil. De komst der politie verstoorde evenwel de rust. Per politieauto werd het vierspan naar het bureau overgebracht en toen volgde de ontknooping. De juffrouw was inderdaad de dienst bode, die op zich had genomen tijdens de afwezigheid der bewoners de poes melk en de bloemen water te geven. Zij had zich met een vriend naar de woning begeven en gaf de poes haar schoteltje melk. De buren hadden deze eerste entrée niet ge zien. Maar wat zij wel zagen, was dat twee andere vrienden, het wachten moe, zich eveneens naar binnen begaven. En toen men eenmaal gezellig met z'n vieren binnen was, kon men best even een kopje thee drinken! Zoo nam deze geschiedenis, die zich zoo griezelig liet aanzien, toch nog een vroo- lljk einde. LEIDSCHE CHR. PADVINDERS. „Dit jaar kunnen wij niet aan een goede Kerstdaad doen", meende de Leid- sche Christelijke Padvinders Vereeniging. Eerst op 16 Dec. het jaarfeest, dan de verhuizing naar het nieuwe Troephuis Vlietgeboüw aan den Maredijk, neen, daar is werkelijk geen tijd voor. Maar hoe meer Kerstfeest naderde, hoe meer brieven werden gedeponeerd in het Troephuisbrieven om een Kerstgave, van groote gezinnen, van ouden van dagen enz. Brieven die getuigden van veel leed en armoede. Ja wat doen nu padvindsters en padvinders in zoo'n geval? Het is ge makkelijk te raden. Hun wet zegt immers: Een padvinderisterl maakt zich nuttig en helpt anderen waar hij/zij kan. Zoo ging men 18 December aan het werk om nog wat geld bij elkaar te krijgen en zie: Dlonsdag j.l. konden 80 pakketten worden rondgebracht. Met handwagens en per auto werd de stad doorkruist en aan tach tig gezinnen kon een flink pakket levens middelen worden uitgereikt, bestaande uit: aardappelen, snijboonen, worst, vet, koffie en krentenbrood, voorts hier en daar nog wat versnaperingen of een blik vleesch. Hartelijk dank aan allen, die door het koopen van een bonnetje hebben meegeholpen deze goede daad der L.C.P.V. te doen slagen. AFD. LEIDEN NEDERLANDSCHE PROTESTANTENBOND. Kerstfeestviering van de Zondagsschool. In de Remonstrantsche Kerk vierde gisteravond bovengenoemde Zondagsschool haar iaarltiksch Kerstfeest. Met de kin deren waren zeer veel ouders opgekomen om dit met zooveel verlangen tegemoet geziene feest te vieren. Dit Kerstfeest on der de uitnemende leiding van mevr van der Valk- van Krimpen en haar staf van trouwe medewerksters droeg ditmaal een bijzonder karakter, omdat vooral de kin deren zelf er zulk een werkzaam aandeel in hadden. Het was gedeeltelijk liturgisch ingedeeld met het thema: Christus, het Licht der Wereld De leidster sprak eerst over: De verwachting van het Licht, waarop de kinderen in spreekkoren en toepasselUke liederen antwoordden daar na over: Het Licht is gekomen. Hierbij werd het Kerstverhaal uit Lukas 2 verteld. Een klein dameskoor zong hierop zeer verdienstelijk de bekende Engelenzanz. Daarbti sloot zich prachtig aan de Kerst vertelling met lichtbeelden De Kaars vlam" van Selma Lagerlöf waarnaar met groote aandacht werd geluisterd De leidster vervolgde: Ontsteekt dan uw kleine licht aan het groote Licht van God. Een leidster en zes kinderen ontstaken daarop een kaars aan het licht van den Kerstboom en plaatsten die op den luchter onder het uitspreken van een passenden tekst waarop de gemeente zong: Komt, als kind'ren van het licht, aan het werk getogen. De versnaperingen in de pauze rondge deeld vielen zeer in den smaak. De jongste afdeellne de Westhill-klasse schaarde zich toen rond den Kerstboom en zong een tweetal Kerstliedjes De uitdeellnv der ge schenken bracht als altijd vele blijde ge zichten Met gebed cn gemeenschappelijk gezang werd deze Kerstfeestviering beslo ten en trokken oud en jong zeer voldaan naar huls. RIJWIELDIEF AANGEHOUDEN. Woensdagavond bemerkte een bezoeker van een café in de Hartesteeg, dat zijn rijwiel, dat hij voor het raam had neer gezet, plotseling