Ltampo m EEN COCKTAIL AFRICAIN iBUITENL. WEEKOVERZICHT Het conflict tusschen mr. en de S.D.A.P. Duys 76sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 14 December 1935 Derde Blad No. 23223 Barman Laval: Non, merci, Hoare, laten we 'm niet te sterk maken. Het antwoord der Kamerfractie bestreden. annen? BURG. STAND vUtflEIDEN ONVERWACHTE WENDINGEN. Een onverwachte wending in het groote eonfHct, dat 200 zwaar drukt op Europa, Beft heel wat beroering gewekt. Wij be- loelen natuurlijk de Fransch-Brltsche gedesvoorstellen Het ts Inderdaad daarmede een vreemd «val. Zooals men weet, heeft de Volken bond op voorstel van den Belgischen pre bier van Zeeland, Frankrijk en Engeland, [ij het nlet-offlcieel, de taak van vredes- jiakelaars toevertrouwd. Dat Londen en Parijs derhalve zich zetten aan het op- hellen van een program, waarop h.i. voor 'alle betrokken partijen, drie in getal, n.l. Italië. Abessynië en de Volkenbond, een minnelijke schikking mogelijk zou zijn, bet is vanzelfsprekend. Daarbij was van tevoren aan te nemen, dat Laval Italië ioover als maar eenigszlns mogelijk zou iijn, tegemoet wilde trachten te komen. Tegenover hem stond dan echter Hoare, die zich vereenzelvigdhad met de Vol kenbondsidee, en dus een voldoende te- eenwicht scheen te zullen vormen tegen de pro-Itallaansche tendenz van den Franschen premier en minister van bul- tenlandsche zaken. Toen kwam het bericht van het accoord van Parijs en hoewel officieel het groot ste stilzwijgen werd betracht, brachten lenige Fransche bladen toch diverse ge gevens over den inhoud. En van stonde af aan, brak zich groote ongerustheid baan. Wanneer maar voor de helft of zelfs nog minder waar was van hetgeen de Fran sche pers mededeelde, dan zou Italië als bet ware een premie ontvangen voor zijn aanval Nadrukkelijk werd dan ook in het En- gelsche Lagerhuis geïnformeerd, wat er waar was van de vele geruchten, doch de regeering weigerde zich uit te laten, bleef zich hullen in geheimzinnigheid, al deed lij haar best de allerergste onrust te stil len. Dat was een veeg teeken En de ontvangst van het voorstel in Italië was van dien aard, dat er wel zekerheid moet bestaan, dat het accoord van Parijs ver der Italië tegemoet komt, dan de Com missie van Vijf namens den Volkenbond als uiterste limiet had aangeboden. Wel iswaar heeft de Duce nog niet definitief verklaard op grond van de jongste voor ttellen aan de groene tafel te willen plaats nemen, doch het gaat die richting toch uit. beluistert men hetgeen uit Italië, dat lich niet te ver laat gaan, gemeld wordt. De conclusie ligt derhalve voor de hand. Het accoord van Parijs biedt, al was eerst nog niet precies aan te geven hoeveel, Italië meer dan de Commissie van Vijf aanbood! De publicatie der voorstellen, men zie elders, bevestigt dit! Zoodoende zouden 't hardnekkige doorzetten van Mussolini en zijn aanval op Abessynië een belooning vinden. Is het wonder, dat groote ontstemming tot uitng komt bij allen, die zich scharen achter de Volkenbondsidee? Men kan ge lust. zeggen, dat in Engeland de gansche publieke opinie en het grootste deel van het parlement niet achter de regeering staan, terwijl In de kleine landen even eens krachtig verzet tot uiting komt te gen dezen gang van zaken, die genoemd wordt: „verraad aan den Volkenbond". En in Frankrijk, waar Laval juist moei- raam het pleit had gewonnen, wordt nu een nieuwe aanval op de regeering voor bereid op het terrein der buitenl. politiek, dus nu regelrecht tegen Laval in eigen persoon. Maar, zooals gezegd, Lavai's houding baart op zich zelve geen verwondering. Men was van Fransche zijde op zooiets voorbereid, te meer, waar de geruchten blijven aanhouden, dat Laval zich begin ran dit jaar bij zijn bezoek aan Rome, had vastgelegd om niets te ondernemen tegen de Italiaansehe expansielzucht in betrekking tot het land van den Negus. Hoe echter de houding der Britsche re geering te verklaren? Daar moest Hoare toch evenzeer begrepen hebben, welke