NIEUWJAARS- 1936 ADVERTENTIEN isiiiiisi BERICHT. 76ste Jaargang DINSDAG 24 DECEMBER 1935 No. 23237 r OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. Dinsdag 31 Dec. Nieuwjaarswenschen Tot Maandag 30 December a.s. des n.m. 1 uur LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Oit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. In verband met het Kerstfeest zal ons Blad morgen en Donderdag niet verschijnen en zullen onze Bureaux den geheelen dag gesloten zijn. De Kindercourant zal in ons Blad van Vrijdag of Zaterdag worden opgenomen. DE DIRECTIE. OPHALEN HUISVUILNIS. In verband met de a.s. Kerstdagen zal het ophalen van huisvuilnis uit die per- ceelen, welke gewoonlijk op Woensdag worden bediend, deze week plaats vinden op Vrijdag. Voor de perceelen, welke gewoonlijk op Donderdag worden bediend, zal dit ge schieden op Zaterdag. De Directeur der Gemeente-Reiniging J. H. DE JONG. Lelden, 24 December 1935. 6076 CHRISTELIJK COMITÉ VOOR WERKLOOZENZORG. Kerst-wijdingsavond. De toeloop van de werkloozen met hun vrouwen voor den Kerst-wijdingsavond, die gisteren vanwege het Chr. Comité voor Werkloozenzorg is gehouden was zóó groot dat de samenkomst in twee zalen moest plaats hebben en wel in „Patrimonium" en in „Nathanaël". In „Partlmonium" berustte de leiding bij den heer J. Slegtenhorst. Hier werd het woord gevoerd door ds. H. Thomas, terwijl een koortje van de H.J.O. en het duo mej. Eikerbout (plano) en de heer Verver (viool) muzikale medewerking ver leenden. In „Nathanaël" had de heer H. v. Cittert de leiding en werd gesproken door ds. W. Bouwman. Het symphonle-orkest onder leiding van den heer Plu speelde hier Kerstmu- ziek. De predikanten bepaalden hun ge hoor bij het Kerstevangelie, dat licht bracht in de duisternis en ook in den nacht der werkloosheid het licht van Gods eeuwige liefde wil doen schijnen. In beide samenkomsten werd ook een diep indringend woord van troost en opbeuring gesproken door den heer Buwalda, offi cier van het Leger des Heils. Vanmiddag is aan ongeveer 450 werk loozen door het Chr. Comité voor Werk loozenzorg een Kerstgave uitgereikt. Deze Kerstgave bestond uit aardappelen, groen ten. vleesch, vet, worst, koffie, rijst, bruine boonen en krentebrood. De hoeveelheid hield verband met. de grootte der gezin nen. Dank zij een uitstekende organisatie liep de uitreiking zeer vlot van stapel. Zwaar beladen gingen de werkloozen huis waarts. voor enkele dagen veriost van de drukkende zorg van stoffelijke nood. Deze jaarlijksche Kerstgave is een van de mooiste onderdeelen van het zegenrijk werk van het Chr. Comité. COOP. GROENTEN-, FRUIT- EN BLOEMENVEILINGSVER. De burgemeester aanvaardt het eere-voorzitterschap. Op de laatst gehouden ledenvergadering van de Coop. Groenten-, Fruit- en Bloe- menveilingsvereeniglng „Leiden en Om streken" is op voorstel van het bestuur besloten den Burgemeester der Gemeente Leiden, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, het Eere-Voorzitterschap van bovenge noemde vereeniging aan te bieden. Dezer dagen mocht het bestuur bericht ontvangen, dat de burgemeester dit eere voorzitterschap gaarne aanvaard heeft. Een en ander houdt verband met de zeer groote welwillende medewerking, die bovengenoemde vereeniging mocht onder vinden ruim 5 jaar geleden, bij haar plan nen tot het stichten van een nieuw vei lingsterrein aan den Zoeterwoudscheweg welke door den Burgemeester werd ge opend. Nadien is herhaaldelijk gebleken van de warme belangstelling van den Burge meester voor het veilingwezen hier ter stede Het contact dat op de laatst gehouden tentoonstelling wederom hernieuwd mocht worden, was mede aanleiding om een dergelijk verzoek aan den Burgemeester te richten. Wijlen de heer J. F. de Ren. wiens stoffelijk overschot heden werd ter aarde besteld. UITVOERING VAN DE BURGER ZANGSCHOOL. