Ernstige spoorwegramp in Duitschland. LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 27 December 1935 GEMENGD NIEUWS. Ernstige autobotsing te Arnhem. 33 dooden, vele gewonden ZENDING SDIRECTOR Dr. K. J. BROUWER EX ZIJN DOCHTER ZWAAR GEWOND. DE TOESTAND NAAR OMSTAN DIGHEDEN REDELIJK. Dinsdagmiddag werd men, in het bij zonder te Oegstgeest, hevig opgeschrikt door het bericht, dat een der vooraan staande Zendingsleiders dr. K. J. Brouwer, director aan de Ned Zendingsschool te Oegstgeest nabij Arnhem een zeer ernstig ongeval was overkomen. Dr. Brouwer was met zijn beide dochters en de dienstbode mej. Wilh. ter Beest per auto uit Oegst geest vertrokken, om de Kerstdagen door te brengen bij zijn zuster te Doetichem. De dienstbode, zou deze dagen doorbren gen bij haar familie te Steenderen en dr Brouwer had het voornemen haar eerst daartieen te brengen. In de nabijheid van Arnhem echter is de auto, in verband met de gladheid van den weg geslipt en mede tengevolge van de groote snelheid met volle kracht tegen een der langs den weg staande boomen gebotst. Dit geschiedde op den Amster- öamschen weg. in de nabijheid van den Wolfhezerweg De uitwerking was vreeselijk. Van de kleine personenauto, die door de oudste dochter, mej. Tine Brouwer bestuurd werd, bleef vrijwel niets meer heel Tot op groo- ten afstand vond men splinters van de vernielde ruiten. De inzittenden werden allen verwond en spoedig na het ongeval vervoerd naar het Gem. Ziekenhuis te Arnhem. Dr. Brouwer bleek er 't ergst aan toe. Naar ons van bevoegde zijde werd mee gedeeld. bekwam hij een gebroken boven been en een zeer ernstige kaakfractuur. Zijn dochter, mej. Tine Brouwer, kreeg 'n hersenschudding en eenige vleeschwon- den. De andere dochter mej. Toos Brouwer en de dienstbode bekwamen alleen een aantal vleeschwonden, veroorzaakt door de glasscherven. De toestand van de twee zwaarst gewon den, werd aanvankelijk hoogst bedenkelijk ingezien. Later kwamen echter gelukkig iets gunstiger berichten binnen. Bij mej. TineBrouwer keerde spoedig het bewust zijn terug, terwijl ook overigens haar toestand een normaal verloop had. De toestand van dr. Brouwer, die gistermorgen nog bewusteloos was, onderging 's middags een wending, in zooverre, dat hij toen een zijner familieleden en een collega her kende. Toch werden de omstandigheden waarin hij verkeerde nog zeer zorgelijk ingezien. De laatste berichten van hedenmorgen luidden iets beter; er is geen direct levens gevaar meer aanwezig. De toestand van mej. Tine Brouwer ls vooruitgaande en naar omstandigheden redelijk wel. evenals die der andere ge wonden. BRANDEN. Een brand, die was uitgebroken op de bei-étage van perceel Prinsengracht 1037, bij de Reguliersgracht te Amsterdam, heeft op den laten avond van den Eersten Kerstdag zijn bestrijders vele moeilijkhe den bezorgd en hooge eischen gesteld aan hun uithoudingsvermogen. Het was tegen half twaalf, toen de heer en mevrouw Opperman, de bewoners van het perceel een groot ouderwetseh grachtenhuis met lange gangen, lichtrui- ten en trapjes thuiskwamen en kort daarna verscheen ook de dienstbode. Laatstgenoemde, 'n Oostenrijksch meis je, ontdekte den brand, die ontstaan was in een tot kantoor ingericht vertrek aan het einde der gang, het eerst en maakte alarm. Mevrouw Opperman had zich naar boven begeven en de heer des huizes, die nog beneden was, wilde, toen hij tot zijn grooten schrik bemerkte wat er gaande was. ook naar boven gaan om telefonisch de brandweer te waarschuwen. Bij het trappenhuis stuitte hij echter op zulk een hevigen, dikken rook. dat de weg naar boven hem was afgesneden. Hij liep daar op, teneinde de brandweer toch zoo spoe dig mogelijk te waarschuwen, het huis uit, doch liet de buitendeur achter zich open. De trek, die hierdoor ontstond, was