werd weggenomen Hij vloog onmiddellijk naar buiten en zag den rljwieldief nog juist om den hoek ver dwijnen. Een passeerend wielrijder zette direct de achtervolging in in de richting Nieuwstraat, doch raakte 't spoor bijster. Zijn echtgenoote had evenwel den be stolene den naam van den dief medege deeld. zoodat de politie weinig moeite had den man te arresteeren Hij bleek te zijn de 20-jarige J. van S. en legde een volle dige bekentenis af. Het rijwiel is later onbeheerd op de Uiterstegracht terugge vonden. De politie verzoekt den achtervolger en diens echtgenoote zich te willen, bekend maken aan het politiebureau, afdeeling recherche. KERSTVERGADERING DER S.D.A.P. OOSTERSCH GENOOTSCHAP IN NEDERLAND. Rede van den heer W. Drop. Aan den vooravond van het Kerstfeest heeft de afdeeling Lelden der S.D.A.P in de tot en met de laatste plaats bezette groote Stadszaal haar gebruikelijke Kerst vergadering gehouden, waarin het lid der Tweede Kamer, de heer W. Drop als spre ker optrad en waaraan verder medewer king werd verleend door de Stem des Volks en de bekende Vara-medewerkers Janny van Ooien en Frans Nienhuys. De nieuwe afdeellngsvoorzitter, de heer H van Woudenberg sprak een kort wel komstwoord, in het bijzonder tot de parttj- genooten uit de buitengemeenten, die in telken jare groeienden getale deze Kerst vergadering bijwonen, een feit, waarover spr. zijn blijdschap uitsprak. Spr. wees er vervolgens op hoe zelfs tijdens deze Kerst dagen het krijgsgewoel niet verstomt en wekte op tot medeleven met hen, die in Dultschland en Italié worden vervolgd om der beginsel wille. Spr. uitte de hoop. dat deze symptomen de energie der Holland- sche partijgenooten slechts zullen vermeer deren en hen den strijd tegen het militai risme met verdubbelde kracht zullen doen voeren. Wanneer dat het geval is. aldus eindigde spr., dan zullen voor ons de roode Kerst- lichten het symbool zijn van ons vast ge loof in een betere toekomst (applaus!. Nadat De Stem onder leiding van den heer Otto W. de Nobel een tweetal strijdliederen had gezongen, was het woord aan den heer Drop Deze wees allereerst op de felle bewogen heid van dezen tijd. welke een groot con trast te zien geeft tusschen de harde, on ontkoombare werkelijkheid eenerzijds en den onbluschbaren menschelljken drang naar betere levensomstandigheden ander zijds. Dit beeld ls een juiste weerspiegeling van de ontwikkeling der maatschappelijke verhoudingen in de laatste driekwart eeuw Het jaar, dat bijna achter ons ligt, is bij uitstek er een geweest van gevaren. Niet alleen voor de meest primitieve rechts vormen, maar ook voor de staatkundige bescherming van het individu Italié. dat door 10 jaar fascistische dicta tuur zijn economische positie en zijn wel vaartspeil zag verschrompelen, eischte voor zich het recht op om ten koste van Abes- synlë zijn koloniaal bezit uit te breiden; Duitschland greep de toenemende oorlogs dreiging gretig aan als een welkome gele genheid om zijn weermacht uit te breiden. Spr. meent daarentegen, dat alleen de Volkenbond in staat is het groeiend oor logsgevaar te keeren, maar het feit open baart zich heden ten dage. dat meerdere staten bevreesd zijn voor de consequenties van hun onvoorwaardelijke trouw aan het Volkenbondsinstituut. Onder die omstandigheden viert het menschdom over de geheele wereld het Kerstfeest, het feest van het doorbrekende licht, de gedachte van de wereldverlossing. Die laatste idee doordringt en bezielt ook ons, socialisten, zij het ook niet direct in geestelijken zin. Ook ons verlangen gaat uit naar een beter Koninkrijk, maar een, dat zich bevindt temidden van het leven van allen dag en niet een. dat uitsluitend is opgebouwd op geestelijke behoeften en op een leven hiernamaals. Immers het Ko ninkrijk der hemelen is van deze wereld en wij zijn er de dragers van. En daarom ste ken wij in deze donkere dagen