De oude en nieuwe president van T sjecho-Slowakije. 76,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 18 December 1935 Vierde Blad No. 23232 BUITENLAND. (LN/T IN ICÏÏIRCh uur weer DE ALGEMEENE TOESTAND. Dc Vlootconfcrentie. Het ls thans duidelijk, dat het volkomen onmogelijk ls, om tot een algemeene over eenkomst te komen, die evenals ln het rorlge vlootverdrag een vaste verhouding tusschen de verdragsluitende landen sohept. De voorstellen van Eyres Monsell wor den uitgelegd als een hint om ln het eventueel te sluiten vlootverdrag een clausule op te nemen, waarin het recht tan lederen onderteekenaar op gelijke veiligheid en op het bezit van de noodlge vlootbewapening voor hun nationale vei ligheid erkend wordt. Er zouden in het verdrag in het geheel geen cijfers ge noemd worden, maar eenzijdige verkla ringen, die de diverse tonnages aangeven, zouden er aan worden toegevoegd. Aldus iou een land zijn positie niet prijs geven door te verklaren een geringere tonnage noodlg te hebben dan sommige andere landen. o BELGIE. Nieuwe credieten voor dc landsverdediging. In de Kamerscommissie voor de lands verdediging heeft de minister van natio nale defensie Devèze bevestigd, dat hli het Parlement een aanvullend crediet van 140 millioen franc zal vragen voor de uitbrei ding van de landsverdediging en de ver lenging van den dicnsttlid voor het groot ste gedeelte van het leger met 4 maanden. DUITSCHLAND. Ontslag Joodse he ambtenaren Oud- Katholieke bisschop beëedigd. Met 31 dezer verliezen de Joodsche ambtenaren krachtens de verordening op het rijksburgerschap hun betrekkingen. Gisteren heeft de rijksminister van bin- nenlandsche zaken de betreffende uitvoe ringsbepalingen uitgevaardigd. Als er twij fel over de Joodsche afstamming rijst, moet het rijksbureau voor rassenonderzoek worden geraadpleegd. Gisteren ls de bisschop dei- Oud-Katho lieke Kerk, Erwin Kreuzer, door Rijks minister dr. Kenl beëedigd. Dit is de eerste maal sedert 60 Jaar. dat de bisschop der Oud-Katholieke Kerk in Dultschland door een Rijksminister beëedigd wordt. Voor de beëediging hield de Bisschop een toespraak waarin hij herinnerde aan de verbonden heid van de Oud-Katholieke Kerk met het Dultsche Volk en waarin hij Hitler hul digde voor wat het Derde Rijk voor het Duitsche volk had gedaan. Rijksminister Kerrl constateerde met vreugde, dat de lidmaten der Oud-Katho lieke Kerk trouwe onderdanen waren ge bleken en dat deze Kerk zich bewust was van de plaats, die zij ln den staat moest Innemen. BULGARIJE.J Oud-directeur der landspolitie gearresteerd. De vroegere directeur der landspolitie. Natsjef. is bij zijn terugkeer uit Belgrado od het station te Sofia gearresteerd Natsjef. die een aanhanger is van Over ste Weltsjef. verliet na den val van de regeering Georgief Bulgarije. Hij bleek ver wikkeld te ziin in de op 2 October 1.1. ontdekte militaire samenzwering. Tot nog toe heeft hii geweigerd zich ter beschik king te stellen van den krijgsraad. Ziin verrassende terugljeer heeft in Sofia te meer verbazing gewekt, aangezien het eisteren juist de dag was voor het begin van het groote proces tegen de gearres teerde deelnemers aan de militaire samen zwering. o TSJECHO-SLOWAKIJE. BENESJ TOT PRESIDENT GEKOZEN. Prof. Nemec. Benesj's tegencandidaat voor het presidentschap der Tsjecho- s'.owaaksche republiek, heeft zich gisteren teruggetrokken. Waar geen andere oandl- daat werd gesteld was het vrijwel zeker, dat dr Benesj in de bijeenkomst der