voldoende om de vlammen van het kan toor uit in den gang te doen slaan. De situatie zag er min of meer dreigend Uit, te meer daar mevrouw Opperman voor het raam van de eerste verdieping stond en luidkeels om hulp riep. Intusschen waren twee redladöers in het kozijn van de eerste verdieping ge haakt: twee brandwachts begaven zich daarover naar boven en slaagden er on der groote inspanning in de eenigszins gebrekkig zijnde vrouw door het raam op den redladder te krijgen en zoo met haar veilig de straat te bereiken. Hier viel zij van de doorstane emotie flauw; zij werd bij buren binnengebracht, waar zij met doktershulp weer spoedig op haar verhaal kwam. De beide brandwachts waren onmiddel lijk na de redding van de vrouw weer over de redladders het huis binnengedron gen. aangezien het gerucht de ronde deed. dat de dien-tbode zich nog in het perceel moest bevinden. In den dichten rook zoch ten zij verscheidene vertrekken af; zij hadden zich het zoeken echter kunnen besparen, daar kort daarna het meisje heelhuids buiten werd aangetroffen. Na de ontdekking van den brand was zij het huis uitgeloopen en had de verrichtingen der brandweer op eenigen afstand gade geslagen. Inmiddels had het brandweerpersoneel, dat het eigenlijke blusschingswerk op zich had genomen, ook niet stilgezeten. Terwijl de aanval op het vuur krachtig werd voorbereid, geraakten de brand wachts Peterssen en Ladru door de enorme hitte, waarin zij hun werk moesten doen. orvel. zocdat -ig-r buiten gebracht moester, worden. Belden werden naar b»t E'.nreng: 'thuis «ervoerd, vanwaar Ladru spoedig naar de kazerne kon terugkeeren. De toestand van Peterssen was echter van dien aard, dat hü opgenomen moest wor den. Hij zal het gasthuis waarschijnlijk over eenige dagen mogen verlaten. Het vuur. dat door zijn geweldige hitte en rook-ontwikkeling güegenheid had ge had. zich over de bei-étage te verspreiden, werd met drie stralen krachtig aangetast en toen duurde het geen kwartier meer, of het gaf zich gewonnen. Behalve het kantoor zijn op dit gedeelte een magazijn en voorvertrek uitgebrand; de gang was zwaar geblakerd, evenals die op de eerste étaee: zoomede het trappenhuis. De bei étage was geheel ingericht als werkruimte voor den heer Opperman, die zich bezig houdt met de fabricage van hoedenvor- men, z.g. capelines. Aan het bedrijf ls nog een in het achterhuls gelegen ververij verbonden, welke door het vuur onaange tast is gebleven. De schade, die vrij aan zienlijk is. wordt door verzekering gedekt. Eerste Kerstdag is het café „Parkzicht" van den heer J. van Breemen aan de Naarderstraat 5 te Blaricum tot den grond toe afgebrand. De brand werd te omstreeks zes uur door een passeerenden automobilist ont dekt. Deze zag. dat het rieten dak brand de Hij waarschuwde de bewoners, die ln allerijl opstonden en de brandweer al armeerden. Hoewel deze spoedig ter plaat se kwam, bieck, dat er niets meer te red den viel. daar het perceel reeds geheel in lichter laaie stond. Te half acht waren het geheele café en het aangrenzende gedeelte ln de asch ge legd. Omtrent de ooi-zaak van den brand tast men in het duister. De eigenaar was verzekerd. Tweeden Kerstdag omstreeks half zes werd de politie te Amersfoort gealarmeerd voor een zwaren binnenbrand, welke woedde op de bovenverdieping van het perceel Langegracht 14, waarin gevestigd is de brood- en banketbakkerij van den heer Kohen. Toen de politie ter plaatse verscheen, sloegen de vlammen reeds uit het dak. Ook de brandweer verscheen zeer spoedig ter plaatse en tastte het vuur. dat zich zeer ernstig liet aanzien, energiek aan. Een der belendende perceelen vatte reeds vlam. doch men wist het vuur hier spoedig te bedwingen, zoodat dit perceel alleen veel waterschade bekwam. Na een uur was men het vuur, dat de bakkerij, den winkel en de woonkamer ernstig had geteisterd, meester en kon met de nablusschingswerkzaamheden wor den begonnen. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. Van den inboedel werd zoo goed als niets gered. De heer Koheiv was verzekerd tegen brand- en bedrijfs schade. Vanmorgen te 4.45 uur is brand ontdekt in pand No. 32 aan de Verlaatstraat te Rotterdam. Het pand is een oud schoolge bouw. thans bij diverse firma's in gebruik. Aan de achterzijde zijn eenige panden ge legen welke uitkomen aan den Oppert. Een bewoner van een dezer panden heeft den brand ontdekt en de brandweer ge waarschuwd. Het vuur bleek te zijn ont staan op den zolder aan den voorkant en had zich aan de eerste etage en de zolder aan den achterkant medegedeeld.De ge deelten waar het vuur woedde waren in gebruik bij de Silvikrin maatschappij, fa brikanten van haarmiddelen In den aan vang droeg de brand een ernstig karakter, het dak brandde door en de vlammen laaiden hoog boven het dak uit. De zolder en de eerste verdieping brandden geheel uit. De brandweer wist het vuur met 7 stralen te bedwingen. De oorzaak van den brand is nog niet vastgesteld. De schade die door verzekering wordt gedekt. Is vrij groot. o MOTORSCHOENER BIJ PETTEN GESTRAND. Later op eigen kracht weer vlot. Op Eersten Kerstdag, des morgens tus- schen acht en negen uur is de motorschoe ner „Constant" van de N.V. Scheepvaart Maatschappij „Wopo" te Dordrecht, nabij K.M.-paal 18, ongeveer ter hoogte van Petten, op het strand geloopen. Het schip, dat 199 ton meet, was met hout geladen en op weg naar Groningen. Dadelijk na de stranding zijn de redding boot van Petten en de sleepboot „Utrecht" van de firma Wijsmuller te Den Helder ter assistentie uitgevaren, doch de vijf opva renden wenschten van de aangeboden hulp geen gebruik te maken, omdat men wilde trachten bij hoog water op eigen kracht vlot te komen. Hierin ls men inder daad geslaagd, echter eerst nadat de dek last over boord was geworpen. Omstreeks drie uur ln den middag heeft het vaartuig de reis kunnen voortzetten. Bij het overboord gooien van de deklast is een der vletten vol water geloopen. De vijf zich daarop bevindende personen wis ten zich te redden, door op een ander vlet te springen. De stranding is waarschijnlijk een gevolg van de mist. DROEVIG ONGELUK TE ROTTERDAM. Een 14 jarige verdronken. Tweeden Kerstdag omstreeks 12 uur ls te Rotterdam een droevig ongeluk gebeurd, wat een 14 jarige jongen het leven heeft gekost. Twee jongens de 15 jarige van der Starre en de 14 jarige den Drijver, beiden uit Rotterdam hadden zich op het ijs in het Noorderkanaal begeven. Plotseling brak het ijs en de beide waag halzen verdwenen in de diepte. Zonder zich een oogenblik te bedenken sprongen de -tramconducteur Haverkamp en de werkman Kley te water. Met veel moeite slaagden zij er in v. d. Starre onder het ijs vandaan te halen. Geheel door de koude bevangen werd hij naar het Ziekenhuis aan den Bergweg vervoerd. Geruimen tijd hebben de beide mannen nog naar den Drijver gezocht echter zonder resultaat. Eerst IV: uur later werd door de reddings- bigade van de brandweer het levenslooze lichaam van het slachtoffer opgehaald. JONGETJE IN KOKEND WATER GEVALLEN. In een won ng aan de Rembrandtslraat te 1 tosduinen is Dinsdag hel driejarig Jon getje W. K. in een waschketel met kokend water gevallen en in het R.K- Ziekenhuis aan de bekomen verwondingen overleden. SMOKKELDRAMA AAN DE BELGISCHE GRENS. Gepantserde auto's passeeren onder kogelregen de douane. Een der ambtenaren zwaar gewond. Dinsdagnacht stond een groep Belgische douaneambtenaren op post. aan de grens bij Moerbeke-Waes, toen zijn een groote gepantserde vrachtauto, met vee geladen, de Nederlandsche grens hoorden naderen Zij gaven het sein tot stoppen, waaraan de