opnieuw de socialistische fakkels aan en doordringen daarmede de duisternis der hedendaagsche samenleving. Wij doen dat met verdubbel de energie, nu allerwegen blijkt, dat voort zetting van het kapitalistische stelsel leidt tot vernietiging van het algemeen belang en slechts winst brengt voor den enkeling: dat het leidt tot koloniale expansie en uit eindelijk tot het verderfelijkste aller kapi talistische middelen, den oorlog. Overal rondom ons wordt erkend, dat alleen een systeem, dat gebaseerd ls op so cialistische grondslagen, opbouw tengevolge kan hebben. Van hoe geheel ander inzicht geeft het beleid der Nederlandsche regee ring blijk, die in menige regeeringsmaat- regel het bewijs levert van haar streven om de arbeidende klasse te isoleeren. Het geboorte-uur van een nieuwe econo mische structuur heeft geslagen, maar de oude krachten zijn machtig. De geschiede nis van het socialisme in Duitschland leert het ons. Maar die vernietiging is slechts schijn, in wezen is het socialisme onver gankelijk. Het socialisme wil brengen nieuwe levensverhoudingen, maar zijn diepste beteekenis spruit rechtstreeks voort uit het hart van ieder mensch, den strijd voor de persoonlijke vrijheid. Spr. eindigde zijn luide toegejuichte rede met den wensch, dat allen zouden mogen worden doordrongen van de eeuwigheidsgedachte, we'ke in het socialisme besloten is. Staande werd hierop door alle aanwezi gen de Internationale gezongen. De rest van den avond werd gevuld door declamaties en samenspraken van het duo Janny van Oogen en Frans Nienhuys en zang van „De Stem". Dinsdagavond omstreeks 11 uur is een begin van brand ontstaan ten huize van de familie C., wonende Plantsoen 1. De vermoedelijke oorzaak is, dat mevr. bij het licht van een lucifer heeft willen contro- lecren of de centrale verwarming was af gesloten, waarbij het vuur in aanraking schijnt te zijn gekomen met de gordijnen. Even later stonden deze althans in lichter laaie. Door de gordijnen af te trekken wisten de bewoners het vuurtje met eenige emmers water te blusschen, zoodat de in middels uitgerukte brandweer geen dienst behoefde te doen. Op 6, 1 en 8 Januari in Leiden. Bovengenoemd Genootschap houdt, op 6, 7 en 8 Januari hier ter stede haar achtste congres. Het programma vermeldt: Maandag 6 Januari: 11 uur v.m. Alge- meene Ledenvergadering van het Oostersch Genootschap in het Groot-Auditorium der Universiteit, Opening van het Congres door den Voorzitter; 2 uur n.m. Bijeenkomst van alle Congresleden en gasten in het Klein- Auditorium der Universiteit; 2.15 uur Voor dracht van Dr. P. Wlttek tBrusseli over: Die Glaubenskamper im Osmanenstaat; 3 uur n.m. Voordracht van Ir. R. J. Forbes (Amsterdam) over: Archaeologle en Exacte Wetenschappen, (met lichtbeelden!8.30 uur n.m. Avondbijeenkomst der deelnemers aan het Congres met hun dames in „Beu kenhof". Ontvangst door het bestuur. Dinsdag 7 Januari: 10—12 uur v.m. Och tendbijeenkomst der Vóór-Aziatische en Indisch-Indqneslsche secties in het Univer siteitsgebouw; 24 uur nm. Namiddag- bijeenkomst der belde secties; 8 uur n.m. Bijeenkomst van deelnemers aan het Con gres, hun dames en verdere belangstellen den in het Groot-Auditorium der Universi teit. Voordracht van Prof, Dr. E. Herzfeld (Londen) over: Iranische Religion und Kunst und die Inschriften, (met lichtbeel den). Woensdag 8 Januari. 