NIEUWJAARS- I93A ADVERTENTIËN 76$te Jaargang WOENSDAG 18 DECEMBER 1935 No. 23232 STADSNIEUWS. Dinsdag 31 Dec. Nieuwjaarswenschen Tot Maandag 30 December a.s. des n.m. 1 uur Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cis per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden "van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1607. Poatcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijd? per 3 maanden f.3.34 per week f.0.1® Franco - per post U 246 per 3 maanden 4- portokosten.' (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. HET NIEUWE GASTARIEF. EEN NADERE UITEENZETTING. De Directie streelt naar productie- verhooging door prijsverlaging. De directie der Stedelijke Lichtfabrieken was zoo vriendelijk ons gistermiddag in een persconferentie het een en ander te willen mededeelen over het nieuwe gastarlef. dat, wanneer de gemeenteraad daartoe as. Maandag mocht besluiten, met ingang van 1 Januari zal worden ingevoerd. Uitgangspunt van het nieuwe tarief ls niet een verlaging zonder meer, al komt het daarop in de meeste gevallen neer, maar een tariefsherziening, liever nog gezegd een tariefsverbetering. Eenerzijds beteekent het eenige verlaging, anderzijds, en dit is het belangrijkste, biedt het den verbruiker ge legenheid tot een lageren gemiddelden gas- prijs te komen. Hierdoor wordt de mogelijkheid gescha pen gas voor koken, sudderen, verwarmen en warmwaterbereiding te betrekken tegen een lagen eenheidsprijs. De noodzakelijk heid van dit laatste was door de Directie der Lichtfabrieken reeds langen tijd ge voeld, doch de moeilijkheid was steeds de verschillende daarbij betrokken belangen met elkaar in overeenstemming te brengen. Zij meent daarin thans geslaagd te zijn en daarom wordt nu aan den Raad voorge steld, het zgn. trappentarief te vervangen door een vastrechttarief. D. w. z. op het oogenbllk betaalt men voor de eerste 50 M3. per maand 8 ct. per M3„ voor de vol gende 60 M3. 6'/j ct. en voor alle overige 4 ct. Indien het voorstel wordt aangenomen gaat men betalen: een vast bedrag per maand plus een bedrag voor eiken af genomen M3. Daar het een tariefsvorm is, waarvan de consequenties voor sommige groepen van verbruikers eerst in de practljk zullen blij ken, ls ten overvloede de bepaling ge maakt, dat niemand ln 1936 zijn verbruik duurder zal behoeven te betalen dan vol gens het thans bestaande tarief. Teneinde de werking er van aan de practijk te kun nen toetsen, is voorgesteld het tarief voor- loopig voor één jaar te doen gelden, waar na een definitief besluit kan worden ge nomen. Gekozen ls de vorm van het vastrechtta rief. Dit ls een goede tariefsvorm, die nog meer bekendheid verdient dan hij tot dus verre heeft. De aangeslotene, die méér dan 20 M3. per maand verbruikt, betaalt hier voor een vaste bijdrage in de kosten der gasfabriek en verder een lagen prijs per M3. (over de regeling voor de kleinere ver bruikers volgt verderop een nadere uiteen zetting). De verbruiker geniet twee voordeelen: fen lagen prijs per M3. en bovendien ver schuift hij, omdat het vaste recht ook in ben zomer betaald wordt, een deel van zijn winteruitgaven naar den zomer. Vooral de huisvrouwen zullen beide voordeelen weten te waardeeren. De meterhuur verdwijnt hierbij van het tooneel en wordt opgenomen in het vast rechtbedrag. Om het bovenomschreven doel te berei ken, brengen de Lichtfabrieken eenig fi nancieel offer. Zij verwachten evenwel, dat hierdoor het verbruik geleidelijk zal toe nemen. Maar dit zijn alles zaken, die de Licht fabrieken aangaan en die dus den verbrui ker (of de verbruikster) maar weinig zullen interesseeren. Wat echter wel van direct belang voor den verbruiker is. dat is de kwestie, op welke wijze het vastrechtbedrag Vordt bepaald. Aangenomen is. dat leder verbruiker thans zoover heeft bezuinigd, dat hij op fen minimum standaardverbruik is aange land. Ten overvloede wordt dit nog ver minderd met 10%. Deze hoeveelheid wordt ban aangenomen als standaardverbruik. Hierop is het vastrecht gebaseerd, waarin k opgenomen de meterhuur. Al het ver bruikte gas kost verder 4 