chauffeur van den wagen geen gevolg gaf. In allerijl werden daarop versperringen over den weg geworpen, terwijl een ware regen van kogels uit revolvers en karabij nen op de pantserauto neerkwam, zonder dat dit echter eenlg resultaat opleverde. De smokkel-auto was spoedig uit het ge zicht verdwenen. Op hetzelfde oogenblik naderde een leege pantserauto uit de richting Moerbeke-dorp Ook de chauffeur van dezen wagen wei gerde te stoppen en reed in volle vaart door De brigadier der douane, Alfljn, die niet tijdig opzij kon springen, werd door de auto gegrepen en een eindweegs mee genomen in de richting van de grens Vóór oe grens bereikt werd, wierpen de inzit tenden van den wagen den ambtenaar in een langs den weg loopende sloot, waar de man ernstig', gewond bleef liggen, tot hij door zijn kameraden gevonden werd. Het parket van Gent is van het gebeur de op de hdogte gebracht. Een onderzoek wordt ingesteld. EEN STRIJD TUSSCHEN DIEREN. In het Bunderbosch in Limburg. De Limburger Koerier geeft het volgen de, niet alledaagsche. verhaal van een ooggetuige van een strijd op leven en dood tusschen verschillende boschbewoners. De aandacht van den wandelaar werd getrokken door een geluid, komende van een open plek. Daar was een groote valk zoo druk bezig zich te goed te doen aan het nog warme en dampende vleesch van een tortelduif, dat hij' geen aandacht had voor wat om hem heen gebeurde. Maar plotseling laat de roover een angstig ge- krijsch hooren. Hij heeft een kleinen we zel opgemerkt, die in gebukte houding on bewegelijk toekijkt, gelokt door den reuk van het bloed. E>e valk klemt zijn klauwen in de rest van zijn prooi,, zijn bek wijd ge opend en de oogen angstig heen en weer rollend, waarbij hij een akelig sissend ge luid laat hooren. Dan gaat de wezel tot den aanval over en heeft zich met een vasten en berekenden sprong op den valk geworpen. Deze heeft inmiddels zijn prooi in den steek gelaten en zich hevig krij- schend in de lucht begeven met den we zel op zijn rug. Het schouwspel in het luchtruim is nau welijks te beschrijven. De valk. die een ge weldig kabaal maakte, verhief zich met snellen krachtiger, vleugelslag steeds hoo- ger en bereikte daarbij een hoogte van zeker 75 meter. Daar werd de strijd ten einde gestreden tusschen den vogel en zijn kleinen belager. Deze had zich vastgebeten in den nek van den-valk en zoog den valk het bloed uit Zoo. krachtig als eerst de vleugelslag van den-valk was, zoo onregel matig werd hij nu. Zichtbaar verloor de vogel aan kracht. Nog enkele oogenblikken en de strijd is Besle'Jht in het voordeel van den wezel. Stuurloos, als een vallend blad komt de trotsche valk naar beneden ge tuimeld, nu en dan een krampachtige po ging aanwendend om zich van zijn bela ger te ontdoen en zijn evenwicht te her krijgen. hetgeen hem echter niet meer mag gelukken. Nog twee krachtige vleu- gclstooten en de doodstrijd is gestreden. Bij de komst van den ooggetuige ver dween de wezel haastig tusschen het kreu pelhout. Hij had zijn prooi in de lucht den nek doorgebeten. GLADDE WEGEN. Het autoverkeer Friesland—Holland over den Afsluitdijk, is Dinsdagnamiddag door den regen ernstig in de war gestuurd. De wegen, zooals ook ln het overige deel van Friesland, waren één spiegelvlak gewor den. Tal van auto's en twee Ato-bussen strandden op den Afsluitdijk. Bij Bree- zand sloeg een auto onderstboven, waar bij een vrouw werd gewond. Vanwege de directie der Zuiderzeewerken heeft men met pekel den Afsluitdijk ijsvrij gemaakt. Ook het verkeer in Groningen was to taal lam gelegd. Een auto van de firma Jamin belandde in het Boterdiep. doch de chauffeur wist zich te rédden N. S. B -PAMFLETTEN IN BESLAG GENOMEN. De politie van Amsterdam-Noord heeft Dinsdag eenige honderden N S.B.