nationale vergadering vandaag tot presi dent zou worden gekozen. En zoo is het uitgekomen. Benesj is gekozen. Eduard Benesj ls geboren in 1884. Hij studeerde aan de universiteiten van Praag. Parijs en Dyon. Hij werd in 1909 benoemd tot professor te Praag, waar hij met Ma- saryk de nationale beweging organiseerde, die na den oorlog tot de onafhankelijkheid zou leiden. Sinds dien ttid heeft hii de buitenlandsche politiek van zijn vaderland voortreffelijk behartigd en ook in de inter nationale politiek een voorname olaats in genomen. Hii was o.a. mede-oprichter der Kleine Entente en een der geestelijke vaders van het Geneefsche protocol van 1924. FRANKRIJK. Laval blijft opnieuw in de meerderheid. De zaak-Stavisky. Bij den aanvang van de middagzitting der Fransche Kamer besloot de Kamer met algemeene stemmen, nog in deze zitting te bepalen, wanneer de interpellaties over de buitenlandsche politiek ln behandeling zouden komen. Laval had daarvoor den 27sten December voorgesteld, terwijl Leon Blum ln de ochtendzitting onmiddellijke behandeling van zijn interpellatie had ge- eischt. Thans stelde Leon Blum voor, de inter pellaties over de buitenlandsche politiek te houden op 20 December, waarbij de radi caal-socialist Pierre Cot zich namens zijn fractie aansloot en tegelijkertijd een zeer scherpen aanval deed op het Fransch-Brit- sche plan tot bijlegging van het Ita- liaansch-Abessijnsch• conflict. Hij verweet Laval, dat deze door de collectieve veilig heid niet te eerbiedigen de veiligheid van Frankrijk ln gevaar bracht. De communist Perl verklaarde zich even eens accoord met den datum van 20 Dec. en was van meening, dat hoe sneller er een regeerlngswlsseling zou komen, hoe beter dat zou zijn voor Frankrijk. Laval antwoordde, dat hij aan zijn poli tieke verklaring van 's morgens niets had toe te voegen. Hij zou er echter niet aan denken, onder vernederende omstandighe den naar Genève te gaan. Hij zou ln Genève geen andere politiek verdedigen, dan die hij in de Kamer had uiteengezet. Wanneer de tegenstanders van zijn poli tiek deze zoo gevaarlijk achtten, moesten zij niet tot den 27sten wachten, doch on middellijk een keus doen. Laval verklaarde zich ermee accoord, dat op 27 December a,s. een groot algemeen debat over de buiten landsche politiek zal worden gehouden. Bij interryptie noemde hij het gerucht onjuist, dat men ln Engeland Italië een leening zou hebben beloofd, indien dat land het plan zou aannemen. De redevoering van Laval werd herhaal delijk onderbroken door applaus van de rechterzijde en het centrum, rumoer van de linkerzijde. De Kamer besloot, de alge meene discussie te staken en de vertegen woordigers der verschillende partijen mo tiveerden hun stem, terwijl de radicaal- socialisten in een fractievergadering bij eenkwamen. Bij de stemming stelde de regeering de vertrouwenskwestie. Met 306 tegen 252 stemmen bleef zij ln de meerderheid en besloot de Kamer, dat de interpellaties over de buitenlandsche politiek pas op 27 December a s. aan de orde zullen komen. De 252 afgevaardigden die tegen de re geering stemden behoorden tot de volgende partijen: 97 socialisten, 10 communisten. 110 van de Unite Ouvrlere. 