koers plotseling werd gevaren? Het is ontegenzeggelijk een ingewikkeld probleem, om de Britsche houding te in terpreteeren, doch het meest waarschijn lijke lijkt ons de volgende oplossing van het geval: Engeland had aanvaard met Frankrijk plannen uit te werken. Gelet op den gang van zaken, ligt vermoedelijk de kwestie zoo. dat Frankrijk nog gunstiger voor waarden voor Italië voorstond, die Hoare nog heeft afgeknabbeld tot het uiterste maximum. En tot het uiterste minimum van hetgeen Mussolini nog als basis voor besprekingen acceptabel oordeelde. Dat de Duce door Parijs op de hoogte is gehou den. lijdt geen twijfel. Men kwam toen op het doode punt. Om succes te hebben bij Italië kon niet verder worden afgepin geld en Laval zette zich schrap. Engeland besloot toen met het voorstel in zee te gaan. Want al gaat Italië accoord, er zijn hog twee andere partijenDat Abes synië een hartgrondig neen zou zeggen, bet was niet anders dan te verwachten. Zijn zaak is rechtvaardig geoordeeld door den Volkenbond en militaire noodzaak om Jbes te slikken, is evenmin aanwezig. In- wendeel het heeft er allen schijn van dat de Italiaansehe operatie definitief is vastgeloopen. De Negus heeft dan ook al bedankt voor de eer op zulke voorstellen in te gaan Maar ook de Volkenbond heeft een ge wichtige stem in het kapittel en zal deze voorstellen niet aanvaarden. Hoewel de beslissing pas volgende week zal val len. toch mag men veilig aannemen, dat bet accoord van Parijs ln den Volkenbond mislukt. Het motief: geen belooning voor den aanvaller, doet ook daar opgeld M.a w. twee partijen weigeren! Hetgeen wellicht Italië, hoezeer overigens bereid ine te happen, er toe zal brengen om zich poot te houden en de eer aan zich. Heette bet toch eerst, dat binnen 48 uur Rome vou antwoorden, thans wordt al van uit- s'el van het besluit gesproken, om de voorstellen diepgaand te kunnen bestu deren. Mussolini moet echter nu toch wel jsgrijpen, dat zijn laatste kans werd ge boden toen het te laat was! Voor Engeland zouden twee voordeelen dan zulk een verloop van zaken zijn ver bonden: le. De Volkenbond zou door zijn besluit, in geen geval een premie toe te «aan aan den aanvaller, als vanzelf ge noodzaakt worden tot het toepassen van tengere sancties om Italië te dwingen 0® te buigen. En Engeland heeft haast, RECLAME- 5489 Neus- of borst- verkouden Een weinig Dampoy in beide neusgaten geeft terstond ver- 1 lichting en maakt de luchtwegen vrij. I Doos 30. Pol 50 cl. Wat Miinhardt maakt is goed gelet op het Verre Oosten, zooals wij in ons vorig overzicht al opmerkten. 2e. Frankrijk zou voor goed zijn vastgelegd aan de collectieve veiligheids-politiek, waar het zich, al ls het feitelijk zijn plecht-anker, in het Italiaansehe avon tuur, telkens aan wil onttrekken. Aan den anderen kant is de positie van Hoare tengevolge van een en ander wei nig benijdenswaardig geworden. Zelfs zijn er in Brittannië. die thans zijn vervanging door Anthony Eden eischen. En al loopt het direct niet zoo'n vaart, Hoare's poli tiek leven heeft een knauw gehad! Tegenover dit alles is zelfs de te Londen bijeengekomen vlootconferentie op den achtergrond gedrongen. Mogelijk spreekt daarbij ook wel een rol de wetenschap, dat deze conferentie weinig goeds belooft, daar te groote tegenstellingen zijn te overwinnen. Om te beginnen den Japan- schen pariteitseisch met de Ver. Staten, waaraan deze niet denken en dan de di verse eischen inzake tonnemaat, scheeps- verhouding, etc.! Mr. J. E. W. Duys heeft het volgende antwoord aan de S.D.A.P. gezonden: Moge het mij vergund zijn bij het z.g. „eenstemmig" antwoord der Kamerfractie een paar kantteekeningen te maken. Ik neem slechts enkele punten, die het meest dit antwoord typeeren, elders krijg ik nog wel gelegenheid de beweringen meer gron dig onderhanden te nemen. 