1012.30 uur v.m Gezamenlijke zitting der belde secties in de Collegezaal van het Botanisch Laborato rium (Nonnesteeg. naast de Universiteit); 12.30 uur n.m. Sluiting van het Congres; 1 uur n.m. Gemeenschappelijke Koffie maaltijd in „Den Vergulden Turk". Gisteravond om 9 uur is de electri- sche tram uit Haarlem nabij het halte gebouw op het emplacement uit de rails geloopen. De trams in alle richtingen ondervon den hierdoor geruimen tijd vertraging, daar het verkeer over één lijn moest wor den geleld. Baldadige jongens hebben gistermid dag op den Lage Morschweg een ruit van een passeerenden trein ingegooid- Geluk kig werd niemand getroffen. Door slechts weinigen opgemerkt pas seerden HM. de Koningin en H.K.H. Prin ses Juliana gistermiddag per auto onze gemeente op weg naar Den Haag. HET FRANSCHE KAMER-DEBAT. PARIJS, 27 Dec. (Reuter). In verband met de morgen in de Kamer te houden behandeling van de strijdorganisaties ls een voorstel ingediend van den rechts ge- oriënteerden afgevaardigde Dommange, waarbij de ontbinding der strijdorganisa ties ook zou moeten worden uitgebreid tot z.g.n. geheime vereenigingen. Het schijnt dat Dommange het vooral gemunt heeft op de Vrijmetselaarsloges. JEAN REY. t PARIJS, 26 Dec. (Reuter). Op 74-jarigen leeftijd is alhier overleden Jean Rey, die vooral bekendheid heeft verworven door de vooruitgang, die bij tot stand gebracht heeft op het gebied der kustverllchting en het verankeren van mijnen Rey was lid van de Academie van We- i tenschappen en commandeur van het Legioen van Eer. BEGROOTINGSOVERSCHOT IN ARGENTINIË. BUENOS AIRES. 27 Dec. (Reuter). Vol gens een door de regeering voor het con gres afgeleide verklaring zal het begroo- tingsjaar 1935 eindigen met een overschot van 20 mlliloen pesos, terwijl het voorts als gevolg van de verbetering van den econo- mischen toestand waarschijnlijk mogelijk zal zijn bepaalde belastingen af te schaffen. De vlottende schuld is in 1935 met 40 millioen pesos verminderd. TREILER VERGAAN. LORIENT. 26 Dec. (Reuter). Een jager op zeevogels heeft de wrakstukken gevonden van de treiler „Avenir du Marin" Zeven leden der bemanning worden ver mist en hebben vermoedelijk den dood in de golven gevonden. ZWEDENS BEVOLKING. STOCKHOLM. 26 Dec. (Reuter). Ten einde de afneming der bevolking in Zwe den tegen te gaan ls in het Parlement een voorstel ingediend om de belasting voor de groote gezinnen te verlagen en een belas ting voor vrijgezellen in te stellen. NOODLOTTIGE BRAND. NEW YORK. 27 Dec. (Reuter). In een kamp van den vrijwilliger) arbeidsdienst te Waterbury (Vermont) is brand uitge broken. Drie personen vonden den dood in de vlammen en drie anderen werden ern stig gewond. Het kamp wordt bewoond door oud-strijders. IN WAANZIN. PHILADELPHIA, 27 Dec. (Reuter). De detective Jean Rogers heeft in een vlaag van waanzin met revolverschoten zijn vrouw, zijn schoonmoeder en zljn'beide kinderen gedood en vervolgens zelfmoord gepleegd. TREIN IN SPANJE ONTSPOORD. MADRID, 27 Dec. (Reuter). Tenge volge van de overstroomingen van de rivie ren, door de hevige stormen, is de snel trein ParijsMiadrid ontspoord. Enkele personen werden licht gewond. RECLAME. 9096 O Bevestigd wordt, dat Turkije. Grieken land en Joego-Slavlë de Engelsche vraag, of zij bereid zijn, Engeland hulp te verlee- nen, als het in de Middellandsche Zee wordt aangevallen, gunstig hebben beant woord. Het antwoord van Spanje is nog niet ontvangen. Naar de „Evening News" nog nader ver neemt. zal thans, na de ontvangst der antwoorden, worden onderzocht, van wel ken aard eventueel de toegezegde hulp zal zijn en binnen welken termijn zij zal wor den verleend. Turkije heeft als tegenprestatie verzocht, de Dardanellen te mogen versterken Hier omtrent zijn de laatste dagen nota's ge wisseld tusschen Londen en Ankara. In de „Oeuvre" verklaart madame Tabouls: „Suvich moet den Franschen ambassadeur hebben medegedeeld en de Italiaansche ambassadeur heeft gisteren Laval er van op de hoogte gebracht, dat Rome thans op Fransche voorstellen wacht en voor nieuwe plannen slechts rekent op Parijs. Laval moet hebben geantwoord, dat op het oogenblik nieuwe stappen nog slechts door Genève kunnen worden gedaan in overleg met Engeland en de commissie van dertien". Ook d'Ormesson schrijft in de „Figaro": Het te laten voorkomen, alsof het Frank- rijks taak ls nieuwe voorstellen te doen, ls grappenmakerij. Gelooft men, dat