ct. per M3. Naar de aldus verkregen standaardver- bruiken zijn de afnemers in verschillende ïroepen ondergebracht. Het tarief luidt: I Voor de aangeslotenen met een stan daardverbruik van 240 M3. of minder: a. bij levering over den gewonen me- ;r: een vast bedrag van 40 ct. per maand tn bovendien 8 ct. per M3. voor de eerste 240 M3. en 4 ct. per M3. voor alle volgen de M3. per kalenderjaar afgenomen: b. bij levering over den muntgasmeter: ct, per M3. voor de eerste 240 M3. en 4 ft. per M3. voor alle volgende M3. per ka- 'fnderjaar afgenomen: een en ander met djen verstande, dat per kalendermaand "immer minder dan f. 1 is verschuldigd. n. Voor de aangeslotenen met een stan- daardverbruik van meer dan 240 M3: le een vastrecht per maand van: f. 1.25 bij een standaardverbruik van Jeer dan 240 M3. tot en met 300 M3; ver hoogd met: f. 0.20 voor elke 50 M3. of ge pelte daarvan boven 300 M3., bij een "andaardverbruik van meer dan 300 M3. tot en met 600 M3; verder verhoogd met: 0.30 voor elke 100 M3. of gedeelte daar aan boven 600 M3, bij een standaardver bruik van meer dan 600 M3. tot en met tooo M3 verder verhoogd met: f. 0.20 'oor elke 100 M3 of gedeelte daarvan bo- 'en 1000 M3„ bij een standaardverbruik 'an meer dan 1000 M3. tot en met 1200 M3. Voor zoover het standaardverbruik 1200 M3. overschrijdt, wordt voor het meerdere geen verhooging van vastrecht berekend. Het vastrecht ls verschuldigd, ook al wordt in eenige maand geen gas ver bruikt. 2e. Bovendien voor het verbruikte gas 4 ct. per M3. Men zal opmerken, dat hier onderscheid gemaakt wordt tusschen de verbruikers, die minder en die meer dan 240 M3. per jaar afnemen. Dit heeft de volgende re den: De verbruikers, die beneden deze grens blijven, leveren op het oogenblik reeds verlies voor de Lichtfabrieken op. Het zou dus tegenover andere klanten on billijk zijn ook hun het gas tegen den zeer lagen eenheidsprijs te berekenen, d. w.z., zoolang zij minder dan 240 M3. per jaar gebruiken. Komen zij daarboven, dan gaan ook zij natuurlijk van den 4 ct. prijs profiteeren. 240 M3. per jaar komt neer op slechts 20 M3. per maand; dit zijn dus wel heel geringe verbruiken. Overigens behooren kleine verbruikers nog niet altijd tot de in financieel opzicht minst draagkrach- tigen. Toepassing van het nieuwe tarief met standaardverbruik zou voor zeer kleine verbruikers een nadeel beteekenen. De verliesklanten behouden daarom hun oude tarief, met dien verstande, dat men voor zijn gasverbruik ln totaal ten minste f. 1 per maand zal moeten betalen. Dit is in clusief de vroegere meterhuur. Over het standaardverbruik kan nog het volgende worden opgemerkt. Van hetgeen de klant in de periode November 1934 November 1935 heeft afgenomen, wordt nog 10'/» afgetrokken. Dat ls dus een vei lige marge voor den verbruiker. Want, het zou kunnen zijn. dat zijn gas verbruik in 1936 eenigszins beneden dat van dit jaar blijft. De aftrek van 10 geeft dan voldoende speling om te voor komen, dat het op grond van het standaardverbruik vastgestelde vastrecht bedrag al spoedig onvoordeelig zou gaan werken. Hoewel dit laatste nog niet zoo erg zou zijn. want, zooals gezegd, bij 't nieuwe tarief wordt gegarandeerd, dat niemand in 1936 voor dezelfde hoeveelheid gas meer verschuldigd is dan volgens het bestaande tarief, plus meterhuur, mits het ten minste f. 1.per maand bedraagt. In de gevallen, waarin door bepaalde omstandigheden het standaardverbruik tot onjuistheden aanleiding zou geven, wordt er door de Lichtfabrieken 'n correctie op toegepast volgens een bepaalde maatstaf, waarop eventueel nog beroep op Commis sarissen der Lichtfabrieken mogelijk is. Naar vertrouwd wordt, zal dit laatste echter niet veel voorkomen, want de be trokken bepalingen worden met de noodige soepelheid toegepast! Tevens is ingevoerd de vergoeding voor de door de Lichtfabrieken in gebruik ge geven muntgasleiding met toestellen, enz. van f. 0.10 per maand, welk bedrag ook medegerekend wordt voor het verschul digde minimum van f.1,per maand. Het tarief moge er op het eerste gezicht niet zoo eenvoudig uitzien, in werkelijkheid