-pamflet- ten in beslag genomen, waarvan de in houd beleèdlgend werd geacht voor burge meester DéVlugt. Tegen twee personen, die met dèf verspreiding in Tuindorp— Nieuwendam bezig waren, werd proces verbaal opgemaakt. In het pamflet, waar op aan de eene zijde de kop van het com munistisch partijblad „De Tribune" was afgebeeld, kwam een artikel voor. verband houdend met. de vertooning van het too- neelstuk „De Beul". KASTEKORT ONTDEKT. Bij kantoorhouder der posterijen. Naar wij vernêmen heeft de directeur van het postkantoor te Bergen op Zoom bij den kantoorhouder te Nieuw Borgvliet een aanzienlijk kastekort ontdekt. Hangende het onderzoek is de postamb tenaar geschorst en door een anderen ver vangen. Nader vernemen wij nog. dat de ambtenaar, die reeds sedert 35 jaren de post van kantoorhouder bekleedde, het be drag aangezuiverd heeft. NEDERL. SLEEPBOOT VERLEENT ASSISTENTIE. Maandagavond JJ. is op de Engelsche kust ter hoogte van Bumham het Griek- sche vrachtschip Micalis Poutom gestrand. De positie van het schip was niet direct gevaarlijk en in den nacht van 25 op 26 December, is het met eigen middelen vlot gekomen. Daar het schip water maakte heeft de gezagvoerder gebruik gemaakt van de assistentie van de sleepboot Zwarte Zee Dinsdagavond heeft op de Saale-brug nabil Gross-Herlnsen een ernstige spoor wegramp plaats gehad. Volgens mededeeling van de spoorweg directie te Erfurt is de D-trein no. 44 van Berlijn naar Frankfurt a. Main bil Gross- Heringen in Thürlngen 25 K.M. ten Noorden van Jena aan de Saaie in de flank van een op een zlilltn rijdende personentrein gereden. Alle dooden en gewonden behooren {ot de passagiers van den personentrein; van de inzittenden van den D-treln werden slechts enkele personen licht gewond. Bij de slachtoffers ziin voor zoover bekend geen buitenlanders. Tengevolge van de botsing is een deel van den personentrein in de Saaie gestort. De materieele schade is zeer aanzienlijk. Reeds uit het eerste officieele bericht over de spoorwegramp nabii Gross-Herin- gen bleek, dat hier een catastrophe was ontstaan zooals Duitschland die ln jaren niet op zijn op zijn spoorwegen heeft be leefd, Reeds onmiddellijk werd n.l. gemeld, dat niet minder dan een en twintig per sonen daarbij den dood haden gevonden, terwijl tachtig anderen deels ernstige verwondingen zouden hebben bekomen. Het zou echter blijken, dat deze vreeselijke getallen nog in ongunstigen zin gewijzigd zouden moeten worden. Dat de ramp zoo'n omvang heeft aan genomen ligt wel in de eerste plaats aan de omstandigheid, dat de lokaaltrein. die door den D-trein in de flank werd aan gereden. tot de laatste plaats bezet was met personen die het Kerstfeest in den familiekring gingen doorbrengen en daar toe na volbrachten dagtaak met den trein naar hun bestemming reisden. De oorzaak. Wat de oorzaak van het ongeluk be treft. staat thans wel vast. dat de machi nist van den sneltrein door een onveiliz signaal is gereden. Een commissie van onderzoek der Rijksspoorwegen heeft zich terstond nadat het ongeluk voorgevallen was ter plaatse begeven, teneinde een uiterst gestreng onderzoek in te stellen. Deze commissie heeft geconstateerd dat de signalen inderdaad op onveilig stonden, zoodat een verhoor van den machinist zal moeten uitwijzen, hoe het mogelijk ls ge weest. dat hü desondanks ziin trein ln volle vaart heeft kunnen doen doorrilden. Aangezien de machinist zelf echter zich onder de zwaargewonden bevindt en zijn toestand buitengewoon ernstig geacht wordt ls het nog niet mogelijk geweest hem een verhoor af te nemen. Het reddingswerk. Het duurde eenigen tijd. nadat de eerste berichten over de ramp in Gross-Heringen ontvangen waren, voordat men reddings colonnes georganiseerd had. Alle bureaux waren uiteraard reeds gesloten en ln da meeste woningen had men de Kerstboo- men