na het geen wij deden, nadat men ons In Aug. heeft afgewezen, zonder ook maar te over wegen wat wij hebben voorgesteld, na de afwijzingen van September en nadat men, afgezien van de „minzame" rede van Pontinia, ons In December acht dagen op antwoord heeft laten wachten, gelooft men, dat wij dan nóg bereid zijn het spelletje opnieuw te beginnen? Neen! Frankrijk ls daarvoor niet te vinden." Geen dum-dum-kogels. Zoowel van Engelsche als Abessljoaschc zijde is officieel tegengesproken, dat van Engelsche zijde dum-dum-kogels zouden zijn geleverd of door Abessijnen gebruikt. Interview met den Duce, Mussolini heeft een vertegenwoordiger van het Hongaarsche blad „Az Est" ont vangen, HIJ zelde o.a.: Ik begrijp niet, waarom men ons niet toestaat kalm en rustig onze koloniale aangelegenheden te regelen, ik moet hier nogmaals den nadruk er op leggen, dat lk de Abessljnsche kwestie zuiver zie als een koloniale kwestie en het is nooit mijn be doeling geweest hierdoor een Europeesch conflict te ontketenen Zoover het mogelijk is leid ik de harts tochten, doch natuurlijk slechts zoolang, als dit in overeenstemming ls met mijn vaderlandsche gevoelens. De tijden zijn zeer moeilijk; ik geloof, dat Europa op het oogenblik werkelijk beslissende uren beleeft. Wij willen den vrede, de sancties betee- kenen evenwel een afglijden op een hel lend vlak. Men kan niet weten waar het einde is. Voor mij deelt zich de wereld in twee deelen: in degenen, die aan onze zijde staan en in hen, die tegenover ons staan. Derhalve is het voor mij een groote vreug de, dat Hongarije zoo eervol en trouw bleef aan zijn geschiedenis en overlevering. Wij zullen dit nooit vergeten, de namen van onze vrienden, die begrepen, dat wij niets anders willen dan het recht om te leven en te arbeiden zullen in marmer worden gebeiteld. Kerstmis aan het front. Op het Kerstfeest hebben die Itallaae- sche Aalmoezeniers plechtige H.H. Missen opgedragen, welke door alle soldaten en arbeiders werden bijgewoond. x Vervolgens werden onder de troepen en werklieden geschenken uitgedeeld. Uit Italië waren 2000 pakketten ontvangen, alsmede duizenden telegrafische Kerst wensehen. In Italië is het Kerstfeest met groote blijmoedigheid gevierd. Uitgebreide hulp maatregelen waren getroffen voor de arme gezinnen en vooral de kinderen werden bedacht, onder uitingen van geestdrift jegens het koninklijk Huis en den Duce. DE BRAND OP DEN TAFELBERG. KAAPSTAD, 27 Dec, (Reuter). Een zware mist en eenige regen zijn oorzaak dat het gevaar voor uitbreiding van den Ta felberg-brand is geweken. DAK VAN DANSZAAL INGESTORT. MILAAN, 27 Dec, (Reuter). In het plaatsje Cardazzo bij Stradeila is tijdens een dans partij onverwachts het dak van de dans zaal ingestort. Het puin kwam op de dan senden terecht, ten gevolge waarvan onge veer 30 personen wonden opliepen. Eenige ernstig gewonden moesten direct naar een ziekenhuis worden overgebracht. Het schijnt, dat de instorting is veroor zaakt door sneeuwmassa's welke zich op het dak bevonden. Abessijnsche Kerstroep. Het Abessynische gezantschap te Lon den publiceert een Kerstboodschap aan het Engelsche volk, Hierin wordt het volgende gezegd: Gij, rechtvaardige mannen en vrouwen van het machtige Britsche Rijk en gij, Mo hammedanen, overal ter wereld, luistert naar den roepstem uwer nederige en on gelukkige Abessynische broeders. Op een uur, dat de wereld feestviert, moet het Abessynische volk strijden en dooden. Moet het zich laten dooden zon der dat hiervoor een billijke reden is. Abessynië heft daarom de handen op naar God en naar alle volkeren van recht vaardigheid en eer, en smeekt hun een eind te maken aan de wreede afslachting van Abessyniërs en van onschuldige Ita lianen. De wereld kan zeker één volk, hoe sterk en trotsch het ook moge zijn, een halt toe roepen, en het verhinderen zich aan plun dering en moord schuldig te maken. zyt