is het toch zeer eenvoudig. Immers, het beteekent niets anders, dan dat ieder in 1936 voor de hoeveelheid gas. welke hij afneemt boven zijn standaardverbruik, slechts 4 ct. per M3. behoeft te betalen. In ons blad van morgen zullen wij met enkele voorbeelden de werking van het nieuwe tarief laten zien. Ten slotte dient nog te worden opge merkt. dat het hierboven vermelde tarief geldt voor Leiden en die gemeenten van het Leidschc verzorgingsgebied, waarin de Leidsche prijzen gelden Voor enkele andere gemeenten geldt een overeenkomstige opzet. P. DE GUNST t In den ouderdom van bijna 62 jaar is hier ter stede overleden de heer P de Gunst, die gedurende vele jaren hoofd agent van politie was en als zoodanig in de geheele stad bekendheid genoot. Op 1 Mei 1926 verliet hij den dienst met pen sioen. VERGADERING DER N S B. Spreker ds. G. van Duyl. Gisteravond heeft de N. S. B. in de Stadsgehoorzaal een vergadering gehou den met als spreker ds. G. van Duyl. Voor deze bijeenkomst bestond zeer groote belangstelling. Ds. Van Duyl ving zijn rede aan met enkele aanvallen op de pers. De verzege ling van de persen van ..Volk en Vader land", aldus spreker, heeft niet tot bedoe ling gehad, dat deze als corpus delicti zouden dienen, evenmin was de bedoeling ervan om het drukken te voorkomen, want dan had men zeker de helft van alle Ne- derlandsche persen moeten verzegelen. Er ls hier met een andere maat gemeten dan sinds tientallen jaren het geval is ge weest. Eenige jaren geleden heeft in het ,.Alg. Handelsblad" een advertentie ge staan. waarin een minister van marine werd gevraagd. Deze advertentie was van dezelfde strekking als die in „Volk en Vaderland". Het „Alg. Handelsblad" werd echter niet gerechtelijk vervolgd. Op zijn onlangs voor den Ned. Journa listenkring gehouden lezing, heeft prof. Huizinga gezegd, dankbaar te zijn, dat de Nederlandsche pers nog niet dienst baar was gemaakt aan het groot-kapi taal. Spr. beklaagt prof. Huizinga om zijn naïveteit. Op diezelfde bijeenkomst heeft prof. Huizinga gezegd niet te gelooven in politieke partijen. Op deze lezing waren twee ministers, die toch door een partij aan het bewind waren gekomen, aan wezig. Naar aanleiding van mijn protest tegen het gebruiken van een Joodsche danseres in „De Beul", om het Germaansche ras belachelijk te maken, heeft men mij anti-semiet genoemd, aldus spr. Spr. heeft niet alleen geprotesteerd uit eerbied voor het Joodsche ras. maar uit eerbied voor alle rassen. Wil men hier toch politieke munt uitslaan, dan doe men dat, maar den Joden roept spr. dan toe: Gij zijt bezig een stemming tegen u te verwekken, die wel eens anti-semietisch zou kunnen worden Den 250 N.S.B.-ers, die tegen de verdere opvoering van dit afschuwelijke stuk hebben geprotesteerd, moet men dankbaar zijn (applaus). Vervolgens becritlseert spr. het in kor ten tijd bekend geworden boek „In de schaduwen van morgen" van prof. Hui zinga. Dit boek is niets anders dan een onwetenschappelijke aanval op het na tionaal-socialisme. Fascisme en nationaal- socialisme werden door prof. Huizinga herhaaldelijk verward en zijn volgens hem hetzelfde als hemd- en handhero'isme. Volgens den schrijver zou men in den nationaal-socialistischen staat slechts on derscheid maken tusschen vriend en vijand. Vriendschap in de N.S.B., zoo vervolgt spr.. is echter de ware vriend schap en geen vriendslchap uit opportu nisme. Prof Huizinga staat zoo in dc ban van vooroordeelen. dat hij in zijn boek datgene tegen de N.S.B. stelt wat bij nader inzien het programma der beweging blijkt te zijn. Hij concludeert dat er een nieuwe geest moet komen en wel door de jeugd. Een nieuwe geest onder het Nederland sche volk te brengen is. aldus ds. Van Duyl, de groote taak. die de N.S.B. zich gesteld heeft en wat de jeugd betreft, voorzoover deze niet te lamlendig is be vindt ze zich reeds in onze gelederen. Geregeld wordt in het boek gesproken over beschaving en hierbij is speciaal het oog gericht op de Joden-vervolgingen in Duitschland. RassenVerheerlijking kent de N.S.B. niet Prof. Huizinga vergeet één voornaam