37 van de Union Sociallste et Républicalne, 78 radica len en radicaal-socialisten, 1 links-radi caal, 12 onafhankelljk-linkschen, 7 „wil den", 28 afgevaardigden onthielden zich van stemming. De Fransche Kamer heeft de. begrooting van buitenlandsche zaken aangenomen. De afgevaardigde Oberkirch uit den Elzas wees o.a. op de noodzakelijkheid van het herstel van het goederenverkeer tus schen Frankrijk en het Saargebied. -« r i m Het hooren van Chiappe en Chautemps in de zaak-Stavisky heeft niet tot inciden ten geleid. Belden zijn ademloos aange hoord. Oud-minister Chautemps verdedigde zijn eigen beleid en dat van zijn zwager Pres- sard, ln leven chef van het parket te Parijs, op een zoo breede en menschelijke manier, dat de campagne van lage verdachtma king, die jaren lang tegen hen beiden ge woed heeft, voor leder mensch van goeden trouw van nu af tot het verleden moet behooren. Chiappe, de president van den Parijschen gemeenteraad, heeft verklaard, dat hu' als prefect van politie Stavlsky in het begin van 1933 ontvangen had op aandringen van Dubarry, met wien hij al veertig jaar bevriend was. Hij had Stavisky echter aan geraden zich van eerlijke middelen te be dienen en Dubarry gewaarschuwd om voor Stavlsky op te passen. Chiappe herhaalde, dat hy niet in relatie met Stavisky ge staan had. (N. R. Crt.) MEXICO. Straffe maatregelen tegen de aanhangers van Callcs. Na den terugkeer van den oud-president Calies. die eenige dagen geleden in Mexico is aangekomen, zijn in geheel Mexico on geregeldheden voorgekomen. De Mexicaan- sche regeering treedt thans straf op tegen dc aanhangers van Calles. Zoo heeft de Senaat gisteravond nog besloten tot de af zetting van de gouverneurs der staten Guanajuao, Durango, Sinaloa en Sonora, die allen aanhangers van Calles zijn. Tege lijkertijd besloot de Senaat, een beroep op president Cardenas te doen. om Calles uit het land te verwijderen. Overal in het land worden de regeeringsambtenaren die van sympathie voor Calles verdacht worden, door den president afgezet. Volgens de Grafico heeft generaal Al- faro bij den procureur-generaal een aan klacht Ingediend tegen Calles wegens re volutionaire voorbereidingen. Alfaro heeft te kennen gegeven, dat twee stroomannen van Calles er bij hem op hadden aan gedrongen mee te werken de regecring omver te werpen. De stroomannen hebben voorts mede gedeeld, dat ln eenige banken te New- York 10 millioen dollar zijn gedeponeerd, waarmede de omverwerping zou moeten worden gefinancierd. Het nationaal comité voor de verdedi ging van het proletariaat heeft de bevol king tegen Zondag bijeen geroepen Deze betooging wordt gehouden onder de leuze: tegen Calles en vóór Cardenas. In den oproep wordt geëischt, dat de aanhangers van Calles en de katholieke elementen uit de bestuurs-lichamen moe ten worden verwijderd. „Instante" publiceert een verklaring van Calles, waarin deze protesteert tegen de scherpe maatregelen, welke de regee ring tegen zijn aanhangers heeft geno men. De onrust, aldus Calles. Is niet door hen veroorzaakt, doch door het optreden der regeering. VEREENIGDE STATEN. Uitbreiding luchtmacht. Het ministerie van oorlog heeft opdracht gegeven tot den bouw van 100 jachtvlieg tuigen en 110 groote Douglas-bombarde- mentsvliegtulgen. De jagers zullen geheel van metaal zijn en een intrekbaar landingsgestel hebben. Zij hebben plaats voor twee personen en zullen van één motor zijn voorzien. De maximum-snelheid zal 400 K.M. per uur bedragen. ZIJ zullen vijf machinegeweren en een Installatie voor het laten vallen van twintig kleine bommen aan boord heb ben. Verder zullen zij zóó ingericht zijn, dat tanks met chemicaliën kunnen worden ingebouwd. President Roosevelt heeft medegedeeld, dat de regeering in de eerstvolgende zit ting van het