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Adminiitratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. Erato, dat dit onderdeel reeds gedurende langer dan 30 jaar verzorgt en ook dit maal weer een keur van kleurige en fleu rige toiletjes leverde. Vooral de Japansche kimono's in II en III waren zeer mooi. Het kapwerk van den heer A. van Leeuwen sloot zich daarbij goed aan. Wat den zang betreft, dient in de eerste plaats met lof vermeld het koor der ma trozen, dat vooral in het laatste bedrijf een zeer goeden klank ontwikkelde. Het dameskoor wisselde vele goede met enkele minder gelukkige momenten af, doch leverde in doorsnee een prestatie, die stel lig boven het middelmatige lag, hetgeen ook van de kleintjes kan worden getuigd. Een woord van afzonderlijken lof komt toe aan den ondeugenden verstekeling (mej. Rosien Gaykema), die haar soli vlot en zuiver over het voetlicht bracht en haar zang ondersteunde door een goede actie. Voorts aan mevr. Annie Driessen—Hof man, die een voortreffelijke vertolking gaf van de priesterrol en tenslotte aan de ons onbekende vertolkster van Prins Miko. Last not least aan Han Zirkzee, die voor een zeer muzikale begeleiding op dén vleugel zorgde en daarvoor met meerdere bloemstukken gehuldigd werd. De heer de Rook ontving een krans, alle hoofdpersonen, inclusief mevr. van Haar lem en de regisseuse, mevr. v. d. Lijken Sijtsma werden met bloemen gehuldigd. Wij kunnen het gezelschap van de Burgerzangschool op reis „Naar Yamato" van harte aanbevelen. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f 2:35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Geslaagde Kinderoperette. Met de uitvoering van de Japansche kinderoperette In drie bedrijven van Eü Prins „Naar Yamato" heeft de directeur van de aloude Burgerzangschool, de heer P. de Rook noch zichzelf, noch zijn jeug dige discipelen voor een gemakkelijke taak gesteld. Wij schreven reeds eerder in waardee renden zin over het werk van het duo Prins en kunnen dat ook onvoorwaardelijk doen ten aanzien van de operette, waar mede wij gisteravond hebben kennis ge maakt. „Naar Yamato" stelt aan de uitvoeren den, hun jeugd in aanmerking genomen, vrij hooge eischen, omdat de melodietjes over het algemeen niet gemakkelijk in het gehoor liggen en daarom een langdurige en zorgvuldige voorbereiding vereischen. Het feit, dat de heer de Rook ook dit maal het pad der traditie verliet en zijn keuze op dit werk liet vallen, strekt hem ïrersoonlijk en zijn vertrouwen in de onder zijn leiding staande jeugdige zangers en zangeressen de eerstgenoemde cate gorie behoeft overigens wel eenige ver sterking tot eer. Dat hij er bovendien een dusdanig lof felijke vertolking aan heeft weten te geven als wij gisteravond hebben mogen eonstateeren. bewijst, dat dat vertrouwen gerechtvaardigd is geweest en verdient alle waardeering. Reeds nu zij gezegd, dat het hem daar aan niet heeft ontbroken, getuige den luiden bijval, waaraan op spontane wijze uiting werd gegeven middels veel ap plaus na ieder en een waren bloemen regen na het tweede bedrijf. In het bijzonder was veel aandacht be steed aan de costumes en de décors. Wat het laatste betreft, dienen in onze hulde betrokken de heer P. Beversluis die on misbare aanwijzingen verstrekte voor de Scheeps-scène in het eerste bedrijf en mevrouw van Haarlem, die op de haar eigen kunstzinnige wijze de tallooze bloe metjes vervaardigde om den Japanschen tuin een passend en waardig aanzien te geven. Wij herinneren ons nog levendig de artistieke versiering, welke deze stadge- noote nu bijna tien jaar geleden aan bracht in de Gehoorzaal, waar een bal- masqué van de Ned. Handelsreizigersver- eeniging werd gehouden en herkenden in het prachtige décor, dat een nauwelijks onderdrukte zucht van bewondering deed opgaan, de loffelijke prestatie van des tijds. De costumes waren uit het costuumhuis INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Lezing over Sociale en Socialistische poëzie. In de plaats van den heer Th. J. K. Kuiler, die zou spreken over „Internatio nale bewapeningsindustrie", doch door een dringend noodzakelijke vergadering verhinderd was, hield de heer J. Wolfslag Jr. voor de kleine schare van opgekomenen een inleiding over Sociale en Socialistische poëzie. Na een korte inleiding