1. Volgens „eenstemmig oordeel der fractie" zou ik eigenlijk reeds sedert 1913, dus zegge 22 jaar lang. mijn plicht als Kamerlid schandelijk hebben verwaarloosd. Kom aan! Ik ben in die 22 jaar niet alleen door de S.D.A.P. vijfmaal candidaat gesteld, maai" vijfmaal zelfs lijstaanvoer der geweest. Telkenmale in de meest hoog dravende bewoordingen bij de kiezers door de S.D.AP. aanbevolen. Mijn stem- mencijfer steeg van 25.000 tot bijna 90.000 als maar mijn plicht verzakende en op de lijst waarop ik als locomotief dienst deed. sleepte ik zelfs nog de Kamerleden Cramer en Thijssen als No. 2 en 3 mee de Kanier binnen. Deze Kamerleden Cramer en Thijssen komen nu, met de fractie mee, verklaren, dat men eigenlijk 22 jaar lang de kiezers in Noord-Holland schandelijk heeft voor gelogen en bedrogen. Volgens hun „een stemmig" oordeel zitten deze dus op door de S.D.A.P. gepleegd grof volksbedrog ver kregen zetels. Wanneer de S.D.A.P. liet dus in deze da gen heeft over „plichten om als Kamerlid af te treden", dan heeft die S.D.A.P. hier een schoone gelegenheid om het bedrog tegenover de Noord-Hollandsche kiezers 22 jaar lang gepleegd, goed te maken, door dc heeren Cramer en Thijssen onmiddel lijk van hun met zulke onoprechte midde len verkregen zetels te doen verdwijnen. Hier ziet men nu eens voor welke con sequenties de eenstemmige „Staatslieden der Soc. Dein. fractie, verblind door hun haat en komende tot zulke aantijgingen, zich zelf plaatsen. Dat de heeren mij met modder zouden gooien was te verwachten, edoch zóó dom had toch niemand kunnen vermoeden. 2. De heeren ontkennen, dat ik reden zou hebben mij te beklagen over de bejegening die zij mij aandeden bij gelegenheid van het Sanctieontwerp in de Tweede Kamer. Laat ik mogen volstaan met eenvoudig te verwijzen naar wat een politiek tegen stander, tevens lid der Kamer, mr. Coops, in een officieel orgaan van den Vrijheids bond daarover schrijft. Mr. Coops ver klaart in zijn orgaan dat hij „persoonlijk kan getuigen" dat mijn grief juist is en „dat bij die gelegenheid mr. Duys onbe hoorlijk lik spatieer 1 behandeld is ge worden door de S.D.-fractie. Wanneer de Soc. Dem. fractie dit nu, en nog wel „eenstemmig" ontkennen gaat. kan men zich van het peil der waar heidsliefde in die regionen eenig denkbeeld vormen. 3. De fractie insinueert dat ik in processen die twee aannemers tegen den Staat heb ben gevoerd de advocaat zou zijn ge weest en dat men niet onverdeelde bewon dering koesterde voor het feit, dat ik, in de Kamer, als Kamerlid ten faveure van deze aannemers sprak. Hiertegenover sta de pertinente verklaring, dat ik met geen dezer processen naar aanleiding waarvan die aannemers later aan de Kamer adres seerden, nóch als persoon, nóch als ad vocaat ook maar iets te maken heb gehad Een van die beide aannemers had ik, vóór hij mij in het Kamergebouw naar aanlei ding van diens adres, te spreken vroeg, bij mijn weten daarvóór zelfs nooit gezien. Ziehier nu alweer de „eenstemmig^ waarheidsliefde der fractie, terwijl wat d» kwestie Roelofsen aangaat, ik, juist omge keerd, weer zéér ernstig mijn plicht als volksvertegenwoordiger zou hebben ver zaakt. als ik niet bij den minister open lijk en met eerlijke vermelding er bij, waar ik de wetenschap vandaan had, had aan gedrongen op schoonmaak bü de Crisis- Varkensgeschiedenis. 4. Volgens alweer „eenstemmig" oordeel (hoe komt men toch aan die wonderlijke „eenstemmigheid", waar drie kwart van de fractie van de feiten waar het om gaat uit eigen wetenschap niets weet?) zou Albarda de partij niet tegen mij hebben opgezweept, doch integendeel nog pogin gen tot „bedaren" hebben aangewend. Mijn antwoord luidt: In Shakespeares drama „Julius Caesar" vindt men in An- tonius het klassieke voorbeeld van zulk soort „bedaringspogingen". Toen Antonius eenige malen Brutus voor een achtens waardig man had verklaard, was men be leid hem te lynchen! De door Albarda zelf eenzijdig benoemde commissle-Bonger heeft het noodig gevonden ln verband met een der termen waarin de heer Albarda in besloten vergaderingen zijn „bedarings"- pogingen deed, hem deswege met alge- meene stemmen een „afkeuring" te doen lncasseeren. Maar.... dit zal dan wel een van die acht punten zijn, die de heer Al barda „onjuist" acht enwaarom het rapport-Bonger den doofpot ln moest. De heer Ankersmit heeft wellicht nóg meer bezwaren tegen het rapport. Ik kan 't me begrijpen! 