gij bang voor slechts één volk? Heb ben het egoisme en de diplomatie lafaards van u gemaakt? Laat u ter wille van uw eer en uw naam niet door één enkelen man de les lezen. De Abessyniërs zijn niet bevreesd om den strijd voor hun honderdjarige onaf hankelijkheid voort te zetten, doch zij kunnen niet begrijpen, waarom de geheele wereld werkloos blijft toezien, terwijl een goedgewapend aanvaller een weerloos volk tracht te dooden en uit te plunderen. Wanneer gij feest viert, mannen en vrouwen, vergeet dan niet de arme weer- loozen. Vrijelijk en uit den grond van uw hart. Gedenkt in uwe gebeden en steunt de armen en verdrukten. Dat ieder doe, hetgeen hij zou willen dat hem gedaan werd en de wereld zou een plaats van vrede en geluk zijn voor de menschheid. Italiaansch vliegtuig in Abes sijnsche handen Een Italiaansch vliegtuig zou, naar ver luidt, gisterochtend in Abessijnsche han den zijn gevallen, Volgens deze mededee- llng zouden twee Italiaansche vliegtuigen boven Daggaboer zijn waargenomen. De vliegtuigen hebben evenwel geen bommen geworpen. Een der vliegtuigen heeft op enkele kilometers ten Zuiden van Dagga boer. klaarblijkelijk tengevolge van aan zienlijke averij ten gevolge van het vuur uit luchtafweergeschut, op Abessijnsch gebied een noodlanding moeten maken. De inzittenden van het vliegtuig zijn gevan gen genomen. Het vliegtuig is in beslag genomen. Van 't front. Volgens geruchten van het Noordelijk fiont duren de gevechten nog voort, doch nadere bijzonderheden ontbreken nog. Het 80ste Italiaansche legerbericht meldt: Gistermiddag heeft een van onze verken- ningsafdeellngen in den sector van den Takazze een groep gewapende Abessijnen bij den bergpas van Afgaga teruggeslagen. Aan de zijde van den vijand zijn zeer ern stige verliezen geleden. Van Italiaansche zijde zijn 6 zwarthemden en 3 Eritreeërs gedood en 4 officieren, 8 zwarthemden en 39 Eritreeërs gewond. De luchtmacht was zeer actief aan het geheele front. De Abessijnsche luchtmacht. De „Indépendance Beige" meldt, dat de Fransche vlieger Drueillet uit Addis Abeba is teruggekeerd en in een Interview heeft verklaard, op verzoek van den Negus de chef te zijn geworden van de Abessynische luchtmacht, welke thans bestaat uit 12 vliegtuigen en 15 bestuurders, onder wie Franschen, een Rus en een Duitscher Drueillet voegde eraan toe, dat Ethiopië wapenbestellingen had gedaan aan Enge land en België voor l'/« milliard Fransche francs, terwijl binnenkort met een andere buitenlandsche mogendheid contracten gesloten zullen worden voor de levering van vliegtuigmateriaal. Binnenkort keert Drueillet naar Abes synië terug. Het blad vraagt zich af. waar Abessynië zulke aanzienlijke bedragen heeft kunnen opnemen of leenen. Engelsch Roode Kruis vliegtuig gevallen. Een Engelsch Roode Kruis vliegtuig is neergestort te Adisalem op ongeveer 15 K.M. van Addis Abeba. Het kwam van Chartoum en viel omlaag, na een boom geraakt te hebben. De bestuurder, Lloyd, werd vrij ernstig aan het gelaat en de armen verwond. Zijn vrouw, die hem ver gezelde, kreeg verwondingen van lichteren aard. Beiden werden naar Addis Abeba vervoerd. Uit Egypte. De Egyptische regeering heeft besloten 20.000 pond uit het reservefonds beschik baar te stellen voor diverse uitbreidingen van de haven van Alexandria. Het verluidt dat een gedeelte der kosten zal worden gedragen door de Britsche admiraliteit. De Britsche en Egyptische militaire auto riteiten hebben besloten de post Solloum aan de grens van Lybië te ontruimen. De News Chronicle welke dit meldt, voegt er aan toe dat deze ontruiming waarschijn lijk haar oorzaak vindt in 't verlangen om grensincidenten met de Italiaansche troe pen te voorkomen en ook omdat Solloum moeilijk te verdedigen ls. Het garnizoen van Solloum zou weer worden gevoegd bij dat van Mersa Matruh. li

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2