over het ontstaan van kunstwerken van taal in 't algemeen, ving spr. aan met een beschou wing over sociale, jjoëzie, welke in onze letterkunde voornamelijk gedurende drie perioden ontstond. Allereerst tijdens de middeleeuwen, waarin de lyrische liederen zulk een groote plaats innemen. Onder die liederen bevinden zich reeds enkele met sterk- sociale gedachten. Ook Jacob van Maerlant geeft in enkele van zijn werken reeds der gelijke gedachten. Met het zeggen van eenige verzen lichtte spr. dit toe. Een tweede periode van ontstaan vin den wij tijdens den vrijheidsstrijd der Nederlanders en gedurende de godsdienst twisten. Een felle haat klinkt door in vele Geuzenliederen, waarvan het Gentsch Onze Vader wel een der heftigste is. En kele gedichten van Joost van den Vondel o.a. Geusevesper hebben een bijna revolu tionair karakter. Apart noemde spr. nog het Wilhelmus, een der schoone revolutio naire dichtwerken. Multatuli is de voorlooper der derde periode, die aanvangt even na de „Bewe ging van Tachtig" en waarvan als meest bekende vertegenwoordigers der socialis tische poëzie genoemd mogen worden Her man Gorter, H Roland Holst, Adama van Scheltema en van Collem. Van hun wer ken droeg de inleider enkele gedeelten voor. Van de nieuwere generatie zouden velen te noemen zijn: spr. volstond, mede in ver-1 band met den tijd met het zeggen van één der gedichten van Willem van Iependaal „Nieuwsblad" uit den bundel ..Liederen van den Zelfkant", waarmee ceze met groote aandacht gevolgde lezing besloten werd. o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Haagsche Vleeschhouwerij. Steenstraat 31. Leiden Uittredend Eigen.: T J. Heetveid. dd. 16 Dec. 1935. KUNSTKRING VOOR ALLEN. Solist: Nicolai Orloff. BINNENLAND. Gisteren is te Berlijn het verdrag inzake het Nederlandsch-Duitsche goederenver keer voor 1936 onderteekend. (Binnenland, 3e Blad). Dr. H. Colijn zal op 1 Januari voor de radio een Nieuwjaarsrede houden. (Binnen land, 3e Blad). Mr. W. A. C. van Dam is gekozen tot algemeen voorzitter van de Vereeniging Schuttevaer. (Binnenland, 3e Blad). Te Amsterdam is overleden prof. dr. I'. J. A. Huart. (Kerk en Schoolnieuws, 4e Blad). Ernstig auto-ongeval in Brabant. Twee kinderen gedood. (Gemengd Nieuws, 3e BI.) Twee auto-ongevallen te Beverwijk. Eén doode en één zwaar gewonde. (Laatste Berichten, le Blad). I Nicolai Orloff. Wij hoorden een „ziel" zich uitenNicolaï Orloff's ziel, in al haar krachtig Innerlijke bewogenheid, gesublimeerde hartstocht, grooten en gloedvollen diepgang. Een Rus. Maar niet de Rus, wiens melan cholische vervoering geen grenzen kent of in een roes van wilde en van vreemde aan vechtingen zijn innerlijke roerselen uit raast, zooals wij ons dat van dit anders geaarde volk maar al te dikwijls voor stellen. Neen: hier een Rus, wiens geniaal, vir tuoos kunnen en geestelijk doorschouwen van al hetgeen hij brengt, zich uit met middelen, waarbij de normen van het „hoe vér te gaan", scherp zijn getrokken en waarin de gemoedsstemmingen zich bewe gen op het hooge niveau, dat alleen bereikt wordt, wanneer de volkomen zuivere en be- heerschte inspiratie aan elke interpretatie ten grondslag ligt. Superbe energiespanning, groote rust, ondanks muzikale vervoering en snelle vaart, diepe concentratie, ongeëvenaard plastisch bouwingsvermogen en helder ge profileerde uitbeelding, zóó dat bijv. het thema van Paganini. waarop Brahm's zijn variatie's ontwierp, direct en onomstoote- liik voor ons staat gegrift: dat zijn de ken merken van dezen begenadigden pianist, die ondanks een hevigen aanval van griep en zoo juist uit Parijs gearriveerd, telkens weer in intens schoon, gevoelig spel, doch nergens week of met een te veel aan senti ment, een serie hoogte punten schonk, waarvan we ons afvroegen, hoe 't mogelijk is, om op één avond, zoodanige toppen in boeiend en persoonlijk musiceeren te be stijgen. Vóór den avond vroegen wij ons af, hoe een dergelijk heterogeen saamgesteld pro gramma bevrediging zou kunnen schen ken: na afloop was 't duidelijk, dat een Orloff zulk een waagstuk volkomen