congres een wetsontwerp zal indienen tot het doen uitvoeren van open bare werken, waarvoor een bedrag van Iets minder dan 500 millioen dollar beschikbaar zou moeten worden gesteld. EGYPTE. Invoering van het algemeen kiesrecht. Van de Invoering van het algemeen direct kiesrecht wordt mededeeling ge daan in een communiqué van den ministerraad. Dit communiqué acht het een verheu gend feit, dat een eenheidsfront is ge vormd. om de verwezenlijking van de nationale aspiraties te verhaasten. De ministerraad geeft de verzekering, dat de grondwet van 1923 zoo spoedig als mogelijk ls in eere zal worden hersteld, en deelt mede, dat order is gegeven, de kieslijsten samen te' stellen die aan den koning ter onderteekening zullen wor den voorgelegd. Het communiqué stelt de spoedige her opening in het vooruitzicht van de universiteit en de andere onderwijs instellingen. In afwachting van de opening van het parlement en om de regeering een grond wettig karakter te geven, zal het kabinet omtrent alle belangrijke maatregelen met den voorzitter van het eenheidsfront in overleg treden. MASARYK EN BENESJ. UIT HET VERRE OOSTEN. Om Noord-China. Er hebben demonstraties plaats gehad te Tientsin tegen de uitbreiding van de controle van het Japansche leger over de 5 gToote provincies van Noord-China, waarbij bedreigingen met brand zijn ge uit. Honderden Chlneesche nationalisten zijn gearresteerd na de anti-Japansche demonstratie te Peiping en de bomontplof fing te Tientsin. De politie heeft alle be kende nationalistische agitatoren in Pei ping en Tientsin gearresteerd, aangezien zij een herhaling vreest van een bomaan slag, zooals 3 jaar geleden te Sjanghai gepleegd is, waarbij eenige hooge Japan sche ambtenaren werden gedood. Japansche vliegtuigen hebben de stad Kaejoeang ln Tsjahar gebombardeerd. Verschillende Chlneesche soldaten en burgers zijn volgens Chlneesche militaire rapporten gedood of gewond. Volgens welingelichte kringen zouden de Sovjet-Russische en Mongoolsche af gevaardigden, die te Moskou zijn bijeen gekomen, hebben nagegaan, welke midde len het best kunnen worden aangewend om het ho:fd te bieden aan de geva ren, welke Bulten-Mongolië van de zijde van Mandsjoekwo bedreigen en om de ter ritoriale ongereptheid van de republiek te handhaven. De meest uiteenloopende geruchten doen daarover de ronde. Men spreekt van de vestiging van een soort protectoraat over Mongolië ten gunste van de Sovjet- Unie. over een pact van non-agressie en wederkeerigen bijstand enz. Het is opgevallen dat het verblijf van de Mongolen samenviel met het bezoek van generaal Ma, wiens gezag onder de Mohammedanen in de Chineesche provin cie Singkiang zeer groot is en wiens sym pathie voor de Sovjet-Unie geen geheim is. Ma heeft in de afgeloopen weken her haaldelijk besprekingen gevoerd met Sov jet-Russische autoriteiten, terwijl hij te vens nauw contact hield met de Chlnee sche ambassade te Moskou. Het zou ongetwijfeld vermetel zijn en althans voorbarig iets. wat dan ook, uit het samenvallen van deze bezoeken af te lelden. Toch mag men niet uit het oog verliezen, dat de republiek Mongolië en de provincie Singkiang misschien de laat ste invloedszones van Rusland ln China moeten worden genoemd. Alles leidt tot de Veronderstelling, dat de Sovjet-Unie niet van zins ls. de gebie den. waar het om gaat, zonder strijd prijs te geven aan den Japanschen expansie drang. BOEKBESPREKING. Vrouwengevangenis, roman door Eva Raedt de Canter. Teekenin- gen van