ding, n.l. dat er een Neder- landsch volk is. Hij eindigt met het inter nationalisme; dit is. aldus spr.. pas moge lijk, wanneer de verschillende groepen in de zelfstandige volken het eens zullen zijn. Spr. noemt prof. Huizinga een typi sche intellectueel die zelf niet weet waar over hij spreekt. Spr. is dankbaar met de N.S.B. nog te kunnen staan „in het licht van morgen" Vervolgens sprak ds van Duyl over de noodzakelijkheid elkaar beter te leeren verstaan en minder egoïst te zijn. Wan neer men tegenwoordig iets zonder beloo ning voor een ander doet, vindt men dit gek en is men wantrouwend. Onze ge heele maatschappij ls ingericht op geld verdienen ten koste van alles, maar er is toch iets hoogers. Er moet een nieuwe geest komen, de geest van het dienen. Daartoe is noodig dat men met de men- schen. waarmede men eiken dag omgaat, in goede verstandhouding leeft, dat men elkaar gaat begrijpen en elkaar gaat waardeeren. De goede Hollandsche geest moet weer terugkomen. Gelukkig, aldus spr., is die geest nog niet overal geweken: men zie slechts naar de KLM. en een man als dr. Euwe. Die hebben nog de oud-Hollandsche taaiheid en volharding. In den nationaal-socialistischen staat zullen kerk en staat streng gescheiden blijven. Dit komt voort uit even grooten eerbied voor beide. De staat behoort eeh eenheid te zijn; juist door de vermenging van staat en kerk krijgt men een meng sel van alles en nog wat, waarvan niets goeds te verwachten is. Tenslotte wees spr. nog op het groote verschil tusschen nationaal-socialisme en fascisme. Fascisme wordt een volk opge legd door een staatsgreep, het komt van buiten af, en het stelt den staat boven alles. Het nationaal-socialisme komt van binnen af, aanbidt geen staat en is niet revolutionair. Van de hierna geboden gelegenheid tot het stellen van schriftelijke vragen werd een druk gebruik gemaakt. O L. SCHOOL PAUL KRUGERSTRAAT. Ouderavond. De bijeenkomst van ouders en personeel van bovengenoemde school mag welge slaagd heeten. Een 60-tal onders had aan den oproep gehoor gegeven en vereenigde zich in het gymnastieklokaal. Nadat de leerlingen deT 5e en 6e klassen een drietal schoolliedjes in samenzang hadden ten gehoore gebracht en met een kleine versnapering naar huis waren ge gaan opende het hoofd der school, de heer D. Janssen, de vergadering, zijn vreugde uitsprekend, dat zoo vele het ongunstige weer getrotseerd hadden om hun belang stelling te toonen. Voortgaande hield hij een korte beschouwing over .Samenwer king tusschen school en huls" en bracht daarbii onder de aandacht, hoe de mede werking der ouders reeds met eenvoudige middelen en maatregelen te bereiken is, terwijl de vraag, waarom ze nuttig en noodig is. een uitvoerig antwoord bekwam. De pauze werd besteed aan een kopje thee, bezichtiging van het werk der leer lingen eneen gezellig praatje of een ernstig gesprekje over de kinderen met de klasse-onderwijzers. Na de pauze sprak de heer van de Wal. Inspecteur van politie hier ter stede, over ..Veilig Verkeer". De spreker is een goede bekende op ouderavonden en de inhoud van ziin toespraak mae bii velen bekend verondersteld worden Ook hier bleek de heer van de Wal de rechte man op de rechte plaats Met volle overgave is er ge luisterd en bii de lantaarnplaatjes ter illustratie van het goede en het verkeerde verkeer vertoond, toonde menige uitroep, hoezeer men meeleefde. De voorzitter kon dan ook. onder algemeen applaus, den heer van de Wal hartelijk danken voor ziin boeiend en leerzaam betoog. Tot slot van den avond werd een nieuwe oudercommissie benoemd, die nu bestaat uit de heeren: O. Bakker H J. Derogee. P Mieloo. F. J. Scheffer en K A Verlint. Om ongeveer elf uur trok leder weer huiswaarts. o N. Z. H. T. M. De spoor- en tramwegorganisaties heb ben van de directie der N Z.H.T.M. de me- dedeeling ontvangen, dat de voor de De- cember-conferentie ingezonden punten van bespreking van dien aard zijn. dat zij zich zeer goed voor een schriftelijke be handeling leenen, zoodat deze conferen ce niet zal worden gehouden. Ook dit jaar stellen wij weder de gelegenheid open in