al ontstoken. Bovendien werd het reddingswerk ernstig belemmerd door den sneeuw en de heerschende vorst. Het terrein van de ramp bood een ont- zettenden aanblik. De express-trein had den lokaaltrein aangereden, terwijl deze zich reeds voor een gedeelte op de brug over de Saaie had bevonden, met het ge volg. dat de achterste rijtuigen getroffen werden. Verscheidene rijtuigen sloegen om werden tegen de leuning van de brug ge slingerd. die totaal vernield werd en vorm den daar een ruïne waaruit na een oogen blik van vreeselijke stilte luid gejammer en gegil weerklonk. Een der aangereden rijtuigen was in de Saaie gestort, een tweede rijtuig was wel door de leuning ge slagen. maar was boven de rivier blijven hangen. Alle inzittenden van het laatste rijtuig, dat in de rivier geslingerd was zijn of wel op slag gedood dan wel ln het ijskoude water verdronken. Aan het reddingswerk werd deelgenomen door het garnizoen van Naumburg en door groepen S.A.-mannen, die met koorts- achtlgen ijver een aanvang maakten met het bergen van dooden en gewonden Bij' het licht van in allertll opgestelde schijn werpers werkten de mannen in de ijzige koude ononderbroken voort. De dooden en gewonden werden uit de overblijfselen be vrijd en de gewonden met de meeste spoed overgebracht naar de ziekenhuizen van de naburige steden Jena. Apolda en Naum burg a. d. Saaie. Het moeilijkste werk was het bergen van de slachtoffers uit den ln de rivier gestorten wagen. Daartoe moesten zich verscheidene manschappen te water begeven, hetgeen bi) de heerschende ijzi»e koude ontzaglijk veel eischte van de krachten der mannen. Inmiddels waren speciale groepen spoorwegarbeiders bezig met steekvlammen de in elkander gewron gen metalen overblijfselen los te snijden teneinde zoo spoedig mogelijk de spoorbaan te bevrijden en de verkeersstagnatie tot een minimum te beperken. Militairen had den een cordon getrokken rondom de plaats des onheils en aan niemand werd verlof verleend het terrein te betreden. Od het terrein van het ongeluk waren voor het geven van leiding bij het verlee- nen van hulp en het overige reddingswerk o.m. verschenen de directeur van de riiks- spoorwegen. de heer Dorpmueller bene vens de rliksstadhouder voor Thürin»en Suackel. Het aantal slachtoffers. Wat het aantal slachtoffers betreft, definitieve cijfers hieromtrent zijn nog niet bekend gemaakt. Het verluidt echter, dat hét aantal dooden sedert de eerste officieele mededeeling gestegen is tot 33. terwijl zich onder de 62 gewonden nog verscheidene personen bevinden, die zoo zware verwondingen hebben, dat voor hun leven gevreesd wordt. van L. Smit en Co's Internationale'Sleep dienst te Rotterdam. De kapitein van de Zwarte Zee, de heer Vet had zich na het bericht van de stranding naar de onheils plaats gespoed en kwam juist op tijd aan voor het voorlooplg dichten der lekkage. De „Zwarte Zee" heeft het Grieksche schip op sleeptouw genomen en naar Car diff gebracht waar het in het dok is op genomen. o MAN IN RUIM GEVALLEN EN OVERLEDEN Dinsdagmorgen is de 60-jarige C. Ver beek aan boord van een in de Maashaven te Rotterdam liggenden graanelevator in het ruim gevallen- Met zware inwendige kneuzingen is hij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar hij kort na aankomst aan de gevolgen is overleden. AANRIJDING TE ZANDVOOKT. Een jongen ernstig gewond. Dinsdag heeft op den rijksstraatweg te Zandvoort nabij de uitspanning Rosen- stein een aanrijding plaats gehad. De 16- jarige J van D. uit IJmuiden kwam per rijwiel uit de Biezenweg en wilde den rijksstraatweg oversteken. Er naderde een personenauto, die den voorrang had. De jongen had echter niet goed uitgekeken en een aanrijding was niet te voorkomen. De jongen kreeg ernstige kneuzingen. Een zijner beenen werd zoo goed als verbrijzeld. In zeer ernstigen toestand werd hij naar het R.K. ziekenhuis te IJmuiden vervoerd. De auto is tegen een boom terecht geko men, daarna tegen een ijzeren paal opge reden en zoo goed als vernield. De inzit tenden zijn er zonder letsel afgekomen. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE TAFELBERG IN BRAND. Naar uit Kaapstad wordt gemeld staat de Tafelberg sinds Kerstavond in brand. Het vuur grijpt steeds meer om zich heen en men vreest dat het nog een week zal duren. STORM IN SPANJE EN PORTUGAL. Spanje en Portugal zijn door storm geteisterd. Het aantal dooden tengevolge van het instorten van een huis te Orensi bedraagt 9. De toestand van 7 gewonden is hope loos. Bij Avila werden 5 bruggen wegge slagen. Bij Oropesa stortte een brug in. waardoor een auto werd meegesleurd; 2 inzittenden verdronken. Uit Cadix wordt gemeld, dat de trawler „Santa Christina" schipbreuk heeft ge leden ên is gezonken. 3 Opvarenden zijn verdronken. De kapitein en de overige leden der bemanning wisten zich zwem mende te redden. De lagere stadsdeelcn van Oporto Coim- bre staan onder water. Verscheidene personen zijn verdronken. FELLE WINTER IN AMERIKA. 70 SLACHTOFFERS. Een buitengewoon hevige sneeuwstorm, tijdens welken ongeveer 70 personen om het leven zijn gekomen, heeft een groot deel der Vereenigde Staten geteisterd. De meeste doodelijke ongelukken hadden plaats tengevolge van het feit, dat talrijke automobilisten op de gladde buitenwegen door den sneeuw werden verblind. Ook zijn een aantal personen door de buitengewoon lage temperatuur om het leven gekomen. In het midden-Westen daalde het kwik verscheidene graden onder het nulpunt. Op vele plaatsen viel zes tot tien duim sneeuw, waardoor het verkeer ontzaggelijk belem merd werd. Bij Devils Lake In Noord- Dakota is een temperatuur waargenomen van 22 graden onder het nulpunt Fahren heit, wellicht de laagste temperatuur, die in de Vereenigde Staten gemeten is. Uit andere plaatsen komen berichten over temperaturen van 18, 15 en 10 graden on der nul. De vliegtuigen kunnen niet staiteif de treinen hebben vertragingen van om streeks twee uur. Een wind met een snel heid van 38 meter per uur heeft de sneeuw over Indiana voortgejaagd, waardoor ver keersongelukken zijn ontstaan, die in to taal zes dooden eischten. Op de ijsbedekte wegen van Iowa zijn vier personen gedood, terwijl In Towa, Nebraska en Illinois ver scheidene personen doodgevroren zijn. De koudegolf is zelfs tot het Zuiden toe door gedrongen. In Noord-Ohio zijn minstens 11 personen gedood en omgekomen, ook in Washington, Maryland en Georgia zijn tal van slachtoffers gevallen. In Noord- Dakota is een dokter, die er met een ouder- wetsche slee op uit was doodgevroren, ter wijl zijn vrouw met bevroren armen en beenen eindelijk een boerderij bereikte. De paarden zijn hier gestorven, eveneens ten gevolge van de overweldigende koude. In de stad New-York zijn drie personen dood gevroren. 12000 man zijn daar aan het werk gesteld om de straten sneeuwvrij te maken. TWEE AMERIKAANSCHE PILOTEN VERONGELUKT. Nabij het gemeentelijke vliegveld te Lima (Peru) zijn twee Amerika,ansche piloten om het leven gekomen, toen zij met een driemotorig vliegtuig van de Pan Ameri can-Grace Airways een proefvlucht maak ten en het toestel plotseling neerstortte. WINTER IN ZUID-RUSLAND. Tengevolge van hevige sneeuwstormen in het Zuid-Oosten van Rusland zijn tal van plaatsen aan de Kaspische Zee van de buitenwereld afgesneden. Vele bewoners kunnen zelfs tengevolge van de groote sneeuwmassa's hun huizen niet verlaten. Naar verluidt zouden er ook verscheidene dooden te betreuren zijn. Een groot aantal schepen is in de Kas pische Zee ingevroren. IJsbrekers zijn ter assistentie uitgevaren. 2—3

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 10