Helen Ernst. Uitgege ven door Bruna en Zn. Uitge vers' Mij. N.V. Utrecht. Dit boek speelt in de vrouwengevange nissen van het huidige Duitschland. Toe standen als hier beschreven zijn niet nieuw en zullen zich ln alle tijden her halen, zoolang het noodlg geacht wordt bij een politieke omwenteling, tegenstan ders ln verzekerde bewaring te stellen, terwijl men eigenlijk voor dergelijk soort gevangenen geen plaats heeft. Dat neemt niet weg dat het een wrang boek is en ln zijn soberheid gruwelijk. De schrijfster noemt haar werk een roman. Juister ware het misschien te spreken van geromanti seerde reportage, vooral niet te verwarren met romantische journalistiek. Juist dit romantiseeren van hetgeen zij gehoord heeft, maakt het boek politiek kleurloos. Het ls vlot en interessant geschreven; de teekeningen van Helen Ernst zijn knap en gevoelig en zetten dit werk ongetwijfeld aan waarde bij. Een Huis zonder Vensters, door Jef Last. Uitgegeven bij Em. Querido's Uitgevers Maatschap pij Amsterdam 1935. Dat is het huis van den waanzin, waar van de bewoners stuk voor stuk door een abnormaal individualisme gedreven tot een zich opsluiten ln zichzelf, krankzinnig worden. De vader, een bekend en geëerd zee kapitein, een wezen beheerscht door sterke oerinstlncten, die hij met een oppervlak kige beschaving heeft moeten leeren ver bergen, waardoor tevens de groote gaven van zijn rijke innerlijk verloren gingen, gaat ten gronde aan verbeten en vre- kropte gevoelens; hij springt overboord en verdrinkt. De moeder, dom en bekrompen, heersch- zuchtlg ln haar gezin, niets en niemand ontziend in kleinzielige dwingelandy, ver vreemdt haar kinderen van zich en maakt van haar dochter een willoos, zenuwziek schepseltje, dat al Jong de waanzinsver schijnselen vertoont, bij gebrek aan zon en lucht en geestelijke frlschheld. De belde zoons, we Jongste, Jean, muzi- kaal-begaafd, maar met een sterk min derwaardigheidscomplex, met een neiging tot verwijfdheid ook, wordt ln een aanval van waanzin, vermoord in het Oostersche milieu waarin hij leefde temidden van Oosterlingen, die volgens hun zeggen in dit boek „geen ziel hebben, doch slechts wetten kennen", en tegenover deze wet ten staat de dandy-Europeaan Jean vol komen vreemd. Hij blijft een vreemde voor hen, een gehate blanke. Tenslotte de oudste. Paul, een goed ac teur, bezig zich te isoleeren ln de politiek, waardoor hij ln de klauwen van de fami liekwaal dreigt te geraken. Hij is de eeni ge in dit boek. die blijft, gered, door een lieve, normale vrouw, die hem tot zich zelf weet terug te brengen. Wij spraken hier van een familiekwaal, omdat de schrijver ons suggereeren wil uit aangehaalde voorbeelden, dat hier sprake moet zijn van erfelijke belasting in het geslacht van den vader. Dit maakt de logische en psychologische analyse hier en daar verward. Maar er is veel verwar ring in deze geschiedenis, want Jef Last laat zijn menschen dan ook van alles doormaken wat er aan verwording moge lijk is, een beetje kris, kras door elkaar. Het verhaal speelt in Frankrijk; alle po litieke gebeurtenissen der laatste jaren komen er bij te pas en zien we als een film aan ons voorbijtrekken Het geheele boek wordt gekenmerkt door iets filmisch. Ieder hoofdstuk is een onuitgewerkt schema, een gebeuren, dat afbreekt zoo dra we kunnen raden wat het verdere verloop zal zijn. Dan springt hij weer op iets anders over, soms worden de afge broken draden niet weer aangeknoopt. Misschien werd juist daardoor