5. Dat ik ondanks royementen en aller lei andere niet de minste zedelijke waarde hebbende fraaiigheden niet bedank als lid der Kamer, kan voor dengene, die behoor lijk onderscheiden wil, heel duidelijk zijn. Ik ben wèl gekozen op een partijlijst, maar niet op een klieklijst. De lijst waarop ik als lijstaanvoerder gekozen werd is geen privaat-eigendom van een paar partij-bonzen, in casu Albarda-Anker- smit ca. Ik geef alle abstracte theorieën hier cadeau voor de concrete werkelijkheid en verzoek ieder niet den s c h ij n voor het wezen te nemen. Daar waar ik mij behoorlijk verdedigen kon en een kliek de feiten niet voor da partij-genooten kon verdonkeremanen, hebben de heeren Albarda-Ankersmit c.s. telkens moeten ondervinden, dat het oor deel niet te hunnen gunste, maar te mij nen gunste uitviel. Zou ik nu hebben heen te gaan, omdat het een kliek gelukt ongeveer tien elfde van de S.D.A.P. (geheel Nederland behalve Noord-Holland Noord 1 door jarenlange onthouding der waarheid, door een ware Arbeiderspers-terreur, waarbij men zich voor de grofst denkbare persoonlijke ver dachtmakingen, achterklap en verleuge- ning niet schaamde, als een partijbesluit te doen schijnen, wat in werkelijkheid een kliekdoordrijverij is? Als men nu den laatsten doodsteek wil geven aan „verkiezingen" en het op die verkiezingen gebaseerde „parlementaire stelsel", waarlijk, dan moet men gaan goedkeuren wat thans in de S.D.A.P. ge beurt. Zou het heengaan door mij onder zulke omstandigheden gaan behooren tot de „goede parlementaire nuances", dan be- teekent dit, dat een door de kiezers ge kozen afgevaardigde zich niet meer om trouw aan zijn beginselen of program heeft te bekommeren, maar in de eerste plaats dient te zorgen ln de gunst en recomman datie te blijven bij een paar bonzen, die toevallig het machts- en inlichtingsappa raat (de pers) der partij in handen heb ben. Wil de S.D.A.P. dit invoeren, nog wel onder het applaus van menschen, die zeg gen het parlementaire stelsel te verde digen, dat moet de S.D.A.P. weten, maar dan zal zij opnieuw een bewijs hebben ge leverd van de waarheid, dat de S.D.A.P. ondanks allen schijn van het tegendeel, in werkelijkheid is „gangmaakster tegen wn en dank voor het fascisme", zooals het hoofdorgaan van den Vrijheidsbond dezer dagen schreef. Ten slotte nog een verklaring: Mocht er in Nederland, waar ook, een hoofdredacteur zijn, van welk orgaan ook, die twijfelt of er ook maar de geringste onwaarheid schuilt in wat ik in mijn vorig communiqué of in het bovenstaande schreef, welnumijn huis staat voor hem open Hij melde zich slechts en ik ben bereid en in staat met de stukken en bescheiden, ieder mijner woorden tot waar heid te maken. RECLAME. 5481 ■ft] Ml JN HARDT'S l ZENUW-TABLETTEN Koker 40 en 75 ct Wal Miinhardt maakt is goed GEBOREN. Franciscus Petrus Maria, z. v. H. F. J. Mentink en T. C. G. Veeren Hendrikus Adrianus. z. v. C. A. de Boer en G. Koet Klaus Karl, z. v. E. E. Theobold en M. C. E. Leyer Antonius Maria, z. v. J. A. M. Wisse en W. Th. v. Niekerk Johanna d. v. J. J. Lans en C. Bolleboom - Adriana, d. v L. C. Koetsier en A Noordhoek Bartholomews Antonius Adrianus, z. v. B. A. A. v. Heijningen en A. B. v. d. Hoeven Dirk, z. v. A. Lindhout en P. v. d. Vijver Maria Margaretha. d. v. J. A. v. Abs- woude en H. C. v. d. Berg Johanna Maartje, d. v J de Rooij en N. Soet Jan, z. v M. J. Kersloot en P. Visser Janna. d. v. A. Houtman en P. Tijsterman Gerard, z.- v. J. Sterk en R. A. M. Un- ger Maria Elisabeth, d. v. J. J. v. Steen bergen en C M. de la Rivière Johannes, z: v F I Fhnderhijn en E. C. v. d. Berg. OVERLEDEN. T. Zwaan—De Groot, vr. 80 j.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9