ons blad van te plaatsen, tegen den prijs van 75 ct. van 1-5 regels, elke regel meer 15 ct. kunnen deze advertentiën worden aangeboden. - Bij latere aanbieding wordt de gewone advertentieprijs berekend. BINNENLAND. Na het tournooi om het wereldkampioen schap schaken; een huldigingsmaaltijd te Amsterdam. iSport, 3e Blad). Het conflict mr. DuysS.D.A.P.; een schrijven van ir. Albarda. (3e Blad). Ons parlementair overzicht. (3e Blad). Het proces tegen dc redacteuren van „Volk en Vaderland". (Rechtzaken, 4e BI.) De hoogere opcenten op belastingen: memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. (Binnenland, 3e Blad). BUITENLAND. Alles is in afwachting van het Lager huis-debat op morgen. (3e en le Blad). De Italianen offeren heden hun trouw ringen. De Koningin geeft het voorbeeld. (le Blad). Benesj gekozen tot president van Tsjeeho-Slowakije. (Buitenl., 4e Blad). Nieuwe overwinning van Laval in de Fransche Kamer. (Buitenland, 4e Blad). Nieuwe credieten in België gevraagd voor de landsverdediging. (Buitenland, 4e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. KERSTPOTTEN LEGER DES HEILS. Morgen, Vrijdag en Zaterdag worden op verschillende plaatsen in de stad weder om de bekende kerstpotten van het Leger des Heils opgesteld. De bedoeling daarvan behoeft geen toelichting Alleen dit: het vorige jaar bedroeg de opbrengst f. 300.—. Wil men dit jaar het Kerstfeest in zijn oorspronkelijken opzet ten uitvoer bren gen, dan is nog f. 500.noodig. Men kan dus nagaan, dat op deze jaarlijksche gave niet „bezuinigd" mag worden. 5538 NED. CHR. REISVEREEN Ledenvergadering der aid. Leiden. Gisteravond heeft de afd. Leiden der Ned. Chr. Reisvereen. een ledenvergadering gehouden in de zaal van „Oud-Hortus- zicht". Om kwart over acht werd de bij eenkomst. die belegd was ter behandeling van den beschrijvingsbrief voor de Alg. vergadering, met het zingen van den En gelenzang en gebed geopend. De voorzit ter der afdeeling. de heer Joh. Vooys, heette de aanwezigen hartelijk welkom er zijn vreugde over uitsprekende dat zoo- velen aan den oproep van het bestuur ge volg hadden gegeven. Spr twijfelde er echter niet aan of de meeste leden waren getrokken door het tweede gedeelte van de agenda: de vertooning van de ..Veendam"- film. Hierna werden de notulen der vorige ledenvergadering voorgelezen en onveran derd goedgekeurd, terwijl de afgevaardig den voor de a.s. alg. vergadering bij ac clamatie werden gekozen. Vervolgens werd de beschrijvingsbrief behandeld, waarvan verschillende punten snel onder den ha mer doorgingen, terwijl over andere daar entegen een levendige discussie werd ge voerd. Met de rondvraag was het officieele gedeelte afgeloopen en werd na de pauze een aanvang gemaakt met het officieuze gedeelte. Als eerste nummer draaide de „Veen- dam"-film. Onnoodig te zeggen dat de film van „de reis" van het afgeloopen zomer seizoen zeer in den smaak viel. Voor hen, die meegeweest waren, werden vele herin neringen verlevendigd, terwijl zij die deze reis niet meegemaakt hadden, genoten van de vele schitterende natuurtafereelen en de aangename sfeer, die aan boord heerschte. Inderdaad de „Veendam"-film is als propaganda van groote waarde, want of men ziet zichzelf op 't witte doek en ■'erlangt weer naar zoo'n reis of wel men ziet de vroolijke gezichten van vele be kenden en dan wenscht men eveneens een dergelijke reis mee te maken. Als tweede nummer draaide een vroolijk filmpje en tot slot werd de film „Met Sven Hedin door Azië" vertoond Aan het eind dankte de voorzitter den pianist, den heer H- J. Sloos, die belangeloos het muzikale gedeelte had verzorgd en zich op voor treffelijke wijze ven zijn taak had gekwe ten Met het zingen van Gcz. 22 vrs 1 en dankgebed werd de zeer geslaagde verga dering gesloten. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Wed. S Pietersen, Noorden B. 76, Nieuwkoop. Manufacturenwinkel. Overleden eigenaresse: wed. E. P«terse Brewel, d d. 2 Sept. 1934 Wijziging han delsnaam in: M. Pieterse. Nieuwe eigenaar M. Pieterse, Nieuwkoop.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1