dit zoo in tens troostelooze boek niet triest. Er waait nog altijd een frlssche wind doorheen, de wind dien we zoo goed kennen uit de vorige werken van dezen sechrijver, over zee en water, want hij is in hart en nie ren zeeman, maar tevens, dat bewijst hij met dit nieuwe onderwerp: een auteur van beteekenis. En eeuwig zingen de Bosschen. door Trygve Gulbrandsen. Ge autoriseerde vertaling uit het Noorsch, door Dr. Annie Pos thumus Boekomslag en illustra tie van Anton Pieck. Uitgeg. bij de Zuid-Holl. Uitg. Mij. Den Haag. Een Noorsch verhaal, anders van inhoud dan andere Noorsche boeken, maar ge kenmerkt door de groote eigenschappen der Scandinavische litteratuur: gezond, sterk, rustig, zonder climax, altijd aan zichzelf gelijk. Zoo voltrekt zich de ge schiedenis van het geslacht Bjorndal. Een geschiedenis, die zich waarschijnlijk op dezelfde wijze aan vele geslachten uit Scandinavië zol voltrokken heeft In oude tijden waren het jagers, vooral beerenja- gers, die zich in de bosschen vestigden, in de bergen, ln zwaar versterkte huizen, ves tigingen bijna, tegen roovers en wilde beesten. Langzamerhand ontwikkelden ze zich tot boeren, door noesten vlijt en overleg werd rijkdom verkregen, die een geheele streek ten goede kwam, maar waardoor hun primitieve en harde leef wijze niets veranderde. Door huwelijken met burgerdochters en met dochters van adellijke families, verheffen zij zich dan tot landjonkers, maar die steeds de weel de, de luxe en daarmede de verslapping hebben weten te weren. Overheerschend is in deze geschiedenis de geestelijke ver heffing die de stamhouders van het ge slacht ondergaan. Die zich meer en meer bewust worden van een waarachtige chris telijke liefdemoraal waardoor ten langen leste de laatste „wilde" hartstochten die al deze sterke mannen bezielden, over wonnen worden. Wat ons onbevredigd laat ln dit boek is de volkomen onbekendheid die platteland- sche lezers hebben met de zeden en ge woonten van dit bergvolk uit zeer oude tijden. De Noren voor die dit boek ge schreven werd, staan hiertegenover na tuurlijk niet zoo vreemd als wij. Een goede toelichting over een en ander van auteur of vertaalster ware zeker op zijn plaat» geweest en tot zijn recht gekomen. Het boek is boeiend geschreven en goed ver taald. Van de Stookplaat, door Harry Martinson. Uit 't Zweedsch be werkt door Charles Gl. Behe- rens. Teekeningen van Rie Moerkoert. Uitgave Andrles Blitz. Soms gaat men denken dat er een even sterke belangstelling opleeft voor zee- vaartboeken als er interesse bestaat in literatuur over de vliegsport Dit eerlijke boek van Harry Martinson ls zeker een aanwinst op dal gebied. Het is geen zoet sappige droomery ln een zeilboot, maar het. nuchtere relaas van een weggeloopen jongen, die als stoker en matroos over de wereld zwerft. Hard, reëel en om den drommel niet sentimenteel ls dit bestaan, dat ons op de zeer eigen wijze van een intellectueel jongmaatje, dat later stoker wordt, wordt verteld. Hij houdt er een eigen persoonlijke visie op na. Hij onder gaat en verwerkt zijn ondervindingen vaak zeer origineel, zij het ook dat de vorm van taal en woordenkeus niet altijd soepel en gemakkelijk leest. Het komt ons voor, dat de vertaler hierin wel iets beters had kunnen bereiken! Overigens een ern stig en sterk boek. C. N. RECLAME. 