vol doening gevend kan volbrengen. Dit spel is in den waarsten an „her scheppen": César Franck's Prélude en Fuga hoe dikwijls op het orgel niet ge hoord wordt onder zijn handen, vooral ook door het treffend pianistisch geziene arrangement van Harold Bauer een ge weldige transformatie, waarbij men alle theoretische bezwaren tegen arrangemen ten als op slag laat varen. De scherpe over gang naar de sonates van Scarlatti, met lichte en brillante techniek gespeeld, waar bij men steeds toch dieperen ondergrond beluistert, wordt totaal overbrugd en de virtuose variaties van Brahms over Pagani- Oolc dit jaar stellen wij weder de gelegenheid open in ons blad van te plaatsen, tegen den prijs van 75 ct. van 1-5 regels, elke regel meer 15 d. unnen deze adverlenliën worden aangeboden. - Bij latere janbieding wordi de gewone advertentieprijs berekend. BUITENLAND. Na de benoeming van Eden tot Britsch minister van buitenl. zaken. (4e Blad). De Fransche Senaat over de ontbinding der liga's. (Buitenland, le Blad). Amnestie in Oostenrijk (Buitenl., le BI.). Opheffing der autonomie van Noord- China? (Tel.. le Blad). Ernstig vliegtuig-omgeval te Breslau. Drie dooden. (Tel. le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. 5533 ni's thema, dat op de viool zeker ijler en minder indrukwekkenden indruk schenkt dan op de vleugel, worden ons met ver bijsterend gemak en duidelijkheid voorge dragen. Zijn dit „Studiën fur pianoforte", die slechts technische waarde zouden heb ben. zooals wel eens beweerd is? Bij Orloff wordt ook de muzikale waarde evident, al is deze dan niet zoo groot als bijv. bij Brahm's variaties op een thema van Handel. Het woord „veelzijdig'' past op Orloff's spel wel allereerst: want als er één musicus is, die élk genre zijn waarde en zijn inhoud geeft, dan is hij het wel, bij wiens „her dichten" van Chopin schier ieder woord verstomt. Wij kunnen niet alles gedétailleerd na gaan: maar wie is niet mét ons door de snijdend-smartelijke suggestie gegrepen, die gelegd werd in het Scherzo in b kl. t., dat zijn climax bereikt in de meermalen heerhaalde schrijnende dissonant, waarin het heftigste leed werd naverklankt op een wijze, die diepe levenservaring deed open baren? Het applaus na deze uiting van tra gische ontroering, waarbij Orloff als uit een droom scheen te ontwaken, na deze als door vlammen verteerde hartekreet, was dan ook recht uit het gemoed der toehoor ders gegrepen. Orloff's ziel klaagde in dézen Chopin, waarbij hij géén beminne lijkheid of verweekelijking, zoo gaarne óók met dezen Pool vereenzelvigd, behoefde nóch kon geven. Na de pauze Ravel's Ondine en Orloff's landgenooten Rachmaninoff en Balakireff de eerste in teedere vloeiing van zilveren klanken in de hoogere regionen der prach tig klinkende Steinway, in Balakireff's zel den gehoord en welhaast eenig pianowerk „Islamey", een markante aanslag, bijwijlen puntig en hard en een grandioos technisch kunnen, waardoor deze fenomenaal vir tuose compositie nergens haar scherpe en uitermate suggestieve profileering verloor. Staande juichte men hierna Orloff op nieuw toe, die, op geen ziekte achtgevend, als toegift Chopin's Wals no. 4 speelde, op datzelfde hooge niveau, waarmee hij dit merkwaardige en veeleischende programma had ingezet. Orloff heeft zijn Leidsch auditorium veroverd: hij moge ons nog vele malen hèroveren binnenkort hooren wij hem op het Residentie-orkest met de heerlijke gaven van zijn waarachtig-muzikalen kun stenaarsziel. HET OVERWEGPLAN. Naar wij vernemen zullen de teekeningen van het Overweg-plan der N.V. Holland- sche Constructiewerkplaatsen worden ten toongesteld in één der .alen van het Nut van 't Algemeen Steenschuur alhier en wel vanaf 25 December 1935 tot en met 1 Ja nuari 1936. eiken dag van 10 uur voormid dag tot 9 uur namiddag. De toegangsprijs bedraagt f. 0.10 "per persoon, werkloozen hebben vrijen loegang. De opbrengs komt geheel ten bate van de werkloozen an den R.K. Volksbond, Chr Bestuurd' mnd en den Leidschen Bestuurdersbond. I

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1