5650 fij CRÈME een weldaad voor Uw huid Doos 20ct VOOR DONDERDAG 19 DECEMBER. Hilversum I, 1875 M. 8.009.15 KRO 10.00 NCRV.. 11.00 KRO., 2.00—11.30 NCRV. 8 009.15 en 10.00: Gramofoonmuzlek 10.15: Morgenwijding 10.45: Gramo- foonmuziek 11.30—12.00: Godsd. half uur 12.15: Gramofoonpl. en orkestcon cert 2.003.00: Handwerkcursus 3.15: Vrouwenhalfuur 3.45: Gramofoonmu zlek 4.00: Bijbellezing 5.00: Voor de jeugd 5.30: Sopraan en plano 6.30: Gramofoonpl. 6.45: Causerie 7.15: Reportage 7.30: Lezing 8.00: Berich ten, Gramofoonmuzlek 9.00: Causerie 9.30: Koor en orkest (om 10.00 Be richten) 10.3011.30: Gramofoonmu- ziek. Hilversum II, 301 M. AVRO-uitzending. 8.00: Gramofoonpl 9.00: Kook- praatje 9.05: Ensemble Johnny Kroon 10.00: Morgenwijding. Gewijde muziek 10.30: Vervolg ensemble 11.00: Voor dracht en plano 12.00: Gramofoonpl. 1 30: Omroeporkest 3.00: Knipcursus 3.45: Gramofoonpl. 4.00: Voor zieken en ouden van dagen 4 30: Gramofoonpl. 4.45: Voor de jeugd 5.30: VPRO: Causerie 6.00: Omroeporkest 6.30: Sportpraatje 7.00: Voor de kinderen 7.05: Zang en piano 7 30: Engelsche les 8.00: Berichten. Gramofoonmuziek 8.15: Concertgebouw-orkest en solisten. In de pailze: zangdeclamatie 10.30: Gra mofoonpl. 11.00: Berichten 11.10 12.00: Dansmuziek. Droitwich, 1500 M. 11.25: Orgelcon cert 11.50: Causerie 12.20: Het Rut- land Square en New-Victoria orkest I.05: Relais uit Palestina 1.25: Gramo foonmuziek 2.35: Het Crook-kwlntet 3.20: Vesper 4.10: Lezing 4.30: Gra mofoonmuzlek 5.05: Orgelconcert 5.35: Dansmuziek 6.20: Berichten 6 50: Pianorecital 7.15: Spaansche les 7.50: Lezing 8.20: Het Campoli-trio 8.50: Gevarieerd programma 9.50: Berichten 10.20: Kerkdienst 10.40: BBC-orkest en solist 11.3512 20: Dans muziek. Radio Paris, 1648 M. 7.20, 8.20 en 11.20 Gramofoonmuziek 12.35: Omroeporkest 5.20: Radiotooneel 8,20: Zang 9.20 Gramofoonpl. 9.20: Mozart-concert II.20—12.35: Populair concert. Keulen, 456 M 5.50: Het Paltscher Kamerorkest 6.30: Het Bonner Kamer orkest 11 20: Gevar. conc. 1.35: Gr - muz. 3.30: Gevar. conc. 4.20: Werag- kamerorkest - 6.20: Omroepkwntet - 7.30: Mozartconcert 3.30: Fluit en cello-con cert 9.50—11.20: Populair orkest, bala laika-ensemble en solisten. Brussel. 322 en 484 M. 322 M.: 12.20: Gramofoonpl. 12.50: Omroeporkest 1.502.20: Gramofoonpl. 5.20: Salon orkest 8.35' Gramofoonpl. 6.50: Or gelconcert 7.35: Gramofoonpl. 8.20: Salonorkest en gramofoonpl. 9.05 Hoor, spel 9.35: Salonorkest en gramofoonpl. 10.3011.20: Gramofoonpl. 484 M.: 12.20: Gramofoonpl. 12.50: Salonorkest1.502.20: Gramofoonpl. 5.20: Omrofeporkest 6.50: Planorecital 7.35: Gramofoonpl. 8.20: Omroeporkest 10.3011.20: Gramofoonpl. Deutschlandsendcr, 1571 M. 7.30: Het Elly Ney-Trio 8.20: Radiotooneel 9.20 Berichten 9.50: Cocnert 10.05: Weer bericht 10.2011.20: Dansmuziek. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R. O. V RADIO-CENTRALE. Voor Donderdag 19 December. lste programma: lederen dag van 824 uur: AVRO., VARA enz. 2de programma: lederen dag van 824 uur: KRO., NCRV. enz. 3e programma: 9.00: Brussel VI. 9 20: Keulen 11.20: Kalundborg 12.05: Pa rijs Radio 12.15: Brussel VI. 14.20: Kalundborg 15.20; London Reg. 16.20 Keulen 17 20: Brussel VI. 18.35: Keu len 19.10Beromünster 20.10: Rome of div. 21.20: Parijs Radio. 4e programma: 8.05: Parijs Radio 320:Diversen 840: Parijs Radio 10.35 London Reg. Pl.m. 12.20: Droitwich 18 20: Diversen 18.50: London Reg. 19.30: Sportpraatje door den heer J. G A. Jansen, journalist 20 00: London Reg. 20 20: Droitwich 21.50: London Reg. 22.20: Droitwich 22.40: London Reg. Wijzigingen voorbebuuden.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 13